UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. MARKTBERICHTEN. m jal de uitslag hiervan later (vermoedelijk JIaandag) worden bekend gemaakt. Van de bemerking dat in de etalages het vorig jaar te weinig was gewerkt met het beprijzender uitgestalde goederen was door de deelnemers goede nota genomen. Tot laat in den avond bewoog zich een groot aantal menschen door Noordwijk's straten, wat wel bewijst dat een etalage-wedstrijd door hen zeer op prijs wordt gesteld en wat zeer zeker een goede reclame is voor de Noordwijksche ne ringdoenden. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen: 1 kindermuts; 1 grijzen heerenhoed; 1 zilveren horloge; 1 dames-portemonnaie met inhoud; 1 wollen muts; 2 paar bretels; 1 lage zwarte Jongens schoen; 1 hond; 1 bruine alpinmuts; 1 taschje met inhoud; 1 zwart kleedje van een fototoestel; 1 bruine kinderportemonnaie mot inhoud; 1 wiskundig rekenboekje en 1 lipssleutel. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden aan het politiebureau te Noordwijk Binnen verstrekt, uitsluitend Woensdag en Zaterdag van 121 uur. Gedurende de feestdagen is het ver boden in de café's sterken dank te ver strekken. terwijl het sluitingsuur is be paald op 's nachts 1 uur. OEGSTCEEST. Hedennacht Is de heer H. uit Rotter dam bij „Endegeesl" wegens onbekendheid met den weg, met zijn motorfiets in een 9loot gereden. Hijzelf kwam met een nat en kroos—pak vrij; het motorrijwiel is nogal beschadigd. RUNSBURG. In alle bescheidenheid ig alhier de Koninginnedag herdacht. Van de openbare en enkele particuliere gebouwen wapperde de vlag. De kinderen werden in do scho len onthaald, waartoe door het schoolbe stuur en de Ohr. Oranje-Vereeniging eto bedrag beschikbaar was gesteld. Verder weiden de kinderen door het on derwijzend personeel aangenaam bezig ge houden, gedurende de morgenuren, zoodat een recht feestelijke stemming heerschte. De aanvoer aan de Groentenveiling was de laatste dagen zeer groot, vooral van bloemkool. Gedurende eenige dagen zijn niet minder dan 40.000 bloemkolen aangebracht. D* prijzen waren redelijk goed. VOORHOUT. B. eiilW. dezer gemeente hebben ter gelegenheid van de Oranjefeesten op D en 6 Sept. a.s., ten aanzien van alle winkels ontheffing van de winkelsluiting verleend en wel tot 12 uur 's nachts. VOORSCHOTEN. De Oranjefeesten. Donderdagavond is de feestviering vanwege de Koningin Wilhelmina-Vereeniging be gonnen. Op de Voorstraat werd een cpncert gegeven door Voorschoten's Mannenkoor ,.D. E. V.", onder leiding van den heer F. C. de Graaf, te Leiden, en door het harmo nie-gezelschap „Bevenuto", directeur de heer G. Verhey. Er was zeer veel belang stelling, waartoe de mooie Augustusavond zeker meewerkte. Ter eere van dit concert was een feestverlichting ontstoken, die, in afwijking met andere jaren, zig-zagsgewijze over de Voorstraat was gespannen. Het maakte een zeer aardig effect. Vrijdagmorgen werd het Koninginnefeesl ingezet piet koraalmuziek in de Voorstraat en een kinderoptocht van de schoolkinde ren. Voor menigeen is deze optocht een bijzondere attractie. Jammer was het dat de begeleidende muziekkorpsen geen schoolversjes speelden, want de kinderen willen nu eenmaal zingen op den zonnigen dag en zij deden hun best er boven uit te komen. Na de wandeling werden op de Voorstraat door de kinderen onder leiding van den heer M. Lakeman eenige liederen gezongen, waarna de kinderspelen aanvingen. Koek- happen voor jongens, kusschenslaan voor jongens, talkhout rapen voor meisjes en muiltje loopen voor meisjes. Des namiddags hadden in de Voorstraat Volksspelen plaats en werd een voetbal wedstrijd gespeeld. Des avonds omstreeks 8 uur begon het avondfeest, bestaande uit populaire muziek en hossen. Het was reeds laat toen de rust in de ge meente was weergekeerd. Hieronder volgen de verschillende prijs- winners. Versieringen kinderoptocht: 1. Nieuw Voordorp-, 2. Ko Limburg; 3. C. Teske 4. Nieuw Voordorp; 5. L. Rijsdam: 6. L. Krogt; 7. G. Krispijn; 8. J.v Houten; 9. J. v. 09 en 10 R. Gips Kussenslaan: 1. J. Koele; 2. L. Oaterman; 3 Joh. Lekkerkerker; 4. L. Wassenaar; 5. J. MarbU9. Muiltje loopen: 1. Marie v. d. Heyden, 2. Femmy Kaiser, 3. Marie Chattelain, 4. Jans^ Vermeulen, 6. Betsy Bon. Turfrapen: 1. H. Prent. 2 H, Siebrecht, 3. P. v. d. Ham, 4. J de Vreugd, 5. A. Wesselo. Koekhappen: 1. Tilda v. d. Ham, 2. Annie Rijsdijk, 3. Adri Griffioen, 4. Cor v. Wissen, 5 Annie Duindam. Ringrijden paard en rijtuig: 1. L. van Vliet en mej. D. v. Vliet, 2. T. Verhagen en mej. P v. d. Waard, 3. A. de Wit en mej. A. Nell, 4. C. A. Doeswijk en mej. W. Knij- nenburg. Ringrijden Rijwielen: Dames: 1. mej. T. Hoogleyling, 2, mej. A. Pieron. Heeren: 1 W. Jansen, 2. H. Nienman, 3. H. Brakel, 4. J. Niersman. 5. C. Anker, 6. J. de Vlieger. 7. D. Kemeken, 8. J. Smoren- burg. 9. H. Noort. Decoratie-ren: 1. Teunlje v. Keulen: 2. Lena Riethoven; 3. Gerda Lekkerkerker; 4. Alie Pen; 5. Annie Meyer; 6 Marie v d. Vosse-, 7. Marie Strom: 8. Beb Hoogteyling; 9 Rika Zwetsloot; 10. Marga v. d. Nieuwen- dijk; 11 Sophie Brauckman; 12. Teuna v. d_ Marei. Kuipje steken: 1 Martinu9 Los: 2. Jan Douwes: 3 Gijs Alblas. 4. P. Versteegen; 5. Jaap Hoogteyling; 6. Leo Zwetsloot; 7. Koos Schrama; 8. Jan Valentijn; 9. Dirk v. d. Vosse; 10. Jacob v. Veen. Schietwedstrijden:: Personeele baan: 1. W. Werkhoven; 2. J. Niese; 3. W. Meyer; 4. J. Pijnakker; 5. W. Derozee; 6 S de Groot; 7. G. J. Yperlaan; 8. J Bailey; 9. W. Ju; 11. J. Noort. Rozenbaan: 1. L. v. Mourik; 2. A. Ouds hoorn; 3. G. S. Bailey; 4. P. r. Klaveren: 5 J. Hakker; 6. W. Derozee; 7. J. Waas dorp; 8. J. Pijnakker; 9. D. Limburg; lo. J v. Leeuwen; 11. P. J. v. d. Burg. Vogelschieten; 1. A. v. Egmond Hzn.; 2. A. Oudshoorn; 3. K. A. v. Turenhout; 4. C. Zwaan; 5. C. Egging Jr.; L. v. Mourik; 7 G. J. Yperlaan; 8. J. Smorenburg; 9. dr. W. D. v. Wijngaarden: 10. G. v. d Plas. Vrije baan: 1. J. v. Egmond; 2. K. A. v. Turenhout: 3. C. v. Egmond; 4. W. Ju-, 5 J. Noort; 6 G. de Vos, 7. B. C. Bolle; 8. A. v. Egmond Hzn.; 9. W. Werkhoven. Met ingang van heden is de melk prijs gebracht op 15 cent per Liter. Vrijdagavond omstreeks halfzeven ont stond brand in een schuur achter de woning van den heer O. Kinderen hadden met Bengaalsch vuur gegooid, waardoor het dak in brand vloog. Met eeD paar stralen op de waterleiding was de brand spoedig ge- bluscht. De schado is niet groot. WARMOND. De a.s. Oranje-feesten. Verschillende omstandigheden waren oor zaak, dat de verjaardag van H. M. de Koningin slechte door het uitsteken der vlaggen opgeluisterd werd. Een keurig uit- gevoerd programma, huis aan huis bezorgd, heeft echter ingezetenen bekend gemaakt, wat de, tot de volgende week verzette feesten, bieden zullen. Aanvang op Dinsdaijnorgen met een op tocht der schoolkinderen door het dorp, daarna tractatie op de scholen en in den namiddag kinderspelen. Op Woensdag volksspelen en ringrijden mot versierde tilbury's en rijwielen. De hiervoor aangekochte 67 prijzen plus een twintigtal door eenige commissieleden beschikbaar gesteld, zijn reeds geëtaleerd en vormen vooral voor de schooljeugd een groote attractie. Met de draverij voor geregistreerde paarden, aangespannon voor sulky's, op Donderdag 6 September, die zeer spannend beloofd te worden, worden de feesten ge sloten. In verband met de feesten zal op 5 en 6 September de avond-postbestelling komen te vervallen. Op de Kagemeren, had een jong- menech uit Den Haag, het ongeluk bij het stoeien in het water, met een schroef van een motorboot in aanraking te komen, waardoor hij vrij ernstig aan de teenen van zijn linkervoet werd gewond. Door de wijkzuster mej. Tempelaar werd in War mond de eerste hulp verleend, waarna hij per auto naar zijn woonplaats werd ver voerd. Mej. M. K. alhier, had het ongeluk met het raamzeemen met de rechterhand door de ruit te stooten, waardoor zij ern stige fmiiwonden opliep, en medische hulp moest inroepen. WASSENAAR De heer J. A. Sonneveld alhier is ge daagd voor het examen Fransch Xe O. ZOETERWOUDE. Vrijdagavond kwamen hier verschil lende personen bijeen om te trachten te ko men tot oprichting eener Oranje-vereeni- ping, welke aldaar nog deze maand feesten zal organiseeren. Woensdagavond om 8 uut komt het voor- loopig comité wederom bijeen in café „Ik leer nog" om lot de definitieve oprichting te besluiten. Het ligt in het voornemen om een gondel- vaart te organiseeren. Teneinde de belang stelling op te wekken, zal de oprichtings vergadering met muziek worden opgeluis terd. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Apolonia. d. van K. Slootjes en C. A de Vogel Ludwig Frils, z van A. van Vliet en C. G. Koster. Ja cob, z. van Johs. Oudshoorn en J. van Gor- kum. Cornelia Gijshertus. z. van A. van den Nagel en C. van Rijsdam. Elisabeth Geerlruida. d. van P. v d. Breggen en M. N. Blom. Gerarda Wilhetmina. d. van J. J. Schollaardt en E. Lommerle. Hendrika, d van A de Blanken en B Russchenherg. Franciacus Hnhertus en Jacoha Maria, z. en d. van P Brouwer en J. M Ammer- laan. Hendrik Gerrit, z. van W. Hesse- ling en J Braater. Gehuwd: J. van der Haven jm. 25 j en W. van der Neut jd. 22 j. G. W. de Jong jm. 25 j. en M. N. Goebel jd. 23 j BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida Johanna, 3. v. A. Hellingerwerf on J. Nietiwenhuis. Gerri, d. v. S. Blonk en A. Wanstnck Elisa beth Everdina, d. v. J. J. Dubbeldam en E. Dorreslevn. Helena Cornelia, d. v. J. Windhorst en M. Remme. Overleden: H. Lubbersen. 83 jaar. wed. van Th. Zwart, eerder van A. Kompier Gevonden voorwerpen: 2 porlemonnaies. Inlichtingen ter secretarie. De viering van den Koninginnedag. Hoewel de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin wel wat moest lijden onder de feesten, die ter viering van haar 30-jarige regeering volgende week worden georganiseerd, mocht toch deze d&g in ons Oranjegezind Bodegraven niet ongemerkt voorbijgaan. Ook zonder feest kan er toch een zekere stemming zijn, die alleen op 31 Augustus te vinden is. Reeds vroeg in den morgen was dat Vrijdag te merken aan het ontelbaar aantal vlaggen, dal in alle stralen pit officieele en uit zeer veel particuliere gebouwen wapperde. Voor een groot deel concentreerde zich de belangstelling op de kinderfeesten door de leerlingen der Chr. Scholen en der Chr. Bewaarschool, onder leiding van de Chr. Oranjevereeniging georganiseerd op een weide achter de spoorlijn in Oud-Bodegra ven. Onderwijzers, bestuursleden en een groot aantal helpers en helpsters hebben hier den honderden, kinderen 'n feestelijken middag bereid, terwijl ouders en belangstel lenden meegenoten van het prettige kinder spel. In verschillende groepen werden spellel- tjes, zooals blindelings zoeken naar een bel, eierenloopen, korfballen enz. door de leer lingen gespeeld, terwijl ververschingen de stemming verhoogde». In de pauze vertelde de heer v. Binsbergen van hel feest van den dag. Na afloop werden aan de gelukkige winners en wlnsters de prijzen uitgereikt. Hiermee was het feest der jongeren ten einde, en volgde dat van de ouderen. Dit vond vanzelfsprekend wat plechtiger plaats in de Ned. Herv. Kerk. Om 7 uur was dit groote gebouw tot in alle hoeken gevuld. De voorz. der Oranje vereeniging, de heer v. Binsbergen, opende en stelde voor een telegram van geluk- wenscht te verzenden aan H. M. de Ko ningin, waarmee de vergadering instemde en spontaan „Dat 's Heeren zegen op haar daal" zong. Daarna sprak de heer B. een welkomstwoord, memoreerde den zegen Gods, dat de Koningin weer een jaar werd ge spaard en gaf het woord aan dr. J. Douma, Gerei. Pred. (e Den Haag, voor het uit spreken der feestrede. Deze vond de aan leiding tot zijn rede in het boek Deutero- nomimum waarin de wet God9 is opgenomen Daarin werd, in een tijd. lang voor Israel's koningin kreeg, de wet der Koningen vast gelegd. Wat de Koning doen moest en mocht, -werd daarin vermeld en deze be sluit met de woorden „Opdat hem de dagen verlengd worden in het Koninkrijk". Deze) woorden paste spr., ook op onze vorstin toe. Ook hij herinnerde aan den zegen Gods in het verleden door onze vorstin ontvangen. Hij herinnerde aan een der eerste plichten van het volk n.l. te bidden voor de Over heid, opdat het een stil cn gerust leven mocht hebben. Hij zette in een principieel betopg het wezen der overheid uileen. zeid» hoe gemakkelijk het voor het Christenvolk was de vorstin lief te hebben en.yoor haar te bidden omdat het weet dat ook deze een Christin is en voor het volk bidt Natuurlijk werd stilgestaan bij den band aan het Oranjehuis in het verloden. Neder land had en heeft veel aan haar vorstenhuis te danken. Geëindigd werd met het bespre ken van het snoer „God, Oranje en Neder land" dat het devies der Oranjevereeniging is. Staande werden daarna twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. Na afloop van deze bijeenkomst gaf de muziekver. „Soli Deo Gloria" een concert op het feestelijk verlichte oude marktterrein. De belangstelling daarvoor was groot. Men kon over de hoofden loopen. HAZERSWOUDE. De Oranjefeesten. De Chr. Oranje-Vereeniging, alhier, die voor Koninginnedag een kinderfeest voor alle schoolgaande kinderen op het Dorp had georganiseerd, is daarmede uitstekend geslaagd. Des morgens om 9 uur kwamen ongeveer 36 aangespannen brikken, bijna allemaaj met groen en bloemen versierd, naar het Dorp om met de jeugd een rijtoer te maken langs den Voorweg, Roemer via Nieuwe- en Hoogevaenscheweg, langs de Westzijde en Westeinde weer naar 't Dorp terug, alwaar het jonge volkje voor het Raadhuis werd opgesteld, en het Dagel. Bestuur der gemeente een zanghulde bracht. Des namiddags werd vanaf de openbare school, voorafgegaan door de Harmonie, een optocht door het Dorp met de school kinderen naar het terrein, door den heer N. P. Kaptein daartoe beschikbaar gesteld, gemaakt, alwaar de jeugd eenige uren met verschillende spelletjes werd beziggehouden. Des avönd9 kwamen de leden der Oranje- Vereeniging in grooter getale samen in het lokaal „Salvatori". Vooj dezen avond was een aardig programma samengesteld, waar van ongetwijfeld de aanwezigen zullen ge noten hebben. Alzoo is de verjaardag van H. M. de Ko ningin alhief op waardige wijze gevierd. Voor deze gelegenheid was het geheele Dorp in vlaggentooi en het prachtige weer heeft niet weinig meegewerkt om de feest vreugde te verhoogen. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z. v. A. Cats en C. Reijneveld. Jacobus Theodoras, z. v. Jac. van Zwieten en M. Bakker. Overleden: Johanna Mesman, 14 mnd. WADD1NZVEEN. La viering van den Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier Vrijdag ook feestelijk herdacht Van schier alle woningen wapperde de vlag en het geheel werd door prachtig weder begun stigd. De feestelijkheden begonnen 's mor gens om halfzeven met de reveille door 4 herauten. De koraalmuziek van den toren van het Raadhuis door de muziekvereeni- ging „Concordia" trok veel belangstelling en bracht de feestvreugde er in. Om 9 uur werd door 1100 schoolkinderen een aubade gebracht aan den Burgemeester voor het Raadhuis, waar eenige vaderlandsche liede ren werden gezongen, begeleid door „Con cordia". Na afloop werden de kinderen in de scho len onthaald. De gemeenteraad stelde 60 ct. per leerling beschikbaar om de schoolkin deren te doen deelen In de feestvreugde. Om 10 uur werd een begin gemaakt met het ringrijden met rijwielen aan de Dorpstraat en aan de Oranjeboom. 's Middags waren er volksspelen als bal- letjeloopen, hindernisloopen, hardrijden met kinderwagens enz. wat de lachlust bij het publiek nogal eens opwekte. De zanguitvoering, welke de Chr. zang vereniging „De Lofstem" om B uur op het schoolplein aan de Oranjelaan gaf, lokte zeer vele toehoorders. 'e Avonds van 7 uur tot halfnegen was er een orgelbespeling tn de Geref Kerk onder leiding van den heer H. J van Leeuwen, or ganist te Leiden met medewerking van de heeren W. Karreman, viool, J. Kwaak viool en J. Slinger, organist der Ned. Herv. Kerk, alhier. Alle plaatsen waren bezet en de toehoor ders zeer voldaan. Aan hel einde werd door allen het Wilhelmus staande meege zongen. Om negen uur was er een voorstelling in de meubelfabriek van den heer Matse, van de Waddingsveensche Industrie-film. Het is een prachtige reclame voor de Waddings veensche industrie; velen zullen vreemd op kijken wanneer zij die reusachtige indus- trién en moderne fabrieken op het doek te zien krijgon. Ze 9loeg geweldig In en is dan ook in één woord schillerend. Ook de mooie plekjes uit de gemeente en het fraaie zwem bad kwamen prachtig uit. De feestelijkheden benevens de filmvoorstelling werden opge luisterd door de muziekver. „Concordia" die een Woord van lof toekomt voor hetgeen zij ten beste hemt gegeven. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit Hendrik, z. v. Cornelis Zaal en Hendrina van Greuningen. Overleden: Maria van Gulik, wed van Hubertus Humme, 74 jaar. Getrouwd: Johannes Schilt, jm., 26 j. en Anna Maria Koster, jd., 24 j. Marinus Slaal, jm., 31 j. en Antje Hendrina van Dieden, jd-, 81 j. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan het Gemeentebestuur alhior ontheffing verleend van de verplichting tot benoeming van een wachtgelder voor de vervulling der vacante betrekking van hoofd der openbare lagere school, no. 1 (Dorp). Door B. e'n W. was ten tweede male o.m deze ontheffing ver zocht, aangezien het gebleken was, dat uit de lijst der wachtgelders geen geschikte sollicitant kan worden gevonden. BLOEMBOLLEN. In de maanden Augustus. September en October moeten de bollen worden besteld. Hieronder volgen eenige raadgevingen om zeker te zijn van een goed resultaat bij de vrij gemakkelijke hui9-cultuur van dit zoo bij uitstek Hollandsche gewas. Om te beginnen iets over het „trekken" (foreeeren van den groei) van bloembollen. Daar voor is niet altijd een kas noodig. Ook in de huiskamer of in een 9erre, liefst op het Zuiden gelegen, gaat dit heel goed. Echter in de kamer kan men niet zoo vroeg en niet zoo vlug trekken als in de kas; de bloom komt ook iets later. Voor oud en jong ligt er in het trekken van bollen een groole bekoring. Wij Zien iets gebeuren, dat onze be-, misschien verwon dering opwekt. Uit dien schijnbaar dooden bol ontwikkelt zich, terwijl buiten dikwijls de sneeuw nog ligt, nieuw leven. Bladeren kome'n te voorschijn en weldra ook de bloem De bol ontwikkelt zich tot bloem op het in hel vorige jaar opgestapelde reservevoedsel. Daardoor kan de plant zich zelfs alleen op watervolkomen ontwikkelen. Het is begrijpelijk, dat men een volgend jaar van de'ze zelfde bollen niet veel kan verwachten, immers het reservevoedsel wordt verbruikt en voldoende nieuw reserve voedsel kan een bol in de kamer of kas niet vormen. Eenmaal getrokken bollen hebben dus hun waarde ab z.g. „trekmateriaal" ver loren. Voor den tuin kunnen ze nog slechts eens gebruikt worden, maar het resultaat is pover. Wie bloembollen in de kamer of in de kas met succes wil trokken begint met prima bollen te koopen van een vertrouwde firma, en geve) de bolgewassen in de kamer na hert doorworlelen een lichte, luchtige stand plaats, ver van de kachel of centrale ver warming. omdat in de buurt van de kamer- warmte bron de lucht meestal te droog is. Bij vjgfg-trekken in kamer en kas is het een eerste vereischte de bollen vroeg (eind Augustus) te bestellen en ze direct na ont vangst op te pollen. Zooveel bollen als er naast elkaar in een bloempot kunnen wor den gezet, zooveel kan men er in doen. De pot wordt lot op c.a. 1 c.M. onder den rand met niet te zwaren, dus zandigen grond ge vuld en de bollen juist even onder de aarde ingedrukt. Na het oppotten worden de polten direct ingegraven op een niet te natte, echter wel vochtige plaats in den tuin. In drogen grond bewortelen de bollen niet. derhalve moet de noodigei vochtigheid aanwezig zijn. Bollen, die mem zeer vroeg in de kas wil trekken, grave men liefst in onder de tablet ten van een koude kas, waar ze spoedig goed doorwortelen. Het ingraven der potten geschiedt zoo, dat ze c.a. 10 c.M met den rand onder de oppervlakte der aarde komen Wil men in den tuin ook 's winters bij vorst de potten kunnen opnemen dan moet mem, voordat de vorst komt. een laag blad over d® kuil strooien. Men neemt de bollen op. zoodra men ze warm wil zetten om te trekken. Men mag echter nooit beginnen te' trekken voordat het wortelgestel flink is ontwikkeld. Dit is meestal 't geval als „de neus" dus 't begin van de bladeren c.a. 3 c.M. is uitgegroeid. Laten we nu een9 nagaan hoe de ver schillende bollen, die zich voor in bloei trekken leenen, behandeld moeten wordem. Hyacinthen. Deze bloembollen worden in 3 grootten geleverd. De allerzwaarste dienen om In glazen gezet of in geraniumpotten op gepot te worden, dus als op zich zelfctaande plant De tweede en de kleinste soort worden meestal bij elkaar geplant in ondiepe schotels en bakken, om zoodoende een hoe veelheid tegelijk in bloei te hebben. De groote bollen voor glazen geven wel eens meer dan een bloem, er kunnen zelfs 5 op een plant komen, doch dat zijn uitzonde ringen. De beste tijd van oppotten is September, liefst niel later, indien mem er tenminste prijs op 9telt de bollen vroeg in bloei te hebben. Ho® later men oppot des te) later moet men bloemen verwachten. Elke poging te laat in aarde gezette bollen, door vroeg* tijdig te trekken tot vroegen bloei te dwin gen. mislukt onherroepelijk. Evenals bij het doorwortelen de aarde goed vochtig moet zijn, ook bij den groei ên bij het bloeien, moet men steeds voor voldoende water zor- gen. De aarde mag nooit geheel uitdrogen, maar aan den anderen kant ook niet tel nat zijn. De Romeinsohe will® Hyacinthen. dia men soms tegen SL Nicolaas al in de bloem* winkels in bloei zist, kan men bij de ge* wone kamercultuur op zijn vroegst tegen Nieuwjaar in bloei hebben. In kassen gaat de cultuur natuurlijk veel gemakkelijker, vooral alsmen do bollen onder dubbel glas kan voortrekken. Doch ook in de kas mogen de bollen niet t® vroeg worden gezet. Let er opl eerst moeten de wortels zich flink ontwikkelen, dan komt het blad en wees er zeker van de daarin zich ontwikkelende bloem zet de kroon op uw wefk. Vroeg opgepotte Hyacinthen die gloed in* gekuild zijn, trekt men in de kas bij een temperatuur van 2225 gr. C. in Bloei. Bij de cultuur van Hyacintlhen In glazen moet men de glazen eerst goed schoon spoelen en voor vulling ook schoon leiding* water gebruiken. Hot water mag juist tot da bol komen en wordt op die hoogte gehouden. Is het water te ver van de bol af, dan houdti dit beworteling tegen en treedt bovendien, veelal schimmel op. Is het water te hoog dan is er veel kans op, dat de bol gaat rollen. Nadat men de bollen op 't water heeft gezet, plaatst men ze in oen donkere, koel® ka9t om te wortelen. Pas wanneer de wortels zich veelvuldig gevormd hebben en minstens 2/3 van het glas vullen, mag men de bollen in 't licht zetten en op warmer plaats zetten. Vooral steeds controleeren of het water ook moet worden bijgevuld. Kan de plsnt in het licht, dan liefst op een zonnige plaats vlak voor hel venster. Anders wordt dei steel te slap en valt om. Door voor hel ven ster geregeld de plant te draaien bevordert men het rechtop groeien. In een volgend artikel zal ik de Tulpen» Narcissen en andere bolgewassen behan* delen. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 3500 (op 3 lijnen)! REDACTIE 1507 Bollenveiling. HILLEGOM. Bloembollen veiling 31 Aug. Op deze veiling waren wederom vel® koo. pers aanwezig, terwijl de prijzen hooger waren, d-an nog op één veiling daarvoor) werden besteed. Hyacinthen, Bismark 1819 f. 42; 1719 f. 31; 16—17 f. 21—26; 15—16 f. 14—21; 14— 15 t. 12—13; 12—14 f. 10.50; Gr. Maitre 30 op f.39; 19 op f.40; 18—19 £.40; 17—13 f. 26-32; 16—17 f. 19.50—23; 15—16 f. 15.50; 14l* f. 1217; 1214 f. 9; Gr. Monarquq 18—li f.34; 17—18 f.26; 12—14 f. 6.75} King o/t BI. 19 op L 92.50; 18—19 f. 19.50— 24; 17—18 f. 18—20; 16—17 f.17; 15—13 f. 16—50; 14—15 f.13; 12—14 f. 7.25; Dr. Liebei 20 op f. 50; 19 op f. 40—45; 18—19 f. 36; 1617 f. 17.50; Queen o/t Blues 18— 19 f.41; 16—17 f.21; 15—16 f.17; 14—15 f 1214; 1214 f. 7.50; enkel geel City ot HaarL 18—19 f.38; 17—18 f. 38—38; 16— 17 f. 20-21; 15—16 f. 18; Yell-Hammer 16— 17 f.19; 15—16 f.15; 14—15 f. 11.50; 12— 14 f. 7.50; er. Giganthee. 19 op f. 16; 17— 18 f. 11.50; 16—17 f. 11; 14—15 f. 10.50; 19 op f. 35; 18—19 t. 96—32; 17—18 f. 22; 16— 17 f. 19—20; 15—16 f. 10—12.50; 14—15 f. 10J 1214 f. 6—9; Garibaldi 15 op f. 10.60; Gen. de Wet 1617 f. 11; Jacques 19 op f. 27— 32; 18—19 f. 25; 17—18 f. 20; 16—17 f. 15— 16.50; 14—15 f 10.50; 13—14 f. 7.75; 12—13 f. 6.50; Lady Derby 19 op f. 14,50—15.60; 19 —19 f. 12.50; 17—18 f. 10.50; 16—17 f. 10— 11; 15-16 f. 9.50; 14—15 f. 9; 12—14 f. 5.25? Moreno 17—18 f.11; 15—16 f. 9.25; 14—15 f. 5.75; 12—14 l 4.25; Marconi 18—19 f. 18 —22; 16—17 f. 13.60; 14—15 f. 7; 12—14 f. 5 —7; er Queen o/t P. 20 op f. 15—15.50; 19 op f. 13.50—15; 18—19 f. 11—14; 17—18 f. li —13; 16—17 f. 11—12; 15—17 f. 10—12; 14— 15 f. 9.50; 1214 f. 4.25; w. Arentine Arend, te 17—18 f. 22.50; 16-17 f. 19.50; La Gran* desee 17—18 f. 22—23; 15—16 f. 12.50; 12— 14 f. 6.509.76; Grande Blanche 1819 f. 18.50—20; l'Innocence 19 op f. 3437 18—19 f. 31—33; 17—18 f. 21—27; 16—171 f. 15—18.60; 15—16 f. 13.60—15; 14—15 f. II —13.50; 12—14 f. 9—12.50; 40—12 f. 5.50} Mad. Kruger 16—17 f. 13.50; 15—16 f. 12.50} 14—15 f. 8.26; 13—14 f.7; 12—13 f. 6.76} Regulu* 17—19 f. 29; 16—18 f. 26; Gen. Pe* leeier 17—18 f, 22; 16—17 f. 17.50: Evt. Ar. tus f. 1.70; La Beile Alliance f. 3.20; Bril* lant Star f. 5.10; CramlBriltant f. 1.70— 1.80; Due de Berlin f. 7.50; Duo Scraleti f. 1.40—3.20; Herm. Schlegel f. 2.10; Kei zerskroon f. 8.00; La Precieuee f.3; Lal Reine f. 1.802.20; La Reine Max f. 3.60} Mon Tresor f. 8.80—9.60; Pr. v. Oosten rijk I. 2.403 60; Proserpine f. 8; Rose Proces® f. 10.30—11; Rose la Reine f. 3.90 —4.40; Rose Luisante f. 4; Van der Nee* f. 7.30; Goudvink f. 5.70; Couronne d'Or f. 5—5.50; El Toreador t 10.90-11.50; Mu. rillo f. 1.80: Mr v. d. Hoeff f. 7—7.10* Vuurbaak f. 5.30; Dwt. Bar. de TonnayS f. 1.86—2.10; Bartigon f. 1.70; Olara Butt f. 1.60—21Le Notre f. 4.20—4 80: Mr. F ara Sanders f. 1.602; Pride of Haarlem f. 2.40—3.20; Pr. Elisabeth f 2.50; Prof. Rauwemhoff f. 1.80—3; Rev. Ewbank f. 2 20 —3.70; William Copland f. 2—3; Narcis. Emperor f. 4.10; Victoria II f. 4; Lourens Coster f. 4.80. Bic Horsfieldt f. 3.505.10; Thornwalsen f 3.804.10. Croeussen. Geel f. 3.10—4.60;: Moot Blanc f.35.70: Wal ter Rcotfc f. 2.303.70; King of the Whites f. 3.90. 3-d

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 15