69ste JAARGANG WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1928 No. 20988 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. UIT DE RAADZAAL. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. Het 40-jarig priesterfeest van Mgr. H. J. M. Taskin te Warmond. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pér 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. RIJKSKEURING VAN HENGSTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 30 Juli10 Augustus 1928. B. no. 2678 (2e Afd.), G. S. *no. 191; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dek king bestemde hengsten, in het najaar van 1928 voor Zuid-Holland zuilen gehouden worden te Rotterdam op 18 Sept., voor type-trekpaard. Gorinchem op 27 Sept., voor type-tnigpaard. Middelharnis op 19 Sept., voor type-trek paard. Dordrecht op 18 Sept., voor type-trekpaard. Daarbij vestigen zij de aandacht van be langhebbenden voor zooveel noodig op den inhoud der artt. 21 tpt en met 29 van het Koninklijk Besluit van 11 Augustus 1922 (Staatsblad no. 193), welk Koninklijk Besluit voor belanghebbenden ter Secretarie der gemeente (Kamer no. 10) ter inzage ligt. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaren en houdeTs van hengsten door den Secretaris der Provinciale Regelingscommissie, dan Heer P. OLY, Laan van Meerdervoort 50 a. te 's-Gravenhage, zullen verstrekt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 15 Augustus 1928. 5039 PASTOOR A. LEUSEN's 25-JARIG PRIESTERJUBILEUM. Heden, Maria Hemelvaart, is het een kwarteeuw geleden dat de zeereerw. heer A. Leusen, priester der St. Josephsparochie alhier, tot priester werd gewijd. De gees telijke die terstond na zijn wijding werd be noemd tot Kapelaan te Alphen, stond ver volgens te Hoofddorp en Rijswijk en kwam in 1912 hier als Kapelaan der Mon-Père- kerk. Dat bleef hij tot in 1927 en die jaren arbeidde hij aan de voorbereidende werk zaamheden voor de nieuw St. Josephskerk, waarvan hij de eerste pastoor werd. Dit veelomvattende werk werd onder Katho lieken in breeden kring gewaardeerd en Katholiek Leiden is hem daarvoor dan ook zeer dankbaar. Ook op onderwijsgebied heeft Pastoor Leusen hier veel en nuttig werk verricht en steeds was hij de stuwende kracht die goede leiding wist ie geven aan de zaak die hij met hart en ziel bevorderde Maar ook op het gebied der ziekenverzor ging was zijn arbeid van niet geringen omvang en heilzamen invloed Nog versch in de herinnering ligt b.v. het Eucharis tisch zieken-triduum dat in zijn kerk onlangs plaats had. Voor de Leidsche Processie naar Heiloo, waarvan hij de eerste aangewezen leider werd, heeft hij eveneens naarstig geijverd, evenals voor de wijkverpleging en voor de R.K. Vereeniging voor Kraamver- zorging van welker bestuur hij deel uit maakt. Mej. A. H E Peelers alhier is geslaagd voor het examen Hoofdacte Voor de acte Handelswetenschappen M. O. is geslaagd onze oud-stadgenoot de heer J. W. Wiggers, thans te 's-Gravenhage. Heden is een begin gemaakt met het afbreken van het spuitenhuis aan de St. Jacobsgracht alhier. Deze sta-in-den-weg zaï^dus nu weldra verdwenen zijn. Wij verwijzen naar een kleine adver tentie in dit blad betreffende de uitloting voor het Pionierskamp der Proletarische Kindergroepen „De Pionier" Aan het postkantoor Leiden en zijn wijk- kantoren werden in den loop der maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd: f. 105029.93, en terugbetaald f. 117314.11. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 12284.18. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 111. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 3100.en afgeschre ven nominaal f. 2850.Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 250. Een oude kwestie levert een nederlaag van B. en W. op. De schoolvoorstellen van B. en W. aanvaard. Augustus-maand was veelal vacantie-tijd voor den Leidsdien Gemeenteraad. Hoog stens placht dan een echt vacantie-zittinkje te worden gehouden. Dit jaar is het wel ietwat anders geweest, want Maandag was zelfs een avondzitting noodig om door de agenda heen te komen, terwijl nog één punt zelfs werd aangehouden. 's Middags en 's avonds tegen het einde heersohte er een temperatuur van ruim 80 graden. Met recht dus: hoe warm het was Wil men de jongste zitting het beste ka- rakteriseeren, dan lijkt ons deze uiting het meest kenmerkend: een zitting met een kop en een staart. De kop is dan de oude kwestie van pensioen-inkoop van gemeente- personeel, de staart de onder wijs voor stel len. Overigens had de zitting niet veel om 't lijf, al werden Dog bij een paar punten eenige opmerkingen gemaakv, en had over den vacantie-toeslag aan gemeenteperso- neel nog eenig debat plaats. De staart kwispelde lustig en eischte een avondzit ting! Die pensioeninkoop is zooaLa men weet, al eenige malen in den raad geweest, alhoe wel de raad in deze affaire, het is niet te ontkennen, alle zeggenschap mist. B. en W. kunnen in dezen niet gedwongen wor den om iets te doen of te laten. Tot goed begrip van zaken moet dit op den voor grond worden gesteld. Men weet, hoe de vork in den steel zit: eenige gemeente werklieden wilden jaren dienst lossen dienst zeggen B. en W., door de omstan digheden als meer, dus als tijdelijk te be schouwen, zeggen de organisaties voor hun pensioen inkoopen. Het college, ver klarend zelf gaarne den inkoop te willen, noemde dit echter onmogelijk, daar losse dienst z.i. niet is in te koopen. Laat de Pensioenraad dan beslissen, zei de meer derheid van den raad en geef een verkla ring, dat de menschen in lossen dienst zijn geweest. Dan doet uw college de waarheid geen geweld aan en de menschen kunnon het probeeren. En voor dien aandrang zijn B. en W. tenslotte gezwicht. Zij verklaar den zich bereid, zoo'n verklaring te geven. Een test-case zou eerst genomen worden. Een verklaring van lossen dienst werd gegeven voor dengene, die de kat de bei zou aanbinden. Echter met een verlenging; B. en W. zeiden daarin immers van be- troffeneuitsluitend in lossen dienst en derhalve niet in tijdelijken dienst, als be doeld in art. 40 le lid sub c. van de pen sioenwet 1922 is werkzaam geweest." Tegen deze toevoeging kwam de raad in groote meerderheid in verzet, nu en dan zelfs fel in verzet en vooral wethouder Goslinga kreeg harde noten te kraken. En zonder nu direct tot zulke felle termen te vervallen, 19 toch de vraag o.i. gerecht vaardigd of die toevoeging nu inderdaad noodig was geweest, die een directe waar schuwing bevatte aan den Pensioenraad, die het verzoek tot inkoop inmiddels ook reeds heeft geweigerd. Er was een strijdvraag, die men door des betreffende rechtbank wilde doen beslech ten. Is het dan niet voldoende om de zaak eenvoudig voor te leggeD zonder meer, zon der waarschuwing 1 Wij weten, dat er raadsleden zijn, die B.'en W. gaarne een verklaring zouden zien geven in den geest vanin dienst ge weest van... tot... en daarmee uit, doch dat kan men van B. en W. o.i. niet vragen. Het college beschouwt den dienst als lossen dienst en moet daarvan dus getuigen, an ders camoufleert het wat het voor de waarheid houdt. Maar die toevoeging als geciteerd neemt a priori stelling en nu kan men wel zeg gen de Pensioenraad behoeft er geen reke ning mede te houden, hetgeen juist is, doch een gewaarschuwd mensch enz. Dat de or ganisaties aan de uitspraak van den Cen- tralen Raad als hoogste ressort niet meer twijfelen, we kunnen dat begrijpen. Met overgroote meerderheid aanvaardde de raad een motie-Baart, waarin B. en W. wordt verzocht een andere verklaring te geven, Bedoeld is in den geest als de orga nisaties vragen, de wethouder zeide het zelf aan 't slot. Of deze meerderheid dat wel heeft begrepen Wij gelooven het niet, van bordeel, dat de toevoeging van B. cn W. velen voor de motie deed stemmen. Zelfs een éénstemmig besluit van den raad kan B. en W. niet van zienswijze doen veranderen betreffende het losse van den dienst. Intusschen dreigt in deze materie een conflict, wanneer B. en W. bij hun besluit blijven, waaromtrent nog geen beslissing is genomen. Tot slot de staart. Het middenstuk, waar toe wij ook den vacantie-toeslag rekenen, kunnen we gevoegelijk overslaan. Voor ver dere tegemoetkoming aan het gemeente- personeel is het nu geen tijd, nu ook zelfs op het onderwijs wordt bezuinigd en be zuinigd worden moet. Dit laatste heeft fei telijk bij niemand verzet gevonden, al gin gen de voorstanders van het openb. onder wijs met bloedend hart mee. De nuchtere cijfers der laatste jaren geven een achter uitgang voor het openbaar, een vooruit gang van het bijzonder onderwijs. De post voor overtallige leerkrachten had een be denkelijke hoogte gekregen. Daar moet af. En we kunnen niet anders zeggen, dan dat liet college van B. en W. objectief en ge- gematigd de te bereiken bezuiniging heeft gezocht en gevonden. Zij kwamen niet met voorstellen tot directe opheffing van een of meer scholen, steldeD voor geleidelijke opheffing van één school in de Duivenbode- straat benevens de mogelijkheid van com binatie van klassen op alle scholen, mits jiiet meer dan 42 leerlingen in zoo'n dub- bel-klasse zonden komen. Verzetten zich de bakens, dan kan men altijd nog weer terug tot den vroegeren toe stand. Het. openb. onderwijs kan mi zijn kracht nog weer toonen. Door den heer Sijt©ma werd voorgesteld alleen twee opeenvolgende klassen te com bineeren, hetgeen o.i. in. de practijk ook bijkan® wel altijd zoo zal uitvallen en door denzelfde en door den heer VeTwey daar nevens het maximum aantal leerlingen pér dubbelklas op 36 terug te brengen, hetgeen de bezuiniging vrijwel tot niets zou beper ken. Trouwens, wanneer een leerkracht twee klassen beheerscht, lijkt ons het ver schil van maximaal 6 leerlingen niet iü staat, dat beheerschen ongedaan te maken» Wel zal men o.i. ongetwijfeld naar de beste krachten voor combinatie moeten uitzien in het belang van het onderwijs. De heer Ver- wey ging nog een stap verder zelfs door alleen te willen combineeren aan scholen met meer dan één overtollige leerkracht, waarvoor een bepaalde basis echter niet werd aangegeven. Alle deze voorstellen sneuvelden en die van B. en W. werden, aangenomen met de stemmen der S D.A.P. en van den heer Sijtsma tegen. Buiten dit alles om stond de kwestie van. de aanvrage voor een school voor openbaar onderwijs in het Haagkwartier. B. en W. stelden, dooT rechts gesteund, voor deze kwestie te laten rusten tot de gevolgen onder de oogen waren te zien van een te maken verbinding der beide Rijnoevers in deze buurt, waardoor voor het Haagweg- kwartier de mogelijkheid zou worden ge opend de scholen aan de Paul Kruger- straat in het Morschpoortkwartier te be nutten. Na de besliste toezegging van deni wethouder is niet te twijfelen of voor stellen voor zoo'n verbinding zullen «poc- dig den raad bereiken. Van links kwam hiertegen ernstig ver zet; daar wilde men direct tot bouw be sluiten van een school in het Haagweg- kwartier, mede om het openbaar onderwijs daar een eerlijke kans te geven. Zuiver rechts tegen links, wethouder Reimeringer uitgezonderd, werd volgens B. en W. be sloten. Met genoegen constateerden wij, dat de ouderwetsche schoolstrijd toch begint ifb luwen, al kon deze nog niet geheel afzijdig worden gehouden Wanneer wij oilzc meening hier nu uiten, dan is dit ook volledig in den geest der onderwijspacificatie. Wij voor ons hadden gaarne gezien, dat tot den bouw van een school was overge gaan. Zelfs al zou dan misschien straks een der Paul-Krugerstraat-scholen moeten ver dwijnen. Er is een aanvraag voor zoo'n school voor een 160170 kinderen. Wanneer het bijz. onderwijs daarmee kwam, moest de raad de school geven al komt er dan, eerlijkheidshalve erkend, bij een kwestie van waarborgsom etc. Er blijkt behoefte aan zoo'n school en een eerlijke kans bad o.i. daarom het openb. onderwijs daar ter plaatse gegeven kunnen worden. Inmiddels is alleen tot uitstel, niet reeds tot afstel besloten, dat is een troost. De politiek kwam ook nog een woordje meepraten in den vorm van aanvallen op den heer Venvey, dat bij van meening wat veranderd zonder daarvoor uit te willem komen, waartegen deze zich verdedigde. Voor on© heeft het geen zin daar verder op in te gaan. Zij alleen nog vastgelegd dat de instelling van een onderwijscom missie uit den raad winst, is gebleken. Tenslotte zij nog even opgemerkt-, dat de voorzitter een hervatting van een auto- dienst k 'a Stadsverkeer in spoedig vpr- schiet stelde, waarmee ongetwijfeld velen zullen zijn gediend. GEBOREN: Anna, D. v. J. D. v. den Bos en E. W. vhn Oosten "Johanna Henriëtte, D. van J. B. B. Bosse en G. Raar Arie Lamser- tus, Z. van L. van Delft en C. Werkman Geertruida, D. v. D. Koopman en J. C. van Rijn Maria Elisabeth. D. van J. M. D. Stroebei en C. M. Brittjjn Jansje, D. van M. Noort en A. Sirs Heildrik, Z. van H. Sira en T. Rodenburg Tlieo- dorus Francs. Xaves., Z. van J. Fleur en J. M. Kujjpers Margaretha, D. van J. J. Hoek en M. Barnhoorn Gerina Alida, D. van C. J. J. Blaauw en N. van Egmond Louwrens Adrs. Gers., Z. van A. G Lagendijk en J. Plu Jacobus, Z. van J. J. Laman en J. Verhagen Dorothea Johanna, D. v. J. W. Lamboo en D. T. Schen kels Cornelia, D. van J. G. v. d. Rotte en M. den Holder Wiggert, Z. van P. var, Loon en .1. ten Haken Antonie Johan nes Z. van A. P. H. T. Brandt en C. J. Veen Catharina Christina, D. van D. W. Carree en R. A. Rejjnwold Engelina, D. van W. Zwart en J. L. Eikerbout Anneke, D. van J. Mulder en'M. J. Pilaar. GEHUWD: 1L D. Segijn jm. en A. M. Huner jd. A. J. Huisman jm. en J. C. v. Weeren jd. K. F. Peters jm. en M. de Vink jd. A. v. Tol jm. en W. G. Zitman jd. J. Th. v. d. Kley jm. en F. v. Iterson jd. L. Smit jm. en A. M. de Mey jd. W. Wassenaar jm. en D. J. de Nie jd. F. W. Lemke wedr. en E. Fahrbach jd. N. Schreuder jm. en SI. W. M. Pauel jd. A. T. de Jager jm. en A. Ciere jd. D. v. Rosse jm. en E. Lepelaar jd. OVERLEDEN: G. F. Meijer man 70 j. W. L. v. d. Boom Zn. 26 j. S. F. A. de Koek dr. 42 j. D. Keij man 63 j. SL C. KommersLouis wedr. S4 j. J. v. Splinter Z. 1 week M. E. HartendorpSchapee Wede. 79 j. J. v. d. Marei man 72 j. M. C. EradesDirkzwager vr. 47 j. J. Zwaan Zn. 6 uur G. Crama man 24 j. GEVESTIGD: P. H. Bitter, reiziger, Vliet 5a. C. A, Bloemendaal, bakker, Hoogewoerd 60. II. Blok, koopman, Janvoseensteeg 5. C. A, de Boer en fam winkelbediende, Fr. Wil- helminaslraat 35. J. P. B. Bonnet, ban ketbakker, Sophiastraat 17. L. P. H. Bonnier, teekenaar, Noordeinde 24. C. S. Cornet, Heerengracht 116 N. van Duijn, fabrieksarbLangebrug 55a. W. B. G. A. M. Fleerkamp, Hoogewoerd 136. J. van GastelVerwaler, Haarlemmerslr. 218. G. J. de Graalf. boekdrukker, Janvossensleeg 51. W. ter Heide, dienslbode, Pieterskerk- gracht 16 E. L. de Jonge, verpleegster, Diaconessenhuis. W. de Koning, 4e Bin- nenveslgr. 56. E. Kroeze, werkster, Bees tenmarkt 26. R. Laan en lam., spoorweg- BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig rapport uer Staatscommissie-Van Wijnbergen over het aanvullend onderwijs. (3e Blad). Hnldipinu van Mgr. H. J. M. Taskin, presi dent van het Warmondsche Seminarie, bij zijn 40-jarig priesterieest. (Uit de Omstreken 3e Blad en Laatste Berichten le Blad). De verontreiniging van zeewater door olia en teer. (Binnenland, 2e Blad). Een onderhond met Sjef van Dongen. (Gemengd, 2e Blad). Josephine Baker te Den Haag. (Gemengd. 2e Blad). Avontnren van een dagbladcorrespondent in het Poolgebied. (Gemengd, 2e Blad). Bij rangeerwerk zijn nabij Kethel drie arbeiders van een wagon gevallen, twee hunner zijn ernstig gewond, (Laatste Berich ten, 1ste Blad). BUITENLAND. Woldemaras verwierp het Pootscha voor stel tot nieuwe onderhandelingen te Geneve. (Buitenl. le Blad). Instelling van een commissie ter besta, deering der politievraagstukken in Engeland. (Buitenl., Ie Blad). Een Chineesch schip met de opvarenden vergaan. (Buitenl. en Tel. le Blad). Groota brand ta Praag. (Tel. le Blad), arbeider, Reilzstraat 8, L. S. J. Linden- holf, Oude Rijn 8. A. G. Lucassen, Kai- seretraat 11. C. Maaskan!, winkelbedien de, Doezastraat 6. A. van der Maal, dienslbode, Hugo de Groolstr. 3. J. Men- pelink, verpleegster, Boerhaavestr. 33. M. C. J. de Meyere, repetitor wiskunde, Morsch- singel 4. A. Neuteboomv. d. Lelie, Vrouwenkerksleeg 20. A. C. M. van OoslveenLudwig, Jan van Goyenkade 32. R. Prins, monteur, Amaliaslraat 38. M Ras, electricien, Molenstraat 5. C. Roggen, K. Galgewater 18. E. von Ro sen, Jan van Goyenkade 44. J. de Ruiter, Foto W. Bleuzé, Lelden. Een foto gisteravond genomen bij den feesk-lijken intocht van den jubileerenden president van het Groot-Seminan te Warmond; men ziet achter in het rijtuig links Mgr. Aengenent, bisschop van Haariem; rechts Mgr. Taskin.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1