Humor uit het Buitenland. De café's van Montparnasse. Uw Haar KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. y'De man In den hoek Pardon, dame, hler Is Slechts plaats •.voor zes personen. De corpulente dame Maar mijnheer, Ik ben toch niet ver- iantwoordelljk voor de tekortkomingen van de spoorwegmaat-» UchappU. iHumorlstlj|_ De vriendIk ga nooit weer met Je op de tijgerjacht Ik ga' trouwen- De verstokte vrijgezelZoo, leder moet voor zichzelf maar uitmaken welke van twee kwaden hU het verkleselijkst acht. CJudzeb' De amateur-fotograafVriendelijk kijken, Jan. Sn leg JS hand op Ethel's schouder, jCThe Humorist),' GastJe móet mij eens een bezoek brengen ih mijn nleuwS Villa. Allen, die er komen zijn sprakeloos van bewondering. PantoffelheldHeel graag. Enne.... mag ik mijn vrouw mee brengen (The Passing Show); eens uitgerekend dat het !hem ongeveer twee pond sterling kost om een koppel grouse (in Engeilsch jagerlatijn is een koppel „a brace") uit de sombere ludhten der Söhotsche Hoog landen te schieten. Het verbaast dan ook niet dat een grouse-boulje in een Londensch restaurant peperduur is. En het zou nog veel duurder moeten zijn indien de sportsman niet veel van de „voortbrengingskosten" cadeau geeft aan de eters. Men betaalt in het restaurant vooral de vervoeifcosten en de bereiding. De beste jachtvelden leveren in een jacht seizoen van duizend tot vijftienhonderd kop pels op. Een jachtgezelschap dat in een sei zoen een vijfhonderd „brace" heeft ge schoten is echter tevreden. Verleden jaar vie'len in het geheel 65195 vogels in den loop van het seizoen. Dat is een eerbied waardig aantal. Maar, naar ik reeds terloops heb opgemerkt, het is ook voor de vogels goed dat zij gedecimeerd worden. Wanne'er zij zich kunnen vermenigvuldigen komen er weel te veel, met het gevolg dat de gebieden waar zij opgroeien, aan voedsel tekort schieten. De vogels verzwakken dan en vallen ten prooi aan ernstige' epidemiën. Het gevolg is dat de rangen het volgend jaar zijn gedund, zoodat er we'er voedsel genoeg is. De jagers nemen dit proces der gedeeltelijke uitroeiing van de natuur over. En zij houden dus door flink schieten de soort sterk. Daarom ook kan men gewoon lijk voorspellen of het grouse-seizoen al of niet gunstig zal worden. Indien men het voorgaand seizoen het normale aantal dieren door jacht heeft kunnen uitroeien is het vooruitzicht goed dat het volgend seizoen gezonde vogels zal brengen. Heeft de jacht echter weinig buit gebracht dan is er alle kans dat de volgende jacht mislukt of ten deele mislukt vanwege de slechte hoedanig heid der vogels. Ik heb al van drijvers gesproken, waaruit blijkt dat de jacht od grouse een drijfjacht is. De jagers stellen zich op een geschikt punt achter borstweringen van plaggen of zoden op. De laders zijn aan hun zijden. GeWeren staan bij de hand. De drijvers jagen de vogels op uit hun schuilhoeken in bosch en houtgewas, in de richting der heeren achter de borstweringen, die snel hun hagel moeten verschieten wanneer de snel vliegende vogels nagenoeg hoven hun hoofden zijn. Naschieten, wanneer de vogel over het hoofd is weggevlogen, is een ernstig vergrijp tegen de jachtzeden, dat niet wordt getolereerd. In het algemeen worden groei en teelt van grouse aan de natuur overgelaten, afgeschei den dan van de jacht. Maar de laatste jaren hebben bosohwachters en jachtopzieners en de eigenaars der gronden bij de behandeling van de terreinen meer dan voorheen rekei- ning gehouden met de behoeften van de grousejagers. Zij hebben maatregelen geno men de levensvoorwaarden voor de grouse gunstiger te maken o.a. betere verzorging van heide-aanplant. Heideplant is het voor naamste voedsel voor de vogels. Ook schade lijk gedierte in de jachtdistricten, dat in de jaren na den oorlofg woekerde als nooit tevoren, is de laatste jaren met kracht be streden en binnen redelijke grenzen terug gebracht. En dit is dus het een en ander over ..the twelfth" en wat er al zoo aan dezen ge'heim- zinnigen datum vastzit. De jagers trekken reeds in stoeten naar het noorden om pre sent te zijn op den fameuzen openingsdag, maar ditmaal is het „the thirteenth". RECLAME. LIJSTENMAKERIJ Voor het omlijsten van Platen, Foto's enz. is het van onds bekende Adres: 5213a „DE CONCURRENT" Haarlemmerstraat 62 bij de Vxouwensteeg. Er gaat geen dag voorbij, dat er in de een of andere Parijsche courant niet een artikel, een teekening, een berichtje, een beschrij ving over Montparnasse verschijnt. En nu zooveel te meer, daar het Parlement vacan- tie heeft, veel theaters en mooie halls geslo ten zijn en het elegante „Tout-Paris" af wezig i9. Montparnasse, zijn „bolles", zijn café's en zijn menigten vreemdelingen, blijft al tijd een actueel onderwerp. Hetzij naar aan leiding van een schilderijen-tentoonstelling, van een relletje, van een nieuwen toevloed buitenlanders, dón komt de eene dón de andere krant weer met nieuwe commenta ren, nieuwe beschrijvingen, nieuwe feiton over de cafés van Montparnasse en Mont- parnassiens. En toch is het absoluut onmogelijk om uit al die artikelen en beschijvingen er zich een idee van te vormen, hoe nu eigenlijk de hou ding der Parijzenaars in het algemeen is, tegenover dit quartier en zijn cafés, die onder hun clientèle alle rassen en nationa liteiten van de wereld tellen, doch slechts heel weinig Franschen. Sommigen zijn er bijzonder trotsch op, dat er zooveel vreemdelingen naar Parijs komen, daar leven, en het daar naar hun zin hebben. Anderen beschuldigen die vreemdelingen ervan, dat zij de oorzaak zijn van de steeds toenemende levensduur te! Nog weer anderen verdenken hen er van, dat ze allemaal bolsjewieken zijnl Zelfs las ik een roman, waarin de cafés van Montparnasse met zulk een afkeer be schreven zijn. alsof ze de ergste holen van verderf waren, een plaats van samenkomst voor de verraders, spionnen en bandieten van de heele wereldEvenwel zijn er toch ook Franschen (hoewel zéér weinig!) die het er heel genoegelijk vinden te mid den van die cosmopolitische menigte, en die zelfs zoo vaak daar komen, dat ze heele- maal hun eigen karakter verloren hebben, en die men daardoor licht voor vreemdelin gen van de een of andere nationaliteit zou kunnen aanzien. Maar dit moet gezegd worden, dat al de cafés, die de glorie van Montparnasse uit maken door Franschen geëxploiteerd wor den. Franschen zijn de eigenaars er van, Franschen ook de gérants en zelfs het groot ste deel der kellners zijn Franschen. Alleen enkele restaurants en nacht-gelegenheden werden door vreemdelingen geëxploiteerd. Zooals te begrijpen is heeft Montparnasse, dat gelegen is tusschen het Observatoire, den Jardin du Luxembourg en het station Montparnasse, een enorm aantal café9. Maar niet alle zijn ze even belangrijk. Eigenlijk zijn er maar -sier die werkelijk meetellen, behalve de „boites" en de restau rants. Om te beginnen dient toch even de beroemde „Closerie des Lilas" genoemd te worden, die door zijn transformeering en moderniseering tot zelfs de herinnering aan zijn roemrijk verleden verloren heeft, toen wekelijks een menigte dichters, schilders en intellectueelen er bij elkaar kwamen onder voorzitterschap van den „vorst der dichters", Paul Fort. Doordat de „Clo serie des Lilas" den naam heeft een uitsluL tend Fransch café te zijn, speelt het sinds het door zijn getrouwen verlaten is, bijna geen rol meer in Montparnasse. Meetellen doen eigenlijk maar de „Ro tende", de „Dóme", de „Coupole" en „Se lect". Dat zijn de eenige cafés die het ware hedendaagsche Montparnasse uitmaken. En in de „Rotonde" is dat Montparnasse geboren. Het is ontstaan uit een heel klein kroegje, een z.g. „bistrot", dat op den hoek stond van twee groote boulevards precies tegenover den ingang van de Métro, .Twee, drie Fransche schilders, evenzooveel Rus sen en daarna ook een paar Duitschers had den de gewoonte aangenomen daar 's avonds wat te komen zitten, voor ze weer naar hun naburige ateliers terugkeerden, waar het 's winters koud en triestig was. Hun vrien den uit andere quartiers wisten, dat ze daar steeds te vinden waren, kwamen hem er op zoeken. Maar sinds dien tijd is de „Rotonde" wel veranderdI Ze heeft zich uitgebreid zooveel maar mogelijk was op het terrein van haar buren, voor zoover die afstand van hun hui zen wilden doen. Ze heeft een restaurant aan het café toegevoegd en een dancing. Ze heeft zóó'n beroemdheid verkregen, dat er geen buitenlandsch intellectueel of kunste naar te', die wanneer hij Parijs bezocht het niet als zijn plicht beschouwt om ten min ste éénmaal in de „Rotonde" geweest te zijn. Doch niet alleen intellectueelen en kunste naars. maar ook authentieke „Hoogheden" en milliardairs komen er tijdens hun ver blijf in Parijs toch minstens eenige oogen- blikken doorbrengen. Tegenwoordig hebben veel van haar oyde getrouwen haar verlaten, zijn naar elder9 vertrokken. Beroemde kunstenaars, die tij dens de opkomst van hun glorie daar ieder oogenblikje doorbrachten, dat ze niet met penceel en palet voor hun schilders-ezel za ten, zijn, sinds ze roem en fortuin verwor ven hebben, en misschien ook omdat ze er te oud voor zijn geworden te afkeerig ge worden van haar lawaai, haar drukte en haar voor het grootste deel wel zeer noode- looze gesprekken, om de „Rotonde" nog te blijven bezoeken. Toch heeft ze nog steeds voldoende clientèle om eiken dag weer haar terrassen en haar ruime zalen te bezetten. Eigenaardig is, dat ze, wat haar cliëntèie betreft, nu weer bezig is ongeveer hetzelfde te worden, wat ze was in den tijd toen ze naam begon te maken: een plaats van bij eenkomst voor heel een menigte lieden met een onzekere maatschappelijke positie, die allemaal beweren, dat ze schilders, schrij vers of journalisten zijn, maar waarvan niemand ooit ergens den naam heeft hoo- ren noemen, of vermeld heeft zien staan. De ware kunstenaars, die vroeger geregel de „Rotonde"-gasten waren, moeten er nu niets meer van hebben, en gaan liever naar de „Dóme" toe, of zelfs naar de „Coupole". Waarom? wie zal het uitmaken? maar zoo lang als de „Dóme" bestaat, heeft die steeds de voorkeur der Amerikanen en de Scandinaviërs gehad. Terwijl in de „Ro tonde" zeer bescheiden gekleede lieden kopjes thee en koffie verzwelgen, twin kelen in de „Dóme" kleurige likeurtjes in de glazen, en wijngenot doet er de oogen schitteren en de gesprekken verlevendigen. De habitués van die beide cafés hebben dan ook een diepe minachting voor elkaar. Voor de Rotondisten is het café de „Dóme" een café van philisters en verkoopers. En de stamgasten van de „Dóme" beschouwen de Rotondisten als een samenraapseltje van ongewasschen bohêmers, pretenlieuse kletsj- kousen en bolsjewieken! Maar sindsdien heeft er een evenement plaats gehad op Montparnasse, er te een nieuw heel groot établissement geopend vlak bij de „Rotonde" en de „Dóme". Een café, waarin die allebei wel zouden kunnen ronddansen, en ingericht op een manier, die slechts ten doel heeft den gasten aan genaam te zijn: ruime ventilatie, zachte banken, hooge zuilen versierd met het mo dernste schilderwerk en als bekroning, van dit alles midden in de zaal een fon tein, die voortdurend in werking is. Zoo gauw was dat nieuwe café de „Coupole" nog niet open, of het had dade lijk reeds een formidabel succes. Maar de dichte menigte die er 's avonds samen gedrongen zit, is piet uit Montparnasse af komstig, maar van ver daar buiten, uit „vreemde" wijken. De Montparnassers heb-, ben er iets tegen: ze vinden zoo'n paleis achtig café veel te luxueus en vooral veel te gróót naar hun smaak en gewoonten. Op 9ommige zomer-avonden zit je in de „Dóme" zoo verschrikkelijk knue dicht op elkaar gepakt. Dat doet een zekere gezellig heid ontstaan, een intimiteit, bijna een ge voel van samenhoorigheid en algemeen© verbroedering. Terwijl men in de „Coupole* daarentegen zioh geïsoleerd voelt, ongezel lig, koud Zoo denken de kunstenaars er over. Maar over het algemeen beginnen de kunstenaars reeds te verlangen naar een geheel ander, eigen milieu. Ze vinden dat hun Montpar- nasse-wijk veel te erg in beslag genomen is door menschen, die werkelijk maar al te weinig met de kunst te maken hebben. Hoe langer hoe meer constateeren ze dat hun café-buren daar alleen maar zitten om grofweg te genieten van de genoegens, die Parijs hun biedt, en dat geregeld na de sluiting om B of I uur 's nachts, ze naar het café „Select" gaan, dat den héélen nacht open blijft, en dat speciaal bestaat door en voor dergelijke cliënten met eeuwigen dorst, en die niet de minste behoefte blij ken te hebben aan het daglicht en de ge legenheid die het biedt om met verf, klei of was mooie dingen te maken. Reeds beginnen er aan den buitenkant van Montparnasse zich kleine artiesten- cafétjes te organiseeren, en de kunstenaars, die leven van hun kunst, of voor wie die kunst een levens-troost is de eenige, die werkelijk Montparnasse geschapen hebben en het beetje bij beetje beroemd hebben ge maakt die trekken er uit, vermijden het, zooals nog niet zoo heel lang geleden ze uit Montmartre zijn weggetrokken om dat over te laten aan de zoo weinig interessante boemelaars uit de heele wereld. M. DE ROVANNO. Parijs. 11 Aug. 1928. RECLAME. wordt gezond en sieTk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer nit indien gij des morgens een weinig FUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. 9193 TIJDSCHRIFTEN. „De Veldbode" is met een speciaal aan de kortelings te 's-Gravenbag© gehouden nationale vee- en paardententoonstelling in woord en beeld gewijd, dik nummer ver schenen. In de bijzonder fraai verzorgde afleve ring van „Het Nederlandsche en Ned. Ind. Hui® Oud en Nieuw" schrijft Katy Selig- mann, die blijkbaar een diepgaande studie heeft gemaakt van den vorm en de accomo date der inrichtingen waarin de negende kunst, de culinaire, sinds den oertijd werd beoefend, een interessante en met vele zeldzame reproducties versierde bijdrage. Over dit nog weinig bestudeerde onderwerp vertelt zij op vlotte wijze veel dat in bree- den kring belangstelling zal verwerven. De heer H. J. A- Bijlaard draagt eeD welver zorgde bijdrage over het groote St. Jozefs- ziekenhuis te Heerlen, uitgevoerd door het Architectenbureau Ed. Cuypers. Ook over het gebouw van de Javasohe Bank te Ba tavia bevat deze aflevering een belang wekkende bijdrages VOOR ZONDAG 19 AÜGÜSTÜS. Hilversum (1071 M.) 10.30 VPRO. Diens, in de Remonstrantsche kerk te A'dam, Voorgangster: Mej. Ds. A. Frevel. 1.00i 2.30: Lunchmuziek door het Trio Courtel. 3.00.: Aansluiting van het Kurhaus te Sche- veningen. Matinee door het Residentie orkest o. 1. v. Jgnaz Neumark. Leopold Muenzer, piano. 6.007.45: Concert door het AVRO.-kwarlet o. I. v. Drek Groeneveld, Jacques L. van Kinsbergen, viool. G. Ver- hey a. d. vleugel. 8 00: Pers- en sport berichten. 8.15: Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Johann Strauss- Concert. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. Geo^g Schneevoigl. In de pauze gramofoon- muziek. Huizen (340.9, M., na 6 uur 1870 II. (Tij. dens K. R. O.-kerkdienst ook 1870 M-). 8.309.30: NCRV. Morgenwijding, o. 1. v, Joh. de Heer, met medew. in den samen zang van Mevr. de Heer. Onderwerp: Niets nieuws onder de zon. 9.0012.00: KRO, Dienst in de Kerk van het „H. Hart van Jezus" te Oosterhout. De 3 st. missa voor mannenstemmen „Ad Majorem dei Gloriam"- van J. H. B. Schryvers. Koor o. 1. v. C. A, Mertens. C. P. Jansen, organist. Voor de H. Mis „Praeludium 1 in C-moll op. 37, Men delssohn. Na den dienst „Choral in La- mineur" van C. Franck. Hel koor voert uit onder de H Mis „O sacrum Convivium" van J H. B. Schryvers en na de H. Mis eenige strophen uit zijn „Te Deum Laudamus". Del wisselende Gregor. zangen worden voorge dragen door de „Schola Minor", uit de St, Pauls Abdy der EEPP. Benediclynen te Oosterhout Jacques van Bommel begeleidt op het harmonium. Predikatie door C. As- selbergs, pastoor, onderwerp: De Barmhar tigheid Gods. 12.30—1.30: Lunchmuziek' door het Trio „Winkels", 1.302.00; Literair halfuurtje Boekbespreking. KRO. 1 2.004.00- KRO. Concert. Mej. H. B. v. d, Bergh-Denzler, sopraan. Mej. E. Sternfeld, piano. J. Oberstein, cello. 4.005.00: KRQ. Ziekenuurtje met medew. van Pastoor L. J. Willenborg, Bloemendaal. Muziek en zang. 5.50: NCRV. Dienst in de kerk der Vrij Evang. Gem. te Hilversum. Voorgan gers: Ds. W. D. Linthout en Ds. A. W. F. Waardenburg. 1. Orgel. 2. Zingen Lied 570, 3. Votum. 4. Lezen Joh. 11: 14, 3210, 5. Gebed. 6. Zingen no. 562. 7. Thema der toespraken: Gelooven en zien. 8. Toespraak. Ds. Linthout: Hoe 't blinde oog weer ziet 9. Zingen no. 543. 10. Toespraak van Ds, Waardenburg: Wat 't te zien krijgt. 11, Dankzegging. 12. Zingen no. 569. 13. Zegen bede. (Men zingt u d. Bund, van Joh. de Heer). 7.458.15: KRO. Causerie door den heer Ruyter: De beteekenis der R. K, Boerenorganisalie in Nederland. 8.153 KRO. Concert. J. F. L. Helvert, tenor. - 10.00: Persber. 10.45: KRO. Epiloog door het Klein-Koor o. 1. v. J. H. Pickkers. Daventry (1600 M.) 3.50: Concert, Casa- no's Octet. R. Goodacre, alt. H. Eisdell, tenor. 5.20: Kinder-kerkdienst. 5.55: Bijbelsche liederen. 6.05: Bach-cantate no 69 8.10: Dienst in de St. Mary's Ab bey, Buckfast. 9.05: Liefdadigheids- oproep 9.10: Nieuwsber. 9.25: Concert De London Siring Players. R. Henderson, barilon. 10 50: Epiloog. Parij» „Radio-Paris" (1750 M.) 12.203 Religieuse causerie, zang en muziek. 1 1.05: Dansmuziek. 8.05: Kinderhalf- uurtje. 8.50: Concert. Orkest Mile. Ko- rotneva, zang. L Radisse, cello. Langenbetfl (469 M.) 9.20—10.20: Mor genwijding 1.20—2.50: Concert. Het Philharmonisch Bandonium orkest. 4.50 —6.20: Orkeslconcert. 8.20: Volkscon cert door het JVerag-orkest, Fr. Hansen, so- 2-3 'ztjDoe niet zoo mal, zeg I .(Judge), Zenuwachtige oude heer Ik heb hier ergens ln het park een bankbiljet van zestig gulden laten vallen. Parkwachter „Maar mijnheer, ziet U dan niet, dat het jrerboden ls papier weg te werpen (London Opinion),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10