69s'e JAARGANG DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928 No. 21023 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LECTOR IN DE AEGYPTOLOGIE. Bij Kon. besluit is benoemd lot lector aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor onder wijs in de aegyptologie dr. A. de Buck te Kaïro. Dr. A. de Buck werd in 1892 te Leeuwar den geboren en werd op 19-jarigen leeftijd aan onze universiteit als student in de theologie ingeschreven. Op 10 November 1917 legde hij cum laude zijn doctoraal examen in de theologie af en promoveerde den 6den Juni 1922 tot doctor in de godge leerdheid op een proefschrift, getiteld: De Egyptische voorstellingen betreffende den oerheuvel. Dr. de Buck, die sedert eenige jaren te Kaïro vertoeft, heeft, daartoe in staat ge steld door een Engelsche wetenschappelijke vereeniging, belangrijk werk verricht door het copieeren en bearbeiden van sarco- phaagteksten uit het middenrijk van Egypte. Hij is een leerling van dr. P. A. A. Boeur wiens opvolger hij thans wordt. ZITA-VEREENIGING. Het nieuwe tehuis voor meisjes geopend. Hedenmiddag om drie uur is in tegen woordigheid van het bestuur en van een aantal genoodigden, met eenige plechtig heid het nieuwe Tehuis van de afdeeling Meisjesbescherming der Zitavereeniging ge wijd en geopend. De inwijding geschiedde door pastoor J. H. Heiling, o.a. in tegen woordigheid van den directeur der inrich ting pater Frigge. Men weet dat het nieuwe Tehuis aan de Pieterskerkkoorsteeg 15 is het vroeger door mr. dr. Schokking bewoonde groote heeren huis, dat thans in de plaats van de percee- len Noordeinde 54 en 44 die door de Zita vereeniging zijn verlaten, zal dienst doen als tehuis voor meisjes die hier ter stede geen andere gelegenheid hebben, waar zij in haar vrijen tijd kunnen vertoeven. In 'het tehuis zijn voorts ook evenals men dat vroeger aan het Noordeinde had, een aantal thans acht logeerkamers en kamertjes ingericht waar meisjes die daaraan behoefte hebben, gedurende korten of langer tijd tij delijk kunnen verblijf houden. Het ruime huis is practisch ingedeeld. Parterre vindt men direct rechts van dem ingang de groote bestuurskamer, die ook verhuurd wordt. Daarachter gelegen is de kamer bestemd voor de Duitsche meisjes, die daar des Zondags na 2 uur en Donder dags 's avonds kunnen vertoeven. In deze eveneens groote kamer worden op andere dagen patronaatslessen gegeven. Links van den ingang is de welvoorziene bibliotheek ondergebracht, waar men des Dinsdags, Woensdags en Vrijdags, en in de toekomst waarschijnlijk ook op Donderdagen boeken, ook romans, kan hureti. Op deze verdieping is voort3 nog een keuken en aan den tuin grenst hier ook nog een kamer voor de Nederlandsche meisjes, waarin een piano em e9n gramofoon staan en waar de meisjes het stellig gezellig kunnen hebben op de Zondagen, Woensdagen en Donderdagen, wanneer deze kamer voor haar beschikbaar is. In deze kamer vindt voorts op zes avonden per maand de Missienaai- krans gastvrijheid. De eerste verdieping en de zolder zij* geheel bestemd als logeergelegenheid voor de meisjes, die zich daartoe zullen aanmel- melden. En hier is ook een "kamer voor een assistente, een dame die de school voor Maat schappelijk Werk heeft bezocht en die ook huisbezoek zal verrichten, en verder vertrek ken voor den concierge, een badkamer en nog een zaal die verhuurd is aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes. Zoc maakt het nieuwe Tehuis van de Zita vereeniging een keurigen indruk. En stellig zal het in de toekomst een gewaardeerd te huis vormen voor vele Nederlandsche en Duitsche meisjes, die er in een prettige omgeving een gulle gastvrijheid zullen vin den. Op de open?5^"rTc^*itTgheid, waaraan men hoopte dat ook de stichter der Zita vereeniging, Pater Bouters, thans te Rot terdam. zou deelnemen, hopen wij morgen nader terug te komen. OOMITé VAN ACTIE VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Er heeft zich, mede naar aanleiding van de laatste besluiten van den gemeenteraad betreffende het openbaar lager onderwas, een Comité van Actie voor de openbare school gevormd, waarvan het Dag. Bestuur bestaat uit de heeren Ch. L. Waldkötter, voorzitter, J. Jlprjaanz, secretaris en P. J. Hoogenboom, penningmeester. Hef adres van het Comité is Stadhouderslaan 24. Vrijdagavond 28 Sept. a.s. zal in de gToote zaal van het Nutsgebouw een bijeenkomst worden gehouden van belanghebbenden bjj en voorstanders van het openbaar onder-vijs, waarin het lid van den gemeenteraad, de heer M. C. J. Verwey het onderworp: „De tce'komst van onze openbare lagere scholen" zal inleiden. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers een flink bezochte ledenvergadering in huize Feenstra aan het Rapenburg. Het voorstel van het bestuur om als punt voor de Algemeene Vergadering voor te stellen, dat tegen de zomervacantie in het orgaan der vereeniging door de redac tie tegen matigen prijs een rubriek ,,Wo- ningruil" wordt geopend voor binnen- en buitenland, werd aangenomen. Naar aanleiding van het beslotene in de raadszitting van 13 Augustus en het ge sprokene door den wethouder van onder wijs in de zitting van den Raad op 4 Sept. j.l. werd besloten: le. Het standpunt van de afdeeling ten opzichte van het combineeren van klassen in de plaatselijke pers bekend te maken. 2e. Een nummer van „Openbaar Onder wijs," het vroegere maandblad der afdee ling, te laten verschijnen en daarin meer uitvoerig te schrijven over de jongste over plaatsing van onderwijzers en onderwijze ressen, de negatie der organisatie door B. en W., de klassen-combinatie en het ge neeskundig schooltoezicht. De redactie zal berusten bij het bestuur. AANBESTEDINGEN. B. en W. hebben hedenmorgen ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed: De leve ring van brandstoffen, ten dienste van de gemeente, gedurende het tijdvak van 1 Oct. 1928 tot en met 31 Aug. 1929, Ingekomen waren 8 biljetten, t.w. van: fa. A. J. van Haasteren alhier, Duitsche stukkolen 11.79; id. smeedkolen f. 1.79; Folo Kerkhoven, Alphen. Belg. Anthraciet 30/50 f.2.95; id. 20/30 12.S0; vuurmakers 40 cent per 100 st.; lange turf f1.08zware id. 97 ct. per 100 st. Fa. E. J. Wjjntjes en Zoon, Duit sche nootjes 118.50 per ton; smeedkolen lil 118; Limb. Anthraciet, Or. Nassau, f.33 50. Fa. J. Boelee alhier, Anthraciet 12 95; smeedkolen f.2.10; Duitsche nootjes 12.20: lange turf 11.24; Holl. turf f.1.05. Fa. W. v. Dorp alhier, Lange turf f. 1.35; baggerturf f. 1.30; anthraciet f. 3.25; Duit sche nootjes 12.10; smeedkolen f.2. Fa. H. de Roode alhier, Lange turf f. 1.18; korte turf 11.18; nootjeskolen f. 1.95; anthra ciet f. 2.88id. 20/30 f. 2.78vuurmakers 38 ct. p. 100. Fa. C. Osinga alhier, Limb. Anthraciet, afm. naar verkiezing, f.'2.90; smeedkolen f.2; Duitsche nootjes 12; bag gerturf 1-e soort 11.05; lange id. f. 1.25. Fa. Zeilstra alhier, Anthraciet Wilhelmina f.2.98; Duitsche smeedkolen f. 1.90; korte turf f. 1. Fa. P. S. Anes alhier, Zw. Holl. baggerturf f.1,13; Lange turf f.1.75; Duit sche nootjes f.1.75; Limburgsche anthra ciet I f. 2.50, id. 30/50 12.75; id. 20/30 f. 2.75; Wales anthraciet f. 3.20; smeedko len 11.74; vuurmakers 42 ct. per 100. Fa. Perquin, Duitsche nootjes f. 1.89; Limburg sche anthraciet I, II en III f.2.95; Wales id. II en III f. 3.60; Duitsche smeedkolen f. 1.S0. De Commissie van Beheer over „Ende- gezet", „Voorgeest" en „Rhyngeest" heeft heidenmorgen in het openbaar aanbesteed, De levering van melk gedurende het vierde ki.artaal 1928 en eerste kwartaal 1929. Ingekomen waren 2 biljetten, t.w. van „De Landbouw", volle melk 13.6 cl per liter; karnemelk 7 ct.; perceel II, karne melk 7 ct. per liter. G. J. Verberg, alhier, volle melk 112.25; karnemelk f. 6.75; karnemelk perc. II f. 7.50 per 100 liter. Zajterdagmiddag had te Alphen aan den Rijn in den tuin achter Hotel Rutten de uitreiking plaats van een vaandel aan den commandant der plaatselijke afdeel inn van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, luit. Verleun. Onze foto toont in het midden den burgemeester, dr. H. J. Lovink, die het vaandel met een komachtige toespraak overhandigde; naast hem de heeren Vlas man wethouder en P. van Dijk, raadslid. Een uitvoerig verslag dezer plechtigheid plaatsten wij reeds gisteren. Bij besluit ven den Minister van De fensie is met ingang van 1 October a.s. be vorderd tot adjudant-onderofficieT-instruc- teur de sergeant-majoor-instructeur N. Lcuwrier van het 4de Regiment Infanterie. Pastoor Th. M. M. Beukers, alhier, president der Ned. St. Gregoriusvereeniging is benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Ned. R.K. Volkszangvereeniging. Mr. A. H. Westra alhier komt als no. 3 voor op een voordracht ter benoeming van een leeraar in de Staatswetenschappen aan de Gem. H B, S. te Delft. Voor het examen Politie-diploma met aanteekening uitgereikt vanwege den Ned. R.K. Politiebond St. Michael slaagde de heer W. van Es alhier. Voor het examen Machine-schrijven van -de Ver. v. Dir. van Pont-Scholen slaagde mevr. A. J. A. van Hamel, alhier. Onze vroegere stadgenoot mr. IT. A. Nauta is benoemd tot lid van den Raad van Justitie te Makassar (Ned. Oost-Indië). Onze vroegere stadgenoot de heer F. Ph. Meijer, thans te Oosterbeek woonachtig, slaagde voor het examen Staatspraktijk- diploma voor Handel en Administratie. 'Alhier zal een afdeeling worden opge richt van het Genootschap voor Reclame. In aansluiting aan het gisteren ver melde omtrent de actie van de afdeeling Leiden der Vereeniging Nederlandsch Fa- bricaat verwijzen wij thans naar onze adver tentie-kolommen. waarin de prijzen worden vermeld, door de afdeeling beschikbaar ge steld. *t Belooft een mooie reclame te worden! Morgen hoopt de afd. Leiden der Ver- eeniging voor Chr. Gezondheids- en Va- i cantie-kolonies een collecte le houden, ten j bate der afdeelingskas. 1 Deze collecte wordt zeer in de milddadig- heid aanbevolen, omdat met uw hulp de afdeeling in staat zal zijn, meer zwakke kinderen van ouders, dié niet in staat zijn zelf de verpleging te bekostigen uit te zen den naar de koloniehuizen der vereeniging. N.V. „HET SCHOUWTOONEEL." Eva Bonheur, een genoeglijk spel in 3 bedrijven v. Herman Heijermans. Zoo langzamerhand verdwijnen de meest bekende tooneehverken van den grooten Hollandschen tooneelschrijver van het re pertoire, doch de minder gespeelde komen nu juist naar voren. Eva Bonheur behoort tot de middelmoot. Het werd in 1916 voor het eerst ten too- i neele gebracht en bereikte sindsdien toch reeds eenige honderden opvoeringen. Het SchouwtooneH. dat het dit seizoen zonder Jan Muscb moei stellen, heeft het, waar het wel beschikte over Ko Arnoldi en Esther de Boer, twee krachten, me hierin bun talenten reeds meermalen bewe zen, nu opnieuw gemonteerd en zoo gaat Eva Bonheur wederom op ons tooneel. Ko Arnoldi was de derde Jasper, den op- timistischen kind-natuurphilosoof wiens zie lenadel ruimschoot-s zijn gebrekkig lichaam vergoedt, na Jan Musch en Willem van der Veer. Hij speelt deze echte Heyermans- figuur met- groote innerlijke warmte en doet ze daarom voor ons leven. In 1922, toen wij Eva Bonheur voor het laatst zagen, speelde Marie Faassen de plaatsvervangster van Esther de Boer in de Ileijermansche stukken de door en door verzuurde Eva Bonheur, nu zagen wij Esther de BoerVan Rijk zelf weer in actie in deze, haar als op 't lijf geschreven rol, van echte kwade klem-burgerlijkheid. Haar werden tenslotte bloemen aangeboden voor haar gave creatie. Truus Post was nog altijd Jasper's vrouw, een zielige rol, zielig gespeeld naar bc- hooren. Al het overige, zelfs de dochter en haar verloofde die een slechte ziel bezit >n een gaaf lichaam, is weinig meer dan opvulsel. Jetty van Dijk—Riecker en Jaap v. d. Poll speelden dochter en verloofde goed in de lijn Ppfoneeren deed alleen Jan Stapelveld als de effectenhandelaar, waarvan vrijwel niets terecht kwam. Een genoeglijk spel heet het en inder daad genoeglijk glijdt het heen tot het einde. Eva Bonheur versterkte over 't geheel onze steeds krachtiger wordende meening, dat het oeuvre van Heijermans aan het verouderen is en geen stand zal houden. Hij was ongetwijfeld een echte kenner van tooneel, wist, hoe speelscènes in elkaar ge zet moesten worden, die het doen moesten, doch door zijn verwantschap aan Falkland daalde hij steeds weer af van de groote lijn, die het ware kunstenaarschap eischt. Zijn stukken zullen juweeltjes blijven van voorbeelden van de Nederlandsche tooneel- kunst van de periode 1900—1920, ruw ge schat en tevens een helderen kijk; geven oo toen bestaan hebbende toestanden. Maar zullen zij meer vermogen te bieden aan de nog komende geslachten 1 Wij voor ons twijfelen ernstig. Juist het- stuk dat destijds bij de pre mière viel, we bedoelen „Uitkomst", toont wellicht nog de meeste levensvatbaarheid op den duur Een goed bezet Huis heeft, gisteravond in ieder geval van Eva Bonheur nog genoten en door luid applaus uiting gegeven aan zijn dankbaarheid. STELLING TE WATER GEVALLEN. Een arbeider te Rotterdam ver dronken. Ondar de bovenbrug over de Spoorweg haven te Rotterdam was een stelling opge hangen, op welke stelling drie arbeiders aan het werk waren. Het schijnt, dat de brug wachter, die pas in dienst was gekomen, hiermee niet op de hoogte was, althans toen de brug gisteren moest worden geopend, zijn de drie arbeiders niet gewaarschuwd. De stelling is bij het opendraaien van de brug in aanraking gekomen met het bij de brug wachtende schip. De stelling viel. Twee van de arbeiders wisten zich nog vast te grijpen, maar de 53-jarige J R. A. is te water ge vallen en verdronken AANGEVAREN. Het Nederlandsche passagiersschip Kriem- hilde is nabij Koblenz tengevolge van een aanvaring lek geworden. Een matroos werd gedood. Het schip is op den oever gezet, om zinken te voorkomen. Uit Koblenz wordt nader gemeld: De Kriemhilde is bij Kestert in botsing geweei-t met het Zwitsersche motorschip Uri. De 20-jarige Nederlandsche matroos, die hierbij is omgekomen, lag. toen de aan varing plaats had, juist te kooi. De voorste ven der Uri, welke zich door den romp der Kriemhilde boorde, drukte het matrozen verblijf in elkaar en de man is in het zieken huis in Boppard overleden aan de wonden, welke hij daarbij heeft bekomen. DOODGEDRUKT. Het 19-jarig meisje W. R., werkzaam aan de Beverwijksche Conservenfabriek, is gis teren tusschen een lift bekneld geraakt en doodgedrukt. Tegen do uitdrukkelijke voor schriften in was ze op de reeds in bewe ging zijnde goederenlift gesprongen en kon haar hoofd niet tijdig in veiligheidx bren gen. VERDRONKEN. Door onbekende oorzaak is de 51-jarige oud-serg.-ziekenverpleger P. L. van Wijk, wonende in den Helder, in de Fordgracht aldaar geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald on naar zijn woning vervoerd. BRAND. ii dc landbouwer O. onder Marksveld oc-n haideveld wilde laten afbranden, sloeg he' vuur over'naar de omringende per- ceelen, waardoor een oppervlakte van on geveer 100 H.A. is vernield. BINNENLAND. Droevig doodelijk ongeval op het Kort Rapenburg te Leiden. (Laatste Berichten, le Blad.) Het eerste Nederlandsche postvliegtuig ia te Batavia aangekomen. (Laatste Berichten, le Blad.) Het bezoek der Koninklijke familie aan de hoofdstad. (Binnenland, 2e Blad.) Wordt de heer Kapers voorzitter van het N. V. V.? (Binnenland, 2e Blad.) Vergadering van den Nat. Bond van Be zwaarden in de Gereformeerde Kerk. (Kerk en School, 3e Blad.) BUITENLAND. Amerika beantwoordt de Engelsch-Fran- sche overeenkomst. (Buitenland, le Blad.) Verder nienws over de Volkenbondszitting en de commissie's. (Buitenland en Tel., le Blad.) Nadere bijzonderheden over de theater ramp in Spanje. (Buitenland, le Blad.) DE EERSTE SNEEUW. Te Suderwick bij Dinxperlo is gisteren de eerste sneeuw gevallen. OVERREDEN EN GEDOOD. De 65-jarige J. H. v. A. uit Helmond is door de tram nabij het Roode Hek te Schie dam overreden en gedood. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. De 82-jarigei heer S. Terpstra. oud-school hoofd te Heerenveen, is door een auto aan gereden en bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht.Zijn toestand is zeer ernstig. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Gisternacht heeft te Hoogezand een ern stige aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets met zijspan, waarop en waarin zaten de heeren Klein, vleesch- handelaar, en Borgesiu9, timmerman, beiden van Stadskanaal. Klein werd ernstig ver wond en naar het ziekenhuis te Groningen gebracht; Borgesius werd naar zijn huis ver voerd. Een passeerende wielrijder werd in. het Winschoterdiep geslingerd; hij wi9t zich zwemmende te redden. Zoudt u nog kunnen aangeven welke kellner u onbeleefd heeft bejegend? vroeg i de zaalchef. Zeker, antwoordde de bezoeker. Zijn vingerafdruk slaat hier op mijn bord. PORTRET VAN MEVR. W. v. d. HORST— v. d. LUGT MELSERT. Gistermiddag is in den Stadsschouwburg le Amsterdam de schilderij van L Goud man, voorstellende Mien van der Horst van der Lugt Melsert als Raimunde in Be- naventes Passiebloem, door het comité, dat zich uil vriendinnen van de overleden kunstenares ter huldiging van haar nage dachtenis gevormd had. aan het gemeenie- bestuur van Amsterdam overgedragen. Onder de aanwezigen bevonden zich Adriaan van der Horst, Cor van der Lugt Melsert en zijn vrouw, Annie van der Lugt MelsertVan Ees, Ed. Verkade en Dirk Verbeek, de leden van het SchouwtoQneel Paul Billé. directeur van den Ulrechlschen Schouwburg; Frans Mijnssen en verschil lende tooneelarlisten van andere gezel schappen. Notaris H. Groenier richtte allereerst tot allen woorden van lank voor hun sleun bij deze daad. Mevrouw KetelaarVan Gogh droeg ver volgens het schilderij aan de gemeente over. De direcleur van den Sladschouwburg, mr. H. M. Merkelbach, zeide gaarne namens het gemeentebestuur het schilderij te aan vaarden. Mevr. MannBouwmeester, mevr. de Boer—van Rijk en Emma Morel, de laat ste voegde er bij ..uit eerbied en hoog achting" legde bloemen neer. Ontroerd door deze hulde dankte de heer Adr. van der Horst allen. Dit is, zeide hij, de rol, die mijn vrouw lief was en een schilderij dat haar lief was. Het heefl een waardige plaats gekregen. Daarna is van de gelegenheid om het doek te bezichtigen gebruik gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1