BARETS PUROL KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Chenille Alpin GEMENGD NIEUWS. Spr. wil nu allereerst behandelen twee punten: lo. dat de stukken zoo laat bij den raad zijn ingediend. Misschien hadden zij een paar dagen eerder gereed kunnen zijn, doch de oorzaak van dit laat indienen en tijdens den vacantietijd is, dat de voorstel len pas laat rijp waren geworden, terwijl wijzigingen telkens wenschelijk bleken. Vandaar dat de voorstellen eerst nu kwa-, men; 2o. dat de onderwijzersvereenigingen niet gehoord waren, gelijk ook de heer Tjalsma klaagde in het „L. D."; B. en W. hebben zich echter op het standpunt gesteld voldoende advies-gelegenheid te hunneij beschikking te hebben, nu ook de onderwijs commissie uit den raad bestaat en met veel vrucht In de plaatselijke schoolcommissie zijn bovendien de belanghebbenden wel vertegenwoordigd. In den Bond van N. O. zijn de voorstellen ook behandeld, weet hij, al vroegen B. en W. niet om advies. Gelet op de financiën, moest er verande ring komen wilde men niet verder alglijden op het hellend vlak. Bezuiniging door ver mindering van het aantal overtallige onder wijzers as dan ook door niemand aangetast. Om daartoe te geraken waren twee onge lijkheden, of geheele opheffing van scholen of geleidelijke opheffing met samenvoeging van klassen. Dat het tweede de voorkeur heeft, zooals B. en W. nu voorstellen, vindt de raad blijkbaar ook. Alleen de combinatie van klassen geeft verzet. Over deze kwestie bestaan groote verschillen van gevoelens bij onderwijs deskundige. Spr. geeft daarvan voorbeelden. Er zijn er daarbij die geen bezwaar zien in combina tie, integendeel zelfs. Ook Leidsche school hoofden dachten er zoo over. De proef te wagen, lijkt B. en W. daarom niet te ge vaarlijk. Den heer Bosman geeft spr. de ver zekering, dat opheffing van de gelegenheid om de kinderen twee maal per jaar aan te geven, het openb. onderwijs veel schade zou toebrengen. Trouwens practisch zou op dat oogenblik toch niet anders zijn te han delen, dan B. en W. nu voorstellen. Of op heffing van één toelating mogelijk is, wil len B. en VP. in de toekomst daarom nog wel eens nader onder de oogen zien. Enkele heeren hebben teruggenomen met do eene hand wat zij gaven met de andere door alle bezuiniging onmogelijk te maken door te tornen aan het cijfer 42. De amendementen Sijtsma en Verweij zijn geheel onaannemelijk voor B. en W„ anders komt er niets van bezuiniging. Slechts één overtallige onderwijzer zouden we dan kwijt raken, volgens de voorstellen van B. en W. 2 of 8. De toevoeging van den heer Verwey om alleen te combineeren als er meer dan één overtallige onderwijzer is. is volgens spr. op niets gebaseerd, beteekent alleen, dat er minder bezuinigd worden kan. Het amendement van den heer Sijtsma betreffende twee opeenvolgende klassen is onschuldiger, doch waarom zou een kleine 4de niet te combineereoi zijn met pen kleine 6de klasse? Bedoeling van B. en \V. is ech ter geenszins allerlei vreemde combinaties te maken. Volgt nog de kwestie van het Haagweg- kwartier. Spr. geeft de historische wording van dit voorstel. B. en' W. wilden eerst een school daar bouwen doch tevens een ver binding aanbrengen tusschen beide Rijn oevers wegens algemecne verkeersbelangen dat dit laatste echter ook voor onderwijsbe- langen van beteekenis is, blijkt zonneklaar, gezien de klacht voor't moeilijk bereiken der niet gevulde scholen in het Morschkwar- tier. Daarom willen B. en W. eerst deze verbinding eens afwachten, bij nader in zien om nader te kunnen beoordeelen. Komt er een school aan den Haagweg, dan zou waarschijnlijk een der scholen aan de Paul Krugerstraat moet verdwijnen. Met die Rijnoever-verbinding zal groote spoed worden betracht en deze zal zeker even vlug kunnen geschieden als het bouwen van een school. B. en W. raden daarom met grooten aan drang aan eerst de verbinding af te wachten Beslist is er nog niets volgens dit voorstel. Ilij ontraadt dus de motie Verwen en Syls- ma in dezen. De heer SYTSMA meent nog, dat men op weg is het openb. onderwijs geleidelijk te doen afnemen en daartegen wilde hij de werkzaamheid oproepen. Dat zijn klacht over het laat afkomen der stukken juist was, blijkt uit deze de batten, waarbij alleen ingewijden dieper op de zaken konden ingaan. Inzake het getal 12 of 36 kan spr. daarom niet over cijfers beschikken. Trouwens, niet alleen be zuiniging mag gelden, ook het onderwijs- belang moet meespreken. Combinatie van niet op elkaar volgende klassen blijft hij beslist ongewenscht achten. Zijn voorstel inzake een school in het Haagkwartier wil hij intrekken als B. en W. verzekeren kunnen, dat volgend voor jaar de verbinding der Rijnoevers gereed is, of het een gewone lagere of een U.L.O.- school moet zijn in het Haagkwartier, wil hij wel vooreerst in 't midden laten. De toevoeging van den heer Verweij be treffende scholen van meer dan één voor- tallige onderwijzer begrijpt ook spr. niet De beer MEUNEN betuigt zijn ingenomen heid met hetgeen de wethouder zeide over de bedoelingen van het voorstel: te komen tot de noodige bezuiniging. Waar de heer Verweij het goed recht dier bezuinigings pogingen erkende, begrijpt hij niet, hoe deze door zijn voorstel inzake 36 leerlingen deze bezuinigin illusori maakt, nog te erger door zijn toevoeging betreffende meer dan één «vertallige leerkracht. Den heer Sytsma vraagt spr. eenig ver trouwen in den wethouder betreffende de combinatie van klassen, waarbij de school hoofden toch ook gekend zullen worden. Spr. Weet zoo niet, of een 2e niet met een de, een 3e met een 5e etc. is te combineeren, dat hangt af van zooveel omstandigheden. Aan de vrijheid van de ouders om zelf oen school te kiezen voor hun kinderen RECLAME. Doorzitten Stukloopen 4973 zou hij nooit willen tornen, dit wat be treft het bezoeken van een bijz. school door kinderen die daarop zoogenaamd niet thuis hooren. De heer VERWEIJ ontkent tegenover den heer Wilmer, dat hij van meening is ver anderd ook al zou dat geen schande zijn. De vergadering der onderwijscommissie duurde van 7 tot over 11.30 uur, waarbij aan alle details niet kon worden gedacht. Hoewel hij in totaal zich aansloot bij het rapport, heeft hij nu toch ook zijn aandacht geschonken aan details. Grootere klassen dan 36 zou z. i. het onderwijs tc veel schaden. Bezuiniging op zoo'n wijze wil hij niet. Een overtallige leerkracht aan een school acht hij ook geen luxe doch een wensche- lijkheid. Veranderd is hij totaal niet in dezen. Ook niet wat betreft den schoolbouw in het Haagkwartier, waarbij hij zijn standpunt van 1925 handhaaft. Daar Chr. scholen in de buitenwijken ook zijn toegestaan b.v. nog onlangs in het Morschkwartier waarvoor de nieuwe ver binding toch ook van belang zou zijn! vraagt hij het bouwen van deze school uit billijkheidsoogpunl. De wenschclijkheid van 2 x per jaar kinderen toelaten voor het openb. onderwijs onderschrijft hij volkomen, ook waar de Bijz. Scholen dit systeem toepassen. Spr. blijft betreuren dat de organisaties van belanghebbenden niet zijn gekend. Dat te doen is toch een (eeken des tijds. In principe is spr. fel tegen alle klasse combinatie al zullen er onderwijzers zijn, die dat aankunnen. En vooral voor 'n stad als Leiden acht hij dit systeem slecht, doch ter wilde van het grootere heeft hij het mindere aanvaard. Hetgeen gezegd is over de wijze van combineeren stelt hem even wel allesbehalve gerust en vandaar mede zijn voorstel het getal leerlingen van 42 op 36 terug te brengen. Zijn stemmen voor of tegen de voorstel len van B. en W. hangt af van het aan nemen of verwerpen van zijn amende menten. Uit bezuiniging wil hij in geen enkel op zicht helpen begraven het onderwijs, waar voor hij is geporteerd. De heer VAN ES gelooft, dat de heer Sytsma bang is, dat de voorstanders van het Bijz. Onderwijs zoete wraak zullen nemen voor de houding van de voorstanders van het openb. onderwijs van vroeger. Maar gaarne geeft hij de verzekering dat hij en zijn partij niets liever zien dan dat al het ouderwijs bloeit, dus ook het openbare. Eenige bezuiniging bij het stellen van 36 leerlingen als maximum bij combinatie zou uitgesloten zijn; beziet men de cijfers, dan blijkt dit direct. De heer Verwey heeft «hans een geheel ander geluid doen hooren dan ter commissie vergadering, b.v. inzake zijn verzet tegen combinatie. Ook het uitstel van schoolbouw in het Haagkwarlier aanvaardde de heer Verwey ter commissievergadering, nu met meer. Zou de verbinding onverhoopt onmogelijk zijn, hoe dan ook, dan zal de kwestie direct weer onder de oogen worden gezien. De heer BOSMAN wil gedeeltelijk zwich ten voor den wethouder, toegevend, dat het overige van zijn bezwaren niet voldoende is om tegen te stemmen. De proef inzake de verbinding der Rijn oevers, die er, dat gelooft hij, nu wel spoedig komen zal, zal z i. niet baten. Hij vreest echter, dat in den tusschentijd een particu liere school io het Haagkwarlier zal ver- Tijzen, die de gemeente dan evengoed heeft te bekostigen. Daarom zal hij stemmen voor directe bouw van gemeentewege. De heer MANDERS heeft ook wel eenig bezwaar tegen een vaste grens van 42 leer lingen. Hoe zoo er 43 zijn? Hij zou prefeteeren 'een grens van 3842. De heer KOOISTRA huldigt zijn parlijge- noot voor diens uiteenzetting al kan hij niet in alles met hem meegaan. De heer Sytsma heeft geizegd, dat men bet openb. onderwijs wil nekken, men is reeds lang doende dit geheel kapot te maken, zoo wel hier als in de Tweede Kamer. Nu wil men probeeren de kinderen uit het Haag- kwartier te zenden naar het MorschkwarlieT. Hij voorspelt, dat men in den tusschentijd zal probeeren een bijz. school te krijgen in het Haagkwarlier. (Tal van interrupties). Hij is dan ook pal tegen deze voorstellen' van B. en W. Alleen omdat rechts de macht heeft, doet ze deze. De heer PARMENTIER: doen jullie anders als je de macht hebt? De heer KOOISTRA: het is nog de vraag, of wij dan de eerlijkheid niet zouden be trachten (De raad wordl onrustig) De heer ROMTJN die do stukken niet kon bestudeeren door uitstedigheid wil nog twee dingen vragen over de combinatie. Lal deze plaats vinden tot over de vraag van ail of niet opheffen is beslist en zal combinatie altijd geschieden of kan deze? De heer WILBRINK wijst er den heer Bosman op, hoe voor Openb. U. L. Onderwijs voldoende scholen dicht bij het Haagkwar tier liggen, terwijl voor d^Chr. School aan het Noordeinde tot vanaf den Rijndijk de 1 eerfin gen moeten komen. Is op de scholen aan Aalmarkt etc. nog plaats, dan zal hij nooit meewerfcen aan een school in heft Haagkwartier. Wethouder TEPE zegt, dat de heer Sytsma blijkbaar de stukken, die ter zijner beschik king lagen, niet heeft ingezien, anders zon hij anders praten over de combinatie-moge lijkheden. Een belofte, dat voügend voorjaar de ver binding er tus9chen beide Rijnoevers zaJl zijn, kan hij niet gpven. wel. dat men dan een heel eind in die richting zal zijn ge komen. De onderwijzersorganisaties zijn met in het leven geroepen om van advies te die- nn, daarvoor dienen andere instellingen. Democratie is voor hem ge-en dogma. Hij vraagt alleen, wat practisch van het meeste nut is voor de gemeenschap en handelt daarnaar. Spr. is het eens met wat de heer Wilmer zeide over de houding van den heer Verwey in de raadscommissie en in den raad. Wel degelijk is de heer Verwey van meening veranderd, terwijl hij volop in de gelegenheid was zijn meening te zeggen over alles in de commissie. Op zich zelf is deze wijziging van houding niet laakbaar, doch ridderlijker was geweest daarvoor uit te komen. Ook B. en W. zijn geen voor standers van dubbelklassen, doch om tot bezuiniging te komen, was dat in dit geval het beste. Volgens de zienswijze van den heer Bos man zou in ieder stadskwartier een school voor lager en een voor U. L. O. onderwijs moeten komen en dat gaat toch niet. Op 't oogenblik zou voor 39 kinderen daar een U. L. O. school moeten komen Een grens als de heer Manders wil, zou niets geven. Ook dan kan hc-i aantal toch overschreden worden. Op hetgeen do heer Kooistra zeide, zal hij niet ingaan on} het debat rustig en zakelijk te houden. Den heer Komijn zegt spr. dat B. en W. zoo weinig mogelijk willen opheffen. Com bineeren staat los van geleidelijke ophef fing. Om tot dat laatste te komen, zullen geen leerlingen worden toegelaten tot de eerste klas, voorts tot de 2e klasse etc. De heer ROMIJN zou het combineeren als proef willen beschouwen tijdens de ge leidelijke opheffing. De WETHOUDER zegt, dat als er straks voldoende bezuinigd zal zijn, er geen reden meer zal zijn voor combineeren. Dc heer VERWEY zegt. als raadslid gaarne ernstig te worden genomen. Het wil er echter bij spr. niet in, dat hij van meening is veranderd. Steeds heeft hij de school in het Haagkwartier verdedigd. Al leen om een eenstemmig advies te bereiken heeft hij in de commissie in uitstel van beoordeeling toegestemd, doch daarom veranderde hij toch niet van meening 7 Blijkbaar zal hij voortaan een andere hou ding moeten aannemen in de commissie. De liefde van den wethouder voor de democratie noemt spr. apenliefde, doch deze heeft cr ook wel eens anders over gedacht. De heer BERGERS brengt den wethou der hulde voor zijn voorstellen en zijn ver- dediTing daarvan, lfij hoopt, dat de voor spelling van den heer Kooistra waarheid mrvrr« -7orden. De VOORZITTER zegt den lieer Komijn nog. dat het woordje z a 1 inderdaad be teekent k n n STEMMINGEN. Sub I van het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Het eerst komt m stemming een voorstel Verwev, dat alleen opeenvolgende klassen mooren worden gecombineerd. Dit wordt verworpen met 2010 stem men. V^-;- de S.D.A.P. en de heer Sijtsma. Verworpen worden daarop de motie-Ver- wey en Sijtsma inzake het aantal leerlin gen (36), eveneens met 20 tegen 10 stemmen Voor de S.D.A.P. en de heer Sijtsma. Hetzelfde lot ondergaat het voorstel- Verwey, alleen te combineeren aan scholen met meer dan een overtollige leerkracht. Voor de S.D.A.P. en de heer Sijtsma Sub. II van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 2011 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heer Sijtsma. Sub. III van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 18—13 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Romijn, Siitsma en Bosman. Sub. IV .wordt z.h.st aangenomen. INTERPELLATIE GROENEVELD. De heer GROENEVELD zegt, dat sinds 20 Juni „Stadsverkeer" is opgeheven en al was deze dienst niet luxueus, hij voor zag toch in een behoefte. Het verdwijnen is voor betrokken stadswijken een groot ongemak. Destijds werd den heer Kooien op diens vraag gezegd, dat het waarschijn lijk een kwestie van eenige weken was, doch nu zijn al weer 5 weken verloopen. Terloops wil spr. even opmerken, dat hij betreurt, dat de burgemeester geen vast spreekuur meer heeft, 't lijkt hem een be lemmering van het contact tusschen bur gemeester en burgerij. Liefhebbers zijn er, weet spr. en daarom vindt hij het jammer, gezien het ongerief, dat nog altijd geen vergunning is gegeven. Do VOORZITTER zegt den heer Groe ner eld toe, dat hij iederen dag spreekuur heeft, 7x>odat deze methode de burgerij voor liern niet minder toegankelijk maakt, in tegendeel. De kwestie van een autodienst is zeer degelijk onderzocht onder leiding van spr. en van den wethouder van fabricage. Zulks over de geheele linie wat betreft behoor lijke axploitatie, niet te hooge prijzen, rou tes etc. en met eenige gegadigden is men nu ernstig in onderhandeling, welke spoe dig tot eenig resultaat zullen voeren, ver trouwt spr. De heer GROENEVELD dringt nog eena op spoed aan. Desnoods zou hjj niet opzien tegen eenige gemeentesteun. RONDVRAAG. De heer BERGERS vestigt de aandacht op den hoek MorschstraatBoerhaave- straat, een gevaarlijk punt. D- heer HEEMSKERK vraagt nogmaals aandacht voor het kruispunt Pelikaanstraat boek Haarlemmerstraat, waar geregeld om gevallen plaats vinden. Is daar een vaste verkeersagend niet gewenscht? De heer GROENEVELD zegt, dat hij de trekvaartbrug aan de Haarlemmervaart in een zjjdoorvaart, die 's avonds gebruikt wordt, een vaartuig is gezonken, hetgeen zi. gevaar oplevert. Hij vraagt verwijdering. Hieraan zullen B. en W. aandacht schen ken Om elf uur wordt dan de zitting ge sloten. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEF} BEGRAFENISSEN T.l. aai auto-transport Aalm.rkt 16- CREMATIE 4762 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Schermerwolde en Gar- merwolde, P. Niemeyer te Havelte; te Zoc- termeer-Zegwaard, G. Verdoes Kleyen te Dordrecht. Aangenomen: Naar Oyen (N.-B.), J. L. Snethlage te Hijlaaard. Bdankt: Voor Kralingen, J. C. van Apel doorn te Bennekom. GEREF KERKEN Tweetal: Te Kielwindeweer:J. L. Booy, cand. te Hoogeveen en J. A. Winter, cand. te Bierum; te Gameren: W.. H. Bouwman te Capelle a d. IJssel cn F. Slomp te Nieuw- lande (Dr.) Beroepen: Te Beilen. P Hekman te Lem mer; le Baarland, Joh. Booy, cand. te Hoogeveen, D. E. v. d. Laan te Anjum (Fr.) is benoemd tot predikant van het krank zinnigengesticht „üennenoord" te Zuid-La ren (Dr.) CHR GEREF. KERK. Tweetal: Te Kampen: K. Bokhorst, cand. te Elburg en A. Ponstein, cand. te Epe Beroepen: Te Sneek, A. Ponstein, cand. te Epe. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Zegwaard, A. de Blois te Dirksland. BAPTISTEN-GEMEENTEN Beroepn: te Leeuwarden, J. iïeksluis te Muntendam. RECLAME. 4952 het nieuwste Artikel DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN Een meisje ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks 8 u. is te Den Haag een 15-jarig meisje, van de K., wonende in de Fisherstraat, op de Paul Krugerlaan door een vrachtauto aangereden. Zij be kwam een hersenschudding en is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. TUSSCHEN DE SPAKEN GERAAKT.. Zondagmiddag geraakte le Rijswijk het meisje C. C.. woonachtig te 's-Gravenhage met haar rechtervoet tusschen de spaken van het rijwiel van haar broer. Vrij ernstig verwond werd zij per auto naar haar wo ning vervoerd. MOTORJACHT OP ZEE GEVONDEN. Het Nederlandsche motorjacht Bruinvisrh is op 4 mijl afstand van den Nieuwen Wa terweg door de stoomloodsboot no. 18 on bemand opgepikt en te Hoek van Holland binnengebracht. VAN DE TRAP GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De 4-7-jarige juffrouw A. S. M. v. d. G. is in haar woning aan de Jan van Avenno- slraat te Rotterdam van de trap gevallen. Met een schedelbreuk is zij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zijn overleden. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Onde man gedood. De 75-jarige J. Koning, koopman, wo nende te Haarlem is aldaar door een auto aangereden. Door den schok kwam hij zoo danig te vallen, dat hij met den slaap op de straat terecht kwam, met het noodlot tige gevolg, dal de man op slag dood was. De autobestuurder treft geen schuld. Het ongeluk had plaats op de Nieuwe Gracht tusschen Jansbrug en Zandersbrug. K. wil de achter een auto omloopen en werd ge grepen door een anderen, die juist pas seerde. DE TRAGISCHE GEBEURTENIS TE EGMOND. Een badman, die niet zwemmen kon. Naar aanleiding van het droevige onge luk, dat te Egmond aan Zee heeft plaats gehad bij het baden van de kinderen van het Koloniehuis „Zeehuis" waartij, helaas, twee jongens verdronken, heeft een corres pondent van het „Hbld" een onderhoud ge had met de directie van „Zeehuis." Deze deelde hem mede, dat zij en de ge leidster Mieke Zaterdag met zeven jongens en zes meisjes een bad namen op de plaats, waar altijd gebaad werd onder toezicht van den badman Arie. De directrice, die in de onmiddellijke nabijheid der jongens was, voelde plotseling, dat zij geen grond meer onder de voeten voelde. Zij riep de jongens, die zich vóór haar bevonden, toe, naar het strand terug te keeren, waaraan door allen kon worden voldaan op drie na, op wier angstige gezichtjes zij kon bespeuren, dat ook zij zich in diep water bevonden en niet in 9taat waren terug te keeren. Inmid dels^ hoorde zij herhaaldelijk getoeter en begreep dat er gevaar dreigde.Zij riep a© geleidster Mieke toe te trachten de drie jongens naar het strand terug te brengen, waaraan Mieke, die goed kon zwemmen, di rect voldeed. Zij zwom dan ook naar de jongens toe, doch ook zij werd plotseling door verraderlijke stroomingen gegrepsn en dreef met twee jongens, verder zee in. Dc derde jongen werd gelukkig door een golf slag weer naar het strand teruggeslagen. Mieke begreep, dat er voor haar en de twee jongens levensgevaar dreigde e-n trachtte de beide knapen al zwemmende naar het strand terug te duwen, hetgeen haar ech ter niet gelukte. Toen ging zij, daar haar krachten bezwe ken op den rug liggen. Hetgeen zich op dat moment afspoelde, werd gezien door zekeren Plas, die op het strand op een fiets reed. Hij sprong af, be gaf zich oogenblikkelijk te water en had het geluk Mieke behouden op het strand te brengen. Inmiddels was ook de badman Arie met reddingboei en lijn jn zee gesneld om redding te bieden, doch daar hij niet zwemmen kon vermocht hij niet veel uit te richten. Spoedig werd door een paar man nen een reddingbootje in zee gebracht en stelden deze mannen pogingen in het werk om de twee jongens te redden. Het gelukte een hunner aan boord te krijgen, doch de tweede schoot onder de boot en verdween in de golven. Laler spoelde zijn lijkje op het strand aan. Gelijk gemeld is ook de andere jongen overleden. BIJ HET DUIKEN GEKWETST. Per auto van den G. G. en G.D. is naaf het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd een 38-jarigen man. die in het drijvend Ge meente Zwembad aan de Schaafstraat bij het duiken met zijn hoofd op den bodem was gekomen en bewusteloos was opge haald. Door kunstmatige ademhaling zijn dc levensgeesten opgewekt. VALIES UIT EEN AUTO GESTOLEN. Te Amsterdam is uit*een auto een valies ontvreemd, inh. een colbert costuum, waar-i in f. 400, een damestaseh waarin f. 80, een poarlen speld ter waarde van f. 3000, een gouden damesarmbandhorloge, twee gouden ringen mei juweelen, een paarlen das speld ter waarde van f. 500, twee zilveren schuiers, twee zilveren kammen, een idem handspiegel, een paar heerenschoenen, een paar damesschoenen, een marterbont, een hoed, een damesjapon, een boerdendoos, een overhemd en eenig ondergoed. De auto was gesteld op de parkeerplaats voor het Paleis van Justitie aan de Prin sengracht, terwijl de inzittenden bij Dikker en Thys dineerden. De diefstal moet in een onbewaakt oogenblik hebben plaats gehad. Het ledige valies is naderhand in het Von* del park gevonden. Het is onbegrijpelijk, dat de eigenaar deze kostbare zaken in den au^o heeft arhlerge* laten. OPENSLUITING. Uit een perceel in de Karei du Jardin- straat te Amsterdam zijn door middel van opensluiting ontvreemd f. 955,500 francs en een aantal gouden en zilveren voor* werpen. IN EEN GRINDPUT GEREDEN. Zondag reed de heer v. B. uit Sommels* dijk le Ouddorp met groote vaart op zijn motorrijwiel over den Kooiweg, waardoor hij uit zijn bocht liep en in een aanwezig gen grindput terecht kwam, met het gevolg dat berijder en duo-rijder van den motor werden geslingerd. De heer v. B. werd be wusteloos met een zware, hersenschudding opgenomen De duo-rijder kwam er met eenige ontvellingen af. MOTORBOOTJE GEZONKEN. Het motorbootje dat enkele malen per dag de verbinding tusschen Utrecht en het land-, goed Rhijnauwcn onderhoudt, is in den Krommen Rijn op een onder water lig gend voorwerp gestuit, waardoor het een lek bekwam en spoedig zonk. De inzitten den konden zich bijtijds redden.. IN EEN AFVOERPUT GEVALLEN. Gistermorgen om half twaalf, nadat hef tweejarig jongetje van B. Verheul, wonend aan hel Kanaal te Apeldoorn, eenigen tijd vermist was geweest, werd het door de moe. der met het hoofdje voorover in een af voerput, welke gedeeltelijk met vuil wat- wa9 gevuld, gevonden. Toen de ontstelde moeder het kind er uit had gehaald, bleken dc levensgeesten geweken. HIT VLIEGONGEVAL TE HEERLEN. Een onderzoek zal worden ingesteld. De ingenieur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, ir. v. d. Maes, is gis termiddag in opdracht van den minister van Waterstaat te Heerlen aangekomen om in samenwerking met de officier van Jus titie Koderitsch uit Maastricht en met den rechtercommissaris Doornik, eveneens uit Maastricht een langdurig onderzoek ter plaatse in te stellen, later in tegenwoor-s digheid van den piloot, Gespar uit Bonn. De meening der deskundigen is nog niet vastgesteld. De piloot blijft voorloopig in arrest. Heden wordt het onderzoek voortge^ zet. De Oberbörgerraeister Farwick uit Aken heeft aan den bugemeester van Heerlen een telegram van deelneming gezonden. Verzocht wordt te melden, dat de luite nant Koenen, die zich wilde overtuigen van de terreingestelheid en van wien werd be weerd, dat hij boven de bebouwde kom loopings wilde uitvoeren, in geenen deeje als bestuurder is meegegaan, doch slechts als passagier, teneinde strooibiljetten uit te werpen, zooals bij dergelijke demonstraties gebruikelijk is. De luitenant Koenen had uitsluitend de opdracht de terreingesteldheid te onderzoe ken, voor zoover dat mogelijk was in ver band met de windrichting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7