UIT DE RIJNSTREEK. SP0NS-INLEGZ0LEN f. 0.35 en f. 0.75 „De Centrale", Haarl.str. 74 UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. Directie en Administratie ALPHEN. Een schoolkwestie. Ged. Staten hebben in openbare zitting fcebandeld het beroep van het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van Lager en Meer Uitgebreid Chr. Schoolonderwijs al hier, tegen het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij de gelden voor de stich ting eener school voor gewoon lager onder wijs worden geweigerd. Rapporteur was de heer Crena de Iongh. Het schoolbestuur heelt zich op 17 Mei 1927 tot den Raad gewend om medewerking voor de stichting van een school in de omgeving van de Goeman Borgesiusstraat De Raad weigerde op 22 Augustus de gevraagde me dewerking, omdat er z.i. geen behoefte be stond aan een school omdat de kinderen, voor de nieuwe school bestemd, over reeds bestaande scholen konden worden verdeeld. Het schoolbestuur ging in beroep bij Ged. Staten, er o.m. op wijzende, dat vooral de laagste klassen overbevolkt zijn en ver deeling dus niet mogelijks is. De hoofdinspecteur en de inspecteur van het lager onderwijs steunde het beroep, aanvoerende, dat verdeeling der kinderen wellicht mogelijk, doch niet wenschelijk zou zijn en bijbouw van lokalen aan enkele scholen noodig zou maken. Bovendien geldt h.i. par. 11 van art. 64 van de wet van 16 Febr. 1923 niet voor gevallen, waarin de aanvrage om een nieuwe school verband houdt met de toeneming der bevolking, het geen te Alhpen a. d. Rijn het geval was. Ter vergadering van Ged. Staten werd namens het schoolbestuur betoogd, dat steeds getracht was de leerlingen over de drie scholen der vereeniging te verdeelen, dal nieuwe bouw voorkomen zou kunnen worden. Thans was dat niet meer mogelijk, daar de aangifte van leerlingen voor één school 70 bedroeg en de eerste klassen der beide andere scholen 48 en 45 leerlingen hadden. De Raad heeft, naar het school bestuur meent, te veel gekeken naar het totaal aantal leerlingen der scholen en over het hoofd gezien, dat voor de nieuwe leer lingen in de lagere klassen juist geen plaats is. Namens B. en W. verklaarde wethouder ran Leeuwen, dat het college zich bij den tofdinspecteur en den inspecteur aansluit Namens den Gemeenteraad betoogde de leer van Dijk, dat het doel der wet van 1923 was het stopwetje te verbeteren in '1 belang der gemeentefinanciën. Met toe passing dier wet zou slechts één der 70 aangegeven leerlingen niet geplaatst kun nen worden. Bovendien was de toevloed der leerlingen niet zoo groot als verwacht was, n.l. voor de drie scholen 45, 17 en 25. Op 1 April 1928 telden de scholen 310. 114 en 109 leerlingen en de Raad meent, dat de schoolruimte benut moet worden, daar men anders overgeleverd was aan een spitsvormig klassenindeeling. De uitbreiding der gemeente kan niet te gen toepassing van de wet van 1923 wor den aangevoerd, daar altijd naar plaatsing op gelijksoortige scholen gezocht moet worden. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Aanbesteding. Door B. en W. werd gistermorgen 11 uur Ier secretarie publiek aanbesteed, het ver beteren van de speelterreinen bij de Openb. Lagere Scholen aan de Raadhuisstraat en den Oudshoornscheweg. De inschrijvingen waren als volgt: Perceel I, Metselaarswerkzaamheden: 1. S. de Jeu, f. 2280 (aan wien het werk werd gegund); 2. H. Oudenes f.2368; 3. L. West maas f. 2390; 4. K. Tolk f. 2532; 5. J. J. v. Engelen, f. 2885. Perceel II, Smidswerkzaamheden: 1. J. Oudejans f. 950 (aan wien het werk werd gegund); 2. N. V. Kon. Holl Handel Mij. Groenewegen Zn, de Bilt, f. 1192; 3. J. J. j Boers, Wassenaar, f. 1-400; 4. H. A. Haver kamp, f. 1670; 5. J. de Haan, f. 1720; 6. Th. A Rozestraten, f. 1775. Voor zoover geen plaatsnamen zijn ver meld wonen de inschrijvers te Alphen aan den Rijn. De heer W. van Vliet, alhier, is ge slaagd voor het examen hoofdakte. Onze plaatsgenoot J. v. d. Berg, slaag de gisteren te 's-Gravenhage voor het tweede gedeelte van het notarieel examen. Automobilisten en motorrijders worden nogmaals herinnerd aan het bepaalde bij de Motor- en Rijwielwet om zich tijdig van «en nieuw rijbewijs te voorzien, daar Zon dag j.l. wederom tallooze nalatigen door de politie alhier zijn verbajipeerd LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Marinus, Z. van M. H. Goedhart en J. S Karens Aagje, D. van C van Dijk en M Ottema. Ondertrouwd: Petrus Adrianus Hooger- vorst jm 23 j. en Wilhelmina Cornelia Ver- hoeff jd. 23 j. WADDINXVEEN. Dezer dagen zal vanwege het „Tehuis van door armoede verzwakte kinderen" te Leiden aan de huizen der ingezetenen voor bet goede doel worden gecollecteerd. ZWAMMERDAM. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden publieke aan besteding voor het bouwen van een café met bovenwoning voor rekening van den beer J. Walraven, Molenkade alhier, is als Jolgt: p. van der Heijden Zn., Zwammer- ®em. f. 10.196; D. Verweij, Nieuwerbrug, L 10.178; W. Bouman, Woerden, f.9500; Overes Van Egdom. Alphen a d. Rijn, f 8823; De Jong Plomp, Bodegraven, i- 8212A. van Dam, Alphen aan den Rijn, L 8115B. Wassing, Woerden, f.7918; J. Kelis, Bodegraven .f. 7700; H. Hoogendoorn, «ieuwerbrug. f. 7670; P. van Katwijk. Bode- graven, f. 7610. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Maandagmorgen vroeg had op den Overtocht alhier reeds een botsing plaats. Een knecht van de firma B. was juist bezig om een auto het hek uit te rijden, toen een motorrijder, komende uit het dorp, wilde passeeren. Deze dacht nog juist langs de auto heen te kunnen rijden, maar op het zelfde moment schoot de auto iets vooruit, met het gevolg, dat de motorrijder lusschen de auto en een hek bekneld raakte. Het motorrijwiel bekwam daardoor ernstige schade: de berijder kwam er nog goed af. RECLAME. VERFR1SSCHENDs AALSMEER. Het bestuur der Coöp. Vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling" benoemde als veilingmeesters der le en 2e tribune de heeren W. Harting Wzn. en H. Nieuw koop, beiden reeds in andere functie aan de veiling verbonden. De heer G. Maarse Dzn. werd als zaalchef benoemd. De melkprijs is sinds Maandag weer met 1 cent per Liter verhoogd en thans op 15 cent gebracht. In doorsnee blijft de melk dit jaar tot nu toe in dezen omtrek 1 cent boven den prijs, welke vorig jaar werd be taald. „Aalsmeers Koorvereeniging" wist op het Intern. Zangconcours, te Den Haag* gehouden, in de afd. Uitmuntendheid een tweeden prijs te veroveren. Deze prijs be staat uit een zilveren lauwertak plus een bedrag van f. 200. Vrijdag a s. zal het 25 jaar zijn ge leden, dat de heer R. Schenkius, vanaf 1921 in deze gemeente werkzaam als spoorbrug wachter, bij de H. IJ. S. Mij. in dienst trad. Voordien was hij een 9-tal jaren te Pur- merend werkzaam.. Op den -iden Sept. a.s. hoopt de jubilaris tevens zijn zilveren hu welijksfeest te vieren. HAARLEMMERMEER. Benoeming raadslid. Door den voorzitter van het centraal stembureau is de heer S. Beljaars (R.K.) wonende te Zwanenburg alhier benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Schooten, die van af 12 April 1921 raadslid en van af September 1924 wethouder van deze gemeente is ge weest. De heer D. Brouwer, commies ter secretarie alhier werd in de vorige week door den commissaris der koningin te 's-Gravenhage beêedigd als burgemeester der gemeente Den Bommel. ,In verband hiermee is hem op zijn ver zoek door B. en W. van deze gemeente eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie. De gemeenteraad in Den Bom mel heeft intusschen zijn nieuwen burge meester reeds verrast door hem met alge- meene stemmen te benoemen tot gemeente secretaris, waarvan hem telegrafisch be richt is gedaan. De heer Brouwer zal nog deze week naar zijn nieuwe woonplaats vertrekken en in de volgende week op de gebruikelijke wijze eenigszins feestelijk worden geïnstalleerd. HILLEGOM. Twee van de drie postbestellingen zijn belangrijk vervroegd. De morgen- en de avondbestelling gaan beide ongeveer een half uur vroeger uit. Dagbladen, die voor de vervroegde bestelling te laat komen, worden apart bezorgd. De middagbcstelling is onveranderd gebleven. Het is een verbetering, die zeer gewaar deerd wordt; vroeger bestond er werkeijk reden tot klagen. KATWIJK. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente wordt gehouden op Donderdag 23 Aug, des namiddags 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het geven van een naam aan het complex gronden ten Zuiden van Katwijk aan Zee. 4. Voorstel tot verkoop, uitgifte in erf pacht en ruiling van grond. 5. Voorstel tot het aanvaarden eener schenking. 6. Voorstel tot het verleenen van ver gunning tot het reeds nu bebouwen der gronden, welke aan de Katwijksche Bouw- vereeniging zullen worden overgedragen. 7. Verzoek van het bestuur der Christel. Naaischool te Katwijk aan Zee om een extra-subsidie over 1927. 8. Voorstel met betrekking tot het op nemen van de boeken en kas van den Ge meente-Ontvanger. 9. Voorste inzake het ziekenhuis. 10. Voorstel tot wijziging der verordening op den gasprijs. 11. Voorstel om over te gaan tot uitvoe ring van het besluit d.d. 24 Juli 1918: Bouw Gemeentehuis. 12. Rondvraag. KATWIJK AAN ZEE. Hedenavond le halfacht zullen voor de strandevangelisatie optreden ds. Joh. Luu- ring van Hazerswoude en ds D. K. Wielenga van Voorschoten en op Donderdag a.s. te 4 uur de heer J. Versteegt van Ouwerkerk aan den IJssel en ds. H. Mondt van Leider dorp. Vervolgens zal te halfacht een Duit- sche dienst gehouden worden, welke geleid zal worden door ds. R. G. Akkerhuis, eer tijds predikant te Ruhrori De heer J. van der Schaft, die sedert zes jaar ambtenaar bij den Post- en Tele graafdienst alhier was, en zijn echtgenoote, die ruim drie jaar als telefoniste ter kan tore werkzaam was, gaan 1 September a.s. onze gemeente verlaten. De heer v. d. Schaft komt in gelijke be trekking te Bussum. Mevr. v. d. Schaft Munnikhuizen komt op non-actief. Het postkantoor alhier verliest in het echtpaar v. d. S,M. een paar ambtenaren wier hulpvaardigheid en voorkomendheid bij het publiek in aangename herinnering zal blijven. LISSE. De heer B. Verhoef alhier is geslaagd voor het praktijk-examen Nijverheidsonder wijs akte N.b. NOORDWIJK. Aanhouding verzocht. De commissaris van Politie alhier ver zoekt als verdacht van verduistering ge pleegd in dienstbetrekking opsporing aan houding èn voorgeleiding van den Duitscher Hugo Westphal, oud 32 jaar, van beroep fotograaf, afkomstig uit Kiel. Signalement: lang 1.60 M.; bruine ge laatskleur;. bruine oogen: kort blond haar; zonder baard of knevelgouden hoektan den; gekleed in grijs colbertcostuum; bruine schoenen, beige overhemd, grijs geruite jockie pet; heeft 'n bruine koffer bij zich. De commissaris van Politie alhier verzoekt als verdacht van verduistering, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den 28-jarigen Duitsche Hans of Fritz No- vak van beroep fotograaf. Signalement: lang 1.80 M.; rond gebruind gezicht; zwart achterover gekamd haar; bril met zwart celluloid garnituur; whipcord rijbroek, grijze sportkousen, idem colbertjas en hoed en pet. Is in het bezit van bruin lederen koffer groot 8050—20 en een nieuw bruin mahoniehouten tropisch uitgevoerd foto toestel, formaat 10 bij 15, Zeiss lenz. In- beslag name van het hierboven genoemde wordt tevens verzocht. In verband met de verplaatsing van het draadlooze ontvangstation van Wasse naarMeijendel naar Noordwijk worden met ingang van 1 September van eerst genoemd naar laatstgenoemd kantoor ver plaatst: de commies der posterijen en tele grafie J. van Gessel, de commies-titulair J. Weruke, de adjunct-commiezen bij den telegraafdienst J. M. A. Theunissen, J. A. H. Frentz en J. W. van de Water, de tele grafisten le klasse A. S. M. van Schendel, J. W. F. Duijnstee, J. H. Bosman en G. J. van Dam, de telegrafist 2e klasse R. Wissema van 's-Gravenhage en de voor man-werkman le kl. J. J. van Os. NOORDWIJK-BINNEN. De heer J. L. C. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel. Onderzoek wordt ingesteld. NOORDWIJK AAN ZEE. Op den N. Zeeweg werd het 8-jarig zoontje van den heer G. alhier door een auto, bestuurd door den heer P. G. M. uit Lisse overreden, tengevolge waarvan het jongetje naar het ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. Naar wij vernemen treft den bestuurder der auto geen schuld. OEGSTGEEST. Winkelweek. Zoo tegen het einde van de voorbereidin gen van de W.W. is iedereen druk in de weer. In het tentoonstellingsgebouw is men hard aan 't werk waardoor reeds een keu rige samenstelling van het geheel is vér- kregen. Aan deze tentoonstelling zullen, naar wij vernemen, verschillende attracties verbonden worden. Iedere 25ste bezoe- kerister) zal een prijs krijgen. Men zal daarom goed doen. de entreebewijzen zorg vuldig te bewaren en de nummers le con- trolee'rcn voor een mogelijken prijs. Ver schillende firma's w.o.: firma Dros en Tieleman, Duyverman, Dofferhof, Mcj. Vrij, H. v. d. Leeden, de firma Verkade hebben reeds prijzen toegezegd voor bepaalde num mers op entreebewijzen. Dit voorbeeld zal nog door meerderen gevolgd worden. De firma van Nelle heeft toezegging gedaan, te komen met een gratis theeschenkeTij. Voor de W.W. zijn ook verschillende prijzen ('behalve de reeds beschikbaar gestelde) toe gezegd en wordt van de zijde van niet deel nemers steun verleend in den vorm van vrijwillige bijdragen. Het blijkt uit deze enkele gegevens wel duidelijk dat van een algemeene medewer king gesproken kan worden. De officieele opening van de W.W. zal plaats hebben op Vrijdag 24 Augustus des n.m. 2 uur in Hotel „Het Witte Huis". De heer H. Meijer alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. VOORHOUT. Raadsagenda. De leden van den raad dezer gemeente komen Vrijdagavond 8 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeehngen. 3. Bestendiging van de verordening op de heffing van schoolgelden. 4. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening dienst 1927. 5. Aanbieding van het ontwerp der ge- meentebegrooting, dienst 1929 en benoeming begrootingscommissie. 6. Ontwerpbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting 1928. 7. Belastingreclames. Loop der bevolking. Gevestigd: C. J. A. v. d. Zijden, van Oegstgeest, Hoofdstraat 94. C. v. d. Voet en gezin, van Sassenheim, Bergumslaan 21. K. A. v. Beusekom en gezin, van Heus- den. Hoofdstraat 10. M. Poel wijk. van Gouda, Leidsche vaart 2. C. A. G. Kroo- nenburgh, van Heerlen. Leidschevaart 2. G. v. d. Nouland, van Leiden. Rijnsburger- weg 1. J Plomb. van Nieuwkoop, Boek horstlaan 31. D. Breijrr en gezin, van Haarlemmermeer, Rapenburgerweg 3. Vertrokken. W. J. Nelissen, naar Haar lem. P. H. H. Böckers. naar Rotterdam. P. J Molenkamp en gezin, naar Anna Paulowna. H J. Zoet, naar Noordwijker- hout. J. Onneweer, naar Grootebroek. J. P. v. Vliet, naar Veur. J. P. Rotteveel, naar Rijpwetering. J. Ch. G. Nieuwveen, naar Sassenheim. P. J. J. Botman, naar Groolebroek. J. J. v. d. Bosch, naar Rot terdam. S. Deutekom, naar Sch^gen. H. Ch. Hogers, naar Amsterdam. B. J. M. Bokelst. naar Amsterdam. M. J. Steenhuis. naar Den Haag. L. P. Thysmans, naar Rotterdam. C. J. M. Caspers. naar Lisse. G. W. Koekebakker, naar Delft. J. Th. Offermans, naar Haarlem. >ela8ting-verlaging. Naar wij vernemen, is bij de begrooting voor het dienstjaar 1929 een belangrijke belastingverlaging in uitzicht gesteld. Evenals het vorig jaar zou de gemeente lijke inkomstenbelasting met Va pet. worden verminderd en alzoo op 27a pet. worden teruggebracht, terwijl de 100 opcenten op de Personeele belasting in zijn geheel zullen komen te vervallen. Met het oog op den slechten toestand waarin zich de Leidsche Vaart bevindt, heeft het gemeentebestuur alhier zich op nieuw met pen dringend adres tot Gedep. Staten van Zuid-Holland gewend, met ver- zóek om zoo spoedig mogelijk het gedeelte van den weg van af de Postbrug tot aan Noordwijk te verbeteren. De toestand, zoo als deze nu is. is onhoudbaar. Zaterdag 1 September a.s. zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in de St. Bartholo- rneuskerk alhier het IT. Vormsel komen toe dienen. WARMOND. Viering van het 2e Lnstrnm van de R.-K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St.-Mathias". Zaterdag was Warmond weder in feest tooi, Lustig wapperde uit vele huizen de Iiollandsche driekleur. De muziektent op de Baan, smaakvol met sparrengroen en bloemen gesierd, bood een feestelijk en ge zellig aanzien, nog verhoogd door den honderd-jarigen noteboom, die met zijn breeden kruin hpt geheel overwelfde, en thans welillend zijn takken leende tot het spannen van draden, waaraan honderden veelkleurige vlaggetjes en oranje lampions waren opgehangen. Ongeveer 7.30 uur had de jubileerende vereeniging zich opgesteld op het terrein van den heer Anjema. De stoet, bestaande uit het volledig bestuur en een honderdtal werkende leden, zette zich daarop in be weging, geëscorteerd door vier ruiters, om, onder de vroolijke toonen van haar muziek- afdeeling. een rondgang door het dorp te j maken. Tijdens dezen rondgang werd een I serenade gebracht aan den burgemeester, die met zijn familieleden de hem gebrachte hulde in ontvangst nam, waarna hij zich I bij den stoet aansloot, welke zich, door een groote menigte omstuwd, naar het feest terrein begaf, waar de ontvangst der auto riteiten, eereleden en verdere genoodigden plaats had. Onder meer werden onder dezen opgemerkt: wethouder Oudshoorn, de raads leden Haverkort, Onderwater en Van Schie, de gemeente-secretaris, de heer Van Delft, dr. Walenkamp, notaris Romeijn en de be sturen van verschillende zusterverenigin gen. Nadat de burgemeester met zijn familie aan de bestuurstafel had plaats genomen, werd de avond geopend door de afd. muziek, welke op zeer verdienstelijke wijze het Wilhelmus ten gehoore bracht, wat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Het woord was nu aan den feestredenaar, van de feestcommissie, die in een uitvoe rige en goed gestelde rede de afgeloopen tien jaar memoreerde. In het bijzonder richtte spr. woorden van hartelijken dank tot den burgemeester, tot wethouders en leden van den raad, tot den energieken directeur, den heer G. Dik. wien bloemen werden aangeboden en last not least tot den kranigen voorzitter, den heer Zwetsloot, die eveneens met bloemen werd gehuldigd. Deze rede vol gloed en voor een ieder verstaanbaar uitgesproken werd onder ademlooze stilt© aangehoord en alleen on derbroken door een spontaan gejuich bij het aanbieden der bloemstukken. Het daverend applaus den feestredenaar gebracht was zeer zeker op zijn plaats en hield aan toen burgemeester Schölvinck het podium be klom. Deze spreker dankte voor al hetgeen de vereeniging voor de gemeente heeft gedaan, daarbij de verwachting koesterende, dat St. Mathias op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan, vreugde en blijdschap brengende aan Warmond's ingezetenen. Onder luiden bijval deed spr. tenslotte de toezegging tot een feestgift van f. 100 van hel gemeentebestuur. Voorts waren er nog telegrafische of schriftelijke gelukwenschen o. m. van Mgr. Aengenent, een bloemenmand van W. W. te Leiden, een schrijven van de Oranje- commissie. van Mgr. Taskin, en van dr. J. J. Woldendorp, Ned. Herv. predikant al hier, houdende nevens hartelijke gelukwen schen, bericht van verhindering wegens drukke ambtsbezigheden. Het tweede nummer van het muziek programma werd nu door de afd. muziek ten gehoore gebracht, waarna de afdeeling zang het vocaal gedeelte voor de pauze afwerkte. Het kerstlied van B. Diamant viel zeer te roemen, terwijl het als toegift bedoelde liedje „Daar liep een meisje" zeer in den smaak viel Tijdens de pauze werd nog het woord ge voerd door den heer Simons namens „Werk- mans Wilskracht" te Leiden. Daarna had de eerste uitvoering plaats van het Vereenigingslied. waarvan de woor den waren van den heer H. C. A. M. Schöl vinck en getoonzet door den heer Gerardus Dik. Het behoeft niet gezegd, dat dit lied. opgedragen aan St. Mathias, grooten bijval oogstte. Hierna sprak de heer Bergman, voorzit- I ter van Warmond's Fanfare, die zijn geluk- wensohen vergezeld deed gaan van een zil veren lauwerkrans met inscriptie en ten slotte beantwoordde de heer Zwetsloot ;n een vlot speechje alle* sprekers en dankte allen, die op eenigerlei wijze hadden mede gewerkt tot het welslagen van dezen avond, zooals de heer van der Voort, die geheel be langloos de bloemversiering had aange bracht en de politie, die op haar gemoede lijke wijze de orde had weten te bewaren. Daarna werd het verdere instrument*'© gedeelte afgewerkt, waarna te midder nacht sluiting volgde. ZOETERWOUDE. Al geruimen tijd, zoo klaagde de werk man J. S„ leefde zijn vrouw, waarmede hij op het buurtje tegenover de veerpont aan den Hooge-Rijndijk woont, in oneenigheid met de buurvrouw Van D. En hel vervelende is. dat Van D. eigenaar van zijn woning is en hij natuurlijk altijd aan het kortste eind trekt. Anders had hij er zich zeker al eerder mee bemoeid. Gisteren werd evenwel het hoogtepunt bereikt. S. kwam van zijn wérk thuis en moeder de vrouw klaagde hem weer haar nood. Gevolg was: in drift ontstoken en er op uit; een flink pak slaag werd uit gedeeld doch voorloopig nog maar aan den knecht van Van D. De veldwachter is er nu in gemoeid en we zullen hopen, dat die een oplossing zal vinden. RECLAME. H, P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Téieél AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 NEDERLANDSCHE GLADIOLUSSEN OP DE GLADIOLUSTENTOONSTELLING IN ENGELAND. De Nederlandsche gladiolenkweekers hebben naar de heer H. Carlée le Haarlem in het Weekblad voor Bloembollenculluur mededeelt, met groot succes deelgenomen aan de internationale gladiolustentoonstel ling in Engeland. De fa. Konijnenburg Mark le Noordwijk verwierf de gouden medaille met een groote» handelsgroep in prijsvraag 2. In klasse 2 „for the finest display of Gladioli" ontving deze firma den tweeden prijs. Was de groep echter op eenigszins Engelsche wijze opge steld geweest, dan zou zij volgens den heer Carlée ongetwijfeld den eersten prijs onti vangen hebben. De fa. H. Prins te Lisse kwam uit in klasse I. waarin gevraagd werd op de meest artistic-'ke wijze te demonstreeren wat er van gladiolenbloemen te maken valt. Ia deze klasse behaalde do EngelschHol- landsche firma den 3den prijs. Voor haar handelsgroep ontving de fa. Prins een zili veren medaille; in prijsvraag 6: 12 groote bloemen van primulinus-variëteiten, van elk 1 tak. den 2den prijs. De fa. K. Velthuys Go. te Hillegom kwam in diverse kleine klassen uit en be-i haalde 22 onderscheidingen, waarbij da twee eenige getuigschriften, eerste klasse en wel voor de variëteiten Yvonne en Nancy Ifancks. Voor haar groep ontving zij een verguld zilveren medaille. In prijsvraag 3: for the best collection of Primulinus Gladioli kreeg K. Velthuys Co. den tweeden prijs en de fa. H. Prins den derden. In de Primulipus-klasse behaalde de fa, K. Velthuys Co. verder vier 1ste prijzen, voor een bowl met gladioli een 2den prijs, voor een decoratieve vaas een lsten prijs en voor e'en basket with Gladioli een 2den prijs. ZIJN DE HYACINTHEN GEZOND? De firma II. Prins te Lisse had onlangs in Engelsche bladen advertention doeD op nemen, waarin hij bet Engelsche publiek: waarschuwde om dit jaar hyacinthen, op Nederlandschen bodem geteeld, te koopen, omdat zij niet gozond waren. Volgens het Weekblad voor Bloembollencultuur hebben de dagelijksche besturen van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur en den' Bond van Bloembollenhandelaren in de En gelsche vakbladen van deze week een ver klaring doen opnemen, waarin betreurd wordt, dat plaatsing is verleend aan een advertentie van een degeliik kwaadaardig karakter, in het brein opgekomen van eert man, die door zijn handelingen zich hoeft geplaatst buiten alle bloembollenkweekers- vereenigingendat echt-er zonder twijfel drijfveeren voor het werpen van zuik eert ©rnstigen emaad op eiken handelaar in hyacinth en holl en door vele Engelsche» vrienden van het bloembollen vak reeds zul len zijn herkend. De vertegenwoordigers der organisaties verzoeken de aandacht voor hun mededeeling, dat de behoorlijke firma's in Nederland voort zullen gaan met de verzending van hyacinthen, waar van zij weten dat zij gezond zijn, evenals zij tot nu toe gedaan hebben, en dat do Phytopathologische Dienst zeer scherpé maatregelen heeft getroffen om den uitvoer van zieke bollen te verhinderen Aan Let slot der verklaring wordt gezegd, dat het bekend is, dat de kweekerij in Wisbech ed de hyacinthencultuur op die kweekerij, dia in de bewuste advertentie genoemd wor den, louter bluf zijn en niets meer, zooals een onderzoek ter plaatse altijd zou aan-» toonen. ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7