AGENDA. OLYMPISCHE SPELEN. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Oud-IIorluszichlTuinconcert L.e.d.a.g.o.h. en Polyhymnia. 8 uur nam. Leiderdorp, Steenplaals, Openluchtsamen komst, Vrije Evang. Gem. Spreker Br. v. d. Horst en de heer Splinter. Donderdag. „Zomerzorg": Concert „Orpheus". 8 uuc. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en farailie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door dw apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 623. dienstbode, Lange Mare 43. P. Simonis, Atjehstraat 9. G. Smilde, dienstbode, Cronesteinkade 14. P. Star, Pr. Frederik- straal 44. J. M. Straathof, dienstbode, Gortestraat 84. M. I. van Teylingen, Nieuwe Rijn 109a. J. Timmer, Amalia- straat 38. L. F. M. Timmermann, letter zetter, Zijlsingel 33. Th. J. G. Verhaaren, kantoorbediende, Kooipark 9. A. J. H. Verhagen, machinist, Decimastraat 17. G. VerhulstFurster, Hoogewoerd 123. A. J. Voorwinden, dienstbode, H. Morsch- weg 3. J. M. Weerenbeek, dienstbode, H. Rijndijk 52a. L. W. M. van der Wielen, timmerman, Kooipark 16. G. A. Willink, verpleegster, Noordeinde 47. VERTROKKEN: W. Stöve, Edam, Volendammerpad, bij de ouders. G. Wassenaar, Oegstgeest, Julianalaan 35. H. Hilkcndreis, Datteln (Dl.) Ridderstraat 4. M. B. den Hollan der, Delft, Dirk Langendwarsstr. 28. C. Er. Marsman, Noordwijkerhout, Schoolstr- 64. E. A. M. Speet, Soest erbea*g, Verl. Postweg 65. M. H. Bouwens, id. D. H. v. Veen, Noordwijk aan Zee, Peneion Sole Mio. J. C. Uylenbroek, Delft, v. Oldenbarneveldstr. 17. H. Cossee, Den Haag, Thomsonlaan 106. G. van Dijk en fam.. Leiderdorp, Dorpstraat 61. J. J. Polak en fam., Gouda, St. Jozefstr. 82. P. H. WestenLukkien, Haarlem, Park laan 41a. D. R. Nijk, Amsterdam, Nas- saukade 157. M. W. J. Bomert, Rotter dam, Westkruissrtir. 60. G. J. Chr. v. ODooremaal, Parijs. A. M. Riel, Amster dam, Jan van Goyenltade 18. A. J, J. Naber en fam., Amsterdam, Bosboom Tous- sa-intstr. 34. G. Wouters, Oegstgeest, De Kempenaersfcraat 17. H. M. de Haan, Rotterdam, v. d. Schellingstr. 46a. S. A. M. Kortekaas, Sassonheim, Teyloostraat b- de ouders. H. W. van Vuure, Edam, Baanstraat 166. C. J. Goudsmit, Oogst- geest-, Regentesselaan 33. C. E. L. Wijk huizen, Utrecht, Woistraat 87. A. Leget, Amsterdam, Celebesstraat 46 TIT. W. J. Kouw en faiti., Oegetgeeet, Tcrweeweg 118. M. v. Soeren id. A. de Man, Delft, Phoe- nixstraat 11. T. Reddingius, Weltevre den (Ned. O.-Tndië). A. M. A. v. Vianen Noordwijk, Kerkstraat 85. J. v. der Klugt en fam., Oegsi.geest, Rijnzichtweg 27. J. H. v. Leeuwen. Monster, PoeldüV bil M. Scholten. G. H Acvelts. Den Hanv, v. Hoovnbeekstraat 37. A. P. .T. M G-eiier, Tunanitma Trinidad Mount St. Be nedict. J. J. A. A. Gcijer, Triboursr (Zwitserl.) Abbaije Ln Valsninte. W. F. van Riet. Nijmegen, Kol. Reserve. M. M. H. Verheii, Den Haag. Maiubnstra-at 5 F. Mekel. Groningen. Ferri^ Drift 7. P. v. EvertZirkzee, TTaao'lem. K'. Hout straat 13a. A. O. Hartman, Weltevre den, Mampangweg binnen 7 BIJEENKOMST VAN HET EERE-COMITE. Conclusie: een volmaakte organisatie. Wij ontvingen het volgende persbericht: Hel eere-comité voor de «pelen der IXe Olympiade, bestaande uit de hecren graaf De Baillet Latour, België, voorzitter; baron Godefroy Blonay, Zwitserland; markies de Poliquai. Frankrijk; J. S Edström, Zweden; brigade-generaal Kentish. Engeland; gene raal Sherril, Amerika, en de staatssecretaris dr Lewald. Duitschland, leden van het Internationaal Olympisch Comilé, heeft on middellijk na de sluitingsplechtigheid le Amsterdam vergaderd. De aanwezige leden •hebben eenstemmig verklaard, dat. dank zij den vasten wil van de alhleten, van de ver tegenwoordigers der internationele sport organisaties en van de Olympische comilé's in de verschillende landen om het Olym pisch ideaal hoog le houden, de geest, welke bij de spelers tentoongespreid werd, uitste kend is geweest. Bovendien heeft de spor tieve geest der duizenden toeschouwers, die de spelen hebben bijgewoond, een diepen indruk op hen gemaakt en zij meenen dat de volmaakte organisatie, het werk van het Nederlandsch Olympisch Comilé, en do goede verzorging, die de alhlolen, officials en toeschouwers ondervonden, voor een groot deel oorzaak is van de uilslekcnde harmonie die op een bijna volmaakte wijze gedurende het tijdvak der Spelen heeft ge- heerscht. 8 WATERPOLO. WEDSTRIJDEN VAN DE ZIJL. Morgenavond te kwart over acht worden in de zweminrichting ..Dc Zijl" de volgende wedstrijden gespeeld: Zijl IAlphen I; Zijl II en HIAlpheu H ZWEMMEN. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Do uitslagen van gisteren zijn: Hecren 100 M. vrije slag: 1. G. Kojac, Amerika. 1 m. 6 3/5 sec.; 2. M. Bourne, Ca nada, 1 m. 7 3/5 sec. 100 M. rugslag: dames: 1. M. Braun, Hol land, 1 m. 281/5 sec.; 2. A. Rehborn, Duitschland, 1 m. 33 sec.; 3. A. de Man, Holland, 1 m. 444/5 sec. 4 maal 60 M. estafette vrije slag heeren: uitdagingswedstrijd le ploeg* H. v. Essen. Holland; C. Crabbe, Amerika; A. Borg, Zweden; G. Kojac, Ame rika, 1 min. 59 2/5 %ec. 2e ploeg: B. Ault, Canada; M. Bourne, Canada; R. Wyss, Zwitserland; W. Spence, Canada; 1 min. 59 4/5 sec. 200 M schoolslag dames: 1. M. Baron, Holland, 3 min. 30 1/5 sec.2. H. Bienen- leld, Oostenrijk, 3 min. 31 4/5 sec. 100 M. vrije slag dames: 1. Martha Nore- lius, Amerika, 1.14 sec.; 2. M. Braun, Hol land, 1,19 sec.; 3. Annio Rehborn, Duitsch land. 1.21 tec. 400 M. vrije 9lag heeren: C. Crabbe, Ca nada, zwom tegen Th. J. de Man en J. Scholte, die ieder 200 M. zwommen: 1. C. Crabbe, Canada, 5 m. 19 2/5 sec.; 2. Th. J. de Man en J. Scholte, 5 m. 40 sec. 50 M. rugslag heeren: 1 G. Kojac, Ame rika, 32 4/5 sec. (nieuw Amerik. record): 2. M. Bourne Canada, 34 sec.; 3. H. v. Essen, Holland, 36 sec.; 4. Th. J. de Haas, Holland, 36 2/5 sec. 200 M. vrije slag heeren: 1. Arne Borg, Zweden, 2 m. 25 4/5 9ec.2. W. Spence, Ca nada. 2 m. 28 eec.; 3. B. Ault, Canada, 2 m. 37 s ATHLETIEK. EL OUAFI PROFESSIONAL. Naar verluidt zou de winnaar in den Marathonloop te Amsterdam. El Ouafi, uit- noodigingen om naar Amerika te komen voor ..demonStratie-loopen" aangenomen hebben. De Afrikaan zou zich 1 September inschepen voor een verblijf van vier maan den in de Vereenigde Staten. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. De Parijsche zesdaagsche is gewonnen door het koppel TonaniBoucheron. die 3387 K M. aflegden en 654 punten behaal den. Op drie ronden volgden Choury Fabre met 749 punten-, 3. OppermanUrago (439); 4. gebr Debaels (406); 5. Texier Maes (405); 6. gebr .Standaert (34-5); 7. BruneroAymo (51). Op vier ronden: 8. GregoireMauclair (439); 9. LeducqCu- velier (351); 10. PagnoulDepauw (346); 11. RizettoCarli (710); 12. IluotMoineau Op zes ronden: 13. Van KempenGrassin (697); 14. EngelRoudy (279). PAARDENSPORT. SPRINGCONCOURS TE HILVERSUM. Gisteren is te Hilversum con springcon cours' gehouden, waarvan de uitslag luidt: Eerste prijs f 400 benevens groole zilve ren medaille van de Koningin en zilveren wisselbeker der Amsterdamsche Vereeniging voor Jacht- en Terreinrijden Revistada van kapitein Ferrandez (Spanje) 0 ft. 1 min, 84 seconden. Tweede prijs f.200 benevens gouden me daille van het Hilversumschc gemeente bestuur Loke van Oberluit. Hallberg, Zwe den, 0 ft. 1 min. 38 2/5 sec.; 3de prijs f. 100 Zapataro van kap. Navarro. Spanje, 0 ft. 1 min. 4 1/5 sec.; 4de prijs f.75 Mefisto en Oberluit. Hallberg, Zweden, 0 ft. 1 mm. 46 sec.; 5de prijs f.60 Gaillard van luit. Joan de Almüde. Portugal. 2 ft.; 6de prijs f.40 benevens zilveren wisselblad van den heer Mohr voor den bestgoplaatslen Nederl. deel nemer: Mascotte van kap. Versteegh 2 ft.; 7de prijs f. 25 Lucetle, Oberl. Gemuseus, Zwitserland. 2 ft.; 8ste (en vgl. prijzen f. 25) Aladino van kap. Bettoni, Italië, 2 ft.: 9de Aspis van rimt. Viktor Eder, Boedapest 2 ft.; 10de Avro van luit. Martins. Portugal, 4 ft. EervoBe vermeldingen verwierven: Notas van het Berner remontedepot 4 ft Readgtete van kap. Antoniewicz. Polen, 4 ft.; Fram van luit. Ording. Noorwegen, 4 ft. en Golya van majoor Binder 4 ft. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE KISSINGEF. De uitslagen van de derde ronde zijn: Capablanca remise met Rubinstein. Spielman verliest van Marshall. Euwe verliest van Tartakower. Bogoljubouw re mise met Niemzowitsch. Yates remise met Roti. Tarrasch remise met Mieses. TIJDSCHRIFTEN. Sport in Beeld geeft foto's van: den heer C F. Kellenbach. dén technischen leider van de Olympische Spelen, en van onze dames-turnsters- de zwemwedstrijden, het zeiltournooi en de Ruiterspelen. KEES PASMANS De schilder Kees Pasmans, die driemaal do Koninklijke subsidie verwierf, ia 28 jaar oud te Den Haag overleden. Als leeraar is hn aan verschillende ii> richtingen voor middelbaar onderwijs ver bender geweest. KLABUND t De bekende Duitsche dichter Klabund is to Davos, nog geen 38 jaren oud, tenge volge van een longontsteking gestorven. Alfred llenschke zooals Klabund in werkelijkheid heet vertoefde sedert eeniger. tijd met zjjn echtgenoote, de Ber- lrjnsche tooneelspeelster Karoltina Neher, te Davos waar hij tevergeefs genezing zocht voor zjjn ziekte. Sinis zijn twintigste jaar leed hij aan. tuteroulose en voerde hij een hopeloozen Btrpd tegen deze ziekte. Zijn eerste gedicht verscheen in het door Alfred Kerr geleide tijdschrift „Pan". Het was Kerr's verdienste Klabunr' te hebben ontdekt. Dit is ongeveer 18 jaar geleden. Sindsdien heeft de zieke dichter -eel gepubliceerd. He duidelijkst blijkt echter zijn zeldzaam talent uit zijn vele verzenbundels. DE ALGEMEENE TOESTAND. Polen en Lithanen. Woldemaras heeft tegen de verwachting en de eerst gemelde berichten in het Pool- sche voorstel om de beraadslagingen tus- schen beide Staten le Genève voort te zet ten tenslotte niet aanvaard. Het officieel© orgaan der Lithausche regeering publiceerde reeds gisteren eén mededeeling, zeggende dat de Lithausche re geering het Poolsche voorstel in geen geval zou aanvaarden. Een nieuwe conferentie zal nu wel niets meer voor den aanvang der vergadering van den Volkenbond kunnen doen. Men acht het in Lithausche en Pool sche kringen niet uitgesloten, dat Polen nog zal trachten met hulp van den Volken bond pressie op Lithauen uit te oefenen, om te trachten het te bewegen toe te geven. Het zal intu9schen practisch vrijwel onmo gelijk zijn nog iets te bereiken, aangezien de Volkenbond eveneens reeds op 30 Augustus bijeen komt, en er dus veel te weinig tijd overblijft. DUITSCHLAND. De bouw van den kruiser. Het besluit van het Rijkskabinet over te gaan tot den bouw van een pantserkruiser, wordt in pers en publieke kringen druk be sproken. De houding van de sociaal-demo cratische leden van het kabinet wordt in arbeiderskringen fel gehekeld, daar de sociaal-democratische loden juist in den vorigen Rijksdag oppositie tegen het betref fende ontwerp hadden gevoerd. De ontevre denheid in arbeiderskringen heeft groole tevredenheid van de communisten verwekt, die om nog meer munt uit de aangelegen heid (e slaan, reeds aandrongen op onmid-- dellijke bijeenroeping van den Rijksdag. Zij weten natuurlijk zeer goed, dat dit voorloo- pig niet mogelijk zal blijken, maar hebben inlusschen acte de présence gegeven. De rijksregeering zelf waarvan de meeste leden, nu het fee9t van de Grondwet achter den rug is, uit Berlijn zijn vertrokken, publi ceert een lange verklaring, waarin zij zich op het standpunt stelt dat zij over het al of niet bouwen van den kruiser niet hebben to discussieeron. maar alleen een door den Rijksdag gevat besluit ten uitvoer hebben te brengen Er verluidt dat Centrum en Duitsche Volkspartij den bóuw hebben geëischt onder bedreiging anders haar leden uil de regee ring te zullen terugnemen. ENGELAND. Een politie-commissie. Er is een koninklijke commissie benoemd onder voorzitterschap van lord Lee, om de bevoegdheden en plichten te overwegen van den directeur der openbare vervolging en van de politie in Engeland en Wales bij het onderzoek naar misdrijven en overtre dingen. De regeering had do instelling dezer commissie toegezegd, nadat er in het La gerhuis onlangs scherpen kritiek was ge oefend op politie-methoden. De aan de commissie toegekende bevoegd heden zijn zeer omvangrijk. Zoo heeft zij het recht een onderzoek in le stellen naar de gebruikelijke methoden bij het nasporen van misdrijven, om personen te ondervra gen en na le gaan of die methoden wor den toegepast met eerbiediging van de rech ten en vrijheden van de ondervraagden! Dc commissie is voorts bevoegd aanbeve lingen te doen tav. de richtige toepassing der bevoegdheden en olichten van de po litie. De commissie is samengesteld uit acht leden, o.w. twee vrouwen n.l. mevr. Muriel Talbot cn mej. Margaret Bevan, lord mayor van Liverpool. Eon der mannelijke leden is de bekende vakvereenigingsleider James Brownlie, voorzitter van de Amalgamated Engineering Union. OOSTENRIJK. De Bondspresident 70 jaar. Hede viert de republiek Oostenrijk net 70-jarig geboortefeest van haar eersten bondspresident dr. Hainisch, die den nieu wen staat in de zoo moeilijke eerste jaren van zijn bestaan geleid heeft. Dr. Hanisch is in 1858 te Aue bg Glogg- liits (Neder-Oostenrijk) geboren. Zjjn vader had daar een katoenspinnerijzyn moeder wc_ een bekende strijdster in de Oosten- rij ksche vrouwenbeweging. Dr. Hainisch studeerde rechten en econo mie. Begin '86 trad hg in staatsdienst, waar uit hr reeds na vier jaar weer verdween, om zich geheel te wijten aan wetenschap- pel gken en socialen arbeid. Vooral ook op het gebied van volksonderwijs heeft dr. Hai nisch zich groote verdiensten verworven. In December 1920 werd dr. Hainisch ge kozen' tot Om-'ienrijk's eersten bondspresi dent, om in 1 herkozen 'te worden. Aan het einde van dit jaar moet hg voorgoed aftreden. ZUID-SLAVIE. Het parlement op reces. De indruk, dien men krijgt uit de gesprek ken. die gevoerd werden in de wandelgan gen van de Skoeptsjina is, dat de scherpe toon van de redevoeringen der boerenleiders te Agram niet al te zeer au sérieux wordt genomen. Men is veeleer van meening, dat de gemoederen door een rustig afwachtende houding aan te nemen wel gekalmeerd zul len worden Eveneens is men van meening, dat. met het oog op de inwendige tegen stellingen het huidige eenheidsfront der Kroaten wel niet lang stand zal houden. Hiermede is echter nog niet gezegd, dat men te Belgrado werkeloos wil blijven toe zien. Men ie voornemens tegen het einde van de maand December het Kroatische vraagstuk onder de oogen te zien en een. geschikten grondslag voor een constitutie te zoeken. De door de Commissie voor de Immuniteit verzochte uitlevering van do beide afgevaardigden Torna Popowitsj -n Lupu Jovanowitsj is door de Skoeptsjina definitief toegestaan Verder heeft de Skoeptsjina in haar laatste zitting nog een aantal wetsontwerpen afgehandeld. Daarna is het Huis op reces gegaan. De nieuwe zit ting zal tusschen 17 en 20 December bijeen geroepen worden. GRIEKENLAND. Actie tegen de roovers. Maandag berichtten wij, dat de ontvoerde Gneksche politicus Melas nu ook is vrijge laten, nadat het door zijn ontvoerder ge- eisohte losgeld was betaald. Melas, die par ticulier secretaris is van Kafandaris, is te Janina aangekomen in een deerniswekken- aen toestand. Hij vertelde door de bandie ten op onmen3chelrjke wijze te zijn mishan deld. Men had hem aan een paal gebonden en vier dagen lang zonder voedsel gelaten. Kafandaris heeft onthullingen aangekon- tigd, waaruit zou moeten blijken, dat de actie der bandieten door de regeering werd gesteund. Intussclien deelen de autoriteiten mede, dat men tot de vervolging der roovers is overgegaan. ZWEDEN. De spionage-affaire. In de kringen der burgerlijke partijen neemt men aan, dat in den nieuwen Rijks dag wegens het spionagegevai een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van de Sovjet-handelsdelegatie te Stockholm. „Stockholm Tidningen-' wijst erop, dat de Russische spionage-aciiviteit den laatsten tijd in geheel Europa zeer groot is, ofschoon niemand het in zijn hoofd zal halen de sovjet-Unie aan te vallen. Er worden ge weldige bedragen uitgegeven om verraad uit te lokken en de tucht bij de Europeesche land en zeestrgdkrachten te ondermijnen. LETLAND. De van frande beschuldigde minster gaat vrij nit. Uit Ritra wordt gemeld, dal de brief, die onlangs door het blad ...ïaunakas Sinas" in facsimile is gepubliceerd, een vervalsching is gebleken. De brief, waarin dc Lellandsche minister van financiën beschuldigd werd. dat hij zich had laten omkoopen. zou van dc Zweedsche luciferstrust afkomstig zijn. Het hoofd van den brief en het onder schrift van den directeur der tweede luci ferstrust waren echt. doch de tekst van den brief was afzonderlijk geschreven en daarna handig opgeplakt. In verband hier mede worden talrijke arrestalies verwacht. RUSLAND. Graantekort in Europa's graanschuur. Uit Moskou wordt aan het Berl. Tage- blatt gemeld, dat de graancampagne in sovjet-Rusland over dit jaar zeer veel te wen9chen laat. In Juli leverden de boeren slechts 89,000 ton graan af tegen 360,000 ton in Juni. Van officieele sovjet-Russische zijde wordt er op gewezen, dat dit hoofd zakelijk een gevolg is van de slechte oog sten in Zuid-Oekrajina en in Koeban. De correspondent van het Berl. Tag. voegt er echter aan toe. dat de boeren hun graan lie ver verknopen aan particuliere handelaars, die 30 lot 40 pet. meer betalen dan de in- 'koopbureaux van de sovjet-regeering. Officieel wordt thans toegegeven, dat de invoer van builenlandsch graan noodzake lijk is teneinde te voorzien in de behoefte aan zaaizaad en ter voorziening van ver schillend*» streken met levensmiddelen. In de Russische havens is reeds 200,000 ton buitenlandsch graan aangevoerd. Indien de graancampagne niet voldoende graan oplevert om althans de behoeften van de groole sleden te dokken, zal de regeering drastische maatregelen nemen te genover de boeren. EGYPTE. Betooginq te Kalro. Uit Kaïro wordt gemeld; dat het bij het vertrek van den vroegeren minister Makram Ebeld naar Londen op het station tot beloo- gingen is gekomen. De politie greep in en arresteerde vier personen, onder wie zich de vroegere afge vaardigde Hassan Yassin bevond. De vorige minister-president Nahas Pacha, die bij de betooginge-n aanwezig was. pro testeerde tegen de arrestaties, wat niet ver hinderde. dat de gearresteerden naar het huis van bewaring werden overgebracht. CHINA. Een oordeel over Mandsjoerije. Putnam Weale, een erkende autoriteit voor a-Iles wat 't verre aangaat, is le Peking aangekomen. In een intervieuw verklaarde hij, na een zorgvuldig onderzoek tot het besluit te ziin gekomen, dat Tsjang Tso Lin door een lid van een Japanso'h geheim ge nootschap vermoord is. Voorts zeide hij dal de tegenwoordige toe stand in Mandsjoerije allerlei hypothesen betreffende de verdere ontwikkeling aanne melijk maakt. Omtrent het onderhoud van Tsjang Soeë Liang met Barcm Hayari is niets medegedeeld, maar het lijkt vrij zeker, dat men tot een nccoord is gekomen tusschen Mockden en Nanking en dat men het ook eens is geworden over het aanleggen van een spoorweg van Peking naar Moekden, waarvan trouwens reeds sprake geweest was voor het vertrek van Tsjang Tso Lin uit Peking. BUITENLANDSCH GEMENGD. LUCHTAANVAL OP LONDEN Onder groote belangstelling van 't publiek he<bben thans groote luchtmanoeuvr»»s plaats boven Londen, die ten doel hebben na te gaan of een luchtaanval op de Engelsche hoofdstad is af te slaan. Hoewel officieel wordt verklaard, dat de verdaging een groot succes is, schijnt tooh te mogen worden aangenomen, dat te Londen reusachtige schade zou zijA berokkend zoo het ernst was geweest. GROOTE BRAND IN WILHELMSBURG. Maandagmiddag is in Wilhelmsburg brand uitgebroken in een groote opslagloods, waar o.a ettelijke honderden cylinders met zuur stof, amoniak en acetyleen opgeslagen wa ren, benevens hoeveelheden hars, terpen tijn, chloor, zwavelzuur en verder voor een waarde van 1.000.000 Mk. katoen. De brand breidde zich ontzettend snel uit, zoodat binnen enkele minuten het ge- heele complex in lichte laaie stond. Enkele cylinders ontploften en door de scherven werd een voorbijganger getroffen. De in brand geraakte olie, hars en ter pentijn stroomde naar het Veringkanaal, waardoor ook gevaar voor andere omlig gende gebouwen ontstond. Vijf arbeiders, die van oen stellage af naar den brand keken, werden door de kracht van de ont ploffingen weggeslingerd, zij kregen slechte zeer lichte kwetsuren. Men acht het niet onmogelijk, dat men met een geval van brandstichting heeft te doen, daar reeds enkele dagen geleden een begin van brand is uitgebroken ter plaatse, waar thans ook dc brand ontstond. Men vond daar stukjes sigaretten en afgebran de lucifers. Of men met opzettelijke brandstichting dan wel met nalatigheid te doen had, kon niet worden vastgesteld. De schade zal on geveer 2.000.000 Mk bodragen. AUTO IN DE RIVIER GESTORT. Naar de Petit Parisien" uit Ajaccio verneemt, is bij SoTbollano-Santo op Cor sica een auto van een hoogte van 40 meter in de rivier gestort. Van de 6 inzittenden worden er 2 op slag gedood, 2 ernstig gewond en 2 andere licht gewond. POLITIEKE DOODSLAG. Te Brussel werd dezer dagen een Ita liaan gearresteerd op aanwijzing van een zijner landgenooten, zekeren del Veochio, en op verzoek van 2 andere Italianen, Ce6- tari en Rizzo, die in dienst blijken te staan van de fascistische politie. De gearresteer de Italiaan werd beschuldigd van deelne ming aan den jongst en aanslag op den Koning van Italië te Milaan. Del Vecchio zou voor deze verklikking, naar „le Peu- ple" weet te melden, 3000 francs hebben ontvangen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is Cestari, die tc Luik den avond met del Vecchio had doorgebracht, kort nadat deze afscheid had genomen, door twee mannen aangevallen, die verscheidene revolverscho ten op hem losten. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Del Veeohio is door do Luiksche politie gear resteerd op het oogenblik dat hij in den trein stapte naar Brussel Blijkbaar wordt hij verdacht van medeplichtigheid aan dezen politieken aanslag. Een der aan vallers zou eveneens bekend zijn. EEN ONGELUKKIGE REIS ROND DE WERELD. Op den straatweg van Potsdam naar Berlijn reden gisteravond twee auto's op elkander. Een van de auto's maakte een reis om de wereld. Een dame, die er in. zat, werd gedood, haar man levensgevaarlijk gewond. ONTPLOPPING IN EEN FABRIEK. Minstens twaalf mensohen zijn, ten ge volge van een ontploffing in een fabriek van sanitaire voorwerpen in Indiana (V. StA omgekomen. Na de? ontploffing ontstond brand, waar door het. nog niet mogelijk is het gebouw te naderen en de lijken weg te halen. N PHJNEESCH SCHIP GEZONKEN. Het. Cbineesche stoomschip „Sjinsjoe- toeng" is op de Jangtse gezonken. Hon derdon Chineczen zouden daarbij verdron ken zijn. ONLUSTEN IN SORDAN. CHARTOUM. 15 Aug. (Reuter.) Er zijn hier berichten binnengekomen over het op nieuw uitbreken van onlusten in het land van Nuer, waar een groep inlanders uit Gaweir een plundering gehouden hebben in eenige dorpen van het district Duk FadiaU Zij sleepten eenig vee mede en deden een aanval op den regeeringspost te Duk Fay- wil. De aanvallers, wier aantal men schat op 1500. werden echter met groote verliezen teruggedreven en lieten 48 dooden achter, De politie leed geen enkel verlies, even min werden de regeeringsgebouwen bescha digd. De post is thans versterkt. DE PRESIDENTSTRIJD IN AMERIKA. NEW-YORK, 15 Aug. (Reuter). Men heeft van generael Allen, die na den oorlog be velhebber van het Amerikaansche bezet tingsleger in Rijnland was, weten te ver krijgen dat hij de candidatuur steunt van Smith, den eandidaat der demokraten voor het presidentschap. Naar men hoopt, zal dit ook voor alle oud-strijders aanleiding zijn om hun stem aan Smith te geven. AMERIKA EN ECUADOR. GUAYAQUIL, 15 Aug /Reuter.) Het blad El Telegrafo meldt dat de regeering van Washington de regeering van Ecuador heeft erkend en aldus de normale betrek kingen heeft hervat welke verbroken waren sinds den staatsgreep 9-7, lb25 in Ecuador. JAPAN EN CHINA. TOKIO, 15 Aug. (Reuter). Het kabinet besloot de keizerlijke goedkeuring te vra gen voor het terugtrekken der zesde divisie uit Shantoung en alleen de derde divisie achter te laten voor de bewaking van Tsingtao alsmede van den spoorweg totdat de tijd gekomen zal zijn voor de volledige ontruiming. LONDEN, 15 Aug. (V.D.) Naaa* een. Ohineesch nieuwsagentschap meldt, heeft maarschalk Tsjang-Hsoe-Liang den Japan- echen onderhandelaar Baron Hayasehi me degedeeld, dat in overeenstemming met de beslissingen van de Mandsjoerijsche auto riteiten de nationalistische vlag na verloop van drie maanden geheschen dient te woi- 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2