69!te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Angnstns 1928 Derde Blad No. 20986 AAN HET EINDE VAN HET OLYMPISCH TOURNOOI. RUITERSPORT. I BEN RECORD, DAT WEL NOOIT ZAL WORDEN OVERTROFFEN. Dank rij Hollandsche wils kracht en organisatietalent (Van onzen eigen verslaggever.) Pijnlijk getroffen door de teleurstellende prestaties der Nederlandsche athleten bij de Olympische wedstrijden schreven wij juist acht dagen geleden, dat men in ons alhletiekwereldje voorloopig bescheiden, lelfs heel bescheiden, moet zg'n, maar dat de mogelijkheid niet uitgesloten mocht wor den geacht, dat de Nederlandsche verte genwoordigers in een der andere sporten, die toen de aandacht gingen opeischen, in staat zouden zijn de nationale driekleur te brengen aan den middelsten Olympisch en mast! Sindsdien is weer een week voorbijgegaan, 'de laatste week van het groote Olympisch toornooi, en het zq met vreugde gezegd sindsdien is ook met den dag het pes simisme verschrompeld e n verteerd om langzaam maar zeker plaats te maken voor m tintelenden geest van heerlijk enthour Èasme, een golf van daverende jubel, die Zaterdag haar hoogste punt heeft bereikt- Hei is waar: met Amerika, met Duitsch- jasd, met Groot-Brittannië, noch Italië ver mogen wij ons te meten, maar het is ook even waar dat de keus daar tien- of meer dere malen grooter is en het maken van rergeljjkingen derhalve als onjuist en on logisch moet worden beschouwd. Maar wan neer wij zien naar landen van dezelfde grootte als Nederland, en ook naar vele andere, die ons te dien aanzien nog verre overtreffen, dan heeft deze laatste week van het Olympisch festijn ons reden ge geven tot warme voldoening en tot bijzon dere tevredenheid. Met het wielrennen begon de victoria Dne 2de prjjzen werden ons deel, waarn3 het kranige duo Leene en Van Djjk vol bracht wfgirop heel Holland had gewacht: het winnen van een Olympisch kampioen schap Was het of onze andere vertegen woordigers hierdoor werden begeesterd? iWas het doordat men zijn krachten had bewaara tot de laatste dagen van het we- rela-sportgebeuren? Wij-en-weten het niet! .Wij weten slechts dat het zwemmen ons eerst twee 2de prijzen en daarna een Olym pisch kampioenschap bracht; wij weten dat de HolL damesturnsters zich de besten toon den van heel de wereld; wij- weten dat Van Klaveren tot Olympisch bokskampioen in zijn klasse werd uitgeroepen (met Mil jon als derde); wij weten dat de „Hollandia" zich tweede plaatste in de achtmeterklasse- en wij weten ten slotte dat Nederland den samengestelde® ruiterwedstrijd won, even als Pahud de Mortanges het persoonlijk kam pioenschap in dit nummer, (met De Kruyff en v. d. Voort van Zijp respectievelijk als 2e en 4e) terwijl onze nationale ploeg zich derde plaatste bij de zware dressuurproef.-J Zonder overdrijving mogen wij zeggen, dat Nederland in de afgeloopen week tot de meest succesvolle landen heeft behoord. En wanneer wij daarnevens dan zien hoe Hol landsche wilskracht en Hollandsch organi satietalent door de schitterende regeling van de Olympiade 1928 een Olympisch record hebben gevestigd dat meer waard is dan alle andere successen te zamen, dan is er reden om, ondanks de van onze athleten minder goede inzet, met blijdschap op dit Olym- pisoh festijn terug te zien... De medaille, die aan de Olympische kampioenen wordt uitgereikt Het spel is thans uit! Een uitverkocht Stadion is op den laatste® dag getuige ge weest van het springconcours, waaraan de beste ruiters van heel de we reld hebben deelgenomen. Om kwart over twee kwam de Koninklijke familie en nauwelijks waren de laatste klanken van het Wilhelmus weggestorven of reeds klonk de bel voor den aanvang van het ruiter- spel. De bel tevens voor de laatste ronde van dit vierjaarlijksch Olympisch gebeuren! Van bijna half drie tot bij zessen heeft het concours ons beziggehouden, en ver volgens, met een korte pauze, die gebruikt werd voor het hijschen der vlaggen voor de bokskampioenen, tot over halfacht, doordat in dat laatste halfuur de ruiters, die het parcours zonder fouten hadden ge reden, nog moesten over kampen voor de klasseering. Hoe de ruiters hebben gereden, hoeveel tijd zij noodig hadden en hoeveel fouten zij maakten men vindt elders in dit blad alles uitvoerig omschreven. Eén gebeurtenis slechts zij hier gereleveerd, een gebeurtenis, die wij het Poolsche drama zouden kunnen noemen 1 Een korte berekening tijdens het con cours had ons doen zien dat Polen het op het laatste moment een schitterende kans maakte op den eersten prijs in het landen- klassement en het spreekt vanzelf dat ook de ruiters daarvan volkomen op de hoogte waren. Van ieder land reden in totaal drie ver tegen woordiigers. Twee Polen nu hadden in totaal slechts 2 (0x2) straf - punten gekregen, terwijl Spanje op hen volgde met 4 strafpunten van drie ruiters. Zóó was de stand tot het moment dat de laatste Pool, tevens de laatste deelnemer aan het concours, het Stadion binnenreed. Zwaar hing de spanning nu in onze sport- arena! De Pool reed uitstekend, een pracht- combinatie van snelheid, van wilskracht en temperament, en hindernis na hindernis werd onberispelijk genomen. Nóg steeg de spanning. Want het afleggen van het par cours zonder strafpunten beteekende ten eerste dat Polen het landenkampioenschap had gewonnen, en ten tweede dat de Pool in de extra-finale kwam voor den strijd om den persoonlijken titel Negentien hindernissen werden ge passeerd. De heuvel bracht geen bezwaren. Het tempo werd opgevoerdweer één, twee, drie hindernissennog één dan de laatste, die niemand eenige moei lijkheid bezorgde! Zacht reeds scheen het maar nauwelijks meer te onderdrukken ge juich van het groepje Polen op de tribune nader te suizeneen sprong.... en in die laatste rit op den laatsten dag van het concours raakte het paard van den laatsten deelnemer op het laatste moment de bo venste balk van de laatste hindernis!! De Poolsche ruiter kwam niet in de extra-finale en Polen werd geen Olympisch kampioen! Aan het slot van den langen dag heeft H. M. de Koningin de prijzen aan de win naars uitgereikt. Graaf de Baillet Latour heeft de sluitingsrede gesproken, de Olym pische banier aan Wethouder Vos van .Am sterdam overhandigd, die zorgen zal dat zij bewaard wordt tot de Spelen in Los An geles en terwijl trompetgeschal van den nog rookenden Marathontoren klonk daalde langzaam de Olympische vlag Het feest is teneinde. Nederland mag te vreden zijn. Het heeft zich op grootsche wijze van zijn taak gekweten en zich over heel de wereld populair gemaakt. Hetgeen een nieuw record is, dat wel nooit zal wor den overtroffen! SCHITTERENDE HOLLANDSCHE SUCCESSEN. In den samengestelden ruiterwedstrijd. Zaterdag. Wij hebben Jan WBs' sportpark nu al in reel gedaanten gezien: ais Hockeyveld, als voetbalterrein, ais athkfóekarena. als wieler baan, als gymnastiekcentrum. Zaterdag had ons sportpark al een zeer apart cachet. De paardensport vierde hoogtij 1 En zij gaf het Stadion een aanblik, welke van alle vroegere verschilde. Dat begon buiten de sportpark muren reeds; wij zien een publiek, dat een gedistingeerden indruk maakt, wij zien ge schitter van uniformen en wij zie® wande laars, die onmisbaar blijk geven tot de paar densporten te bebooren. Ook binnen 't Stadion was het anders dan anders. Voor de maradhontribune is een donker getinte vloer van turfmolm gelegd, op de wielerbaan is een soort podium ge bouwd, waarop straks de juryleden zullen zetelen, die de keien van het springtournooi moetien beoordelen. Op het middenveld zijn negen hindemissen, waaronder een dubbele aangebracht. Zij bestaan uit allerlei barri cades. ingewikkelde bouwwerken met hek ken en heiningen, wallen en hagen. Bij elke hindernis zijn roode vlaggen aangebracht, die de ruiters moeten waarschuwen tijdens het parcours, dat een omlijste achtvorm heeft. Tegen twee uur biedt het middenveld een fleurigen aanblik door al de geuniformde officials, uitsluitend officieren van de be-; reden wapenen. Het weer is verrukkelijk. Dd tribunes zijn uitstekend bezet De eere- en marathontribunes zijn geheel uitverkocht doch ook de andere vakken zijn best bezet De metalen stem van den luidspreker wijst eveneens op het bizondere van dezen dag. Er wordt gewaarschuwd om tijdens het binnen komen der ruiters en tijdens het afleggen van het parcours niet te applaudiseeren zulks om de toch reeds nerveuze paarden niet van streek te maken. De perstribune is be'ter bezet dan tijdens de laatste dagen het geval was. Het zijn echter meest landgenooten, de buitenland- sche journalisten zijn voor het grootste deel vertrokken. Om even half tw^e klinkt het Wilhelmus door het Stadion, de Koningin en Haar gevolg arriveeren. De Koningin is gekleed in donkerblauw wandelcostuum terwijl Prinses Juliana een fleurig pastelblauw toiletje draagt met witte poolvos, die haar bizonder flatteert Dan verzoekt de luidspreker stilte. Het tournooi vangt aan met de mededecling dat de eerste deelnemer niet uitkomt. Vervolgens rijdt commandant Sloan Doak (Amerika) binnen. Eenige sprongen worde® aarzelend genomen. De bedoeling van het tournooi is alle hin dernissen feilloos te passeeren. Voor elke fout worden strafpunten gegeven. Bovendien moet het parcours binnen anderhalve minuut afgelegd wooden; wordt er langer tijd genoteerd, dan worden ook daarvoor strafpunten gegeven (voor iedere twee se conden een halve strafpunt). De tijd van nummer twee was 1 minuut 13 sec. met twee fouten. Nummer drie Capt. J. Trenkwald (Polen). Het paard werpt de eerste hindernis met de voorpoot omver, een ernstige fout Tijd 1 min. 14 sec., zes fouten. Vervolgens worden de volgende resultaten bereikt: Luitenant L. L. Rousseaux (België) 1 min. 17 sec., 0 fouten, Luit. A. Qvist (Noorwegen) 1 min. 11 sec., 2 fouten, Commandant A. von Adda (Hongarije) 1 min. 2 sec., 2 fouten, Kap. H. von Essen (Finland) 1 min. 10 se*x, 0 fouten. Luit J. P. J. Jesen (Denemarken), 1 min. 10 sec., 0 fouten. Daarna rijdt Luitenant A. van der Voort van Zijp (Nederland) op Silver Piece. Zijn opkomst werd eenigszins vertraagd door eenige ceremonies protocol ai res en de aan komst van H.M. de Koningin-Moeder. Er heerscht een ademloaze stilte in het Stadion ee® begin van applaus wordt onderdrukt. Het parcours wordt door den Nederlandse hen rijder zonder fouten in snellen tijd (1 min. 6 sec.) gereden. Bij het verlaten van het ter rein wordt hij luide toegejuicht. Wanneer de Koningin Moeder haar plaats inneemt wordt zij door de meer dan dertig duizend toeschouwers, die thans het Stadion ge heel vullen, luide toegejuicht en in alle har ten voelt men thans Nederlander te zijn. Een mooi, zeer mooi moment. Luit. P. H. Pernot du Brouil (Frankrijk) 3 min. 1 sec. 221/* fout voor tijd en 6 voor springen. Command. B. Neumann (Duitsch land), 1 min. 4 sec. Het ruiterfeest wordt dan even onder broken voor een ceremonie protocolaire, een zooals wij erzoo vele hadden willen zien: de Nederlandsche driekleur gaat aan den hoog- 9ten mast voor de fraaie prestatie van mej. M. Braun, die zoo juist in het Zwemstadion het Olympisch kampioenschap 100 M. rug- zwemmen heeft veroverd. In de Koninklijke loge kan men vreugde zien over dit grootsche moment, waarop de vlag omhoog gaat voor de prestatie van de 17-jarige Rotterdamsche zwemster. A propos: bij deze Olympische Spelen zijn het wel de dames, die er voor ge zorgd hebben, dat bij athletiek, gymnastiek en zwemmen de Nederlandsche kleuren ge- heschen worden Het ruiterfeest gaat dan weer verder. Luitenant N. Kettner (Zweden) 1 min. 13 sec., 0 fouten, Kap. Ch. P. George (Amerika) 1 min. 4 sec., 4 fouten, Luit. B. Ording (Noorwegen) 1 min. 12 sec., 0 fouten, Kap. E. Cerboneschi (Italië) 1 min. 10 sec., 0 fouten, Kap. J. Charous (Tschecho Slowa kije), 1 min. 6 sec., 4 fouten. De Hongaar Kap. K. von Gseh maakt door het omverspringen van verscheiden# hinder nissen vele foute®. Daarna komt ondeT doodsche stflte Luit. C. F. Pahud de Mortanges (Nederland) in het parcours. Mooi en sierlijk neeimt zijn paard Marcroix de hindernissen zonder een enkele fout in 1 min. 6 sec. Paard en ruiter worden na het volbrengen van het parcours luide toegejuicht. Intu9schen heeft de ceremonie plaats voor den uitslag van den dressuurproef en wordt de Duitse he Freiher von Langen als winnaar van het personeels tournooi op de sohouder9 gedragen. Kapt. F. L. C. Denis de Rivoyre (Frank rijk). 1 min. 12 sec., 6 fouten. Luit. R. Lip- pert (Duitschland) 1 min. 15 sec., 6 fouten. Kap J. Cavanillaz Prosper (Spanje). 1 min. 4 9ec., 6 fouten, Kap. S. Colliander (Zweden) 1 min. 15 sec.. 4 fouten. Kap. T. Carr (Amerika). 1 min 6 sec., 6 fouten. Luit. Kol. G. Baron de Rommel (Polen), 1 min. 20 90c., Luit. Kol. W. Gerb€t (Zwitserland). 1 min. 14 sec., 4 foute®, Luit. E. Johansen (Noor wegen), 2 min. 5 sec. foute® tijd 81/», hinder nissen 12, Luit G. Valenzano (Italië), 1 mirt. 11 sec., 0 fouten. Tenslotte rijdt opnieuw onder doodsche stilte en enorme spanning, losbarstende ten slotte in gejubel, Kap. G. P. de Kruijff Jr. (Nederland) zonder fouten in 1 min. 7 sec. Bij de vaststelling van den uitslag van de'zen samengestelden ruiterwedstrijd blijkt, dat de Nederlandsche deelnemers een mooie overwinning hebben. behaald- De uitslag luidt: Lamdenklassement: 1. Nederland 5565.28 punten (Olymp. Kampioen); 2. Noorwegen; 3. Polen. Persoonlijke prestatie: 1. Luit G. F. Pahud de Mortanges (Nederland) (Olympisch Kam pioen); 2. Kap. G. P. de Kruijff Jr. (Neder land); 3l Comm. B. Neumann (Duitsch land) met resp. 1869.82, 1867.26 en 1844.40 punten. Vierde werd luit Van der Voort van Zijp (Nederland). De ceremonie protocolaire werd vertraagd doordat een protest wa9 ingekomen tegen luiit van der Voort van Zijp, daar hij buiten de roode vlaggen zou hebben gereden. Het protest werd evenwel afgewezen. Daarop volgde onder groot enthousiasme, de ceremonie protoclaire, waarbij de dui zenden op plechtige wijze het Wilhelmus meezongen. Tenslotte rijden de Nederlandsche rijders een eere-rondije door het Stadion. Voor de zware dressuurproef vond Zater dagmorgen de keuring van het 2e gedeelte pdaats. Ook nu was het voorgebrachte mate rieel, uitzonderingen daargelaten, van prima kwaliteit, zelfs België, van welk land overigens de vertegenwoordigers onder óe zwakste deelnemers zijn te rangschikken, voldeed ditmaal tamelijk goed. Ook nu waren de Duitsche en de Zweedsche ver tegenwoordigers m€"e van de sterkste deel nemers. Voor Duitsohland reed Freiherr v. Langen op Draufganges een nagenoeg foutr loos parcours. De Hollandsche deelnemers kapt. P. M. R. Vensteegh en Kapt. G. W. te Heux reden resp. met Excellence II en Val erin e een zeer goed parcours. Verwachting dat ze onder de prijswinnaars zullen zijn behoeven niet ge koesterd te worden, desalniettemin toonden ze in de dressuurkunst, steeds een der fraaiste onderdeden van de ruitersport, toch tot goede prestatie's in staat. Doot heft uit vallen van de Hongaren was het aantal der deelnemers betrekkelijk klein, wat evenwel niet wegnam dat het toch nog volle 4 uren vorderde, voor dat ale deelnemers gereden hadden. Voor het landenkl assem ent was de uitslag: 1. Duitschland, 669.72 punten (Olympisch Kampioen); 2. Zweden, 650.86 punten; 3. Nederland, 642.96 punten. Persoonlijke prestaties: 1. Freih. von Lan gen (Duitschland) 237.42 p. (Olympisch Kampioen); 2. Comm. Lesange (Frankrijk) 230.72 punten; 3. Ragnac Olsen (Zweden) 229.78 punten. De eindplaatsing dor Nederlandsohe deel nemers was: 8. Maj. J. H. van Reed, op Hans 9; Kapt P. Versteogh, op His Excellence; 10. Kapt. G. W. Leheux op Valerine. te. Luit. Pahud de Mortanges (Ned.) won den samengestelden ruiterwedstrijd. De laatste dag. Deze fleurige Zondagmiddag overtrof vrijwel alle vorige. Heft Stadion scheen vol ler dan ooit, en het scheen kleuriger dan ooit; er was toilet gemaakt meer dan bij eenige® anderen Olympischen dag. Van twee uur af worden we genoeglijk bezig gehouden door een zang-demonstra tie op groote schaal: de volksliederen van een groot deel der Europeeeche en Am*, rikaansche landen klinken zoo vaak en zoo varieereod, dat het wel een Olympische muziekmiddag geleek. Elk volkslied geeft gelegenheid op te merken hoeveel landslie den van den gehuldigden overwinnaar nog in het Stadion aanwezig zijn. Het Yankee- lied bijv. dat in vroeger dagen door dui zenden Amerikanen werd meegezongen, heeft nu bijna geen aanhang teek en, dat onze luidruchtige vrienden uit de Ver- eenigde Staten goeddeels vertrokken zijn. Wel zijn er nog heel wat Duitachers: als het „Deutschland iiber Alles" door het Stadion klinkt, zingen vele honderden mee. Tot 2.30 uur is er vredige rust in het Stadion. Het middenveld is opgevuld met 16 hindernissen van 1.25—1.40 M. hoogte. Ook is er een sloot van 4 meter. De lengte van het parcours bedraagt 560 M. Vereisch- te snelheid per minuut 375 M. Om halfdrie komt de Koningin en Haar gevolg. We zingen het Wilhelmus de Koningin neigt naar alle kanten, en onmid dellijk er na draaft het eerste paard bin nen, een halfuur na den vastgestelden tijd. Als achtereenvolgens Ording (Noorwe gen), TrujiDos (Spanje), Leguio (Italië), de Muralt (Zwitserland), Kanyn (Honga rije) geredeD hebben, zal de eerste Neder lander starten. In het program staat ver- Peteohauer (Hongarije), was favoriet voor het sabel-kampioenschap, maar werd in de beslissende partij door Tersztyanszky geslagen. meld luit. Portheina. In zijn plaats echter komt uit ritmeeeter Colenbrander. Het eerste deel van het parcours legt hij op voortreffelijke wijze af, dan faalt hij he laas bij twee hindernissen, beide malen met het voorbeen, zoodat hij 8 strafpunten noteert. Zoo gaat he«t geruime® tijd door. Rui tea* van allerlei landen rijden en... falen. Som migen krijgen zelfs 20 strafpunten. Eindelijk komt als no. 16 de Poolsche luitenant Gzowsky, hij rijdt in vlekkel-oo- zen stijl, passeert hindernis na hindernis. Zal hij het halen 1 Het publiek zit in adem- looze spanning. Eindelijk is de laatste hin. dernis gepasseerd. Hij is de eerste die het parcours zonder fouten rijdt I Tijd 1 min. 33 sec. Even erna levert de Spanjaard Morene# in 1 min. 36 sec. hetzelfde kunststukje., En ook de Italiaan Forquet noteert 0 straf punten (tijd 1 min. 32 sec.) De Zwitser Gemuseue bereikte den. kori sten tijd van alle voorgaande ruiters; 1' min. 27 #ec., doch twee strafpunten doeii deze prestatie te niet. Terwijl het publiek tot stilte aangemaand wordt is de beurt aan den tweeden Neder lander: kapt. Labouchère, op ,,Copain". Het begin, is goed, maar juist als van dö Marathontribune iemand goedbedoeld schreeuwt vooruit Labou", wordt een bin dernis omvergeworpen. Een tweede font brengt het strafpunten aantal op 6, een derde op 10. Op de Marathontribune ontstaat het be gin van een. relletje tegen den schreeuwen den supporter, die daarop door suppoos ten wordt verwijderd 1 De Zweed Hansen noteert eveneens 0 strafpunten, ook de Tsjech Ventura heeft 0 punten. Het blijkt dat alleen ruiters zonder straf, punten in aanmerking komen voor prijzen! Zoodat in ieder geval de Hollanders Co lenbrander en Labouchère reeds van per soonlijke prijzen zijn uitgeschakeld. Om vijf uur start de derde Nederlander, kapt. De Kruyff. Zes concurrenten hebben reeds 0 strafpunten behaald zijn kans ia dus minimaal I Alleen door eveceene 0 pun ten te behalen en in een veel snelleren tijd te rijden, blijft een winstkans bij de persoonlijke prijzen, want voor den landen- kamp is Nederland reeds uitgeschakeld. Groot is de belangstelling van het eivoü# Stadion als De Kruyff start. Helaas krijgt hij 8 strafpunten, zoodat Nederland uit geschakeld ie, zoowel bij het persoonlijke als bij het 1 an denklassement. Tijd 1 min* 41 sec. Het is halfzes. Nog slechts drie ruiters Hebben te rij den. Het schijnt vrijwel onmogelijk om d# prestatie van den Italiaan Forquet (0 pon ten, 1 min. 32 sec.) te verbeteren. Dan komt de Franse hm an Bertran ojJ Papillon (16 jaar!). Hij komt in forscheö galop binnenrijden en neemt aanstonds het publiek voor zich in, waarom weet nie mand De blauwe ruiter rijdt als een ra zende, passeert hindernis na hindernis op sublieme wijze, de tijd moet een der beste van den middag worden. Weer zweeft de Franschma® gracieus over een hindernis, weer volgt ee® tweetal andere, het publiek onderdrukt met moeite ©en enthousiast gejuich. Dan komt de laatste hindernis. Ook hier faalt Bertram niet en ondeT onbeschrijflijk gejubel behaalt de Franschman O straf punten. Allen turen naar het sooringbord, waar eindelijk de tijd zichtbaar wordt. I min. 21 sec. Dan volgt als laatste deelnemer, eeii PooL Hij kan zijn land aan het Olympisch kampioenschap helpen, doch faalt bij de laatste hindernis. In de finale plaatsten zich de volgend# ruiters die allen mil strafpunten hebben. 1. Luit. C. Gzowski (Polen), 1 min. 33 sec.2. Capt. J. Navarro Morenes (Spanje) 1 min. 36 sec.; 3. Kol. K. Forquet (Italië) 1 min. 32 sec.4. Luit. C. Hansen (Zwe den), 1 min. 39 sec.; 5. Kapt. F. Ventura, (Tsjecho-Slowakije) 1 min. 34 s.6. Comdt. Oh. Kuhn (Zwitserland), 1 min. 38 sec.7* Luit. U. L. M. J. Bertram (Frankrijk) 1 min. 21 sec. Tussohen deze zeven zal uitgemaakt moe ten worden wie Olympisch kampioen is, daarvoor rijden zij opnieuw een parcours. Terwijl de hindernissen voor de beslis sende rit verzwaard worden, krijgen wij ©enige cérémonies protolairee te hoorei», waarbij eenmaal de Nederlandsche drie kleur in top gaat voor de overwinning van den bokser Van Klaveren. Er moet tenslotte gereden worden om dé beslissing tusschen kapt. Ventura (Tsje- cho-Slowakije), Comdt. Kuhn (Zwitser-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9