plechtige onderteekening van het Kelloggpact. AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Zomerzorg: Tuinconcert ,,Orpeus". 8 uur Vrijdag. Pieterskerk: Palestrinakoor, orgel en cello. 8.15 uur. Sporterrein Nieuwe Vaart: Sportfeest te 2 uur nam. Stadszaa.1 (groote zaal): Feeetverg. Leid- schc Chr, Oranjever. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met Zondag 2 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom het Kelloggpact Voorbereidingen te Geneve. Het Kellogg-ipact is geteekend. Men zie voor het verloop van de*ze plechtigheid hiernevens. Briand gaf op de Quai d'Orsay namens de Ftranscho regeering, ter eero van do onderteekening van het verdrag, een diner, waar aanzaten: de gevolmachtigden van verscheidene mogendheden, o.a-. da*. Strese- mann, het corps diplomatique, de voorzit ters van Kamer en Senaat, minister-presi dent Poincaré en de ledien der Fransche regcering en een reeks parlementsleden. In de zalen van de Quai d'Orsay had een receptie plaats, waar behalve de gasten van het diner, talrijke vertegenwoordigers verschenen waren van de- politiek, de pers, de kunst, de wetenschap en de Parjjsche wereld. Briand ontving ontelbare telegrammen van gelukwensch Coolidge en Doumerguo wisselden hartelijke telegrammen. In den loop van den middag gaven een groot aantal gedelegeerden, die te Farija aanwezig zijn, den wensdh te kennen door Stresemann ontvangen te worden, o.a. de Engelsche plaatsvervangende staatssecreta ris Lord Cushendun, en de Belgisoho mi nister van Buitcnlandschc Zaken Hymans. Daar do minister van Buitenlandsche Za ken zeer voorzichtig moet zijn, kon hij deze verzoeken niet inwilligen. Vooral niet, waar hij 'e morgens reeds een bezoek braoht aan Poincaré. Op het oogenblSk, dat de minister het Louvre bereikte, veriiet juist de Belgische rrónjster van buitcnlandsche zaken het ge bouw. Ook hij had een bezoek aan Poincaré gebracht. Het onderhoud tusschen dr. Stre semann en den Franschen minister-presi dent, dat. om 10 u. 50 aanving, duurde an derhalf uur en had plaats in de empire- zaal van het department. Bij de gedach ten wisseling waren nog tegenwoordig de tolk Schmidt en diens collega van het. Fran sche ministerie van jbmtenlandsche zaken, Wervillc. Na afloop van het bezoek werd dr. Stresemann door den heer Werville naar zijn auto geleid. StresemanA bracht hem hierbij dank voor de bij d« vertaling genomen moeite. Voor het ministerie van financiën had zich een groote mcnschenmcnigte verzameld, die dr. Stresemann bij zijn aankomst en ver trek hartelijk begroette. Heden werden allo overige mogendheden uitgenoodigd toe te treden tot het Kellogg- pact. Ook sovjet-Rusland, door bemidde ling van den Franschen gezant Herbette. Italië blijft een loopje nemen met het pact. De onderteekening wordt ronduit een formaliteit genoemd. Ken der bekend ste fascistische schrijvers schrijft zolfs: „Engeland, Frankrijk, Amerika kunnen gemakkelijk hun afschuw van den oorlog uitspreken, omdat dit het tegenwoordig staatkundig evenwicht versterkt. Maar al doze volkeren zijn rijk aan bezittingen. Italië slechts heeft geen ruimte om te ade men. Vandaar, dat in ieder gecombineerde onderneming van den kant van dezen, die alles bezitten en niets willen geven, wij slechts een verzekeringsassociatie zien, die vastbesloten volkeren, die opkomen, be vooroordeeld Daarom ia de 27sten Aug. geen gelukkigen datum voor ons," Intusschrti i» te Genève reeds «Hes in voorbereiding om de zittingen van olken- bondsraad en Volkenbond te ontvangen. Heeds zijn de eorste gedelegeerden goarri- veerd. Volgens de „Impero" heeft de Italiaan- K.be regeering bot denkbeeld geopperd van een ontmoeting instellen Venizelos en Ismet Pasja, teneinde de misverstanden tnssehen Turkije en Griekenland op te rui men. Het onderhoud zou binnenkort plant* hebben. DUITSCHLAND. Geen bijeenroeping van den Rijksdag. Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft een vergadering gehouden om oen be slissing te nemen op een vorzoek, om den Rijksdag terstond bijeen te roepen, ten einde dezen over den bouw van den pant- serkuiser te laten beslissen, welk verzoek door de communisten was ingediend Daar geen der andere partijen het verzoek onder steunde. werd liet verzoek geweigerd, zoodal or geen verandering komt in het besluit, om den Rijksdag eerst in October of wellicht November bijeen te roepen, Gistermiddag to drie uur is aan don Quai d'Orsay de zitling, welke gewijd was aan de onderteekening van het anti-oorlogspact, aangevangen. Een reusachtige menschen- menigte had zich voor het gebouw verza meld. In de hall boven het bordes waren de loden van het dienstdoende personeel en haie opgesteld; zij droegen roode pantalon en dito gekleurd vest, witte kousen en blauwe, met zilverkleurige tressen bekleed© jassen. In alle zalen op de eerste verdieping straalde het licht van de prachtige luchters. Teger» 12 pilaren voor het front van het ge bouw waren de banieren en vlaggen der Fransche republiek bevestigd. Op het balcon waren vijf reusachtige schijnwerpers go- piaaUt. Te 2 u. 15 werden de deuren naar de za len wijd geopend. Als eerste gevolmachtigde onderteekenaar van het Pact trad (e 2 u. 30 de staatssecretaris der Vereenigde Staten, Kellogg, die vergezeld was van den Ameri- kaanschen gezant te Parijs, binnen. Geza menlijk volgden hierna dc hooggeplaatste ambtenaren van den Quai d'Orsay, met aan de spits de secretaris-generaal Berthelot, do leden van net Fransche kabinet, de pre sidenten der Kamers en talrijke afgevaar digden en ssnatoren. Zij werden gevolgd ooor dc afgevaardigden van Canada, dun Italiaanschen graaf Manzoni, don Japan- schen graaf Uschida en' de ministers van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowa- kijo en Polen. Te 2 u. ló verscheen do mi nister-president Poincaré, daarop trad bin nen de Belgische minister van Buitenland sche Zaken Hymans. Te 2 u. 50 kwam er beweging in do vol spanning wachtende mantellen nassa: de Rijksminister van Bin ten landsche Zaken van het Duitsche rijk, dr. Stresemann, kwam in een Mercedes- wagen tot voor het bordes rijden. De chauf feur en de naast hem zijlende palfrenier waren in het wit gekleed. Aan do linker zijde van dr. Stresemann had de Duilsche gezant Von Hoesch plaats genomen. Beide diplomalen stapten uit den auto en begaven zich in het kabinet van Briand, die de gas ten hartelijk welkom heette. Precies le 3 uur ving de feestelijke zitting aan. Briand verscheen in de Salie dc l'Horloge, gevolgd door de afgevaardigden der verschil lende mogendheden. Aan de rechterzijde van Briand namen dc vettegenwoordigers plaats van Duilschland, België, Italië, Ja pan, Polen en Tsjecho-Slowakije. aan de linkerzijde van den Franschen minister-na men de vertegenwoordigers van de Ver eenigde Stalen, Engeland, Canada, Austra lië, Nieuw Zeeland, Afrika en Ierland plaats. Op het oogenblik dat de schijnwerpers wer den ontstoken en de filmoperateurs hun. plicht deden, verhief Briand zich van zijn zetel voor het houden van een lange rede. Rede Briand. Na er op gewezen le hebben dat Frankrijk zich vereerd gevoelt, het initiatief met be trekking tot het Pact te hebben genomen, begroette de minister do bijeengekomen staatslieden, die in hun hoedanigheid van minister van Buitenlandsche Zakon per soonlijk aan do voorbereidingen of aan het uitwerken van het nieuwe Verdrag hadden deelgenomen, waarna spr. in het bijzonder staatssecretaris Kellogg welkom heette en hem hulde bracht al9 de man, die er niet voor teruggedeinsd was om met de geheele moreele autoriteit van zijn naam van het groote. door hem vertegenwoordigde land, de verschillende ideeën in de onderteeke- ningsacte tot uitdrukking te brengen.-Briand richtte zich vervolgens tot dr. Stresemann, er op wijzende welk een bijzondere leering er voor de wereld ligt in het feit dat in deze bijeenkomst tot onderloekening van een verdrag, dat tegen den oorlog is gericht, Duilschland uit eigen wil en van ganscher harte een plaats inneemt onder al de andere naties die aan de ondertekening deelnemen. En het i9 een nog groolere oor, dat spr. de gelegenheid gekregen heeft om een Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken op Franschen bodem le ontvangen, oen ge beurtenis, die sinds vele, vele jaren niet heeft plaats gehad; en dat hij hem dezelfde ontvangst mag bereidon als al zijn buiten landsche collega's. In dr. Stresemann hul digde spr. den staatsman, die gedurende meer dan drie jaren met groote tact zijn ge heele verantwoordelijkheid heeft aangewend ten behoeve van het werk van den vrede, in overeenstemming met den arbeid van andere naties. In verband hnermede gedacht spr. den Britschen minister van Buiten landsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, voor wiens spoedig herstel hij de beste wen- schen uitsprak, „ik geloof niet te overdrij ven". zeide Briand hierna, „indien ik be weer dat de gebeurtenis van dezen dag een nieuw tijdperk in de geschiedenis der menschheid inluidt. Voor de eerste maal in de wereldgeschiedenis wordt de vrede gehe ven op een algemeen plan, hetwelk toegan kelijk is voor alle volken. Het gaat hier om de liquidatie van den oorlog. Het verdrag van Parijs^ dat uit den vrede geboren is, zal een waarachtig verdrag der eendracht zijn De verdragen van Locarno hebben na het Dawesplan van dozen nieu wen geesrt getuigd, maar die beperkte zich tot een deel van Europa. De Volkenbond, diie van een zelfden geest bezield is, had op feestelijke wijze een formule aangenomen, welke hetzelfde resultaat nastreeft als dit nieuwe pact-. Maar afgezien van het feit dat de Vereenigde Staten daar buiten staan, konden do opvatting en de metho den daarvan niet dezelfde zijn als die, welke wij voor een zoo algemoen en zoo absoluut pact als het onderhavige kunnen aanwenden. De Volkenbond kan zich slechts over de onderteekening van dit nieuwe verdrag verheugen Voor de eerste maal wordt de oorlog voor de geheele wereld in een indrukwekkend verdrag, hetwelk aan verscheidene groote naties verplichtingen oplegt, naties, die een verloden van zwa- ren politieken strijd achter zich hebben, zonder eenig voorbehoud als instrument van de nationale politiek afgewezen. Vroe ger beschouwd als een godelijk recht en in de internationale ethiek als een voor recht der souvereiniteit erkend, is een der gelijke oorlog op liet oogenblik eindelijk ontdaan van datgene, wat zijn grootst© gevaar uitmaakte - zijn wettigheid. Briand's rede werd door den transJateur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Camerlinck, in het Engelsch ver taald. Verdere toespraken werden niet ge houden. Briand las na de vertaling zijnor rede den tekst van het verdrag voor, waar van dadelijk een vertaling in de Engel- echo taal volgde. Daarop ving d© plechtige onderteekening aan van de in het midden der zaal op een fraai bewerkte tafel gede poneerde, in leder gebonden aote aan. Op uitnoodiging van BHsond was de Duit- Boho Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, dr. Stresemann, de eerste der staats lieden, die de acte met den gouden pen onderteekendc. Nadat hij onder een ge spannen stilte der aanwezigen aan de tafel had plaats genomen en 'Zijn handteekening geplaatst had, klaterde plotseling het ap plaus op, dat in kracht toenam toen do minister zich weer naar zijn zetel begaf. De vertegenwoordigers der overige tot de onderteekening van het Pact uitgenoodigd© Staten plaatsten hierna in alphabetische volgorde hun handteekening. Bij dezo plechtigheid oogssten vooral Briand en Kel logg veel bijval. In aansluiting op deze plechtigheid volg de een receptie in de op feestcliiko wijze versierde vertrekken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarbij de aan wezigen nog geruimen tijd in groepjes met elkaar bleven praten. Dr. Stresemann keer de dadelijk na de officieele plechtigheid in den Quai d'Orsay naar het gebouw van heb Duitsche gezantschap terug. Toen zijn auto wegreed, werd hij enthousiast door de dui zenden, die zich voor het gebouw van het ministerie verzameld hadden, toegejuicht. De plechtigheid, die ongeveer een uur ge duurd had en tengevolge van de groote re flectoren onder een buitengewone hitte plaats vond. bleek dr. Stresemann zicht baar te hebben vermoeid. FRANKRITK. Maarschalk Fayolle t Gisterachtend is te Parijs in den ouder dom van 76 jaar overleden maarschalk Emil Fayolle. De regeering besloot hem een nationale begrafenis te geven. Emil Fayolle werd in 1852 te Parijs gebo ren. In 1873 werd hij artillcric-officicr, was vorvolgens werkzaam bij den goneralon staf on werd benoemd tot leeraar in de artilte- ristisehe vraagstukken aan de knjKsaca- demie. In Mei 1911 trok hij zich uil het militaire leven terug, doeli de wereldoorlog riep hem opnieuw onder do wapenen. Na den grooten Duilschen aanval in Maart 1918 gelukte het hem dc verbroken verbinding tusschen de geallieerde Roepen te herstellen. In December 1918 rukte hij als overwinnaar Mainz binnen. Hier bleef hij tot November 1919 als be velhebber van bet Rijnlcger: daarna keerde hij naar Frankrijk lerug, waar hl) benoemd werd tot lid van den Iloogcn Krijgsraad. In Februari 1920 werd hij tot maarschalk van Frankrijk benoemd. ZUID-SLAVIE. Brand in hel Kroatische Boerenhnis. Volgens berichten uit Agram is gisteren brand uitgebroken in het Kroatische Boeren- huis, do vroegere woning van den overleden Stefan Radilij. Het vuur greep met groote snelheid om rich heen in de eerste verdie ping en tastte ook de tweede verdieping aan In Agram heerscht groote opwinding. De politie kan bij hel boerenhuis slechls md do grootste moeite de orde handhaven. De schade wordt geschat op verscheidene mil- lioenen diniren, Naar nader uit Agram wordt gemeld zijn daar geruchten in omloop, dat de brand door iemand uit Belgrado aangestoken is. Het is ook mogelijk, dat de brand is ontstaan door ,1e nog 'er aandenken van Stelan Radit'.j brandende kaarsen. Naar verder gemeld wordt, kon men den brand intusschen mees ter worden. Verzekering dekt grootendeels de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. WERVELWIND TE LIVERPOOL. Gisteren is te Liverpool groote schade aangericht door een wervelwind. Een don derbui werd gevolgd door het verschijnen van een spiraalvormige wolk, op ongovecr 2000 voet boven hel dorp Hunlscross. Vo gels en klein vee weden door den luch»- druk weggeslingerd en aan don oogst werd groote schade aangericht. AANSLAG OP EEN TREIN. Gisteren, dos avonds te ongeveer half lien heelt men een poging gedaan den trein ZeitzNaumburg le doen derailleeren door de lijn te versperren. Door de waakzaam heid van den machinist kon echter een ontsporing van den trein op hel laatste oogenblik voorkomen worden. De crimineele politie onderzoekt de zaak. De directie der Rijksspoorwegen heelt een belooning van 1000 M. uitgcloold voor het vinden van don dader. ZENUWPATIËNT ONDER DEN TREIN. i, In de vroege ochtenduren werd gisteren op do rails van het baanvak Oppeln-Dam- (brau een lijk gevonden, dat aan handen en voeten gebonden was. Het hoofd was door een irein van den romp gespheiden. Het bleek le zijn het lijk van een 30-jarig hor logemaker uit Oppeln, die in den loop van gisteren uit een zenuwinrichting aldaar ontvlucht is. Elk spoor van den dader ont breekt. Do crimineele politie stelt een on derzoek in. DOOR DEN TREIN VERMORZELD. De Duitsche vliegster mevrouw Ilelene Zcms is gisteren op het station Hasserode in den Harz op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Zij bracht een vriendin naar den trein, bleef even zitten praten en bemerkte het signaal van vertrek niet. Zij trachtte daarop uit den reeds in beweging zijnde trein te springen, en kwam onder de wielen. BOTSING IN HET KANAAL. De Fransche stoomer „Daphine" is in het Kanaal gezonken, na in botsing te zijn ge komen met de Duitsche visschersbool Pazsat", De bemanning, bestaande uit 32 koppen, is gered. MOORDEN. In de Blflclierstrasse, in het Zuidwesten van Berlijn, is een ernstige misdaad ge pleegd. Aldaar werd ten huize van een sla ger diens zuster, een 35-jarige weduwe, door een alsnog onbekenden dod"r met bijlslagen gedood. "Te Leuthen, bij Sagan in Silezië, zijn de zer dagen een 80-jarige veteraan, genaamd Tschlrpe, en zijn vrouw door een jongen man, die pas uit een verbeteringsgesticht was ontslagen, op beestachtige wijze ver moord. Tschirpe, die op denzclfden dag als de rijkspresident was geboren, was vroeger oppasser van Von Hindenburg. Deze was zelfs van plan Tschirpe in September op te zoeken. Elk jaar op zijn verjaardag kreeg Tchirpe van den rijkspresident oon som geld toegezonden. AUTOBOTSING IN LONDEN. In de nabijheid van Newham vond gister middag een botsing plaats tusschen twee auto's. De eene auto vloog in brand. De beide inzittenden kwamen in do vlammen om. Van do 25 inzittenden van den touring car werd niemand verwond. ZELFMOORDENAAR SPRINGT UIT DE VIJFDE VERDIEPING. Maandagmiddag wierp dc fabrikant Sil- bermann zich uit de 5de verdieping van liet hotel „Imperial" te Weenen. I-lij viel door den luifel van een café en was op slag dood. Een „Oberbaurat", die, om zijn val te breken, zijn arm ophield, brak deze op twee plaatsen. Men neemt aan, dat Silbermann zelfmoord begaan heeft uit vrees voor een ongeneeslijke ziekte. SPOORWEGONGELUK IN LONDEN. Gistermiddag is op het Ifustonstation la Londen een trein mot grooten vaart op da hydraulische buffers gestoomd. Daarbij wer den de eerste en tweede wagen van den zeer langen trein gedeeltelijk in elkander ge schoven. Ook de derde wagen werd aan zienlijk beschadigd. 30 personen werden ge wond. waarvan slechts enkele zwaar. Een onderzoek wordt ingesteld. NA VIJF JAAR VREESELIJKE MOORD ONTDEKT. In het district Rybnik is na 5 jaar een afschuwelijke moord ontdekt. In 1923 werd een man dood gevonden in een pul. Men nam aan. dat zelfmoord geschied was. Maar thans blijkt, is de in den put gevonden man vermoord. De moordenaar had met de vrouw van den vermoorde een verhouding en heeft na den moord de vrouw getrouwd. Het huwelijk was echter niet bijzonder ge lukkig en thans heeft de vrouw de waar heid omtrent het vreeselijke einde van haar eersten man aan het licht gebracht. RONDOM HET KELLOGG-PACT. MOSKOU. 28 Aug. (Wolff.) De Fransche gezant heeft heden, op last zijner regeering, aan Litwinoff een officieele uitnoodiging overhandigd om toe te treden tot het Kel- logg-pact. De gezant deelde daarbij mode, dat voor de toetreding dezelfde voorwaarden gelden en daaraan dezelfde voorrechten zijn verbonden, als door de mogendheden, die heden het verdrag te Parijs hebben onder teekend, werden erkend. Tevens werd door den gezant afschrift van het onderteekendc pact overhandigd. Litwinoff verzocht daarop om mededee- ling van alle rogeeringen die zulk een uit noodiging hadden ontvangen, alsmede om inzage van de gezamenlijke documenten, die op do diplomatieke correspondentie over het Kellogg-pact betrekking hebben, daar de sovjet-regeering deze inlichtingen bepaald noodig heeft bij de beoordeeling der door den Franschen gezan' overhandigde uitnoodi ging. PARIJS, 29 Aug*. (Wolff). Heden waren overal, en vooral in de Parijsche voorstedon met sterk communistische elementen, door do politie buitengewone voorzorgsmaatrege len genomen. In het geheel werden bij pogingen tot het houden van demonstraties tegen het Kel logg-pact ongevocr 90 personen gearresteerd, o.w. do burgemeester eener Parijsche voor stad. Incidenten vielen er echter nergens voor. Ter viering van het groot historisch ge beuren. was do stad geïllumineerd als op den avond van don nationalen feestdag. Drie mcnschon werden in heohtenjs ge nomen wegens het uitreiken van strooibil jetten in een der stations. PARIJS, 28 Aug. (V. D.) Uit New- York wordt gemeld, dat, volgens berichten uit Washington, president Coolidge den Se naat reeds in December het Kellogg-pact zal voorleggen met het verzoek het te rati- fjceeren. In kringen van den Senaat houdt men rekening met de mogelijkheid, dat twee voorbehouden naar voren zullen wor den gebracht, n.1. dat de Monfoelger door het pact niet worde aangetast cn dat door de pacificatie van Rusland Amerika's hou ding ten aanzien van dit land geen wijzi ging zal ondergaan. PARIJS, 28 Aug. (V.D.) De Amerikaan- sclie staatssecretaris Kellogg zal Woensdag morgen te acht uur met een extra-trein uit Parijs vertrekken en zich naar Havre be geven. Daar zal hij zidh aan boord van. den Amerikaanschen kruiser „Detroit" in schepen naar Dublin. NEW-YORK, 28 Aug. (V. D.) De New- York Times meldt uit Washington dat Staatssecretaris Kellogg ook van zijn bezoek aan Ierland heeft afgezien .Hij zou zich volgens het bla dop 29 Augustus te Cher bourg aan boord van de Leviathan direct naar Amerika inschepen. HET ONDERHOUD TUSSCHEN STRESEMANN EN POINCARÉ. PARIJS. 28 Aug. (V.D.) De ochtendbladen bespreken algemeen het onderhoud, dat Maandagmorgen heeft plaats gehad tusschen Poincaré en dr. Stresemann De gewoonlijk goed ingelichte „Excelsior" schrijft; De heide staatslieden hebben be sloten geen enkele mededeeling omtrent hun besprekingen te doen en zich te onthouden van intervieuws met journalisten Het zou echter dwaas zijn te geloovan, dat het be zoek uitsluitend heeft plaats gehad tot uit wisseling van vriendelijkheden. Sresemann heeft de groote inspanning van de rtds naar Parijs slechts ondergaan in de stille hoop, dat een bespreking met Poincaré goede re sultaten zou hebben voor d? bereiking van het Duitsche doel. Poincaré heeft echter, hoewel hij Stresemann zeer vriendelijk hei-Tt ontvangen, in het geheel niet de bedoeling gehad ernstige besprekingen le voeren over politieke, financieele en economische vraag stukken. welke met het onderteekendc pact niets te maken hebben. Voordat hij zijn be spreking met Stresemann had. heeft hij ge weigerd zich door de deskundige afdeelingen te laten voorlichten, hetgeen er op wijst, dat hij zich bij de bespreking met Stresemann slechts tot algemeenheden heeft willen be palen. Doch dit. wat men een „politieke revue" noemt, is niet voldoende om een onderhoud van 1 1/4 uur te vullen. Daarom behoeft men er niet aan le twijfelen, dat dr. Stresemann de dringende wenschen van zijn regeering inzake de ontruiming van het Rijnland naar voren heeft gebracht. Wel licht heeft hij de mogelijkheid van een al* getneene regeling van de schadeloosstelling en van de oorlogsschulden ter sprake ge bracht. waardoor binnen niet te langen tijd de ontruiming van de derde zone eveneens mogelijk zou worden. ITet blad meent te weten, dat de persoon lijke opvatting van Poincaré in overeen stemming is met die van Briand en met die van de overige leden van de Fransche re geering. BERLIJN, 28 Aug. (V.D.) Volgens een telegram aan een der Berlijnsche bladen uit Parijs had Poincaré Maandagnamiddac bij de thé op het Quai d'Orsay opnieuw een be spreking met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann. welke ongeveer twintig minuten duurde. LONDEN, 28 Auf. (V.D.) In een artikel in de ,,Daily Telegraph" houdt Pertinax zich bezig met de besprekingen van dr.- Stresemann te Parijs. In het onderhoud van den Duitsohen mi nister van buit-enlandsohe zaken met Poin caré zijn de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk in groote lijnen bespro ken. Het zou echter onjuist zijn een derge lijke bespreking te beschouwen als een be gin van onderhandelingen tot oplossing van de kwesties, die nog tussohen Frankrijk eu Duitschland geregeld moeten worden. Er bestaat reden om aan te nemen, dat aan beide zijden ©en tegemoetkomende houdong werd aangenomen. De Duitsche eisch tet' ontruiming van het Rijnland zal echter voor het bijeenkomen von den Raad van den Volkenbond nauwelijks ernstigkun nen worden besproken. Bovendien zal dan' de afwezigheid van Stresemann en Cham berlain gevoeld worden. DE V. S. EN DE FRANSOH-ENGELSCHE VLOOTOVEREENKOMST. LONDEN. 28 Aug. (V. D.) Volgens hier ontvangen telegrammen uit Washington heeft president Coolidge de leger- en vloot- autoriteiten naar zijn landgoed ontboden om met hen de Fransch-Erigelgche vlootover- ecnkom9t te bespreken. CHINA EN JAPAN. SHANGHAI, 28 Aug. (Reuter). Het antwoord van dc Chineesche nationalis tische regeering op hot protest van Japan tegen de opzegging van het verdrag, is hedenmorgen gepubliceerd. De Chineesche regeering gaat niet ac- coord met de Japansche bewering, dat het verdrag automatisch voor tien volgende jaren is verlengd, als het niet zes maanden voor den afloop is opgezegd, doch de regee ring is van meening, dat de belanghebbende partijen, met het oog op China's verklaring dat zij niet bereid is de bestaande verdra gen te verlengen, moeten onderhandelen over een nieuw verdrag en in dit verband met de verbetering van China's internatio nale betrekkingen, de aspiraties van het Chineesche volk en de nieuwe commerei- eelo en economische toestanden in China. De nationalistische regeering meent, dat het van kracht verklaren van de ongelijke verdragen, de betrekkingen tusschen China en de andere landen afbreuk zal doen. NIEUWE GEVECHTEN IN CHINA. LONDEN, 28 Aug. (V.D.) De sinds langen tijd beslaande spanning tusschen de resten van de Chineesche Noordelijke troepen en de nationalisten heeft, naar uit Peking ge meld wordt, tot nieuwe zware gevechten geleid. In Peking en Tientsin zijn vele ge wonden aangekomen. De Noordelijke troe pen. die onder bevel staan van generaal Chan? Chung Chang, hebben den spoor weg MoekdenTientsin bezet. De Zuidelijke troepen beschikken over nagenoeg geen spoorwegverbindingen met het achterland, 2i i

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2