695te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 September 1928 Tweede Blad No. 21013 BINNENLAND. De Postvlucht naar Indië. Mr. F DROOGLEEVER FORTUYN komt naar men weet ernstig in aanmerking om tot Burgemeester van Rot terdam te worden be noemd. Hier boven: Op het vliegveld Ichiphol waren gisteren de vijf vliegtuigen, die voor de •tart naar Indiö gereed w&ron, voor het publiek Itntoongesteld. De vijf toe- dollen met ala inzet kapitein Koppen, die als leider der vluchten optreedt, en die hedenmorgen vertrokken is. Dr. C. J. K. VAN AALST, de directeur der Nederl. Handel-Mij., hield een korts toespraak, die per radio werd uitgezonden, waarna hij de bemanning van de machine, welke hedenochtend de reis aanvaardde, een voorspoedige reis wensohtew DIT IS GEEN GESTOOFDE KOOL, maar een tastbaar exemplaar van 21 pond, geteeld door den heer de Munnik in een der Haagsche volkstuintjes. Voor het konijntje een TE MEDEMBLIK waar doradol waren werd een Landbouw-, Vee- en Bloemen-tentoonstelling geopend, ter gelegenheid waarvan feestelijkheden georganiseerd, o. a. harddraverijen op de korte baan. Eenige deelnemers naderen de finish. Een historische flebcarieuü, waarvoor veel belangstelling was. Klokslag zee uur hedeninurgen, dus pre-, fcies op den vastgestelden tijd, is het eerste der vijf postvliegtuigen naar Indië ver trokken. Dit historische feit is niet in de een zaamheid voltrokken. Integendeel. Vele honderden personen waren op Schiphol te zamen gekomen. Ook de burgemeester van 'Amsterdam, de heer W. de Vlugt, gaf door rijn tegenwoordigheid bij het vertrek blijk tan zijn belangstelling in de ontwikkeling van onze luchtvaart. Tien minuten voor lessen werden de postzakken, die niet min der dan 273 K.G. aan post bevatten, onge twijfeld tneer dan men verwacht had, in de HN-AFA geladen. De leden van den Raad van Commissarissen van de Nederlandsch Indische Luchtvaartmaatschappij, de hee ren Delprat, Enthoven eD Jacobson, als mede de directeur de heer Plesman, druk ten de ledeD der bemanning de hand en wensohten hun een goede reis. Het vlieg tuig heeft tot bemanning: aLs eerste be stuurder kapitein G. A. Koppen, 2de be stuurder kapitein E. G. Ken gen en de Werktuigkundige H. M. vaD Herk. Eenig passagier is de heer Zimmerman, hoofdre dacteur van „d'Orient". Om precies zes our werd de deur van de cabine gesloten en onmiddellijk daarop Wam er" beweging in het vliegtuig. Zeld zaam mooi was de start.. Na een korten aanloop kwam de eendekker los van den grond, waarop kapitein Koppen d.ie het toestel bestuurde, het toestel in de linker bocht omgooide om bij te draaien en ter stond daarop vloog het eerste officieel e postvliegtuig naar Indië, over de geestdrif tig juichende menschen in Zuid-Oostelijke richting weg. Het duurde elechte enkele oogenblikken, doordat het vliegtuig uit het gezicht ver dwenen was. DE NATIONALE LANDSTORMDAG OP 27 SEPTEMBER. Twintigduizend deelnemers komen dien dag naar de Residentie. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, zal, naar men weef, op 27 Sep tember a.s een nationale landstormdag op Houtrust te Den Haag worden gehouden. Dit alle deelen des lands zullen de vrij- van den B^V.L. en van de Vrij willige Landstormkorpsen, motordienst, vaartuigendienst, spoorwegdienst en lucht- j wachtdienst, naar schatting 'n kleine 20.000 man, in Den Haag samenkomen, om in verschillende optochten met mnziek naar het Houtrusb-terrein te marcheeren, waar dien middag de heeren Duymaer van Twist, ds. J. Th. de Visser, mr. D. Fock, H. Co- lijn, mr. P. Droogleevesr Fortuyn en mr. dr. L. N. Deckers het woord zullen voeren. In een persbijeenkomst, in hotel Termi nus, te Den Haag, hebben de heeren J. M. Krijger, voorzitter der Gewestelijke Land stormcommissie Zuid-Holland West" en de reserve-luitenant kolonel H. O. van Cap- pelle, commandant van het Vrijwillige Land stormcorps „Rotterdam", laatstgenoemde tevens algemeen militair leider van den nationalen landstormdag, eenige mededee- lingen over de voorbereiding en de bet-ee kenis vaD dien dag gedaan. De beer Krijger zeide, dat tot de land storm verban den behooren plm. 55.000 man nen, die in militairen dienst zijn geweest, of die nog onder de wapeneD vertoeven. Degenen, die aan den landstormdag up 27 September zullen deelnemen, en daar voor de reis naar Den Haag uit alle pro vinciën zullen maken, doen dit grooten- deels op eigen kostenslechts daar, waar de betrokkenen verklaarden, die kosten niet te kunnen dragen, wordt van andere zijde vergoeding verstrekt. Uitdrukkelijk mag worden vermeld, dat uit de openbare kas voor dezen landstormdag geen gelden zijn gevraagd of verkregen. De kosten van dien dag worden intussohen op 75 mijlle geraamd, doch men is dan ook reeds in bet voorjaar begonnen, daarvoor te sparen. Van de spoorwegen is belangrijke mede werking verkregen, o.a, door het inleggen van 17 extra-treinen. Verder hebben meer dan 600 werkgevers zich bereid veritlaard, hun personeel, dat aan den landstormdag wil deelnemen, dien dag vrijaf te geven. Dit doet ook het Rijk ten opzichte van zijn ambtenaren en werklieden en van hen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn. Van Rijkswege worden overigens alleen 20.000 oranje-armbanden voot de deelnemers beschikbaar gestel. Bijna allen zullen nl. in burgerkleeding den landstorm dag bijwonenalleen de leidende officieren zullen in uniform gekleed zijn, hetgeen ait een oogpunt, van bevordering der leiding en orde weDSchelijk werd geacht. Alle ver banden en afdeelingen zullen hun vaandels meenemen. Muziek zal o.a. worden gegeven door de Kon. Mil Kapel eD door de Marine-kapel. In de lucht zulleD vliegers in reuzen-ini- tialeD B.V.L schrijven, hetgeen voor velen van het platteland, die deze hichtschrijrerij nog nimmer zagen, een aardige attractie wordt geacht. En zoo zal nog op verschil lende andere wijzen getracht worden, dezen dag voor de deelnemers zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en er zooveel mogelijk een stimuleerende werking van te doen uitgaan. De heer Van Cappellen zeide dat de op stelling op Houtrust geschiedt in 45 colon nes, die een défilé zullen vormen, waarvan het voorbijtrekken plm. 5 kwartier zal von. deren. De diepte dezer colonnes wordt n.l. op 6Vfj K.M. getaxeerd- Luidsprekers zullen de redevoeringen over bet geheel e terrein duidelijk hoor baar maken; in dit opzicht is belangrijke medewerking van Philips fabrieken ver kregen. DE NEDERLANDSCH-BELG1SCHE BESPREKINGEN. Minister Hymans is gisteren te Brussel teruggekeerd Op vragen betreffende de hervatting van de Nederlandsch-Belgische besprekingen heeft hij geantwoordt. dat in zijn onderhoud met minister Beelaerts ver scheiden oplossingen werden onder het oog gezien. Beiden besloten het onderzoek voort te zetten. DE ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE INSULINDE. Aneta seint dd. 11 Sept. uit Batavia: Een gisteravond gehouden vergadering Batavia'ecbe artsen heeft de volgende motie aangenomen De vergadering van vijfen dertig Batavia'sohe medici spreekt hare ver ontwaardiging uit over de wijze waarop het excerpt van het excerpt van het rapport der Leidsche hoogleeraren inzake de In- sulinde wereldkundig is gemaakt, immer9 dit excerpt spreekt een veroordeeling uit van de Bataviasche artsen zonder dat te voren ook maar een poging is gedaan om met hen in verbinding te komen. Daardoor is de goede naam dezer medici onnoodig geschaad. WIJZIGING MOTOR- EN RUWIEL- BESCHIKKING. De minister van waterstaat heeft de mo tor- en rijwiel-beschikking gewijzigd als volgt: A. 9 wordt vervangen door: 9 Uitvoering van artikel 41 van het Motor- en Rijwielreglement; inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens. Artikel 39. De inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens, als bedoeld bij artikel 37 van het Motor- en Rijwielreglement, geldt voor den daarbij bepaalden duur, welke niet langer mag zijn dan drie jaren, met dien veratande echter, dat de geldigheidsduur steeds kan worden verlengd voor een ter mijn, die niet langer mag zijn dan drie jaren. Artikel 40. 1. De eigenaar of houder van een motor rijtuig of van een aanhangwagen, die ver langt dat dat motorrijtuig of die aanhang wagen in het daarvoor bestemde register wordt ingeschreven, of dat de geldigheids duur der inschrijving wordt verlengd, doet daartoe een behoorlijk ingevuld formulier volgens model l of volgens model III, vervat in bijlage VI, toekomen aan den met de in schrijving belasten ambtenaar. 2. De formulieren worden kosteloos ver krijgbaar gesteld. Artikel 41. De met de inschrijving belaste ambtenaar beslist omtrent de aanvragen, na zoo noodig het motorrijtuig of den aanhangwagen te hebben onderzocht of doen onderzoeken. Artikel 42. 1. Hij zorgt, tenzij hij meent, dat aan de aanvrage niet kan worden voldaan, dat het motorrijtuig of de aanhangwagen in het daartoe bestemde register wordt ingesohre- ven of de verlenging van den geldigheids duur in dat register wordt aangeteekend en geeft als bewijs af een inschrijvingsbewijs volgens model II of een bewijs van ver lenging volgens model TV. vervat in bij lage VI 2. Het bewijs van verlenging wordt ge acht deel uit te maken van het inschrij vingsbewijs. Artikel 43. De beslissing van den minister van water- slaat kan worden ingeroepen door den aan vrager tot het einde van een termijn van dertig dagen, vallende na den dag, waarop hem het inschrijvingsbewijs of het bewijs van verlenging is uitgereikt, of de afwij zende beslissing van den met de inschrij ving belasten ambtenaar te zijner kennis is gebracht, en door een wegbeheerder ge durende den geheelen geldigheidsduur der inschrijving. Artikel 44. I 1.. Indien bij eene beslissing van den mi nister, voornoemd, als bedoeld in het vorig artikel de oorspronkelijke inschrijving of de verlenging van den geldigheidsduur der in schrijving onjuist wordt verklaard, wordt die inschrijving of die verlenging doorge haald en verliest het oorspronkelijke afgege ven inschrijvingsbewijs of bewijs van ver lenging zijn geldigheid. 2. De houder van een inschrijvingsbewijs of van een bewijs van verlenging, dat inge volge het vorig lid zijne geldigheid heeft verloren, is verplicht het bewijs terug te zenden aan den mei da inschrijving belasten ambtenaar binnen veertien dagen na den dag, waarop hem door den minister, voor noemd, van de doorhaling is kennis gege ven. Bij nalatigheid van den houder wordt de doorhaling bekend gemaakt in de Staats courant en in het Algemeen Politieblad. Artikel 45. Indien de eigenaar of houder van een motorrijtuig of van een aanhangwagen aan nemelijk maakt, dat het hem uitgereikte inschrijvingsbewijs of bewrjs van verlenging verloren geraakt of onbruikbaar geworden is, kan hem op aanvrage een duplicaat wor den verstrekt. Voorts zijn nog eenige wijzigingen ge^ maakt in de model-formulieren van aan vrage om inschrijving. (Zie Ned. Stct, no. 178). STAKING TE UMUIDEN. Te IJmuiden i9 een staking uitgebroken onder de kuipers in het Tisocherebedrijf. De staking is geproclameerd door den Ned. Bond van Christelijke Fabrieke- en Trans portarbeiders den Centralen Bond van Transportarbeiders, en den Christelijken Zeeliedenbond. Geëischt wordt hooger loon en andere sociale maatregelen. OPRUIMING VAN VRUOHTBOOMEN IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bulten, luidende: Is het den minister bekend: 1. dat op het einde van Mei 1928 bijna honderd personen in het Land van Maas en Waal, met name in de plaatsen Dm ten, Daest, Aflerden en Winasen, van den dijksteel van het polderdistrict Maas en Waal een bevel schrift ontvingen tot opruiming van tal van boomen, vooral vrnohtboomen, langs den voet van den dijk staande, en wel binnen 35 dagen dat vele van die boomen reeds jonge vruchten droegen en bij nakoming van het bevel dus niet tot rijpheid konden komen; dat het overgroots gedeelte der arbeiders zjjn arbeiders en kleine landbouwers, voor wie de opbrengst van deze vraehtbootnen een gedeelte van hun inkomsten beteekant; dat de opruiming dezer boomen voor de betrokkenen in ieder geval kapitaalverlies en waardevermindering der eigendommen beteekent, omdat geen schadevergoeding; word: toegekend en dat daardoor reeda moeilijkheden over op deee eigendommen rusUode hypotheken dreigen te ontstaan? 2. Is de minister bereid door zijn be middeling te trachten, dat deze maatregel niet doorgevoerd wordt, of, zoo die door voering noodzakelijk mocht blijken, althans te bewerken, dat aan de betrokkenen een behoorlijke schadevergoeding wordt toege kend?

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5