EISCirrQOEDE KWALITEIT DUS. EISCHTi 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 September 1928 Derde Blad No. 21013 2WITSERSCHE AAN DE SPITS Burgerlijke Star.d v. Leiden KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. 24 RECLAME. 6905 '.HOLLANDSCH C H OC O L ADE-FABRI EK GEBOREN: Joannes Gerardus, Z. v. G. van Koert on jj. Kentrop. Jacomijntje, D. v. J. Hoo- gerdijk en J. de Jong. Jacoba, D. v. J. P. L. Fasseur en E. du Prie. Adrianus, 2. v. J. Segijn en S. M. J. Laterveer. Aaltje, D. v. J. Post en H. Scheff er. Susanna, D. v. A. Slingerland en C. van Pieter Frans, Z. v. B. Boon en L. Noordam. Johanna Pebronella, D. v. C. Broekhof en M. T. Goddijn. Cornells, 2. v. K. Burgij en O. van Weerlee. Luoie D, v. J. Paats en O. M. H. Althuis. Jan, 2. v. D. Parmentier en E. Roorda. Ca- tharina, D. v. H. Beekman en J. Leemans. - Sara Maria, D. v. A. v. Schoonderwoerd den Bezemer en A. O. Bekooij. Jan, Z. r. A. Plu en A. v. der Linden. Adrianus 2, v. A. den Heijer en E. M. Binnendijk. Hendrika, Dl v. H. B. Staat en E. de Bruin. - Jannetje Leuna, D. v. A. W. Ouwehand en A. L. van Duijvenlbode. Dirk Willera 2, v. K. T. de Haan en F. W. van Rijkom. Maria Cornelia, D. v. H. Broers en P. H. Corneslisse. David, Z. v. W. Nieu- v en burg en J. Huyser. Elsje, D. v. 0. G. Smit en E. WijnnobeL Catherina, P. v. L. van As en O. de la Rie. Gerarda Cornelia, D. v. E. G. Couperus en D. Kooi man. Pieter Leonard, Z. v. P. Bleekt» en M. S. v. d. Plas. Oatharina Johanna D. v. J. van Mosel en J. W. v. Meobelen. - Willem, Z. v. D. ter Avest en A. Esint. Herman Johan, Z. v. H. J. Tummers en 0. M. A. Tilmamis. Maartje, D .v. O. Zweistra en N. v. d. Mee Johannes Ber- nardus Lamberbus, Z, v. J- B. L. Schalks en W. M. J. v. Kempen. Geertruida Mar- garetha Maria, D. v. J, Langhout en G. M M. Kruit. Cornells, Z. v. H. Vinkestijn en A. Streefland. Leonardue Gerardus Oomelis, Z. v. E. O. v. Velzen en W. M. Heemskerk. Maria Johanna, D. v. S. van der Zee en M. J. Rosier. GEHUWD: C. Rodenburg, jm. en C. Vliet, jd. J. ie Boer, jm. en G. A. Heetvelt, jd. A. A. G Bergers, jm. en M. M. J. Trel, jd. J. D. Verkerk, jm. en G. de Vos, jd. M. W. de Visser, wedr. en C. J. Hozee, jd. P. Gerth, geSch. en J. A. Roos, jd. P. v. d. Put, jm. en J. H. Smeele, jd. F. P. Smit, jm. en J. W. H. Gascard, gescb. A. G. Fa9seur, jm. en M. Bolermans, jd. L. Eradu9, jm. en j ju' jd. W. D. A. Truyers, jm. en M. Labordus. jd. J. J. den Os, jm. en M. Gorree, jd. J. H. Schlagwein. jm. en S. C. Hoppsnbrouwer, jd. G. A. Batist, jm. en M. M. Nap. jd. A. Rietkerken, jm. en M, M. v. Polanen, jd. OVERLEDEN: C. Lau d. 81 j. H. M. den Hollander d. 22 j C. G. MooiNiemans vr. 54 j. F. W KeySmit vr, 63 j. H. C. de Roos v Dingstee m. 73 j. M. Vallentgoed Wassenaar wede. 87 j. C. E. v. d. Bran derv. Oosten wede. 57 j. M. W. v. DijkSchreuder wede. 75 j. A. Berg man—Warmerdam vt. 54 j. A. van Eys- bergenWeygand vr 56 j. J. T- As m. 70 j. A. Coster m, 4S j. L. C. ten Hoorn m. 31 j. -H. J. Haneveld zn. 3 j. GEVESTIGD: L. C. W. van Asbeck, verpleegster, Dia- conessenhuis. S. P. Bartsbra, Kager- etraat 6. A. van den Berg, Lijsterstr. 85. O. F. J. Berkemeijer, kapelaan, Breeetraat 139. E H. F. Bertel, Schel penkade A J. Blom, Papengracht 20. J. J. Broeze, ingenieur, Stadhouderslaan 85. A. Bruijn, Utr. Jaagpad 7. J. Buijs Rijndijkstraat 90. W. G. H. Chavannes, Oude-Rijn 3. M. J. Colijn, dienstbode, Bronkhorststraat 15. M. J. C. H. van DingsteeKraul, Wasstraat 10. A. G. L. M van Dijk, winkelbediende, Rijnsburger- Weg 62a. M. P. van Dijk, kinderjuffrouw J. de Witstr. 15. E. C. Fontein, li- Rijndijk 13. J. G. M. van Geelen, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. E Girisch, Noordeinde 50. T. J. Gorter, analyste, Witte-Singel 104. L Gudde, kapelaan, Heerensingel 3. F Heuser, bankwerker, Botermarkt A H. Th. Homing en fam., metaalbewerker, v. Limburg Stirumstr. 16. J. L Hoving, N.-Rijin 65a. J. A. A. de Jong, Wittie-Rozenstr. 22. M. de Jong Rijnsburgerweg 167. J. W. KesleT, onder wijzer, Rijn- en Schiekade 42. J. O. van Kleef, buishoudster, Rijnsburgersingel 41. S. Kliffen, dienstbode, Heerengracht 58. O. Kok en fam., bouwk. opzichter, Fagelstraat 5. C. W. M. Koeken, Noord einde 50. W, A. Koekkoek, huishoudster Haagweg 47. A. N. Korenihoff en fam., Turfmarkt 6a, A, A. A_ Kroon, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. M. W. Leeg- stra, Kagerstraat 6. E. J. Lensink, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. K. Lipp, huishoudster, J. de Wittstraat 17. J. G. D. J. M. Lohmeijer, leerares. Hooigracht 36 A. M. Maass, Verpleegster, Acad. Zieken huis. W. M. Mewissen, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. H. Muhring, Bakker, Lammërmarkt 5. W. Neuteboom, Pelikaan straat 9. J. G. van Noort, Bakker, Doeza- straat 19. J. W. Noppen, Duivenbode- straat 14. G. A. van Opzeeland, Ver pleegster, H. de Grootstraat 19. F. P. J. EL Oudens, Surn. D. B., Oegstgeesterlaan 31. W. van der Poel, Majoor Inf. N.O.I.E, ECoorevaarstraat 8a. Raden Soedion<\ Merelstraat L W. E. Th. T. Sandberg, Leeuwerikstraat 57. T. C. P. Rijken- berg, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. C. Schade, Calculator, KoninginneJaan 14. A. M. T. ScheltemaJuynboll en fam., Nieuwe R(jn 69. K. P. Scheps en fam. Pianostemmer, P. de la Courtstraat 2Sa. J. E Schenk, Morsohweg 51. El Smid, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. EE. Smits, Dienstbode, Papemgracht 19. M- Spaan, Verpleegster, Acad. Zieken huis. EC. Stade, Verpleegster, Acad Ziekenhuis. W. Staffelen en fam. Werk man Rjjks Telegr. Leeuwerikstraat 13. E. C. Stipriaan LnïsciusKnappert, Merel- straat 31. J. E Tebbertman, Machinist, Amaliastraat 26. A. M. Teunissen, Ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. A. C. Veelen turf, Winkelbediende, Hoogstraat 12. D. Verboom, Dienstbode, Rijnsburgerweg 137. C. EL J. Verhaar, Noordeinde 50. G. Vermej, Voorstraat 13. A. Vever- kova, Volmolengracht 22. W. J. de Wit en fam. Straatmaker, Vredehof 5. A. ten Wolde, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis Kie Ing Yap, Witte Rozenstraat 10a. H. Zemel, Verpleegster, Acad. Ziekenr huis. J. Zwiers, Los Arbeider, L. Ag- nietenstraat 9. W. van der Zjjden en fam., Koopman, v. d. Werfstraat 56. VERTROKKEN: H. J. H. Schönfeld, Utrecht, Nieuwe Gracht 191. W. van Hoeve en fam, Soe- rabaia. H. W, C. van Osselen, den Haag, Laan van Poot 153. M. Vos, Lïsse, Villa „Magnolia". M. C. van der Voorst, idem, idem. M. J. van Zonneveld, Hazerswoude Dorpstraat D 200. D. C. Hofman, Tilburg, J. y. Beverwijckstr. 53. P. L. Sandberg en fam. Den Haag, W, de Withstraat 35. E. Hoschek, Bottrop (Dl.), Oberstrasse 11. B. E. G. Stumpel, Haarlem, Zijlweg 287. W. A. Oudshoorn, Amsterdam, van Wouw straat 244 111. M. J. Bakker, idem, Lin- naeusstraat 78 III. M. Lindner, Opheus- den. Wed. Dr. J. I. v. RoyenHellema, Utrecht, Mauritsstraat 96 J. de Leeuw, Zoeterwoude, Vrouwenweg 37 A. N. E J Moonen, Amsterd., Lauriergr. 105. D. Moraal en tam., Zoeterw,, Vrouwenw. 37AE. P. Koning, den Haag, Doornstraat 66 E. A. Duym, Heemstede, Seminarie „Hage- veld" L. van der Niet, Katwijk, Duinhof 5 Ph. A. Kuijvenkoven en fam., Zoeter woude1, Vrouwenweg E. 46 C. P. Vlieland en tam. Leiderdorp, Hoogmadescheweg 42 A, A, Lukassen en fam, Soesterberg, Verl. Postweg 51 J. v. Raalte, den Haag, Amaliastraat 7 G. H. Meijlink, Hillegom, van de Endelaan 32 A. A. Bakker, Apel doorn, Sanatorium „Berg en Bosch" M. van der Voort, Katwijk, Wassenaarscheweg 15 H. P. Salomons, Velp (G.), Edmond- straat 11 A. v. Ham, Rotterdam, Vlieger straat 24 M. van Bostelen en fam., Anna Paulowna G. Th. J. Mol, Eindhoven, Brugmansstraat 61 J. Winsemiu9, Amster dam, Ceintuurbaan 177 H M, B. Laporte, Zoeterwoude, Vrouwenweg E37a. b. J. C. de Wit, Mierlo, Wilhelminastraat E. 23 G. Schaap, Rijnsburg, Spinozalaan 6 P. Arbouw, Delft, Jacob Gerritstraat 20. A. H. Hooijer, Apeldoorn, Koningsstraat 27. Baron F. van der Feltz, Vlaardingen, Schiedamsche straat 16. E. J. Pilon, Den Haag, Weimarslraat 284. A. v. Kooij, Voorschoten, Hofweg 23. B Neumann geb. Pesla, Bottrop (Dl.). A. J. M. Taverne, Rotterdam, Coolsingel 61. H. L. v. Nifte- rik en fam., Oegstgeest, v. Duivenvoorde- straat 60. C. Chr. v. Egmond, Nieuwer- sluis, Politietroepen. H. C. Brinkman, Utrecht. Tolsteegsingel 34. G. Volaland, Assendelft. E. M. v. Mens, Ned. O.-Indië. P. C. Montanus en fam, Rotterdam Lust hofstraat 54. E. E. Crop, Kerkrade, Ehren- steinstraat 36. II. M. van den Wijngaard, Oegstgeest, Regentesselaan 28. J. A. J. Saunieiy Venraij, Franciscaner Klooster. A. Zandvliet, Curacao (W -I.). M. W. Fr. Stol, Koudekerk, bij Jieverden. A. J. C. Vlaskamp, Noordwijk-Binnen, Huis ter Duin straat, villa „Buitenrust". M. J. Noord man, Kientzheim prés Colmar Haute Rhin Pens. Sacré Coeur. J. J. Stephanus. Voor burg, Wateringeslraat 166. P. W. Beijers- bergen, Oegstgeest, Dorpstraat 5. L. Fr. Saarloos, Den Haag, Regentesselaan 113, P. J. van der Schaar en fam, Vlaardingen, Binnesingel 64. T. Brandwijk, Vreeswijk, Zuiderstraat. L. Beker, Voorschoten, Insti tuut „Wullings". P. Gladdinus, Luik (Bel gië), Rue croix rouge 230. E. II. ter Kuile, Amsterdam, Prinsengracht 791. M. E. Wit- mans, Voorschoten, Rijndijk 110. Ong Sian Gwan, N. O.-Indië. L. W. P. van de Wijngaard, 's-Gravenhage, Zand Ambacht straat A. 474. NED HERV KERK. Beroepen: Te Lage-Vuursche: A. Cl Enkelaar, te Hasselt. Bedankt: Voor Barneveld: I. Kievit, te Baarn. Voor Kralingen: J. E. Klomp, te Oldebroek. Aangenomen: Naar ZevemberganW, W. Siddré, te Oude- en Nieuwe-Wetering. CHR GEREF. KERK. Bedankt: Voor Utrecht (vac. G. Wisse): G. Salomons, te Amersfoort GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te BorsselenM. Hofman, te Krabbendijke, en R. Verhage, te Middet burg. Ds. G. WISSE. De classis Ulrecht der Ohr. Geref. Kerk heeft aan ds. G. Wisse, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Utrecht op de meest eervolle wijze emeritaat verleend in verband met zijn benoeming tot docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. Ds. Wisse, die juist 30 dienstjaren heeft én die ook (e Leiden geen onbekende is, zal, gelijk bekend, zijn nieuw ambt Dinsdag 2 October a.s. aanvaarden. 1 GEREF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND Dinsdag kwamen de Geref. kerken in Hersteld Verband te Scheveningen in clas- sicale vergadering bijeen. Da H. Haapere opende de vergadering des morgens om 10 uur namens de roepende kerk van 's-Gra venhage, met het doen zingen van een lied, lezing van een gedeelte der H. Schrift en gebed. Na een kort woord van welkom werd het moderamen als volgt samengesteld: ds. H. Hasper, praeses; ds. G Vermaat van Baarn, assessor; en da P. A. E. Sillevis Smith van Haarlem, scriba De kerk van Amstelveen werd in het kerkverband opge nomen. Het verzoek van de kerk van Lei den om approbatie van het beroep van ds. H. G. van den Brink weid ingewilligd. Inzake de vraag of het gewenscht is tot een indeehng van classes over te gaan, werd besloten het deputaatschap te continueeren dat dan op de volgende vergadering een nader advies zal uitbrengen. Besloten werd in principe aan art. 69 K. O. het volgende toe te voegen: „en voorts de liederen welke door de ker ken gezamenlijk hieraan worden toege voegd." Deputaten werden benoemd voor het ont werpen van een regeling voor de kerkvisi tatie. Ook werden deputaten benoemd met de opdracht om te overwegen in hoeverre het wenschelijk is de orde voor het kerke lijk leven opnieuw te formuleeren. Besloten werd dat de kerken zich zullen aanmelden voor deelneming aan de verga dering van de Presbyteriaansche Alliantie, die van 1721 Sept. ia te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Roepende kerk voor de volgende vergade ring op den 2en Dinsdag in Dec. a.s. te hou den is Zaandam. Te 10 uur 's avonds sloot de heer K. W. v. d. Toorren van Zandvoort de vergadering met dankzegging. DE AANRIJDING BIJ DE HAAGSCHE SCHOUW. De film in de raadkamer Een maand hechtenis tegen den chanlfem geéischt. Gistermiddag is voor het Haagsche Ge rechtshof voortgezet het onderzoek in hooger beroep in do zaak le'gen den Belgischen chauffeur O. P. A„ die 25 Augustus 1927 met den auto van zijn patroon op den Leid- schen Straatweg tusschen 0eg9tgeest en de Haagsche Schouw bij de bocht ter hoogte van den Lagen Morschweg, een Ford zoo danig heeft aangereden, dat twee van de inzittenden daarvan ernstig werden verwond en een derde, een meisje, aan de gevolgen dier aanrijding is overleden. Zooals men zich herinneren zal. was de chauffeur, die aanvankelijk was gearres teerd, later tegen een cautie van f. 10.000 weer op vrije voeten gesteld. In eersten aanleg was hij daarna door de Haagsche rechtbank vrijgesproken. Op straat. De chauffeur was, vergezeld van zijn patroon, voor het Hof verschenen. Beide waren gearriveerd in de Minerva waarmede de aanrijding is gebeurd. Even voor den aanvang der zitting kwam de deurwaarder bij den Hoogen Raad, de heer Van Dalen, beslag leggen op dezen auto ten behoeve van een Bank. die de gelden, welke zij heeft moeten betalen wegens stilstand van het bedrijf van een der gewonden, wilde ver-i halen op den palroon van den chauffeur. De patroon had echter geweigerd die gelden te betalen, en aangezien hij eveneens ini België woont, heeft men van de gelegenheid, dal hij naar Nederland is gekomen met zijn wagen, gebruik gemaakt om daarop beslag te leggen voor het Paleis van Justitie. Nadat het tóptoit door deurwaarder Van Dalen was beteekend, word een bewaarder aangesteld. Het voornemen bestond om den auto naar een garage over te brengen, en, aangezien de eigenaar weigerde om het sleuteltje af te geven, werd gedreigd dat men den wagen naar een garage zou iatem sleepen. Met mr. Westerouen van Meeteren, die als advocaat van de BanÈ optrad, zijn toen onderhandelingen geopend, maar ze moesten worden geschorst, omdat inmiddels de zaak voor het Hof werd uitgeroepen. De auto bleef buiten dus voorloopig onder bewaking. In de rechtzaak Tegen half drie werd aangevangen met de verdere behandeling van de zaak tegen den chauffeur. Als getuige werd gehoord de heer Hen, driks, die den bewusten dag met een auto op den Leidschen straatweg heeft gereden. Zijn auto was er ingehaald door de Minerva, welke daarbij met een snelheid van ongeveer 80 K.M. reed De Minerva passeerde met déze Bnelheid getuige's auto, waarna de gang werd ver minderd tot ongeveer 70 K.M. Op een afstand van 25 M. is de auto, waarin ge, tuige zat. daarop de Minerva blijven volgen. Plotseling gaf iemand uit de Minerva door handzwaaien te verstaan, dat langzamer zou worden gereden. Op dat moment bevond zich voor de Minerva een vrachtwagen. De Minerva ging daarop plotseling naar links om den vrachtwagen te passeeren. Juist kwam toen van de andere zijde een Fordje en de Minerva kwam daarmede in botsing. Over deze botsing hééft getuige zich ten zeerste verbaasd. Op een vraag van den president, jhr. mr, Von Weiier, antwoordde getuige nog, dat da weg ter plaatse, waar het ongeluk gebeurde, nogal glad was, hetgeen oorzaak is geweest, dat de Minérva is geslipt Na de botsing zag getuige in den Ford een dame zitten, die bloedend was verwond. Hij is toen onmiddellijk naar de Haagsche Schouw gereden, om hulp te halen. Op een vraag van mr. Roeper Bosch, den verdediger van den chauffeur, verklaarde getuige nog, dat de afstand tusschen da plaats, jyaar het teeken tot langzamer rijden werd gegeven, en die, waar de botsing plaats had, ongeveer 100 meter bedraagt. Onmiddellijk na het teeken is de Minerva langzamer gaan rijden tot ongeveer 25 K.M. Getuige bleef voorts van meening, dat het ongeluk geheel 't gevolg is van een ongeluk, kigen samenloop van omstandigheden. Als de Minerva niet geslipt was, zou er niets gebeurd zijn. Raadsheer mr. Sassen: Waarom is de Minerva geslipt? Een wagen, die 26 K.M, Door J. S FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uil 't Engelschdoor Mr. G. KELLER 47) Hij schudde het hoofd alsof hij wilde zeg gen, dal hij den toestand hopeloos achtte, maar, zich plotseling de plichten der gast vrijheid herinnerend, bood hij Stevenege een glas sherry aan. Doch Stevenege bedankte en nam afscheid; het liep tegen den tijd, dal de avondpost werd verwacht en er wa len misschien brieven bij, waarvan hij on middellijk werk moest maken. Hij keerde te rug naar hel „Dravende Hert" en vond daar een brief aan zijn adres, waarvan het cou vert tot zijn verrassing in den linkerhoek de aanduiding droeg: „Grand Atlantic Steamship Company, Limited," terwijl de andere hoek met het poststempel „Liver pool"' was voorzien. Liverpool I Juist de elad. wier naam het eerst over Whatmore's lippen kwam, toen hij op het plattelands- stationnetje aan het loket een kaartje kwam nemen. Dat was toch wel wonderlijk I En wie kon hem, Stevenege, van daar iets te schrijven hebben en nog wel uit het bureau eener scheepvaartonderneming? Vermoede lijk was dit wel weer een ongeleekende brief, dus de derde. Er zat niemand in de hal van het hotel. Stevenege zette zich dus in een stoel en maakte den brief open. Een enkele blik deed bem reeds zien. dat de brief onderteekend was, aan het slot had de schrijver zijn naam êezet, terwijl hij aan het hoofd er van had geschreven: „Particulier en vertrouwelijk." Hij las den brief op zijn gemak doorhij luidde: Grand Atlantic S.S. Company, Ltd., Waterstreet, Liverpool, 6 Juni 1921. Geachte heer, bij de lezing der berichten omtrent het mysterieuse geval te Alan- chester, heb ik uw naam daarin her haaldelijk aangetroffen en daar ik groo- te belangstelling voor de zaak koester, veroorloof ik mij de vrijheid u eenige inlichtingen te doen toekomen, welke u van nut kunnen zijn, zoo zij, naar ik vast overtuigd ben, eenigszins in ver band staan met de zaak, die u in onder zoek heeft. U zult mij ten zeerste ver plichten, als u dezen brief van volstrekt particulieren aard tusschen u en mij wilt beschouwen, daar ik er bezwaar tegen heb, dat het bekend wordt, dat ik zaken betreffende de onderneming, waarbij ik in dienet ben, bekend heb gemaakt, al is het ook aan de politie. Ik heb aan niemand mededeeling gedaan van wat ik u hierbij ga vertellen en geen mijner mede-geëmployeerden weet, dat ik u schrijf. Ik ben beambte in dienst van de scheep vaartmaatschappij, aan het hoofd dezes genoemd, en het behoort tot mijn werk om passaga-bewijzen af te geven voor de reis tusschen Liverpool en een der Noord-Amerikaansche havens, welke onze booten aandoen. Ongeveer drie we ken geleden (ik schrijf dezen brief in mijn woning, zoodat ik den juisten da tum niet kan opgeven, omdat ik de boe ken, waarin ik dat kan naslaan, niet bij de hand heb) ontving ik een brief van zekeren heer S. Tillson, die als zijn adres opgaf Chapter Hotel te York, en mij inlichtingen vroeg omtrent den prijs van de reis per tweede klasse van Li verpool naar New York, en betreffen de data van vertrek einde Mei of begin Juni. Ik beantwoordde ommegaand die vragen en ontving een paar dagen later een brief van den heer Tillson, waarbij ingesloten was een postchèque ten be drage van den prijs van een biljet tweede klasse, terwijl verzocht werd een hut voor hem te reserveeren op onze boot „Moronia", die 8 Juni van Liverpool vertrekt. Aan zijn verzoek werd voldaan en het biljet werd behoor lijk aan het door hem opgegeven adres gezonden. Hij deed ons bericht van ont vangst daarvan toekomen. Bij Je lezing van de verschillende berich ten is het bij mij opgekomen, dat de S. Tillson, dien ik u noemde, en de S. Tyson, die te Alanschester werd ver moord. wellicht een en dezelfde persoon kon zijn. Ik geef mij niet uit voor iemand, die deskundig is in dergelijke zaken, maar lijkt het ook u niet aanne melijk. dat Tyson na het plan beraamd te hebben om de noodmunten van Alanschester te stelen, daarna het voor nemen heeft opgevat om zoo spoedig mogelijk naar Amerika uit te wijken met de bedoeling daar de munten weer vsd de hand te doen? In ieder geval gelijken de namen zoo sterk op elkaar, met dezelfde initialen, dat ik geloof, dat mijn veronderstelling wel aanlei ding zou kunnen zijn tot nader onder zoek. Ook meen ik, dat er nog het volgende bij komt: ik vermoed, dat de moordenaar van Tyson hem ook heeft beroofd van al wat hij bij zich had. Indien nu Tyson die TiHson Is, dan zal het passagebil jet voor New York zeer waarschijnlijk ook geborgen geweest zijn tusschen de papieren in zijn portefeuille. Waarom zou de moordenaar, toen hij deze in handen had, van dat biljet geen gebruik maken ten einde zich zoo gauw moge lijk uit de voeten te maken? Niemand op dit kantoor wanneer hij zich om een of andere reden ten kantore mocht ver voegen, of op de „Moronia" zou kunnen beweren, dat hij Tillson niet was hij kon eenvoudig volstaan met zich voor Tillson uit te geven. Ik weet niet, of u mijn veronderstelling de moeite waard acht om er nader op in te gaan, maar acht u het, met het oog op deze feiten, ook niet gewenscht om over te komen, teneinde te zien, of iemand zich hier presenteert met het biljet ten name van Tillson? De „Moronia" ver trekt Donderdag 8 Juni om 12.30, doch aan de passagiers ia het veroorloofd twee uur te voren aan boord te gaan. Indien u iets gevoelt voor mijn veron derstelling en naar Liverpool spoort, dan zal het mij aangenaam zijn u elke inlichting, die mij mogelijk is, te ver schaffen. U kunt op het kantoor der maatschappij naar mij vragen; ik ben daar dagelijks van 9.30 tot 1 en van 2 tot 5.30 uur. Intusschen hoogachtend, H. C. Feathersfone. Lang vóór hij den brief had uilgelezen, wist Stevenege wat hem te doen stond. Hij vouwde hem dicht, stak hem in een binnen zak en keek naar de klok, die aan den muur hing, 6.40 en er ging om 7 uur een trein naar York, de trein, waarmede Oswald Cleveriey naar Londen dacht te gaan. Hij was daarmede nog vóór 8 uur in York, en had dus nog tijd tot handelen. Naar zijn kamer te snellen, eenige toilelbenoodigdhe- den in een handtaschje le doen, weer naar beneden te gaan en op het kantoor de bood schap achterlaten, dat hij den nacht uit zou blijven, was het werk van enkele minuten. Hij begaf zich met cersnelden pas naar het elation, nam een kaartje voor York, en toen hij op het perron kwam, zag hij Oswald Cleveriey en stapte achter hem een rook coupé binnen. Oswald keek hem eenigszins verrast aan. „Hallo, heeft n zich moeten haasten?'' riep hij. „Glad verkeerd I Ik bezondig mij daar nooit aan. Ik ben liever een uur te VToeg dan een uur te laatje koopt daar niel9 voor!" „Ja, u is vrij man," antwoordde Steve nege, terwijl hij zich hijgend op de kussens liet vallen. „U kan naar welgevallen over uw tijd beschikken en dat ia met mij niet het geval." Oswald wierp een blik naar Stevenege's citybag. „Gaat u ook naar Londen?" vroeg hij. „Plotseling teruggeroepen?" „Neen, ik ga niet verder dan York en blijf er een nacht," antwoordde Stevenege. „U gaat zeker in eens door naar Londen?" „Ja, ik kom vannacht om 2 uur aan het King's Cross-station aan, ten minste vol gens den reisgids. Ik neem dan een kamer in het dichtstbijzijnde hotel en slaap eerst lekker uit voor ik Bransdale opzoek. Ais ik de zaak met hem heb afgehandeld, denk ik een paar dagen van het Londensche leven te genieten. Jammer, dat u niet mee naar Londen gaat, dan hadden we samen eens uit kunnen gaan." {Wordt vervolg dj.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9