Deken? B. DE KONING 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 September 1928 Derde Blad No. 21020 TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. VEIHAGEN's MILKO en RUMCO RADIO-PROGRAMMA. 1 Nu het kouder wordt Heerlijke Warme IHet Leidsche Wollen Dekenhuis I ALTIJD G0EDK00PER! j KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. Jhr. Ruys de Beerenbronck aanvaardt 't voorzitterschap (Zitting van gisteren). Bij den aanvang deo- vergadering gister middag aanvaardde de voorzitter, jhr. mr. Rujb de Beerenbronck, zijn taak met een redö, waarin hij wees op de verkeerde op vatting bij sommigen, dat de werkzaam heden der Kamer eerst weer ter hand ge nomen worden na den derden Dinsdag in September. Dit geldt echter alleen voor de openbare Vergaderingen, niet voor den arbeid in het algemeen De - voorzitter bracht voorts dank voor den steun, hem gegeven in de afgeloopen drie jaren, dat hij de leidmg der werkzaam heden had. Dit vierde jaar zal aan de-n ar beid der leden hooge eischen stellen, wes halve hij een beroep deed op zelfbeperking Benoemd zijn tot leden van de vaste commissie voor Buitenlandsche Zaken de he eren Heemskerk, Nolens, March ant, Schokking, Vliegen, Knottenbelt, tot leden der vaste commissie voor de Staatsuitga ven de heeren Aalberse, v. Vuur en. Vlie gen, Oud, v. Boetzelaer, v. Gijn en Schou ten. Benoemd zijn in de vaste commissie voor privaat- en strafrecht de heeTen Heems kerk, Marohant, Van Sasse v. Ysselt, Duys, v. Schaik, mej. Katz, Knottenbelt, tot le den der vaste commissie voor de belastin gen de heeren Van Vuuren, J. B. v. Dijk, J.-ter Laan, Oud, Snoerk Henkemans, De Wilde en Van Gijn, tot leden der commis sie voor d$ verzoekschriften de heeren Su- ring, Bierema, Langman, Oramer en Bijle- veld. Benoemd zijn tot voorzitters der afdee- ïingen de heeren da*. De Visser, Nolens, lAlbarda, Van Gijn en Heemskerk. De interpellatie-Van den Heuvel over de ©uikerincustrie is toegestaan. De VOORZITTER stelt voor de interpel- latie-L. de Visser over maatregeJen ten aanzien van. de communistische meeting te Arnlem niet toe te staan, daar de zaak hij de begrooting kan worden behandeld. De heer DE VISSER verzet zich daar tegen; evenals de heeren OUD en AL- BARDA. Hej voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. Bejloten is 2 October te beginnen met het afdeelingsonderzoek der Rijksbegroo- tingen een aantal wetsontwerpen, o.a. dat betreffende den rechtstoestand der ambte naren. E*n aantal ontwerpen worden aan de orde gesteld voor de openbare behandeling op 16 October. De heer DROP vraagt te mogen inter- pdleeren over den toestand van de mijn- inlustrie in verband met het stijgend aan tal ongevallen. Hierover wordt later beslist. De vergadering wordt verdaagd tot 16 Cbtober. EEN AANRIJDING BIJ DEN HAAG. Doordat een motorrijder te hard reed. Yoensdagavond omstreeks half elf heeft op den hoek van de Laan van Nieuw Oost- Indë en den Leidschen Straatweg bij Den Haig een aanrijding plaats gehad, welke gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Il volle vaar! kwamen uit de richting der stac twee motorrijders achter elkaar aan- j-ijdfcn. De eerste was juist de Laan van Nieiw Oost-lndië gepasseerd, toen de tweede in lotsing kwam met den personen-auio weke op deze laan reed uit de richting Be- RECLAME. DE ALTIJD GEWILDE BONBONS 1610 noordenhoutsche weg .De motorrijder werd tegen den grond geworpen evenals het meisje, dat achter op den duo zat. Zij kreeg een bloedende hoofdwonde en werd per particulieren auto naar de politiepost in de Theresiastraat gebracht. De motorrijder, een 21-jarige jongen uit het Laakkwartier, werd ter observatie dooT den Eerste Hulp naar het ziekenhuis gebracht. Hij klaagde over benauwdheden. De motor werd van voren geheel vernield, van den auto werd een portierruit ver splinterd en het mag een wonder heeten dat de inzittende heer niet verwond werd. De politie maakte van een en ander pro ces-verbaal op. 't Schijnt dat de motorrijder te hard gereden en de autobestuurder geen signalen gegeven heeft. HET SKELET IN DE BEDSTEDE. Het geraamte is van een vrouw. Het is nu bijna een week geleden, dat een metselaar in het krotje aan de Lange Fran- kenstraat te Rotterdam zijn lugubere vondst deed. De aerste veronderstelling, dat men hier te doen zou hebben met het geraamte van een man, is niet juist gebleken. Volgens rapport van de gerechtelijke schouwing moet als vaststaand worden, dat het ge raamte van een vrouw is. Teekenen van geweld zijn op het geraamte niet gevonden, waardoor de meening van de politie, dat hier geen misdrijf in het spel is, versterkt wordt. Toch schijnt de mogelijkheid niet geheel uitgesloten, meent de Voorw. Hoe toch is het te verklaren, dat geen ander kleeding- stuk gevonden is dan een klein plukje hemd aan een beem? Waar zijn de schoenen ge bleven? Zijn die ook door de ratten opge vreten? Maar hoe komt het dan, dat de matras en de zak, die daar omheen was, niet vergaan zijn? Er is meer. De metselaar vond op het ge raamte een opgevouwen krant van 20 Jan. 1927. Hoe komt die daar? Wijst die er niet op, dat betrekkelijk korten tijd geleden nog iemand geweest is, die van het be staan van het lijk heeft afgeweten. Alle maal vragen, waarop het antwoord tot dus ver niet afdoende is gegeven. ONGELUK MET EEN ALARMPISTOOL. Gistermiddag gaf de 15-jarige loopjongen W. F. v. d. K., in den Oppert te Rotterdam een demonstratie met een alarmpistool. Zulk een pistool gelijkt uiterlijk veel op een brow ning De loop is evenwel v. voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pisto len geven bij het schieten een luiden knal en als men op iemand mikt en schiet geeft het den indruk als werd er werkelijk ge schoten. De 10-jarige C. v. N. stond bij de demon stratie te kijken. Toen v. d. K. schoot was v. N. met heft gezicht vlak boven de opening in den loop. De jongen kreeg ernstige brand wonden aan de linkerzijde van het gezicht. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en ver volgens naar de inrichting voor oog'ijders, waar hij ter verpleging is opgenomen Ge vreesd wordt, dat hij het linkeroog zal moe ten missen. Tegen v. d. K. is procesverbaal opgemaakt. VERDUISTERING VAN f. 20.000. De verdachte ie Keulen aangehouden. De Haarlemsche recherche heeft te Keu len aangehouden den boekhouder J. H. v. d. R., die (en nadeele van een instelling te Haarlem met kleine bedragen een som van totaal f. 20.000 heeft verduisterd. De ver dachte is in verzekerde bewaring gesteld. De verduistering is gepleegd door het verval- schen van wissels. De eigenaar van de be trokken firma heeft in Augustus jl. het mis drijf ontdekt en den boekhouder onmiddel lijk ontslagen, waarop hij spoorloos ver dween. DE KIN VERBRIJZELD. .Gistermorgen is de voerman W. R., woon achtig te arlem, die met een vrachtwagen naar de stad terugreed, op den Zantvoort- schenweg bij Aeraenhout door een uit de richting Zandvoort komende automobiel, be stuurd door den heer A. J. S., aangereden. De aanrijding op zichzelf was niet van zoo groote beteekenis, de gevolgen des te meer. Door het krachtig remmen van den autobestuurder slipte de wagen en reed tegen een boom. De heer S. had toen reeds het bewustzijn verloren. Zijn kin werd ver brijzeld. Toen hjj naar het Ziekenhuis te Haarlem werd overgebracht en weer tot be wustzijn kwam, was hij niet in staat inlich tingen te verstrekken. Zijn toestand is ern stig. De auto is ernstig beschadigd. BRANDSTICHTING. Woensdagmidag tijdens het sluitingsuur der winkels hebben omwonenden brand ont dekt in de vleeschhouwerii van G. v. M. in de Begijnestraat te Beverwijk. Daar de beheerder van de zaak afwezig was, moest de politie zich door het forceeren van veen deur toegang tot den winkel verschaffen. Het bleek, dat een pak vet op een ijskast lag te branden, welke merkwaardige omstandig heid onmiddellijk de achterdocht der politie opwekte. Met enkele emmers water werd het overigens onbelangrijk brandje gebluscht. Het verder onderzoek wees echter uit, dat het vuur onder verdachte omstandigheden ontstaan moest zijn. In de kamer werd o.a. op tafel een hoeveelheid verbrand papier gevonden, terwijl voorts de vloer en de trap overdekt waren met couranten. De filiaalhouder werd gearresteerd, terwijl in middels de justitie door den burgemeester gewaarschuwd werd. Des namiddags arri veerde' het parkPt uit Haarlem tot het instel len van een onderzoek. Op last van de jus titie is de slager als verdacht van brand stichting in verzekerde bewaring gesteld. GASHOUDER ONTPLOFT. Twee minuten de lucht in geslingerd. Gistermiddag ontplofte de in aanbouw zijnde gashouder bij de Stichting Hoender- loo te Apeldoorn. Op den gashouder bevon den zich de heeren J. D. Weenink, direc teur van de gasfabriek en de werkman Schol. Beiden werden de lucht in geslin. gerd; de eerste kwam weer op den gas houder terecht, terwijl S. in het prikkel draad viel. Zwaar gewond werden zij op genomen an naar het ziekenhuis vervoerd. D? heer Weenink is er reeds weer uit ont slagen, ofschoon hij aanvankelijk buiten bewustzijn was en eenige oppervlakkige ver wondingen had. S. heeft een sleutelbeen en een ruggewervel gebroken en enkele arm- wonden. Omtrent de 'oorzaak van de exploisie tast men in het duister. WATERGEBREK IN DE BETUWE. Naar wij vernemen, aldus de „Msb." heerscht in de Betuwe tengevolge van de aanhoudende1 droogte en den lagen stand van het buiten- en binnenwater een zoo danig gebrek aan water, dat hèt vee in de weide gedrenkt moet worden. De boeren moeten met tonnen het water aanvoeren. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een tweejarig kind is tusschpn Laag Soeren en Eerbeek op den onbewaaktcin spoorwegoverovergang door den locaal train overreden en ernstig verminkt. Weldra is het overleden. HET SCHOT IN DEN NACHT. In den nacht van Woensdag od Donder dag te ongeveer 4 uur werd de politie te Eindhoven telefonisch medegedeeld, dat er in de nabijheid van de steenbakkerij De Meijerij iemand met een revolver had ge schoten. Onmiddellijk begaf een hoofdagent zich ter plaatse met eenige agenten. Daar troffen zij op den Meerveldhovenschen weg onder de gem. Eindhoven 'n persoon aan, ge naamd J. A. G. v. d. Hout, wonende te Tilburg die verklaarde, dat hij dien nacht te Eind hoven was gekomen vergezeld van zekeren G. D. met de bedoeling om een minderjarigen broer van D., die bij zijn vader te Tilburg was we'ggeloopen ên thans bij ziin moeder verblijft, te gaan halen. De moeder woont te Zeelst bij Eindhoven. Toen beiden aan de woning van D.'s moeder waren gekomen, werd na herhaald geklop opengedaan en trad D. de woning binnen, doch zijn jonge ren broer vond hij niet. Buiten gekomen, zagen zij den anderen broer van D., die eveneens aldaar woont, aankomen en hoor den zij tegelijkertijd een schot, waarna G. D. begon te gillen. L. D. riep daarop tegep Van den Hout: Als je niet weggaat, schiet ik je ook kapot. Van den Hout koos toen het hazenpad en ging de politie waarschuwen. Na dit verhaal begaf de politie zich naar de woning van de moeder van D. Zij trof daar G. D., die te bed lag en twee schot wonden in zijn linkerbeen had, terwijl in het vertrek kruitdamp hing. Hij verklaarde, dat hij door zijn broer L. D. opzettelijk in zijn been was geschoten. Onmiddellijk be gaven de agenten zich naar de woning van L. D. en verzochten hem de deur te openen, waaraan na lang wachten werd voldaan. Of schoon er medegedeeld werd, dat het politie was, deed hij de deur open terwijl hij een geopend mes in zijn rechterhand had. De agenten arresteerden daarop L. D. en stelden hem ter beschikking van den burgemeester te Veldhoven, daar het feit in die gemeente geple'egd is. Het geweer, waarmede het schot werd afgevuurd, is in beslag genomen. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. Uit Hooge^Hexel meldt men ons het vol gende: Dezer dagen werd een zoontje van den landbouwer Knol alhier, die buiten met z^ju broertje a3n het spelen was, door een glasscherf aan het hoofd gewond. In plaats ran geneeskundige hulp in te roepen, nam men de eerste de beste zalf, die nog in huis was en smeerde die op de open wond. De gevolgen bleven helaas niet uit. Den volgenden morgen was het hoofdje van het kind zoo vervaarlijk opgezwollen, dat on middellijk een dokter gehaald werd. Deze constateerde bloedvergiftiging en zag wel dra in, dat de toestand van het ventje hope loos was. Des nachts is het arme kind overleden. In het dorp heeft dit droeve voorval grooce consternatie verwekt. Die hoed bevalt me wel, maar ik vind hem wat te zwaar. O, dat hindert niet; ik zal er wel een kurken rand in leggen. VOOR ZATERDAG 22 SEPTEMBER. Hilversum, 1071 M. 12.302.00: Lunehmuziek door het Trio Verhey. 2— 4.30: Aansluiting van het Tuschinsky-thea- ter te A'dam Het Theater-orkest o.l.v. Max Tak. The Rambler's dans-orkest o.l.v. Theo Uden Masma.ru 67.45: Concert door het omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Humoristische kwartet ,,De Hooge Q". 1"). M. Tonnis, trompet. R. Sell, Waldhoorn. E. Haagman, bazuin. Lyda Polak, declamatie. Willem v. Cappell-em, voordracht. (De Brand in de Jonge Jan) monologenspel, waarin alle rollen vervuld worden door W. v. Cappellen). 10.15: VARA-varia. 10.3011.45: Aansluiting van de Cinema Royal t<e A'dam (VARA). Het orkest o.l.v. Hugo de Groot. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend KRO-uitzendingen. 12.30 1.30: Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.306.20: GramofooDmuziek. 6.307 u.Gramofoonmuziek. 77.15: Mevr. M. Hendriks-Knapen Knipcursus per radio. 7.458.15: Spr, Mej. Stephanie v. Erab- den: Reis-indrukken uit Mexico (1925): Na tuurschoon, praehistorische en Spaansche kunst. 8.15: Concert- en tooneelavond. Gem. koor ,,Euphonia", uit Lekkerkerk en het R.-K. Amsterdamsch Tooneelgezelschap te A'dam. ..Tooneelstudiën", blijspel in 1 bedr. door Justus van Maurik Jr., JeremiaS Raasberg, tooneeldiChter in een provincie stad, J. v. d. Valk, Rosalie z'n dochter, M. Zweers. Steven Botterman, zijn knecht, A. Sweers. Is. Winterberg, tooneelspeler, F. Bibo. Ferd. Walbach, figurant. P. Bos. Valse Ohampêtre (Walsherinnering), 1-ac- ter van Jan Fabrickts. Hij (80 jaar), F. Bibo. Zij (78 jaar) A. Sweers. ,,Huweli.iks- candidaten", 1-acter van W. Stnmpff. Oud fleurig heertje, A. Sweers. Oud fleurig heertje F. Bjbo. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 1.20—2.20: Het Carlton Hotel-octet. 3.50: Balladenconcert, L. Ashdowne, bari ton. Gh. Curnock, viool. 4.20: Dansmu ziek. 5.35: Kinderuurtje. 6,20: Dans muziek. 6.50: Nieuwsber. 7.15: Mu ziek. 7.20: Omroepcauserie. 7.45: Sportcauserie. 8.05: Koorconcert. Man nenkoor en E. B. Lush, piano. G. Pizzey, bariton. 8.35: Vaudeville. Variété-artis- RECLAME. een U koopt deze het beste in OPGERICHT 1876 Haarl.str. h. Donkersteeg 2-4-6 ALLE maien, ook de grootste ALLE kleuren ALLE cwaliteiten 7495 ten en dans-orkest. 9.35: Discussie tus* achen Mr. en Mi's. Clough Williams Ellie: Twenty years on. 9.50: Nieuwsber. - 10.10: Populair operaprogramma. P. Jones^ tenor. Orkest. 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50; Gramofoonmuziek. ,4.055.05Dansmu* ziek. 8.50—11.20: Concert. Orkest. Hr< Dewinsky, zanger. Mmes. Ferrare en Yma» en de heeren Cardi en Donnio, zang. Langenberg, 469 M. 12.30: Mechanic sche muziek. 1.252.50: Orkestconcert«i Werken van Weber. 6.056.50: Orkest concert. 8.20: Vroolijke avond. Orkest,, jazzband en solisten. Daarna tot 1.20: Dansmuziek. Königwnsterhausen, 1250 M (Zeesen) 12.205.20: Lezingen. 5.20—6.20: Or kestconcert. 6.20-8.05: Lezingen. 8.35 „Die Strafsache gegen Pannike", radio hoorspel o.l.v. Ben Spanier. Daarna van 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburq, 395 M. 5.20: Vocaal concert 6.20: Órkestconcerfc. 8.20: Operette- concert tot 11.20: Brussel, 509 M. 5.20—6.20: Dansmu ziek. 6.50: Triocon^ert. 8.35: Gramo foonmuziek. 8.50—10.50: Fragmenten van „De Klokken van Corneville", operette van Planquette. TIJDSCHRIFTEN. Hermeneus. Wij ontvingen van den uitgever W. e. j. Tjeenk Willenk te Zwolle de eerste afleve-» ring van Hermeneus, maandblad voor an tieke cultuur. De redactie van het blad wordt gevormd door de heeren dr. C. J. Vinkesteyn, eerelid, dr. L. Alma, prof. dr. D. Cohen. J. W. Kemper, S.J., prof, dr W. E. J Kuiper, dr. A. Sizoo, dr. E. Slijper, dr. G. Spoelder, Dr. H. Knooringa is redacteur-secretaris. Tal van andere geleerden hebben hun medewerking aan het nieuwe blad toege zegd. De Kroniek. De jongste aflevering van „De Kroniek'1 bevat artikelen en foto's over Josephine Baker, die blijkbaar een bezoek gebracht he'eft aan de redactiebureaux van dit blad 'en met welk bezoek de redactie zich nogal ingenomen betoont. Van Josephine's scha duw zito, die blijk geeft wel aardig te kun- nen teekenen, zijn caricaturen van The Revellers afgedrukt. Het blad bevat voorts afbeeldingen van hetw erk van de schilderes Lex MeeUssen. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr. G. KELLER. 64) Whatmore schudde het hoofd en ant woordde kalm: „U heeft me de waarheid gevraagd. Die heeft u nu gehoord. Juffrouw Landsdaie heeft mij het biljet en de papieren gegeven." Stevenege wendde zich tot Penthony. De oude detective was vlak bij Whatmore gaan zitten en met de handen op den knop van zijn wandelstok had hij den gearresteerde aandachtig aangekeken. Doch hij ving Ste- venege's blik op en daarin lag iets, dat voor hem aanleiding was om de ondervraging over te nemen. „Wanneer heeft juffrouw Lansdale je het biljet gegeven, Whatmore? Vóór of nadat je uit het politiebureau te Alanscbester was gevlucht?" „Daarna" antwoordde Whatmore. „Laat ik u de geheele schiedenis vertellen. Het viel me niet moeilijk uit het arrestantenhok te verdwijnen. Natuurlijk, daar ik elk hoekje en gaatje van ons stadhuis ken. Toen Hop- kin9on thee voor me ging halen, vroeg hij mij, of ik graag wilde, dat hij de deur van het hok openliet; hij dacht zeker, dat ik daar kalm jou blijven zitten, totdat hij te rugkwam Maar zoodra hij verdwenen was, «loop ik uit het hok. liep de gang door en feed de achterkamer open, die niet eens op 9lot was. Ik ging door de steeg aan den achterkant en klom over den muur, zoodat ik op het terrein van het kasteel terecht kwam. Ik hield mij in het kasteel verbor gen, tot de avond was gevallen. Daarna sloop ik de stad uit naar het dal van Or- chardcroft. de villa van den heer Sheffield. Ik zorgde er voor, dat juffrouw Barbie er achter kwam. dat ik me in de buurt be vond." „Waarom wendde je je tot haar?" vroeg Penthony. „Omdat zij mij, den eersten keer dat ik was weggeloopen, een schuilplaats had be zorgd en me aan eten had geholpen," ant woordde Whatmore. „Ik zou verhongerd zijn, als zij er niet geweest was. Zij bracht me eiken avond eten en drinken." „Zoo," zei Penthony, „je liet haar dus weten, waar je na je hveede ontvluchting waart. En daarna?" „Ze nam mij in huis," vervolgde What more. „Orchardcroft is een zeer groot huis met tallooze kamers. Ik zat er dien nacht en gedurende het grootste deel van den volgenden dag veilig verborgen. Ze kwam des middags een praatje met me maken en zeide mij, dat me vermoedelijk groote moei lijkheden stonden te wachten en dat ik verstandig zou doen te verdwijnen naar Amerika. Daarop gaf ze mij dat biljet en zei mij, wat ik doen moest. Ik moest zorgen, dat ik te Liverpool kwam en me onder den naam Tillson, welke op dat bil jet 9tond, op de „Morpnia" inschepen. Zij verzekerde mij, dat als het me mocht ge lukken weg te komen niemand ooit zou vermoeden, dat ik Tillson niet was. Dat was ik wel met haar eens, maar ik vertelde haar, dat ik geen geld bezat om iets te be ginnen, als ik in Amerika was aangekomen. Ze antwoordde mij, dat dit in orde zou komen, dat ik onbekende vrienden had en dat, zoodra ik goed en wel in Liverpool zat, ik op het kantoor der Grand Atlantic moest vragen naar den brief voor S. Till son, waarin ik voldoende geld zou vinden om iets te beginnen. Nu, ik kwam hier goed en wel, maar ik durfde gisteren niet naar den brief gaan vragen, omdat ik in de courant had gelezen, dat Detterling een spoor van me op het station Swarthbeck had gevonden en het bekend wa9 geworden, dat ik bij het nemen van een kaartje bij vergissing Liverpool in plaats van Man chester had genoemd. Ik was bang, dat hier detectives op den uitkijk zouden staan. Daarom vroeg ik den man van daar straks om in mijn plaats naar het kantoor te gaan, en u heeft den brief in handen kunnen krij gen, die voor mij bestemd was." Penthony, die den aangeteekenden brief in de hand had gehouden, welken hij den ander had afgenomen, hield dezen nu What more voor. „Is dat de hand van juffrouw Lansdale?" vroeg hij. „Ja, dat heeft zij geschreven," antwoordde Whatmore. Penthony stelde Stevenege den brief ter hand met de opmerking: „Laten wij eens zien, wat er in zit. Hij voelt erg dik aan." Stevenege gevoelde zich om bijzondere redenen ongewoon zenuwachtig, toen hij met zijn zakmes de met linnen gevoerde enveloppe opensneed en er den inhoud uit haalde. Hij was op dat oogenblik overtuigd, dat Barbie Lansdale meer omtrent den moord te Alanschester afwist dan hij aanvankelijk had vermoed, en half en half vreesde hij, in die enveloppe een of andere onthulling aan te treffen, waarvan de wetenschap hem onaangenaam zou zijn. Maar er was niets van wat op een brief geleek in de enve loppe te vinden. Met een nauwelijks onder drukte zucht van verlichting wendde hij zich tot Penthony: „Er zit geen brief in. Kijk maar, een on beschreven blaadje keurig brievenpapier, dat om een stelletje bankbiljetfen is gevou wen...., een van tien, drie van vijf pond, alle nieuwe bankbiljetten en wat js dat?" een wissel van 225 pond op de Equi table Trust Company te New York, Wall- street 37. Dat is alles." „Blijkt uit niets, wie de afzender is?" vroeg Penthony. „Inlusschen verzekert hij, dat het 't schrift van juffrouw Lansdale is, waarmede het adres is geschreven." „Maar dit is zoo!" riep Whatmore uit. „Ik ken haar hand natuurlijk!" ,,En het poststempel laat den naam Win- serley lezen. De heer Featherstone zeide, dat Winserley een dorp in de buurt van Grewe is," ging Penthony voort. Hij wend de zich weer tot Whatmore: „Weet je er iets van, dat juffrouw Lansdale te Winser ley is?" „Niets," antwoordde Whatmore. „Ik heb nooit tevoren den naam van het dorp hooren noemen." „Maar van grooter belang i9 deze vraag," merkte Stevenege na een oogenblik zwijgens op. „heeft hij er eenig idee van, waarom juffrouw Lansdale hem naar Amerika wil de hebben en voor geld zorgde? Hoe zit dat. Whatmore?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen," ant woordde deze. „Ik heb u daareven reeds medegedeeld, dat zij mij verzekerde, dat 'k onbekende vrienden had. Ik.... ik denk wel dat het geld van hen kwam. Maar ik heb lang en breed over de zaak nagedacht* nadat ik te Liverpool was gekomen ik be gin te vermoeden, dat er iets achter steekt, Ik koester de opvatting, dat juffrouw Lans dale enkel het werktuig van anderen is." De beide detectives keken elkaar een* aan. Stevenege vouwde de bankbiljetten en den wissel weer op en deed ze in de enve loppe, die hij vervolgens in een binnenzak wegborg. Daarna wendde hij zich weer tot Whatmore. „Heb je eenig idee, wie het zou kunnen zijn, die juffrouw Lansdale als tusschen- persoon gebruikte?" „Neen, ik zou niemand kunnen noemen." „Heb je ooit opgemerkt, dat de heer Shef field iets met de zaak uitstaande had. Ik bedoel, toen ie je schuil hield." „Neen, nooit." „Heb je ooit iemand gezien?" „Niemand anders dan juffrouw Lansdale. Zij bracht mij na mijn eerste ontvluchting eiken avond eten.' „Alleen?" „Ja, alleen." „Was er nooit iemand bij haar?" „Ik heb nooit iemand gezien. Zij kwam gewoonlijk laat op den avond. En ik was haar daarvoor innig dankbaar!" riep What more levendig uit. „Recht dankbaar, en ik hoop, dat ik niets heb medegedeeld, dat haar verdacht zou kunnen maken. Maar ik heb meer dan genoeg van die heele geschiede nis, daar ik voimaakt onschuldig ben Ik vil er niets m°er mee te maken hebben en daar u alles weet, wat u weten wilde. H (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9