69,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 September 1928 Tweede Blad No. 21010 GEMENGD NIEUWS. Een foto van de onthulling op j.L Zaterdag in de Pieterskerk alhier van dera gedenk- Het gezelschap, dat aanwezig waa bij de onthulling van den gedenksteen in de Bteen ter nagedachtenis aan John Robinson den vader der Pelgrim Fathere-beweging. Pieterskerk alhier, poseert voor den fotograaf. DE PRINS HENDRIK-BEKER WEDSTRIJDEN. Te Nijmegen werden gisteren de TE ROTTERDAM werd gisteren tusecKen Feyenoord en H. B. S. de voetbalfinale ge- Prins Hendrik-beker wedstrijden gehouden. De start van de 1600 M. hardloopen, speeld om den zilveren bal, waarbij Feyenoord met 41 gewonnen heeft. De voorzitter waarin Klaase uit Haarlem No. 1 aankwam. der zilveren bal-commissie' overhandigt den prijs aan den Feyenoord-aanvoerder. DE MUIDERTOL BELEGERD. Desorganisatie van het verkeer als nooit te voren. De beruchte Muidertol is gisteren be legerd, in verband met een besluit van het Hoogheemraadschap van den Zeedijk te Oostermuiden om met ingang van gisteren een tweeden tolboom naast den ouden te zetten en een aantal marechaussees op te dragen er de wacht bij te houden. Vanuit Bussum kwam tegen vieren een lange reeks auto's onder leiding van den heer Floris 'Vos. Steeds grooter werd de stoet en nauwe lijks, aldus „De Courant", was men den tol genaderd of een oorverdoovend lawaai barstte los. Gierende claxons, bellende fietsen en hollende menscben overschreeuwden elkaar Bjj de minuut werd het erger. De staart van het leger groeide to^ honderd, tot twee-, tot drie-, tot vier-, tot vjjf-, tot zeven honderd automobielen, over een lengte van vier K.M. opgesteld, van den tol af tot aan de Hakkelaarsbrug toe. Er kwam geen be weging meer in, want het voorste gelid, geformeerd door den commandant, ging geen handbreed uit den weg en weigerde de betaling van tolgeld. De burgemeester bleek geneigd te laten doorrijden om aan de herrie een einde te maken, doch de tolbaas decreteerde: „0 weigert te betalen? Dan blijft de tolboom dicht. Mijn instructies zrjn duidelijk. Ik laat niemand door." Toen is de heer Vos geverbaliseerd. De marechaussees zouden de reden daarvoor nader wel uitzoekenSteeds erger werd de drukte en tenslotte.... ging de tolboom om hoog! De auto van den heer Vos passeerde. Edoch, de rest die eveneens weigerde te betalen, moest blijven staan. Minuten lang nog! Toen werd het te erg, en na twee verbalen gaven de autoriteiten het op. Het verkeer werd zonder tolbetaling vrijgelaten! De VTaag is thans of de geverbaliseerden justitioneel zullen worden Vervolgd. Onge twijfeld zal het verloop der procedure met buitengewone interesse worden gevolgd. De waanzin van den tol in het huidige verkeer had met beter gedemonstreerd kunnen wordenf DE REDDINGSDEMONSTRATIE OP DE NOORDZEE. De vertooning was goed ge- enceneerd. Wij stonden op het achterdek van het in tweeën gebroken schip, toen vlak bij ons de reddingboot omsloeg. De twaalf inzittenden verdwenen onder water, om echter spoedig weer boven te komen. Alleen de dame van gezelschap zagen wij niet. En er was ®ven een zenuwachtig geroep: „Juffrouw Leibrand; waar is juffrouw Leibrand"? Al spoedig bleek, dat zij aan den anderen kant van den omgeslagen boot was bovengeko men, en mi klemden allen zich daaraan Dit werd vergemakkelijkt doordat langs de kiel van de boot, die anders weinig hou vast biedt, een soort van uitklapbaar leu- ninkje was aangebracht, een zgn. „keel-rail" uitvinding van den Australischen kapitein Lowndes. Die dunne ijzeren buis staat zoo ver van de kiel, dat ze er allen den arm door konden steken. Daarna deden de drenke lingen, door allen aan denzelfden kant van de reddingboot aan de „eel-rail" te gaan hangen, de boot weer kantelen en zoodra deze in den normalen stand was terugge bracht, kon met het uithoozen worden be gonnen. Dit was gelukkig geen ongeval, maar een demonstratie van de hierboven geschetste Lowndes-keel-rail, welke demonstratie Zaterdagavond tusschen 6 en 8 plaats had op de Noordzee, voor de IJmuider haven, en die wij bijwoonden aldus de N. R. Crt. op het met zeewier begroeide dek van het achter schip van het wrak der Shonga, dat even ten Noorden van IJmuiden voor de kust ligt en steeds dieper in het zand wegzinkt. De demonstratie geschiedde met een klein model reddingboot van het opleidingschip Pollux dat in het Oosterdok te Amsterdam ligt, door elf Utrechtsche zwemmers en door mej. Cor Leibrand, dezelfde, die dit jaar de Zuiderzee van Enkhuizen naar Stavoren overzwom. Leider van de demonstratie en voorwer ker daarbij was de heer A. P. Schatt uit Utrecht, specialiteit op het gebied van red dingmateriaal. Wat eigenlijk tegenliep was. dal de zee zoo spiegelglad was. Wij hadden de demon stratie wel eens bij ruwer weder en met een grooter reddingboot willen zien. al kan men natuurlijk toch nooit geheel deD toe stand tijdens een scheepsramp benaderen. De heer Schatt verzekerde ons echter dat anderzijds het kalme weder de demonstratie bemoeilijkt had, omdat men bij het kante'en van de boot niet „een zee'tje meehad" Ove rigens legde hij er, desgevraagd, openhartig den nadruk op. dat ook hiermede niet alle opvarenden te reddeD zijn. Maar de Lown- des-keel-rail vergroot de kans om gered te worden voor de goede zwemmers, die de boot als deze omgeslagen is bereiken en d«n niet door door verkleumde vinger9 verplicht worden haar weer los te laten. En zwakke ren, die in de nabijheid zijn, kunnen er des noods aan vastgebonden worden. Do ver tooning was goed geensceneerd. daar zoo vlak bij het dramatische wra'k. Bovendien hadden de zwemmers en de zwemster over hun badpakje kleeren of eene pyama aan, alsof zij passagiers waren die zoo juist uit hun hut waren gekomen En zoo hebben de filmoperateurs er dan ook graag opnamen van gemaakt, die dezer da gen wel in de bioscopen te zien zullen zijn. WILLIAM HEARST IN ONS LAND. Belangstelling voor de Zniderzeewerken. De 'Amerifcaaasche krantenkoning Wil liam Hearst, maakt een reis door Europa. Vermoedelijk wenecht hij dat incognito te doen, want de Amerikaansche bladen had den van zijn vertrek, voor zoover wij heb ben kunnen nagaan, aldus het „Hbld, geen gewag gemaakt. Nochtans is hij in ons land ontdekt en wel te Volendam. Zijn „ontdekker" vertelde ons, dat de heer Hearst het Zuiderzee- plaatsje had bezocht, niet zoozeer om de curiositeiten, dan wel om kennis te ma ken met de Zuiderzee en de Zuiderzeewer ken. Hij wilde blijkbaar de Zuiderzee zien, zooals zij nu nog is en zich noordelijker op de hoogte stellen hoe zij woTden zal. Die Amerikaansbhe belangstelling voor dit reusachtige waterbouwkundige werk is verheugend. De krantenkoning reist niet alleen. Zijn gezelschap telt ongeveer vijf tien personen, waaronder journalisten, ste nografen eü secretarissen, fotografeD en filmoperateurs Het reist in drie auto's. De drie chauffeurs zijn resp. een Engelsch- man een Franschman en een Duitscher. Ieder van deze drie spreekt ook de taal van zijn collega's. De heer Hearst heeft zich dus wel tegen de gevaren der taal moeilijkheden gewapend. In Volendam heeft hij gelogeerd in hotel Spaander en hij heeft daar allerlei infor maties ingewonneD in verband met de Zui derzeewerken. BRANDEN. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in een perceel in de Tromp straat te 's-Gravenhage, waar gevestigd is een sigarenmakerswerkplaats van den heer D. Deze heeft in de benedenverdieping zijn werkplaats. Daar staat een kachel, welke echter niet aangemaakt was. Wel slond er een houten kistje op, waarin de sigaren ge droogd worden. Hiervoor worden briketten gebruikt. Nu schijnt een dezer brandende briketten in aanraking gekomen te zijn met het sigarenkistje, waardoor dit vlam vatte. De houten schoorsteenmantel geraakte in brand en al spoedig stond het geheele ver trek in lichte laaie. Ook de trap naar de bovenverdieping brandde reeds, toen de brandweer ter plaatse kwam en met een straal op de waterleiding 't vuur bedwong. De schade is vrij aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Te Gemert is de boerderij met schuur, bewoond door H. Heesakkers, afgebrand. Zaterdagmiddag brak in het dicht be bouwde deel van Naarden brand uit in een schuur, gelegen in de St. Annastraat. waar in 40.000 K.G. hooi was opgeslagen. De schuur met inhoud ging geheel in vlammen op. De vlak in de nabijheid staande Groote Kerk liep door den vonkenregen ernstig ge vaar. Een der dakspanten vatte vlam. Met handblusch-apparaten kon erger worden voorkomen. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt Gisteravond omstreeks 11 uur bemerkte een nachtwaker een rosse gloed ter hoogte van het gebouw der Rotterdamsche Bank- vereeniging te Amsterdam. Spoedig bleek, dat op de derde verdieping van perceel No. 68, bewoond door de familie A. Bonnier, die afwezig was, het vuur fel brandde. Op het gemaakte alarm rukten de motorspuit en ladderwagen van de hoofdwacht Prinse gracht en de motorspuit van de post Rozen gracht uit. Intusschen was de aanval op het vuur reeds met drie slangen door personeel van de Rotterdamsche Bank begonnen en spoedig werd het aantal blusschers door het vlug aanwezig zijn van de brandweer lot acht stralen opgevoerd. Toen de brandweer verscheen sloegen de vlammen reeds Ie! naaT alle kanlen uit, doch na een half uur minderde het vuur merkbaar en was men den brand meester. Om 12 uur konden reeds eenige posten, welke op het sein- Middelbrand naar de plek des onheils waren gespoed, weer inruk ken en kon men het gevaar als geweken beschouwen. De derde, en de vierde verdie ping, benevens de zolder brandden geheel uit. De lager gelegen verdiepingen bekwa men veel waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister Te Geffen zijn nabij het station 24 wagens hooi, die tot een hooiberg waren vereenigd, totaal verbrand. VERDRONKEN. De ongeveer 30-jarige timmerman Fr. de J., wonende aan de Neptunusstraat te Sche- veningen had zich bij het zwemmen bij het Groene Huisje aldaar, hoewel niet kunnende zwemmen, te ver in zee gewaagd. Op die hoogte bevinden zich een paar be ruchte geulen, zoodat zwemmen daar steeds gevaarlijk is en gistermiddag des te gevaar lijker omdat hel water zakte en de wind Oost was. Men zag toen. dal de J. tot aan den hays in het water stond, en plotseling zakte. Een kameraad probeerde nog naar hem te duiken echter zonder succes. De J. laat een vrouw en 2 kinderen achter. Zaterdagmiddag is de 20-jarige matroos van het sleepschip Wijkdienst 12, dat thuis behoort te Amsterdam in de Waal bij Tiel over boord geslagen en verdronken. JEUGDIGE DIEVENBENDE. Te Voorburg is een jeugdige dievenbende onldekt van jongens van 11 tot 16 jaar, die bij verschillende winkeliers goederen hebben weggenomen, zooals chocolade, speelgoed enz. EEN BRANDKAST OPENGESNEDEN. Te Rotterdam hebben inbrekers in den winkel van den slager Van K. aan de Kruiskade de brandkast opengesneden, al dus ,,De Crt." Het slot was er keurig uit gesneden. Uit de brandkast werd f. 1200, uit een kasregister f. 160 gestolen. Van de dadere is nog geen spoor ontdekt» IN DE SLOOT GESLINGERD. Op den Rottordamschen weg te Deltf heeft de heer D., uit Waddinxveen, doordat hjj lo ver uithaalde voor een autobus met zijn auto, twee fietsende jongedames uit Schiedam aangereden. Zij werden in de slooit geslingerd. Omwonenden brachten beide meisjes op he» droge. De auto reed in volle vaart tegen een boom en werd zwaar beschadigd. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vijf officieren gewond. Te Amersfoort is Zaterdagavond nabij hoe tel Birkhoven een auto, afkomstig uit Deven- ter en gaande in de richting Amsterdam, tegen een boom gereden, waarbij alle vijf inzittenden, officieren en reserve-officieren min of meer ernstig gewond werden. Een dokter, die in hotel Birkhoven gelo geerd was en een arts uit de stad, legden de eerste verbanden, doch oordeelden ver voer naar het ziekenhuis noodzakelijk. De wonden waren van allerlei aard, het meer- endeel zeer ernstig. Drie heeren konden het Ziekenhuis niet verlaten en worden thans daar nog verpleegd. Een der inzittenden, kon na verbonden te zijn, naar zijn woning ver voerd worden. De vijfde, die eigenaar wa# van de Buick (E 1021) werd naar zijn wo ning te Deventer vervoerd en kreeg onder weg veel bloedverlies uit de ooren. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid uit gemaakt. De bestuurder van de anto zegt, dat hij plotseling moest wijken voor een groentenwagen, die zonder reflector te vei links op den weg voor hem reed. Vast staat, dat de auto groote snelheid heeft gehad, het geen blijkt uit den aard van de beschadigin gen aan den wagen. OVER DEN KOP GESLAGEN. Gistermiddag tegen drie uur is de heer uit Utrecht met zijn motorrijwiel op den Rijksweg te Amersfoort tegen een K.M.-paal gereden en over den kop geslagen. De heer H. bekwam ernstig kneuzingen. De verloofds van den motorrijder die op de duozitting zat, werd eveneens over den weg geslingerd. Zij werd in bewusteloozen toestand opgenomen, ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Zaterdagmiddag om halfzes is de 73-jarigS wed. W. Hagen, wonende aan het Zuideindé te 's-Graveland, doodgereden door den mo torrijder H. S. uit Weesp. De vrouw zon naar de kerk gaan en reed met een autobu» naar de Smidsbrug, waar zij uitstapte en achter den bu9 omliep. De heer S., die haai plotseling te voorschijn zag komen, poogdn nog haar te ontwijken, maar kon niet, hoe wel hij zeer kalm reed, een botsing voor komen. Hem treft geen schuld. EEN VREEMDSOORTIG GALANT. Vrijdagavond liep een jongedame in ie lanen van het Vondelpark te Amsterdam te dwalen, toen zich een twintig-jarig jong- mensch bij haar voegde, dat er op steoj om haar een elndweegs (e vergezellen, 04 ■v

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5