MUÜHARDFS AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. Maandag. In den Vergulden Turk: Ledenvergadering facultatieve Lijkverbranding, afd. Leiden. Nam kwart over vijf. Leidsche Schouwburg: De Vereenigdc Schouwspelers „Prulletje". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Kunstavond voor herha- Ingsplichligen. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël (Groenesteeg): Bgbelbespreking, S uur nam. Oegslgeesl (Irene): Evangelisatiesamen- komst ,te halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 Sept. tot on met Zondag 16 Sept. waargenomen door «Ie apotheek van den heer TV. Pelle, Kort- Rapenburg IS, telef. 594. RECLAME. n kalender uit te geven waarop uitspraken •in tegenstanders tegen weerloosheid zullen worden vermeld. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren J. A. Eigeman, H. P. Gelderman en rV. N. C. F. Keyzer, terwijl in de beslaande vacatures werden gekozen de heeren prof. Kielslra en Van Rees, burgemeester van Papend recht. DE ZUIDELIJKE FILMKEURING. De „Vereeniging van Noord-Brabantsche er. Limburgsche Gemeenten voor gemeen schappelijke filmkeuring", gevestigd te Eind hoven, heeft aan het hoofdbestuur van den Ncderlandschen Bioscoopbond het volgende telegram verzonden: „Het bestuur van de vereeniging van Noord-Brabantsche en limburgsche gemeen ten voor gemeenschappelijke filmkeuring heeft besloten: 1. Aan zijn leden te adviseeren plaatse lijk tot uitvoering der verordening op de na keuring over le gaan, tenzij vóór 26 Sept. met den Nederl. Bioscoopbond overeenstem- mipg is bereikt omtrent de wijze, waarop eventueel noodig geachte nakeuring in cen traal verband zal kunnen plaats hebben; 2. In verband hiermede een algemeene vergadering op te roepen tegen het eind van September". DE R.-K. MIJNWERKERSBOND. Tc Heerlen i9 Zaterdag dc viering begon nen van het 25-jarig bestaan van den R.-K. Mijnwerkcrsbond. 's Morgens werd de mis upgedrage'n, waarna de receptie begon. Hierop kwamen o.m. hun gelukwenschen aanbieden het Tweede Kamerlid de heer 11. Hermans, de directie van de Staatsmijnen Oranje Nassaumijne'n. de Domanialo Mijn- maatschappij, de mijn Laura en Vereeniging en dc bruinkoolontginning Carisborg. Venler kwamen de burgemeesters van alle mijnge- meenten. Onder de tallooze schriftelijke! en telegrafische gelukwenschen was een tele gram van den minister van Waterstaat. Na dc receptie ving het diner aan. Gisteren werd de algemeene vergadetring gehouden. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Tot hoofdbestuursleden werden, nadat de voorzitter, de heer Slins, de leden met het jubileum van hun 'bond had gelukge'wenscht herkozen de heeren P. Graaf, F. Metzeis en .1. Willems. Als vertegenwoordigers van den Bond in dc contactcommissie voor het mijnbedrijf werden aangewezen de he'eren J. Stins en A de Vaan. De afgevaardigden gebruikten gezamenlijk 't middagmaal. De optocht, die om halfdrie van het Tempsplein vertrok was geweldig. In Heerlen is de laatste jaren een optocht van zoo groolen omvang niet getrokken. Er werden con 200-tal vaandels meegedragen lusschen de rond 3000 arbeiders, terwijl ver schillende muziekkorpsen en de typisch Limburgsche „Trommler und Pfeifercorp- sen" meetrokken. In de Paterskerk aan de Laanderslraat werd een plechtig Lof gecelebreerd door den aalmoezenier van den Arbeid den zeereerw. heer dr. Verhagen. Tenslotte volgde een 'feestvergadering, waarop do afgevaardigden van tal van andere bonden hun gelukwenschen aan boden. ALGEM. BOND VAN PROVINCIAAL PERSONEEL IN NEDERLAND. In de te Groningen gehouden vergadering van den Alg. Bond van Prov. personeel in •Nederland, heeft dc voorzitter, de heer F. Kroon, o.a. gewezen op de indiening bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp be treffende regeling van den rechtstoestand v. ambtenaren en op de belangrijke gevolgen, welke bij aanneming van het ontwerp ook Noor de provinciale ambtenaren daaruit zul len voortvloeien. Als voorzitter werd met algemeene stem men herkozen de heer F. Kroon (Utrecht), terwijl als bestuurslid voor Zeeland de heer G. G. Daeman opnieuw werd benoemd, ter wijl voor de Vereeniging „Eensgezindheid" in Zuid-Holland in plaats van den heer W. van Dintel werd benoemd de heer S. Nage laar. Als plaats voor de algemeene vergadering in 1929 werd Utrecht aangewezen, In het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar is Zaterdag in den ouderdam van 57 ;aar overleden de heer 1 Burger, burge- Micr-s'.er der gemc-nlen Haarlcmkarspel m Warmenhuizen. De overledene was in rui men kring een zeer geziene persoonlijkheid. Zijn heengaan wordt als een groote verlies aangemerkt voor geheel West-Friesland. De Rotterdamsche radio-tentoonstelling onder auspiciën van de uitgevers van radio bladen Engers en Faber, die van 8 tct 17 September in het Doele-complex zal worden geiicuden, is Zaterdagmiddag door den waar- nemeDden burgemeester, mr. A. de Jong, geopend. De Maatschappij voor Vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papendrecht, die zich voor ons land de bouwrechten verzekerde der ge heel metalen Dornier vliegtuigen, stuurt ons haar catalogus toe. Het keurig uitgevoerde boekwerkje geeft in woord en beeld een voor den leek duidelijk overzicht van de fabricage der geheel metalen dubbcl-motorige vlieg- booten, die voor „Aviolanda" in opdracht der Nederlandsche Regeering bouwt, en die be stemd zijn voor den marine-vliegdienst in Nederlandsch-Indië. Alle onderdeelen, die bij den bouw harer vliegtuigen te pas komen, worden door de fabriek zelf gemaakt, zoodat hier in korten tijd een nieuwe Nederlandsche industrie is onslaan. Slechts de constructie-elementen, dus profielen, platen, enz. worden als in iedere andere tak van nijverheid uit het bui tenland betrokken, wat ook bet geval is met verschillende uitrustingsartikelen, die voor deze doeleinden niet speciaal in Nederland worden vervaardigd, zooals motoren, koelers luehtschroeven, enz. De catalogus bevat verder een goed ge documenteerde beschrijving van de voor naamste groote tochten, die met het door „Aviolanda" gebouwde -type vlicgboot ge maakt werden, tochten waarop de bijzondere eigenschappen der metalen vliegbooten als „zeevaardig vaartuig" sterk tot uiting kwa men. Een lijst vermeldende de verschillende wereldrecords, die met de Dornier "Wal" (Wal Whale Walvisch) en „Super Wal" vliegbooten gevestigd werden, komt aan het einde van het boek. Met zijn fraai geteekenden omslag maakt deze catalogus een goeden indruk. KUNSTZAAL „DE RIETVINK". Ferencs Bölcskey. Ferencs Böleskey is een Hongaarsch schilder, pas 3-4 jaar. Hij studeerde aan de Academie voor beeldende kunsten te Buda- re9t en onderging de invloeden van den Ilongaarschen impressionist Tibor Boro- micsza. Toen hij zijn studietijd beëindigd had, koos hij in hoofdzaak Venetië tot ter rein van zijn werkzaamheden. Hij expo seerde le Rome, Buda-Pest, Florence, Na pels. Venetië, Wiesbaden, en thans wordt voor het eerst in Holland, in de „Rietvink" te Wassenaar, een deel van zijn werk ten toongesteld. Wanneer we aan de Hollandsche wijze van zien gewoon zijn, en de kleuren zien met Hollandsche oogen in ren Hollandsche atmosfeer, moet men het werk van een vreemdeling uil. een ander ras altijd cenigen tijd rustig op zich in laten werken. In het stemmige zaaltje van De Rietvink met zijn matgroene wandbekleeding en zijn zacht diffuus bovenlicht wordt men daartoe als vanzelf gedwongen. Hier komt altijd alles tot zijn Techt. Er zijn werken die reed9 onmiddellijk op vallen door hun harmonische weelde van kleurenrijkdom. Wij kunnen ons voorstel len, dat deze rasschilder, die zoo kleur- gevoelig is, getrokken werd door de pracht der zonovergeplasle oude gebouwen van de Lagunenstad. waarin zoo sterk de glorie van de Renaissance leeft. Met poëtische vizie heeft hij een impressionistisch beeld gegeven van verschillende bekoorlijke hoekjes. Er is in. zijn werk een wemeling van helle linten, van sterke kleuren, die evenwel nooit hard en stug worden. Er is ook gewerkt met zachte Iila's en paarsen. Er is een verfijnde kleurgevoeligheid en steeds een levend vibrato van zonnegoud en diepe doorzichtige schaduwen. Zelfs de diep zwarte schaduwvlek van openstaande deu ren heeft perspectief. En dal alles is raak en met brio gedaan. De verfsmeeren zijn om zoo te zeggen ineens raak neergepoot pn geven onmiddellijk de gewonschte illusie. Men kijke maar eens naar de rand van zoo'n kozijn, zoo'n vensterboog boven het raam, zoo'n toets waarmee een licht- reflez over het water is aangegeven. Bölcs key heeft niets te maken met het impres sionisme der Ilaagsche School, die hij zelfs niet kende. Men had hem op zijn reis naar Holland verteld, dat Louis Apol hiervan de voornaamste vertegenwoordiger was. Naar zijn technische werkwijze heeft hij nog de meeste overeenkomst met Isaac Israels, maar hij is minder onstuimig in zijn contrasten. In zijn spontaniteit blijft hij voornaam. Men lette eens op No. 17: Bal- con aan de Lagune. Het hekwerk om het baleon, de bloemen er op, de slagschaduwen over den gevel in paars en bruin, de raam spijlen. hoe vlug en raak is dat van tech niek cn hoe symphonisch in zijn kleuren pracht. En voor het huis het water, blauw en groen spiegelend en water, dat is doorzichtig. Dezelfde opmerkingen zouden gemaakt kunnen worden bij 21 en 2 4, Veneliaan- sehe huizen 3an het water meer in de volle zon, die er warme goudglansen over werpt. Men lette bij 21 op het gondeliertje, in enkele vegen aangeduid vol spanning; een kleurig ventje, dat rylhmisch geheel een is met zijn rank vaaijuig. Bij en paar andere werken wordt men getroffen door den vasten en toch zoo elcganten bouw van een brug over het smalle kanaal, waaronder trans parent de schaduwpartijen vibreeren In IS „Venetie", voelt men de hitte zinderen in het blauw der lucht, het heftige geel van een gevelparlij en zelfs in de spiegeling van het water. We maken nog opmerkzaam op 29. „Barken" een vrij groot doek vol stem ming. op Gondels bij avond, waarbij het flauwe licht van een lantaarn zoo mooi den toon doet uitkomen van het blauwe duist/r. Er is nog pen hee: interessante impressie van een Zigcunerbruiloft en een gevoelig- poelische naaktsludie met warme vleesch- tonen in een weelde van licht. Welk ee.n rijkdom van zachte tinten is in deze studie verwerkt. Het is coloristisch heel mooi en rret liefde gedaan. Een „Mandolinespee:- ster" voldoet als kleur geheel uitstekend, maar dunkt ons in enkele partijen wat zwak van bouw en niet geheel doorwerkt. Er ;s nog wei een enkel werk dal wat zwak aan doet, maar men beschouwe het dan als studie-aanleg en dan valt er steeds le waardecren. Het is trouwens bij het waar- deeren van zooveel goeds niet de taak van den verslaggever te zoeken naar enkele dingen die hem persoonlijk niet ten volle bevredigen, maar in de eerste plaats om te wijzen op datgene wat klaar is en sterk van bouw, op datgene waaraan een begaafd kunstenaar zijn mooiste verbeeldingen heeft beleefd. Moge de tentoonstelling veel be langstelling ondervinden. In deze mooie herfstdagen is een uitstapje naar Dc Riet- ving in meer dan een opzicht een ver kwikking. O LEIDSCHE SCHOUWBURG. Maandag 17 September opent het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert, hier zijn speelseizoen met eenc vertooning van Het proces Mary Dugan, het veel besproken Amerikaansche succes stuk. dat in Londen en op tal van Duitsche tooneelen, evenals te Gravenhagq, groolen bijval heeft verworven. In de hoofdrollen treden op dc dames: Fie'ntje dc la Mar. Louise Kooiman, Juliette Roos, Mien LandheerTels. en de heeren: Anton Roemer, Jan van Ees, Ludzer Eringa. Willem Huysmans. Jan v. d. Linden, Binne Groenier en anderen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De zitting van den Volkenbonds raad gesloten. Een succes voor jhr. Beelaerts. Het onderhond tnsschen Müller en Cnshendnn. De algemeene beschouwingen in de verga dering van den Volkenbond zijn Zaterdag voortgezet met een rede van bondsraad Motta (Zwitserland), die mededeelde, dat Zwitserland zich bij het Kelloggpact zal aan sluiten, aangezien in d't pact, doordien af stand wordt gedaan van den oorlog, het be ginsel van de permanente neutraliteit van Zwitserland is vervat. Vervolgens bracht Motta de vraag ter sprake of aan bet gerechtshof te 's-Graven- hage een beslissing zal worden gevraagd, of de raad van den volkenbond in gevallen van een conflict het recht heeft juridische advie zen van het hof bij meerderheid van stem men aan te vragen, of dat daartoe een besluit met algemeene stemmen noodig is. Verder drong bij aan op de instelling van een per manente commissie voor de minderheden bij den Volkenbond. Vervolgens nam dr. Scipel het woord, die er op wees, dat Oostenrijk door het werk der reorganisatie van zijn financiën in een bij zondere verhouding tot den volkenbond staat en daarom ook bijzondere belangstelling voor het werk van den Volkenbond heeft. Het her stel der Oostenrijksche financiën is een goede zaak voor alle betrokkenen geweest, voor den T olkenbond, voor Oostenrijk en voor de geldschieters. Dit werk is ook een voor beeld voor* internationale samenwer king. Het heeft Oostenrijk voor een politieke en sociale ineenstorting behoed, waardoor de vrede van Europa verstoord had kunnen worden. Dr. Seipcl verklaarde verder, dat het ver loop van de onderhandelingen over de ont wapening algemeen teleurstelling heeft ge wekt. Men heeft aan de staten, die reeds ont wapend zijn, beloofd, dat alle andere landen zouden volgen en de geheele wereld wacht thans op de vervulling van deze belofte. De vergadering van den Volkenbond kan zich met woorden alleen niet tevreden stellen. Met betrekking lol het vraagstuk der min derheden zeide dr. Seipel. dat alle minder heden onder het nationale chauvinisme te lijden hebben. Het ontbreekt aan een prin cipieel recht voor het gebruik van de moeder taal, voor dc eerbiediging van gebruiken en gewoonten. De Volkenbond is bet ten aan zien van dit vraagstuk nog niet eens gewor den, doch een regeling is noodig, wil in de lockomst de vrede niet in gevaar worden ge bracht Dc Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, sprak met geestdrift over het tot stand komen van het Kellogg-pact, dat in wezen overeenkwanl met de plechtige ver klaring, een jaar geleden door alle leden van de Volkenbondsassemblee afgelegd, en welke haar oorsprong vond in een Poolsch initiatief Alvorens echter op dit vredespact ontwa pening kan volgen moeten nog menige voor waarde vervuld zijn. Spreker wenscht, dat de ontwapenings conferentie zoo spoedig mogelijk bijeenkomt. Zaleski achtte de instelling van een per manente commissie tot onderzoek van de klachten der minderheden overbodig, daar het comité van den volkenbondsraad die klachten steeds n.r.i .keurig en objectief onderzoekt. De instelling van een dergelijke perma nente commissie zou wel niet mogelijk zijn, meent spreker, tenzij men de door dc vredes verdragen aap enkele staten opgelegde ver plichtingen lot alle leden van den volken bond wil uitbreiden. Er dient een algemeene conventie tot stand tc komen, opdat alle staten dëzelfde verplich tingen hebben tegenover hun minderheden. Wat den arbeid der voorbereidende ontwa peningscommissie betreft, meende Zaleski te moeten zeggen, dat eenig succes vóór het tot stand komen van verschillende regionale overeenkomsten nauwelijks mogelijk is Hier moet het spreekwoord gelden ..langzaam maar zeker". In tegenstelling met de meening der sovjet- regeering, aldus Zaleski, dient erkend, dat men niet volstaan kan met eenvoudig een conferentie een paar dagen in Genève te laten zetelen: de basis der ontwapening moet grondig worden onderzocht. Iedere niet- nauwkeurig overwogen daad kan het echec .der ontwapeningspogingen ten gevolge hebben. De vergadering is vervolgens overgegaan lol de verkiezing van een lid van het Per manente Hof van Internationale Justitie in de plaats van den afgetreden Basselt Moore (V. S.). Aan de geheime stemming namen 48 landen deel. Gekozen werd de vroegere Ame rikaansche secretaris van staat, Hughes, die, naar de voorzitter mededeelde, ook door den Raad was gekozen. De vergadering werd hierna tot heden verdaagd. De 51sle zitting van den Raad is Zaterdag geslóten nadat nogmaals het Poolsch-Li- thausch conflict was Behandeld. Het gelukte minister Beelaerts van Blokland den Raad le bewegen loLde principieele aanvaarding van zijn denkbeeld, dat de volkenbondsraad niet lijdelijk mag blijven toezien, indien een nieuwe .Poolsch-Lithausche conferentie an dermaal zonder succes zou verloopen. De Raad verecnigde zich met het denk beeld van onzen minister, dat dan een des kundigen-commissie van den volkenbond naar Lithauen en Polen zal worden gezon den, om ter plaatse" na te gaan. op welke wijze het normale verkeer lusschen beide landen kan worden hersteld en hoe de be langen van derde mogendheden die door den tegenwoordigen toestand geschaad zijn, kun nen worden behartigd. Het rapport van onzen landgenoot werd vervolgens eenstemmig aangenomen. De raad besloot nog, dat er in de eerste zitting van den nieuwen raad een opvolger van jhr. Beelaerts zal aangewezen worden, om het beloop der Poolsch-Lithausche onder handelingen te volgen. De keuze is gevallen op Quinones de Leon. Zaterdag hebben Müller cn Cushendun te Genéve een onderhoud gehad, waarin eerst genoemde het Duitsche standpunt inzake de ontruiming van het Rijnland heeft uiteen gezet en gemotiveerd. Lord Cushendun heeft kennis genomen van de me.Iedeelingen van den Rijkskanse lier en zijn goedkeuring gehecht aan de voor genomen wijze, waarop de onderhandelingen te Genève betreffende de ontruiming van het Rijnland gevoerd zullen worden. Na de ver dere afzonderlijke besprekingen, die nu ge houden zullen worden, zal dan een bespre king van de vier bezettingsmogendheden met den Duitschen Rijkskanselier plaats vinden. Het tijdstip voor deze bespreking is nog niet vastgesteld. De geruchten over het intrekken van de Fransch-Engelsche vloolovereenkomst wor den tegengesproken, hetgeen inmiddels niet wil zeggen dat de reeds gemelde berichten uit den duim waren gezogen. Immers uit Londen komt met de tegenspraak de lako- nieke medédeeiing „dat herhaaldelijk in het licht is gesteld, dat alle andere belangheb bende mogendheden te Genève met de over eenkomst mee moeten gaan, indien zij in werking wil treden en dat er anders van de voorstellen niets komen kan. In dit geval zou het zoeken naar overeen stemming langs andere lijnen hervat dienen te worden Mexico, Turkije, Lithauen cn Perzië zul len toetreden tot het Kelloggpact; laatet genoemd land onder eenig voorbehoud. De Zondag is te Genève over het geheel rustig verloopen. 'a Middags bracht Briand e>en kort bezoek aan dr. Seipel. De Lithau- sche minister-president Woldemaras heeft Genève verlaten en is vertrokken naar Italië. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat een definitieve oplossing van de kwestie in Oost-Europa alleen door middel van een conferentie kon worden verkregen, waar aan Rusland, Duitschland, Polen en Li thauen en ook andere staten deelnemen moesten. Hij voegde er bij, dat hij een militaire actie van Polen tegen Lithauen niet vreesde, anders zou Polen een voort durend sterk garnizoen aan de Poolsch- Lithausche grens moeten onderhouden, wat de Poolsche regeeriüg nauwelijks mogelijk zou zijn. DUITSCHLAND. Graaf von Brockdorff Rantzan overleden Belangrijke docu menten in beslag genomen. Zaterdagavond is te Berlijn in de woning van zijn broeder, waar hij tijdelijk ver toefde, plotseling aan hartverlamming over leden de Duitsche ambassadeur te Moskou, Graaf v. Brockdorff Rantzau. De overledene was 59 jaar oud. Het bericht van zijn overlijden heeft in diplomatieke en politieke kringen levendige deelname verwekt, vooral ook in kringen der delegatie te Genève. Rijkspresident von Hindenburg, rijkskan selier Hermann Müller. staatssecretaris von Schubert, benevens de andere leden der Duitsche delegatie le Genève hebben den broeder van den overledene telegrammen gestuurd, waarin v.ij hun oprechte deelname betuigen. Ook dr. Stresemann, die te Baden- Baden vertoeft, heeft betuigingen van deel name doen zenden. Dr. UI rich Graf Brockdorff-Rantzau stamt uit het oude Holsleinsche gravengeslacht der Rantzau's. Hij werd geboren op 29 Mei 1869 in Sleeswijk. studeerde eerst in de rechtswetenschappen en werd vervolgens actief garde-officier. In 1894 trad hij in di- plomatieken dienst en was werkzaam te Brussel. Petersburg, Weenen en Den Haag, tot hij in 1909 consul-generaal werd in Boedapest en in 1912 gezant te Kopenhagen. Hier bleef hij tot na de revolutie. In de laatste periode van den oorlog werd hij her haaldelijk genoemd als toekomstig leider van de Duitsche buitenlandsche nolitiok. doch zoover is het niet gekomen, klaarblij kelijk omdat hij te veel democratische nei- w—a— w—-i -« RECLAME. Does 6Oct. Bij Apolh.en Drogisten. 6694 gingen vertoonde. Echter j.uist om deze rede nen werd hij in 1918 door de revolutic- regcering benoemd lot leider van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, als hoe danig hij ook de onderhandelingen voerde met de geallieerde mogendheden. Op 9 Mei 1919 hield hij een rede te Ver sailles, waar hij voor onderhandelingen ver toefde, welke door Lloyd George een „Deut sche Dummheil" werd genoemd, en waarop de geallieerde bladen scherpe critiek hebben uitgeoefend. De graaf meende dat het niet met de eer van het Duitsche volk in over eenstemming te brengen was de voorwaar den van hel verdrag van Versailles te aan vaarden en trad daarom op 20 Juni 1919 uit het kabinct-Scheidemann. De vrede werd daarop op 28 Juni volgens de voor waarden der geallieerden door Hermann Müller en dr. Bell geteekend. In den herfst van 1922 werd op den graaf, die tot de de mocratische partij was toegetreden, een be roep gedaan. Hij werd toen als leider van de Duitsche vertegenwoordiging naar Mos kou gezonden, als hoedanig hij tot.zijn over lijden in functie is geweest. Volgens de „Yossische Ztg." heeft de instructie inzake de kwestie-Stiflnes in de laatste dagen een uitvoerig onderzoek in het buitenland ingesteld en documenten in be slag genomen, die belangrijke ophelderin gen verschaffen over het schandaal der oor- iogslecningcn. Het gaat in dc eerste plaats öm een belangrijke briefwisseling. De stad Keulen overweegt de „Press*!." permanent te maken. FRANKRITK. Rede van Poincaré. In een rede op de Jaarbeurs te Straats burg weer Poincaré op den groote© econo- mischen voorspoed van den Elzas en zin speelde vervolgens op de onrust in dit land, om te verklaren, dat deze een natuurlijk verschijnsel was na de vreeselijke crises, .die van J870 tot nu den Elzas onderstebo ven hebben gekeerd. Hij weidde uit over den bloed der haven van Straatsburg. HONGARIJE. De Optantenkwestie. De Hongaarsche regeering heeft haar antwoord op de laatste Roemeensche voor stellen inzake de optantenkwestie gepubli ceerd. Dit antwoord stelt vast, dat Hongarije niet in staat is met Roemenië directe onder handelingen te voeren, daar het daarmede het steeds ingenomen rechtsstandpunt zou verlaten. Bovendien zouden, volgens de be wuste Roemeensche voorstellen de onder handelingen uitsluitend worden gevoerd bin nen het kader der herstelbetalingen. Ook dit heeft Hongarije reeds eenmaal met nadruk geweigerd. Onder deze omstandigheden is de Hongaarsche regeering niet in staat een vertegenwoordiger naar deze onderhandelin gen af te vaardigen. Roemenië heeft Parjjs gekozen als plaats voor de onderhandelingen. ITALIË. Communisten gearresteerd. Gedurende do laatste dagen is een groot aantal communisten gearresteerd. In Al- bano en in eenige ande-re plaatsen werden meer dan vijftig communisten in arrest ge steld. In een wijnhandel werd een goed in gerichte communistische drukkerij gevon den, welke in beslag werd genomen. Een Pullmantrein uit Genève is bij bet binnenrijden in het station te Milaan in botsing gekomen met een locomotief. Twaalf spoorwegarbeiders werden gewond, onder wie drie ernstig. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN RAMP BU DE AUTORENNEN TE MILAAN. Bij de autorennen om den Grand Prix d'Europe keek de renner Materasi om, terwijl hij een vaart van meer dan 200 kilometer uursnelheid had. Zijn wagen werd lusschen de menigte geslingerd. Naar „Wolff" meldt werden er behalve de renner zelf, nog 18 personen gedood, ter wijl 26 personen min of meer ernstig werden gewond. GROOTE BRAND TE LONDEN. De grootste brand, die in jaren aldaar is voorgekomen, brak Zaterdagmorgen te Lon den uit op een houtwerf. De brand werd mijlen ver in den omtrek gezien en was zóó hevig, dat meer dan 1500 gezinnen nabij het terrein van den brand hun huizen in nachtgewaad moesten ver laten. De vlammen werden snel gedoofd doch niet dan nadat een aantal huizen hadden vlam gevat. AUTO-ONCELUK IN FRANKRIJK. Gemeld wordt, dat te Ravennes een auto waarin zes personen zalen, waaronder twe" in Frankrijk wonende Hollanders io een ra vijn gestort is. Alle zes inzittenden werden ernstig gewond. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2