WAALS AGENDA. BUITENLAND. Zatordao. Foyer Stadszaal: Ver. Oudleerlingen M.S.G. Jaarfeestviering. 73/« uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt vaD Maandag 10 Sept. tot en met Zondag 16 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12t telef. 694. RECLAME. Gestreepte Flanellen Dames-nachthemden I» Gestreepte en effen Flan. Dames-pyjama's L 4." Haarlemmerstraat 130136 dan nog ai gevaarlijk is bij het beklimmen. Bij de plaats gehad hebbende branden in den winter en de hevige vorst, werden zeer hooge eischen aan het slangenmateriaal gesteld en moesten deze met ze<er veel beleid worden opgeslagen na afloop van den brand, om dat materiaal niet geheel onbe trouwbaar te doen worden. Vele slangen moesten wegens de ontstane breuken wor den hersteld, terwijl enkele nie't meer bruik bare door nieuwe slangen werden vervan gen. Ook kon de reservevoorraad nog iets worden vergroot. Ook werden alle slangen van de slangewagens op druk getoetst en had tot resultaat dat vele slangen door nieuwe zullen moeten worden vervangen. Er werden op verschillende plaatsen in de gemeente, waar dat noodig bleek, brand- kranen geplaatst, in totaal 12 stuks. Wegens de zeer hooge kosten daaraan verbonden moest van het plaatsen van enkele brand- kranen worden afgezien. Ten dienste van de Brandweer zijn thans aanwezig: 504 brandkranen van de Ge meente en voor zooveel bekend 20 van het Rijk en 14 van particulieren. Een brand- kraan, liggende juist over de gemeentegrens in de gemeente Oegstgeest, mag zoo noodig ook door de Leidsche Brandweer worden gebruikt. Oeienen en beproeven. Onder leiding van den Commandant of den Onder-Commandant wordt met 't brand weermateriaal door de brandwachls geoefend en deze hebben dan ook een meerdere mat© van geoefendheid verkregen om met dat materiaal om to gaan. Ook met het vrijwillig personeel werden, behalve de gebruikelijke voor- en najaars oefening. extra oefeningen gehouden, waar onder een waarbij als in brand zijnd ge bouw was aangewezen de Pieterskerk, om te constateeren in hoeverre de brandweer bij dat hooge gebouw en op vrij grooten af stand van het open water, met het nieuwe materiaal kon optreden en of het noodzake lijk was dat in de nabijheid van die kerk brandkranen. waarop de motorspuiten mochten worden aangesloten, noodig waren. Bij een aansluiting van de molorspuit op open water, het Rapenburg, en een stand plaats van den straalpijphouder in de dak goot van de kerk, werd nog eenige meters hoven den nok van het dak uitgespoten. De opkomst van het vrijwillig personeel bij deze oefc-'ningen was bevredigend, al waren er dan ook enkele spuitgasten, die verzuimden. Ook met de afneembare ladder werden meerdere malen oefeningen gehouden. Bij de op ongeregelde tijden door mij ge laste beproevingen van het materiaal, het welk uitsluitend geschiedt met het vaste personeel, bleek alles steeds in orde te zijn. Ontdekte kleine afwijkingen werden direct hersteld of maatregelen daarvoor genomen. Overige werkzaamheden. Het Brandweercommando heeft zich ook in dit verslagjaar wederom met uitgebreid preventie'! toezicht bezig gehouden, bij de inspectie van hooibergen, en op den arbeid van loodgieters en schilders, het oefenen van toezicht op het stallen van motorvoer tuigen. enz. De alarmeeringsinrichting. de centraal- telefoonpost, in den Hoofdpost voldeed goed. Menigmaal wordt het gemis gevoeld, dat op deze alarmeeringsinrichling de comman danten niet zijn aangesloten. Voor verrichte wachtdiensten en werk zaamheden voor particulieren, als repara ties aan brandbluschmateriaal enz., kon een bedrag van f. 281.02 in de gemeentekas worden gestort. Het afgeloopen jaar was, zooal9 moge blijken, een in alle opzichten buitengewoon druk jaar. De plaats gehad hebbende branden en hel treffen van preventieve maatregelen tegen brandgevaar met de daaraan nood zakelijk verbonden controle, vroegen zeer vee'l tijd en bemoeiingen. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Afdeeling Leiden. Gisteravond werd in den Schouwburg on der voorzitterschap van Mevr. W. v. Itallic— v. Embden een algemecne ledenvergadering gehouden. Nadat de afgevaardigde naar de alge- meene vergadering te Amsterdam verslag had uitgebracht, deelde de presidente mede dat het boekjaar sloot met een klein batig saldo. Volgens besluit van de vergadering te Amsterdam zal dit jaar van de contributie per lid f. 2.- aan het Hoofdbestuur worden afgedragen, tot steun van de instandhouding van de Tooneelschool. Er blijft nu nog een voldoende som over om de leden in de ge legenheid te stellen tegen reductie een tien tal voorstellingen te doen hijwonen. Tevens zal het bestuur trachten wederom een op voering van leerlingen van de Tooneelschool in Leiden te doen geven. De presidente had voor deze vergadering nog een aangename mededeeling. Een aan tal Leidsche tooneelliefhebbers hebben een som van f. 1500.ter beschikking van de afdeeling gesteld om als waarborgsom te dienen voor het geven van voorstellingen, die anders door de groote kosten moeilijk te Leiden zouden te krijgen zijn. In den loop van het seizoen zal het bestuur nu uitzien naar bijzondere stukken, die groote kunst waarde hebben; ook voor advies van de le den in deze zaak houde het bestuur zich aanbevolen. De secretaris wees er op hoe noodzakelijk het is dat ieder lid tracht meer leden te werven. Het Tooneelverbond kan in Leiden nog zooveel voor het tooneel doen; al telt de afdeeling over de honderd leden, toch i9 dit voor een stad van plm. 70.000 inwoners zeker niet genoeg. Na eenige besprekingen van huishoude lijke aard sloot de presidente de vergade ring. VEREENIGING TOT HET AANLEGGEN EN ONDERHOUD VAN VOLKSTUINEN „ONS BELANG". Feestelijke viering van het tienjarig bestaan. In de Concertzaal L'Union die geheel ge vuld was heeft gisteren de bovengenoemde vereeniging op feestelijke wijze haar tien jarig bestaan gevierd. De zaal was aardig met in de tuintjes ge kweekte bloemen versierd en bood een recht feestelijken aanblik. Bovendien waren langs een der zijwanden schragen geplaatst en daarop lag een schitterende verzameling producten van de tuintjes, gekweekt door de leden. Deze verzameling vormde een aar dige, fraaie expositie die bij de leden en uonateurs veel belangstelling trok. Zij was die belangstelling ten volle waard. Nadat om even over achten onze burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen was binnengekomen en aan de bestuursta fel had plaats genomen, opende de voorzit ter de heer Zonneveld de vergadering met een zeer kort woord, daar zijn stemmiddelen het gisteravond niet toelieten de bijeenkomst verder te leiden, gaf hij terstond het woord aan den secretaris den heer Vrolijk. Deze gaf een kort overzicht van de geschiedenis en de lotgevallen van de vereeniging in de afgeloopen jaren. Vervolgens nam de heer C. Sneeuw het woord om den heer M. Vrolijk die eveneens jubileerde, daar hij tien jaar secretaris der vereeniging is, uit naam van de leden te huldigen. Hij deed dit met een keurig toe spraakje en bood den heer Vrolijk een prach- tigen rookstoel aan. De penningmeester de heer van der Lelie sloot zich bij deze woor den namens het bestuur aan en offreerde den heer Vrolijk een zeer fraaien door spr. zelf vervaardigden tabakspot. Ook de oud- voorzitter de heer Zandbergen voerde nog het woord en daarop betrad de Leidsche Hortulanus de heer E. Th. Witte het po dium, tot het uitspreken van de Feestrede. De heer Witte begon met zijn gelukwen- schen aan te bieden en met de vereeniging levens geluk te wenschen uit naam van de afd. Leiden van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en namens de Vereeniging voor School- en Werktuinen. Vraagt men, zoo zeide de heer Witte daarop, „wat is een volkstuin", dan kan daarop worden geantwoord: Een volkstuin is een plekje grond geschikt voor den groei van bloemen, groenten en fruit, waarop stadsmenschen geen ar beiders alleen, maar ook middenstanders een noodzakelijke verpoozing kunnen vin don. De voordeelen van een volkstuin zijn: lo. dat hij vormt een speciaal economisch middel ter verheffing en verhooging van het le vensgeluk van zijn bezitter; 2o. dat hij ver hoogt de gezondheid, door het verblijf in de buitenlucht, zoowel van de bezitters als van hun kinderen, en 3o. dat voorkomt de in vloed van slechte stadslucht op de gezond heid en het deprimeeren van het zenuw leven door de invloed van de stad. Do volkstuinen vormen dan ook een kos telijk wapen voor den middenstand en de arbeiders in den strijd legen ziekten, ar moede en alkoholisme; zij worden door doctoren en sociologen ten zeerste geroemd. Gaat men den invloed van de volkttuinen na, dan ziet men, dat zij menschen vormen die denken, die voelen en die willen. Denken moet men bij tuinarbeid voort durend, bij hetgeen men doet, bij wat men zal gaan doen en bij wat men gedaan heeft. Zonder denken is men een machine doch geen mensch; het beteelen van den grond eischt den mensch. hij weet de oogst er aan te ontwoekeren. Voelen doet ieder, die de ontwikkeling der planten gadeslaat. Hij voelt een hooge- ren macht in de natuur; hij krijgt eerbied voor de schepping en den Schepper. Willen moet men om de zwarigheden aan tuinarbeid te overwinnen. Strijden moet men dikwijls tegen ongunstige facto- Ten. Doch waar een wil is, daar is de over winning en de overwinning brengt een rij ken oogst. Menschen die denken heeft de maat schappij noodig om haar vooruit te bren gen. Menschen die voelen kenmerken zich door goede en edele karaktereigenschappen. Menschen die willen bevorderen den bloei der Maatschappij in het heden en in de toe komst. leder dezer drie eigenschappen afzonder lijk leidt tot niets, vereenigd tot hel mooiste wat de menschheid stempelen kan Tien jaren lang heeft de Vereeniging voor Volkstuinen „Ons Belang" getracht men schen te kweeken die denken, die voelen en die willen, daarmede wordt zij van harte gelukgcwenscht, daarom mag zij heden avond terecht feestvieren. De volle zaal gaf door luid applaus van haar instemming met de woorden van den heer Witte blijk en daarop verhief onze burgemeester zich van zijn zetel en zeide, dat h\j met belangstelling en genoegen naar do zeer schoone rede van den heer Witte had gelwsterd. Spreker is verheugd, zich to bevinden in gezelschap van mannen rnet ij'/.vren wilskracht, mannen, die hun vrijen lijd op de meest nuttige wijze besteden en die bovendien zoo gelukkig zijn, als ze thuis kernen natuurlijk altijd een blij gezicht van hun echtgenooten te zien. De burgemeester zeide uit de rede van den heer Witte veel te hebben geleerd, en beloofde er bij het besludeeren van de uitbreidingsplannen voor de stad, rekening mede te zullen houden, dat het een niet te onderschatten belang is, om voldoende gronden in de verschillende wijken te reserveeren voor volkstuinen. Spr. vroeg tenslotte belangstelling van de leden voor „dat andere volkstuintje", zooals de burgemeester het noemde, voor den Leid- schen Hout, die eerlang zal verrijzen en die spr. thans veel zorgen baart, maar waarvan hij yerwacht, dat de Leidenaars, en ook spr. zelf, eens veel vreugde zullen beleven. Met een hartelijk applaus gaven de-aan wezigen blijk van hun instemming met en dankbaarheid voor de rede van den burge meester, die getuigde van groote sympathie met het streven van Ons Belang. De heer Vrolijk dankte den burgemeester vcor zijn tegenwoordigheid en zijn toespraak, hij dankte ook den heer Witte voor zijn leerzame en fraaie feestrede en bracht ook dank aan het „Leidsch Dagblad" voor den steun, dien de vereeniging steeds van deze zijde heeft mogen ondervinden. Spr. las verder nog voor een schrijven van gelukwensch, dat ingekomen was van de landheeren der vereeniging en deelde mede, dat behalve de fraaie bloemen, die de leden naar de zaal hadden gezonden er ook waren, door de kweekers, de heeren Kriest er. Den Dolder, ten geschenke en ter op luistering gezonden. Eindelijk kon men beginnen aan de uit voering van het programma, dat met veel zorg en smaak was samengesteld, en dat werd ingezet door het Leidsche Dubbel- mar.nenkwartet Int$: Nos, dat onder de beproefde leiding van den heer D. van Wouw, zeer tot genoegen van de aanwezigen die luide applaudisseerden, zoowel voor als na de pauze, een aantal liederen ten gehoore bracht Het trio Van der Woerd zorgde verder, dat do goede stemming, die er in zat, niet zakte, maar integendeel na ieder stukje, dat werd opgevoerd, nog belangrijk steeg, en iu de pauze was er begrijpelijke belang stelling voor de tombola, waarbij de leden nuttige prijzen, gereedschappen en kunst meststoffen voor aen tuin en huishoudelijke artikelen konden winnen. De echtgenooten van de leden hadden voor deze tombola eveneens verschillende voorwerpen, meest zelf gemaakt, ingezonden. Zij werden voor die medewerking in het bijzonder door den heer Vrolijk bedankt. Zoo is het feest van het tienjarig bestaan van deze vereeniging op waardige en luister rijke wijze gevierd. DANK- EN BEDESTOND VOOR HET CHR. ONDERWIJS. Gisteravond is in de Hooglandsche Kerk de jaarlijksche Dank- en Bedestond voor het Chr. Onderwijs gehouden, uitgaande van het Locaal Comité „De Unie een school met den Bijbel". Sprekers waren ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant alhier en dr. D. K. Wie- lenga, predikant der Geref. Kerk van Voor schoten. De kerk was flink bezet. Nadat gezongen was Ps. 103 1, ging dr. Wielenga voor in gebed en las vervolgens Jozua 3 144 9 Spr. begon zijn rede met er aan te herin neren hoe 50 jaar geleden de strijd is in gezet, waarvan wij thans nog, veelal onbe wust, de zegeningen genieten. Het is ech ter niet goed, indien ons volk deze historie zou vergeten; daarom is het zoo noodig dat wij thans bijeenkomen om te herdenken de wonderen die God heeft van ouds gewrocht. Zoo heeft ook Israël bij den tocht door den Jordaan een monument van 12 steenen op gericht, dat getuigt van het gevaar om te vergelen, den plicht om te gedenken en de roeping om te onderwijzen. Onder dit drieërlei gezichtspunt wil spr. ook den strijd voor het Chr. Onderwijs be zien. Vergeet het niet hoe de toestand 50 jaar geleden was. De scholen waren heidensch, paganistisch en de geest die er heerschte was de geest van Rousseayi. Ook de school wetten waren in een gppst van „neutrali teit" geredigeerd. De Bijbel werd een ver boden boek op school. Wel betond de moge lijkheid, dat de Christenen door hen zelf betaalde scholen oprichtten, doch daarvoor was noodig een „autorisatie", welke toe stemming in vele gevallen door de autori teiten niet verleend werd. Toen in 1857 de Schoolwet-Van der Brug- ghen werd ingediend legde Groen, van Prin- sterer zijn mandaat al9 Tweede Kamerlid neer; hij kon zoo niet langer de verantwoor delijkheid dragen en gaf van zijn besluit rekenschap in een „open brief" aan de Kies- vereeniging „Nederland" en Oranje" te Leiden. Hier ter slede was het evenwel gelukt in '53 aan de Oude Vest en in '54 aan de Langebrug, Chr. Scholen te stichten, die onder bescherming stonden van ds. D. Chanlepie de la Saussaye en ds. J. H. Don- ner, alsmede van Groen van Prinsterer. In 1878 werd op 18 Juli de schoolwet- Kappeyne, die het Christelijk Onderwijs met vernietiging bedreigde, aangenomen; reeds 4 dagen latei hadden overal in den lande bidstonden plaats en op 3 Aug. werd aan Koning Willem III het Volkspetitionne ment aangeboden, onderteekend door 305 000 Nederlanders. Desondanks teekende de Koning op 17 Aug. het ontwerp-School- wet, waardoor het tot wet verheven werd. De toeleg der tegenstanders van het Chr. ondenvijs mislukte evenwel; in 1889 werd bij de wet-Mackay subsidie aan het Chr. onderwijs toegestaan en onder Minister De Visser werd tenslotte de gelijkstelling be reikt. al heeft het dit nadeel dat we thans feitelijk een Chr. Staatsschool hebben. Tenslotte wees spr. op den plicht der ouders, hun kinderen te onderwijzen of te doen en te helpen onderwijzen in de waar heid der Heilige Schrift, waartoe school en gezin moeten samenwerken Nadat gezongen was Ps. 105 1, 5 en 24, betrad ds. Kuilman den kansel, die wees op de noodzakelijkheid van het gebed voor het Chr. Onderwijs. Wij moeien er voor waken, dat niet in het heden en in de toekomst de glans eu de heerlijkheid van het geestelijk goed der diep-Christelijke overtuiging verloren ga, zoo wordt in het Unieblaadje van het Lo caal Comité gezegd, en spr. beaamt dit ten volle. Na 1917 en 1920 zijn al meer dan een maal in Christelijken kring de vragen op gekomen, op welke goederen wij die gees telijke overtuiging moeten richten. Wij heb ben immers ons doel in hoofdzaak bereikt. Waarom hebben wij God nu nog te bidden? Prof. Bavinck heeft reeds de vrees uit gesproken, dat het jaar der geldelijke over winning wel eens liet jaar van onzen gees telijken ondergang zou kunnen zijn. Het is immers moeilijk weelde te kunnen dragen. Een ander gevaar ligt daarin, dat onz* vrijheid is verloren gegaan en de Staat over ons schoolmeestert. Spr. kan deze bezwaren niet ten volle onderschrijven, omdat immers aan onze vrijheid om het Evangelie in de school te onderwijzen geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. Veel ernstiger acht spr. het dat we ons te weinig bekommeren om de duizenden kin deren die nog op de openbare scholen gaan en het eene noodige missen. Groen streed tegen het onttrekken van den Bijbel aan de Volksschool, en deze strijd is nog niet uit, want het doel is nog niet bereikt. Hoe we practisch dit moeten uit voeren, kan spr. niet zeggen, doch het slaat voor hem vast, dat we hen die nog in duis ternis zitten het licht, dat wij hebben, niet mogen onthouden. Meermalen zijn wij zelf er de schuld van, dat' nog zoovelen van het Chr. onderwijs niet willen weten. Er zijn Christelijke on derwijzers, die eigenlijk in die sfeer niet thuis behooren, die niet begrijpen den strijd die er zjjn kan in het hart van jonge onder wijzers en onderwijzeressen. In veel opzichten dreigt de glans van het goud der diep-geestelijke overtuiging ver loren te gaan. Daarom ga de bede op om de komst van Gods Koninkrijk, dat we niet alleen in eigen kring doch in breeden kring de diep-geestelijke overtuiging uitdragen. Spr. ging vervolgens voor in dankgebed, waarna ten besluite Gezang 189 4 gezon gen werd. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Het was gisteren de eerste dag der in schrijving van nieuwe leden voor het Leidsch Studentencorps en dies was er gis termiddag voor de societiet „Minerva" weer de gebruikelijke jaarlijksche opstopping van nieuwsgierigen, die met belangstelling toe keken, hoe de kaalgeknipte groentjes onder luid gebrul der oudersjaars-studenten hun weinig joyeuse entreé in de studentenwe reld maakten. Lieten zich het vorig jaar op dezen eer sten dag 105 nieuw° leden ischrijven, thans bedroeg hun aantal 101, als volgt over de verschillende faculteiten verdeeld: rechten 61 (v.j. 69b indologie 2 (4), medicijnen 24 (23). wis- en natuurkunde 9 (0) theologie 3 (1). letteren 2 (3), philosophie 0 (5). De heer dr. A. D. Fokker, vanwege de Teylers-Stichting tc Haarlem benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, zal met ver gunning van heeren curatoren en in over leg met den rector-magnificus der Leidsche Universiteit het hoog leeraarsambt aanvaar den met een redevoering op Woensdag 26 September a.s., des nam. te 2 uur, in het Groot-Auditorium der Universiteit. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen Politie-Diploma met aanteeke- ning de heer Th. van Klink agent van Politie le klasse alhier. Geëxamineerd wer den 135 candidaten van wie er 81 werden afgewezen. De» heer H. B. van Dijk, antiquair, Apothekersdijk 21 alhier toonde ons heden een Nieuwe Kaart van het Koningrijk der Nederland, gemaakt bij Mortier, Covens en Zoon en J. ten Brink Gz.. te Amsterdam in 1816. Deze kaart is een legkaart, van het soort dat meer en meer zeldzaam wordt. De kaart die in kleuren is gedrukt, geeft ook eenige natuurkundige aanwijzingen omtrent de Nederlanden omstreeks ruim een eeuw geleden. Zooals in een advertentie elders in dit Blad wordt bericht, heeft de firma W. van Rossum du Chattel voor de leden der 3-October-Vereeniging een aardig insigne ontworpen, dat voor den luttelen prijs van f. 0.40 voor de leden verkrijgbaar wordt ge- sleld. Elk lid, dat twee of meer nieuwe leden, aanbrengt, ontvangt het insigne gratis van het bestuur. Het insigne voor heeren met lange steekspeld, voor dames in broche-vorm vertoont aan de voorzijde op een witten achtergrond het bekende hutspot-potje, waaromheen met gouden letters in rooden rand de woorden „3-October-Verceniging". Op den a.s. 3-October-dag tooie zich dus ieder lid met dit aardige speldje. Onze stad is een stad van wetenschap in de eerste plaats. Maar het is tevens een belangrijk industriecentrum, en de Leidsche wollen dekens zijn even bekend als de ver duurzaamde groenten die hier worden ver vaardigd. Dat weet ieder rechtgeaard Leide- naar. Doch of men weet dat hier ter stede ook radiotoestellen worden gemaakt, meenen wij te moeten betwijfelen. En toch mogen ook de radiotoestellen die de firma Cor. A. Mulder in het bescheiden maar goed inge richt laboratorium, waarin zij zich de mede werking van bekwame specialisten heeft verzekerd, in vergelijking met beroemde elders in ons land en in den vreemde ge bouwde toestellen worden beoordeeld lin wie de Novavox. het toestel dat de firma Mulder van de Breestraat 109 in den handel brengt hoort zal moeten toegeven dat het uitmunt door groote selectiviteit, bedienings- eenvoud, maar vooral door gave. beschaafde weeTgave en den warmen toon van het ge luid. Deze kwaliteit van de Novavox is van niet te onderschatten belang. Immers, toestellen die een hard geluid en behoorlijke selectivi teit geven, zijn voldoende bekend. Doch niet zelden hoorden wij zelfs over zoor kostbare toestellen, door echte muziekliefhebbers en werkelijk zeer muzikale lieden, klagen over de gaafheid van het geluid en den toon. En die zijn. zooals de Novavox ze weergeeft, boven allen lof verheven, en men zou, wanneer men niet beter wist. gelooven dat de Novavox een uiterst kostbaar toestel is. Wie wil vernemen, dat de firma Mulder er in geslaagd is de Novavox ondanks haar bijzondere kwaliteiten voor een betrekkelijk geringen prijs te leveren, informee^e eens bij den maker. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag a.s., na aflopp van de bevestiging en de intrede van ds. P. D. Tjalsma, als predikant bij de Remonstranlsch Gerefor meerde gemeente, alhier, gelegenheid zal bestaan om den nieuwen predikant in de bestuurskamer te begroeten. Evenals verleden jaar zijn talèvroaw en de heer Rotowsky bereid bevonden voor de manschappen, die voor herhalings-oefe- ningen in de Morschpoortrkazeme onder de wapenen zijn, een viool- en pianorecital te geven op Dinsdag 18 Sept., des avonds te 8 uur. Gisternamiddag halfzes is de 5-jarige MaTtha EL, in de Oosterstraat, bij den Zijl singel, uit het raam gevallen. De Eerste Hulpdienst werd ontboden, waardoor het kind, dat aan de hand verwond was, werd verbonden. Verder kon zjj thuis onder be handeling blijven. Gisternamiddag te zes uur werd op het Utrechtsche Veer de 21-jarige raej. L. S., van hier, die op een rijwiel den hoek omsloeg, door een auto aangereden. Het meisje kwam met den schrik vrij, baar rijwiel werd geheel vernield. Bij de politie is aangifte gedaan doot H. B., in de 4de Groenesteeg, alhier, dat bij hem de muntgasmeter is gelicht geworden juist terwijl de woning even verlaten was en de deur openstond. Er zat ongeveer f.5 in. De dader is onbekend. Dit was niet het geval met een andere muntgasmeter-lichting. De familie J., in de St-Pancrassteeg, vond het geldbakje ook leeg. Zij verdacht er haar kostganger, kL F., van, die, door de politie gehoord, dezen diefstal heeft bekend. In de fabriek van de firma P., aan de Langegracht heeft de 14-jarige Wilhek imna Fr. A. onder een kousenpers een harer handen vrij ernstig verwond. Nadat het meisje door den Eerste Hulpdienst ter plaatse was verbonden, is zij op last van den dokter naar het Academisch Ziekenhuis gegaan voot verdere verpleging. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 12 September 1928 ingeschreven 449 werk zoekenden. Op denzelfden datum in 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 523. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad weer bijeen. Lord Cnshendun heelt ver klaard dat er nieuwe moeilijk heden zijn ten aanzien van de vlootovereenkomsL Gistermiddag is de 52ste zitting van dep Volkenbondsraad begonnen. Op voorstel van Briand, die aan de beurt was om voorzitter te worden, heelt de raad den Franschen mi nister van buitenlahdsche zaken Procope, die ook de 51ste zitting heeft gepresideerd, uitgenoodigd het voorzitterschap ook van deze zitting te vervullen. President Procope, die deze uitnoodiging aanvaardde, heelt daarop de nieuwe leden van den raad Foroughi (Perzië), Quinones de Léon (Spanje) en Zumeta (Venezuela) met enkele woorden welkom geheeten. Toen vervolgens aan de orde kwam het voorstel van den vertegenwoordiger van Chili om in de volkenbonds-commissie voor de welvaart van het kind en aan die voor de bestrijding van den vrouwenhandel een assessor toe te voegen, die benoemd zou worden door de internationale unie van Roomsch-Katholieke vrouwenbonden heeft lord Cushendun zich verzet tegen de uit breiding van liet aantal assessoren, waarna de behandeling tot een volgende vergadering werd aangehouden, ofschoon de heer Ville- gas nog eens wees op het belang van deza internationale Katholieke vrouwenbonden. Voorts is alleen te vermelden dat de vol kenbondsraad den heer Quinones de Léon heeft benoemd tot opvolger van minister Beelaerts van Blokland als rapportour over de Poolsch-Lithausche betrekkingen. De tweede commissie van de Volken- bondsvergadering heelt de economische werkzaamheden besproken. Wij meldden gisteren al dat Loucheur rapport had uitge bracht. Bij de discussies heeft de heer Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, namens de Nederlandscbe dele gatie een rede uitgesproken, waarom hij er op wees, dat met betrekking tot de tariefs vermindering nog weinig bevredigends is tof stand gekomen. De conferentie-Colijn voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden heeft zeer nuttig werk gedaan, doch op het gebied van tarief politiek hebben de regeeringen nog weinig gedaan, om de wenschen der economische conferentie uit te voeren. Met een toespeling op de proteclionnisti- sche beweging in Engeland wees de heer Heldring op het gevaar, dat landen, die lot dusver een liberale handelspolitiek volgden, tot tariefsverhooging over zouden gaan, het geen verderfelijke terugwerking ook op an dere staten zou kunnen hebben en het ge- heele werk der economische conferentie in gevaar zou kunnen brengen. De Nederlandsche delegatie drukte den wensch uit. dat de pogingen van het econo mische volkenbondscomité. om door collec tieve afspraak tot tariefsvermindering van althans eenige producten te komen, met succes bekroond zullen worden. En wel

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2