WAALS1 REGENMANTELS AGENDA. HAARLEMMERSTR. 114 STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag. Pieterskerk: Palestrinakoor. 81/4 uur. Sporterrein Nieuwe Vaart: Sportfeest te 2 uur nam. Stadszaal (groote zaal). Feestverg. Leid- sche Chr. Oranjever. 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met Zondag 2 Sept waargenomen door de apotheek van den heer: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. RECLAME. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten C a rill onb espelinq Van 10 tot 11 1/2 uur had ook weer de gebruikelijke bespeling van het Carillon van het Stadhuis door den heer Th. van Leeuwen plaats en de Fontein op de Visch- markt was hedenmorgen in werking gesteld. Middapfeest. Lang voor een uur recd9 was het op het terrein van de Nieuwe Kaasmarkt een drukke beweging van leden van de1 Commis sie lol viering van Koninginnedag, en van deelnemers aan den optocht naar het ter rein aan de Nieuwe Vaart, Ook van dc zijde van het publiek bestond groote belangstel ling, zoowol in de1 naaste omgeving van het terrein als elders in de stad langs de route die de stoet volgde. Over de Hooigracht, Watcrsteeg, Hoogewoerd en Hooge Rijndijk ging het, voorafgegaan door eenige rijtuigen met de leden van het eere-copiiló en van het Comité van Uitvoering naar het Gemeen telijk Sportterrein, waar vervolgens de sport en gymnastiekdemonstraties een aanvang namen. Na den opmarsch had de vaandel- groc-'t plaats, waarbij het Wilhelmus werd ingezet, dat door de talrijke aanwezigen uit volle borst werd medegezongen. De Burge meester eere-voorzitter van het comité heeft daarop een kort openingswoord uitgesproken. En na afloop van de demonstraties ging het weer in optocht en met muziek een langen weg door de stad naar do Kaasmarkt waar de stoet ontbonden werd. Wij komen hierop morgen nader terug. Telegrammen. Ook vanwe'ge het Gemeentehe-Jiiur, door de Leidsche Chr. Oranjevereeruging en namens het Comité tot viering van Konin ginnedag zijn heden telegrammen van ge- lukwensch aan Hare Majesteit verzonden. Dat van dei Leidsche Chr. Oranjevereni ging luidt- De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging, zich heden met ons heele Volk hartelijk verblijdend over de bestendiging van ons geliefd Oranjehuis in Uwer Majesteit's Per soon, liiedt Uwe Majesteit en Uwer Majes teit's gezin, met betuiging van gansche onderdanigheid en van Christelijke trouw, hare hartelijke, gelukwenschen aan, met de vurige bede, dat, Wie de zoete banden tusschen Nederland en Oranje legcle, tot in verre geslachten die banden bevestige en Hare Majesteit vervulle met tijdelijke en eeuwige zegeningen. (w.g) M.THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris. De ruiterspelen. Om half drie begonnen op het Schutters veld de ruiterspelen van het 6e regiment Veldartillerie, waarvoor eveneens groote belangstelling. Ons Koningshuis en Indië. Dank zij de vorderingen in de Radiotele- fonische techniek, die het mogelijk maken de beide deelen van ons Rijk door kruisge- sprekken met elkander in contact te bren gen. beeft men in Insulinde beden, op den dag van H. M.'s 48sten verjaardag, kunnen luisteren naar een redevoering van den gep. kolonel G. Nijpels, hoofdredacteur van ,,De Indische Gids", die voor den microfoon in het Radiolaboratorium te 's Gravenhage bij die gelegenheid gesproken heeft over „Óns Koningshuis en lndië". Uitvoerig heeft de spreker uiteengezet en belicht hoe innig het contact tusschen de verschillende leden van ons Vorstenhuis en Indië altijd is geweest, en hoevele de ver diensten van onze Vorsten voor Indië wa ren. Aan het slót van zijn rede gekomen zeide de heer Nijpels over den legemvoordi- gen tijd, o.a.: Nederland leeft meer met Indië mee dan ooit voorheen. Bij de opleiding van Koningin Wilhel- mina en bij die van Prinses Juliana werd een ruime plaats toegekend aan de kennis van de overzeese lie gewesten. Het was aan II. M. en aan de Prinses gegeven de eerste vorstinnen te zijn, die van uit haar land haar wereldrijk binnen het bereik van haar stem mochten krijgen, en als Indië en Nederland nu nog de eerste Aziatische en Europeesche landen zijn, die per radio-telefoon met elkander in kruisge- sprek kunnen correspondeeren, blijft dit van onverflauwde poging tot nauwere aanslui ting getuigen. 31 Augustus 1928. Koningin Wilhelmina aanvaardde 30 jaren geleden de Regeering. Bij dat bestuur is zij, ook voor Öost en West, gebleven de verpersoonlijking van het koningsbe£Vip in constitutioneelen zin, maar heeft zij een eigen stempel weten te drukken op de uitoefening van het ko ninklijk gezag. Wie Indië in maatschappij en historie de belangrijke plaats toedenkt, waarop het aanspraak mag maken, kan het geen bote ren wensch aanbieden, dan deze: moge zijn verdere ontwikkeling toevertrouwd blijven aan het Opperbestuur van het Koningshuis der Oranjes, dat groot is en door vrijheids liefde en verdraagzaamheid. DE POLIKLINIEK VOOR HUID- EN GESLACHTSZIEKTEN. In verscliillende bladen komt een bericht voor over de mogelijkheid van een tijdelijke sluiting van de Polikliniek voor Huid- en Geslachtsziekten van het Acad. Ziekenhuis alhier. Uitvoerig wordt daarin betoogd, hoe door het bedanken van prof. Van der Valk, uit Groningen, voor de benoeming van hoogleeraar, en het aftreden van dr. Kerek- hoff, deze polikliniek met ingang van 1 September zonder chef zou komen. Deze berichtgeving is schromelijk alarmeerend te noemen. Geen oogenblik namelijk heeft er werkelijk vrees bestaan, dat zulks het geval zou worden, want reeds eenigen tijd werd tusschen de hoogleeraren aan het Acad. Ziekenhuis verbonden, besprekingen gevoerd over de tijdelijke bezetting van deze functie. Deze is dan ook, zonder dat een oogenblik sprake is geweest van mogelijke sluiting van de bedoelde polikliniek, ge vonden door de bereidverklaring van prof. Zaayer om zich tijdelijk met de leiding te willen belasten, met assistentie van dr P. Timmers, die zich met de behandeling der patiënten zal belasten. SCHOOLREISJE SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Onder leiding van hun onderwijzer, den heer J. Tjalsma, besloten de leerlingen van de 4e klasse der O. L. S. Duivenbodestraat B hel leerjaar door gisteren een school reisje te maken naar Marken en Volendam. Met den trein werd naar Amsterdam ge gaan en vandaar met een der booten van de reederij Verschure en Go. de rondvaart meegemaakt over de Zuiderzee naar Mar ken en dan verder naar Volendam, Monni kendam. Broek in Waterland en door het Noordhollandsch kanaal terug naar Amster dam. Dat deze boottocht in de smaak viel laat zich denken Alleen viel het den jongens tegen, dat de boot op de zee niet meer schommelde en er niemand zeeziek werd. Gelukkig, dat op de Gouwzee toch nog een zoetje oversloeg en een der jongens flink nat werd. Dat gaf een hoeral je! Aan het aangename werd het nuttige ge paard. Een meer juist beeld werd verkregen van het IJ en de drukte aldaar, dc dokken, de Oranjesluizen enz. Op Marken werd een huis binnengegaan en les ontvangen van een Marker vrouw in dc daar gebruikelijke kleederdracht. Nog werd in Brock in Waterland een boerderij en kaasmakerij bezichtigd. Zeer voldaan kwam men te 18.40 weer in Leiden aan. NUT EN VERMAAK. Concert en Bal-Champêtre. In den vroegen avond toen de Harmonie- kapel van „T. D." het feest van Nut en Vermaak met een paar welklinkende mu zieknummers inzelte, was het nog verre van vol in den tuin van Zomerlust. Maar naarmate het uur naderde, nam het aantal bezoekers toe en om een uur of tien was het aardig bezet in den tuin en in de zaal van dit café „T. D." heeft de bezoekers in den vooravond op de mee=t aangename wijze bezig gehouden met de uitvoering van een fraai programma, waarop ook eenige composities en arrangementen van den directeur den heer J. Noordanus voorkwa men. De medewerking van de Harmonie werd een succes en zij wist er de opgewekte stemming in te blazen, die ten top steeg, teen eindelijk het dansen begon. Men had zoowel buiten als binnen een vloer gemaakt en zoo konden de vele jeug dige danslusligen en de ouderen die ook lus tig meededen volop genieten van de tangos en bostons, charlestons en walsen die de Stimmungskapelle „Franz Heid- kamp" in snelle opvolging ten beste gaf. Om twaalf uur werden de bezoekers van Zomerlust die geen lid van Nut Vermaak zijn. met een zoet lijntje naar builen gediri geerd en daarna werd het feesl in den wel zeer grooten ..intiemen" kring der vereeni- ging mei verdubbelde kracht voortgezet. Zoo werd hel diep in den nacht eer men naar huis ging, voldaan over dit feesl, dat als de meeste die Nut en Vermaak organi seert volkomen geslaagd mag heeten en waarvoor hot bestuur hulde verdient, even als ,.T. D welker directeur dan ook na afloop van hel concert door den hoer Van dor Steen mei een kort speech je hartelijk voor do medewerking werd bedankt. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. (Programma 19281929). Verschenen i9 weder het werkprogramma 19281929 van het in alle kringen der be volking van deze gcmeenle en hare om geving bekende Leidseh Volkshuis, Apothe- kersdijk 33 Bij een vluchfigen blik in het aardig uit gevoerd boekje, waarin dit programma is uitgewerkt, ziet men dat hier inderdaad voor alle leeftijden iels goeds aangeboden wordt. In hoofdgroepen verdeeld vinden de ver meld: kinderen, oudere jongens en meisjes, huishoudonderwijs, volwassenen en Naar Buiten. Voor de eerste afdeeling is er een speel zaal voor kinderen van 5 lot 9 jaar, ver schillende clubs voor jongens en meisjes gezamenlijk en afzonderlijk, benevens gym nastiek, zang vertellen en kinderleeszaal, bibliulheek, enz. Voor de afd. jongens en meisjes boven 13 jaar komen er allerlei dingen bij: hand werken, weven, kantklossen, lichte hout en metaalarbeid, gemeenschappelijke zang avonden, leer- en letterkundige bijeenkom sten. cursussen, voordrachten, jeugdconcer- ten waarbij ook de ouders welkom zijn en nog veel meer. De afd. Huishoudonderwijs, omvat o.m. verstel en naailessen, knippen van onder en bovengoed, terwijl voor volwassenen aanvullend onderwijs in de gewone leervak ken vreemde talen, boekhouden en steno grafie wordt verstrekt, cursussen in handen arbeid, verbandleer worden gegeven, enz. enz. Eindelijk maandelijksche voordrachten over diverse onderwerpen door erkende spre kers, muziekuitvoeringen, tentoonstellingen, bezoeken aan musea en andere instellingen onder deskundige leiding, terwijl ook weer gelegenheid wordt geboden voor on- en minvermogenden om rechtskundig advies in te winnen. Vermelden wij tenslotte dat er voor kin deren gelegenheid gegeven wordt naar bui ten te gaan voor korteren of langeren tijd. Genoeg om vele belangstellenden te trekken. Men raadplege de directrice die lederen Dinsdagavond van 79 uur en iederen Vrijdagmorgen van 1012 spreekuur houdt. In aansluiting met een eerder geplaatst bericht vernemen wij nog, dat de commis sie die zich zal bezighouden met de rege ling van data, enz., waarop wetenschappe lijke lezingen aan de Academie alhier zul len worden gehouden en waarvan prof. dr. N. van der Wijk leider is, zich ook zal be lasten met het toezicht op een bureau dat alle gewenschte inlichtingen betreffende de studie van studenten en toekomstige studenten aan onze en aan andere Universi teiten, ook in het buitenland, zal verstrek ken. Dit bureau wordt gevestigd in het Academiegebouw rechts van den hoofd ingang. Ter gelegenheid van den lOOsten ver jaardag van Leo Tolstoi zal op Zondag 23 September a.s. in de Nutszaal aan het Steenschuur alhier, des avonds half acht een herdenkingsbijeenkomst plaats vinden, belegd door de Religieus Socialistische Ver. alhier. Onze vroegere landgenoot B. de Ligt uit Oncx (Genève) hoopt dien avond Ie' spreken over Tolstoy als denker en strijder". Getracht wordt muzikale medewerking te verkrijgen. Bij dc firma S. G. van Doesburgh, alhier, is wederom verschenen de Gids voor studeerenden aan de Rijksuniversiteit alhier voor het komende studiejaar, uitgegeven vanwege het Leidseh Universiteitsfonds, die voor allo studenten etc. de onmisbare vraag baak is geworden. Bij de Leidsche Spaarbank is in deze maand (Augustus) ingelegd f 363.687.11 en terugbetaald f."281.984.47; 145 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 73 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 17012 inleggers, inclusief 576 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Augus tus f. 6.930.064.20. In 1833 po9len is in deze maand door den Afhaaldienst f. 3457 ontvangen. BENOEMINGEN. In de door de gemeentewet voorgeschre ven vergadering van den gemeenteraad op den len Dinsdag in September moeten de leden der verschillende Raadscommissies worden benoemd. Naar aanleiding van Art. 5 van het regle ment van beheer, bieden. Besluurderen van de Stedelijke Werkinrichting het volgende dubbeltal aan. voor een lid van het Be stuur buiten den Gemeenteraad, dat jaar lijks op den eersten Dinsdag der maand September aftreedt, ditmaal zijnde de heer J. Heringa, die opnieuw benoemdbaar is, n.m. lo. J. Heringa; 2o. A. de Koster. Ter voorziening in de vacature in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs ontstaan, tengevolge van de pe riodieke aftreding van den heer ir. P. Hoo- gonboom, en waarin, overeenkomstig arti kel 4 der Verordening v. d. 7 Mei 1896, op dien dag moet worden voorzien, heelt de Commissie de volgende aanbeveling den Raad doen toekomen: lo. ir. P. Hoogenboom; 2o. ir. A. M. Touw. De Commissie van het Stedelijk Museum De Lakenhal bericht dat aan de beurt van aftreding zijn de heeren: Prof. dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en prof. dr. W. Martin. Voor de voorziening in deze vacatures zenden zij den Raad navolgende aanbeve ling: voor de vacature prof. dr. P. J. Blok: prof. dr. P. J. Blok en prof. dr. L. Knappert, voor de vacature B. J. Huurman: de heer B. J. Huurman en mr. A. J. Romijn. voor de vacature prof. dr W. Martin: prof. dr. W. Martin en de heer W. J. J. C. Bijleveld. B. en W. bieden ter voldoening aan het bepaalde bij de arK. 5 en 6 der verordening van 19 Januari 1911, houdende reglement op het beheer en bestuur van het Krank zinnigengesticht ..Endegeest", de afdeeling voor jeugdige kloten „Yoorgeesl" en het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijn- geest", ter vervulling van de vacature, die in de Commissie van Beheer over die- in richtingen zal ontstaan, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Th. B. J Wilmer, na raadpleging der Commissie, de volgende aanbeveling aan: lo. Th. B. J. Wilmer; 2o. Th. M. W. bergers. OVERPLAATSING VAN ONDER WIJZERS(ESSEN). In verband met uw besluit, d.d. 13 Aug. j.l., om in alle gevallen Waarin twee klas sen van een school voor gewoon lager on derwijs te zameai niet meer dan 42 leerlin gen tellen, het orderwijs op te dragen aan één leerkracht, alsmede te» vervulling van bestaande vacatures, stellen B. en W. voor, in overeenstemming met het advies van den Inspecteur van het Lagei Onderwijs in deze inspectie, met ingang van een nader door ons te bepalen datum, de volgende leer krachten over te plaatsen a. naar de O. L. School aan de Duiven bodestraat B: Mej. F. D. Oostdijk, thans onderwijzeres aan de O. L Sohool aan de Duivenbodestraat A; b. naar de O. L. Sohool op het Schutters veld Bmej. S. C W. Bader, thans onder wijzeres aan de O. L. School aan de Dui venbodestraat A; c. naar de O. L. School op het Schut tersveld Bden heer E. Molt, thans onder wijzer aan de O. L. School aan de Dui venbodestraat B d. naar de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Langebrug Aden heer W. F. de Bree, thans onderwijzer aan de O. Ij. School op het Schuttersveld B; e. naar de O. L. School aan de Duiven bodestraat Amej. C. M Hoekstra, thans onderwijzeres aan de O. L. School op het Schuttersveld B; f. naar de O. L. School aan de Haven straat B: mej. M. H. S. van Ewijck, thans onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor U. L. O. aan den Maresingel B; g. naar de O. L. School aan den Zuid singel A: den heer J. W. van der Reijden, thans onderwijzer aan de O. L. School aan de Paul Krugerstraat B h. naar de Centrale School voor het 7e leerjaar: den heer A. van der Neut, thans onderwijzer aan de O. L. School aan den Zuidsingel A; i. naar de O. L. School op het Schutters veld A: den heer J. M. Koolhaas, thans on derwijzer aan de O. L. School aan de Vrou wenkerksteeg B; j. naar de O. L. School aan de Paul Krugerstraat Bden heer J. Noé, thans onderwijzer aan de O. L. School op het Schuttersveld A. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE De Commissaris der Koningin in Drente heeft tot de bevolking dier provincie de vol gende proclamatie gericht: Bij het verlaten van de hoofdstad heeft Hare Majesteit de Koningin mij opgedragen, den ingezetenen de/er prov. Hoogst Der- zelver dank over te brengen voor de bui Ion- gewoon hartelijke ontvangst aan Ilare Ma jesteit, Hare Koninklijke Hoogheid Trinses Juliana en Ziine Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bereid. Hare Majesteit zcide zich rnet grooIe vol doening van den yoorgilcanz der provincie op menig gebied overtuigd te hebben cn Zij sprak Ilare bijzondere waardeering uit over hetgeen door talrijke organisaties en per sonen onder moeilijke omstandigheden in het belang van dit gewest is cn wordt ver richt. EEN GIFT VAN DE KONINGIN. Door H. M. de Koningin is aan dc com missie van samenwerking bij hulpvcrlee- ning aan behoeftige Nederlanders in Duitschland een belangrijke bijdrage ge schonken ten behoeve van de uilzending van zwakke Nederlandsche kinderen uit Duitschland. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. Besluit is benoemd tot Raads heer in het Gerechtshof te Arnhem mr. dr. A. D. H. Fockema Andreae. Ihans vice- president bij dc rechtbank te Arnhem. DE PLATTELANDERSBOND BIJEEN. Rede van den heer A. Braat. Gistermiddag is te Utrecht een algemeene vergadering van den Plattelandersbond ge houden. De heer A. Braat. lid van de Tweede Kamer, heelt deze geopend mot een rede", waarin hij erop wees, dat de bond in leden tal toeneemt, dat de verdeeldheid in den bond is verdwenen, doch dat de financiën nog te wenschen overlaten. Hij laakto de tegenwerking in de Kamer, die voortspruit uit domheid en onkunde der leden, die geen begrip hebben van de situatie op het platte land. Het platteland, zeide spr., wordt mis kend; de zomertijd blijft gehandhaafd on danks alle verzet uit landbouwkringen. Verder oefende spr. criliek op de regee ring over het instandhouden van een veel te duur ambtenarencorps. De hoogere ambte naren zijn de lintwormen, die de rijks financiën ondermijnen Per jaar wordt niet minder dan 225 millioen aan ambtenaars salarissen uitbetaald. Concurrentie met het buitenland is on mogelijk in verband met den druk op den handel, de scheepvaart en de industrie als gevolg van onze dure sociale wetgeving. Winkelsluiting, bakkerswet, classificatie noemde spr. onzin. Klejne1 partijen mogen zich voor de radio niet laten hgoren. Het bolsjewisme tiert hier rusfig en ongestoord. Op nog vele andere zaken oefende spr. critiek. Zoo behoorde men z i de grondbe lasting terug te geven, daar deze de pach ten duur maakt en de loonen der landbou wers geringer. Spr. wilde voorts de vrouw uit de open bare ambten, behalve dan bij het onderwijs, verwijderen. Spr. wilde het peil ten plaltelande verhoo- gen. Daartoe' zal o.a. de classificatie voor het platteland moeten verdwijnen en aan ouden van dagen en invalieden dient z.i. op 65-jaripen leeftijd een premievrij pensioen te worden gegeven. Onze1 vijand, zeide spr.. zit in Den Haag. Op wetgevend gebied dient er veel ver- verbeterd te worden Voor het platteland is er slechts teleurstelling en achterstelling weggelegd. Spr. wekte ten slotte de leden op. hem te steunen in zijn streven naar verbetering. Verder was de vergadering huishoudelijk. DE NENIJTO 1928. Liquidatie onmiddellijk na sluiting. In de gistermiddag gehouden vergadering van hel Dagelijksch Bestuur der Nenijto '28 is met algemeene stemmen besloten aan den Raad van Beheer der tentoonstelling het voorstel le doen om onmiddellijk na slui ting der tentoonstelling over te gaan tot algehecle liquidatie van de bezittingen van de Vereeniging. PERIODIEKE INTERN. LUCHTVAARTCONFERENTIE. Vergadering der snb-commissie voor de radio telegrafie. Aan het Departement van Waterstaat heeft dezer dagen een bespreking plaats van de sub-commissie voor de radio-tele- grafie van de periodieke internationale luchtvaart-conferentie en wel ter voorbe reiding van een regeling vaa den interna tionalen radio-telegrafischen en- telefonb schen berichtendienst voor de bevordering van de veiligheid en de regelmaat van het luchtverkeer. De bedoelde regeling zal een der onder werpen van bespreking vormen van de eind September a.s. eveneens le Den Haag te houden eerstvolgende zitting der conferen tie. De periodieke conferenties, waaraan deelnemen België, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Tsjecho-Slo- wakije en Zwitserland, hebben ten doel de noodige internationale samenwerking te verzekeren met betrekking tot van regee- ringswege ten behoeve van het luchtver- keer tusschen de genoemde landen te ne men maatregelen inzake de organisatie van luchtroutes, de bebakening en de verlich ting daarvan de radio-telegrafische en me teorologische berichtgeving en de inrich ting van luchtvaartterreinen. Bepaaldelijk de door de verschillende re geeringen onderhouden radiotelegrafische en meteorologische berichtgeving eischt een uitgebreide tot in onderdeelen nauwkeurig geregelde internationale organisatie. LICHTING 1929. Bij Kon. Besluit is bepaald dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1929 23175 bestemd worden tot gewoon dienstplichtige. OOSTENRIJKSCH-HOLLANDSCHE HANDELSVEREENIGING. Met het doel tot intensiveering en uit breiding der Ooslenrijksche handelsrelaties met Holland en zijne Koloniën heeft zich onlangs onder voorzitterschap van den ge wezen minister, den heer Eduard Heinl, de Oostenrijksch-Hollandsche Handelsvereni ging (Oesterreichisch-Hollandischer Wirt- scliaftsverein) gevormd. De vereeniging vervolgt als haar speciaal doel de verster king van het wederzijdsch handelsverkeer, de activeering van een geregelden informa tiedienst, wederzijdsche propaganda, en alle agenda's, die in het handelsverkeer tusschen beide landen plegen voor te ko men. De Oeslerreichisch-Holltindischer Wirt* schaftsverein is in Holland vertegenwoor* digd door den heer Tulp, Utrecht, Stations plein 10. Geïnteresseerden gelieven zich di rect aan dit adres te wenden. BEDRIJF STOPGEZET. Het geheele bedrijf van de Koninklijke Eleclro-technische Industrie te Vlissingen zn[ worden stopgezet. Aan het personeel is tegen 1 September ontslag aangezegd. Hierdoor komen zestig arbeiders zonder middel van bestaan. De Koningin heeft benoemd tot kamer* heer in buitengewonen dienst S. J. baron van" Tuyll van Serooskerken te Heeze (N.B.) Bij Koel Besluit is bevorderd in de Orde van Oranje Nassau tot Commandeur Ilr. Ms. Adjudant in buitengewonen dienst de gepens, vice-admiraal titulair C. C. Ze- gers Rijser, secretaris-generaal bij het De partement van Marine, het versiersel ta dragen met de zwaarden. De directie van de Haagsche Dames* kroniek heeft de tentoonstellingsruimte in den Haagschen Dierentuin met 500 M2. uit gebreid op verzoek en aandringen van vele belangrijke Nederlandsche firma's, die ver leden jaar door gebrek aan ruimte, geen stand toegewezen kregen. Mevr. A. C. van der Meulen-Broekman, de echtgenoote van den loco-burgemeester, heeft zich welwillend bereid verklaard, de 13e Beurs officieel te openen. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 3 Sept. a.s. niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond Congres der Kerken gesloten. Aan de eerste openbare zitting van den raad van den Volkenbond namen de vol gende vertegenwoordigers deel: Procope (Finland), president, lord Cushendun (Groot Britannie), Paul Boncour (Frankrijk), Scia- loja (Italië), von Schubert (Duitschland), Adatci (Japan), Zaleski (Polen), Antoniade (Roemenië), jhr. Beelaerts van Blokland (Nederland), Wang (China), Mackenzie King (Canada), Restrepo Columbie), Vitlegas (Chili) en Agueroy Benthancourt (Cuba). De raad besloot telegrammen te zenden aan sir Austen Chamberlain en dr. Strese- mann, waarin de hoop uitgesproken wordt, dat zij spoedig geheel hersteld zullen zijn. Als eerste punt werd het voor anderhalf jaar door Frankrijk gedane verzoek, om maatregelen tegen valsche munters (e he ramen, behandeld. Het rapport strekt om de directie maatregelen aan ieder land over te laten, maar de uitlevering van valsche munters op internationalen grondslag te re gelen. Over het tweede punt de stichting van het internationaal film-instituut te Rome, ontspon zich een debat tusschen Scialoja en den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau. De Raad sloot zich hij Scialoja's opvatting aan, dat ook bij een vestiging te Rome de belangen van het arboidsbureau niet in het gedrang zullen komen, In de huishoudelijke zitting kwam de kwestie van de HongaarschRoemeensche optanten-kwestie ter sprake. Besloten werd, dat de volgende week zal worden beslist, of deze kwestie gedurende deze raadszitting zal worden behandeld. Verder werd besloten. Maandag de be zwaren te onderzoeken, die door den Duit- schen volksbond in Opper Silezië werden ingediend. Het PoolschLithausche geschil zal na de aankomst van den Lithauschen minister president Woldemaras worden behandeld. Verder werd in de geheime zitting de leider der politieke afdeeling van het Spaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken, Aiguerro di Garcer, benoemd tot directeur van de minderhedenafdeeling van hef se cretariaat-generaal van den Volkenbond. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2