oenpMma &)un£pri Sand 69**» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Augustus 1928 Tweede Blad No. 20990 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. EEN BORSTBEELD TAN DE KONINGIN. Tan den beeldhouwer Falisc. De beeldhouwer Falise heeft aan het de partement van BinnenL Zaken en Landbouw een door hem ontworpen bronten borstbeeld van de Konnigin aangeboden. Minister Kan heeft er zijn groote bewon dering over uitgesproken en den heer Falise sohrifteljjk zijn groote erkentelijkheid be tuigd voor dit geschenk, dat in de hal van het departement wordt geplaatst DE ONGEVALLENWET. Percentage van interest voor premie. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heelt besloten: 1. Het percentage, bedoeld in artikel 50, tweede lid, der Ongevallenwet 1921, le be palen op 4V» 'sjaars; 2. den rentevoet voor de berekening van de contante waarde van renlen en van den toeslag, bedoeld in artikel 57. eerste lid, onder 3o. der Ongevallenwet 1921, le bepa len op 4'/« percent 's jaar- 3. den rentevoet voor de berekening van in pand te geven contante waarde van ren ten, bedoeld in artikel 58 eerste lid, onder 8o„ dier wet, te bepalen op 4 percent 'sjaars. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heelt het percentage, bedoeld m artikel 87. tweede lid. der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. bepaald op 4V» 's jaars. INTERNAT. TELEGRAAFCONFERENTIE TE BRUSSEL. Herziening der code-bepalingen. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie deelt het volgende mede: Op 10 September as. zal te Brussel een internationale telegraafconlerentie bijeen komen, die zich zal bezighouden met het vraagstuk der codebepalingen, aangezien de bestaande voorschriften, welke op uit spreekbaarheid berusten, in de toepassing dikwijl» aanleiding tot moeilijkheden geven. Deze aangelegenheid is voorbereid door een internationaal studiecomité. Een der voorstellen van dit comité is om de ttaximumlengte der codewoorden terug te brengen van 10 op 5 letters en verder geen voorwaarden aan de samenstelling van het codewoord le stellen. De verkorting zal tepaard moeten gaan met een verlaging van het tarief per woord. Daar evenwel het adres en de onder tekening van een codetelegram onder het zelfde tarief zullen vallen als de codewoor den van den tekst, doch berekend blijven naar den voor verstaanbare taal bestaan- den maatstaf van 15 letters voor een 'oord, is het duidelijk, dat het totaal aan- W woorden van een codetelegram volgens **ow« telling niet tweemaal zoo groot, doch iets minder dan het dubbele zal zijn, waardoor, om de lelegramkosten op het zelfde bedrag te houden, het tarief per woord niet moet worden vastgesteld op de Delft van het vroegere tarief, doch op iets meer dan de helft. Bij voorbeeld: een telegram, bestaande uit 2 adreswoorden, een inhoud van 6 codewoorden, elk van 10 letters, en 1 woord onderteekening, samen dus 9 woorden, kost bij een tarief van 1 gt. per woord, 9 gl. Bij de nieuwe schrijfwijze zal het totaal aantal woorden worden: 2 (adres) 12 (inhoud) 1 (onderteekening) 15. Per woord zou dan moeten worden berekend: 9/15 gl. 0.60 gl., dus 3/5 van het vroegere tarief. Hieruit volgt, dal de verlaging zeker niet kan zijn 5 OpCt., al staat evenmin vast. dat zij precies 40 pCl. zal zijn. Het streven der Nederlandsche delegatie zal er in ieder geval op gericht zijn, le verkrijgen, dat door de nieuwe regeling geen nieuwe lasten op het telegrateerend publiek worden gelegd. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben wat de gewone bronnen betreft in Juli f. 40.72 millioen op geleverd. zijnde f. 1.7 millioen minder dan verleden jaar, waarvan bijna f. 1.3 millioen op rekening van de inkomstenbelasting komt. Sedert 1 Januari valt er een vermin dering van ruim f. 4.5 millioen waar te nemen. De successierechten hebben f. 7.7 millioen minder opgebracht en de inkom stenbelasting t 3 3 millioen minder. Hier tegenover zijn de invoerrechten met f. 3.2 millioen gestegen en de registratie-rech ten niet t. 3.4 millioen. NEDERLANDSCH-1NDIË OP DE JAARBEURS. De Koloniale Afdeeling op de van 4 t/m. 13 September te Utrecht te houden XlXe Nederlandsche Jaarbeurs zal voor een groot deel gewijd zijn aan het verkeer, meer in het bijzonder aan de telegrafische en tele fonische radio-verbinding met Nederlandsch- Indië. Verschillende toestellen zullen ia werking te zien zijn. Op den openingsdag der Jaarbeurs' zullea van de Jaarbeurs af eenige autoriteiten een kruisgesprek met Nederlandsch-Indiê voe ren Het eerste kruisgesprek zal plaats heb ben tusschen den burgemeester van de Jaarbeursstad Utrecht en een burgemeester dei Jaarbeursstad Bandoeng. Het ligt voorts in de bedoeling op een aantal werkdagen Aneta-persnieuws op te vangen van Bandoeng en dit door den luid spreker in de Koloniale Afdeeling te ver spreiden. HET CONFLICT AAN DE KONINKLIJKE WEEFGOEDERENFAPPIEK TE HENGELO. In verband raet een gehouden vergade ring van de stakende arbeidsters bjj de Ko ninklijke Weefgoederenfabriek, heeft de beer Letteboer, leider der stakende arbeidsters, medegedeeld, dat deze zonder intrekfcmj va» de loonsverlaging den arbeid in geen geval zullen hervatten, en dat de ouders der sta kende arbeidsters zich unaniem achter hen plaatsen. Zij zullen dan ook op de mor gen te houden conferentie met den rijks- bemiddelaar, den heer H. A. van Yssel- stein, in geen geval een bemiddelingsvoor stel aanvaarden. De heer Letteboer zeide voorts, dat de patroonsbond, die de orga- nisatiebesturen tot een bespreking uitgenoo- digd had, de uitsluiting zeker had kunnen voorkomen. Daar dit thans niet i3 geschied, verwacht hrj, dat, indien men niet spoedig een oplossing vindt, een uitsluiting over geheel Twente niet onmogelijk zal zjjn. Volgens den heer Letteboer is het be stuur van den federatieven Textielarbeiders- bond de meening inzake dit conflict toege daan dat men elke loonsverlaging moet tegengaan. Evenwel geeft zjj er de voorkeur aar oir organisatorisch op te treden bjj loon- acties. De Federatie heeft noch in de sta king noch in de uitsluiting eenig lid van haar organisatie betrokken. Zjj staat er cos practisch geheel buiten, doch geeft aan Öe stakende arbeidsters alleen leiding. De heer Letteboer zal de Federatie op de te houden conferentie met den rjjksbemiddelaar verte genwoordigen. Voor de bjj het gemeente bestuur aangevraagde vergunning tot het houden van een collecte, heeft men lot op heden geen antwoord ontvangeiv Van de stakende arbeidsters zijn er twee feerganiseerd bjj „De Eendracht" en twee ij den R.-K. Textielarbeidersbond. Zij ont vangen echter geen steun van hun organi saties. Eén der stakende arbeidsters, aan gesloten bg den Neutralen Textielarbeidere- bond, ontvangt haar reglementaire bondsuit- keering. Morgenmiddag, na afloop der conferentie met den rgksbemiddelaar, zullen de stakende arbeidsters weer vergaderen. In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant heeft jhr. mr. Van Rjjckevorsel dén overleden Com missaris, baron Van Voorst tot Voorst her dacht. De Luntersche Beek verkeert in een dergeljjken toestand van vervuiling, dat men er te Amersfoort toe overgegaan is een comité van actie op te richten tan einde maatregelen tot verbc'rring te beramen. UIT NED. OOST-INDIE. DE ZEE TERUGGELOOPEN. Een merkwaardig verschijnsel, dal in verband gebracht wordt met de aardbeving in Neder- Iandsch-Indië on Paloeweh. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Allahabad meldt, is de zee bjj Ahepp; in de provincie Travancore aan de Westkust van Voor-Indië, een mijl temg- geloopen, waardoor alle schepen op het dicge kwamen te liggen en men overal op de modder doode vfesohen en zeeslangen zag liggen. Dit ongewone verschijnsel wordt toegeschreven aan een aardbeving, dezelfde waarschijnlijk die ook het Nederlandsch-In- dische eiland Paloeweh getroffen heelt. Ver scheidene jaren géleden heeft men op de kust van Travancore iets dergelijks gehad, gelijktijdig met een uitbarsting van 'de Krakatau. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Garderen: F. F. J. van de Plassche, te Krimpen a. d. Lek. Voor Hekelingen (tocz.)II. Bax, card, te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Nieuweroord (Dr.): B. G. de Bruin, te O. en N. Bildtzijl en J. S. Schaafama, te Gasselternijveen. Beroepen: Te 's-Gravenhage-Oost P. N. Kruyswijk, te Vlissingen. CHR. GEREF. JONGELINGSVERBOND. Op de te Utreoht gehouden 24ste Bonds vergadering van den Bond van Chr. Ger. Jongelingsvereenigingen in Nederland, sprak de heer S Bestebreurtje namens de ontvan gende vereeniging en de Utrechtsche ge meente een woord van welkom. Onder luid applaus werd een telegram van hulde ge>- zonden aan H. M. de Koningin, waarna staande een couplet van het Wilhelmus ge zongen werd. Aanwezig waren afgevaardigden van 53 vereenigingen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden wer den herkozen Daarna kwamen aan de orde de voorstel len ingediend door de vereeniging Franeker en het bondsbestuur. Het eerste vooratel-Franeker om de ver- slaigen in het orgaan zoo kort mogelijk op te nemen werd afgedaan in dien zin. dat dit aan het beleid van den redacteur zal worden overgelaten. Een tweede voorstel-Franeker om ook •eens een Bondsdag in het Noorden te houden werd ingevolge het afwijzend praeadvies van het Bondsbestuur verworpen. Een derde voorstel-Franeker om in het orgaan ook politieke onderwerpen te be handelen, ontlokte eenige discussie. De voorzitter merkte op dal inderdaad politieke voorlichting aan de hand van ..Ons Program" noodig is. De leden van den Bond kunnen er op rekenen dat de zaak in orde komt. Een vierde en laafele voorstel-Franeker, om een eigen Bondslied te krijgen, zal in vervulling kunnen gaan. als eerst de ge- wenschte dichter is opgestaan. Hierna kwamen de voorstellen van het bocdebeaèuur aan de aide, hoofdzakelijk be trekking hebbend op de viering van het a.i. zilveren jubileum. Het bondsbestuur stelde voor om de her denking over twee dagen tel doen plaat» vinden en den eersten dag aan huishoud»- lijke zaken te besteden en den tweeden toé een herdenkingsdag te maken. Dei plannen van het Bondsbestuur werden goedgekeurd. Op voorstel van het Bondsbestuur werd een feestcommissie benoemd, bestaande uit da bondsbestuurders ds. A. M. Berkhoff (voor zitter) W. Vos Hzn. en K. v. Dongen, terwijl 5 afdeelingen elk nog een lid zullen aan wijzen. Het bondsbestuur heeft Ds. v. d. Meiden opgedragen een jubileum-jaarboekje aam«n te stellen in de hoop dat de bond voortaan een jaarboekje zal kunnen uitgeven. Een voorstel van het bondsbestuur om het Luctorfonds (het fonds voor het orgaan) om te zetten in een bondsbureaufonds. werd door den secretaris nader toegelicht. Hdt voorstel alsook dat tot inzameling van een jubileumgaive werd in stemming gebracht en aangenomen met 49 tegen 3 stemmen en i blanco. Na de rondvraag refereerde de heer B. A, Schotel van Dordrecht over „De Christen- jongeling en de 9port" waarna de namiddag- vergadeijng gesloten werd. In de avondvergadering hield ds. J. J. d. Schuit, docent aan de Theol. School t» Apeldoorn de opwekkende rede. getitel4 Militia Christi". RECLAME. VERKRIJGBAAR BU alle erkende RIJWIELHANDELAREN DE VICTORIA REGIA die maar één maal in het jaar bloeit en dan maar gedurende enkele uren. De reusachtige bladeren zijn zoo groot dat zij een kind kunnen dragen. DEFILe VOOR H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Gistermorgen defileerden de achtste infanterie-brigade uit Amersfoort, be staande uit het vjjfde en het zestiende regiment, onder commando van kolonel Verfcerne voor H. M. de Koningin-Moeder ten I'aleize te Soestdgk. H. M. sloeg het défilé vanaf het Bordes gade en onderhield zich eenige oogenblikken met den Commandant, De tamboere, voorafgegaan door den Tamboer-Majoor zwenken het hek in van het Koninklijk Paleis te Soestdijk. HET SCHAAKTOURNOOI TE KISSINGEN. Eenige der bekendste schaakmeesters, die deelnemen aan dezen internationalen wedstrijd: Staande v.l.n.r.Euwe, Tarta- kower, Yates, Spielmann, Réti, Mieses en Bogoljubow. Zittend v.l.n.r.Nimzowitsch Capablanca, Tarrasch en Marshall. TE ENKHUIZEN had gisteren de installatie plaats van den nieuw-benoemden burge meester, den heer W. F. C. Zimmerman. Aan het raadhuis werd de burgervader door een deputatie van padvinders ontvangen en door den hopman gecomplimenteerd.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5