KONINGINNEFEESTEN TE LEIDEN. 69ste JAARGANG LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Augustus 1928 No. 21002 QFFiCIEELE KENNISGEVING Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel voor advertenlién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,,0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Dinsdag 4 September 1928 des namiddags te twee 11111. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van "den Voorzitter (aftredend- de II.H. B. J. Huurman. H. W. Spendel en M. II. dc Reedc. 2o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage, (aftredend: de II.H. II. W. Spendel, D. Parmentier, A. G. Bosman en J. H. Schüller). 3o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, (aftredend: de II.II. Th. M. W. Bergers en J. A: van der Reijden). 4o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Haven dienst, (aftredend: de H.H. J. Wilbrink en C. Koole). 5o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (aftre dend: de H.H. M. H, de Reede en J. H. A, Manders). 60. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend: de H.H. K. Sijtsma. Mr. D. A. van Eek en P. Heemskerk). 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (af tredend: de H.H. Mr. D. A. van Eek cn Mr. A. J. Romijn). 80. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Onderwijs, (aftredend: de H.H. J. G. van Es. Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen en M. G. Verweij). 9o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (aftredend: de H.H. F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink en H. W. Spendel). lOo. Benoeming van een lid van dc Com missie van Beheer over de gestichten „En degeest". „Voorgeest" en „Rhijngeest," (af tredend: de heer Th. B. J. Wilmer). (170) llo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundige Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftre dend: de H.II. Th. B. J. Wilmer, T. Groene- veld, J. G. van Es en A. van Rosmalen). ï2o. Benoeming van drie leden van de Commissie \*an onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in hel Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voor zitter, (aftredend: de H.II. A. G. Bosman, C. .T. van Tol en J. A. van der Reijden). 13o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredend: de II.H. Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en Dr. W. Martin). (169). Mo. Benoeming van een lid van hel Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, huiten de leden van den Raad, (aftredend: dc Heer J. Heringa.) (167) löo. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle ment voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de II.H. P. Heemskerk en F. Eikerbout). 16o. Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den-rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (aftredend: de H.II K. Sijtsma en P Heemskerk). 17o. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (aftredend: de Heer Ir. P Hoogenboom). (168*> 18o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. 5977 Foto W. Bleuzé, Leiden. De inzet der Koninginnefeeslen in onze Sleutelstad. De kinderen op weg naar de Stadszaal voor het Kinderfeest, vlak bij het begeerde doel in de Breestraat. Heden, op den achtenveertigsten verjaar-' dag van H. M. de Koningin (Haar dertigste Rcgeeringsjaar is hiermede geëindigd) heeft ook Leiden dit Oranjefeest op opgewekte wijze gevierd. Het stadsbeeld was versierd met talrijke vlaggen die van4 Openbare gebouwen, van de woningen van vele particulieren en van do beugels der trams wapperden. Orgels maakten muziek en alles vooral ook het weer werkte er toe mede om Leiden een feestelijk aanzien te geven op dezen natio- nalen feestdag. Het weer dat in de laatste dagen nogal wisselvallig was scheen zich hedenmorgen hersteld te hebben. Althans toen de haan kraaide was de lucht helder en zat de wind in den goeden hoek, zoodat in de eerste uren niet voor regen behoefde tc- worden gevreesd. Naarmate het uur vorderde werd het weer zelfs fraaier en toen om kwart over negen de eerste groepen kinderen, de meesten met oranje-sjerpen of voor zoover het meisjes betroffen met oranje-sttikken in het haar, naar de. Stadszaal optrokken om daar te genieten van het Kinderfeest, kwam ook het zonnetje, zij bet flauwtjes doorbreken. De groote Stadszaal met den glimmend nieuwen vloer was geheel met kinderen ge vuld toen nadat het muziekgezelschap „Per Aspera ad Astra" zich reeds had laten hooren, de voorzitter van de Commissie voor dit feest, de heer W. Koops Azn. het woord richtte eerst lot de genoodigden onder wie hij in het hijzonder welkom beetle den Wethouder van Onderwijs mr. Tcpe. zijn collega van Financiën den heer T. S. Gos- linga, den voorzitter der Plaatselijke School commissie den heer A. L. Boot. en Pastoor Leusen namens de Katholieke Scholen. De heer Koops deelde daarop mede dat de In specteur van hel Lager Onderwijs de heer Baak bericht had wegens ambtsbezigheden die zijn verblijf elders noodzakelijk maakten verhinderd was tegenwoordig te zijn. maar dat hij hoopte dat de kinderen een prettig feest zouden mogen vieren. Daarop zich tot de kinderen richtende wees de heer Koops op het heugelijk feit van H. M.'s verjaardag en stelde hij voor daar het niet mogelijk was de Koningin die op het Loo vertoeft persoonlijk de hand te drukken, een telegram van gelukwensch te zenden. Met luid applaus gaven de kinderen blijk van hun instemming met dit voorstel. Het telegram luidt als volgt: „Feestvierende kinderen van Leidscbe iagere scholen bieden Uwe Majesteit hun hartelijke gelukwenschen aan. (get.) Dc voorzitter der Feestcomm. W. Koops Azn". Staande hoorden de kinderen, daarop de uit voering van de eerste twee couplelte-n wan het. Wilhelmus, die zij uit volle bost mede zongen, aan en vervolgens werd met de uitvoering van een zorgvuldig samengesteld programma aangevangen. Gymnastiek, zang en Poppenspel wisselden elkander af en na de pauze werd weer gezongen, werd ge- dachtengelezen cn werd gegoocheld. Ook in den Foyer werd dit programma, in andere •volgorde en met muzikale begeleiding van „Euterpe" uitgevoerd. Als wij aan een nummer van het pro gramma even bijzondere aandacht willen schenken, zij het aan den zang van de leer lingen van een derde klasse van een der Leidsche scholen, onder leiding van den heer N. J. Swierstra. Alle acht liedjes door deze kindertjes, allen woonachtig in de om geving van de Waardgracht, klonken aller aardigst, beschaafd en zuiver en vooral ook voor de uitvoering van het Bijenliedje en Een Lied. eigen composities voor drie stem men van den heer Swierstra, zijn wij vol bewondering. Vermelden wij ten slotte dat in den loop van den morgen bet Kinderfeest ook nog vereerd werd met het bezoek van onzen burgemeester mr. A. van de Sande Bak- huyzen en van wethouder Splinter. Evenals andere jaren werden de kinderen BINNENLAND. H. M. de Koningin viert heden haai 48en geboortedag. (Stadsnieuws en Laatste Be richten, le Blad). Wat de derde opnieuw gevatte vluchteling' uit de Scheveningsche Strafgevangenis ver telde. (Gemengd, 2e Blad). Ernstige botsing tnsschen anto en motor bij Groningen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Rondom de zitting van den Volkenbonds raad. (Buitenland, le Blad). Kellogg op Ierland. (Buitenland en Tel. le Blad). Hugo Stinnes jr. is gearresteerd. (Buiten land, le Blad). bij hun aankomst in de zaal en later aan de verschillende buffetten, die voor deze gelegenheid waren ingericht, gelracteerd op limonade, caakjes en chocolade. De rust en de aandacht in de beide za len was dit jaar zoo mogelijk nog volstrek ter dan in voorgaande jaren en de Commis sie verdient allen lof voor haar keurigen arbeid. Gelukkig en voldaan over het feest, dat zij hadden gevierd, verlieten de kinde ren tegen kwart voor één de Gehoorzaal. De Parade. Reeds lang voor half elf, bet uur waarop de parade van de regimenten Artillerie en Infanterie le Leiden in garnizoen zou plaats hebben, stonden deze op het Schuttersveld opgesteld, onder leiding van den Parade commandant den majoor Waltheer. Even voor half elf verscheen de burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen op het Schuttersveld, spoedig gevolgd door den Garnizoenscommandant de Overste A. E. Kist. die vergezeld was van zijn kapilein- adjudant en een ordonnans. Terstond na aankomst van den Garni zoenscommandant hield deze in gezelschap van den Burgemeester 'n inspectie van de troepen en daarna had de Parade plaats. De troepen der Artillerie-1 werden daarbij gecom mandeerd door den Majoor A.'E. W. de Jong de Infanterie door den Kapitein J. P. J. G. van Blarkom. Na afloop van de parade, die slechts een goed half uur duurde betuigde de Garni zoenscommandant, den Paradecommandant zijn tevredenheid met de Parade. En daar mede was de militaire plechtigheid ten einde en marcheerden de troepen, nadat eersl de Garnizoenscommandant door eenige offi cieren uitgeleide was gc-daan, naar hun kazernes terug. Foto W. Blcuzé, Lelden. HS- Hedeniiiiddag om halftwee nam onze fotograaf op het Kaasmarktteriein bovenstaande kiek van de opstelling van den stoet van deelnemers aan de feesten op het sportterrein aan de Nieuwe Vaart. Om even twee uur was deze foto in ons bezit en precies een uur later draaide onze rotatiepers reeds de eerste exemplaren van onze courant met bovenstaande afbeelding.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1