DEKENS WINKELWEEK-AANBIEDING „Hel Leidsche Wollen Dekenhuis". SPLENDICOI De grootste keuze B. DE KONING Laaf jeOf Lijmen WAALS - HAARL.STRAAT 130-136 AGENDA. Haarlemmerstraat h. Donkersteeg 2-4-6 BUITENLAND. Woensdag. Stadszaal: Fi lm verloor in g der „Bataaf- sche", fen bate van den Centr Wijkarbeid der Ned Herv. Kerk. 8 uur nam. Voorschoten (Ambachtshuis): Lezing van den heer Laiman. 8 uur nam. Donderdag. Natuurk. Laboratorium: Natuurkundecur- sus vanwege het Leidsche Volkshuis. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e (Zaal v. Chr. Prot. Bel.): LeziDg van mevr. Schokking over „Marokko." ITalfacht nam. L i s s e Kortebaan-draverijen te 10 uur voorm. eto half twee nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept. tot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door de apotheek van den beer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. Opgericht 1875. 7832 Alle maten. Alle kleuren. Alle kwaliteiten. Altijd goedkooper. Op vertoon van deze advertentie bij aankoop van een deken ad f. 10. of hooger gedurende de Winkelweek ÉÉN GULDEN REDUCTIE. het publiek op den weg, en was dan ook inderdaad in korten tijd en met zeer be scheiden middelen in elkaar gezet, heel aardig. Het begin van de winkelweek 1928 die met dezen stoet van auto's, maar verder zonder eenig officieel vertoon, zonder rede voeringen of cerewijn werd geopend, was aardig en heeft stellig de belangstelling van talrijke stadgenooten getrokken. En daar ging het tenslotte om. In tegenstelling met het vorige jaar blijft ook gedurende de winkelweek het gewone sluitingsuur voor de winkels gehandhaafd. Wel zullen de meeste etalages tot 's avonds tien uur verlicht zijn. DE OFFICIEELE FEESTWIJZER VOOR 3 OCTOBER. Voor ons ligt de feestwijzer voor de 39ste feestviering van den dag van Leiden's Ont zet, zooals steeds uitgegeven ter Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. Hoewel de meeste stadgenooten het gebruikelijke pro gramma zoo langzamerhand wel kennen, willen we toch niet nalaten even in het kort de geheele feestviering na te gaan, waarbij we uit den aard der zaak ons zullen onthouden van de tallooze bijzonderheden, welke dit boekske eigenlijk onmisbaar ma ken voor hem of haar, die eens iels meer wil welen omtrent de verschillende onder- deelen van het rijk voorziene programma dan enkel tijd en plaats. Dc feestelijkheden vangen reeds Maandagavond aan met een uitvoering in de groote Stadszaal van de bekende cantate „Leidens Strijd en Zege praal" gevolgd door een avond van intieme kunst door het gezelschap ...fealoupi". Dins dagavond 9 uur geven ..Werkmans Wils kracht", „De Post", „T. en D." en ..Poly hymnia" een groote taptoe, terwijl in de Hooglandsche Kerk ,Ex Animo" een wij dingsavond heeft georganiseerd. Woensdag, de eigenlijke dag, zal het Leidsche Politie- niuziekgezelschap 's morgens om 7 uur van af de stadhuistrap de traditioneele reveille blazen, om 8 uur gevolgd door de koraal- muziek in het van der Werffpark onder leiding van den heer Leo Mens en bege leid door muziek van het L. S. M. Een koor van 1000 kinderen zal hierbij eveneens medewerking verleenen. Tusschen 8 uur en halftien zullen aan de Aalmarkt 2-1-72 personen hun feestgave bestaande in haring en wittebrood in ont vangst nemen, van half negen lot half tien opgeluisterd door muziek van het „T. en D"-corps, dat op het Waaghoofd zal post vatten. Voorts zal de heer van Leeuwen in de morgenuren het carillon bespelen, terwijl als een natuurlijk zeer attractief nummer de fontein op de Vischmarkt zal springen. Om 1 uur vertrekt vanaf den Hooge Rijn dijk dc optocht, voorstellende „Het vervoer wezen door alle eeuwen heen", waaraan deelnemen plm 250 personen, 210 paarden, 8 praalwagens en 4 statie-karossen met vier- zes en achtspannen, henevens 58 diverse voertuigen en 5 muziekkorpsen Jan Feith en Koos Speenhoff schrijven en dichten er over in het programma. Voor de route raadplege men eveneens het pro gramma. Om half acht wordt in den foyer ©n de groote zaal der Stadsgehoorzaal onder de auspiciën van het theaterbureau Max van Gelder een cabaretavond gegeven, terwijl tenslotte de meer dan 150 vermakelijkhe den op het schuttersveld den geheelen dag en avond duizenden en duizenden feestgan gers zullen trekken. Aan muziek zal het als van ouds niet ontbreken: ..Exselcior" concerteert te half acht in „Zomerzorg", terwijl het L.S.M. onder leiding van den heer Geyp voor de populaire „hosmuziek" zal zorgen. Om 11 uur zullen daverende luchtkanon- naden het begin van het luisterijke Vuur werk aankondigen. En als men na afloop nog niet overver moeid zijn slaapstede wil opzoeken, bieden de café's volop gelegenheid zich nog eenige uren te amuseeren. Aan gelegenhejd daartoe zal het blijkens het bovenstaande aanstaan den Woensdag voorzeker niet ontbreken. Het programma is vanaf morgenochtend verkrijgbaar. OUDERAVOND CHRISTELIJKE JEUGDVER. „N. O. M. A. T. E. G.". (Uitgaande v. Kerkelijk Wijk 4 der Ned. Herv. Gem.) Bovengenoemde Vereeniging hield gister avond in gebouw „Prediker" alhier een uit stekend bezochten Ouderavond, in beide za len was bijna geen plaatsje onbezet. De ver gadering werd te 8 u. precies door den voor zitter, den heer A. A. Boehmer. geopend, die nta het zingen van Ps. 6S 10 voorging in gebed, waarna uit Gods Woord gelezen werd Lucas 18 1 lot 17, In zijn kort openingswoord heette hij alle ouders zoowel als belangstellenden hartelijk welkom op dezen avond en deelde mede, dat de burgemeester zoowel als de oud-bur- gemeesler lot hun spijt verhinderd waren dezen avond bij te wonen. In het bijzonder drukte hij zijn spijt uit over het feit, dat ds. G. II. Beekenkamp weder door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Allen een gezelligen en gezegenden avond toewcnschend besloot hij dit openingswoord. De meisjes van de Vereeniging brachten hierna op zéér verdienstelijke wijze de leiding was uitnemend „Er gaat door alle landen" ten gehoore. Hierna werd den heer C. v. 't Riet de ge legenheid gegeven tot het houden van een referaat, dat lot titel had: „Jeugd, Jeugdar- beid cn Jeugdzegening". Vooraf liet hij nog zingen het 7de en 8ste vers van den 89en Psalm, terwijl er voor de onkosten een col lecte gehouden werd, die het prachtige be drag van f. 17.40 opbracht. Spr. begon met te incmoreeren, dat het de jeugd is, die zoo bij uitstek voor indrukken valhaar is en dat het juist die indrukken zijn, die in 't latere leven weer levendig worden en dan ook dik wijls de oorzaak zijn van een andere levens richting. Vervolgens tot het tweede punt, „Jeugd- arbe'd" overgaande, liet hij uitkomen, dat we hierbij tweeërlei arbeid kunnen onder scheiden n.m.l. zooals Christenen en zooals de wereld die opvat en dat liet den ouders niet onverschillig moet zijn onder welke be ïnvloeding hun kinderen staan. Spr. wekte daarom op de kinderen naar een Chr. Ver. Ie zenden er daarbij tevens aan toevoegende ook den Chr. Jeugdarbeid te sleunen, want wil dit werk voortgang hebben; dan is ook financieelen steun zeer zeker noodig. Daar na ging hij tot slot naar het 3de of laatste punt van zijn referaat over de „Jeugdzege ning", daarbij den bekenden tekst „Laat de kinderkens tot mij komen enz." als thema nemend. Spr. beëindigde zijn referaat met den wensch, dat de ouders den arbeid ook in hun gebed zullen gedenken. Hierna werd gezongen Ps. 146 3 en 8. waarna nog enkele mededeelingen volgden, o.a. dat in de pauze gelegenheid zou zijn zich als contribuant(e) op te geven, waar van een zeer druk gebruik gemaakt werd. Tevens beval hij de Kerstcollecte, die in October a s. zal gehouden worden zeer aan. Do pauze, die hierna volgde en waarin koffie met koek werd rondgediend, verliep heel aangenaam, mede door de pianomuziek van den heer M. Hegmans, terwijl na deze pauze allereerst de Meisjesver. zich liet hoo- ren en mooi „lk wensch te zijn als Jezus" ten gehoore bracht. Vervolgens nam de voor zitter het woord, die op verdienstelijke wijze een door hem zelf vervaardigd Vereeni- gingsgedicht declameerde Er volgde een zeer warm en welverdiend applaus op. De pianist kreeg hierna de gelegenheid om zijn talenten te toonen door de vergadering op een pianosolo Ie vergasten, terwijl de Meis jesver. als -mooi slot „Daal bij 't huiswaarts gaan Uw zegen" zong. Even over tienen kreeg de heer A. J. v. 't Riet het woord, die in zijn sluitingswoord allen hartelijk dank zeide. die op eenigerlei wijze tot hel wel slagen van dezen avond hadden medege werkt. maar bovenal bracht hij dank aan God. dat Hij dit samenzijn had geschonken. RECLAME. 7805 Dezen dank drukte de vergadering uit door het zingen van Psalm 118 14, waarna de heer A J. v. 't Riet voorging in dankgebed. De Chr. Jeugdver. „N. O. M. A. T. G." kan op een zeer geslaagden avond terugzien. ZITA-VEREENIGING. In aansluiting op hetgeen wij gisteren meldden, met betrekking tot de opening vao het nieuwe Tehuis voor Meisjes van de Zitavereeniging, zij nog medegedeeld, dat pastoor Heiling, alvorens over te gaan tot de plechtige inwijding van het nieuwe ge bouw. een korte toespraak heeft gehouden tot de verzamelde bestuursleden, priesters en genoodigden. Pastoor Heiling heeft in die toespraak het goede doel geschetst, dat het bestuur van dit Tehuis beoogt, en dank gebracht aan allen, die stoffelijken steun boden bij de totstandkoming van de nieuwe omgeving of die zich moeite getroostten bij de inrichting ervan. Na de zegening sprak nog pater Frigge, die eveneens allen bedankte voor wat er ge daan was ten bate van het nieuwe Tehuis en die daarbij twee namen wenschte te noe men. n.l. die van mevrouw en den heer Es- huis, die zich zooveel moeite hadden ge- geve bij de overbrenging en inrichting van de bibliotheek. Grooten dank bracht p3ter Friggo ten slotte aan zijn voorganger pater Bcuters en hg sprak de hoop uit, dat deze, nu hij niet meer hier woont, telkens wan neer hij te Leiden komt. getuige moge zgn van den groei en den bloei van de Zita vereeniging. Pater Bouters dankte voor de vriende lijke woorden, die pater Frigge tot hem had gesproken en feliciteerde de vereeni ging met de aanwinst. Hg sloot zich bg de beat van pastoor Heiling ten volje aan en sprak den vurigen wensch uit, dat 't nieuwe Tehuis onder God9 zegen moge strekken tot leniging van hulp aan vele meisjes voor wie het is bestemd. Vervolgens werd de thee aargeboden en bezichtigden de genoodigden het nieuwe Tehuis. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor net candidaats- examen rechtsgeleerdheid: mej. R. G. R. Polak (Den Haag) en de heer J. G. L. Röder (Rotterdam) en voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (letter E.), de heer Chr. W. Pohlman (Leiden.) Wij herinneren er onze lezers aan, dat hedenavond vanwege het „Comité Cen trale Wijkarbeid",in de Stadsgehoorzaal een filmvertooning zal worden gehouden. Naar ons gemeldt wordt, mist een der deelnemers van de Estafette „Dwars door Leiden" van het 6e R. V. A. een militaire overjas of een trui. Kan iemand daarom trent inlichtingen verschaffen? In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur, zijn drie werkpaarden, waar schijnlijk doordat men verzuimd had het hek te sluiten, van het land achter de spoorlijn LeidenUtrecht, de Heerenslraaf en omliggende straten in geloopen. Daar hebben zij verschillende bewoners uit hun slaap gewekt en eerst tegen vier uur heeft men de ontsnapte viervoeters die zich een nachtelijke wandeling door de stralen ver oorloofd hadden, weer terug geleid naar hei land waarop ze behooren. De politie alhier heeft aangehouden en op transport gesteld naar Rotterdam om terug gebracht te worden naar hun ouder lijke woningen, twee minderjarige jongens, P. T. en J. F v. II. die alhier zwervende werden aangetroffen. De heer Joh. M. van Eyken heeft zijn kleermakerij, sinds korten tijd gevestigd aan den Nieuwc-Rijn 21, verplaatst en thans gevestigd in dc Vrouwensteeg 9. Hij heeft daar de beschikking gekregen over een keu rige inrichting. RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM. Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 7S01 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbond en de ontwapening. Gisteren begon, de Volkenbondsvergade ring het groote debat over de ontwape ning. De Tsjecho-Slowaksche minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, bracht het rapport der derde (ontwapenings-)com- missie uit met de reeds gepubliceerde reso- tie, waarin d© bijeenroeping van de voor bereidende ontwapeningscommissie in het begin van het volgend jaar in overweging wordt gegeven. Daarop hield de Duitsche afgevaardigde graaf Bernstorff zijn aangekondigde rede. Hij herinnerde allereerst aan de rede van den Rijkskanselier Muller in de Volken bondsvergadering, waarin hij de bijeenroe ping van de eerste ontwapeningsconferen tie eischtè en verzocht er voor te zorgen, dat de technische werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscommissie zoo spoodig mogelijk ten einde zullen worden gebracht. Hij vervolgd© daarop: RECLAME. 7878 Prima Leidsche Wollen Fantasie-Dekens in kleurenBlauw, Lila, Rose, Goud, Brons en Geel f. 9.75 Extra groote maat f. 10.75 ssss Bezichtigt onze Speciale Deken-Etalage In de derde commissie heeft de Duitsche delegatie dit verzoek van den Rijkskanse lier als een voorstel ingediend, welk voor stel luidde, dat de Volkenbondsvergade ring den Raad van den Volkenbond zou verzoeken de eerste ontwapeningsconfe rentie in het jaar 1929 bijeen te roepen en den president der voorbereidende ontwape ningscommissie te machtigen deze commis sie bijeen te roepen met het doel een pro gram voor de conferentie op te stellen. De Duitsche delegatie betreurt het buitenge woon met haar voorstel geen succes te hebben gehad. Men heeft DuitschJand verweten, dat het zijn ontwapeningsverplichtingen nog niet ten volle nagekomen is. Bovendien zou het oogenblik niet gunstig zijn om de alge- meene ontwapening ter hand te Demen. De Duitsche delegatie heeft het standpunt van de andere delegaties niet tot het hare kun nen maken en moet haar eigen standpunt handhaven Graaf Bernstorff zette daarop uiteen, dat Duitschland geheel ontwapend ia en dat de tegenwoordige bewapening van Duitsch land bij de beoordeeling van den interna tionalen toestand in het geheel van geen beteekenis is. Bij den geografischen toe stand van Duitschland en de militaire sterkte van zijn buren zou een oorlog reeds lang in zijn nadeel zijn beslist voordat het zijn volkskracht en zijn industrieele kracht zou kunnen laten werken. Het Duitsche volk is bitter gestemd over het feit, dat men de loyaal uitgevoerde ontwapenings verplichtingen in twijfel trekt. De tegenwoordige resolutie beteekent niet alleen geen vooruitgang, doch men kan daarin zelfs een verlammen van den wil tot energieke stappen zien. Van het bijeenroepen van een eerste ontwapenings conferentie wordt in het geheel niet ge sproken Bernstorff besloot aldus: Het grootste gevaar is, dat in de wereld de indruk kan ontstaan, alsof de Volken bond voor zijn dringendste taak zijn han den werkeloos in den schoot legt. Op deze gronden kan de Duitsche delegatie voor de nieuwe vertraging, welke het gevolg van deze resolutie moet zijn, niet mede de verantwoordelijkheid op zich nemen. De Duitsche delegatie zal niet tegen de reso lutie stemmen, daar deze- niets positiefs bevat. Zij zal zich dus van stemming ont houden. Zij hoopt als te voren, dat de werk zaamheden van de voorbereidende ontwa peningscommissie tot een spoedige bijeen- roeping van de ontwapeningsconferentie zullen leiden. Hierop sprak generaal Tanczos (Honga rije). Deze zetto uiteen, waarom Hongarije zich ook van stemming zou onthouden. De vernederende toestand van Hongarije door volledige ontwapening duurt voort. Het Hongaarsche volk is zeer teleurgesteld over de onbevredigende resultaten van de ont wapeningswerkzaamheden van den Volken bond. De Britsche gedelegeerde zeide dat de mislukking der onderhandelingen niet als definitief moet worden beschouwd. De po gingen moeten hervat worden tot zij slagen. De Britsche delegatie meende, dat de be paling van een datum niet het beste mid del was om het doel te bereiken. Zij zou voor de resolutie stemmen, maar vroeg zich af, of de voorgestelde procedure goede re sultaten zal opleveren. De loyale medewer king van Engeland is echter verzekerd Daarna besteeg Boncour de tribune. De Duitsche en Hongaarsche argumenten be antwoordend, herinnerde hij er aan, dat de aanhef van het verdrag van Versailles ai- gerneene ontwapening belooft, maar de in leiding bevat ook een voorwaarde, die ver vat is in art. 8 van het verdrag, dat d* beperking der bewapeningen afhankelijk stelt van een minimum van nationale veilig heid. Het is niet de schuld van Frankrijk, zoo alle Staten zich niet aangesloten hebben bij het verdrag van wederzijdschen bijstand en het protocol, die het onderschreef. Hij herinnerde er aan, dat Frankrijk in 1925 het initiatief nam der voorbereidende werk zaamheden voor de ontwapeningsconferen tie, terwijl het Locamo voorbereidde. Het doel van Frankrijk was de ontwapening een eerste étappe te doen afleggen. Jammer genoeg vond Locarno geen na volging, doch de vergadering reageerde in 1927 en richtte de commissie van arbitrage en veiligheid op, die een merkwaardig werk verrichtte, dat aan de vergadering vertrou wen kan inboezemen. In het vervolg zijner rede zeide Bon cour, dat er niets gedaan kan worden bui ten de internationale solidariteit. Ondertus- schen moet de eerste étappe snel worden afgelegd, om een einde te maken aan den wedloop in bewapeningen. RECLAME. Bij leeJonfsfefihg en verkoudheid v 6u Aeoym&as summsm 7608 Zich richtend tot de Duitschers, zeide Boncour: Men heeft u niet den aard va>n uw leger verweten, doch op den dag der conferentie zult gij ons niet beletten ora uw militaire macht nauwkeurig te wegen, want het getal is niet alles, de kwaliteit moet overwogen worden. Hij zeide, dat de Duitschers de tegenwoordige pogingen verijdelen, door aan te kondigen dat het resultaat der conferentie, welk© het ook zij, hen niet zal bevredigen. Frankrijk heeft het effectief zijner land macht met 34 pCt. verminderd in vergelij king met 1913/14. Het is voornemens ze nog met 54 pCt. te verminderen. De algemeen© tonnemaat der vloot is met 25 pCt. beperkt. Dc militaire uitgaven wijzen een verlaging van 19 pCt. aan in verhouding tot de alge meen e begrooting. Ik wil, zeide hij, dat deze spontane verminderingen in de con ventie opgenomen worden, cfie aan de con ferentie zal worden voorgelegd, want in dien Frankrijks ongerustheid ten aanzien; der plannen van zijn buren voortduurde, vrees ik dat de bewapeningswedstrijd op nieuw beginnen zou en onvermijdelijk tot den oorlog zou leiden. Tk betreur, dat do pogingen van Frank rijk en Engeland, om een einde te maken aan de vlootgcscbillen, zoo weinig hartelijk zijn ontvangen. Boncour besloot met te zeggen dat mefi besluiten moest dat de ontwapeningscom missie in elk geval begin 1929 zal bijeen komen. Het oogenblik is beslissend. Het zal het succes of de mislukking zijn. Tenslotte werden het rapport cn de re solutie betreffende de werkzaamheden vaal de voorbereidende ontwapeningscommissie aangenomen. Duitschland en Hongarije onthielden zich van stemming. Vervolgens werd het rapport betreffen de den bouw van het nieuwe Vofkenbonds-1 paleis besproken. De vergadering nam rapport en resolu tie aan. Tot plaatsvervangende leden van de commissie van vijf voor kwesties 'betref fende den bouw van het Volkenbondspa leis werden benoemd Perez (Venezuela) en Loudon (Holland). FRANKRITK. Staking in Noord-Frankrijk. In Noord-Frankrijk is weer eens een sta-= king in de textielindustrie uitgebroken, a! is deze nog verre van algemeen. De communisten trachten zich van de beweging meester te maken, om daarvan voor hun partij-doeleinden gebruik te ma ken. Zij willen een algemeene staking m heel Noord-Frankrijk uitlokken. Op ver schillende plaatsen zijn reeds talrijke kleine) stakingen uitgebroken. ENGELAND. Kapitein Dewar weer in dienst. Gemeld wordt, dat de kapitein ter £©e De ware die indertijd bij vonnis van een krijgsraad te Gibraltar ontheven was van zijn bevel over een schip, de Royal Oak", aan boord van welk vaartuig incidenten.' waren voorgevallen met den schout-bij- nacbt, thans is bevorderd tot commandant* van den vlag-kruiser Tiger." ~TALIE. Venizelos te Rome. Alvorens Rome te verlaten heeft de Griek se he premier d? vertegenwoordigers dor pers ontvangen Hij verklaarde in de eerste plaats uit drukkelijk, dot het Italiaansch-Grieksehe verarag niet tecr.'n andere mogendheden is gericht Indien hij ondanks zijn !eeftijd de moeilijke reis naar Rome. Parijs, Londen en Belgrado onderneemt, doet hij dit voorna* me!ijk om elk wantrouwen ten opzicntel vol» het verdrag uit den weg te ruimen, Griekenland is overigens gaarne bereid ge- li klu.dende verdragen te sluiten xel Bul garije, Albanië en Zuid-Slavië en het bei slaande verdrag met Roemenië te wijzigen. Tegenover Zuid-Slavië is Griekenland in de kwestie van Saloniki tot vergaande con-, cessies bereid zonder echter afstand te doen van haar territoriale rechten. In antwoord op een vraag verklaarde Venizelos vervolgens, dat het sluiten van dergelijke verdragen met Frankrijk en En geland niet diende te worden verwacht, De beide mogendheden zijn vertrouwde vrien den van Griekenland, dat nu nieuwe vrien den heeft gekregen. Met Turkije kon een verdrag nog niet worden gesloten, daar ©erst enkele bijzonderheden aangaande de eischen der heide staten inzake de ruil der bevolking diende»© te worden geregeld. Ismed Pasja heeft hem door het Turksche gezantschap te Rome laten uitnoodigen naar Angora te komen om aldaar door persoonlijke be spreking de aangelegenheid zoo spoedig mo gelijk te regelen. Venizelos heeft de uitnoodi- ging niet kunnen aanvaarden daar de'reis voor hem te moeilijk is en hij het gewenscht acht, dat het probleem eerst door deskun digen zorgvuldig wordt voorbereid. Wordt men het eens, dan is hij bereid het verdrag te Turkije te gaan onderleeken. het liefst ergens aan de kust maar eventueel ook te Angora zelf. Venizelos erkende dat Italië zeer op Grieksch-Turksche toenadering had aangedrongen, sprak echter alle geruchten over het sluiten van een „drievoudig 'ver drag van de oostelijke gebieden aap de Middellandsche zee" of „van een Locarno voor Egeisché zee" tegen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2