spiriit- Vreeselijkdie kiespijn 1 UIT DE OMSTREKEN. tabletten /^7T\ LAND- EN TUINBOUW. SCHEEPSVERBINDINGEN. Directie en Administratie f. 0.12 1/2 per leerlinguur, dan bedragen de totaalkosten voor- 's Lands schatkist 1 4.375.000. Waar het Rijk thans voor het aanvullend onderwijs uitgeeft ongeveer f. 2.500.000, zouden de hoogere kosten voor het Rijk na enkele jaren ten hoogste f. 1.875.000 kunnen bedragen. Mocht de Regeering voor dit bedrag te rugschrikken dan kan met een lager sub sidiebedrag worden begonnen, bijv. van f. 0.07 1/2 of f. 0.10 per leerlinguur. Om in den eersten tijd de kosten nog te beperken, kan de Regeering ook bepalen, dat de vergoeding slechts gegeven wordt leerlingen, die nog geen 16 jaar zijn. Lang zamerhand kan dan, als men een overzicht heeft over de kosten, de grens hooger wor den gesteld, om ten slotte geheel te ver vallen. Gezien de betrekkelijk geringe Rijksver goeding vond men het niet gewenseht de salarisnormen wettelijk vast te leggen. In het belang van het onderwijzend per soneel is nu bepaald, dat het totaal bedrag der uitgekeerde salarissen niet lager mag zijn dan het totaal bedrag, hetwelk aan Rijkssubsidie wordt uitgekeerd. Een pensioen- en wachtgeldregeling bij dit onderwijs kwam der Commissie overbo dig voor, aangezien zij, die hun krachten aan dit onderwijs zullen geven hierin een nevenbetrekking vinden. Ten slotte merkt de commissie op, dat van de bestaande onderwijs-inspecties, die toch reeds een zware taak hebben, een zeer intensief toezicht niet kan worden ver wacht, zoodat plaatselijk toezicht daarne vens gewenseht blijft. Dit verhoogt boven dien de belangstelling voor het cursus onderwijs. Om den Oegstgeestei wisselbeker. Aanstaande Zaterdag zal op de schiet banen te Katwijk de 2e Oegstgeester wis- b el beker worden verschoten. Aan dezen wedstrijd nemen deel de burgerwachten van Leiden, Leiderdorp, Valkenburg, Kat wijk, Rijnsburg. De leden der Oegstgeester •Burgerwacht, die dezen beker zullen ver dedigen, zijn de heeren: dir. D. Timmer mans, G. v. Druten, A. Bakker, Collee en Heykoop. AALSMEER. Morgenmiddag vergadert de gemeen teraad. B. en "W. stellen den raadsleden Voor aan te schaffen diverse werktuigen ten dienste van de verbetering der wegen, kosten plm. f. 14.000 en tot den aankoop te besluiten van plm. 4 H.A. land in den Dosteinderpoelpolder, kosten plm. 24.000 gulden, voor den aanleg eener nieuwe be graafplaats. HAARLEMMERMEER. Wethouder v. Schooten plotseling overleden. Dinsdagmiddag heeft wethouder H. van Schooten, die sinds een paar jaren ook als ambtenaar van den burgerlijken stand fun geerde, op het raadhuis te Hoofddorp een huwelijksplechtigheid geleid. Hij deed dit op cle hem eigen gemoede lijke en hartelijke wijze en het was hem in geen enkel opzicht aan te zietn, dat hem iets mankeerde. Nadat het bruidspaar en de familieleden de raadzaal hadden verlaten, maakte ook de heer Van Schooten zich gereed om te vertrekken en toen hij zich in de vesti bule bevond, werd hij ineens onwel en sloeg hij in de onmiddellijke nabijheid van den ambtenaar van den burgerlijken stand die hem geassisteerd had en den conciërge, tegen den grond, blijkbaar ernstig onge steld en bewusteloos. Onmiddellijk werd de kapelaan gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse verscheen en hem voorzag van de Heilige Sacramen ten der Stervenden; korten tijd daarna kwamen ook de geneesheeren Nanninga en Bult per telefoon ontboden op het raadhuis; zij onderzochten den patiënt, maar moesten den dood constateeren. De heer Van Schooten bereikte den leef tijd van 62 jaren en is lid van den raad geweest vanaf 12 April 1921 en wethouder vanaf September 1924. Hij was een voor aanstaand figuur in den roomsch-katholie ken kring en had zitting in de besturen van verschillende colleges en vereenigin- gen. HILLEGOM. De bewoners van de Talmastraat, in de Patrimoniumbuurt, klagen over een on voldoende bestrating. Zij hebben een adr^s aan het gemeentebestuur gericht en het antwoord ontvangen, dat overwogen zal worden, een post op de begrooting voor 1929 uit te trekken. KATWIJK AAN ZEE. Gisteren bevond zich de voerman P. v. d. W. met wagen en paard nabij het Prins Hencfrikkanaal. Behalve de voerman zat ook een zoontje van hem op den bok. Waarschijnlijk door dat het paard door een insect gestoken werd, sloeg het plotseling zoo hard achteruit, dat vader en kind er beiden afvielen. De vader kreeg geen letsel, doch het zoontje liep een gekneusde knie op. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. By de strandevangelisatie was gister weer veel publiek. Ds. Van Dyk, van Lisse, liet zingen Ps. 25 7 en ging voor in gebed Spr. behandelde daarna het onderwerp; „Ge ven en ontvangen". Vervolgens werd gezon gen Gezang 49 5. Daarna sprak ds. Akkerhuis van Maas sluis over: „Pygmalion maakt zich een bee.c/* Ten slotte werd gezongen Ps. 86 8. „U. N. I." begeleidde den zang. Gevonden voorwerpen, waaromtrent eiken werkdag inlichtingen verkregen kun nen worden; Een gouden lorgnet, een bruin lederen portemonnaie, een ring met sleutels, een zwarte kadschoen, een gouden dasspeld, en hanger van een kettinkje. LISSE. De heer C. de Goede alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Franach L. O. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus, Z. v. C. Vermeulen en Q. van Noort-. Elisabeth, D. v. J. v. cL Weydeoi en J. E. Smit. Johannes, Z. v. A. Duivenvoorde en G. van Roode. Hu- bertus, Z. v. J. Ruygrok en A. C. v. d. Helm. Jobs. Adrs., Z. v. N. Duiven voorde en J. Hoger vorst. Cornelis, Z. v. H. v. d. Togt en M. van Gijlswijk. Ce- cïloa, D. v. J. A. Schenik en M. Duiven voorde. Corns. Johs., Z. v. J. v. Veen en C. Broekhof. Ondertrouwd: Jacob Smit, 31 j. en Agnet Lammers, 27 j. Hendrikus Hooydonk 25 j. en Maria de Clercq 20 j. Philippus Pij pers 24 j. en Antonia Waasdorp 24 j. Overleden: Gerard Fransen 21 j. (St. Bavo). Petrus Hoogervorsrt, 9 m. Petrus Oostdam, 64 j. Het 25-jarig bestaan der Coöperatieve Boerenleenbank alhier, zal herdacht wor den op twee feestavonden in ,,'t Wapen van Noordwijkerhout", met medewerking van pianist en humoristen. Alle leden met hun dames hebben vrijen toegang. Te voren/ zal door het bestuur een receptie gehouden worden. De bloemisten firma v. d. Zalm en Zn., alhier, is hier de eerste, die op groote echaal bollen gaat telen in Zeeland. RIJNSBURG. Aan de groentenveiling alhier heeft den laatsten tijd een nieuw product zijn. intrede gedaan. Eenige ondernemende teelders hebben in hun kassen en warenhuizen proeven geno men met den teelt van tomaten, welke tot nu toe hier niet gekweekt werden. Deze proeven hebben een gunstig ver loop. De kwaliteit van de tomaten is uit stekend, wat ook blijkt uit de prijzen die op de veiling gemaakt werden en die voor de prijzen in het Westland niet onder deden. Waar in den tuinbouw reeds gedurende jaren geklaagd wordt over de Blechte be drijf snit-komst en, valt na deze gunstige re sultaten. te verwachten, dat de genomen proeven spoedig op groote schaal zulle e worden voortgezet en navolging zullen vinden. WARMOND. Het 40-jarig Priesterfeest van Mgr. H. J. M. Taskin. Heel Katholiek Warmond en met hen vele geloofsgenooten zoowel in het Bisdom Haarlem als daarbuiten, herdenken heden met blijdschap den dag, dat Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie alhier, veertig jaar geleden priester gewijd werd. Mgr. Henricus Josephus Maria Taskin werd geboren den 4den Februari 1865 te Haarlem. Hij ontving zijn opleiding tot het priesterschap van het Klein- en Groot-Se minarium alhier en werd op 23-jarigen leef tijd priester gewijd. Kort daarna werd hij benoemd tot kapelaan te Overveen, waar hij zes jaar verbleef. In 1894 werd hij be noemd tot leeraar aan het Seminarie Hage- veld, van welke inrichting hij in 1896 sub regent wérd. In 1906 werd hij tenslotte geroepen tot het gewichtig ambt van praeses van het Warmondsche Seminarie, welke taak hij tot heden op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Voorts is Mgr. Taskin nog Proost van het kathedraal kapittel te Haarlem. Eere-Ka- merheer van Z. H. den Paus en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op welken hoogen prijs zijn werk in breeden kring gesteld wordt, is bij de feest viering gisteravond en de daarmede gepaard gaande huldiging op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen. Wij geven daartoe het woord aan onzen Warmondschen corres pondent: Gisteren, circa halfzeven, kwam Mgr. Taskin te Leiden der trein aan, waar het feest-comité zijn opwachting maakte en men na verwelkoming plaats nam in een zestal rijtuigen, om naar onze gemeente te rjjden. Bij het Warmonderhek hadden zich met hun vaandels opgesteld de R.-K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Mathias", het volledig bestuur van den R.-K. Volks bond afd. Warmond, een deputatie van den Ned. R.-K. Politiebond Warmond en in streken, de eerewacht, bestaande uit een 25- tal ruiters onder commando van de heeren C. van Rijn en J. W. Schrijvers en een groot aantal seminaristen en ingezetenen van Warmond. Bij aankomst werd Mgr. Tas kin door den zeer eerwaarden heer pafoor A J. Oudejans als volgt toegesproken: Hoogeerwaarde Feesteling, U zult mij \ril- fen toestaan, dat ik, nu gy gfekomen zpt aan de grens der gemeente enkele Oogen- blikken van u vraag om enkele woorden tot u to richten. Alle parochianen van War mond, ja ik mag zeggen alle ingezetenen van Warmond, verheugen zich in uw veer tigjarig Priesterfeest. Hier aan deze jtfek „Het Warmonger Hek", waar men gewoon is zijn cijns te betalen, brengen wjj u van harte onze cijns van dankbaarheid voor alles wat u in die veertig jaren in uw hoog Priester-ambt deed en wij wenschen u van harte geluk aan den vooravond van dit blijde feest en bid der God, dat Hij u nog lang moge sparen en het u gegeven moge zijn nog lang te tlyven arbeiden met denzelfden ijver en toewijding in het werk, dat u zoo lief is. Hierna wenschte de heer A. J. Schöl* vmek, als burgemeester van Warmond, Mgr. Taski geluk met zyn heerlijk priesterfeest Begeleid met muziek der Harmonie trok de stoet nu door het met vlaggen versierde dorp. De stoet werd voorafgegaan door den twintigtal ruiters, daarna volgden de R.-K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St Mathias", het bestuur van den R.-K. Volks bond en de Deputatie van den Ned. R.-K. Politiebond; daarna de rijtuigen met in het eerste 4 seminaristen, in het tweede de burgemeester, de pastoor, wethouder Heems kerk en dr. Walenkamp, in het derde een drietal studenten, in het vierde de profes soren J. P. Verhaar, J. H. Niekel, Z. de Korte en Heskes, in het vijfde de hoog eerwaarde heer Westerwoudt, kanunnik, de professoren P. G. Groenen, J. H. Visser en dr. Henzen. In het nu volgende rijtuig met 4 paarden bespannen, waren gezeten Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Mgr. Taskin en de oud-professor Van Noort, thans pastoor te Amsterdam. Sen viertal ruiters sloot den stoet. Aar de R.-K. school werd halt gehou- oen, waar een dertigtal bruidjes den jubi laris eenige liederen toezong en een twee- tai vhn hen Mgr. Aengenent en Mgr. Taskin met een kleine toespraak bloemen overhan digde. By het Seminarie aangekomen, waar ncn o.a. de familieleden van Mgr. Taskin be vonden, werd hem een welkomstlied toege zongen onder begeleiding van de Harmonie, waarvan het eerste couplet als volgt luidde: Welkom, klinkt het door de lanen, Welkom, zingt de bloemenpoort, Welkom, wuiven vlag en vanen, Welkom, heerlijk vreugdewoord! Warmond wil zijn liefde toonen, U ter eer en u ten loon, Nu u 't Priesterschap gaat kronen Met een nieuwe vreugde-kroon. Nadat Mgr. Taskin en Mgr. Aengenent op het bordes hadden plaatsgenomen, sprak prof. Groenen ongeveer als volgt: Praeses, nu gij door die kleurige eere poort in uw huis, in uw seminarie zijt bin nengetreden, hebben wij, die allen de uwen zijn, zonder uitzondering wij seminaristen, wij professoren en eveneens Mgr. Aenge nent, die nog voor kort tot de uwen gere kend mocht worden, behoefte u een har telijk welkom toe te roepen. Onze harten zijn vol van dankbaarheid, want van 'die veertig jaar van uw priesterschap heeft u meer dan 33 jaren besteed met de vor ming en opleiding van tpekomstige pries ters, waarvan 22 jaren aan dit Seminarie. Laat ons hiervoor God danken en aan "dien. dank een bede toevoegen, dat God n spare, opdat gij nog veel moge en kunnen doen voor den luister en het heil van Haarlem s diocees. Hierna werd het „15 Vivat" aangeheven en begaf men zich naar de kapel van het Seminarie, waar een plechtig Lof gehouden werd. Gistermiddag in het schaftuur be merkte men bij de firma S., kleermakers alhier, eenige brandlucht. Bij onderzoek bleek, dat in het magazyn een begin van brand was ontstaan en eenige fournituren en rollen stof in brand waren geraakt. Met emmers water wist men den brand te blus- schen. Verzekering dekt de schade. ZOETERWOUDE. Op den Hooge-Rijndijk alhier heeft een botsing plaats gehad tusschen een autobus van de M. O. D. A. en een paard en wagen van den veehouder L. v. H. al hier. Natuurlijk moest het gespan het ont gelden, het karretje werd niet weinig be schadigd, doch de inzittenden H. en zijn dochtertje kwamen er met den schrik af. De maatschappij zal aansprakelijk wor den gesteld voor de schade. RECLAME. Verlichting geven f A Weiger namaak en feter op dot op [BAY£RJ elke tablet het woord Bayer' V E J staat Prijs 75 ets. CACTACEEËN OF CACTUSPLANTEN. In aansluiting op heigeen ik in het vo rige artikel schreef omtrent deze merk waardige planten, waarmede ik heb ge poogd de belangstelling er voor op te wek ken, volgt hier een meer gedetailleerde be schrijving van alle soorten, die in aanmer king komen om in de kamer en den tuin te worden gekweekt, terwijl ik ook tevens de wijze van behandeling zal aangeven. Om trent den uiterlijken vorm van de plant heb ik reeds het een en ander meegedeeld. De bloem verdient nog een nadere algemeene beschrijving, omdat daarmede de aandacht wordt gevestigd op haar bijzondere vorm. De bloemen zijn voorzien van meeldraden en stampers, het vruchtbeginsel is onder- standig d. w. z. het onderste deel van het bloembekleedsel (kelk, bloemkroon, bloem- dek) is er zoo mee vergroeid dat het schijnt, alsof die deelen boven op het vruchtbeginsel zitten, zoo bijv. bij sneeuwklokje en fuchsia. Het vruchtbeginsel staat dus onder de bloera. De bloembekleedsels laten geen scherpe grens tusschen kelk en bloemkroon erken nen. De talrijke meeldraden zijn op den bloembodem ingeplant. De stamper heeft een draadvormigen stijl en een verdeelden stem pel. De vrucht is een sappige bes, welke door samengroeiing met de kelkbladen dik wijls stekelig wordt. Men onderscheidt de volgende geslachten: Cereus kaars of zuil-cactus. Dit ge slacht telt meer dan 200 soorten. Het bevat de ondergeslachlen: Echinocerus, Piloce- reus, Lipidocereus en Echinopsis. De naam duidt reeds aan, dat men hier met rechtop groeiende zich tot aanzienlijke hoogte ver heffende planten te doen heeft. De monu mentcactus of Cereus giganteus, die wel 20 M hoog kan worden is een der eigenaar digste van dit geslacht. Echinocactus of Egelcactns. De bloe men ontspruiten aan den top van de plant. Van dit geslacht zijn er vele fraaie soorten, die in den tuin of de kamer gekweekt wor den, zooals: Echinocactus Grossei, Echino cactus Scheeri, en E. Simpsonii, en de Epyphyllum (bladcactus), dit geslacht doet meer aan gewoon gebladerde planten den ken. De Epyphyllum wordt dikwijls op an deren krachtigen stam vormende cactussen geënt, bijv. op Pereskia aculcata of Opuntia brasiliensis. Nog andere mooie soorten van dit ge slacht zijn: Echinocactus Aramcatum en mackayan- sum. Mam miliaria (bolcactus) Zeer fraaie soorten van dit geslacht zijn de Mammiliaris elegaris en Walthonie. Dit is de cactus, die is voorzien van duidelijke ribben, vaak be zet met rijen dorens. De soorten, die wor den gekweekt zijn, M. communis, M. amoe- nus, en M. ferox. Zij zijn zeer fraai van vorm. Opuntia (vijgcactus). De stengels van de planten van dit geslacht zijn rond, met zijdelings samengedrukte, groot bladvormige leden. Van deze worden gekweekt de Opuntia Rhafinegynii. O. maxima en O. yaginosa. Phyllocactns (stengelcactus). Dit ge slacht vooral geeft bijzonder mooie bloemen o.a. bloemen van de Phyllanlhus en P. hy- brides Boothi zijn prachtig scharlaken rood. Het kweeken geschiedt door zaad, stekken en enten. Enkele soorten, zooals Echinocactus mi- nusculus, besdragende Mamillaria's en en kele Phyllocactussen geven zelfs in de ka mer kiemkrachtig zaad. In warme kassen gaat de vruchtvormmg gemakkelijker. Het meeste zaad wordt evenwel ingevoerd. In een gewone huiskamer zaaien valt nooit mee, dikwijls loopt dan zaaien op een teleur stelling uit. Wie over een warme kas be schikt, kan tegen eind Februari met zaaien beginnen. Anders is het beter tot begin April te wachten. Men zaait in goed gedrai neerde pannen, doch het zaaien van cac tussen is meer het werk van den geoefenden kweeker. Men doet daarom beter zich niet eraan te wagen, want ongeoefenden onder vinden meestal teleurstelling. Gemakkelijker en met veel succes kan men de Cactussen door stek voortkweeken. Hiervoor is het einde Mei, begin Juni den besten tijd, de planten zijn dan volsappig, zoodat de afgenomen deelen zich spoedig be- wortelen. Niet alle stekken worden op de zelfde wijze afgenomen. Bij Fhyllocactus, Echinocereus, Epiphyl- lum, Opuntia en Cereus kunnen overtollige deelen gewoon worden afgenomen en als stek dienst doen. Bij de bolcactussen (Echi nocactus, Echinopsis en Mamillaria) dienen de nieuwe bolletjes, welke terzijde van de moederplant ontstaan, als stek. Bij Epiphyl- lums, Rhipsalissen) en Opuntia's kun nen ook geheele geledingen worden af genomen die dan als stek dienen. De afge nomen stekken mogen direct niet worden opgepot doch moeten, eerst zoo lang te dro gen liggen tot het snijvlak met een glas achtige vlies bedekt is. Men legge de stekken evenwel niet in de volle zon te drogen, daar ze dan verschrom pelen. Voor het stekken neme men een klein potje, dat met zandige bladaarde ge vuld is, terwijl op de plaats waar de stek komt te staan, een laagje fiin houtskool- poeder wordt gestrooid. De stek wordt nu op het houtskoolpoeder gezet, dus niet inge graven en met een stokje of haakje vastge maakt, zoodat deze niet kan omvallen of van zijn plaats rollen. Behalve door zaaien en stekken vermeerdert men de Cactussen heel dikwijls door enten. Dit enten he'eft ten doel uit zich zelf zwak groeiende soorten op gemakkelijke manier te kunnen kweeken. door ze op den sterkgroeienden onderstam te bevestigen. Voor alle te enten Cactussen ge bruikt men niet dezelfde onderstammen. Epiphyllums bijv. ent men op Peireskia acu- leala, Rhipsalissen worden bij voorkeur op Cereus Mac. Donaldiae' geënt, terwijl de boL vormige cactussen en cristata vormen (Mon struositeiten) het best oP Cereus Spachianus of C. Mocrogonus gezet kunnen worden. Zwakgroeiende Opuntia's ent men op schijven van sterkere geslachtgenoten. Vroeger bekommerde men zich over het algemeen weinig om de juiste grondmeng- sel. Men hoort vaak beweren Cactussen zijn woestijnplanten men behandele ze dus zoo stiefmoederlijk mogelijk. Slechts heel enkele cactussen zijn echter werkelijk woestijnplanten. De meeste groeien zelfs in zeer vruchtbare streken* Dit is bijv. het geval met vele Echino- cactussen. Andere soorten, zooal9 vele be haarde of van helder gekleurde doorns voor ziene Mamillaria's en Echinocactussen groeien op meer kalkachtigen bodem, terwijl er verder veel soorten zijn die op de boo- men der tropische oerwouden voorkomen, waar zich tusschen de schors en takholten een rijke voorraad humus van vergane bladeren heeft opgehoopt. Hiertoe behooren de meeste Phyllocactussen, Epiphyllums en Rhipsalissen en slangvormige Cereussoor- len. Molshoopen zijn een ideale grond voor Cactussen. Slechte bladaarde moet verme den worden. De grond moet goed verteerd zijn om rotting te voorkomen. Daar de Cac tussen niet alleen een voedzame, doch ook een doorlatende aarde verlangen, menge men er een flinke hoeveelheid scherp zand (grint, zand of metselzand) door heen. Men bereikt met een algemeen grondmengsel, be staande uit twee of drie deelen goed ver teerde zuivere bladaarde, een of twee dee len gewone zwarte tuingrond en een deel scherp zand uitstekende resultaten. Phyllo cactussen, Epiphyllum, RhipsaLissen en slangvormige Cereussen vereischen wat meer bladaarde en minder zand. Deze zijn dankbaar voor wat fijn turfstrooisel er door. Echinocactussen, Mamillaria's, Echinop- sissen en Echpocereum geve men boven dien nog 1 deel kalkpuiu en 1 deel goed ver teerde klei of leem. Alvorens we de Cactussen verpotten wor den de aardmengsels vroegtijdig klaar ge maakt. Bij voorkeur doen wij dit in een vlak kistje en zetten dat op een luchtig plekje neer, zoodat de weersinvloeden er voldoende op kunnen inwerken. Aanbeve ling verdient het, de aardmengsels eens per week flink dooreen te werken waardoor men een rul mengsel krijgt, Niet alle Cactussen behoeven geregeld elk jaar verplant te worden. Groeien ze goed, dan kunnen ze gerust 3 of 4 jaren in den zelfden pot blijven staan. Planten die er niet goed bij staan moeten verpot worden, en dan lifst in een kleinen pot oppotten. Verpotten doet men bij voorkeur in hef voorjaar. Toch heeft de ondervinding ge leerd, dat men in dit opzicht rekening moet houden met de eigenaardige levensver schijnselen van elke soort, vooral met be trekking tot den bloei, Echinopsis-soorlen bijv. vormen reeds in den herfst de knop pen voor het volgend jaar. Verplant mea deze in het voorjaar, dan gaan de knoppen in den regel verloren. Men verplant deze du9 liefst in den zomer, direct na den bloei. Het zelfde is het geval met Phyllo-cactus- sen en Epiphyllums. Ook de vroegbloeiende Ceres- en Echinocactussen worden niet eerder als na den bloei verplant. Mamil laria's Opuntia's en de meeste Echino cactussen worden daarentegen bij voorkeur in het voorjaar verpot. Men ga hiertoe even wel niet over zoodra de planten uit haar winterbewaarplaats komen, doch wachten hiermede tot ze door verhoogde zonne warmte en vermeerderde vochttoediening weer aan den groei gekomen zijn. Meer nog dan de keuze der goede aardsoort en het verplanten eischt het gieten de bijzonders opmerkzaamheid. Men moet in de eerste plaats rekening houden met de plaats waar de planten staan (kamerbak of kas), met de meer et mindere poreusheid van het grondmengsel, In den winter, de rusttijd der meeste Caci tussen, wordt zoo goed als geen water ge geven. De planten moeten op een zonnige voormiddag gegoten worden zoodat de plan ten tegen den namiddag weer droog zijn. Naarmate de zon hooger staat en de planten den groei hervatten, wordt geleide lijk wat meer vocht toegediend, voorloopig echter nog alleen op de aarde van den pot, zonder de plant zelf nat te maken. Later a's zonnige dagen de overhand krijgen, wordt steeds meer water gegeven, den eersten tijd echter uitsluitend nog 's morgens. In den zomer als de planten in vollen groei staan, mag de aarde geregeld matig vochtig gehou den wordep en kan het noodig zijn soms 's morgens en 's avonds te gieten. Op warme dagen mogen de planten overgebroesd wor den. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto „Tuinbouw". KON. BOLL. LLOYD. WATERLAND, thuisr., 14 Aug. van Bahia. GELRIA 14 Aug. v. Amst. n. Noorwegen. FLANDRIA, thuisr., 12 Aug. v. Las Palmas STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT, uitr., 14 Aug. te Sabang. KAN'GEAN, thuisr., 13 Aug. van Sabang. .JCRAKATAU, thuisr., 16 Aug. te Liver pool verwacht. JOHAN DE WITT, thuisr., 16 Aug. bij Co- lombo verwacht. S0E11BA, thuisr., 16 Aug. te Suez verw. KARIMOEN, thuisr., 1617 Aug. te Mar seille verwacht. CHR. HUYGENS, thuisr., 16 Aug. te Genual verwacht. ROTTERDAMSCHE LL0YD. INSULINDE, uitr., 16 Aug. te Marseille verwacht HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN. 0LDEKERK, uitr, 15 Aug. te Genua verw. HOLLAND—AMERIKA-LLIN. EEMDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 13 Aug. te Los Angelos. EDAM, New Orleans n. R'dam, pass. 13 Aug. de Azoren. MOERDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 9 Aug. van CristobaL ROTTERDAM ZUID-AMERIKA LIJN. MIRACH, thuisr, 13 Aug. van Santos. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. BLITAR, 'thuisr., 14 Aug. te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH.INDIË.LIJN. VEENDIJK, thuisr., pass. 14 Aug. Sagres. RIDDERKERK, uitr., 12 Aug. v. Bombay. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. HARDENBERG, R'dam n. 'Archange?, past 14 Aug. Honnigsvaag. COLYTTO, Montreal n. R'dam, was 13 Aug. 450 mijlen van Scilly. EEMDIJK, 8 Aug. van B. Aires te Rosaria. HELENA 6 Aug. van Suiina n. Galatz. HUDSON, sleepb., 11 Aug. van R'dam M Sevilla. JOHANNA MARGARETHA, m.s„ 9 Aug van Wyborg il Kopenhagen. MARS, m.s., 7 Aug. van Kotka n. Noir- montier. PARKHAVEN 12 Aug. v. Tampa n. Bruns wick. EEM 13 Aug. v. R'dam 'te Holmsund. SCHIE 12 Aug. v. Stugsund te Lulea. NAALDWIJK, Dunston n. Bouceau, "pass. 13 Aug. Ouessant. RIJSWIJK 13 Aug. van Castro Urdiales naar R'dam. WINTERSWIJK 18 Aug. v. Oran te Algiers. STOLWIJK 14 Aug. van IJmuiden te Sun derland. ELISABETH naar Amis, pass. 13 Aug. Hol- tenau. CASHARINA, naar Kallundborg, pass. 13 Aug. Holtenau. JACOBA naar Norrkoping, pass. 14 Aug. Holtenau. ONZE TELEFOONNUMMERS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10