WAALS AGENDA. STAATSLOTERIJ. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. Zondag. ZomerluEt: Tuinooncert Harmonie De Post. 8 nor. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëlé-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Thealer", Breestraat: Bioscoop- en Variëlé-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagdienet der apotheken wordt van Maandag 20 Aug. a.s. tot en met Zondag 26 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. Het repareeren en opnieuw overtrekken van matrassen en bedden, kan binnen een dag geschieden. 5482 Haarlemmerstraat 130—136. de termijn van ontruiming wederom te wor den verlengd- Op de door de Oommissie van Fabri cage in haar rapport genoemde gronden bestaat er naar hun meening, hoewel bin nenkort de door de vereeniging tot bevor dering van den bouw van werkmanswonin gen gestichte huken gereed komen, aanlei ding deze verlenging ook ditmaal nog op een tijdvak van 6 maanden te bepalen. Onder mededeeling, dat de Gezondheids commissie zich hiermede eveneens kan ver eenigen, geven B. en W. den Raad mits dien in overweging te bepalen, dat bedoel de woningen uiterlijk op 3 Maart 1929 moe ten zijn ontruimd. Sedert de laatste opgave is het aantal der ontruimde woningen met 8 toegenomen. HET IN ERFPACHT GEVEN VAN GRONDEN AAN DE STICHTING „DE LEIDSCHE HOUT». Nadat de Raad in haar zitting van 23 Februari 1928 in verband met de door den heer D. J. J. de Koster gedane schenking de Statuten had vastgesteld van de Stich ting „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van [Wandelparkenbesloot zij op 20 December d.a.v. var» de aan de gemeen te toebehoor end e perceelen weiland c.a. aan en bij den Warmonderweg, tezamen groot phn. 23 H.A., een oppervlakte van ongeveer 16 H.'A. onder een nader te bepa len rechtsvorm ter beschikking te stellen van deze Stichting, ten einde door haar te worden aangewend voor het doel in de statuten omschreven. Het doet B. en W .genoegen te kunnen mededeelen, dat de plannen tot den aanleg thans, dank zij de verder van belangstel lenden ontvangen: bijdragen, zoover gevor derd zijn, dat met de werkzaamheden zeer binnenkort een aanvang kan worden ge- maakt. Waar dus het denkbeeld van den heer De Koster spoedig staat te worden verwezenlij Jet, is than© het oogenbVik aan gebroken. om den rechtsvorm met betrek king tot de beschikbaarstelling van don grond te bepalen. Als rechtsvorm van in- gebruikgeving komt het hun Ooilege voor het onderhavige geval het meest geëigend voor uitgifte in erfpacht voot een tijdvak Van 75 jaren. Vermits het de bedoeling van het besluit van «0 December is geweest, dat de gemeente het terrein tegen eeD ge- ringen canon afstaat kan deze vergoeding meer als een erkenning van het eigendoms recht dor gemeente, gevoeglijk op f. 1 per Jaar worden bepaald. Op de uitgifte kunnen verder van toe passing worden verklaard de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, voorschrijven de o.m. dat onderhoud en belastingen voor rekening van den erfpachter komen, met dien verstande echter, dat een. enkele uit zondering wordt gesteld. Het komt B. en W. n.l. gewenscht voor te bepalen, dat bij beëindiging van de erfpacht de beplantin gen en verdere opstallen aan de gemeente in eigendom overgaan, zonder dat laatst genoemde tot eenige vergoeding zal zijn gehouden. Met het oog op de beschikbare gelden heeft het Stichtingsbestuur het voornemen, geleidelijk den parkaanleg uit te voeren en wel aanvankelijk over een oppervlakte van ongeveer 15 H.A. Zoodra en naar mate de Stichting over de daartoe vereischte gelden beschikt, zal de aanleg en de beplanting worden voort gezet, totdat het park- en wandelwegen- plan zijn vollen omvang beeft bereikt. Een gedeelte van het terrein blijft aan de gemeente voor villa-bouw en een ge deelte. waarop men zich de door de ge meente te stichten sportterreinen heeft ge dacht. (N i e t - O f f i c i e e I). 448® STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 23 Aug. 1928. 3e Klasse 4e Lllst. Prijzen van 45.—. 102 246 287 406 639 1039 1194 1347 1866 2806 2839 3141 3440 3478 3743 4202 4737 5296 5607 5681 5945 5981 6081 6408 6564 7030 7319 739 i 7533 7965 8062 8254 8277 8387 8617 8666 8913 8942 9242 95S5 9813 9975 10240 10291 10536 10691 10718 10852 11026 11190 11308 11376 11457 11638 11917 11969 12032 12329 12600 12651 12866 13300 13351 13598 14302 143V5 14392 14646 14659 14782 15210 15847 16045 16210 16239 16513 16573 16706 16743 16811 16991 17393 17443 17652 17834 17930 18110 18417 18792 18961 19661 19742 19770 19799 J9509 19904 20015 20812 209S6 GEBOREN: Lucas, z. van L. Klinkhamer en A. K. A. Jonas Hellena Alida, d. van J. Bij en H. A. Stol Martinus Stephanus, z. van A. van Polanen en A. Vlasveld Charlotte Caro line, d. van J. J. L. Temminck en K. C. van Dorsen Hugo, z. van D. W. v. der Wal en J. H. v. d. Velden Susanna, d. van A. v. der Kaaij en C. M. Giezen Maria Cor nelia, d. van G. H. Blikman en C. van Es Willem Hendrik, z. van G. M. Klap en H. Massaar Antonetta, d. van T. Lit en E. v. d. Lucht Maria, d. van D. v. der Blom en E. J. Bon Adriaan, z. van P. C. van Heusden en A. de Jong Maria, d. van C. E. Klink en C. Staal Elizabeth Johanna d. van J. Scharroo en II. van Esdonk Antonia, d. van M. F. v. der Steen en J. Granneman Pieter, z. van D. Hartevelt .en A. de Ruijter Rens, z. van R. Boontjes en J. Ligt'hart Johannes Wilhelmus, z. van A. J. Vreeburg en B. M. Pley Olto, z. van J. D. Schepers en J. Lofvers Pe- Ironella Maria Theresia, d. van C. de Groot en C. J. Colpa Cornells, z. van G. de Groot en G. M. van Groen Johan, z. van A. van Es en C. W. R. v. den Hoek Ca- .tharina Maria. d. van G. Schenk en J. Mas saar Johanna Calharina, d. van C. Veef- kind en M. Siera Cornells, z. van C. de Boer en C. Piket Oharlotta, d. van J. Beij en C. Vergunst Dirk, z. van H. Wolting en H. Leering Jacoba Maria. d. van P. de Haas en M. J. v. d Pulten Maria Wilhel- mina, d. van J. de Nie en S. Waterland Jacoba Johanna, d. van G. N. M. Sleijser en Jü. Foekking I.aurens Jacobus, z. van S. van Riet en J. F. Bohn Maria Johanna, d. van W. de Romijn en N. de Graaf. GEHUWD: Th. H. Hermans jm. en J. M. Berlemon jd. H. B. Ia Riviere jm. en P. M. W. de Goede jd. A. Groeneveld jm. en H. v. Dam jd. M. D. Staflen jm. en L. M. Stafleu jd. A. Wendt jm. cn J. M. Sas burg jd. E. Wassenaar »cdr. en W. Dui- vermann jd. F. v. d. Meer, wedr, en Th. L. Huys jd. J. P. Hogeboom jm. en G. J. Cozijn jd. P. C. Slootweg jm. en P. Bek jd. C. de Vet jm. en F. Hennig jd. N. Gordijn jm. en M. O. Horree jd. J. v. Rossen jm. en A. Nieuwenburg jd. W. Kleijn jm. en P. S. Orama jd. H. Ravensbergen jm. en A. E. J. v. d. Lin den jd. P. Verstraten jm. en M. A. Kuijl jd. J. Fasseur jm. en A. v. Duuren jd. W ,J. Wiggers jm. en F. Fallaux jd. OVERLEDEN: E. v. Kooy, z., 13 j. H. v. Weeren, m., 58 j. E. LardecKruit, wed., 80 j. J. v. Hoeven, m., 62 j. C. J. Duindam, d., 1 mnd. J. J. Ouwerkerk, z., 15 mnd. T. M. v. d. TuinRijndijk, vr., 46 j. J. M. Turk. d., ld. J. v. Haasteren, m., 62 j. J. v. RosseSeriier, vr., 30 j. H. J. Bolstier, m., 72 j. J. W. P. Jaspers, m., 53 j. D. Nederlof, vr., 60 j B. v. Abswoude, wednr., 76 j. N. Hoogenboom, vr., 33 j. D. Blansjaar, wednr., 84 j. GEVESTIGD: L. W. Abspoel en lam., metselaar, Bloe mistenlaan 4. F. T. Bensdorp, Oegslgees- terlaan 23. J. A. van den Berg, Hooi gracht 4. M. W. Berlel, Hoogewoerd 100. L. A. A. van der Boog, F. van Mieris straat 4. H. P. Bosboom, fitter, H. Rijn dijk 132. J. A. M. BreedeveltKorpers- hoek, 4e Binnenvestgracht 1. A. v. Brero en fam., Planlsoen 105a. C. Bugel, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. P. A. Dozij en fam., Electr. Techniker, Vrouwensleeg 6. E. H. van Duyneveldt, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. A. van DijkVan der Mey, Hooge Morschweg 61. J. C. Gans, coupeur, Schutterstraat 2. G. van Ginkel en fam., boomkweeker, Rijndijkstraat 25. J. M. Hendriksen en fam., tuinbouwkundige, Leeuwerikstraat 37. R. J. Hofstede, dienstbode, Haarlemmerstraat 268. A. J. Kieft. dienstbode, Kolfmakersteeg 4. J. W. de Koster, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. C. Kuster, dienstbode, St. Jacobsgracht 10. J. A. van der LaanZuyl, J. Paulushof 4. J. C. LiglenbergHooft Hasselaer en fam. Witte Singel 33. M. J. LouwrierVerver en fam., Lage Rijndijk 6B. Wed. J. Nas- veldVan Es en fam., Oude Vest 153. H. Olzant, dienstbode, Zoeterw. Singel 83. A. C. van Oosten, verpleegster, Acad. Zieken huis. H. Raukes, dienstbode, Breestraat 49 A. W. Roest, winkeljuffrouw, Doezastraat 19. T. Rook, verpleegster, Acad. Zieken huis. Ph. M. C. Kuipers, dienstbode, Witte Singel 33. C. A. Rijnberg, H. Rijndijk 188. A. Th. L. Schatz, dienstbode, Rijnsburger- weg 96. J. D. Schepers en fam., bedrijfs leider, Haagweg 30. G. Smitfenaar, typo graaf, Vliet 42. P. F. Smit, schilder, Vrou- wensteeg 8a. E. P. H. M. van der Stok, Breestraat 149. M. Teyn, verpleegster, Zoeterw. Singel 83. D. Verburg en fam., Heerenslraat 2. T. Wildschut, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis. VERTROKKEN: W. Smink en fam., Veur, Veurschweg 254 K. P. Kallenberg en fam., Den Haag, Wilgeslr. 44. J. J. Kanbier, Den Haag, Lamgroen 58. E. A. v. d. Broek, Amster dam, Laanweg 56. A. C. v. Zwieten, Sit- tard, Collenberg. M. Hund, Siltard, Col- lenberg. E. W. den Olden, Rotterdam, 2e Boschstra. 56b. Gez. Forsey, Rotter dam, Mauritsstr. 74/9. J. J. Kolmus, N. O. Indiê. W. J. Mulder, Rotterdam, Hol- landsche straat 16b. H. R. Stelma, Fra- nekeradeel, Tzum. P. Loos, Oegstgeest, Geversstr. 42. J. J. Swaan, Hilversum, Havenstr. 12a. R. Altona, Alphen a. d. R., Hoorn 181. Cr. A. Kiefl, Amsterdam, Heerenmarkt 2 II. X. Koorenhof, Amster dam, W. de Withstr. 102. H. W. Lutzke, Amsterdam. W. de Withstr. 102. C. v. d. Nouland, Voorhout, Rijnsb.weg 1. H. fr, Hölsgens, Noordw.hout, St. Bavogesticht. J Tiddens. Utrecht, Leidscheweg 53 bis. K. Prins, Noordwijk a. Zee, Schoolstr. 50. J C. M. Rijnen, Tilburg, Hoogvenschestr. 44. M Thomas, Zocterwoude, Vrouwenweg E 37. J J. L. Temminclc, Voorschoten, Wijngaardenlaan 29. M. Fieret, Den Haag, Nieboerweg 268. C. M. Dickhoff, Rotterdam, Zijlmakersstr. 24b. A. de Kloe, Den Haag, Kon. Emmakade 53. W. M. Werkhoven, Delft, v. Oldenb.veldslraal 17. A. J. M, Vierling, Zoeterwoude, Vrou wenweg 37 d. P. A. Kraayenbrink, Gouda, Vijverstr. 14. B. Kaczmarcijk Bottrop (Dl.), Oberstr. 21. W. Wassenaar, Den Haag, Kanaalweg 118. L. de Ruiter, Voorschoten, H. Rijndijk 148. B. Keur, Den Haag, Koningsstr. 8a. W. C. Luyke- naar, Den Haag, Ankeveenschestr. 10. A. v. 't Verlaat, Rotterdam, Oorvers tr. 56a. C. E. Waterman, Amsterdam, Dusartstr. 71, L. M. H. Wegner, Offenbach bij Frank- forl. F. II. Ermers, N. 0. Indië. J. J. Huy, Voorschoten, Rijndijk 178. M. Mor- reman en fam., Leiderdorp, Doesburg 38. Liang Hoo Tan, Xed, O. Indië. J. Eiker bout, Oegstgeest, Deulzstr. 7. J. C. Kas teel en fam.. Zoeterwoude, Vrouwenweg 37 A. M. C. v. Zonneveld, Oegstgeest, Terweeweg 70 W. N. de Nel, Voorscho ten, Leidscheweg 88. DE ALGEMEENE TOESTAND. De EngelschFransche vloot- overeenkomst. Polen en Lithauen. Thans komen er eenige bijzonderheden over het FranschEngelsche vlootcompro- mis. Het herinnert er aan. dat de conventie van Washington alleen capitale schepen behandelde, dat de maritieme conferentie te Genève in 1927 is mislukt en dat de voor stellen in de voorbereidende ontwapenings commissie onoverkomenlijke bezwaren baar den.' Wijl nu Frankrijk en Engeland een her vatting van die besprekingen wenschen, hebben zij naar een basis van overeenkomst gezocht, welke ook voor de andere mogend heden aannemelijk was. Ze kwamen tot een oplossing, die reke ning hield met den wensch van Frankrijk om de globale tonnage van de lichte strijd krachten te beperken en den wensch van Engeland om een beperking per categorie te verkrijgen. Men is er toen toe gekomen om voor te stellen, dat de onderzeebooten van kleine tonnage, noch de schepen boven water, die minder dan 10.000 ton meten, zouden beperkt worden, wanneer ze een verdedigende bewaping hebben, maar om de kruisers en andere offensief gewapende schepen te beperken. Het compromis wil zoo de mogelijkheid voor overeenstemming tusschcn de mogend heden openen teneinde een conventie te kunnen onderteekenen, die het geheele ont wapeningsprobleem regelt. Zooals bekend, is men in Amerika en Italië weinig te spreken over de voorstellen, Japan echter juicht^ ze ^toe. In zijn jongste antwoordnota aan Polen verklaart Lithauen's dictator Woldemaras (het zeer te betreuren het Poolsche voorstel om de voltallige zitting te Genève op 25 Augustus bijeen te roepen niet te kunnen aannemen. De Lithausche delegatie betreurt de ver traging in de werkzaamheden der voltallige conferentie, welke zij zoo veel mogelijk wilde bespoedigen. De weinige dagen, welke tot aan de raadszitting overblijven, lalea .evenwel geen positief werk toe. Woldemaras wijst er op, dat de laatste commissies der Poolsch-Lithausche conie- rentie half Juli haar werkzaamheden heb ben beëindigd en dat er genoeg tijd zou zijn pvergebleven om de voltallige zitting der conferentie eind Juli of in den loop van Augustus bijeen te roepen. De verantwoor delijkheid voor de vertraging der conleren- tieweïkzaamheden valt geheel en al op de Poolsche delegatie. De Lithausche delegatie is bereid de con ferentie te hervatter., wanneer het haar na haar deelneming aan de werkzaamheden van den volkenbondsraad en der volken bondsvergadering wordt toegestaan. Daar minister Zaleski aan deze werkzaamheden persoonlijk deelneemt, zal ook een bijeen roeping der Poolsch-Lithausche conferentie jn den loop der zitting mogelijk zijn. 't Is weinig afdoende' Van de zijde van Lithauen wordt gewag gemaakt van het beschieten van eenige posten aan de grens door Polen, het uit rukken van een grenspaal etc. BELGIE. Bomaanslag te Lnik. Gisternacht is ar onder een raam van het ItaViaansohe consulaat te Luik een bom ontploft. De bewoners waren afwezig en zoo ie er slechte materioele schade aange richt. Een verdacht individu wordt opge spoord. Het eerste onderzoek van het parkefl wijst er op, dat de bom van groot kaliber was en door een onhandig persoon moet zijn behandeld; was zij anders geplaatst, dan zou ongetwijfeld het heele gebouw vernield zijn. De 6chade is vrij aanzienlijk. Een raam werd geheel vernield, alle ruiten zijn gesprongen, in het kantoor zijn tafels en stoelen verbrijzeld en schilderijen aan flarden. Een portret van Mussolini bleel echter gespaard. Aangedrongen wordt op strenger toezicht op en verdrijving van alle vreemde avon- turiers, die vaak beweren politieke uitge wekenen te zijn, maar in werkelijkheid booswichten en misdadigers zijm DUITSCHLAND. De Dnitsche kabinetsraad. Gisteren is een kabinetsraad gehouden, die natuurlijk speciaal aan de buitenland, sche aangelegenheden was gewijd. Na at. loop wordt er op gewezen, dat de onder- teekening van het verdrag-Kellogg niet ala een zaak van Duitsch-Fransche politiek dient beschouwd te worden, maar voorna melijk als een Duitsch-Amerikaansche aan. gelegenheid. Als zoodanig dient ook de reis van Stresemann naar Parijs beschouwd te worden. Natuurlijk is te verwachten, dat dr. Slresemann's aanwezigheid in de Fransche hoofdstad aanleiding zal geven tot het be spreken van een aantal, vraagstukken in de oplossing, waarin Duitschland op dit oogen. blik bijzonder groot belang stelt. Zoo is bef ongetwijfeld van belang, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken voor de eerste maal persoonlijk contact zal krijgen met Poincaré. Aan deze samenkomst dienl echter niet zooveel belang gehecht te wor den, dat men er onmiddellijk practisehe resultaten van verachten moet. Op de eerstkomende vergadering van den Volkenbond, welke onmiddellijk volgt op de bijeenkomst te Parijs zal echter we! een aantal actueele vraagstukken besproken worden; in de eerste plaats de ontruiming van het Rijngebied. Wat deze laatste kwestie betrelt, zal de Duitsche regeering vasthouden aan de beide beginselen, welke haar politiek sinds Lo carno beheerscht- ten eerste dient de op lossing een definitieve regeling voor beide zones te bevatten en ten tweede kan er geen sprake zijn van eenige tegenprestatie van Duitschland. Ook de afd. Berlijn van de soc.-dem. partij heeft thans geëischt èf niet-bouw van den kruiser 6f uittreden der soc.-dem. mi nisters uit de regeering. ALBANIË. De stichting van een koninkrijk. Het staat thans wel vaat, Zaterdag zat Aohmed Zogu tot koning werden geprocla meerd. Hij zal de zitting van het parlement niet bijwonen maar in zijn woning te Du- razzo de delegatie ontvangen, die tem in naam van de nationale vergadering in ken nis zal komen stellen van het gevatte be sluit. RUSLAND. Geen Engelsch oorlogsschip toegelaten. De Russische regeering heeft op een ver zoek der Engelsche regeering tot overbren ging van de 40 lijken der bemanning van de L 55 geantwoord, dat zij niets tegen het afhalen der gevonden geraamten had, maar dat zij niet kon toelaten, dat een Engelsch' oorlogsschip met dat doel een Russische haven zou binnenloopen. Ieder koopvaar dijschip, hetzij Engelsch, hetzij neutraal, was echter welkom. ZUID-SLA VIE. De rouw voor Raditsj geëindigd. De nationale rouw voor Stephan Raditsj ts gisteren geëindigd met een godsdienst plechtigheid in de kerk te Agram. De plech tigheid werd bijgewoond door alle afgevaar digden der Kroatische coalitie met de lei ders dr. Matsjek, Pribitsjewitsj en dr. Troem- bitsj aan hun hoofd, door de bloedverwan ten der bij den aanslag in de Skoeptsjtina om het leven gekomen afgevaardigden, de buitenlandsche consuls, vertegenwoordigers van de universiteit, de academie van weten schappen, enz. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr, G. KELLER. 29) Hij wandelde met versnelden pas naar de stad terug en ging rechtetreeke naar Det- teriing's particuliere woning. De hoofdin specteur zat aan het avondmaal en noodigde hem mede aan te zitten. Doch Stevenege verklaarde, dat hij erg laat zijn middagmaal had gebruikt, zoodat hij zich excuseerde. Maar een frisschen dronk sloeg hij toch niet af en na daarvan voorzien te zijn, liet hij zich in een stoel bij den haar vallen. „En u heelt Whalmore kunnen pakken?" begon hij. Detterling, die juist een Hinken hap vleesch had genomen, knikte en wees met zijn hoofd in de richting van de arrestanten- lokalen van het politiebureau. „In de cell" zei hij, zoodra zijn mond leeg was. Goed opgeborgen! Ik heb hem de beste cel gegeven en gezorgd, dat hij het er zoo goed mogelijk heeft. Het ie zijn eigen schuld, nietwaar, en we mogen niet opnieuw de kans loopen, dat hij weer op den loop gaat." „Waar zat htj?" vroeg Stevenege. „Hij had zich verscholen in een dier kleine zijdalen van Alansdale." antwoordde Detterling. Hij had het zich gezellig gemaakt in een grot Maar natuurlijk zorgde iemand voor zijn eten en drinken iemand die van alles afwist. Ik zou toch wel willen weten, wie die iemand wasl*1 „Dat heeft hij u natuurlijk niet verklapt!" opperdo Stevenege. „Neenl Hij heeft niels gezegd, alleen bui tengewoon kalm verklaard, dat ik me deer lijk vergiste. Ik heb hem geantwoord, dat wij ons allemaal wel eens vergissen, en dat, als dit thans mij overkwam, me niels liever zou zijn dan mijn vergissing te erkennen." „Wanneer komt hij voor?" vroeg Steve nege, „vermoedelijk morgen?" ,,'t Treft prachtig!" antwoordde Detter ling, terwijl hij zorgvuldig nog wat vleesch sneed, „de plaatselijke rechtbank houdt hier morgen zitting gelukkig en dat begint om 10 uur. Wij brengen Whatmore's zaak als eerste op de rol en deze wordt dan dadelijk afgedaan." „Enkel een kwestie van formaliteiten, niet waar? Erkenning van de rechtmatig heid der arrestatie en verlenging der pre ventieve hechtenis?" „Nu, ik had gedacht nog wat vorder te gaan," antwoordde Detterling. „Wij zijn al aardig op streek, vind ik en ik had het plan de zaak van het gevlekte bankbiljet ter sprake to brengen Doch het noodlot wil, dat mij dil morgpn niet wel mogelijk zal zijn. Wij zouden daarbij hel getuigenis van Maidment moeten hebben En Maidment is uit de stad, naar het Zuiden, voor den een of anderen wedslrijd." „Och, ik liet het morgen maar met een paar formaliteiten afloopen," adviseerde Stevenege „Laat de hechtenis met een week verlengen. In een week tijde hebben we kans heel wat meer te weten, voor of tegen hem „Ik zou niet het minste bezwaar hebban legen eenig bewijs le zijnen gunste." ver klaarde Detterling. ,,'i Is toch wel beroerd een als hij van zoo iets verdacht te zien. blaar lieve hemel, wat ia daaraan te doen?. Het ziet er al heel slecht voor hem uit. En van welken knnl is eenig bewijs te zijnen gunste te verdachten? Ik zou het waarach tig niet wetenl" Stevenege wist misschien wel een kant, waarvan iels was te verwachten, maar hij hield zijn mond en na beloofd te hebben, dal hij don volgendon morgen bijtijds ter terechtzitting zou verschijnen, keerde hij naar zijn hotel terug. En daar bij den haard van de rookkamer gezeten, bracht hij alvo rens naar bed te gaan een uur door in vol komen doelloos gemijmer naar aanleiding van zijn gesprek met Barbie Lansdale. Zijn overpeinzingen hadden goeddeels den vorm van vragen, waarop hij geen afdoend ant woord kon geven. Waarom geloofde Barbie Lansdalo in Whatmore's onschuld? Waarom had Oswald Cleverley zich smadelijk uitge laten over hem en Detterling en beweerd, dat zij een verkeerd spoor volgden? Span den Oswald en het meisje met elkander sa men en hielden zij iemand verborgen? Wie was dat dan? Waarom wilden zij iemand verbergen? Wat schuilde achter dat alles? Beslond er iets reeds van vroeger, waarvan hij geen weet had? Het had hem toegesche nen. dat. wat hij had genoemd het What- more-spoor, zich duidelijk voor hem aftee- Jcende, maar nu begon hij toch wat te twij felen en nu vroeg hij zich af, of hij door te volgen, wat als het ware voor de hand lag, het bijna onnaspeurlijke over het hoofd had gezien. Toen hij zich te rusten legde, had hij op a' zijn vragen nog geen antwoord gevond-n en hij was nog geen sfreep verder gekomen, toen hij den volgenden morgan om vijl mi nuten vóór tienen ds gerechtszaal betrad, waar een nieuwsgierig en op sensatie be lust publiek in zoo groolen getale was sa-i mengestroomd, dat geen hoekje onbezet was gebleven. Doch (oen do torenklok het uur van tienen aankondigde en aller oogen zich wendden naar de plek, van waar de rechters zouden verschijnen, vertoonde zich geen enkele magistraatspersoon en de iluwoelen gordijnen op den achtergrond, waarlusschen de handhavers van het recht doorgaans gingen om zich in plechtig zwij gen naar hun plaatsen te begeven, bleven roerloos hangen. Het duurde vijf minuten, het duurde tien minuien en nog steeds ble ven de zetels van den burgemeester en zijn bijzitters onbezet. Toen baande een beambte zich een weg door de menigte in de zaal en fluisterde Detterling iels in het oor. Na met een ernstig, verbaasd gelaal geluisterd te hebben naar hel nieuws, dat hem werd toe- gefluiaterd, stond dezo op en begaf zich na Stevenege gewenkt te hebben naar een aangrenzenden gang, waar de detective zich ijlings bij hem voegde. „Ik weet niet, wat er aan het handje is," zeide Detterling zachtjes, „maar er is iets gebeurd I Do heeren hebben u en mij ge vraagd in de burgemeesterskamer te komen. Ga mee. dezen kant uit." Hij opende een deur en leidde Stevenege een groot «n keurig ingericht vertrek bin nen, waarvan de hooge ramen uitzicht ga ven op het Marktplein. Stevenege was nog niet in deze kamer geweest en hij keek naar de schoons rijkdommen mei het gevoel voor kleur van den kunstenaar en met den eer bied van den oudheidkenner voor de eer waardige meubileering Zeker heel wat bur gervaderen van Alanschester hadden in dit statige vertrek de belangen der stad be hartigd. Het eiken beschot der wanden - moest needs in den tijd van koningin Anna voor antiek gehouden zijn; de meubileering zou eiken liefhebber hebben doen waterlanden; de olieverfpotrclten van plaatselijke hoog- waardigheidsbeklecders en andere schilde rijen waren bruingetint van ouderdom en enkel een mooi karpet en een telefoontoe stel waren modern. Doch Stevenege kon aan details slechts een vluchtigon blik schen ken; hij begreep, dat op dit oogenblik de personen in de kamer voor hem van grooter beteekenis waren dan do mooie meubels. Hij zag vijf personen bijeen. Vooreerst zat bur gemeester Ollard, blijkbaar danig van streek, aan het hoofd van een lange tafel in het midden van de kamer. Naast hem waren twee medeleden van het gemeente bestuur gezeten, mannen op lecflijd, die Stevenege reeds herhaaldelijk in de slad was tegengekomen. Ook hun was hot aan te zien, dat er iets was voorgevallen, hetwelk hun gemoed met twijfel en ongerustheid vervul de. Aan het andere einde van de tafel zat een jonge man met scherpzinnig gelaat, dien Stevenege ook van gezicht kende, en links van hem. dicht bij een raam een forsche, echt moederlijk uitziende vrouw, die even als d» anderen blijkbaar aangegrepen was door een gevoel, dat zij onverwachts stond voor een lastige geschidenis. Burgemeester Ollard verzocht den beiden heeren de deur te eluiten en naderbij te ko men. Hij wees met een handgebaar naar den heer aan bet andere einde der tafel en ver volgens raar de vrouw. (Wordt vervolgd). 3 ;-v 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2