SCHOENSPANNERS Robccr ze vandaag/ Melangeprijs en blikverpakking - alles weer het oude 20 voor 30c AGENDA. reclame. „De Centrale", Haarl.str. 74 SPORT. athletiek. cricket. golf. voetbal. JAARVERGADERING „RACEÜL". Een nieuw terrein. gymnastiek. wielrennen. biljarten. paardensport. SPRINGCONCOURS TE DEN HAAG. boksen. TEX RICHARD'S CANDIDATES schaken. HET TOURNOOI TE KISSINGEN. BUITENLAND. de; algemeene toestand. duitschland. engeland. EGYPTIAN zuid-slavie. rusland. china. buitenlandsch gemengd. reclame. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16) v.m. 8'/» en nam. 6/3 uur Samenkomsten. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt): Samenkomsten te 10 uur voorm. en half- vier en half acht nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten des morgens en te 7 uur nam. Maandag. •Noord-wijk aan Zee (Casino) Fritsch Hirsoh Operette „Das Dreimadert- haus." Nam. half negen. Dagelijk». j,Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- slellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Vanëté-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags famiiiematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyst«r N. Rijn 18. telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Graaff, Jaspers©, Kist en Niemer. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek De Kempe- naerstraat tel. 274, is dag en nacht geopend. 5223a (Modelhouders) PER PAAR 15 CENT. WEDSTRIJDEN VAN DEN L. V. B. UITGESTELD. De wedstrijden van den L.V.B., die op 26 Augustus zouden plaats vinden, zijn tot 2 September uitgesteld in verband met een cricket wedstrijd van Ajax, waardoor het veld niet beschikbaar is op 26 Augustus. Er zijn ongeveer 90 deelnemers (verleden jaar 67.) Wedstrijdprogramma voor morgen. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND le klasse: 's-GravenhageH.C.C. I—V.O. C.Haarleed: Rood en WitHaarlem; Amsterdam: V.R A.—Phoenix. 3e klasse: 'srGravenhage: L.C.C.—H.C. O. IV (H.C.C.-terrein) AJAX—H. D. V. S. De tweedaagsche vriendschappelijke wedstrijd, vandaag en morgen, tusschen Ajax en H.D.V.S. gaat door verhindcn.-vg van de Schiedamsche olub niet door. WEDSTRIJD TE NOORDWIJK. Morgen wordt to Noordwijk een wed strijd gespeeld om den maandprijs. De match is alleen voor loden van de Noord- w:Vsche Golfclub. DE GOLFWEEK TE NOORDWIJK. Het programma der wedstrijden. Voor de van 2—9 September te houden Noordwijksohe Golfweek is het volgende programma vastgesteld Zondag 2 September: Palace Hotel-wis selbeker, open voor heeren, leden van Ne- derlandsche Golfclubs of houders van maand- of seizoenkaarten te Noordwijk. Handicap Matchplay 18 holes. Winnaar 1927: De heer E. Cremers. Maandag 3 SeptemberMrs. Cremers La dies-Cup. Aangeboden door eenige leden van de Hilversumsche Golfclub. Open voor dames, leden van Nederlandsohe Golfclubs of houdsters van maand- of seizoenkaar ten te Noordwijk, met handicap boven 13. Winnares 1927: Mej. Tard. Dharmajiva. Dinsdag 4 September, 2.15 nam.Eclectic Medalpiay. Open voor dames en heeren. Woensdag 5 September, 10.30 uur voorm. !W. F. van Heukelom-beker. Open voor dames, leden van Nederlandscho Golfclubs of houdsters van maand- cn seizoenkaarten te Noordwijk. Handicap Matchplay 18 ho les. Winnares 1927: Mevr. Mispelblom Bever. Donderdag 6 September, 2.30 uur nam. Approach and Putting. Vrijdag 7 September, 2.15 uur nam.Jhr C. Snouck Hurgronj ©-beker. Open voor dames, leden van Nederlandscho Golfclubs of houdsters van maand- of seizoenkaart-en te Noordwijk. Handicap Medalpiay 18 ho les. Winnares 1927: Mevr. de Bruine Groe- neveldt. Zaterdag 8 September, 2 uur nam.Four somes Vlaggen wedstrijd Open voor dames en heeren. Zondag 9 September, 2 uur nam.The British American Challenge Cup. Open voor dames en heeren, leden van Neder- landsche Golfclubs. Medalpiay (Handicap max.: 20), 18 holes. Winnaar 1927: Jhr. E. Michiels v. Verduynen. Door den heer R. Butterworbh i6 voor dezen wedstrijd een wisselbeker uitge loofd voor deD besten scratch score. In aHe wedstrijden zullen eerste en tweede prijzen beschikbaar zijn. Op Vrijdag, 7 September wordt de a*- gemeene vergadering der Golfclub gehou den en wel des nam. te 5 uur in het Palace- hotel. Op de jaarlijksche ledenvergadering van do Racingclub, deed het bestuur mededee- ling, dat het, mede in verband me.t het feit, dat het terrein aan de Maaldrift door den L.V.B. ongeschikt was verklaard, ge tracht had de beschikking over een nieuw terrein te krijgen. Dank zij de groote me dewerking van den beheerder van het voor malige Kweekschool-terrein aan den Haag- weg was het gelukt dit terrein te huren. Onder groote instemming gaf de vergade ring machtiging het in te huren, zoodat Raceel voor het a.s. seizoen dit terrein zal bespelen Vervolgens werd tot contributie wijziging besloten en besproken de deelname aan de atletiekwedstrijden van den L. V. B. Het bestuur werd tenslotte als voigt samengesteldH. den Holder, voorz.J. J. Heemskerk, 2e voorz A. Eichhorn, se cretaris; H. v. Weizen, penningm.H. Brussee, C. BurggTanf en P. Robbers, comm. D. O. S. De heer Zandvliet te 's-Gróvenhage, leider der Olympiade damesploeg is gister avond als leider van D.O.S. op schitterende wijze gehuldigd. Door de leden van D.O.S. is hem een souvenir overhandigd. LEIDSCHE REN. EN TOERISTEN VEREEN. „SWIFT". Morgen zal er een 40 K.M. tijdraoe ge houden worden, waarvoor alle leden samen komen te kwart voor tien bij de H.B.S., Hooge-Rijudijk. De laatste reeordrit over 20 K.M., die verreden is, heeft geen ver andering gebracht in de gemaakte tijden der vorige ritten. De kortste tijd is geble ven op naam van W. Graafmans met 31 m. 0.4 sec. De tijden gemaakt in deze laatste rit zijn W .Graafmans 31 m. 53 see.W. Se- verijnen 32 m. 40 s.G. Severijnen 35 m. 0.3 sec.A. Paling 39 m. 28 s.A. Vis 10 m. 12 s.$ J. v. d. Wilk, die voor het eerst deze rit medereed, kreeg nabij het keer punt bandenpech. W. Graafmans was nu winnaar van den „Hollandia"-beker. Door loting had hij ook het geluk eigenaar te worden van de medaille welke de heer P. T. de Jong had geschonken. M. v. Donk heeft als B-klasser in deze rit een lauwertak gewonnen; zijn snelste tijd is geweest 34 m. 12 s. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA. Deze wedstrijden zullen van 2427 Jan. a.s. in ons land worden gehouden. Ook gisteren is te Den Haag een inter nationaal springconcours gehouden. De uitslag was: 1. Luit. 0. Ohlsen Tillmark, Zweden met Gossen, 0 fouten in 1 min. 58 sec.; 2. Dr. Urban, Weenen met Hanapü. 2 fouten in 1 min. 44 4/5 sec.; 3. luit. J. Portheine, Amers foort met Nosoza. 4 fouten in 1 min. 38 sec.4. Graaf von Gortz, Hannover met Harras, 4 fouten jn 1 min. 38 1/5 sec.: 5. luit. E. Hallberg. Zweden, met Loke, 4 fou ten in 1 min. 49 sec.. 6. Ritm. C H. La-, bouchere Amersfoort met Copain, 4 foulen in 1 min. 59 sec.; 7. Tattersall Menige, Den Haag met Radja, 6 fouten; luit. E. Hallburgy Zweden, met Mefisto, 8 fouten. Eervolle vermeldingen: R. J. J. Hiemslra, Den Ilaag met Hanka, 8 fouten; E. Colen brander, Amersfoort met Gaga, 10 fouten. In een interview heeft Tex Richard ver klaard, dat hij als candidaten, die voor een wedstrijd met Gone Tunney om het wereld kampioenschap zwaargewicht boksen in aanmerking komen, de volgende boksers beschouwtTom Heeney, Paolino, Knut Hansen, Jack Sharkey. Phil Scott, Johnny Risko en Tommy Loughran. Het valt op, dat op deze lijst Jack Dempsey en de neger Godfrey ontbrekeD. De partij RubinsteinYates is ofge- broken. Tarrasch en dr. F.uwe speelden remise. Capablanca verloor van Spielmann en Marshall van Bogoljubow. De partijen Tartakower— Nim'zowitsch en MiosesRéti zijn remise geworden. Stresemann gaat naar Parijs. Het Opium vraagstuk. Polen cn Lithaneu. Officieel heeft Duitschland thans de uit- nooaiging om te Parijs het Keliogg-pact te komen teekenen, aangenomen. Stresemann gaat self. Morgen zal hij uit Oberhof naar Berlijn terugkeeren. De Kabinetszitting, waarin de politieke problemen van den dag zullen worden besproken, vindt waarschijn lijk Woensdag plaats. Den daarop volgenden Zaterdag vertrekt Stresemann naar Parijs. De Engelsohe regeering heeft op de agenda van de vergadering van den Raad van den Volkenbond het voorstel geplaatst om een commissie van onderzoek te benoemen naar het gebruik van opium, en de huidige on voldoende maatregelen tegen de smokke- lari; in het Verre Oosten. De reden hiertoe 13, dat de pogingen tot dusver daartegen ondernomen op grond van de opiumconventie van 1912 en van de opiumconferenties van 1912 en van de opiumconferenties van 1924 en 1925 voor een goe3 deel waardeloos zijn gemaak' door de groote smokkelarij. Deze heeft zoo'n omvang aangenomen, dat de regeeringen het moeilijk vinden hun beloften van de eerste opiumconferentie na te ko men om bet schuiven van opium over een periode van 15 jaar te verbieden. De toe nemende verbouwing van papavers in China heeft aanleiding tot groote smokkelarij ge- gever en de Engelsche regeering zou wen- schen, dat deskundigen ter plaatse een on derzoek instelden om te zien wat voor maat regelen er verder genomen kunnen worden om toezicht uit te oefenen op den ge- heelen opiumhandel en zoodoende tot een geleidelijke afschaffing van het geoorloofde schuiven van opium te komen binnen den gestelden termijn. De andere mogendheden, die bezittingen in het Verre Oosten hebben, hebben meege deeld het Engelsche voorstel te steunen. Het Lithausche Telegraaf-agentschap pu bliceert thans den tekst van het antwoord, hetwelk de Lithausche premier Woldemaras aan den Poolschen minister van buitenland- eche zaken, Zaleski, heeft doen overhan digen naar aanleiding van het feit, dat Polen de Lithausche uitnoodiging om te Konings bergen een plenaire conferentie te houden van de hand heeft gewezen en zijnerzijds daartegenover in overweging heeft gegeven de Poolscb-Lithausche besprekingen te Ge- uèvo te doen plaats vinden. In het Lithausche antwoord wordt be toogt, dat Lithauen het Poolsche voorstel niot rechtstreeks van minister Zaleski, doch in diens afwezigheid van den chef der poli tieke afdeeling van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Ho'.owko, ont vangen heeft. Een dergelijk voorstel, zoo gaat de nota verder, kan echter slechts van den minister van Buitenlandsche Zaken rechtstreeks uitgaan, of moet op zqjn minst genomen namens hem worden overhandigd. Zonder bevestiging door den minister kan het dan ook niet in overweging worden genomen. De nota vervolgt dan: Een dergelijk voor ste! zou overigens de Lithausche delegatie zeer onaangenaam treffen. Want op den zelfden dag, als de Poolsche regeering de plenaire besprekingen te Genève wil doen plaats vinden, beginnen aldaar de werk zaamheden van den Volkenbond, die de al- gebeele aandacht der deelnemers ver- eischen. Voor de Poolsch-Lathansche con ferentie zon het onder die omstandigheden onmogelijk zjjn, zich volkomen aan de tus schen beide landen bestaande kwesties "te wijden. Verder wordt in het antwoord verzocht mede te deelen, of de Poolsche delegatie een zuiver formeele zitting op het oog 'heeft, of dat de Poolsch-Lithausche confe rentie overeenkomstig haar bestemming, om standigheden zou moeten scheppen, waar onder het mogelijk zal zijn grondigen arbeid te verrichten. De krniseibonw Indnstri- eeie spionnage. De Rijksminister van weerbaarheid heelt den Deutsche Werke te Kiel opdracht gege- ven tot het bouwen van den nieuwen pant serkruiser. In het Fransche gedeelte van het bezette gebied hebben de Duitsehe autoriteiten een heel systeem van industrieele spionnage ontdekt. De Fransche geheime politie in dit gebied zou, aldus de „Kölnische Zeitung", getracht hebben door haar agenten op ue hoogte te komen van de geheimen der Duitsehe chemische industrie. Deze agenten stonden op het punt de betreffende productie-geheimen aan do Fransche industrie te verraden, toen de autoriteiten de zaak op het spoor kwamen. Over de voorgeschiedenis van deze aan gelegenheid wordt nog bekend, dat er eenigen tijd geleden drie bedienden van de I G. Farbenindustrie te Ludwigshafen in hechtenis zijn genomen, daar men ver moedde. dat zij in dienst 9tonden van de Fransche industrieele spionnage. Bij huis zoeking in hun woningen vielen belastende dingen in handen der Duitsehe politie. De centrale van organisatie^, voor welke het drietal werkzaam was. bevindt zich te Parijs. Haar agenten ondernamen vaak reizen naar allerlei gedeelten van het industriegebied. De spionnagedienst zou overigens ook buiten het bezette gebied in Duitschland werkzaam zijn geweest, maar zou het steeds voornamelijk gemunt hebben op productiegeheimen der I. G. Farben. De betrekkingen van de gearresteerden met den Franschen spionnagedienst moeten reeds sinds 1927 bestaan. Labour behoudt Aberdeen. Officieel communiqué over de luchtmanoeuvres. Bij de tusschcnlijdsche verkiezing te Abcr- deen-Noord, waar een Labour-zelel vacant was, is de arbeiderscandidaat kap. Wedg wood Benn gekozen. Hij kreeg 10.6-46 stem men. Dr. Sandeman (conservation kreeg er 4096: Ferguson (communist) 2618 en de liberaal J. R Rutherford slechts 2337. Laatstgenoemde candidaat verliest de ge storte borgsom, daar er te weinig stemmen voor hem zijn uit gebracht. De communist heeft slechts enkele stemmen boven het vereischte minimum Het officieele communiqué over de lucht manoeuvres boven Londen zegt. dat gedu rende i nachten van 57 uitgevoerde „raids" slechts 9 aan de verdediging zijn ontkomen. Er zijn 171 bombardements-vliegtuigen om laag geschoten, waartegenover een verlies van 139 gevechtvliegtuigen stond. Op een afstand van 250.000 mijl zijn in totaal 200 ton aan bommen geworpen. Naar schatting RECLAME. 5156 ARDATH LONDON zijn slechts 20 bombardementsvliegtuigen door het afweergeschut omlaag geschoten. Wolken en wind zijn over het algemeen voor de aanvallers gunstig geweest overuafe, terwijl de verdedigers in de gunstigste po sitie waren door het vallen van den nacht. Dit communiqué bevestigt wel den reeds gegeven indruk1 De Italiaansche nota. Naar de „Giornal? d'Italia" meldt, heeft de regeering te Rome een verbale nota laten overhandigen, te Belgrado, waarin of ficieel© verontschuldigingen van de plaat selijke overheid te Spalato aan den Ita- liaanschen consul aldaar alsmede de be straffing der schuldigen geëischt wordt. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft daarenboven verklaard, dat zijn regeering zich het recht voorbehoudt alle andere ge noegdoeningen van de Zuid-Slavische re geering te eischen, welke zij geboden zou kunnen achten. De Zuid-Slavisohe minister van buiten landsche zaken heeft zijn spijt uitgedrukt over het gebeurde. Oorlog! Sovjet-Mongolië heeft den Staat Barga den oorlog verklaard, om dezen te dwingen zich weer bij Mongolië aan te sluiten. Mon- goolsche roode cavalerie, welke door Russen is geoefend, is over de grens getrokken, heeft twee stations aan den Oost-Chineeschen spoorweg bezet en de baan opgebroken. De verhondinoen tot Japan. De Ohineesohe gezant te Tokio heeft eoa bezoek gebracht aan het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken. Bij deze gelegenheid verklaarde hij, dat de regeering van Nanking bereid is, de me- dedeeling van de opzegging der verdragen met Japan in te trekken, en een aanvang te maken met geregelde herzieningsbespre kingen inzake deze verdragen. Dit beteckent, dat de regeering van Nan king voor den sterken druk van de Japan sche regeering geweken is, nadat Japan maatregelen heeft aangekondigd. Intussohen is baron Hayasji, die als spe ciaal vertegenwoaordiger van baron Truaka naar Moekden was gezonden, to Tokio te- ruggekeord. In een, interview met persver tegenwoordigers heeft hij verklaard, dat Tsjang Hsoe-liang, de zoon van Tsjang Tso- lin, hem had medegedeeld, dat het in wer king treden van de overeenkomst met de nationalistische regeeriDg te Nanking voor 3 jaar was uitgesteld en dat dus de toe stand in Mandsjoerije ongewijzigd zal blijven. Bij de bespreking van de verschillende invloeden in Mandsjoerije wees baron Hayasji er op, dat de meest gezaghebbende autoriteit het „Comité tot behoud van den vrede" was, aan welks oordeel zelfs Tsjang Hsoe-liang elk vraagstuk onderwierp, al vorens beslissingen te nemen. Baron Hayasji verklaarde ook, dat f1 groep van Jang-Joe-ting sterk voor het compromis was en wellicht ook op anderen invloed zou kuim-en oefenen, maar gezien het weinig stabiel karakter van het natio nalistisch bewind, is het voor Japan on- mogeliik. om Mandsjoerije daaraan op het ooyr Hik over te laten. GEEN FLESCH VAN AMUNDSEN Naar aanleiding van het bericht, dat Nederlandsche vissehers een flesch hadden gevonden, welke een brief in het Noorsch bevatte, waarin stond ,,De Latham is op 84 graden N B. 23 graden O. L." ondertee kend Roald Amundsen, heeft Amundsens neef, die ook zijn secretaris is geweest, verklaard, dat de letters geen overeen komst hadden mot Amundsens hand- schrift ALTIJD NOG OPTIMISME OVER AMUNDSEN. Uit Stavangcr wordt gemeld, dat de Russische commissaris Oras, die zich aan boord van de „Krasein" bevindt, als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat de bemanning van het vliegtuig „Latham zich nog in leven bevindt. Guilbaud en Dietrichson zijn buitenge woon bekwame vliegers en het weer was bij het vertrek van de „Latham" niet on gunstig. Er besta-an dus geen redenen om aan te nemen, dat er een ongeluk zou zijn beurd. Oras was van meenrng, dat Amundsen het vinden van de Nobile-groep aan kapi tein Maddalena heeft willen overlaten cn zelf de ballongroep heeft willen zoeken, met het voornemen, ora niet naar Kingsba; terug te keeren. zoolang hij geen positief resultaat had bereikt. De benzinevoorraad was voldoende voor een vlucht naar de ballongroep en terug naar Kingsbay. Men moet echter rekening houden met het feit, dat de „Latham" zwaar beladen was en ook door andere oor zaken wellicht meer benzine heeft gebruik^ dan waarop gerekend was. Het is dus mo gelijk, dat de „Latham", na het bereiken van de ballongroep, gedwongen is geweest te landen. Oras neemt aan, dat het toestel voor draadlooze telegrafie defect is geraakt, doch dat de „Latham" de ballongroep heeft bereikt. In ieder geval hebben Amund sen en zijn gezellen geweren cn voldoende munitie bij zich, zoodat zij ijsberen kun nen schieten en maanden lang in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. HOEVEEL COMMUNISTEN ZIJN ER? De Berlijn9che „Vorwaerts" meldt; Op het Brusselsche congres der socialis tische arbeidersinternationale is vastge steld, dat de socialistische partijen in de gieheele wereld meer dan zes millioen ge organiseerde aanhangers hebben. Het rap port van de executieve der communisti sche internationale aan het zesde wereld congres biedt de mogelijkheid tot een ver gelijking. Aan de hand van dit rapport geven wij hieronder de cijfers van de sterkt© der communistische organisaties weer: Tsjecho Slowakije 150.000, Duitschland 124.729, Frankrijk 52.376, Zweden 15.479, Amerika 12.000 en Engeland 9000 leden. De sterkste communistische partij bui ten Rusland bestaat dus in Tsjecho-Slo wakije. Buiten genoemde secties hebben de communisten nog partijen in: Oostenrijk met 10.000, Noorwegen 8000, Canada 5000, Zwitserland 3500, Joego Slavië 3000, Grie kenland 2000, België 1500, Nederland 1400, Denemarken 1-100, Mexico 1000, Australië 50 en Portugal 70 leden. Naast de communistische partij van Rus land, welke thans ongeveer 1.300.000 leden heeft omvatten de communistische partijen in de geheele wereld 375.000 georganiseer de leden. De communistische partij van Duitsch land bestaat voor 21.6 pCt. ilit werkloozca. VLIEGONGEVALLEN. Twee militaire vliegtuigen zijn boven Dibgy in Lincolnshire met elkaar in bot sing gekomen, waarbij drie militaire vlie gers het leven verloren. VADERMOORDENAAR OPGEHANGEN. Gisteren werd in Hongarije de doodstraf voltrokken aan den vadermoordenaar Flo- rian Papp, die V/o jaar geleden op aan stichting van zijn moeder zijn vader ver moordde en zijn lijk verbrandde. Door het krachtig optreden van een brandweerman kon de brand bijtijds worden gebluscht, waardoor de moord eveneens aan Het licht kwam Zijn verzoek om gratie werd tot tweemaal toe afgewezen. OVER DE GRENS GEVLUCHT. Vier Lithauers, die door de Lithausche politie werden vervolgd, vluchtten bij het grensstation Meiten© op Letlandsch gebied. Toen de vluchtelingen het bevel ora stil te ©taan niet opvolgden, loste een Letland- sche gTenswacht verscheidene schoten op hen. Een Li th au er werd gewond en gear resteerd, de drie anderen ontkwamen. Het zijn emigranten uit Tauroggen. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. De passagierstrein Cambridge—Lonoen is in botsing© gekomen met een lorrie op oen overweg bij Hitchin. D© stoker van oe trein-locomotief cn de bestuurder van de lorrie werden gedood. De machinist van den trein werd ernstig gewond. De trein derailleerde. Eenige pas sagiers werden gewond. H. P. H. KEEREWEE BEGRAFENISSEN T.I. O AUTO-TRANSPORT Aulrnurkl 16. CREMATIE 4762

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2