De verdwenen Noodmunten. 698te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 Augustus 1928 Derde Blad No. 20987 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. H.H. SCHOENMAKERS! „De Centrale", HaarUtr. 74 KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. ALPHEN. UHiiag Provinciale Schietwedstrijden. j Afstand KW Meter, houding knielend. Korps: 1. Burgerwacht AJphen 221 pun ten, beste laagste eerie 43; 2. Burgerwacht Bodegraven 221 punten beste laagste serie 39; 3. Burgerwacht II Boskoop 212 punten; 4. Burgerwacht II Leiden 204 punten beste laagste serie 33. Hoogste korpsschutiter H. A. Hiedbrink, Bodegraven en J. H. van Sta/veren, Leiden beiden 48 punten. Person eed: 1. H. A. Hiedbrink, Bodegraven 48—42; 2. J. H. van Staveren, Leiden 4833; 8. C. W. de Jong, Boskoop 4745; 4. D. de Kunst, Leiden 4738; 5. A. v. Vliet Leiden 4647; 67. G. Bergshoef, Alphen en J. Speksnijder, den Haag beiden 46—44, enz. gelijk; 8. A. C. Mijl, Alphen 4643; 9. W. Alphenaar, Leiden 4642;,10. P. Boer Berk el 4637; 11. P. van der Poll, Bode graven 4546; 12. C. Zaal, Bodegraven 45 43; 13. D. Bergman, Leiden 4542; 14. IA J. v. d. Meer, Boskoop 4540; 15. J. [Verheul. Alphen 4535; 1§. C. P. Rok, Leiden 44—48; 17. Ph. Jongeneel, Bode graven 4447; 18. J. T. d. Lubbe, Voor schoten 444-4- Vaste baan: 1. Fh. Jongeneel, Bodegraven 66; 2. L. C. Jongenburger, Alphen 5527; B. H. A. Hiedbrink, Bodegraven 5526; 4. 5. 6. M. Keemink en A. v. d. Ham, Rijswijk, IG. Bergshoeff, ALphen, allen 54, beete laagste serie 27; 7. en 8. J. v. d. Lubbe, Voorschoten en A. C. P. Spa, Boskoop, beiden 54 beste laagste serie 26; 9. 10. 11. en 12. A. J. ITurion, Voorschoten, J. v. Tol, Boskoop, D. de Gunst. Leiden, W. J. Bergshoeff, Alphen «llen 63 beste laagste serie 26. Kringwedstrijd Landstormafdeelingen: 1, B. V. L„ Alphen 202 punten; 2. B. V. L. I, Bftikoop 169 punten: 3. B, V. L. II, Lange nd geweide 154 punten; 4. B, V, L. I Zeven hoven, 146 punten. Hoogste korpsschutiter J. Verheul. Alpfhen 47 punten. Prijsuitreiking zal op verzoek plaats heb ben Zaterdag 15 September a.s. nam. 4 1/2 Uur in Hoted Rutten, Stationsstraat alhier, Waar dien middag tevens de banier der Landstormafdeeling wordt overhandigd. De uitreiking wordt als gewoonlijk opgeluisterd door heit welbekende strijkje van de heeren Snel en Couvee. De Hengelaarsvereeniglng „Ons Get- aoagen" hield in den Damsöhen Rijn een wedstrijd- De uitslag hiervan was als volgt: W. v. d. Ben, le prijs; A. Britseimer, 2e prijs met respectievelijk 6 en 4 viaschen, Da. Brouwer van 3e Moern beeft hert beroerp (toezegging) van 2en predikant bjj de NedarL Herv. Kerk Julian&straat aan genomen. Door het breken van een gzerem stang viel gistermiddag in de Hoorn een arbei der van den telefoondienst uit een telefoon- paa.. De man, die verschillende kneuzingen Dekwam, werd na geneeskundige behande ling per auto naar het station en verder per trein naar zjjn woning te Berg-Ambacht vervoerd. Gistermorgen werd de bakkerskneoht L. B. door een in de richting Utrecht gaan de auto aangereden. B. werd van zjjn rijwiel geslingerd, terwjjl zjjn rijwiel zwaar werd beschadigd. De bestuurder der auto reed door doch het hummer dar auto is 3e politie, die vau een en ander prooes-verbaal op maakte, bekend. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Christianus, Z. van A. M. van dar Meer en H. M. de Jong Krjjntje, D. van D. v. Nieuwkoop en J. v. Heek Catharina Cornelia Maria, D. van F. ran Rjjn en A. M. Slingerland Johan nes, Z. van L. A. Mollers en A. van Roon Theodora Johanna, D. van G. Termeulen Sn C. M. van der Meer. Overleden: Krjjna Olierook, wed. G. Gort zak 81 j. Leonardos Zoetendaal 70 j. Raadsvergadering op Donderdag 16 Augustus, dee namiddags om 2 ure (zomer- Agenda: L Aanbieding van 3e gemeente rekening voor net dienstjaar 1927. 2. Be noeming van een lid der Commissie tot het nazien van de gemeente-rekening en de ge meentebegroting, wegens periodieke aftre ding van den beer C. Bontje. 3. Vaststelling van een verordening tot regdling van het kampeeren in de gemeente Alkemade. 4. Be noeming van een lid van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur van Kijpwetering we gens het bedanken van den heer C. H. Kreb- bers B. en W. bevelen hiervoor aan de heeren G. 'C. Borst en J. van Egmond._5. Benoeming van een administrateur van net Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Rijp- wetering. B. en W. bevelen biervoor aan de heeren G. M. Beelen en G. C. Borst. 6. Benoeming van 5 leden in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente, wegens ontbinding vam de oude commissie. B. en IV. bevelen hier voor aan: 1. D. Klees, 2. Mej. A. Schweer; L C. van Lent, 2. G. Zwetsloot; 1. A. J. Zwartelé, 2. L. P. J. M. van Akkeren; 1. G. Meijer, 2. X Horsman, en 1. J. J. de Koning, 2. G. 'de Koning. 7. Vaststelling suppletoir-kohier hondenbelasting 1928. 8 Reclames schoolgeld, dienstjaar 1928. 9, In gekomen stukken en mededeelingen. BODEGRAVEN. Een goede vangst. Door de Rijkspolitie is gevankelijk naar Utrecht overgebracht zekere K., geboortig uit Oude-Tonge, doch tegenwoordig zonder raste woonplaats. "Deze heer, die door een correcte houding vertrouwen afdwong, ia voor enkele jaren boerenarbeider geweest in Oudewater enz. Daar had hij kennis gemaakt met een anderen boerenarbeider, die thans fn de Meye alhier woonachtig is. Deze had zijn ouden kennis in j3ren niet ontmoet en daar hij dezen kende als een netten jongen, was hij verheugd toen deze vorige week aanklopte om de kennismaking te hernieu wen. K- bleef een dagje logeeren, het be viel hom goed, hij bleef 4 dagen en nach ten, maar toen trok hij toch verder naar zijn getrouwde zuster te Aalsmeer. Verle den Zondag in "den vroegen morgen kwam hij nog terloops even aan, doch trok spoedig weei verder. Het duurde tot Donderdag avond eer de boerenarbeider tot de ontdex- king kwam dat zijn oude kennis de gelegen heid benut had om zijn spaarpotje, groot f. 500, mee te nemen. De rijksveldwachter H. trok met het signalement naar Aalsmeer, wist na eenig zoeken de zuster te vinden, doch deze had broertje al spoedig buiten de deur gezet. Al weken lang was hij weg. Tooh mocht de politiedienaar er In slagen den gezochte en nog wel in Aalsmeer te vinden. Het geld was bijna op, zoodat spoe- tig weer een nieuwe diefstal te verwach ten was geweest. Het plan bleek al klaar. Aanvankelijk ontkende de man alles, doch ten slotte mocht H. er in slagen een vol komen bekentenis af te dwingen. De man bleek pas zes maanden „gezeten" te hebben en had al meerdere diefstallen op zijn reke ning. Onze plaatsgenoot is zpn zuurverdiend geld kwijt, maar een heel gevaarlijk indi vidu is gelukkig tijdig van zijn vrijheid be roofd. Voor den rijksveldwachter een suc ces! - Met ingaing van Maandag is de melk prijs weer met 1 cent verhoogd. Een prijs van 14 cant voor midden-zomer is toch werkelijk voor Bodegraven vrij hoog. De knecht van den slager B. verliet plotseling zijn patroon, zonder deze er ken nis van te geven, óm, naar men aanneemt, naar Amerika te vertrekken. Enkele leveran ciers blijkt hij nog juist bij den neus ge nomen te hebbem voor vrij flinke bedragen, door kort te voren zich nog eens goed van kleeren enz. te voorzien en voor de betaling te verdwijnen. BOSKOOP. De wnd. direoteur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van hen, die tot den cnrsns 19281929 van da Rjjks- tuinbouwwfnterschool alhier wenschen te worden toegelaten, dat de aanmelding voor de toelatingsexamens aan 'die inrichting moet geschieden vóór of uiterlijk op 9 September a.s. LEIDERDORP. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Johannes, Z. van H. W. Hejj- kcop en A. Michielsen Cornelia, Z. van W. Moraal en T. van Winked. Getrouwd: D. Heemskerk en C. E. Baars. Gistermorgen vond de landbouwer J. W. Koning zijn schapen in de langs hert weiland gelegen sloot. Een dezer dieren was zoodanig gehavend, dat het waarschijnlijk af gemaakt zal moeten worden. Blijkbaar wa ren hier honden de schuldigen. Een der honden is op verzoek van den eigenaar da delijk doodgeschoten. OUDE-WBTEHING. Tot onderwijzer aan de R.-K. Bijzon dere School alhier is benoemd da heer J. C. Wassenburg, tot heden volontair aan deze schooL WADDINXVEEN. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Elizabeth, d. van G. Huizer en W. Hofman. Johanna Adriana, di. van J. Reijm en J. A. van der Sterre. Trijn tje, d. van P. Hertog en J. Boevé. Cot- nelis, z. van C. Rademaker en P. Both Overleden: H, Galama, 41 jaar. Gehuwd: W. Vogelaar en M. van Bode- waard. In den nacht van Zondag op Maandag h waarsohijnljjk door eeniga baldadige lui een spiegelruit van de woning van den heer v. d. K. aan de Noordkade ingegooid. Van de daders geen spoor natuurlijk. Voor de alhier op te richten R.-K. Centrale in de plaats van de K. S. A., die zal omvatten alle vereenigingen alhier van R.-K. richting, zijn als afgevaardigden ge kozen: voor den Volksbond de heer J. Pran ger, voor de Damclub de heer H. van Os, voor de Propagandaclnb de heer Zoethont- maar, voor het ziekenfonds de heer Jao. Gerts en voor de Begrafenisver. de heer J. H. van Pinksteren. Bij het op de fiets stappen kwam 3e heer J. N. te vallen, waardoor hij met zijn hoofo op een ijzeren leuning van Je brug terecht kwam. Met een gar 'fh Bet hoofa is hij naar huis gebracht. Medische hnlp bleek noodig. De collecte In de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 107.74 WOUBRUGGE. Onze voormalige plaatsgenoot de heer G. Kammeraat slaagde voor het examen hoofdakte. AALSMEER. Zij, die toegelaten wenschen Ie worden tot den cursus 19281929 der Rijkstuin- bouw-winterschool alhier, moeten vóór of uiterlijk op 31 Augustus a.s. aanmelding doen van het toelatingsexamen. HAARLEMMERMEER. Aan den kapelaan W. H. Kooy te Am- terdam ie opdracht gegeven een nieuwe kerk te stichten te Venhuizen. HILLEGOM. De Hillegomsche Radio- Centrale heeft eindelijk toestemming gekregen om haar net uit te breiden. Tot heden kon slechts een gedeelte der gemeente bereikt worden. Er werd met verlangen naar de beslissing over de uitbreiding uitgezien. Tot opvolger van wijlen den heer J. Witteman is tot kerkmeester der St. Joseph parochie benoemd de heer S. J. Witteman, zcon van den overledene. Conducteur P. van Vuuren is 25 jaar bij de N. Z. H. in betrekking. Dit jubileum is door de directie herdacht met de gebrui kelijke enveloppe mei inhoud en een ont vangst op het kantoor van de tram alhier. De heer van V. is werkzaam geweest op de lijn Velsen-Haarlem, en eerst eenige ja ren geleden hier gekomen. Daarom was er aan de collega's verzocht, den dag onop gemerkt ^voorbij te laten gaan. KATWIJK AAN ZEE. Zaterdagmiddag om vier uut zullen alhier door de Haagsche en Noordwijksehe Reddingsbrigades demonstraties worden ge geven, vanaf het Zuiderstrand. Gewonden voorwerpen, waaromtrent eiken werkdag inlichtingen verkregen kun nen worden aan het politiebureau: een gouden dasspeld, twee' damesmantels, een zilveren heeren- en dito dameshorloge en eetn wandelstok. LISSE. Zij, die toegelaten wenschen te wor den tot den cursus 19281929 der Rijks- luinbouwwinterschool alhier, moeien zich vóór ot uiterlijk op 13 September a.s, aan melden voor het toelatingsexamen. NOORD WIJK AAN ZEE. Een jongmenech gebruikte op liet strand een flesch al9 speeltuig, totdat deze vlak bij het Oranjebad op den grond viel en brak. Hij vond het blijkbaar niet noodig de scherven, die gevaarlijk waren voor de ba ders op ie ruimen. De politie verbaliseerde hem wegens baldadigheid. SASSENHEIM. Ten nadeele van den bloemfiollenkwee- ker C. is van een tuin aan de Leidsche- vaart een partijtje narcissen ontvreemd. Het wijkgebouw van de Prot. Zieken verpleging zal begin September in gebruik worden genomen. VALKENBURG. Burgelijken Stand. Ondertrouwd: J. L. Postmus van Valken burg en J. Hogewoning van Rijnsburg. Zaterdagavond gaf de Harmonie alhier een welgeslaagd concert. Velen hebben ge noten van de opwekkende muziek die door het nog jeugdige muziekgezelschap soms verrasse.nd goed werd uitgevoerd. VOORHOUT. Gevonden voorwerpen: Gevonden op de Jacoba van Beierenweg een huissleutel. Te bevragen bij den gemeente-veldwachter, VOORSCHOTEN. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Hermanns Cornelis, z. van C. P. Kriek en J. M. Opdam. Gerardus Ma- rius, z. van G. Schrama en J. E. Doe-.wijk. Ondertrouwd: A. A. van Dijk 41 j. en C. M. de Bruyn 35 j. Overleden: A. Witteman 59 WASSENAAR. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Johannes Adrianus, Z. v. P. v. d. Kwaak en J. T. van Winkel. Marlinus, Z. v. H. Bos en T. de Graaf. Elly Christine, D. v. G. C. de Roo en A. C. Tibbe. Petrus Franciscus Wilhelmus, Z. v. J. P. J. Alke made en C. A. J. v. Es. Marius. Z. v. B. van Keppel en W. T. van Golverdingen. Pieter, Z. v. C. Meijer en T Kraan. Poncio Wouterse. Z. v. H. Hoogendoorn en I,. van Staalduinen. Adrianus Theodorus Joseph, Z. v. J. Tolido en M. A. Doffelhoff. Overleden: Bernard Joseph Rtlphan 46 j., echlgen. van E. J. N. van Egelie. Ondertrouwd: Johan Reinhardt Snouck Henkemans en Elizabeth Cornelia Bachofner Op den Rijksstraatweg nabij de Narcis laan is een wielrijdsler, welke achteloos den weg kwam oprijden, gegrepen door een auto. Hel meisje werd eenige meters voortgesleurd, maar kwam er wonder boven wonder met eenige onbeduidende vleeschwonden af. Het rijwiel was zoo goed als vernield. Nabij hel viaduct bolsten een auto en een molorwielrijder tegen elkaar op, doordat de bestuurder van eerstgenoemd voertuig niet voldoende oplette. De motorrijder be kwam een vleeschwond aan een der beenen. De motor werd zeer ernstig beschadigd. De autobestuurder verkoos de schade te betalen boven gerechtelijke vervolging. ZOETERWOUDE. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Maria z. v. H. van Ger- ven en van P. van Klink Cornelis Jo hannes z. v. J. L. van der Post en van A. E. Zonneveld Sebastianus Simon z. V", C. J. van der Eist en van P. van Gastelen Cornelis Johannes z. v. G. Onderwater en van A. M. Overdevest. Gerarda, Maria Petronella Bernardino d. v. L. Berk en vait A. A. Zandvliet Cornelia Maria There- sia d. v. J. C. Mooijman en C. M. H. de Jong. Gehuwd: Dirk Buijs en Aagje Adriana Blom Willem van Leeuwen en Sara Maria van Groeningen. Met ingang van 26 Augustus a.s- is de rijksveldwachter brigt. litr. J. F. Pieters, alhier, overgeplaatst naar Benschop. RECLAME. Zoolleer-Croupons f. 0.90, 1.1.-, f. 1.10. f. 1.20 en hooger p. p.' 5003 EDITH VON SCHRENCK TE NOORD WIJK. Woensdag 15 Augustus, zal de gevierde Russische danseres Edith von Schrenck in het Casino te Noordwijk optreden met mede werking van Frits Hinze (viool) en Elza Nolthenius (piano). Het volgend programma, zal ter uitvoering komen: Dans: Polonaise (Chopin); Menuet (Bach); Italians(onhe-i kend); Rondo (Haydn); Schorzo (Baeh)j Euyawiak (Wieniawski); Alt Wien (Castet- nuovo); 3 Preludes (Scriabin); Alle Weise (Bach) Voorls Sonate D-dur (VivaJdi-Res- pighil: viool en piano; Menuet (Paderowski- Kreisler); I<r.freduction et Tarantella (F. d- Sarasate); „Baal schem" E. Bloch: viool, MERIJNTJE GIJZEN OP HET TOONEEL. Op aandringen van Nap de la Mar heeftj A. M. de Jong, de schrijver van den ro mancyclus Merijnlje Gijzen's Jeugd, besto ten om eenige tafereelen uit zijn werk voor het tooneel te bewerken. De tafereelen hoofdzakelijk verleend aan Het Verraad zullen naar de Yoorw. medegedeeld heeft, een karakteristiek vormen van de in hef boek optredende personen. Waarschijnlijk zal de première in Den Haag in het begin v£in het seizoen plaats vinden door het Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, waarbij Nap de la Mar al9 gast de rol van De Kruik zal vervullen. Het stuk zal geheel ln West-Brabantself dialect worden gespeeld. HET TABLEAU DE LA TROUPE VAN HET HOFSTADTOONEEL. Het gezelschap van het Rotterdamse K—« Hofstadtooneel is voor het volgend jaar als volgt samengesteld; De damee: Annie ran der Lugt Melsert—i van Ees, Fie Carelsen, Minny Erfman, Wil. helmina SchwabWeiman, Carla de Raet, Louise Kooiman, Dora Haus, Juliette Roos, Ilenny van Merle, Jo Koster, Eline Pisuisse, Joekie Broedelet, Annie Brugman, Mary Snijder, Dolly Bouwmeester, Mary Bouwens, Mien LandheerTels, Miesje Haak en als gast Fientje de la Mar. De heeren: Cor van der Lugt Melsert, Herman Schwab, Louis Gimberg, Jacrj Reule, Jan van Ees, Louts van Gasteren, Charles Gilhuys, Anton Roemer, Piet Bron, P. Baliedux, C. Dommelshuizen, Alex Faas- sen Jr., W. Huysmans, Bob van Iersel, Jarl van der Linden, Ed. Palmers, J. Haus. J, Grefe, Ludzer Eringa, J. Liesting, C. vap der Lugt Melsert Mzn., B Groenier Jr., P. Rinks Fred. Stemeberg, G. Alexander, en als gast Nap de la Mar. RECLAME. i 2250 Door J. S. FLETCHER, Geautoriseerde vertaling uit 't Engelseh door Mr, G. KELLER. 21) ..Neen, vadertje," antwoordde Maidment. „Niets anders dan bankpapier, waarvan het vrijwel onmogelijk is de herkomst na te liaan, als u daarop wilde aansturen. Neen.geen enkel vijf ponds-papiertje." .Je weet niet, waar hij het geld vandaan had. Maidment?" vroeg Detterling. .Neen, kerel, dat weet ik niet, ik heb er Seen flauw idee van. Maar het kan me ook geen steek schelen, nu het in mijn zak te recht is gekomen. En daar zit het natuurlijk nog inl" Stevenege kreeg plotseling een ingeving. Hij wendde zich tot Maidment: „Wilt u zeg gen, dat u nog het papier in uw bezit heeft, "kt hij u gaf?" .Jawel, dat wilde Ik juist zeggen, vader- JJg." antwoordde Maidment, met een dikke hand in zijn borstzak tastend. „Ik houd het geld van dien aard speelgeld zou je 't kunnen noemen apart van mijn andere geld. Ik stopte de vijftien pond, zooals ik ze van Whatmore ontving, in deze porte feuille, en hier heb je ze in dezelfde enve- loppe, waarin bij ze mij overreikte ik heb ze zelfs niet aangeraakt" fit een lijvige portefeuille haalde hij een smoezelige enveloppe voor den dag en amide die onverschillig Stevenege ter hand. Deze haalde er een pakje biljetten uit, deels van één pond, deels van tien shilling en een dier papiertjes trok plotseling zijn bijzon dere aandacht, doordat een groote vlek roode inkt een deel er van bedekte. „Mag ik dit biljet een kwartieptje van n leenen, mijnheer Maidment?" vroeg hij. „Bewaar intusschen zorgvuldig de andere ik wil zeggen: geef ze niet uit." „Met alle genoegen, vadertjel" verklaar de Maidment. „Zooveel als je goed dunktl Iets op 't spoor?" „Wij zullen eens kijken," antwoordde Ste venege. Hij wenkte Detterling met hem naar buiten te gaan. „Ga mee naar de Oude Bank," zeide hij, toen zij op straat waren. „Ik heb het gevoel, dat we op een goed spoor zijn." De kassier van de Oude Bank had op dat oogenblik niets te doen en was bezig zijn nagels te verzorgen, toen Detterling en Stevenege binnen kwamen. Hij gaf den in specteur een knikje en keek met vriendelijke belangstelling Stevenege aan, nadat deze in alle vormen aan hem was voorgesteld. ,,U kunt me vermoedelijk wel inlichten." zeide Stevenege, over de toonbank leunend. „Herinnert u zich, dat u gistermorgen een biljet van twintig pond gewisseld heeft voor den schoenmaker Hicking?" „Zeker, dat herinner ik me best," be aamde de kassier. „U gaf hem daarbij eenige bankbiljetten van een pond en van tien shilling terug, niet waar?" Inderdaad." „Ik denk, dat het u moeilijk zou vallen het spoor van enkele ervan le volgen?" De kassier antwoordde glimlachend: ..Ik herinner mijn heel goed één van die bi'ri'- ten, welke ik aan Hicking gaf. Zoo druk hebben wij het hier niet, of er blijven ::s wel kleinigheden bij. Eén der biljetien van één pond, die ik aan Hicking gaf had een roode vlek, alsof iemand er roode inkt op had gemorst.'" „Is het dit biljet?" vroeg Stevenege, het papiertje, dat hij van Maidment had geleend, voor den dag halend. „Precies!" antwoordde de kassier.. „Dat zou ik overal herkennen I Een groot klod der inkt dwars over de figuur van Brit- tanniê." Stevenege ging met Detterling weer weg en zij keken elkander eens aan. „Nu, er valt niet meer te twijfelen," merkte hij op. „Dit is onmiskenbaar een der biljetten, welke Hicking op den ochtend van den moord even na elf uur aan Tyson heeft ter hand gesteld. Twee uur later geeft Whatmore het aan Maidmentl Is het moge lijk daaruit een andere conclusie (e trekken danhé?" Na de zaak nog wat besproken te hebben, keerden zij tot Maidment terug, drukten hem op het hart hel gevlekte biljet goed te bewa ren en begaven zich op weg naar de por tierswoning van het kasteel om Whatmore op te zoeken Een vrouw deed open en keek hen met eenige achterdocht aan. „Hij is niet thuis, meneer Detterling," hij is niet thuis komen eten; zijn eten houd ik in de keuken warm. Ik heb hem sinds van morgen, toen hij vertrok om hel gerechtelijk onderzoek bij te wonen, niel teruggezien en ik begrijp niet, waar hij blijft." HOOFDSTUK X. Tnsschen het heesterboschje. Stevenege zag duidelijk, dal zijn meigezel op dat antwoord niet verdacht was geweest. Detterling keek de vrouw ten minste hoogst ongeloovig aan. „Wal zegt u?" riep hij uit. „Sinds van morgen niet teruggezien?" Hoe laat is hij vanmorgen de deur uitgegaan?" ..Nu, dat is vlak na het ontbijt geweest, mijnheer Detterling. Hij ontbeet erg laat, om negen uur. Daarop deelde hij mij mede, dat hij naar het onderzoek van den coroner moest en dat hij tegen etenstijd, om één uur, terug zou zijn. Maar, zooals ik zei, hij is niet meer teruggekomen en het is nu al half twee." „Zeg hem, als hij thuis komt, dat ik hem op mijn bureau verwacht," zei Detterling, zich omkeerend. „Ik hoop niet dat wij daar uit moeten afleiden, dat hij er van door is," merkte hij op toen hij en Stevenege de por tierswoning hadden verlaten. „Ik wou, dat ik een van mijn agenten had bevolen hem in het oog te houden I 't Is lang niet uitge sloten, dat hij weggeloopen is, 't is er juist iemand voor. Als ik maar vóót de zitting van den coroner had geweten, wat wij nu weten „Laten we in ieder geval probeeren hem op te sporen." zei Stevenege. „Hij kan zeker niet ver weg zijn of ergens heen zijn ge vlucht zonder dat iemand hem heeft gezien. De spoorwegverbindingen „Och wat. de spoorwegverbindingen!" riep Detterling uit. „Neen, den trein heeft hij niet genomen; dat zou binnen vijf minuten zijn ontdektl Wanneer hij werkelijk er van door is, dan is hij het dal in of de heide opl U heeft nog geen kijkje genomen in het dal of op de heide? Anders zou u hebben kunnen con- staleeren, dat iemand er zich met goed ge volg maanden lang in kan versloppen." Maar hoe komt hij dan aan voedsel?" „Och, daar ie altijd wel wat op te vin- denl" antwoordde Detterling met een veel beteekenende uitdrukking op zijn gelaat. „Het is me meer dan eens gebeurd, dat iemand de plaat heeft gepoetst naar het dal om aan een arrestatie le ontkomen en dsü alle pogingen om hem op te sporen ver geefse:: waren. Op het oogenblik bijv. zoe ken wij naar een strooper, die zich ergens in het dal ophoudt en er is geen spoor van hem te vinden. U heeft geen idee van de woestheid van de streek. Maar wat moet dia kerel van ons hebben? Hij doet ai zijn best om onze aandacht te trekken." Ilij wees naar een man, die in een boeren- boezeroen aan het graven was op een ter rein in de buurt van de poort van het kasteel en die, toen zij naar hem toegingen, zijn schop in den grond stak ,zijn jas van; een in zijn nabijheid slaande bank opnam en hun tegemoet stapte, terwijl hij in een zijner zakken naar iels zocht. Met een grijns van een goeden bekende begroette hij den hoofdinspecteur. „Wel, wat is er, Travis?" vroeg Detter ling. „Heb je mij noodig?" De man grinnikte, keek eens om zicS heen en kwam toen met een air van ver trouwelijkheid wat dichter bij, „Nu, als meneer Whatmore thuis was ge komen, had ik het hem laten zien," zei hij, „maar mijn hui-houdster zegi, dat hij niet thuis is komen eten en zij niet weet, wan neer hij zal terugkeeren. Daarom kan ik het u, nu u hier toch is. ook wel laten zien, mijnheer de hoofdinspecteur. Ik heb zoo ge hoord, dat die oude noodmunten een paar dagen geleden uit het museum zijn gestolen zou u denken dal dit iets daarmede te maken had? Ik had zoo gedacht van wél,'* 4 (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9