69ste JAARGANG VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 No. 20996 STADSNIEUWS. EEN DER ONTVLUCHTE GEVANGENEN ONDER VOORSCHOTEN GEVAT. Het voornaamste nieuws van herten. SPORT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel. Kleine Advertentién uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wijlen de heer H. W. CAHEN, die heden op de Israëlietische begraafplaats te Katwijk a. d. Rijn is te ruste gebracht. (Men zie onder Laatste Berichten). DE KONINGINNEDAG-VIERING. Ter drukkerij van den heer P. J. Jansen, 'Aalmarkt alhier is verschenen het pro gramma der feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Vrijdag 31 Augustus a.s. 's Mórgens van 10 uur tot half twaalf zal onze stadsbeiaardier, de heer R. H. Th. van Leeuwen het carrillon bespelen, ter wijl gedurende dien tijd de fontein op de Vischmarkt zal springen. Het hoogtepunt der festiviteiten is de middagfeestviering, waarvoor de deelne mende vereenigingen om 1 uur op het Kaasmarktterrein bijeenkomen om vervol gens langs den koristen weg naar het Sportterrein aan de Nieuwe Vaart te mar- cheeren. Na den opmarsch en het zingen van het Wilhelmus, zal de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen een openings woord spreken, waarna de gymnastiek- en sportdemonstraties een aanvang nemen, opgeluisterd door muziek van het Sted. Muziekcorps en het Leidsch Politie Muziek gezelschap. Te circa vier uur wordt de optocht ge formeerd, waaraan door 26 vereenigingen en corporaties wordt deelgenomen. Voor de route, welke de optocht zal ne men verwijzen wij naar het programma. 's Avonds wordt op drie verschillende plaatsen in de stad gemusiceerd en wel door het Sted. Muziekcorps op de schitte rend verlichte Korenbeurs: door Orpheus" in den tuin van Musis Sacrum" en door „De Post" op de Lammermarkt. Te 8 uur heeft de Chr. Oranjevereeniging in de groote Stadszaal een openbare feest- vergadering belegd, waarbij o m. een reprise zal worden gegeven van het historisch spel „Ik zal handhaven." JUBILEUM AAN DE LICHTFABRIEKEN. Het is heden 25 jaar geleden, dat de heer J. van der Ploeg, administratief ambtenaar, in dienst van de Lichtfabrieken trad. Met zijn familieleden werd hij hedenmorgen omstreeks 11 uur per auto aan zijn woning afgehaald en ten kantore door een com missie van ontvangst verwelkomd, terwijl aan mevrouw v. d. P. bloemen werden aan geboden. Binnengeleid in een vertrek, waar de ambtenaren zooveel mogelijk waren bijeen gekomen, werd hij allereerst in hartelijke bewoordingen toegesproken door den ad junct-directeur. den heer Fehmers, die den heer Van der Ploeg, mede namens den door ongesteldheid afwezigen directeur geluk- wenschL De voorbijgegane 25 iaar. zeide spreker vormen een tijd van degelijke Plichtsvervulling; er is aan de fabrieken heel wat veranderd en uitgebreid, maar in a' die jaren zijt gij getrouw op uw post geweest en dit moet heden in het volle licht worden geplaatst. Spr. sprak, naast ziin ge- lukwenschen en waardeering. de hoop uit. dal het den jubilaris gegeven moge ziin nog ta: van jaren aan de fabrieken werkzaam le wezen. Hierop nam de hoofdboekhouder, de heer liggers, het woord Hot is mij. zeide deze, |en genoegen, bij de gelukwenschen van gó directie ook die van het geheele amb- T WAS DE BELG GEUDENS. Joh. Gendens. Gistermiddag tegen een uur of zes be merkte de landbouwer J. L. v. d. Kley, wonende Leidsche Straatweg 162, te Voor schoten, dat in zijn hooiberg zich iemand ophield. Zwervers zoeken, gelijk men weet, in hooibergen vaak een tijdelijk verblijf, zoodat dit op zichzelf geen reden was om zich te verbazen. Maar het viel den land bouwer op, dat de man gekleed was in geel bruine kiel en broek en blootshoofds was. Het deed hem denken aan gevangenis kleren en als vanzelf combineerde hij zijn ontdekking met de ontvluchting der vier gevangenen uit de gevangenis te Scheve- ningen. Door zijn knecht liet hij direct den politie chef te Voorschoten waarschuwen, den heer S v. d. Meer. die natuurlijk niet aarzelde om op te treden. Hij trok er direct met den veldwachter Hilgerson op uit om den man eens van naderbij te bezien. Blijkbaar had deze echter opgemerkt, dat hij door den landbouwer was gesignaleerd, want mtusschen had hij den hooiberg ver laten en, springende over eenige sloolen, was hij den Boschhuizerpolder ingevlucht, waar hij waargenomen werd. Ten einde een wilde jacht met de kans dat de man toch nog zou ontsnappen, te ontgaan, werd door den chef-veldwachter de Leidsche politie en de marechaussees te Wassenaar gewaarschuwd en verzocht assistentie te verleenen door een omsinge lingstactiek toe te passen, hetgeen direct ten uitvoer werd gebracht. De spoorbaan en de straatweg werd afgezet en zoo werd den man alle kans om te ontkomen, ontnomen Toen dit geschied was. begaf de Voorscho- tensche chef-veldwachter zich den polder in cn had weldra den man bereikt, die zich in het riet langs een slootkant nog eenigszins had getracht te verschuilen. Hij had blijk baar reeds ingezien, dat een uitweg hem niet meer ten dienste stond en gaf zich vrijwillig gevangen zonder eenige poging tot verzet te bieden. Gewillig volgde hij de die naren van den Heiligen Hermandad, na al direct te hebben erkend, dat hij de 27-jarige Belg Joh. Geudens was uit Turnhout, dus een der ontvluchten van Scheven ineen. Toen de straatweg was bereikt door het Teeds met eenige burgers versterkt groepje, passeerde een auto van den heer S. uit Breda. Dezen werd gevraagd of hif bereid was den arrestant even naar het Voorscho- tensche politiebureau in het nieuwe Raad- buis te brengen, hetgeen deze terstond in willigde. Zoo was de ontvluchte Belg, na nog geen 48 uur van zijn vrijheid te hebben „ge noten". goed en wel weer opgesloten. Eenmaal weer geknipt, kreeg hij gelegen heid om zijn leege maag te vullen. Wel had hij n.l. eenig brood uit de gevangenis mee genomen, doch dat dit zeer ontoereikend was. laat zich denken. Hij was vrij uitgeput. Dat was ook de reden, dat hij zich in den hooiberg van landbouwer v d. K. had neer gelegd Na zijn ontvluchting met de drie anderen, die zich van hem ontdeden was bij eerst de duinen achter Scheveningen en Wassenaar ingegaan. Zijn bedoeling was ge weest naar België te vluchten, doch hij ver giste zich in de richting en marcheerde in de richting Haarlem in plaats van in de richting Delft, hetgeen hij op een hand wijzer ontdekte, waarop hij op zijn schreden terugkeeren wilde. Doch te Voorschoten werd hem het halt toegeroepen, gelijk boven vermeld Voor het raadhuis te Voorschoten ver drong zich den geheelen avond een dichte drom nieuwsgierigen, tot de Haagsche Com missaris van Politie, de heer Kramer, hem rret een politie-auto was komen halen, die hem terugvoerde naar zijn ontvluchlings- oerd Toen luwde de drukte in het anders zoo vredige dorpje Te Voorschoten in ..het gevang" heeft Geudens nog eenige bijzonderheden verteld over zijn ontsnapping, die met zijn drie makkers reeds geruimen tijd was beraamd. Zelf had hij er niet veel voor gevoeld, doch alleen achterblijven wilde hij toch ook niet. De tralies voor het raam. waardoor de eerste schrede naar de vrijheid werd gezet, waren reeds eenige dagen tevoren doorge zaagd, zonder dat de bewakers iets merkten. Met vier aan elkaar geknoopte lakens liet men zich langs den muur zakken. Een niet ongevaarlijk iets. maar wat doet men niet, als de vrijheid lokt Hij had gehoopt, dat zijn makkers, die van buitenaf kleeren en geld hadden he komen. hem zouden helpen, doch daarin kwam hij bedrogen uit. Zij lieten hem, een maal builen, direct in den steek Tenminste zoo vertelde de Belg. De eerste vogel is geknipt Of de anderen meer wil van hun vrijheid zullen hebben? -8- tenarencorps te mogen voegen en uiting le geven ook van mijn persoonlijke waardee- ring voor de wijze waarop gij uw Laak steeds hebt verricht. Ook voor de prettige en aan gename samenwerking bracht hij hem dank. Ten slotte bood de heer Wiggers hem. met eenige toepasselijke woorden, de geschen ken aan. waarmede de gezamenlijke amb tenaren de huldiging van den jubilaris lie ten vergezeld gaan. t.w. een divan met kleed en een klok. Tevens was daarbij gevoegd een album met de handt, ekeningen der deelnemers, welk album op verdienste lijke wijze door een collega met verschei dene geestige penteekeningen was verlucht, betrekking hebbende op den jubilaris, ziin werkkring en het bedrijf. De heer Van der Ploeg dankte allen har- lelijk. met alleen voor de cadeaux. maar niet minder voor de tot hem gesproken woorden, die hij zeide niet licht te zullen vergeten, en sprak nog zijn bijzondere waardecring er over uit, dat verscheidene ambtenaren hun vacanlie even hebben willen onder breken om hier tegenwoordig te zijn Nadat allen hem persoonlijk de hand hadden gedrukt, en men korten tijd nog bij een was gebleven, werd de jubilaris met zijn familie wederom per auto naar zijn woning teruggebracht. waar het hem ver der dezen dag ook zeker niet aan belang stelling zal onthreken. PRIJSVRAAG LEGATUM VISSERIANUM. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid alhier vraagt ter beantwoording van een prijs vraag vanwege het Legatum Visserinnum Een kritische opmerking van de vraag, wanneer de daden van eenen staat door een anderen staat als onrechtmatig kunnen worden aangemerkt op grond, dat deze da den in strijd zijn met fundamenteele be ginselen van het privaatrecht, en op welke wijze het nadeel, door dit onrecht aange richt dient hersteld te worden Zoowel dad^i van de uitvoerende van dp rechter lijke als van de wetgevende macht komen in aanmerking, echter geen oorlogsdaden of daden, die zich onmiddellijk tegen een staal richten. Bij de bespreking van deze vraag dient zoowel op de literatuur als op de voornaamste gevallen uit de laatste vijftig jaren, waarin een zoodanig onrecht beweerd is. gelet te worden. Voor hel opsporen van deze gevallen verdient het aanbeveling mede gebruik te maken van de rechtspraak door „claims-commissions" zoowel als door andere internationale rechtsprekende or ganen. De antwoorden moeten, in het Duitsch, Engelsch. Fransch of Nederlandsch gelikt, vóór 1 Mei 1930 m handen zijn van den Decaan der Faculteit der Rechtsgeleerdheid te Leiden, het manuscript moet een motto dragen, le herhalen op een bij manuscript gevoegde verzegelde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden Aan de antwoorden, die naar het oordeel van de Faculteit daarvoor in aanmerking komen, zullen prijzen worden toegekend lot een bedrag van f. 5000 Na deze toekenning zal de Decaan in een faculteitsvergadering de met de bekroonde antwoorden overeenkomende enveloppen openen en zal hij den toegeken- cen prijs Ier kennis van den schrijver bren gen: de andere enveloppen zullen staande do vergadering verbrand worden. Wat de antwoorden op do prijsvraag 1926 aangaat, maakt de Faculteit der Rechtsgeleerdheid bekend: Het antwoord onder het motto: „Funda- mentum reipuhlicae constantia est guber- natoris" knmt niet in aanmerking voor een priis noch voor een eervolle vermelding. Dp au leur van de memorie onder het devies „Quique sui memores alios fecere merendo" komt noch voor een prijs noch voor een eervolle vermelding in aanmerking daar er geen antwoord is gegeven op de gestelde vraag. Het antwoord onder het devies „Neque accusandus est politicus" kan. daar het niet voltrnid is en zich niet genoegzaam op juridisch terrein houdt niet voor een eer sten prijs in aanmerking komen. Een twee de prijs van f 3000 i« hem toegekend De auteur i* de heer R. Mirabelli, hoogleeraar aan de Kon. Universiteit te Sienna. CHRISTELIJK MILITAIR VERBAND. Een circulaire van onderstaanden inhoud is zoo juist aan vele stadgenooten verzon den: Evenals het vorige jaar zullen ook dit jaar in het begin van September militairen naar Leiden opgeroepen worden, lot het houden van herhalingsoefeningen Het Christelijk Militair Verband te Leiden mocht in 1927 van alle zijden steun ont vangen, om de opgeroepenen in hun vrije avonden aangenaam cn nuttig bezig te houden, en is toen in dit pogen boven ver wachting geslaagd.* Dit geeft vrijmoedigheid ook dit jaar Uwe krachtige medewerking te verzoeken, om ons, door toezending van ruime giften, in staat te stellen. Leiden vooraan te doen staan in de rij der plaatsen, waar door de Burgerij van de stad en haar omliggende Gemeenten, grr.ole sympathie getoond werd voor den dienstplichtigen Militair. Het Christelijk Militair Tehuis, de Chris ten Officieren en Onder-officieren Vereeni- ging, Militair en Burger Pro Rege, in samen werking met de Chr. Oranje Vereeniging, en verschillende Predikanten, maken ook nu weder deel uit van het Comité, dat gaarne Uwe giften zal ontvangen, 't zij aan onderstaande leden persoonlijk, 't zij aan het adres van den Penningmeesle. Zorg. dat ook dit jaar blijve: Leiden vooraan. De circulaire is geteekend door de leden van het comité, t. w. de heeren: J. Bosch, voorzitter; L. Questroo Jr.. secretaris-, D. Kroon, penningmeester. Rijn- en Schiekade 88. Giro Nr. 108866. L. Boekkooi, H. van Cittert, E. J de Geus. kapitein J. L. Hamel, P J. Jansen, majoor G Kuyper, ds. D. Kuil man. G. Kuperus, ds A. D. Meeter. W. Mei- lof, J P. Mulder, ds. F. G. Petersen, ds. H. Thomas. W. Zwart. De heeren mr. A van de Sande Bak huyzen, luit kol. A E Kist. Garnizoens* Commandant, en luit kol. G. le Poole, Com mandant. 4e Reg. Tnf., bevelen deze zaak MATHESIANEN TE PARIJS. De achttien Mathesianen schrijven ons nader uit Parijs: Voor de derde maal lachte ons het Parij- sche morgenzonnetje tegen, toen we ons gereedmaakten voor het ontbijt, waarna het natuurlijk per Metro, want loopen vraagt te veel tijd, naar het graf van den onbekenden soldaat ging: grootsch en toch weer somber staat de 90 M. hooge Are de Triomphe waaronder zijn stoffelijk overschot in het hart van Parijs veilig rust Hij is rijk met beeldhouwwerk versierd en er onder ont waard! men den altijd brandende vlam, lie de plaats aanduidt, waar de Poilu inconnu rust Het beklimmen van den Are moest uitge steld worden tot later datum, daar dit Maan dag niet kon gebpuren. Langs het „Hotel de Ville" of Stadhuis, dat in vroeg Fran, stijl is opgetrokken, niet het ruimp plein er voor. ging het naar de Notre Damp deze kathedraal onderscheidt zich door haar geweldigen omvang en staat ook wat het beeldhouwwerk betref:, zoo wel van hinn-m als van buiten, door zijn schitterend altaar en kleurig vergierde rcosventers ver bovpn vele andere kerk gebouwen. Hierna gingen we naar Père Lachai.se, het bekende Parijsehe kerkhof, met zijn oude muur waar eertijds talrijke Royalisten het leven lieten. Xa dit kerkhof bezichtigd te hebben, gin gen we wepr ons hotel opzoeken, om na den inwendigen mensch versterkt te hebben, ons klaar te maken voor een bezoek aan de groote opera Dit reusachtige bouwwerk is gemaakt in den tijd van Napoleon lil. van 1S611875. De met een groote trap en zware pilaren bewerkte voorgevel is in Romeinsche .teil opgetrokken Het indrukwekkend moment van hpt binnentreden van dit weeldepaleis, is alleen reeds een bezoek waard De trappen en balustrades zijn van de fijnste soorten mar mer gemaakt, die met de mozaïk vloeren en fraai bewerkte wanden en plafonds een on denkbaar mooi geheel vormen en in de groote zaal is geen plekje of het is versierd met beeldhouwwerk en schilderwerk. Over de ervaringen van den vierden dag schrijven zij verder: 't Wordt bijna eentonig, al9 we aan het einde van dezen dag weer trachten te ver tellen hoe mooi het was en hoeveel we we.jr gezien hebben, alleen komen we na iederen dag weer tol de slotsom dal er in d"ze schoone stad dingen te zien en te beleven zijn, waarvan we vroeger niet hadden kun nen droomen! Een bezoek aan het Louvre stond dezen morgen, na het ontbijt hel eerst op het als altijd eoed voorziene program. Dit prachtige paleis waar eertijds Frankrijks vorsten in weeide en overvloed resideerden, heeft men thans herschapen in een lusthof voor ieder, die oog heeft voor kunst In hpt Museum bewonderden we niet al- lepn de prachtige schilderstukken van be roemde Hollandsche meesters, werken van Rembrandt. Steen en vele anderen, maar ook oudere kunstschatten, schilderijen en BINNENLAND. Begrafenis van wijlen den heer H. W. Cahen op de Israëlietische begraafplaats ts Katwijk a. d. Rijn. (Laatste Berle Blad). Te Voorschoten is een der gevluchte ge vangenen van Scheveningen gevat en ook een te Dordrecht, (le Blad)^ BUITENLAND. Stresemann gaat op dokter's advies niet naar Genève. (Buitenl. en Tel., le Blad). Kellogg in Enropa gearriveerd. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een Fransche ministerraad. (Buitenl., le Blad). Weer een aanslag op een Italiaanschen consul in Frankrijk. (Buitenl., le Blad). Berichten van de AmerikaZweden-vlie- gers. (Buitenl. en Tel., le Blad). beeldhouwwerk van Raphael, Leonardo da Vinci, Titian, Rubens. Murillo. om slechts enkelen van te noemen wier werk herinnert aan hun onvergankelijken roem. En natuur lijk zagen wij ook de Venus van Milo, Diana, deD Doornuiltrekker, enz. De morgen in het Louvre vloog om, en eer we het wisten was het tijd om te gaan mid dagmalen Daarna beleefden we heel iets anders en na de voorname, rijke rusligp om geving van een van Europa'9 grootste en rijkste musea gingen we in den middag naar het warenhui* Aux Galeries Lafayette De geweldige drukte en de omvang van deze zaak maakten dat wij onze oogen nauwe lijks konden gelooven en wij kwamen tot de ontdekking dat de TTaagsche Bijenkorf maar klein is vergeleken bij dit Parijsehe ma gazijn. Niet deh geheelen middag bleven wij in den reuzen winkel en wij vonden nog tijd om de prachtige Byzantijnsche kerk de Sacré Coeur. op de hoogten van Mont- marlre gelegen te gaan bezichtigen. Zoowel van binnen als van buiten werd de kerk bewonderd en wij genoten van het fraaie panorama op Parijs met het gekroel der dui zenden auto's. Met een wandeling door de slad waarin we on: langzaam aan thuis gaan gevoelen werd deze vierde dag besloten. LIJKJE OPGEVISCHT. Hedenmorgen om 10 uur is het lijkje van het sedert Dinsdag j.l. vermiste 21/»- jarig meisje Catharina L. in de Oude Vest vlak voor de Bouwelouwesteeg, waar zij woonde, opgevischt. Voor het examen Fransch L. O. slaagden de dames J. Voskuil en A. A. Colenbrander, alhier. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het eerste deel van het Chemisch Analyst- examen (theorie en algemeene manipulaties) o^ze stadgenoote Secus Schrijvers. De Lloyd-rapide van hel s.9. „Palria" wordt morgen niet om 16 u. 4 min., doch om 14 u. 4 min. te Den Haag verwacht. De markürein no. 1209 Leiden-Utrecht, vertrek 12.27 uur. zal in plaats van Vrijdag 31 Aug. (Koninginsverjaardag) op Woensdag 29 Aug. loopen. Hedenmiddag omstreeks één uur liep het 10-jarig jongetje De R. tegen de juist aankomende fiets van mej X., met het ge volg dat hij viel en daardoor het rechter been brak. Na bij den heer Oosterman aan den Haagweg 7 te zijn binnengedragen en door den E. IT. D. voorloopig te zijn ver bonden. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd WATERPOLO. DE ZIJL. In de zweminrichting „De Zijl" vonden gisteravond de return-wedstrijden plaats tusschen een Zijl II en Iir-eombinatip tegen de Alphenschp Zwemclub II en een Zijl I eri Il-combinatie tegen A. Z 1. De eerste ontmoeting eindigde in een 2~0 overwinning der Alphenaren; de tweede werd door onze stadgenooten verdiend met 51 gewonnen. CRICKET. AJAX—ROOD EN WIT. Gisteren heeft een combinatie van Ajax een vriendschappelïjken wedstrijd gespeeld tegen een combinatie van Rood en Wit. De Haarlemmers (148) wonnen met 33 runs op de eerste innings.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1