69*te Jaargang Tweede Blad No. 21003 KUNST EN LETTEREN. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. MBVB. A. NOORDEWTER-REDDINGIUS. Heden heeft de bekende Nederlandsche concertzangeres mevroüw A. Noordewier- Redingius haar 60sten verjaardag bereikt, ^elke dag.samenvalt met haar 40-jarig jubi leum als concert-zangeres. Zij werd geboren te Deurne in Noord-Brabant. Reed9 op 7;jarigen leeftijd kreeg zij te Helmond Pianoles van den Duitscher Kühne. Na den dood van baar vader verhuisde zij ®et haar moeder naar Arnhem, waar zij de Hoogere Burgerschool bezocht. Hier zette zij haar muziekstudies voort onder leiding van H. A. Meyroos. Later nam zij les van den Sangleeraar Messchaert en studeerde van 18861890 aan het Amsterdamsche Con servatorium Zij was de sopraan van het bekende ensemble van Messchaert „Am- •terdamsch Vocaal Kwartett". Zij debuteer de te Hoorn met „Die Schöpfung" van j&ydn en liederen van Cath. van Rennes. Kort daarop zong zij te Deventer de so praanpartij in „Die Kreuzfahrer" van Gade. Te Utrecht verving zij in 1889 de «opraan (die door ziekte verhinderd was) in Men delssohn's oratorium „Paulus" onder leiding van Richard Hol, hetgeen de eerste maal wat, dat zij met orkestbegeleiding zong. Vanaf 1891 maakte zij deel uit van het vroegere capella-koor van Dan. de Lange, welk koor in binnenland en buitenland vele concerten gaf. Ook is zij verbonden geweest aan het koor van Anton Averkamp. VaD 1903^—1907 was mevrouw Noorde wier hoofdleerares- voor zang aan het Am- sterdamsch Conservatorium. Zij concerteer de intu9schen in alle muziekcentra van be- teekenis- Berlijn, Keulen, Frankfort, Leip zig, München, Weenen, Zürich, Basel, Lon den, Parijs, enz. Hier te lande verleende zij bijna aan iedere oratorium-uitvoering haar medewerking, waardoor zij haar roem ver wierf als de superieure vertolkster van de oratoria van Mendelssohn, Bach en Handel. Bij haar zilveren jubileum in 1913 werd zij benoemd tot lid van verdienste der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Het nieuwe concertgebouw, hetwelk in dat jaar te Hilversum, waar zij haar domicilie houdt, verrees, kreeg den naam van „Art Nequid, Resistat", van welke Latijnsche spreuk de beginletters haar initialen vormen. Door H. M de Koningin, bij wie zij meermalen op muziekavonden optrad, werd zij vereerd met de gouden medaille voor Kunst en We tenschap. Voorts werd zij benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Nog steeds is zij werkzaam als concertzangeres en zangleerares In verschillende plaatsen in ons land worden comité's gevormd, om haar bij haar a„s. dubbel jubileum op on dubbelzinnige wijze van hun waardeering voor haar kunst te doen blijken. DE BESPREKINGEN MET DE VERVENERS Na afloop van de vergadering met de verveners te Eramen is ie minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, ver gezeld van den commissaris der Koningin en den heer Meijer de Vries, naar het Kib- belveen, een der bezittingen der N. V. Het Lantschap Drenthe, gegaan. Voorgelicht door den heer Le Gro, di- xecteur der vennootschap, bezichtigde het gezelschap de terreinen, benevens een der drie boerderijen, welke aldaar zijn ge sticht Vervolgens werd gereden naar de stichting „Beileroord" te Beilen, welke in richting onder voorlichting van den ge neesheer-directeur in oogensohouw werd ge nomen. Ten slotte begaf het gezelschap zich naar het stroomgebied van het onlangs op gerichte waterschap ,,De Oude Vaart" nabij Dwingelo. Er zijn n.l. plannen opgemaakt om den zeer sleohten waterstaatkundigen toestand in dit stroomgebied, dat pl.m. 9000 H.A. groot is, belangrijk te verbeteren. Indien omtrent den financieelen opzet tus- schen het waterschap en de regeering over eenstemming wordt verkregen, ligt het in de bedoeling, de werkzaamheden door werk- loozen te laten uitvoeren. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „INSULINDE". Anela meldt: Het „Bataviaasch Nieuws blad' had een onderhoud met het hoofd van den dienst der Volksgezondheid dr. Van Lonkhuyzen, die naar aanleiding van het rapport der drie hoogleeraren over de ziek tegevallen aan boord van de „Insulinde" van den „Rotterdamsch Loyd" de volgende mdedeelingen deed. Dr Van Lonkhuyzen verklaarde, dat prof. De Langen verschil lende patiënten, die aan boord van de „In sulinde" op de uitreis van dat schip waren aangekomen, onderzocht heeft, en positief de mogelijkheid van roodvonk uitgesloten achtte. Prof. De Langen had naderhand een onderhoud met den arts van het ziekenhuis le Singapore, waar op de uitreis een patiënt was achtergelaten, omtrent welke patiënt uit Singapore de diagnose roodvonk de „In- suilinde" achterna geseind werd, welke di agnose volgens het rapport wederom door den scheepsarts ter kennis was gebracht van de autoriteiten te Batavia. In zijn onderhoud met prof. De Langen verklaarde de arts uit Singapore, dat hij zich vergist had in de diagnose betreffende het sterfgeval van den te Singapore opge nomen passagier van de „Insulinde". De verschijnselen aldus deze arts geleken oppervlakkig beschouwd op roodvonk. Voorts is, naar dr. Van Lonkhuyzen me dedeelde, noch door den havenarts, noch door eenige andere gouvernements- of me dische autoriteit, van den scheepsarts een telegram ontvangen over het roodvoDkgeval te Singapore, waaromtrent men eerst na het vertrek van de „Insulinde" van terzijde vernam. Verder is nog door den scheepsarts, noch door een anderen art9 van den Rotterdam- sche Lloyd aan officieele zijde mededeeling gedaan van de gevallen aan boord van de uitreizende „Insulinde", zoodat bij de aan komst van het schip de havenarls niet aan boord is geweest. Dr. Van Lonkhuyzen ver klaarde voorts, zich niet te kunnen voor stellen. dat het voor in Holland vertoevende medici mogelijk zou zijn een juister oordeel uit le spreken over hier geconstateerde ziek tegevallen dan de medici hier ter stede, die de patiënten behoorlijk onderzocht hebben. DE ONTVLUCHTING DEH GEVANGENEN TE SCHEVENINGEN. Een arrestatie. De liaagsche politie heeft gisterochtend in haar woning in de Tak van Poortvliel- straat aldaar de bewoonster mej. A. gear resteerd, die aan twee van de vier uitbre kers uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen de vorige week in den nacht van 21 op 22 en in dien nacht van 22 op 23 Augustus onderdak heeft verschaft en ver dacht wordt hen te helpen voortgeholpen. Omtrent deze aanhouding kan nog het volgende worden medegedeeld: Donderdagavond ontving de directeur der Bijzondere Strafgevangenis te Schevenin gen, een briefje, onderteekend door mej. A., Tak van Poortvlietstraat, waarin zij den directeur verzocht, iemand naar haar wo ning te zenden, daar zij meende gevangenis kleren in haar huis te hebben. De gevangenisdirecteur stelde dit schrij ven in handen der politie, die gisterochtend een rechercheur naar het bewuste perceel zend. Tegenover den rechercheur deed de vrouw het volgende verhaal: In den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week was zij alleen met haar kind thuis Haar man voer op zee. Tegen de ochtenduren hoorde zij bellen. Op haar vraag wie er was, hoorde zij een bekende slem. Het waren twee mannen, v. d. Brande, en v. d. Meer, die zij reeds lan gen tijd kende, Zij verzochten binnengelaten le worden, aan welk verzoek de vrouw na eenige aar zeling voldeed. Op een vraag van den rechercheur of zij het niet vreemd vond, dat twee mannen diep in den nacht haar een bezoek kwamen brengen, antwoordde de vrouw, dat beiden oude kennissen van haar waren. Zij wist niet, dat zij veroordeeld waren en ook had zij nog niet, vernomen van een ontvluchting uit de gevangenis. Naar de reden van hun bezoek had zij niet gevraagd. Beide mannen hadden een burger costuum aan. Een van hen had een groot pak onder den arm. De mannen waren bij haar gebleven den geheelen Woensdag, ook den nacht van Woensdag en wilden nog gaarne langer blij-, ven. Gedurende dien tijd hadden zij zich m het geheel niet buiten vertoond. De vrouw, had echter duidelijk te kennen gegeven, dat zij Donderdag moesten vertrekken. In den loop van den middag was zij uitgegaan om eenige boodschappen te doen. Toen zij thuis kwam, waren de beide mannen vertrokken. Het groote pak, dat een hunner onder den arm had gedragen, hadden zij laten liggen. Het bleek eenige kleedingstukken te be vatten. Toen de echtgenoot der vrouw thuis kwam, mi*te hij zijn militair uniform. Het kan volgens de vrouw niet anders, of de beide vluchtelingen moeten tijdens haar af wezigheid dit pak medegenomen hebben. Dit zou ook in overeenstemming zijn met het feit, dat v. d. B. in Dordrecht gear resteerd is, gekleed in militair uniform. De politie was echter van meening, dat het niet aan te nemen is, dat de vrouw niet geweten heeft met ontvluchte gevangenen te doen te hebben. In verband hiermede is zij voorloopig i» arresl gesteld. Het pak gevangeniskleeren is in beslag genomen. Tegen v. d. Brande is nog procesverbaal opgemaakt, wegens „het dragen van onder- scheidingsteekens behoorende tot een ambt, dat hij niet bekleedde". Volgens art 196 W. v. S staat hier een gevangenisstraf op van ten hocgsle drie maanden. Misschien zal hij zich ook nog voor den diefstal van het militaire pak hebben le verantwoorden, indien het hem tenminste ten laste kan gorden gelegd, - DE TAND DES TIJDSAan de Maasbrug is een verzakking geconstateerd. Vooral HET PARLEMENT VAN TIRANA heeft Achmed Zogoe, fot dusver president der repu- de vijlde pijler vertoont ernstige scheuren, zoodat gedeeltelijke of volkomen restauratie bliek Albanië, de Koningskroon aangeboden. Deputaties uit alle deelen des lands van het bouwwerk noodzakelijk wordt. verzameld voor het parlementsgebouw na de Koningsproclamatie. Mr. BIJLEVELD treedt af als president van het Amsterdamech Gerechtshof. KONINGINNEDAG IN DE RESIDENTIE. Gisteren had ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van H. M. de Koningin de jaarlijkeche pajrade plaats op het Malieveld te 'e-Gravenhage. Terwijl de Kon. Mil Kapel het Wilhelmus speelt, presentee- ren de huzaren, die de frontren uitvoerden, de sabeb.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5