AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. De Ziektegevallen aan 1 »ord van de „Insulinde". BUITENLAND. Woensdag. Vrije Ev. Geïn. (Middelslegr. 3). Spr. de [heer v. d_. Hor9t. 8 uur. Donderdag. Leger des Heil9 (Langebrug 4-). Bijzondere Samenkomst, leiderde hr. J. L. S. M. Weisz. Vrijdag. Pieterskerk: Palestrinakoor, orgel en cello. 8.15 uur. Sporterrein Nieuwe .Vaart: Sportfeest te 2 uur nam. Stadszaal (groot© zaal): Feestverg. Leid- Bche Ghr. Oranjever. 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met Zondag 2 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 652. sohoollokaaJ, een papkeuken, een badlokaal met vier kuip- en 10 douchebaden, centraal verwarmingsvertrek met kolenbcrgplaats, benevens de noodige privaten en urinoirs, en op de bovenverdieping 2 groote slaap zalen, waarin elk veertig alcoven met tus- schengelegen be wakings vertrek en naast gelegen waachplaate benevens een zieken zaal, met een daaraan grenzend verband- kamertje. De ramen dozer nalen zijn door ijzeren roeden (geen tralies) onderverdeeld in kleine ruiten, bezet met blank spiegel glas- Laatstgenoemd gebouw heeft twee ingan gen met daarachter gelegen vestibules, wat een groepsgewijze verpleging ten goede komt. De hierboven genoemde groote bin nenplaats (een tweede binnenplaats De- vindt zicb tusschen het voormalig Pesthuis en het voormalig Rijksopvoedingsgesticht) 7.al als wandel- en ontspanningsplaats ge bezigd worden. De buitenterreinen zullen vermoedelijk worden gebezigd voor het ver richten van tuinwerk. Voorts behooren tot het gesticht een aantal woningen voor het personeeL Naar wij verder vernemen, zal voor de functie van directeur een psychiater (me dicus) worden benoemd. GEVESTIGD: Wed. M. A. Audier—Eerdbeek en fam., Merclstraat 21 H. van Bakkuin, bloemist, 5de Binnenvestgracht 12 M. G. Bouw meester, dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 24 W. J. G. Duzink, reparateur van parapluien, Gaeciliastraat 55 F. A. HasseiTimmer mans, Gaeciliastraat 55 D. van Heerde, Drie October9traat 41a H. E. van der Heide. Nieuwstraat 2a H. C. J. van den Heuvel, Hoogewoerd 122 N. Klap, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis A. Lens, land bouwersknecht, Ververstraat 37 J. F Metsch, fabrieksarbeider, Hyacinthenstraat 5 G. G. Perreyn, koopman. Nieuwe Rijn 4.9 A. Pelie, staaldraaier, Schutterstraat 5a N. Potjeweid, Joubertstraat 21a M. Pre- penoit, huisjuffrouw, Hoogl. Kerkgr. 33 P. II J. Rienks, acteur, Vischmarkt 16 F. S. P. Schrijvers, Nieuwe-Rijn 32 K. A. C. Swart, verpleegster, Nieuwe-Mare 19 Wed. W. v. BohemenVan Swielen, 'lfhor- beckcstraat 26 T. J. Timmer, dienstbode Nieuwe-Rijn 96 J. Ujj, H.-Rijndijk 202 D. L. G. van Raalte, Merelstraat 46 L. H. Reinstra, étaleur, Morschweg 2 M. G. van Stijn, dienstbode, Oude-Singel 20 K. Vel- linga, kantoorbediende, Hoogewoerd 12a P. J. Voges, treinpoetser N. S., P. Huiberts- hof 8 A. Wehr, timmerman, v. Olden- barneveldtstraat 16. VERTROKKEN: W. v. d. Laan on fam., Leiderdom, Dorpstraat 92c. P. J. H. PoetOTfi en fum. Voorschoten, Leidscheweg 103. M. van dor Wol, Valkenburg (Z.-H.) Straatweg 178. E. Mark, Apeldoorn, Sanatorium „Berg en Bosch". L. Demény, Budapest, L. H. C. Feet-erling, Duitschland. A. v. LoonSchunnk, Rotterdam, Jacob Loiestraat 9b. W. Ciere en fam., War mond, Heerengracht 361B. J. Kooien, Curasao (W.-O.), Factory K.W.I, mail. E. C. M. de Rooij, Oegst.geest, Pr. Hen driklaan 1. G. H. Mees, Rotterdam, Westplein 6. C. W. Va-ar, Paramaribo, Prince&sestraat 5. E. Wes&ling en fam., 'Amsterdam, Prinseneiland 105. H. P. v. Willigenbuiig, Leeuwarden, Emmakade N. Z. 101. A. en E. Dormaar, Oegstgeest, Ptr. Hendiviklaan 15. M van der Blom en fam., Zoctenvoude, Vrouwenweg 37 A.C. J. OberOhristiaanse, Amersfoort, Coonnihertlaan 5. -- D. de Vries en fam., Schiedam, Maasdamsohestraat 16. G. Diepenbach en fam.. .Zoeterwoude, Vrou wenweg 37 A.G. E. Hartman, Haarlem mermeer Hoofddorp. Kruisweg 123. C. W. Young, Amerika. G. Schmit-z, Duitschland. J. Sehuohhard en fam., 'Amsterdam, Niemvmarkt 20II. F. van der Meer en fam. Den Haag, Indigostraat 91. J. Fasseur en fam., Haarlem, Maas straat- 34. A. G. W. v. Heijningen, Arn hem, Molenbeekstra-at 26. W. v. Heijnin gen en fam., Den Haag, a.boord .Concur rent" Z.-O Buitensingel. W. Berlec, Hilversum, Koningsstraat 109. M. S. O. Both. Amsterdam, Oude IJsselstraat 30 TI. H. Ha-zewindus, Rotterdam, Catha. 'Beersmansstr. 86. A. Blussé van Oud 'Alblass Dordrecht, Wol wevershaven 17. P. H. Mooij en fam., N.O.-Indiö. M. C. van Gessel, Voorschoten. Voorstraat 16. B. Booeert—Dippc. Dordrecht, Steeg over Sloot 29 rood. M. J Li-bot; Den Haag, Rportlaan 101. J. J. Breedeveld en fam., Overschie, Viiverlaan 8. J. A. Huygena, Koudekerk, Wijk A 64 A_ Mak. Rotter dam, Kr. Zandweg 87. A. C. van Hen gel, Den Raag, Ant. Puijckstraat. 130. J. Mulder, Eindhoven. Tulpstraat 22. P. D. Lehmann,, Den Hana. Plaats 9a. J. Floriin, Den Haag. L Beestenmarkt 9 A. M. Zandwijk. Voorschoten. Voorstraat 37. A. Hagemnn. A'kmaar. Burg Bos straat 20. J. M. van den Bognerd Ant werpen, Old Tower Hotel, Torfbrugs. Scarlatina. De professoren G. J. W. Koolemans Beijnen Jr., Dr. P. Th. L. Kan en P. G. Flu hebben naar aanleiding van de ziektegeval len aan boord van het s.s. „Insulinde" aan de Directie van de Rolterd. Lloyd een rap port uitgebracht. Het rapport begint met een beschrijving van alle aan boord van de „Insulinde" op getreden ziektegevallen, waarbij zich een keelaandoening voordeed, welke hier kort heidshalve alleen samengevat wordt weer gegeven. Uit deze beschrijving blijkt, dat op de uit reis zich tot Tanger geen bijzondere ziekte gevallen voordeden, maar dat te Tanger een vrouwelijke passagier embarkeerde. die op 15 Mei ziek werd. Zij had koorts, keelpijn, gezwollen en roode amandelen, die ook een beslag vertoonden. Op de verdere reis doen zich nu een aantal ziektegevallen voor, die in het rapport beschreven worden en ten slotte in de volgende bewoordingen worden samengevat: Op de uit- en thuisreis doen zich dus on der de passagiers 17 gevallen voor, die met angina en koort beginnen. Bij zeven dezer gevallen ontwikkelt zich een voor roodvonk typisch exantheem over het lichaam; een der patiënten overlijdt. Verder worden ziek zeven leden der bemanning, waarondereen bakker, een patissier, een buffetchef en een adjunct-administrateur. Bij al deze vier per sonen heeft zich kort na het begin der ziekte een exantheem ontwikkeld; enkelen hunner vertoonden schilferingen en vervel lingen. Zij hervatten allen betrekkelijk korten tijd na hun herstel hun werk. Op de thuisreis deden zich onder de passagiers 30 gevallen van angina voor. Bij zeven ver toonden zich een exantheem, bij een gerin ger aantal ook schilfering en vervellingen. Bij een patiënt een typische haemorrhagi- sche nieronlsteking. Vier patiënten overle den. Onder de bemanning deden zich vier gevallen voor, bij twee met een typisch exantheem gevolgd door vervelling. Ver meld wordt voorts in deze beschrijving, dat op de terugreis bij een aantal patiënten, na een bespreking met een medicus-passagier, anti-diphterieserum werd ingespoten. Het rapport gaat nu verder als volgt: De studie van deze korte ziektegeschiede nissen leert ons, dat op de uitreis vanaf Tanger zich gevallen van angina onder enkele pasagiers hebben voorgedaan. Volgen9 den scheepsarts komen gevallen van angina bijna regeimatig bij elke reis voor. Hij maakte zich daarom niet ongerust, toen na 15 Mei zich geregeld zulke gevallen onder de passagiers voordeden. Even voor aan komst te Sabang verliepen de anginageval- le'n ernstiger. De koorts werd hooger. het gevoel van algemeen ziek le zijp was krach- lig en wat van groot gewicht \va9. er trad nog een symptoom bij; bij een aantal pa tiënten ontwikkelde zich over het geheele of een groot deel van het lichaam een vlekkig exantheem. Tusschen 30 Mei en 1 Juni noteert men niet minder dan 12 gevallen en bij 6 hunner ontwikkelt zich een exkntheem, terwijl van de drie gevallen onder de be manning alle drie zulk een exantheem heb ben. Op de kustreis blijven zulke gevallen voorkomen. Men noteert er twee en bij een ziet de scheepsarts het exantheem. De andere vertoont een belangrijk symptoom? hij vervelt. Ondertusschen was een der patiënten, die kort na het vertrek uit Sabang ziek gewor den was, opgenomen in een ziekeninrichtmg te Singapore en aldaar overleden, maar reeds voor zijn overlijden was aan den schepsarts geseind, dat hij aan Scarlatina lijdende was. Deze diagnose was goed, want inderdaad, de verschijnselen aan boord van de „Insulinde" bij de lijders waargenomen, waren typisch voor Scarlatina. De medicus deelde de commissie dan ook mede, dat hij kort na ontvangst vanJiel tele gram aan boord van de ..Tnsulinde" en dus voor de aankomst te Tandjong Priok naar de'ze haven seinde, dat er zich gevallen van Scarlatina onder de passagiers hadden voor gedaan en dat hij nog zeven van die geval len had. Te Priok en te Weltevreden waren de medici van een andere meening. Hoewel het keelslijm van de patiënten bij onderzoek op diphthencbacillen vrij van dezen ziektever wekkers bleek le zijn en ook het onderzoek van het keelslijm van den le Singapore overleden patiënt -negatief was op deze ba cillen, bleef men na uitsluiting van diphle- rie toen denken een een gewone angina. De diagnose Scarlatina wilde men niet stellen en men deelde den scheepsarts mede. dat de patiënten onmogelijk aan Scarlatina konden lijden omdat Scarlatina op Java niet voorkomt. In dit geval van de „Insulinde" beging men echter door het vasthouden aan dit dogma een gevaarlijke denkfout. Men had toch niet te doen met de tropen, maar met een 9chip. dat uit Europa kwam. De be manning bestond voor een deel uit Euro peanen, terwijl onder de passagiers zeker voel Europeanen waren, die nog nooit met de tropen kennis hadden gemaakt. Als het ware had men op het schip een stuk Ne derland. De symptomen, welke zich hadden voorgedaan, waren zoo typisch voor Scar latina. dat het onbegrijpelijk is. dat de medici fb Weltevreden en Priok. die van deze gevallen kennis namen en enkele lijders nog onderzochten, zich toch maar door het dogma lieten beheerschenden ernst van den toestand niet inzagen en de juiste diagnose niet stelden. Deze denkfout van zijn Indische collega's werd oorzaak, dat de scheepsarts geheel van de wijs werd gebracht Hij liet zijn diagnose Scarlatina los. Wel werden de hutten, waarin de ziek geworden passagiers hadden gelegen, ge desinfecteerd en geschiedde hetzelfde ook met het beddegoed, dat door hen was ge bruikt. Het voornaamste liet men echter na. want de zieken noch de reconvalescen ten werden geisoleerd. Do 2e patissier v. E.. op 30 Mei ziek geworden met angina en exantheem en die later vervelde, die dus alle verschijnselen van Scarlatina had vertoond, hervatte ter wijl hij nog gevaar opleverde, op 6 Juni zijn werk als patissier op het schip! Ook de patiënten, die gedurende de kust reis van het 9chip in verschillende zieken- inrichtingen te Weltevreden waren opge nomen, kwamen kort na hun herstel, ter wijl zij zich nog in het infectiense stadium bevonden, bij vertrek van het schip uit Priok aan boord. On der hen bevonden zich een bakker, een buffetchef en een adjunct administrateur. Deze reconvalescenten le verden beslist een gevaar op voor de pas sagiers, die le Priok aan boord, kwamen. Wij zien dan ook ëen dag na het vertrek uit Sabang, ongeveer 6 dagen na het ver trek uit Priok, dat is juist de incubatie periode van de Scarlatina, zich nieuwe gevallen van angina onder deze passagiers voordoen. Spoedig hierna wordt het aantal angina grooler en ook nu weer treden er gevallen op, die met heftige angina beginnen, waar de lijders zich zwaar ziek gevoelen en waar zich een typisch exantheem ontwikkelt. Op 28 Juni komen er vijf gevallen voor bij passagiers, waaTvan twee letaal eindi gen. Onder de bemanning doen zich op dien dag nog drie gevallen voor-, een met exantheem. Op 29 Juni heeft men niet minder dan zeven gevallen van angina w. o. een met een exantheem. dat letaal eindigt, en op 30 Juni tien gevallen, een met een exantheem. Bij dit geval ontwikkelt zich een haemor- rhagische nierontsteking. Hij vertoonde op 26 juli nog duidelijke vervelllng aan han den en voeten en had nog eens haemorrha- ghche nephritis. Tusschen 1 en 13 Juli doen zich nog steeds weer gevallen voor. Bij twee ziet men een exantheem. Men kan het den scheepsarts vergeven, dat hij zich te Weltevreden van de wijs deed brengen. Hij stond aldaar tegenover artsen, die hij klaarblijkelijk al9 zijn meer deren in kennis en vel niet slechts op hst gebied der tropische ziekten, maar ook op dat van de algemeene co9mopolitische ge neeskunde beschouwde. Het was voor hem, die minder ervaring had, blijkbaar niet ge makkelijk tegenover hen de goede diagnose Scarlatina te verdedigen. Onverklaarbaar is het echter, dat hij na Sabang, toen zich tóch de meest typische gevallen van Scarlatina onder de patiën ten voordeden, toch maar onder de sug gestie van zijn collega's fe Weltevreden bleef en de gevallen niet herkende. Door dit te doen. beging hij een ernstige fout. Door het niet herkennen der ziekte werd het treffen van de juiste maatregelen nage laten. Deze hadden moeten best-aam in het zoo streng mogelijk isol-eeren der lijders en hun contfloten, waarbij men lijders zoowel als contacten apart bedieningspersoneel enz. had moeten geven. Wel hield de scheeps dokter de zieken in hun hut, maar bezoek was niet verboden en zij werden door het zelfde personeel, dat ook de niet zieken bediende, geholpen. Zoo was de mogelijkheid van versprei ding der infectie over het. geheele schip geschapen. Ja, men moet zidh zelfs afvragen, of ook een strenge isolatie van de zieken in het stadium, waarin de epidemie aan boord verkeerde, nog wat had kunnen helpen, omdat men immers onder de personen, die alle passagiers moesten bedienen, de bak ker, de patissier, de buffetehef etc. recon valescenten van Scarlatina had. Zoo draagt dan ook niet de scheepsarts de meeste schuld, maar wel zij dde te Batavia, die diagnose Scarlatina bestreden en nog in- fectieuse reconvalescenten als heirsteld ont sloegen. Toch had men aan boord de iso latie zoo streng mogelijk moeten doorvoe ren. Edhter werd pas na Aden geïsoleerd, en dit nog steeds niet omdat men eindelijk aan Scarlatina ging denken, maar wel om dat een medicus, die als passagier de reis meemaakte en op lofwaardige wijze den scheepsarts ter zijde stond, meende met gevallen van diphtheric te maken te heb ben. In die overtuiging werd pas na 5 Juli gedaan, wat. mem reeds eerder had moeten doen. Men richtte toen op het achterschip een isolatie-barak in. Deze barak werd 6treng gescbeideü van de rest van het' 6chip en de zieken kregen eigen verplegend en bedienend personeel. De commissie komt op grond van de hierboven meege deelde feiten tot de slotsom: a. dat de ziekte, waaraan d!e patiënten aan boord van het st-oomschip „Insulinde" zoowel op de heen- als op de thuisreis ge leden hebben, Scarlatina is geweest. b. Dat de mogelijkheid .dat er zich tus schen deze gevallen door enkele gevallen van angina van niet scarlatineuzen aard hebben voorgedaan niet geheel te ontkennen is. maar dat men achteraf, lettende op het geen het modern epidomiologisch onderzoek naar de Scarlatina ons heeft geleerd, met vrij groote mate van waarschijnlijkheid kan beweren ,dat ook deze licht en zwaardere gevallen van angina lichte gevallen van scarlatina zijn geweest en de schakels heb ben gevormd, welke de typische gevallen aan elkaar binden. De commissie houdt hierbij in het oog, dat in de eerste plaats, zooals de scheeps dokter zelf toegaf, niet bij elk geval naar het exantheem werd gezocht. In de tweede plalas bedenkt de commissie ,dat het exan theem bij scarlantina soms zoo licht en zoo kortdurend kan zijn, dat het zelfs aan de waarneming van geoefende artsen die er speciaal naar zoeken en daarbij hunn pa tiënten onden de meest gunstige belichting kunnen onderzoeken, ontsnapt. Hoeveel gemakkelijker kan zulk een kort durend exantheem niet worden over het hoofd gezien door den scheepsarts, die niet aan scarlatina denkt en zijn patiënten on derzoeken moet in het licht, dat een of meer patrijspoorten geven in een kleine ruimte op een slingerend schip? c. Dat de groote uitbreiding der ziekte onder de passagiers zeker voor een deel inoet worden toegeschreven aan het feit, dat de ziekte niet ais scarlatina werd her kend. waardoor men naliet de reconva lescenten in Priok van boord te weten, terwijl men na Sabang. in gebreke bleef zieken en reconvalescenten streng van de gezonden te scheiden. i Dat de commissie reeds nu, vooruit- loopende op hetgeen zij later nog zal aan voeren, besluiten kan dat ontstaan en ver breiding der ziekte niet kunnen worden ge weten aan eenige fout in de voorziening van 't schip met medicamenten of aan een minder goede oulilage der geneeskundige afdeeling ,maar enkel en alleen aan een ongelukkige combinatie van omstandig heden, die maakte dat de ziekte niet werd 'herkend, omdat de scheepsarts zich door zijn collega's te Weltevreden van de wijs liet brengen, terwijl ook later, hij niet op de diagnose scarlatina kwam. e. Dat de commissie zich niet vereenigen kan met de waarschijnlijkheidsdiagnose diphlherie door den medicus-passagier ge steld en wel op grond van de volgende over wegingen. 1. Omdat zelfs bij „de" gevallen, die door dien medicus als typisch woiden be schouwd, het onderzoek op diphterie- bacillen een negatief resultaat heeft opge leverd. 2. omdat bij een soortgelijk onderzoek van gevallen, die volkomen op de door hen als typi9ch voor diphterie beschouwde ge vallen geleken, noch te Singapore noch te Weltevreden noch te Suez en Marseille diphtherie-bacillen werden gevonden. 3. omdat de verschijnselen wel konden doen denken aan diphtherie, maar deze diagnose in hocge mate reeds klinisch on waarschijnlijk was geworden, toen zich bij zulk een gróót aantal patiënten een exan theem ontwikkelde. Een exantheem hoort ItVimers niet thuis in het ziektebeeld diph- fnerie 4. omdat het 3Ucces van een serumbehan deling, en hierin verschilt de commissie van meening met den medicus niet zoo was, dat het recht gaf retrospectief de diagnose-diphtherie ook maar waarschijn lijk le achten; 5. tenslotte, omdat de commissie samen met hun collega's van het Staatstoezicht op de volksgezondheid en de medische autori tei len van den geneeskundigen dienst in Rotterdam, in slaat was nog een positief be wijs voor hare diagnose te voegen naast die, welke zij door de studie der ziektegeschie denissen en door de observatie van de zich nog aan boord bevindende reconvalescen ten gekregen had. Aan het rapport is verder toegevoegd een verslag van de proeven die dit bewijs heb ben opgeleverd. De commissie heeft haar taak niet als ge ëindigd beschouwd, toen door haar volko men in overeenstemming met den hoofd inspecteur en inspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid, met den chef van den gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam en den wnd. Haven- arls te Rotterdam de diagnose van de zoo wel gedurende de uit- als op de kust- en thuisreis op het «.s. „Insulinde" voorgeko men ziektegevallen op Scarlatina was ge steld. Zij heeft nl. een onderzoek ingesteld naar de toestanden aan boord van de ,In- sulinde". De commissie geeft onder een reserve, wat betreft de voorbereiding van den arts, als haar meening, dat de organisatie, wat betreft materiaal van den geneeskundigen dienst, aan booycl van de „Insulinde" vol deed aan eisehen, welke men aan een der gelijke inrichting op een schip mag stellen. Tenslotte meende de commissie ook ant woord te moeten geven op de vraag, wat er menschelijkerwijs moet worden gedaan om catestrophen, zooals zich een op de „Insulinde" voordeed, te voorkomen. De commissie meent dat men door betere outileering van liet schip er alleen niet komt. Hoofdzaak is, dat de medici aan boord en aan wal er in het vervolg nog beter dan nu wellicht reeds geschiedt, op letten dat lijders aan besmettelijke ziekten of zij,, die zich in het reconvalescentie stadium dier ziekte mochten bevinden^ de reis niet mee maken. Uiterste voorzichtigheid zij in de^c richting warm aanbevolen. Men be denke steeds, dat de omstandigheden aan boord ideëel zijn voor het zich verbreiden van een contagieuze ziekte. Zoo schulit dan ook de schuld van de catastrophe op de ..Insulinde" niet bij de maatsohappij, maar bij de medici, die, ai« menschen, in dit geval een fout en wal een zeer ernstige begingen. Willen de maatschappijen trachten in de toekomst nog beter beschermd te zijn tegen de ge volgen van dergelijke medische dwalingen, die, omdat de medici menschen zijn en als menschen wel eens kunnen dwalen, zich nog wel eens zullen voordoen, dan is het noodzakelijk, dat zij met de keuze hunner scheepsartsen, vooral als deze op grotfte passagiersschepen dienst moeten doen, kieskeuriger zijn dan nu. De commissie wil er ten slotte nog op wijzen, dat allicht een verbetering van de dienstvoorwaarden er toe zou kunnen lei den. dat zich meer medici voor scheepsarts zouden aanmelden en dus de mogelijkheid om voor dit ambt, dat toch zeker eigen aardige moeilijkheden met zich meebrengt, geschikte artsen te kiezen, grooter zou wor den, en deze dan voor langeren tijd, dan nu mogelijk is, te kunnen aanstellen en in dienst houden. De commissie acht de maatregelen, welke voor de maatschappij getroffen zijn om het schip „Insulinde" van de infectie te bevrij den, goed. Deze maatregelen bestaan in een volkomen desinfectie van het schip en van het beddegoed etc., terwijl bovendien het schip een geheel nieuwe bemanning krijgt en de oude bemanning zes weken achter een aan den wal wordt gehouden. Tevens zullen allen, die aan de ziekte ge leden hebben, een speciaal keel-, neus- en ooronderzoek hebben te ondergaan, ten einde het gevaar voor overbrenging op an dere schepen zooveel mogelijk te voorko men. De moraal te trekken uit het voorval op de „Insulinde" is stellig dat de scheepsme- dicus voortaan geen enkel geval van angina of van welke infectieziekte ook, dat zich gedurende de reis bij een der passagiers voordoet, en bagatelle mag behandelen, maar elk geval met de meeste zorg vervol gen, behandelen en isoleeren moet. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de teekening van het Kellogg. pact. Volkenbondscommissie bijeen. De president der republiek Doumerguq ontving gistermiddag in het jachtslot Ram- bouillet bij Parijs da onderleekenaars van het Kellogg-pact en gaf te hunner eer een lunch. Aan de lunch namen, behalve de pact* onderteekenaars, deel de in Parijs geaccre* diteerde gezanten der onderteekenend e mo* gendheden, ,de leden deT Fransche regee- ring en eenige hoogere beambten van den Quai d'Orsay. Er had geen enkel incident plaats, be- halve een klein incovenient, veroorzaakt door een 12-lal suffrageiten (Amerikaan-» sche, Engelsche, Italiaansche en een Fran- eche) die het kasteel wilden binnendringen. Allen hoorden naar reden, behalve 4, die werden vastgehouden, totdat de receptie geëindigd was. Een schitterende ontvangst had plaats ten stadhuize te Parijs ter eere van de ver- tegenwoordigers der onderteekenende lan den, waarmede de plechtigheden geëindigd waren. lieden verlaten, bijna alle gedelegeerden Parijs weer. De Temps meldt dat reeds van vier sla- ten, Denemarken, Roemenië, Zuid S.lavië en de Zuid Amerikaansche republiek Peru mededeelingen bij de Fransche regeering ingekomen waren, dat zij het anti-oorlogs- pact mode wenschen te onderteekenen. Gemeld wordt nog, dat de Turksche m* nister van buitenlandsche zaken waar schijnlijk met eenige Aziatische mogend-» heden, in het bijzonder Afghanistan en Perziê, enmet de Sovjet-unie overleg zal plegen, voor zijn regeering een beslissing neemt, over toetreding lot het verdrag. Noorwegen is ook bereid toe te treden. Streëemann is gistermiddag te 12 uur 20 uit Parijs naar Baden-Baden vertrokken* Een half uur vóór het vertrek verliet de auto van den minister de Duitsche ambas sade. De rit ging door de drukste straten van het Parijsche zaken kwartier. Overal werd het verkeer stopgezet waar de politie-» huto van den prefect, die den wagen van Stresemann voorafging, zich vertoonde. Te 12 uur arriveerde men aan het Ooster- station, waar de vertegenwoordiger van he€ ministerie van buitenlandsche zaken, de politie-prefecl en eenige heeren van de Duitsche amba«9ade afscheid van Stress mann namen. Von Hoesch kon niet aanwezig zijn, daas hij te Rambouillet moest deelnemen aan den door den president der republiek ter eere van de onderteekening van het pact gegeven maaltijd. De Poolsche minister Zaleski heeft ook! een waarschuwing doen hooren. Hij ver klaarde tegenover persvertegenwoordigers dat men zich niet moest overgeven aan overdreven optimisme door op het pact meer hoop te vestigen dan het kon verwezen-» lijken. liet strekte wel tot het handhaven van den vrede, doch voorzag niet in de mid delen om snel een gewapend conflict te ver hinderen, of om het af te wikkelen, indien het op zekeren dag per ongeluk mocht uit breken. Men had een grooten stap voor-» waarts gedaan, waardoor men in staat was de pogingen te hernieuwen tot het verkrij gen van een doeltreffende en besliste vast heid van den vrede, doch de problemen van den vrede deden zich in de wereld niet overal op dezelfde wijze voor. Het pact zou het werk van den Volkenbond sterk ver- gemakkelen. Zaleski wees ten slotte op de gevaren, die nog altijd in Europa's Oosten liggen opgestapeld. De Volkenbondscommissie inzake slaals- en privaatwapenfabricage is bijeen doch kan het niet eens worden. De groote mogend heden, Engeland, Frankrijk, Italii» en Japaö willen niet verder gaan dan zich te ver plichten ieder jaar aan den Volkenbond mededeeling te doen omtrent de waarde van de totale wapenfabricage met specifi catie voor enkele weinige rubrieken. Daarentegen wenschen Amerika, Canada, Nederland en Salvador, dat ook gegeven^ omtrent het aantal en het gewicht der veiV vaardigde stukken oorlogsmateriaal jaarlijks zullen worden openbaar gemaakt. Onze vertegenwoordiger, prof. mr. Rut gers. verdedigde dit laatste en heeft voorts namens de Nederlandsche regeering mede gedeeld, dat de Nederlandsche oorkonde van de ratificatie der Volkenbondsconventie van 1925 betreffende het toezicht op den inter nationalen wapenhandel in September fe Genève zal worden neergelegd. Rusland is niet vertegenwoordigd. In de motiveering wordt gezegd, dat. zoo-, lang de regeeringen voortgaan haar bewa peningen uit te breiden, de zaak van den' vrede geen voortuitgang kan hebben, zelfs niet de resultaten van de commissie. Daar deze resultaten geen practische waarde zullen hebben, kan de sovjetregeering aan het werk van de commissie niet deelnemen, hoewel zij bereid is aandeel te nemen aan de werkzaamheden voor een werkelijke ont wapening. BELGIE. Staking te Antwerpen. Onder de ertswerkers in de haven van Antwerpen i9 een werkstaking uitgebroken. Zij hebben nieuwe eisehen gesteld, die de werkgevers weigerden in te willigen. DUITSCHLAND. 40.000 arbeiders uitgesloten- Een door het verbond van werkgevers in de heeren- en kinderconfectie-industrie aangekondigde uitsluiting van confeclie- arbeiders is gisteren, in nagenoeg het ge heele land ingetreden. Het aantal arbeiders, dat hierdoor getrof fen wordt, bedraagt in totaal 40.000. In een gehouden vergadering van den vakbond der arbeiders werd een resolutie aangenomen, waarin critiek werd uitge oefend op het rijk9departement van arbeid, dat de arbitrale uitspraak niet bindend heeft verklaard. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2