MODISTE TRIANON lo vs 'VS. PEPERMUNT SfV. S.PEPERMUNT Bakkersknecht OUDE COURANTEN POLIKLINIEK DER TANDARTSEN-LEDEN KORT RAPENBURG 19 '«CB DAGBLAD Hotel - Café - Restaurant „B E L L E V U E" Te koopModern gebouwde Heerenhuizen i G. van der meij bank voor credietverschaffing en beleggingen RADIO-PROGRSMMA. UIT DE RIJNSTREEK. SPREEKCEL Aankomende Winkeljuffrouw 17 Augustus ja zie annonce van donderdag a.s. B. VAN REENEN Ba^en Oude Couranten gymnastiek. BUREAU NOORDEINDSPLEIN 7/ Cbe besfe die ge krijgen kunt! Leidsche Tandheelkundige Vereeniging verplaatst naar: (Hoek Noordeinde) n Telef. 1387 moest Varniing achterblijven ten gevolge van sneeuwblindheid. Den Jen Juli kwa men zij op Foyn-eiland aan, nadat zij 'n gebied doorgegaan waren, dat de robben- jagers de witte hel noemen, vol slecht, wakkelig gevaarlijk ijs, waarop zij niet meer dan 400 meter per uur waren gevor- derd. Onderweg hadden zij de eilanden Broch, Shibler en Ribs afgezocht naar de Malmgren-groep. Van Foyn liepen zij in drie dagen ongeveer 25 K.M. voornamelijk naar het Oosten om de groep Nobile te vinden. Den 23sten Juni hadden zij voor de laat ste maal een vliegtuig gezien. 11 Juli wa ren zij terug op Foyn-eiland en den vol genden dag ging de Krassin hen voorbij. Zij zwaaiden met een vlag, maar die werd aan boord van den ijsbreker niet opge merkt. Des nachts halfeen kwamen er ech ter drie vliegtuigen, twee Zweedsche en een Finsch. Hoewel het ijs toen een vaart van 10 K.M. had en de schotsen met groot lawaai op elkaar schoven, daalden alle drie vliegtuigen in open water, dat zich gevormd had. Het was natuurlijk onder die om standigheden zaak zoo spoedig mogelijk weer op te stijgen. De vliegers namen Sora en Van Dongen op, die alles op Foyn- eiland moest achterlaten, en brachten hen naar de Quest, waar hun een allerharte lijkste ontvangst te beurt viel. Tien dagen is Sjef daarna aan boord van de Cilth di Milano geweest. En na dit verhaal, dat aanspraak maakt op de benaming onopgesmukt, kijkt Sjef van Dongen je dan aan met een gezicht van: dat is alles. De couranten hebben verteld, dat u ge noodzaakt bent geweest, honden te dooden om voedsel te hebben? Twee, zegt Sjef. Vijf waren er gestorven, twee hebben wij er moeten achterlaten. Smaakt dat goed? Dat smaakt bijzonder goed. Zooiets als slechte gummi. Die honden zijn getraind, dag in dag uit getraind. Niets dan peezen en spieren. Een dan verkneuterd Sjef zich bij de herinnering hoe de honden liepen. Ze liepen zoo fijn, de witte kunnen de andere niet verdragen en vechten altijd; ik had ze zóó ingespannen dat ze mekaar steeds te pakken trachtten te krijgen en daardoor trokken ze. Ze trokken! Sjef grin nikt weer van plezier. Op andere vragen vertelt hij, dat Sora en hij op het land 7 a 8 K.M. per uur met hun twee sleden met 500 K.G. bepakking waren opgeschoten. Drie dagen hadden zij resp. 17, 20 en 19 uur per etmaal geloo- pen. Zij maakten dagen van 14 en 13 uur, maar ook van 22 uur en als zij niet een gummibootje bij zich hadden gehad om hen over de geuten 1e brengen, hadden zij Foyn nooil bereikt. Zulk een bootje zei Sjef, had de Malmgren-groep ook noodig gehad. De couranten hebben ook medegedeeld, dat u kapitein Sora eens het teven hebt gered? Wij hebben gelachen, zegt Sjef, toen wij de eerste krant lazen. Het was meer dan treung, al die geschiedenissen die er in stonden. Je haalt mekaar telkens uit het water. Die kleine ijsschollen; als je even misstapt lig je erin en dat gebeurt nog al eens. Jawel, maar u schijnt kapitein Sora toch eenmaal gered te hebben. Wat zal men daarvan vertellen, ant woordt van Dongen. Met ski's ging het door het ijs en als dc kolossale stroom hem dan te pakken had gekregen, dan zou hij onder het ijs geraakt zijn. Op andere vragen vertelt Van Dongen dan nog, dat zij vijfmaal over een geul heen en weer moesten varen om alle bagage over Ie brengen. De Braganza en de Hobby zouden al hetgeen zij op Foyn hadden moe ien achtergelaten, ook de twee honden gaan haten. Waren de vliegtuigen niet gekomen, dan zouden zij nog ongeveer tien dagen hun opsporingspogingen hebben kunnen voort zetten en daarna hadden zij het land moe ien bereiken, waar ze dan wel depots zou den hebben gevonden. Dat iemand op 8i graden in het pakijs een Bfcscli gevonden zou hebben met een bericht van Amundsen, vond Sjef Quatsch. Op de vraag van den heer Ollefen of ze nog ijsberen hadden gezien, zegt Sjef ja en iegelijk schiet 'ie weer in den lach. Ken je die mop van die ijsberen? N'ou ja, zal ik je wel 's vertellen. Eieren hebben wij ook gevonden, maar die waren drie weken oud. Van binnen spiegeleieren met ham. Meer kregen wij over die ijsberen niet te hooren, want inmiddels was het dagelijksch bestuur van Rotterdam gekomen en was het onderhoud ten einde. Gisteravond is Sjef van Dongen te Arn hem gehuldigd, waar zijn ouders wonen. Een groot gedeelte der bevolking heeft hier aan deelgenomen. Toen hij om 9.08 te Arn hem aankwam stonden er duizenden buiten te wachten Op het perron bevond zich het huldigingscomité en werd den kranigen jongen man een kran9 aangeboden door den voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond. Buiten stond een stoet van auto's en rij tuigen gereed en waren verschillende mu ziekkorpsen opgesteld. Toen Sjef van Don gen uit het station kwam ging er davereni gejuich op. waarop de muziek het Wilhel mus speelde. Het was een grootsch en in drukwekkend oogenblik. Sjef nam in den voorsten auto plaats, waarna de stoet zich in beweging stelde en door de stad naar het Gebouw der Yereeniging aan der. Vel- perweg reed. Overal werd de jonge held door een dichte menigte toegejuicht. In het Gebouw werd hij toegesproken door den voorzitter Baron de Vos van Stsenwijk en door den loco-burgemeester mr. Bakkor. Namens de Arnhemsche burgerij is Sjef van Dongen een gouden horloge met in scriptie aangeboden, terwijl hij verder nog een groot aantal geschenken in ontvangst had le nemen. AVONTUREN IN HET POOLGEBIED. Een Nederlandsch dagblad correspondent een maand op een onbewoond eiland. De correspondent van het dagblad de „Maasbode", die in verband met de span nende gebeurtenissen in het Poolgebied, welke het gevolg waren van de stranding van Nobil-e's expeditie, naar Spitsbergen was vertrokken, hoeft geruimon tijd niet* meer van zich laten hooren. Een radio-bericht, Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ijsschip „Hobby" via het draadloos station op het Ingöy- eiland (ten Noorden van Hanimerfest) ver zonden, bracht, naar het blad gistere*! meldde, het volgende nieuws: „Moest gedurende een maand op een onbewoond eiland verblijven, waar ik door een vergissing was afgezet. Ik was namelijk ontscheept op 't Hope- eiland (op 25 graden O.L. van Greenwich), in plaats van op 17 graden O. L., de Zui delijkste punt, van Spitsbergen, vanwaar ik een onderzoekingstocht over geheel Spits bergen wilde gaan ondernemen. Geen geweer bezittend en slechts vijf K.G. proviand bij mij hebbend, leefde ik toch nog van primitieve jacht-. Juist was ik op het punt orn in een eigen, gemaakte boot te vertrekken naar het Z.- Oostland, toen een visschersboot mij in het zicht kreeg en mij aan boord nam. Stellig behoorde dit Robinson Crusoe- avontuur tot de vermakelijkste, maar te vens ernstigste ervaringen van mijn heele expeditie naar het hooge Noorden." VERDRONKEN. Gistermorgen omstreeks negen uur is de 14-jarige H. Dertmand bij het zwemmen in het Zuiddiep te Den Haag verdronken. Hoewel dadelijk pogingen in het werk zijn gesteld om de levensgeesten op te wekken, kon men te-n slotte niet antjers dan de dood constateeren. Te Callantsoog is de 23-jarige C. Wester bij het baden verdronken. MOTORONGEVAL OP DE WETERING- SCHANS TE AMSTERDAM. Ter hoogte van de kruising Vijzelstraat- Weteaingschans te Amsterdam is gister avond te ongeveer 8 uur een ernstig onge val geschied. Een man wilde daar de straat oversteken, juist op het oogenblik dat van. de richting Frederiksplein een motorrij der naderde. In zijn zenuwachtigheid deed de voetganger wat in de gegeven omstan digheden juist verkeerd was: in plaats van te blijven staan liep hij enkele schreden terug, met het gevolg dat hij door den motor werd aangereden. Met een rmak kwam de man op straat terecht: spoedig was een auto van den G.G. en G.D. ter plaatse, die hem naar het Binnengasthuis vervoerde. Het bleek dat hij een ernstige gecompliceerde beenbreuk had opgeloopen. De motor is door de politie in beslag ge nomen. Volgens ooggetuigen treft den be stuurder geen schuld. EEN KRANIG MEISJE. Men schrijft aan het „Hbld.": Zondagmiddag, Lairessestraat te Amster dam. Een meisje, circa 23 jaar, wandelt er, keurig, Zondagsch. Plots botst een grooto, dikke mijnheer tegen haar opExcuses. Twee tellen later bemerkt het meisje, dat zij haar handtasch kwijt is. De „heer" heeft het reeds op een loopen gezet. Zij hem achterna, hollen, hollen. Eindelijk heeft zij hem ingehaald, oploop, standje. „Geeft u mij mijn tasch terug." „Uw tasch, hoe komt- u er bij, die heb ik niet." Het meisje wordt woedend. Zij grijpt de jas-revers van den „mijnbeer" en rukt de jas open. dat de knoopen er afvliegen. Meteen pakt zij haar tasch uit zijn binnen zak. Het heerschap, kwaad, verweert zich, wil het meisje van zich afhouden, slaan. Doch zij pakt zijn vuist met haar beide handen^en bijt er in ,als ware het een bel lefleur. „Wilt u nog alstublieft wachten, mijr# heer." Het meisje inspecteert den inhoud van haar tasch. 't Is in orde. Haar 25 gul den en al het andere zit er nog in. De „heer" ijlings af. Jammer dat er di rect- geen politie bij de hand was. Overigens, een kranige deern. Het heer schap heeft er van gelust en zal zich voor een volgenden keer misschien nog wel eens bedenken. Als al onze meisjes eens zoo ware®, dan.^ BRANDEN. Te Wieringerwaard zijn de aan elkaar gebouwde woningen, van de families D. Wolters en J. Kas tot den grond afgebrand. Van laatstgenoemde ging ook de geheele inboedel verloren, van de eerste een deel. Te Steenwijksmoer zijn de woningen van G. Bakker en H. Mink een pi-ooi der vlam men geworden. Verzekering dekt- slechts ten deele de schade. Te Delfzijl is de woning van B. Veen- kamp uitgebrand. In de timmerfabriek en houtzagerij van den heer H. Eurlings te Voerend aal is gis teravond omstreeks halfzes brand uitge broken. De werkplaats met verschillende machines werd een prooi der vlamme*, terwijl ook het woonhuis gedeeltelijk uit brandde. De Heerlensche brandweer was ter as sistentie uitgerukt, doch behoefde geen dienst meer te doen. Verzekering dekt de schade. BETER LAAT DAN NOOIT. Te Dordrecht zijn gisteren in onder trouw opgenomen oen bruigom 83 jaren oud, en een bruidje van 60 jaren. MOTORJACHT VERBRAND. Te Zwolle bij het schuitenhuis der Zwol- sche Zeil- en Roeivereeniging lag het mo torjacht Nettv", voerende de Kaagvlag, an den heer Spierdijk te Den Haag. De familie bestaande uit 7 personen», had met een stuurman, eenige dagen op de Over- ijselsche Vecht doorgebracht. Nadat het benzinereservoir in de machinekamer was bijgevuld, terwijl een petroleumtoesvel brandend in een keukentje in het achter schip stond, zog men plotseling rook eif vlammen. De eigenaar waagde zich nog aan boord om papieren van waarde te redden. Het schip werd los gemaakt, omdat het «chuitenhuis en andere jachten gevaar lie pen. De chef van de nabij gelegen scheeps werf sleepte het scheepje naar het eind van de nieuwe kade en zette het daar aar den grond, nadat dooT hem 5 bussen hert zin c van boord waren geworpen. Toen echter bleek dat het benzinereservoir zich het brandend achterschip bevond en dit 70 liter benzine bevatte liet de hoofdin specteur van politie de omgeving ontrui men en werd met een brandslang getracht het vuur te blusschen. Toen later verster king kwam was het schip zoo goed als uit gebrand. Door de hoeveelheid water die was ingepompt, zakte het achterschip in de diepte. Het voorschip steekt nog boven water uit. Het jacht was verzekerd. NA HET VLIEGONGELUK TE HEERLEN. Belangstelling van de Koningin. Uit Heerlen wordt medegedeeld, dat de loco-burgemeester dier gemeente, de heer Schroeder, in opdracht van de Koningin een bezoek heeft gebracht aan de gewon den bij het vliegongeluk aldaar, die in het St. Josephzickenhuis worden verpleegd. Bij het gistermiddag ingestelde deskun dig onderzoek van den motor der veronge lukte vliegmachine is vastgesteld gewor den, dat een bougie met koolasch was aan geslagen, waardoor de machine het ver- eischte toerenaarital niet kon bereiken. Do bougie is in beslag genomen. Het vliegtuig zelf is eveneens nog niet vrij gegeven. Gistermiddag i9 te Heerlen een Duitsch vliegtuig geweest, dat op het bcwu&te vliegterrein landingspro even heeft afge legd, teneinde aan te toonen dat het vlieg terrein, waarop het ongeluk gebeurd is. niet ODgeschikt was. Deze proeven waren bevredigend. De piloot Gesper is naar het huis van be waring te Maastricht overgebracht. Heden heeft de begrafenis der slacht offers' plaats. EEN WINDHOOS. Een ijzeren schuur, gebouwd op betora achter de carton fabriek Union, te Oude Pekela (Groningen), is door een windhoos omver gewaaid. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. De arbeider Sportel uit Winschoten is m de cartonfabriek te Scheemderme^r door een drijfriem gegrepen Met ernstige ver wondingen is de man naar het Kath. zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Ik zou wat verband, wat jodium en wat lysol willen hebben. Is er een ongeluk gebeuld? Neen, ik heb een motorfiets gekocht. VOOR DONDERDAG 16 AUGUSTUS. Hilversum (1071 M.) 12.30—2.00: Lunch- muziek door het Trio Gourtel. 6.00—7.15 Concert door het AVRO-kwarlet, Theo Han- nema, tenor. 8.00; Aansluiting van het Theater Flora te Amsterdam. „De Fidcele Boer", operette in een voorspel en 2 be drijven van Victor Leon, Muziek van Leo Fall. Regie: Nap de la Mar, Orkest o. 1. v. Prof. Fr. Goetze. Medew.: o. m. Nap de la Mar (titelrol), Sylvain Poons, Bertha Vers- wijver, Jean Jansen9, Marie Cassani. 10.15: Persber. Huizen (3-10.9 M., na 6 uur 1870 M.) Uit sluitend NCRV.-uitzendingen. 12.30— I.45: Concert. Mevr. W. Cante-v. Ameron- gen, sopraan, Evert Brantenaar, viool, A. Adema, piano. 5.306.15: Gramofoon- muziek. 6.157.00: Friesch uurtje, te verzorgen door: I. Kuipers te IJlst, decla matie en zang. Mej. II. Kuipers te IJlst, de clamatie en pianobegel. 7.308.00: Gui taar-halfuurtje door P. v. Es. 8.00: Con cert in gebouw „Unilas" te Nijmegen. Avond van de Ned. Chr. Bouwarb. Bond ter gele genheid v. d. 11de Alg. Verg. en herd. v. h. 20-jarig bestaan. Sprs. J. Veldwijk, J. A. Schaafsma. F. L. Terwey, Trio v. d. Horst (mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano, H. v. d. Horst Jr., cello, H. Hermann, viool), mej. Jo v. Woudenberg, sopraan, Arie Post, declamator. Rede van H. J. Terwey: Onze toekomst. Rede van J. A. Schaafsma: Ons verleden. Daventry (1600 M.) 10.35: Kerkdienst. II.20: Gramofoonmuziek. 12.20; Concert voor sopraan, bariton en pianobegel. I.202.20: Gramofoonmuziek. 3.20: Vesper van de Westminster Abbey. 4.05: Lezing: Cream for tea. 4.20: Concert orgelbespeling in Madame Tussaud's Bio- scoop. 4.50: Dansmuziek. 5.35: Kin deruurtje. 6.20; Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40: Muziek. Nieuws berichten. 7.05: Muziek. 7.20: Lezing: Your boots and shoes. 7.35: Grieg's pianosonaten. 7.50: Coleridge-Taylor pro gramma. De militaire kapel en Cecil Dixon, piano. 8.20; Voorlezing van poëzie en proza. 8.40: Concert door de militaire kapel, F. Phillips, bariton. 9.35: Actueele causerie. 9.50: Nieuwsber. 10.10: Chariot's uurtje. Vroolijke muziek en zang o 1. v. den bekenden theater-directeur Chariot. 11.1012.20: Dansmuziek. Parijs Radio-Paris'.' (1750 M.) 12.20 Protest, causerie. 12.502.10; Orkest concert. 4.055.05: Orkestconcert. 8.5011.20: Concert. Orkest en Mme. Pe- tropopova Defoese, zang. Langenberg (469 M.) 12.301.10: Mecha nische muziek. 1.252.50: Gramofoon muziek. 6.207.15: Orkestconcert. 8.35: Van fluit tot saxophone. Het Kamer orkest van Düsseldorf en H. Flohr a. cL vleugel. Daarna tot 12 20 Dansmuziek. Konigswiisterhausen (1250 M., Zeesen). 12.205.20; Lezingen. 5.20—6.20: Or kestconcert. 6.208.05: Lezingen. 8 30: ,,Die Rose von Stamboul", operette in 3 acten, L. Fall. Daarna dansmuziek. Hamburg (395 M.) 3.35: Rede door Presn dent Hindenburg. 4.35: Wiener liedjes. 5.20: Orkeslconcert 6.20; OrkestconcerL 8.20 „Fahrende Scholaren", sludentenro-» mantiek. Orkestmuziek en zang. Daarna, cabaret tot 11.20. Brussel (509 M.) 5.20- Trioconcert. - C 50: Orkestconcert 8.35: Gramofoonmu ziek. 8.50—10.35; Klassiek concert in het Casino te Spa. ALPHEN. Dinsdagmorgen terwijl een gasfitter en een arbeider van de gasfabriek bezig waren in de Oranjestraat met werkzaamheden aan het buizennet sprong een pomp van een brandende benzinelamp uit elkander waar-» door de arbeider v. d. L. zeer ernstige brand wonden aan hel hoofd bekwam. Na in het nabij gelegen gebouw van het ..Groenê Kruis" te zijn binnengebracht werd de man door dr P. de GraaJ verbonden en per autó naar zijn woning in de Hoorn vervoerd. Het viel ons gisteren op dat de ge* bcuwen van de Martha-stichting in feestdos waren gestoken en de Hollandsche drie* kleur van genoemde gebouwen wapperde, Bij informatie bleek ons. dat de directeur ds. A. W. Voors zijn 60en verjaardag vier-» de, welk feit zooals te begrijpen is, niet on gemerkt voorbijging. Des middags hielden de kinderen met vlaggen opgeluisterd door; fluilmuziek van de schooljongens een défilé voor den jubilaris die deze hulde met zijn huisgenooten dankbaar gade sloeg op het bordes aan den ingang van het hoofdgebouw. Ook was de belangstelling van de zijdè van verdere verpleegden cn personeel bij* zonder groot, terwijl des avonds een tuin* fee9t werd gehouden en het terrein met lampions was versierd. HAZERSWOUDE- Burgerlijke Stand. Bevallen: L. M. van Bennekom, geb, Odijk. Z. S. A. Endeveld geb. Binnen dijk, Z. Ondertrouwd: M. P. Doorenbos 40 jaar en A Oddcns 45; J. Vermey, 28 jaar en J. van Tol 25 jaar. Overleden: G. Haverman, wed van G, Qualm 75 jaar; N. Nahon.wedr. van Al Ouwendijk, 81 jaar. Een hond van den heer C. H. welke was losgebroken heeft van den heer J. v, 11. 7 kippen gedood. De schade is door den eigenaar van den hond vergoed II. S. I'. alhier een abonné die reeds ge, ruimen tijd ziek is en daardoor naar hij ons schrijft zijn verlangens niet op andere wijze kan kenbaar maken, vraagt waarom ook dit jaar in den 3 Octoberoplocht de bedclwagen voor den Leidscben Hout niet wordt meegevoerd Hij vraagt bovendien of de directie van de Posterijen de brieven- bussen dien dag niet zou willen openstel, len teneinde hen die geen gelgenheid heb- ben hun gift in de zakjes te werpen daarin een bijdrage te storten voor dit doel. 7238a Terstond gevraagd komende en een leerling VERKOOPSTER v. g. g. v. Aanmelding a.s. Vrij dagavond tusschen 7*4 en 9 uur. Maison van LEEUWEN. Haar lemmerstraat 93 Leiden. gevraagd een voor Heeren modes. Leeftijd plm. 16-20 jaar. Brieven Bureau van dit blad onder No. 5010. 5088 gevraagd. 5087 Door de fijne grondstoffen (zuivere suiker en de kostbaarste oliën) die In V.S. Pepermunt zijn verwerkt, wordt V.S om haar prima kwaliteit steeds meer gevraagd. Als opwekkende en verfris- schende versnapering Is er geen beter. Vraagt daarom altijd naar 9 verkrijgbaar Langstraat 3, Wassenaar De Gymn.-Ver. D. W. S„ "Ünsburg, roept sollicitanten °P leider voor haar Ver. Brieven aan W. BLOEMEN- AAL. Vliet N.-Z. 80. Rijnsburg 5008 a 25 ets. per 5 K. G. rn yy Vraagt daarom altijd naa LwJ SLOOTÊN HARLING&N 4922 5018 STEENSTRAAT 59 Telefoon No. 126 LUNCH f. 1.25 DINERS f. 1.50. f.2.—. f. 3.50. Agent van het „Leidach Dag omgeving Rijnsburgerweg en Leidsche Hout, vanaf f.7000. 2/3 hypotheek aanwezig tegen billijke rente, ook zeer geschikt ïjnsbnrg, hcvee voor geldbelegging. Nog enkele PerceeleD tc hnur vanaf I. 450.2 beleefd aan voor het aan por jaar. Inlichtingen: L. F. KRUYT, Mariênpoelitraal 27, Telef. nomen van Advertentidn en No. 2615; Merelstraat 30; Fagelatraat 2. 9696 Abonnementen. DIVERSE DAGSCHOTELS i f. 1. 1316 HERRftNGR ACriT 554 TELEFOON 3X554 HEEFT GELDEN BESCHIKBAAR VOOR 4681 Credleten op PERSOONLIJKE en/ol ZAKELIJKE zekerheid. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7