mmmm 69^ JAARGANG WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1928 No. 21006 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. KONINGINNE-FEESTEN TE NOORDWIJK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel foor advertentien uil Leiden en plaatsen waar agentschappen fan ons Blad gerestigd rijn. Voor alle andere advertentién 85 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.85, per week ƒ0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd sljn, per week! „0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Automobiel- en Motorhandel ..Het Motor huis". om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor benzine vóór het per ceel Morschsingel No. la. kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie A. No. 1283. is verdaagd. 6363 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1928. een leidsche winkelweek. Op een vergadering der Leidsche Midden stands-Centrale is door de besturen der drie plaatselijke Middenstandsvereenigingen be sloten, een winkelweek te organiseeren van 25 September tot 3 October. De winkeliers zullen binnen enkele da gen, daartoe een bezoek van de commissie leden ontvangen. Daar de kosten van deel name zeer gering zullen zijn, mag onge twijfeld weder op een algemeene deelname gerekend worden. het tehuis voor vrouwen. Het is nu ruim 20 jaar geleden, dat er hier ter stede door eenige dames werd opge richt een Tehuis voor Vrouwen en Meisjes. Het werk werd zeer bescheiden begonnen. Gehuurd werd een bovenhuis in de Nieuw- steeg, slechts ruimte biedend voor zes gasten. Het ging er mee als met menig ander pasbe- gonnen werk. De grondlegsters gevoelden wel de groote behoefte om aan vrouwen of meis jes, die voor korten tijd onderdak behoefden, logies tè verschaffeD tegen zeer matige ver goeding en iD Christelijke omgeving, maar toch beperkte men den opzet noodgedrongen in den meest bescheideD vorm. Waar de behoefte naar meer ruimte en meer comfort steeds sterker wordt gevoeld en men meer en meer inziet, dat de inrichting breeder en ruimer moet worden voortgezet, omdat steeds weer de werkelijke behoefte aan een dergelijke inrichting blijkt, heeft zich een dames-comité gevormd, dat zich ten doel stelt een bazar te organiseeren, welke zal worden gehouden in den Foyer der Stadsgehoorzaal, op 18, 19. 20 en 21 Septem ber a s. Mevrouw mr. S. A W. v. d. Sande BakhuyzenGericke en enkele andere voor aanstaande dames hier ter stede, hebben zich ter ondersteuning van dit goede doel bereid verklaard een eere-comité te vormen. Verder is een groot bazar-comité samenge steld met als presidente mevr. T. S. Spaar garenvan Pijpen, Apothekersdijk 5, onder wier leiding reeds menige bazaar in Leiden slaagde, en met als verdere leden mevr. Van 'ArkelDrijber, Warmonderweg 17, =ecr.; mevr. HakkenbergMens, Hooge Rijndijk 4, 2e secr. mej. De Pavord Smits, Stadh laan 22, penningm. en mevr. Mulderv. d. Most van Spijk, Breestraat 70, die allen bereid zijn giften in ontvangst te nemen. Wij willen gaarne het werk van deze dames in de belangstelling van onze êtadge- nooten aanbevelen omdat door de resultaten van dezen bazar wellicht op niet al te be krompen wijze de eerste steen van een nieuw en grooter „Tehuis" kan worden gelegd, in de hoop, dat er dan wel middelen zullen worden gevonden er op voort te bouwen. EXCURSIE NAAR DELFT. Gistermiddag heeft de aangekondigde excursie van een aantal leden van de afd. Leiden van den Alg. Bond van Politieper soneel in Nederland, naar Delft plaats ge had. Aan de excursie namen niet zooveel po litiemannen deel als men gehoopt had, daar door verschillende omstandigheden eenige agenten die gaarne van de partij hadden willen zijn, verhinderd waren. Behalve ongeveer vijftien 'agenten heeft ook een brandweerman uit Leiden de excursie medegemaakt. De ontvangst door den Commissaris van Politie te Delft was naar men ons mede deelde zeer hartelijk en de excursisten wer den in de gelegenheid gesteld, zich in eenige uren een idee te vormen van het 9ysteem waarop de organisatie van de Po litie te Delft berust en hoe de politie haar taak ook als Brandweer vervult. Het bu reau en de garage met het brandweermate riaal werden nauwkeurig bezichtigd, even als de werkplaats van den technischen dienst en de auto van den E. H D., die naar men weet ook door de politie wordt gebezigd bij verkeers- en andere ongevallen, enz. Het meest belangrijke van aÜe9 wa ren wel de demonstraties van de brand weer. Groote bewondering hadden onze stadgenooten voor de wijze waarop de red dingsoefeningen, met het springzeil, met de reddingslijnen en met de handige kleine redladders werden uitgevoerd En toen eenigen tijd nadat de demonstraties waren afgeloopen de heer Van der Zee brand alarm maakte en men zag hoe van alle kanten, uit de agentenwacht, van de admi- pistratielokalen en uit de kamers der recherche, alle mannen op een na, die zich in het bureau bevonden (zelfs de portier trad mee aan") naar de motorspuit snelden, die precies 43 seconden later uitgerukt was, kregen de gasten de overtuiging, dat Delft met de brandweer zooals die door de politie daar is georganiseerd en wordt bediend, wèl veilig mag heeten. Voldaan en opgetogen over hetgeen de mannen te Delft hadden gezien keerden zij huiswaarts. AUTOBUSDIENSTEN IN HET STADSVERKEER. Hedenmorgen is door de nieuwe onder neming welke van B. en W. vergunning heeft verkregen om voorloopig bij wijze van proef autobusdiensten in het stadsverkeer te exploiteeren, het bedrijf aangevangen. Naar men weet wordt begonnen met materi aal dat spoedig door ander, nieuw, zal worden vervangen Het materiaal waarmede men heden op straat is gekomen, ziet er reeds heel wat degelijker uit. dan de oude rammelende wagentjes waarmede de vroe gere ondernemer op het laatst den dienst onderhield. De chauffeurs van den dienst zijn nog niet in uniform gestoken. Mogelijk dat al9 de nieuwe bussen komen ook zij in een nieuw uniformpje zullen worden gestoken. Het is te hopen. Ds. P. D. Tjalsma benoemd predikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde Ge meente alhier, zal op Zondag 16 dezer de3 voormiddags 10.30 uur in het Kerkgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht worden bevestigd door prof. dr. G. J. Heering. Bij ministrieSle beschikking is met ingang van 16 September a.s. de rijksveld wachter-brigadier-titulair de Waard over geplaatst van Leiden naar Zoetenvoude. Evenals het vorig jaar maakt het door Chr. Mil. Verband gevormde comité zich weer op de vele herhalingsplichtigen welke van 622 Sept. te Leiden zullen verblijven, op verschillende wijzen in hun vrijen tijd behoorlijke ontspanning te bezorgen. Aan gespoord door de groote belangstelling vorig jaar zulleD de militairen morgen in het Militair Tehuis aan den Morschweg wor den ontvangen, terwijl er verder Vrijdag s'avonds om acht uur een wijdingsavond gehouden wordt onder leiding van den le- gerpredikant ds. F. G. Petersen. Verder zullen de Leidsche predikant ds. D. Kuil man en ds. A Thomas het woord voeren. Den heer Leo Mens (orgel) en mej. A. v. d. Reijden (zang) zullen er voor zorgen dat het een avond van hooge wijding zal wor den. Voor zoover de plaatsruimte zulks toe laat is de toegang ook voor niet militairen vrij. De plannen voor de volgende week zul len nader worden bekend gemaakt Naar wij vernemen is de heer Van de Zee, Commissaris van Politie te Delft, die eenigen tijd geleden alhier een lezing hield over „Politie en Brandweer. Politie- Brandweer of Politie", uitgenoodigd door het Departement Zwolle van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, tot het houden van dezelfde lezing te dier stede. Ook in Zwolle schijnt men veel voor een combi natie van Politie en Brandweer, zooals die te Delft bestaat en met succes functionneerl te gevoelen. Men zal zich herinneren dat de interessante lezing met lichtbeelden van den heer Van der Zee, indertijd ook ten onzent door het plaatselijk Departement van de Mij. van Nijverheid en Handel was georganiseerd. Ten nadeele van mej. A. S. is gisteren op de Haarlemmerstraat een fiets door een auto vernield. De bakfiets bestuurd door C. J is nabij den overweg bij 't station door 'n andere auto aangereden en danig be schadigd. Na een verbouwing die geruimen tijd in beslag genomen heeft en gedurende wel ken tijd men zich heeft moeten behelpen, heeft de firma L. Demmenie aan de Haar lemmerstraat 169d thans een prachtigen winkel gekregen De ruimte waarover men than9 beschikt is goed verdeeld en zoo is de firma in staat meer en meer volledig te toonen. wat zij in voorraad houdt op het gebied van kantoorboeken en -machines en kantoor-artikelen. Door de verbouwing is de winkel niet alleen inwendig fraaier .gewor den, maar ook de etalage is ruimer en mooier dan voorheen. En bovendien heeft men thans in het portiek een uitstalkast op gehangen waarin allerlei kleine artikelen, als stempels, enz worden geëtaleerd HERMAN ROBBERS GEHULDIGD. Bij zijn zestigsten verjaardag. Gisteren vierde de bekende romanschrijver Herman Robbers zjjn 60sten verjaardag, tel gelegenheid waarvan een huldiging heeft plaats gevonden. Een receptie te Amsterdam in de met talrijke bloemstukken versierde benedenzaal van Hotel L'Europe werd be zocht door vele belangstellenden, onder wie: mej. E. Zernike, mevr. Van Dullemende Wit, S. Moulijn, mej. Zwartendijk, dr. Plan- tenga, mej. Serrurier, Cornelis Veth, F. de HERMAN ROBBERS. Mejjier, mr. Ritter, mevr. BoudierBakker, Frans Bastiaanse, dr. Boutens, prof. Brug- mans, prof. Prinsen, Emmy van Lokhorst Maurits Esser, E. de Bom, Johau de Mees ter, Louis de Vries, P. Otten, W. A. Royaards, mevr. Adema van Scheltema, Frans Mgnssen en vele anderen. In hetzelfde hotel vond om halfzeven de eeremaaltjjd plaats. De eerste tafelrede sprak dr. Boutens uit. Later op den avond las mr. Langeveld een reeks van felicitaties uit binnen- en buitenland voor. Vervolgens werd nog gesproken door dr. Frans Bastiaanse, C. Veth. Em. de Bom, Johan de Meester, prof. dr. Rotgans, S. Mouljjn, mevr. v. AmmersKuiler, Joh. G. Robbers, mej. Fenna de Meijier en Siegfried van Praag. Herman Robbers tenslotte dankte alle sprekers ontroerd en eindigde met een beroep te doen op de vriendschap van alle aanwezigen, zonder welke bjj niet leven kan. TIJDSCHRIFTEN. De Septembur-aflevering van het maand blad „Zonneschijn" bevat o.a. een fraaie in kleuren uitgevoerde plaat van B. Midderigh- Bokhorst. De aflevering bevat voorts weer veel aardige verhalen voor het jonge volkje. NOORDWIJK. Raadsagenda. Vergadering vaD den Raad dezer gemeente op Vrjjdag 7 September a.s., 'snara. 2 uur. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingan. 2. Benoeming Commissie onderzoek Re kening 1927 en Begrooting 1929. 3. Aanbieding gemeente- en bedrjjfs- rekeningen 1927 em gemeente- en bedrijf s- begrootingen 1929. 4. Adressen: a. Politiebonden om sub die politie-vakscholen; b. Groene Krnis om subsidie Ontsmettingsdienstc. de R.-K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus in zane gratificatie Gasfabriek; d. Verg. „Vreem delingenverkeer" en verhooging subsidie. 5. Goedkeuring Rekening Weesh. 1927. 6a. Vergoeding ex. art. 101 L. O.-wet over 1926, aan de bijzondere scholen. BINNENLAND. De ziektegevallen aan boord van de Insulinde; een oommnnlqné van de Leidsche professoren, die de commissie van onder, zoek hebben gevormd. (Binnenland, 3e Blad); Het 25ste Middenstandscongre* te Alk. maar. (Binnenland. Se Blad). Herman Robbers gehuldigd ter geleaen. heid ven zijn zestigsten verjaardag. (Kunsl en Letteren. 1ste Blad). De vaststelling van den melkprijs. (Land. en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Een Volkenbondsvergadering, die nog geen nnr dnnrde; niemand wilde de alge. meene beschouwingen openen. (Buiten, land, 1ste Blad). Te Berlijn is opgericht een commissie voor de Dnitsch-Russische handelsbetrekkingen. (Buitenland, 1ste Blad). Onjuiste geruchten over een altreden van Sir Chamberlain. (Buitenl. lste Blad). 6b. Verzoek Bestunr Verg. voor Chr. Onderwjjs Noordwjjk aan Zee inzake aan schaffen van nieuwe schoolbanken. 7. Wijziging Verordening Ontsmettings rechten. 8. Uiteenzetting inzake Verord. Honden belasting. 9. Verordening inzake het aannemen van beiconingen en giften. 10. a. Aankoop van twee huizen aan da Voorstraat; b. Aankoop grond aan de Vin- kenlaan van Van der Plas; c. alsvorera aan de Van Speykstraat van W. Mooyekind; d. Verkoop grond aan L. J. Beuk. 11. a. Verhuring twee huizen aan de Voorstraat; b. idem twee huizen en grond aan de Bomsteeg; c. idem twee noodwoningen in de Klei. 12. Rioleering Jan Kroonsweg en Nio. Barnhoornweg. 13. Wijziging terreinverkaveling IJmui- derstraat 14. Wijziging Alg. Politieverordening en vaststelling Motor- en Rijwielverordening. 15. Nadere regeling bebouwing Beeklaan. 16. Regeling jaarwedde assistente open bare school Noordwijk-Binnen. 17. Wijziging Gemeentebegrooting 1928 (No. 3). 18. Vaststelling: a. Kohier Rioolbelas ting 1928 en idem Hondenbelasting 1928. 19. Goedkeuring: a. Balans en Verlies- en Winstrekening Patrimonium, over 1927; b. alsvcren van St. Jeroen, over 1926. NOORD W1JKERHOUT. Dinsdagavond brak brand uit in een bollenschuur van den bloemist Stmon Bouwmeester. Gelukkig, dat ons dorp thans een stoomspuit rijk is, want in minder dan Foto's H. C. Admiraal, Noordwijk-aan-Zee lol de feestelijkheden ter gelegenheid van den Koninginne-dag te Noordwijk behoorde ook een reclame-optocht, welke gistermiddag honderden kijkers trok. De tweede prijs werd gewonnen door de firma C. Soe teman met een wagen, welke da spreuk „Laat bloemen uw tolk zijn" in beeld bracht Niet minder aardig was het jeugdige bruidspaar hierboven eveneens afgebeeld, dat ge zeten in een miniatuur landauletfe, getrokken door (wee ponny's en bestuurd door een koetsier-in-zakformaat, zich op hun huwelijksreis in aller belangstelling mocht verheugen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1