69sle JAARGANG DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 No. 21019 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. STRANDLEVEN TE NOORDWIJK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertention uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BLOEMPJESDAG VOOR ONS BELANG- SANATORIUMFONDS. Op Zaterdag a.s. wordt een bloempjes dag voor het Sanatoriumfonds van de On derofficieren Vereeniging „Ons Eelang", Af- deerling Leiden gehouden. De Sanatoriumcommissie doet nogmaals een beroep op de bekende offervaardigheid van het Leidsche publiek, om dien dag een bloempje te koopen en daardoor een kleinigheid bij te dragen voor het zoo mooie doel. -Er blijkt in ons land groote belang*- Stelling te bestaan voor het met Kerstmis te Cairo te houden Internationaal Congres voor Tropische Geneeskunde. De Nederland- sche Tropische Vereeniging zal worden ver tegenwoordigd door prof. Koolemans Beynen van hier, het Koloniaal Instituut door prof. Schüffner, te Amsterdam. Zooals bekend is, tracht de Leidsche Bloemisten Vereeniging het kweeken van plantjes aan te moedigen onder de school gaande jeugd. Ieder voorjaar worden aan de scholen, die zich daarvoor opgeven, jonge plantjes afge'geven en in het najaar houdt zij een tentoonstelling, waarbij prijzen wor den uitgeloofd voor de beste jonge kweekers. Gisteravond had de beoordeeling plaats voor de Chr. Opleidingsschool aan 't Noord einde 4.0, hoofd de heer A. L. L. Gathier. Daar de eigenlijke tentoonstelling der Vereeniging in de groote vacanlie viel en deze school toen nog vacantie had, werd deze groen afzonderlijk beoordeeld. De' volgende leerlingen behaalden prijzen. Ellen en Jan de Troye, eerste en tweede prijs; Pim ten Braak 3de prijs-. Gré Rotte veel 4de prijs. De volgende leerlingen werden eveneens beloond: Henk Lamme, Martinus Offringa, Annie Janssen, Henk van de Ven, Cor Brouwer, Beppie Landaal, Bob van Gelder en Wim Nieuwenhuis. De Vereeniging hoopt het komende jaar voort te gaan. Dan zal ze een kleine be schrijving er bij geven, hoe de plantjes ge kweekt moeten worden, want het blijkt tel kens, dat niet allen de behandeling weten. Op het Raamland alhier is gistermid dag omstreeks kwart voor vier de 12-jarige J. J. van de Haven gevallen. Hij bezeerde een heen. Door een ge neesheer van den E. H. D. werd het been van het jongetje gespalkt, waarna het knaapje naar het Ziekenhuis werd over gebracht. Door het bestuur van de R.' K. kerk i alhier, is aan de firma J. A. Elderhorst en Zn. te Zoeterwoude opgedragen, om de klok- j ken in de Mon Pèrekerk aan de Haarlem merstraat te voorzien van een electrisch 1 luidapparaat. (Men is reeds met de werk- zaamheden begonnen). Men verzoekt ons de aandacht er op te willen vestigen dat de Bazar ten bate van het Tehuis voor Vrouwen die in den Foyer van de Stadszaal wordt gehouden, morgenavond reeds wordt gesloten. Gisteren was er veel bezoek. De heer A. G. van Leeuwen Jr. heeft zijn sigarenmagazijn en kapperszaak aan de Lammermarkt 9 doen verbouwen. De verbouwing die alleen het inwendige van de zaak betreft, is thans gereed gekomen en zoowel de sigarenwinkel als de kapsalon zijn onherkenbaar veranderd en verbeterd. De kapsalon is voorzien van een geheel nieuwen opstand, met waschtafels met stroomend water, en er is thans gelegenheid tot electrisch haar knippen, enz. in de keu rig vernieuwde zaak van den heer Van Leeuwen. Als „het laalste en het beste woord op 't gèbie'd van Margarmefabricage is: Jurgens!' Bona", met melk bereid te beschouwen, zoo deelen de bekende Jurgens Margarinefabrie- ken te Oss en Rotterdam ons mede. In de groote advertentie is men gisteren attent ge1- maakt op dit nieuwe product, dat door deze fabrieken m den handel wordt gebracht, als van gegarandeerde prima kwaliteit. Behalve aan de kwaliteit van het product is ook ve«el zorg besteed aan de verpakking. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 19 September 1928 ingeschreven 423 werk zoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 560. KONINKLIJKE HUMOR. H. M. de Koningin en Abisko. Wanneer men in eeii vreemd land ver toeft, meerdere dagen verwijderd van zijn •vaderlandsche grenzen, dan is het altijd een leuke afwisseling voor den toerist of vacan- tie-reiziger niettegenstaande hij zijn meeste aandacht heeft le concentreeren op het wonderlijke en scboone, dat hem te ge nieten wordt gegeven in speciale rots blokken, gedenknaalden, bijzonder oude hoo rnen of anderszins, eens na te vorschen, wie van zijn landgenooten hem al zoo de laatste jaren in dat vreemde gewest is voor geweest. Hoogst zelden wil het dan gebeuren, dat men eens een naam kan ontcijferen van een vriend of een bekende uit het vader land. En mocht het gelukt zijn, dan moet men nog al zijn mogelijke best doen, den persoon, die zijn handteekening heeft ver eeuwigd thuis te brengen. Gelukkiger w<as dezer dagen een van onze redacteuren, aldus de „Msb.", die een vacan- tie-reisje maakte door het machtige Noor wegen. Van uit Narvik bracht hij een bezoek aan het Zweedsche toerislen-oord Abisko, waar H. M. de Koningin gedurende haar zomervacantie, gewoonlijk een dag of tien verblijft. Zoodra toen hij het toeristen- j hotel binnenstapte, werd hem door een j vriendelijk Engelsch sprekend meiske, een groot boek overhandigd met het verzoek zijn naam te willen plaatsen. Hoewel het badseizoen al weer eenige dagen achter den rug is, heerschte er gistermiddag toch op het strand te Noordwijk een gezellige drukte, welke haar oorzaak vond in een wedstrijd in den aanleg van zandwerken door de leerlingen der beide Openbare Lagere Scholen te Noordwijk- Binnen en Noordwijk-aan-Zee. Om twee uur zetten de jongens van 1012 jaar zich aan den arbeid en om halfvier vielen er vele prachtige werkstukjes te bewonderen. In optocht ging het vervolgens naar Noordwijk-Binnen, waar het Hoofd der school den uilslag bekend maakte, waarna ieder met zelfgekozen prijzen opgetogen huiswaarts keerde. Een der onderwijzeressen zond ons bovenstaand aardig kiekje, waaraan wij gaarne plaatsruimte verleenen. Alvorens hij echter aan het verzoek vol deed, bladerde hij het geheel een9 door. Vele toeristen uit alle mogelijke streken hadden Abisko reeds bezocht en gedwee gehoor gegeven aan het verzoek van het vriendelijk Engelsch-sprekend meiske, om hun handteekening te vereeuwigen. Bij iedere handteekening stond een goed woord, j hetzij in poëzie of proza, voor Abisko, dat j hun zooveel geneugten had gebracht. Bladerend ontmoette hij ook den naam van li M. de Koningin, al had zij zich schuil gehouden achter de onderteekening „Wilhelmina van Buuren". Met een rond- schrift-hand had H. M. onder 1926 geschre ven het volgende twee-regelige vers: „Abisko, land van sneeuw en ijs." „Gij zijt voor mij een Paradijs." In 1927 was echter een van Hare onder danen in Abisko geweest, die vreeselijk scheen geleden te hebben van de muskie ten, die er de omgeving onveilig maakten. Hij schreef met een danige onderteekening: „Abisko ik zal je nooit vergeten." „Al was het alleen maar om de mugge beten. H. M. de Koningin, alias wanneer zij in Noorwegen is „Wilhelmina van Buuren" die dit jaar weer een bezoek bracht aan Abisko en ongetwijfeld het vreemdelingen- boek nog eens heeft doorgebladerd, heeft ge meend op de poëzie van een Harer onder danen te moeten reageeren. Zij dichtte: „Abisko land van sneeuw en ijs." „Gij zijt en blijft een paradijs." H. K H. Juliana en Z. K. H. Prins Hen drik waren hel geheel eens met de Koningin en onderteekenden mede. Zou H. M. misschien geen last van de muskieten gehad hebben? 't Is mogelijk, misschien durfden de muggen niet bijten, omdat Zij Land's Vorstinne is. STORMWEER OP DE BOVEN-WINDSCHE EILANDEN IN WEST-INDIË. St. Eustatius en Saba ver- keeren in noodtoestand. Bij het Departement van Koloniën is van den waarnemend gouverneur van Curacao gisteren het volgende op 18 dezer verzonden telegrafisch bericht ontvangen: „Volgens berichten, zoo pas ontvangen heeft de storm van 12 op 13 dezer op Sint Eustatius en Saba zeer zwaar gewoed; op Sint Eustatius het ergst, waar ongeveer 47 huizen vernield zijn, waardoor niet min der dan 100 menschen dakloos werden en een groot aantal klein vee is gedood. Verder zijn groote boomen" ontworteld; die ver sperren thans den aoorgang op de publieke wegen. Van den gouvernementsschoener „Virginia", welke op de reede ten anker lag, braken de kettingen; het schip is op drift gegaan en moet waarschijnlijk als ver loren beschouwd worden. „De Sint Eustatiaansche kotter Marie Louise" is te pletter geslagen op het strand. Ook Saba heeft zeer veel geleden. Ongeveer 15 huizen werden hier geheel vernield, andere gedeeltelijk beschadigd. De cultuur is heelemaal vernield. Er is ook groot ver lies van klein vee. „Het vorenstaande is een summiere op gaven der gebeurtenissen, doch stormcom- missiën zijn druk bezig met haar werk, waarvan later een uitvoerig verslag volgen zal. Zoowel Sint-Eustatius als Saba ver- keeren in nood. „Het schoolgebouw te St. Eustatius wordt voorloopig gebruikt als onderkomen voor dakloozen." DE OPSTAND TEGEN DE TOLLEN. Daden die in een beschaafd land niet thnis behooren. Op de vraag van den heer Staalman betreffende het spoedig nemen van maat regelen in het belang van het verkeer bij den tol te Muiden, heeft minister Van der Vegte geantwoord De tol te Muiden wordt geheven op een wegvak, dat na Mei 1930 voor het door gaande verkeer geen beteekenis meer zal hebben, aangezien dan een thans in aanleg zijnd weggedeelte gereed zal komen, waar over het verkeer op den Rijksweg Amster damAmersfoort aan de Zuidzijde van Maiden zal worden geleid. Toch moet afkoop van den tol wensche- lrjk worden geoordeeld. Daarover zijn in het voorjaar 1928, met medewerking van de verkeersbonden, onderhandelingen ge opend, welke onderhandelingen nog niet zijn geëindigd. Onzekerheid omtrent de waarde, die de toi na het tot stand komen van het nieuw9 wegvak nog voor de tolheffers zal verte genwoordigen, maakt de onderhandelingen moeilijk, doch er bestaat eenig uitzicht, dat zij een gunstig verloop zullen hebben. Het schijnt nauwelijks noodig hieraan toe te voegen, dat de regeering bij het bepalen van haar standpunt in zake afkoop geen invloed kan toekennen aan de wanorde lijkheden en daden van eigenrichting, als waarmede in den laatsten tijd een deel der belanghebbenden meent doel te kunnen treffen en die in een beschaafd land niet thuishooren. De voorzitter en secretaris van het Hoog heemraadschap te Muiden, de heeren A. bredius, te Baarn, en C. de Raadt, te Muiden, hebben gistermiddag te Haarlem een conferentie gehad met de leden van Ged. Staten van Noord-Holland, de heeren Hendriks en jhr. Van Lennep. Het hoogheemraadschap moet immers in gevolge do wettelijke bepalingen het advies vai Ged. Staten inwinnen alvorens ingrijpen de besluiten kunnen worden genomen, al vorens ingrijpende besluiten kunnen worden genomen. Aan de orde was het voorstel van den Minister van Waterstaat, dat f. 60.000 biedt ais afkoopsom voor den tol. Het hoogheem raadschap verlangt f. 125.000. Ged. Staten zullen spoedig een advies uitbrengen. Evenwel deelt de „Tel." mede, dat de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de Bond van Bedrijfsautohouders, die een bedrag van f. 10.000 als bijdrage in de afkoopsom had den toegezegd, hun aanbod hebben inge trokken, omdat zij meenen, dat de geheele regeling van den afkoop een zaak van de Regeering is. e Ged. Staten van Noord-Holland hebben de vragen van dr. 0e Hartogh over de tcllenmisère onbeantwoord gelaten, omdat het hier handelingen van hun college betreffen en z^j dus geen verantwoording schuldig zijn. HET RAADSEL VAN DE VERDWENEN KOFFERS. Men zal zich herinneren, dat verleden week een vreemdeling in Den Haag kwam, die zich tot de Ooslenrijksche legatie had gewend, waar hij vertelde, dat hij zijn intrek genomen had in een pension, daar zijn kof fers had neergezet, maar nu zijn kosthuis niet meer terug kon vinden. De legatie riep de hulp der politie in, die weder een beroep op de couranten deed, ten einde den pension houder te kunnen vinden. Deze is echter onvindbaar gebleven, omdat hij niet bestond. Ook de vreemdeling was n.I. zoek de laatste dagen en toen de politie zich aan het opge geven adres vervoegde, blee'k hij verdwenen te zijn. Intusschen verzocht de Ooslenrijksche politie dezer dagen aanhouding van den 43- jarigen K. U., van beroep varensgezel. Dien9 signalement beantwoordde geheel aan dat van den vergeelachtigen reiziger, die eer gisteren in Rotterdam aangehouden kon wor den en vervolgens naar Den Haag is over gebracht, van waar hij waarschijnlijk zal worden uitgeleverd. Hij heeft thans toege geven. zonder evenwel een motief te noemen dat het verhaal van de verdwenen koffers verzonnen was. Waarschijnlijk was het hem te doen vanwe'ge de Oostenrijksche legatie onderdak te bekomen. BRANDEN. Gisteravond ca. 7 uur brak een groote uitslaande brand uit in de fabrieksgebou wen der N.V. Gebr. van Thiel aan den Ka- j naaldijk te Helmond. De brand is ontstaan j in de pakkamer, waar zich een geweldige hoeveelheid hout, carton, papier en zaag- j meel bevond. De brand breidde zich in kor- ten lijd zoo ontzettend uit, dat de nieuwe spijkermakerij, waar de grootste en nieuwste machines stonden, een prooi der vlammen is geworden, de trommel kamer en aangren zende gebouwen werden evenmin gespaard. De brandweer, die met vol personeel aan het werk was, bepaalde zich er echter toe de belendende panden der fa. J. A. Ray- makers en Co. te behouden. Groote voorra den voor Engeland bestemd, konden on mogelijk gered worden. De schade beloopt in de honderdduizenden. Het bedrijf is verzekerd, ook voor be drijfsschade. Het grootste gedeelte van de fabriek zal geruimen tijd niet kunnen werken. Te Waalwijk is gisteren afgebrand de woning van den heer Korthout. De inboedel ging geheel verloren. Door gebrek aan water was het blusschingswerk onmogelijk. De belendende huizen bleven gespaard. Verze kering dekt de schade. Gisteren zijn te Luijksgestel 4 boerde rijen van de landbouwers L., N. K. en J. afgebrand. Te Bergeijk (Weeboscvh) Is het huis van den landbouwer F. K. in de aseh gelegd. Te Nieuwepekela is Dinsdagavond de behuizing, bewoond door de wed. J. Nor der en J. v. d. Laan, afgebrand. Er kon niets worden gered .De inboedel van wed, N. was verzekerd. ERNSTIG ONGELUK OP EEN STATION. Arbeider een been afgereden. Toen Woensdagmorgen de sneltrein 104 van Zwolle het station Amersfoort binnen liep), sprong de 32-jarige spoorwegarbeider S. de ,Z. bezig met papierprikken tusschen de lijnen, op zij. Hij werd echter gegre pen door een rangeerenden trein, komend van tegenovergestelde richting. Het slacht offer werd bet linkerbeen onder de knie afgereden en brak vermoedelijk zijn rech- BINNENLAND. Bij de timmerfabriek „Padox" te Warmond zijn hedenmorgen ongeveer 200 timmer* lieden in staking gegaan. (Laatste Berichten, le Blad.) Spoedig is de indiening le wachten van een wetsontwerp inzake de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten, (Bin nenland, 2e Blad.) Generaal Snijders naar Indië. (Binnen land, 2e Blad.) Stormweer in West-Indië. (Gemengd, le Blad.) De tollenkwestie. (Gemengd,le Blad.) Hedenmorgen is het tweede postvliegtuig naar Indië vertrokken. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND, Nog een interview met Briand. (Buiten-* land, le Blad.) Voortzetting der besprekingen in de Vol- kenbondscommissiën. (Buitenland, le Blad.) De Belgische Kamer en de amnestie-voor stellen, (Buitenland, le Blad.) Noodwet in Australië tot bescherming der werkwilligen ingediend. (Buitenland, le1 BI.) terbeen bij den enkel. Ook klaagde hij over pijn in den rug en rechterschouder. De Z. werd per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. MOORDAANSLAG. De „Prov. Noord-Bra-b. en 's-Hert. Crt." meldt uit Zundert: In het sanatorium te West-malle heeft de 38-jarige J. van C. met een jachtgeweer geschoten op een jong echtpaar. Beiden kregen doodelijke verwondingen. Het par ket heeft den clader doen arresteeren. VERGIFTIGD. Te Nistelrode is een 6-jarig kind van Kuipers door het gebruik van vergiftige bessen overleden, DOOR EEN SPIEGELRUIT. De dienstplichtige sergeant J. L. van D, uit Eindhoven van het 2e reg. inf. is bij het afrijden van don Cauwberg te Valken burg door een spiegelruit gereden en heeft eenige flinke vleeschwonden, o.a, in het ge zicht, bekomen. Het geval liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, maar nader bleek de toestand gunstig. Van D. is naar Heerlen vervoerd. BANKOPLICHTER GEPAKT. De politie te Keulen heeft een veel ge zochte vervalscher en bedrieger gearres teerd, nl. een Nederlandsche bankemployé, die een reeks Nederlandsche bankinstel lingen door ettelijke brutale wisselverval- schingen voor totaal f. 20.000 heeft bena deeld. Hij zal aan Nederland worden uitge leverd. EEN GOEDE VANGST. De Veldwachter C., te Gilze heeft met de marechaussee Ai de rijksveldwachter daar in een hotel gearresteerd een Ameri kaan en een Italiaan, die per auto gekomen waren. Gistermiddag brachten zij een be zoek aan de kerk en hot viel toen op, dat zij het intérieur buitengewoon goed in oogen- schouw namen. Daar korten tijd geleden le Lage £waluwe een kerkinbraak was ge pleegd werd de politie gewaarschuwd pn deze heeft de heeren in arrest ge stold. Zij bleken in het bezit van een com pleet stel inbrekerswerktuigen, een geladen revolver en een groot bedrag aan geld. Ook hun auto, die zij in een garage hadden on dergebracht, is in beslag genomen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Gasthuis te *s-Hertogenbosch is overleden de 13-jarige ambachtsschool leer ling Vos uit Den Dungen, die Dinsdagmor gen bij het op een stoomtram springen er onder terecht kwam, waarbij hem een been verbrijzeld werd, dat nadien ceamputeerd moest worden. Kijk eens hoe fraai die kloof daar ligt, met die kleine herberg in de schaduw, sprak de eerste toerist. Magnifiek, zei de ander. Wat zal het bier daar heerlijk frisch zijnl

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1