695te JAARGANG DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 No. 21013 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Jl dankbaarheid gedenken wij wat Van der Kolk voor mensck en maatschappij en in het byzonder voor „Endegeest", „Voor geest" en „Rhyngeest" heeft mogen zijn. in zijn werken zal de herinnering aan dez?>n man nog lang blijven voortleven. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiiin uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor aile andere advertentiên 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING GALGEWATER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met het leggen van een gaszinker en van een zwakstroomkabel door den Rijn (Galgewater), ten Oosten van de spoorweg brug nabij de Vink, genoemd vaarwater op Donderdag 27 September e.k., van des voormiddags 6 uur tot des namiddags 6 uur, voor het scheepvaartverkeer zal zijn af gesloten. A. VAN DE SANDE BAK li UY ZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 September 1928. 6923 BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden jnaken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, be voegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebren gen, dat bij herhaaldelijk of althans gedu rende het gedeelte van het jaar, waarin de* stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn builen de gemeente op welker kie zerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezig heid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenver melde voorwaarden, met haar man, in ver band met diens beroep of, werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe be voegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschriit aan het gemeeniebestnnr heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerdei dan 1 October van het voor afgaande jaar. Formulieren voor de be doelde verzoekschriften zijn van 15 Sep tember tot en met 31 December ter ge meente-secretarie kostfeloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoek schrift a)s bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mede- deeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mede- deeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderleekend. Een afschrift van de vol macht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon Ier secretarie van de gemeente mededeelen. dat hij de volmacht aanneemt. Van de aan neming wordt aanteekening gedaan onder het origine'el der volmacht; deze aanteeke- Ding wordt door den gemachtigde en door den .burgemeester of den door dezen aange wezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaat9 gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de vol macht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet op- Dieuw voor dezelfde verkiezing een ge machtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aange wezen worden zij, die in de gemeente be voegd zijn tot hel deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier hjst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht a|s vervallen beschouwd en kan de kiezer ]del opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisge- Dooten behooren. 6924 A. VAN DE SANDE BAKHUYZKN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 13 September 1928. KRANKZINNIGENGESTICHT „ENDEGEEST" EN AFD. „VOORGEEST". Verslag over 1927. Aan het jaarverslag over deze inrichtin gen is het eigende ontleend: Voor het eigenlijke V ersiag aan te vangen, past hot in herinnering te brengen, dat onze inrichtingen in 1927 een zwaar verlies ge* treffen heeft door het overlijden van haar Geneesheer-Directeur, J. van der Kolk. Reeds langen tijd geplaagd door aanvallen van gals teen koliek, werd hij op 26 Sept. daarvoor geopereerd en hoewel de operatie op zichzelf gelukte, overleed hij in den avond van den 27sten September op 64- jangen leeftijd. Inderdaad was er alle reden om zijn werk zaamheid aan onze inrichtingen dankbaar te gedenken. Van de hoofdverpleegsters verliet ons dit jaar zuster C. Bloemendaal, die van de op richting van „Endegeest" haar krachten aan het belang van de inrichtingen gegeven had. Gedurende die 30 jaren was zij brjna altyd op de vrouwen-afdeeling werkzaam en zeer vele patiënten en ook vele verpleegsters is zy tot steun geweest. In de sterkte van het personeel en in den arbeidstijd kwam geen verandering. De sterkte voor „Endegeest" en „Voorgeest" b'leel "bepaald op 110 verplegenden, zoodat bij een volledige bezetting (645) gemiddeld 1 verplegende op 5.8 verpleegden komt. De mutatie van het verplegend personeel („RHrjngeest" met 32 verplegenden inbegre pen) bedroeg 45 tegen 33 in 1926, n.l. 35 zusters en 10 broeders. Door het overlijden van dr. J. van der Kolk trad dr. A. H. Oort als apotheker op. Gebouwen. In den loop van het jaar werd een aanvang gemaakt met de verandering van de gas verlichting in electrische verlichting in de paviljoens E-mannen en E-vrouwen. Daar tijdens den aanleg besloten werd lot vrij ingrijpende wijzigingen in de electrische installatie, was deze aanleg aan het einde van het jaar nog niet gereed gekomen. Ook werd een aanvang gemaakt met de uhbi eiding van de paviljoens voor onrustige mannen en onrustige vrouwen, waardoor in 1926 reeds het besluit was genomen en in het verslag over dat jaar vermeld, resp. met 20 en 40 bedden. Aan het einde van 1927 was men met den bouw wel aanzien lijk gevorderd, maar toch nog niet eereed- gekomen. Centrale Werkplaats. In verband met de groote uitbreiding, welke in het afgeloopen jaar aan de arbeid» therapie van de mannelijke patiënten werd gegeven, bleek uitbreiding van het aantal werklokalen dringend noodzakelijk. Zoo werd het lokaal voor berging van den voorraad mannen-bovenkleeding bestemd voor kleer makerij, en op den zolder gelegenheid ge maakt voor berging van de kleedingstukken. Het lokaal, waarin, de mattenmakerij, werd bes terne voor matrassenmakerij, terwijl twee iiieenloopende groote lokalen, waarin de» matrassenmakerij en stoffeerderij waren ge vestigd, bestemd voor mattenmakerij en borstelmakerij en een bergplaats voor machine-onderdeelen in gebruik werd geno men als stoffeerderij. Een plan werd ontworpen om achter de werkplaats een houten loods te bouwen, waarin de betonmakerij zal worden gevestigd, benevens een lokaal voor berging van de tuingereedschappen en handwagens voor de tuindery. Zoodra deze loods gereed zal zijn, zal het lokaal in de werkplaats vrij komen, hetwelk dan weer voor een ander soort arbeid in gebruik kan worden genomen. Landgoed. Voor het eerst bleek de verarmde weide achter het Kasteel, de z.g. Bleek, met kunst mest behandeld en werden sommige gazons met baggeraarde bemest. Voortgegaan werd met het rooien van doodo en zieke boomen en het aanplanten van jonge boomen, vooral aan de Westzijde van de terreinen. De Endegeesterlaan, in onderhoud by de inrichtingen, werd dit jaar grondig hersteld en do afwatering verbeterd. Deze weg vraagt bij het toenemende verkeer steeds meerdere zerg. De groenten teelt bracht f. 6355.78 op, tegen f. 5093.55 in 1926. Van de vruchten teelt waren deze cijfers resp. f. 915.22 en f. 434.34. De opbrengst van dep houtverkoop be droeg f. 444.90, die van het verkochte gras van den afval van de schilkeuken f. 304, terwijl aan landhuur van weilanden f. 1375.88 werd ontvangen. Geneeskundige behandeling. Ook dit jaar was er weer een krachtig wetenschappelijk leven. De bijeenkomsten van alle aan de gestichten verbonden ge- neesheeren en assistenten van prof. Jel- gersma bleven geregeld doorgaan en waren voor allen leerzaam. Het streven van de jongeren om i&ngs psycbo-analystischen weg een dieper inzicht in het ontstaan en de behandeling van psy chosen en neurosen te krijgen, gaf ben haaldelyk tot wrijving aanleiding met de opvatting der ouderen, die meer oog nadden voor de gevaren, aan zulk een behandeling verbonden, maar de vriendschappelijke ver houding werd daardoor nimmer verstoord. Terwijl wy in het laatste deel van het jaar dr. Van der Kolk noode misten bij deze Maandagmiddag-bijeenkomsten, werden zy daarentegen uitgebreid door de aanstel ling van dr. A. GanS als lector in de neurologie, die met zijn assistent onzen krinr- vergrootte. Somnifeenkuren werden zelden toegepast. Merkwaardig was te dien opzichte de ervaring met een mannelijk lijder aan inauie, die telkens in versneld tempo steeds inten siever kuren noodig scheen te hebben. In zijn verwarden tijd was hij buitengewoon moeilijk te verplegen. Door een nieuw gemaakte mogelijkheid tot arbeiden, ook voor onrustig en, werd hij niet alleen over het geheel rustiger zonder eeDig verdoovend middel, maar bleven ook ds verwardheidsbuien weg. Voor dezen patiënt en voor hen, die hem verplegen moesten, is de nieuwe behandelwijze wel een zeer groote zegen. Pogingen om een bepaalde categorie van lijders aan scnizophrenie te behandelen met inspuitingen met „Helpin" gaven ^geon vol doend resultaat om ze voort te zetten. Gevallen van zelfmoord kwamen in dit jaar niet voor, evenmin ernstige pogingen daartoe. Ontvluchtingen kwamen zelden en nog minder dan in vorige jaren voor en hadden r.ooit ernstige gevolgen; de meerdere vrij heid van heweging, die met een uitbreiding van arbeid in boscb en veld gepaard gaai, heeft zeker niet tot vermeerdering van het aantal pogingen tot ontvluchten aanleiding gegeven. Tengevolge daarvan kon men ook overwegen een aantal hekken van de pavil joens-tuin',® te doen vallen en te vervange-i <^'or hagen met rjzerdraad doorviocnten. Een reeds oude ervaring, dat gemis aan vryheid het hunkeren naar vrijheid ver sterkt en dus de ontvluchtingsdrang in da hand werkt, wordt by onze patiënten nog eens bevestigd. Onderwijs „Voorgeest". Het onderwijs werd gevolgd door 16 jongens en 10 meisjes, totaal 26 leer lingen. Gedrag en vorderingen der leerlingen waren bevredigend. Arbeids-therapie. Dit hoofdstuk droeg voorheen den naam van „Werkverschaffing". Deze naam is niet juist meer nu er verandering is gekomen in de motieven, die leiden tot het lafen arbei den van verpleegden. Terwijl voorheen ge legenheid tot arbeid gegeven werd aan hen, die daarnaar verlangden of er om vroegen, worden de verpleegden thans op zachtzin nige wijze gedwongen aan het werk te gaan. Niet alleen wordt aan'hen, die geschikt zijn om nuttigen arbeid te verrichten, werkge legenheid gegeven, maar het streven is om allen, zoover eenigszins mogelijk, geschikt te maken voor en te wennen aan arbeid. Dit beginsel heeft ver-strekkende betee- kenis voor het geheele gesticht. De verblijf- zalen met thuisblijvende patiënten, die ver velend heen en weer loopen, beginnen ge durende de werkuren ledig te worden; de verpleegkrachten ,die daar niet noodig zijn, gaan nu met hun patiënten naar buiten en werken in het bosch. Het aantal afzonder lijk verpleegden of geïsoleerden neemt af, scheuren en smeeren begint tot uitzondering te behooren. De nachten "zijn rustiger, slaap middelen behoeven zelden te worden gege ven. Op de stemming en geestelijke toestand der verpleegden heeft de geregelde arbeid een uitmuntenden invloed. Zij, die jaren lang niet van dezelfde afdeeling kwamen, komen hierdoor weer in -aanraking met de wereld, zien en hooren weer en beginnen weer mensch te worden. Daarenboven wordt er door al die halve krachten te zamen heel wat arbeid geleverd, die vroeger omgedaan bleef, zoodat er ook materieel voordeel le boeken valt. Bergen bladmest. die door gebrek aan arbeidskrach ten jaren lang onaangeroerd bleven, werden nu omgezet en voor het>gebruik geschikt ge maakt. Voor „Rhijngeest" werd een betonnen schutting gemaakt, die zonder hulp der verpleegden zeer kostbaar zou zijn gewor den. Terwijl deze nieuwe arbeids-therapie reeds in 1925 en 1926 door dr. Romhouts op de vrouwen-afdeeling ingevoerd was. kwam deze methode geleidelijk ook op de mannen- afdeeling tot haar recht, voorai in de laatste maanden van 1927 onder de energieke lei ding van dr. A. M. Blok. Het personeel heeft zich op bewonderens waardige wijze aan deze nieuwe werkwijze aangepast. Ontspanner - Ook in d?t jaar werd weder veel gedaan om den patiënten op verschillende manieren ontspanning te bezorgen. Het Kerstfeest 1 werd op de gebruikelijke wijze gevierd, evenals St. Nicolaas. Loop der bevolking. Het gemiddeld aantal open plaatsen over geheel ..Endegeest" bedroeg bijna 7 per maand, tegen bijna 2 in 1926. Doordat de bezetting van .Voorgeest" bij Koninklijk Besluit van 4 Mei 1926, vanaf 1 Juli 1926 tijdelijk (tot 31 December 1928) werd uitgebreid tot 83 jongens en 82 meis jes, waren ook hier gedurende 1927 een aan tal open plaatsen. Het gemiddeld aantal open plaatsen be droeg over geheel ..Voorgeest" 17 per maand, tegen 20 in het 2de halfjaar van 1926. Vergeleken bij het in de Begrooling voor 1927 geraamde aantal bezette plaatsen, waren er in 1927 in „Endegeest" 12 en in „Voorgeest" 8 plaatsen minder bezet. Dit jaar werd 1 vrouw overgebracht in gezinsverpleging naar de kolonie „Gheel". In verband met de leeftijdsgrens werd 1 meisje naar „Endegeest" en 2 jongens naar de Dr. W. van den Bergh-Stiöhting te Noordwijk overgeplaatst. De gezondheidstoestand der verpleegden was minder gunstig. Op een^gemiddeld aantal van 478 patiën ten (mannen en vrouwen) kwamen 44 sterf gevallen voor, dit is 10 pCt. Op een gemiddeld aan lal van 147 patiën ten (jongens en meisjes) kwamen 12 sterf gevallen voor of 9 pCt. De besmettelijke ziekten in „Endegeest" en „Voorgeest" bepaalden zich tot een aan tal gevallen van Influenza, waaronder eenige met doodelijken afloop, 4 gevallen van Diphterie, waaronder 1 met doodelijken af loop en één licht geval van Erysipelas. Gevallen van roodvonk, zooals in 1926, kwamen niet voor. Door Leidsche Collega's werd zooals ge woonlijk. aan verpleegden en verplegenden welwillend specialistenhulp verleend. Onder de verpleegsters kwam één geval van Diphterie voor, gevolgd door encephali tis. gelukkig met gunstigen afloop. Voor verpleging in Ziekenhuizen ten be hoeve van het inwonend-personeel, dat daar voor in aanmerking komt, werd uitgegeven f. 386.25 tegen f. 148.50 in 1926. SANATORIUM VOOR ZENUWLIJDERS „RHIJNGEEST". Aan het verslag over deze inrichting over 1927 ontleenen wij het volgende: Loop der bevolking. De bezetting van het Sanatorium (de Rijks- afdeeling buiten beschouwing gelaten) was in alle klassen iets beter dan in 1926. Het gemiddeld aantal verpleegdagen bedroeg 56.06 tegen 53.70 in 1926. Het aantal verpleegdagen in eerste klasse bedroeg 3049, tegen 3046 in 1926, het gemiddelde aantal verpleegdagen 8.35 tegen 8.34 in 1926. Het aantal verpleegdagen in de 2e klasse A bedroeg 12873 tegen 11993 in 1926. Het gemiddeld aantal verpleegden per dag was 35.28 tegen 32.86 in 1926. Waar ditmaal 24 patiënten voor korten of langen tijd een 2-persoons-kamer alleen hadden met gezamenlijk 2944 verpleegdagen, zou het gemiddeld aantal verpleegden op 43.28 gebracht kunnen worden. Het aantal verpleegdagen in de 2e klasse B bedroeg 4539 tegen 4565 in 1926. het ge middeld aantal verpleegden per dag 12.43 tegen 12.50 in 1926. Het aantal Leidsche patiënten, die in de B-klasse voor gereduceerd tarief werden op genomen, en voor eigen rekening verpleegd werden, bedroeg 1 man en 1 vrouw. Bovendien werden voor dit tarief nog verpleegd 4 mannen en 1 vrouw voor reke ning der Gemeente Leiden. De bevolking van de Rijks-afdeeling was dit jaar iets grooter dan in 1926. Het aantal verpleegdagen bedroeg 7006 tegen 6980 jn 1926, dat is gemiddeld 19.19 patiënten per dag tegen 19.12 in 1926 Verandering in de tarieven kwamen niet voor. Voorziening in de Godsdieu- stige behoeften. In het personeel van H.H. Geestelijken kwam verandering door het vertrek van d-jf Kapelaan IT. Coppens en diens vervanging door Kapelaan H. van Schaik Hoewei de Geestelijken in het Sanatorium geen be zoldigde ambtenaren zijn, zooals in „Ende- geest" en „Voorgeest", vcrleenen zij daar toch op verlangen der patiënten hulp. Arbeid, bezigheid en ontspan ning. De arbeids-therapie, onder leiding van Mej. A M. E. Rollandet, blijft goede resul taten geven. Velen namen hieraan deel. leerden hun handen gebruiken en vonden er een aange name ontspanning in. Daarenboven werd aan een der verpleeg sters opgedragen met de daartoe geschikten huis- en tuinarbeid te verrichten. Het blijft in een Sanatorium moeilijker de patiënten aan den arbeid te krijgen, ten eerste omdat er veel meer geheeJ-rustbehoL- venden bij zijn ten tweede omdal het aan tal liefhebbers voor een bepaalde arbeid te gering is, om voor hen zulk een arbeidsmo- gelijkheid onder leiding te organiseeren. BINNENLAND. De eerste officieele postvlucht naar IndiS is hedenmorgen begonnen. (Binnenland, 2q Blad). Een motie van Batavia'sche artsen inzaka de ziektegevallen op de „Insnlinde". (Bin nenland, 2e Blad). Nieuwe incidenten hij den Mnidertol. (Gemengd, 3e Blad). De algemeene vergadering van de Hol* landsche Maatschappij voor Landbouw. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De aanrijding bij de Haagsche Schouw; tegen den chauffeur een maand hechtenis geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsiaad weex bijeen. (Buiten-* land, 1ste Blad). Lord Cnshendun erkent dat er moeilijkheden zijn in verband met de Fransch-Engel sche vlootovereenkomst. (Buitenl. 1ste Blad). De onderdrukte revolutionaire beweging in Spanje blijkt van ernstigen omvang te zijn geweest. (Buitenland, 1ste Blad). De opsporingen in het Poolgebied zijn thans definitief gestaakt (Buitenl. Gemengd* lste Blad). De gewone ontspanningsmiddelen, als pi* ano, sjoelbak, criketspel en andere gezel* schapsspelen vonden evenals in andere ja ren, een geregelde beoefening. Voor de bibliotheek, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, werd van den Heer Augs. L. Reimeringer een aantal boeken ten geschenke ontvangen. Evenals in voorafgaande jaren werden een aantal personen en gezelschappen bereid ge vonden belangloos door muziek en zang wat aangename afwisseling te brengen in het stille Sanatoriumleven, waarvoor hen te dezer plaatse nogmaals hartelijk dank wordt gebracht. VERSLAG VAN DE BRANDWEER TE IjpiDEN OVER 1927. Verschenen is het verslag over 1927 van de Brandweer. A'an dit door den commandatn den heter P. J. Verhoog uitgebrachte verslag ont leenen wij het onderstaande: Gedurende het jaar 1927 hadden plaats; 10 schoorsteenbranden; 36 kleine binnen branden; 2 zware binnen-branden; 3 kleinq uitslaande branden; 3 zware uitslaande branden; 10 buitengewone branden. Totaal 64 branden, terwijl de brandweer nog 2 maal op vermoeden van brand werd gealarmeerd. Door de omliggende gemeenten werd dei hulp van de Leidsche Brandweer niet inge roepen. Met de gemeente Leiderdorp en dq gemeente Zoeterwoude werd een overeen* komst voor hulpverleening bij brand gesloten Bij het blusschingswerk van de plaats ge had hebbende branden werd 10 maal ge bruik gemaakt van brandkranen. De automobiel-motorbrandspuit rukte 14 maal uit en de aulomobiel-motorbrandspuit met afneembare ladder 32 maal. De spuiten werden respectievelijk 9 en 13 maal in wer king gesteld. Als ernstige branden worden o.a. ver meld, die in December bij de Leidsche Cou rant. waarbij het blusschingswerk moest worden verricht bij een temperatuur van 21 vorst en waarbij 900 meter slang werd uitgelegd en met 12 stralen op de beide molorspuiten werd gewerkt. De ladder die terslond met een ijslaag was overdekt was daardoor onbruikbaar. De tweede ernstige brand heeft gewoed aan de Jan van Houtkade op 30 December, des avonds Ook de bestrijding van dezen brand werd door de hevige vorst bemoeilijkt. In de formatie van het personeel kwam geen wijziging. Het bleef bestaan uit een commandant, een onder-commandant en 8 brand wachts. Door den verkoop van 2 stoomspuiten en 3 handspuiten moest een nieuwe groepee ring van het vrijwillige personeel plaats hebben. Brandweermaferiaal. De buiten werking gestelde stoom- en handspuiten werden publiek verkocht en brachten met eenig ander afgedankt mate riaal netto op de som van f 910. Een buiten waking gestelde reddings- Jadder werd verkocht voor f.250— aan de Gestichten Endegeest. c.a. De beide motorspuiten voldeden uitstekend en bleven bij de groote branden, zonder de minste sloornis of oponthoud, uren lang werken. Ook de op een der spuiten meege- voerde afneembarp reddingsladder bewees een enkele rrïaal goede diensten: al bleek dan ook dat bij strenge vorst en ijsvorming de ladder zeter moeilijk i9 te hanteeren en

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1