„Berson" en „Wood Milne" AGENDA. „De Centrale", Haarl.str. 74 TELEGRAMMEN. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. Dp avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door do apotheek, van den heer G. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523.. RECLAME. Gummi Zolen en Hakken f. 0.35 4927 September via het Panamakanaal naar Cali fornia te gaan en over Canada terug te kee- ren, vanwaar hij in de eerste week van November de thuisreis maken zal. De reis zal geenerlei politieke .beteekenis hebben. De minister zal noch in de Ver. Staten, noch in Canada politieke redevoeringen hou den. De „Echo de Paris" schrijft in een arti kel, dal het groote offensief van Duitsch- iand inzake de ontruiming van het Rijnland thans zal beginnen. Duitschland wil terstond zijn kaarten openleggen cn zoo ver gaan, als het kan. Indien Franltnjk's eischen verder gaan dan Duitschland biedt, zat Duitschland defini tief afzien van de onderhandelingen, die dan loch geen kans van slagen hebben en wach ten, totdat de bezeltingstermijnen in 1930 en 1935 afloopen. Stresemann speelt zijn troeven uit. Zijn Locarno-politiek moet thans tot het doel voeren of mislukken. Hot blad schrijft verder, dat de Duitsche regeering zal moeten inzien, dat voor de ont ruiming compensaties moeten worden gebo den. Stresemann heeft opdracht ontvangen om over ds ontruiming le onderhandelen. Duitschland ontkent, dat er eenig verband beslaat tusschon het vraagstuk van de Oos telijke grens en de ontruiming van het Rijn land en wil ook geen permanente controle over het Rijnland. De eer en de politieke belangen zullen Frankrijk gebieden, zijn Poolsclie bondgenooten niet in den sleek te laten. Bij de onderhandelingen zal het er dus om gaan, of een overeenstemming tus- schen de Fransche en Duitsche opvattingen tot stand kan komen. Een Engelsch regiment cavalerie zal deelnemen aan dc Fransche cavaleric- manoeuvres onder generaal Guillaumat. BELGIE. Voorzitter van den Senaat over leden. Het socialistencongres ge sloten. Overleden is de president van den Senaat graaf Kint de Roodebeke. 28 jaar was hij lid van don Senaat, bijna 6 jaar voorzitter. Het internationaal socialiliseh congres te Brussel is gesloten nadat volgende evolutie was aangenomen: In weerwil van de belofte der regeeringen is de wereld-vrede nog niet verzekerd. Het kapitalisme is agressiever dan ooit Het Kellogg-pact is vervalscht door onaanneme lijke reserves van een aantal regeeringen, zijn eventueel effect is nog verminderd door dc uilsluiting van de sovjet-unie, het zal niets te beteekenen hebben, tenzij de ar beiders zicli aansluiten, om de politieke macht te veroveren, teneinde dan het pact tot alle volkeren zonder uilzondering uit te strekken. Het manifest besluit met een oproep tot de arbeiders, le strijden tegen de over- heersching van het kapitalisme en tegen elke dictatuur. DUITSCHLAND. Grondwetsdag De kruiser zal gebouwd worden. Zaterdag is de Grondwetsdag van Wei- mar herdacht. Allo openbare gebouwen, het meerendeel der hotels, de zakenhuizen en de verkeers middelen waren getooid met de lands- en rijkskleuren. De vertegenwoordigingen der buitenland- echo mogendheden namen eveneens aan de viering deel door haar nationale vlaggen uit te steken. In den Rijksdag had het officieele feest plaats in tegenwoordigheid van president Hindenburg. Na een rede van professor Radbruch voerde rijkskaD&elier Hermann Müller het woord over de beteekenis van de grondwet van Weimar voor de eenheid van het Duit sche volk. Volgens de „Germania" heeft het kabi net besloten tot den bouw van een nieu wen kruiser, Een kwestie, waarover al heel wat te doen is geweest, gelijk bekend. FRANKRIJK. Conflic in Syrië. Naar de bladen melden, is het conflict tussehen de Syrische regeering en den Fran- schen commissaris verscherpt. Het nieuwe parlement zou Donderdag over het ontwerp van de grondwet beraad slagen. Dit ontwerp bevatte echter 2 artike len, welke door den Franschen commissaris niet waren goedgekeurd. Ze betreffen de bevoegdheden van de Syrische regeering o.a. het recht, zelfstandige diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland te be noemen. Dc Fransche commissaris verlangde, dat deze artikelen ingetrokken zouden worden, en toen het parlement zich daaraan niet stoorde, schorschte de Fransche hoofd-com- missaris de beraadslagingen. Dit werd door de Syrische regeering met haar aftreden beantwoord. Zooals bekend, is Syrië sedert April 1920 Fransch mandaalsgebied. ENGELAND. Emigratie naar Canada. Vrijdag is het eerste transport Engelsche werkloozen uit Liverpool naar Canada ver trokken,waar zij bij het binnenhalen van den oogst behulpzaam zullen zijn. Tot nu toe hebben zich 30.000 gegadigden aange meld. Verdere aanmeldingen komen niet meer in aanmerking, daar dc regeering van meening is, dat thans voor de werkzaam heden in Canada voldoende krachten aan wezig zijn. Men verwacht, dat een groot deel der werkloozen zich blijvend in Canada zal vestigen. Canada heeft thans 37a milliocn inwoners TURKIJE. Een monument ter eere der republiek. f Te Pera is op plechtige wijze het monu ment der republiek onthuld. Het monument is het werk van den Italiaanschen beeld houwer Canonica en stelt voor een verheer lijking van Moestafa Kemal pasja. Ishmed pasja en Tewfikpasja, als stichters van de Turksche republiek. Het is de eerste maal dat in Turkije een standbeeld uit mensche- lijke gestalten wordt opgericht. Tot de revo lutie was dit door den Mohammedaanschen godsdienst verboden. Naar aanleiding van de onthulling van het standbeeld hebben Mussolini en Kemal pasja vriendelijke telegrammen gewisseld. ZWITSERLAND. Een Zwitser in Italië gearresteerd Twee arbeiders uit het kanton Wallis hadden op den St. Bernhard-pas van Ita- liaansche douanebeambten toestemming ver kregen om een heiligenbeeld, dat nabij de gTens gelegen is, te bezichtigen. Zij maakten toen een paar onschuldig© opmerkingen over Mussolini, waarop de fascistische douane-beambten één der Zwit sers arresteerden. GRIEKENLAND. De weggevoerde politici. Do Grieksche politicus Melas, is, nadat het door zijn ontvoerders geëischte losgeld was betaald, door hen vrijgelaten. EGYPTE. De openbare gezondheid. Minister Mahmoed pasja neemt op dege lijke wijze de kwestie van de openbare ge zondheid ter hand. Egypte heeft in het bijzonder behoefte aan vermeerdering van het aantal hospitalen. De minister van financiën heeft een plan goedgekeurd om in een tijdperk van 5 jaren 100 ziekenhuizen te bouwen in verschil lende steden en dorpen ter beschikking van alle klassen der bevolking. De kosten zul len ongeveer 1.500.000 pond sterling bedra gen. ZUID-SLA VIE. Raditsj begrafenis. De begrafenisplechtigheden voor Stephan Raditsj zijn over het algemeen geheel onge stoord verloopen. De lijkplechtigheid werd een krachtige demonstratie van het Kroaten- dom, niet alleen door de ontzaggelijke be langstelling, maar ook door de belangrijke politieke redevoeringen, waarmee geopend werd. De plechtigheid duurde ongeveer 8 uur. Meer dan 10.000 menschen, de toe schouwers niet mee gerekend vormden den lijkstoet. Gedurende de laatste dagen waren deputaties van boeren uit alle nieuwe pro vincies van den Joego-Slaviscehn staat aan gekomen, Kroalen, Slovenen, Dalmatiërs, Bosniërs, Ilerzegowiners, Wojwodinon, Bun- jevaren enz. Een groep boeren uit Zuid-Dalmatië is in een vierdaagsch© marach naar de plechtig heid komen loopen. Alleen de oud-Servische gebieden en Montenegro waren niet verte genwoordigd, tengevolge van de weigeringen die zij door de Kroaten gekregen hadden. Ook Tsjecho-Slowaaksche en Poolsche par- lcmentsdeputaties waren verschenen. Op den ruimen hof van het boerenhuis werden eenige duizenden kransen neerge legd, die door de verschillende deputaties voor den baar uit gedragen zouden worden. Onder deze kransen bevond zich een door nenkroon, waaraan de revolverkogel beves tigd was, die Raditsj den 20sten Juni in de Skoeplsjina gewond heef! Deze kroon werd later door de beide, eveneens in de Skoeplsjina gewonde afge vaardigden Pernar ën Gvandja begeleid. Ko ning Alexander had een groote lauwerkrans gestuurd van zuiver zilver met gouden let ters, waaraan een lint bevestigd was met de inschriften „Stephan Raditsj" en „Alexan der". De krans werd in den lijkstoet gedra gen door 4 onderofficieren van de garde. De koning werd vertegenwoordigd door den commandant van het zesde Kroatische le gercorps, generaal Matitsj, begeleid door den divisie-generaal Sreckowitsj. Te drie uur werd de kist uit het Boeren huis op het plein gebracht en door den aartsbisschop van A gram dr. Bauer geze gend. Kroatische afgevaardigden droegen den kist, bloedverwanten volgden onmiddel lijk. Na de kerkelijke ceremonie hielden van het balkon van het Boerenhuis 10 leidende politici lijkredenen voor Raditsj, waarin zij, de een al hartstochtelijker dan de ander, aanspoorden het politiek erfdeel van Ra ditsj te aanvaarden en zijn werk voort te zetten. Het was reeds lang na den middag toen de ontzaggelijke -stoet zich in beweging zette. Een ontelbare menschenmenigte ver drong zich aan weerszijden van den gehee- len weg tot aan het kerkhof. Tijdens- het voorbijgaan van de boeren- afgevaardigden ontstond op het Zriny-plein een incident, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef, echter wel duidelijk de hoope spanning van het publiek Karakteriseert. Plotseling klonk n.l. op eenige afstand schreeuwen, onmiddellijk gevolgd door groote opwinding onder het publiek. Men hoorde schoten en ontdekte een alge- meene drang naar het station. Hier waren gelukkig niet veel toeschouwers. Toch wer den nog verscheidene vrouwen en kinderen onder den voet geloopen en gewond. Het incident wei;d echter spoedig door in grijpen van de politie en de tegenwoordig heid van geest van de kapel die onmiddellijk het Kroatische volkslied inzette bedwongen. Na nog een kleine onregelmatigheid kon de «stoet zonder verdere onderbreking het kerk hof bereiken, waar hij laat in den middag aankwam De algemeene meening is dat de onregelmatigheden door provocateurs ver wekt zijn. Raditsj is voorloopig tussehen do beide andere slachtoffers van den aanslag in de Skoeptsjina begraven. VEREENIGDE STATEN. Hoover's Program. Bij de formeel© aanvaarding van de Re publikein sche candidaatsstelling voor het presidentschap heeft Hoover, te Stanford University opnieuw bevestigd, dat hij tegen herziening van de Drankwet is of zelfs tegen eenige wijziging in het bestaande regime. Vroeger werd algemeen aangeno men, dat geen partij de kwestie van het drankverbod bij de presidentieele verkie zingen zou betrekken, maar Moover's uit drukkelijke verklaring maakt het volkomen duidelijk, dat het drankverbod, wellicht nog meer dan de 6teun aan den landbouw de beslissenden factor zal zijn bij de ver kiezingscampagne. Hoover deelde mede, dat hij ,,een doel matige uitvoering van de drankwetten voor stond" en hij voegde er aan toe, „dat wie er ook tot president gekozen wordt, deze steeds den plicht zal hebben om daarvoor te zorgen." Een groot deel van Hoover's redevoering was voorts gewijd aan de kwestie van onder steuning van den landibouw, die hij als uiterst urgent kenschetste. Hij schetste een programma van tariefverhooging om den landbouw dezelfde bescherming le geven als aan de industrieën en sprak ook over het plan om een uitgebreider en goedkooper transport mogelijk te maken door federale financieel© hulp bij het slichten door de „farmers" van organisaties, die zorgen voor de verwelking van de oogsloverschotten. De Repub'likemsche candidaat wees niet direct op het katholieke gefloof van zijn tegencandidaat. Al Smith, maar hij be toogde uitdrukkelijk voor religieuze verdraag zaamheid. Min of meer direct gaf hij ook een ant woord aan de buitenlanders, die in Amerika zien het begin van de eeuw van mechanisch materialisme. Onze natie, verklaarde hij, is niet een verzameling spoorwegen, schepen, fabrieken, dynomo's en statistieken. Het i9 een natie van menschen, van mannen, vrouwen en kinderen. Elke Amerikaan he'eft het recht van een gelijke kans. Ons doel is om in deze natie een menschelijke gemeen schap te bouwen, niet een oeconomisch systeem. Daar de rede speciaal voor binnenlandsch gebruik bestemd is, is er niet veel sprake van de buitenJlandsche betrekkingen. Noch de 9chuldenkwestie, noch hot verdrag van Kellogg worden speciaal genoemd. Spreker "zei echter, dat de buiten-landsche politiek zou zijn „gewijd aan den vrede en de ont wapening verbonden met een vloot, geschikt voor de nationale verdediging. Iloover sprak de verwachting uit, dal de immigratiewetten gewijzigd zouden worden, waarbij de moeilijkheden voor families ver licht en het schema van de nalionale quota herzien zonder. Worden. Hoover eindigde met een lofrede op Coolidge, wiens staatsmanskunst de historie van de natie volgens hem zal kenmerken. DE ITALIA-EXPEOITIE. Een teeken van Amundsen r De Lloyds agent te Rottumeroog heeft geseind, dat aldaar een flesch wa-s aange dreven, die de volgende mededeeling in hield: „Latham 1-7-28. 84 gr. 23 min. Oost. Roald Amundsen." De Latham 47 vertrok den 18en Juni uit Tromsoe. Uit het bericht in do flesch is alleen op te maken op welken breedte graad Amundsen zich den len Juli bevond. De opgegeven breedtegraad is nog eenige graden Noordelijker dan Eranz Jozefland en daar een opgave van den gTaad Oost(er Lengte) ontbreekt, geeft deze tijding mocht zij van Amundsen afkomstig zijn weinig houvast. De Russische ijs-breker „Krassin." is om 10 uur Zaterdagmorgen te Stavanger aan gekomen. Het weer was prachtig. De stad en de haven zijn rijk bevlagd. Een talrijke menigte was van de aankomst getuige. Het stoomschip, door het ontvangst-co mité gehuurd, was met talrijke motor- ca zeilbooten de „Krassin" tegemoet gevaren. Onmiddellijk na aankomst van den ijs- breker begaven de voorzitter van den ge meenteraad en. de burgemeester van Sta vanger zich aan boord van het schip. De filmoperateur Bluwstein zeide in een interview, dat hij 400 meter film van do groep-Mariano had opgenomen. De film was weggezonden om ontwikkeld te worden. Het vliegtuig van Tchoechnowski had op 60 tot 200 metetr hoogte gevlogen en ziiu snelheid maakte het onmogelijk, met zeker heid te zeggen ,óf 2 of 3 menschen zich op het ijs bevonden. Door de werking der schaduwen was het ook zeer moeilijk nauw keurig te onderscheiden. Commissaris Cras, die zich aan boord van de „Krassdn" bevindt sprak de hoop uk, dat de „Krassin" binnen 14 dagen te Spit*, bergen zal arriveeren om zijn nasporingeu voort te zetten. In een interview heeft prof. Sarooilo. witch verklaard, dat de Italianen alles ge. daan hebben om hun expeditie te doeq slagen. Over de kwestie van de Malmgreen. groep kon hij niets zeggen- Hij geloofde vast, dat Amundsen nog leeft. Wij zullen, zoo zeide hij, de naspo. ringen voortzetten tot einde September of begin October. Wij zullen tussehen het N.O. deel van Spitsbergen en. Giles-land en Frans Josephsland zoeken en onze vlie. get zal verkenningsvluchten doen. Wij starten van Noorwegen direct naa? N.-O. Spitsbergen en gaan dan door dg Hinlopenstraat. Als de bemanning van dg „Latham" en het overig deel der „Italia", bemanning in leven isf zullen wij ze vinden* BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Te Toronto ie een vliegtuig met zeven personen naar beneden gestort. Er zijn twee dooden. terwijl de vijf overigen zwaar ge- wond zijn. De oorzaak is vermoedelijk een breuk van den linkervleugel. Het toestel 13 geheel vernield. GROOTE BRAND AAN DE THEEMS. Een groote brand brak Zaterdag uit op den oever van de Theems bij Kingston. Een groote houten stelling van een echeepsweTf werd verwoest, terwijl verder vernield wer den verscheidene vaartuigen en een tweetal huisjes. De vlammen verspreidden zich snel. Ver scheidene gezinnen konden ternauwernood zich redden. De brug van Kingston was een oogenblik bedreigd, doch bleef, dank zij het draaien van den wind, behouden. EEN DORP AFGEBRAND. In het departement Savoie is het dorp Laperriere door brand totaal verwoest; van het plaatsje Grignon werden twintig huizen in de asch gelegd. SENATOR WEILERt PARIJS, 12 Aug. (Havas). Senator Lazare Weiier is in Zwitserland overleden. AAN DE GRENS VAN IRAK. BAGDAD, 12 Aug. (Reuter). Men ver wacht niet dat er deze week wjjziging zal komen in den toestand der grenskwestie tus- ser.en Irak en Nedjid. Wat er zal geschie den hangt vooral af van de houding der Britsche regeering. De thans heersckende onzekerheid dwingt Irak tot vrij groote uit- gaven. De minister voor landsverdediging heeft met spoed Arabische autobestuurders gerecruteerd voor \de bediening der met machinegeweren bewapende motorlorries. Deze patrouilleeren thans langs de zuidgrens en andere verdedigingsmaatregelen zjjn in voorbereiding. Deskundigen zjjn van mee- liibg, dat deze wijze veel doeltreffender zal zijn dan die met kameelruiters en veel zal bijdragen om een einde te maken aan da grensmoeilijkheden. HOOVER's REDE. NEW-YORK, 13 Aug. (Renter). De pers, Hoovers rede besprekend, beschouwt deze algemeen als een partij-document, "dat ge heel aan do republikeinscke gevoelens is aangepast. De rede, welke gisteren door alle bladen in Amerika werd gepubliceerd, lnidt het begin der republikeinsche verkiezings campagne in. Zij werd aangehoord door 70.000 menschen in het stadion van Stanford, 30.000 te San Francisco, waar zij werd uit gesproken, terwijl langs draadloozen weg zoowel de inwoners van New-York zoowel als die aan de kust der Stille Zuidzee haar konden volgen. ERNSTIG MOTORONGEVAL. OHLIGS, 13 Aug. (V. D.) Gisteren heeft alhier een ernstig motorongeval plaats ge had. De koopman Schulz uit Solingen reed bij het inhalen van een ander voertuig,, ie een uit de tegenovergestelde richting nade rende groep fietsers. De bestuurder, zijn op de duo zittende dochter en twee fietsers sloegen tegen den grond. Alle vier werden zwaar gewond. De motorrijder, zijn dochter en een wielrijder zijn overleden. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr. G. KELLER. 20) „Op die manier krijgen wij in deze streek allijd onze inlichtingen," merkte hij cynisch op. „Zij kunnen geen van allen hun mond houden cn hebben altijd wat op hun hartl Het ergst is wel, dat men er nooit zeker van is, dat zij alles mededeelen wat zij op hot hart hebben. Ik heb dat menigmaal onder vonden; juist als ik dringend noodig had, dat men mij inlichtte, begreep ik, dat er per sonen bij de hand waren die me aan inlich tingen konden helpen als' zij wilden, maar die ze. ot een deel er van, slechts dan wil den verschaffen, wanneer zij in de stemming er voor waren! Lieve hemel! u heett er geen idee van, hoe in deze plattelandssladjes wordt ge- praal en geroddeld, doch altijd in hoekjes." „Die kere! scheen toch wel te welen waar over hij hel had!" merkte Stevenege op. „Hoe kwam hij er toe ons dat alles le ver tellen?" „Puur uil plezier om Whatmore een kool te stoven, omdat deze zijn weddenschappen sluit bij Maidment in plaats van bij hemt Nijdassigheid dus! Maar ik twijfel er geen 'oogenblik aan of alles is waar." „Wij zullen Maidment moeten opzoeken," zei Stevenege. „Dat lijkt mij inderdaad van groot belang. Waar is die „Blauwe Leeuw"? Vóór Detterling kon antwoorden, kwaan Oswald Cleverey, met de handen in de zakken en een sigaret in een hoek van den mond aangeslenterd.. Hij schudde het hoold tegen Stevenege. „Als ik geweten had, dal die vervloekte schopjesguinje toebehoorde aan Whatmore." bromde hij, „dan zou ik haar liever hebben ingeslikt dan u er iets van te vertellen." „Waarom?" vroeg Stevenege. „Omdat de heele zaak allerbelachelijkst is," verklaarde Oswald met een parmantig gericht. „Wie ook Whatmore kent, weel dat het een sooit van zachtaardige tamme kat is, die de fut mist om zelfs een muis aan te vallen." „U is toch blijkbaar niet erg bekend met Whatmore, mijnheer Cleverley," merkle Detterling op, „want dan zou u van het be- 'staan van don schopjesguinje hebben afge- welen. Hij droeg die munt reeds een tijd lang aan zijn horlogeketting." „Ik heb nooit geweien, dal de man een horloge of een ketting had," voerde Oswald daartegen aan. „Maar wal ik wèl weet, is, dat de aard van een moordenaar niet in hem zit. Dat is al met een half oog te zien. Och, jullie poütiemenschen, gaan altijd op je oude manier te werk je houdt je altijd vast aan den eersten draad die je in handen komt en je blijft overtuigd, den goeden draad in handen te hebben, vóór dat je je er van verzekerd hebt, dat het werkelijk een draad is. Waarom zoeken jullie het niet een beetje dieper?" „Probeer dat maar eens zelf!" zei Detler- Iing met een hoonlachje. „Misschien doe ik dat nog well" ant woordde Oswald met rustig zelfvertrouwen. „Ik zou het in ieder geval een eind verder brengen dan (hans liet geval is. Wat mij al tijd van jullie politie hindert, is dat jullie ncoit verder kunt zien dan je neus lang isl Nu Detterling haalde de schouders op en ver wijderde zich.. Stevenege wenkend hem te volgen. Doch Oswald legde een van zijn door sigareltentabak geel getinle vingers op den arm van den detective, en zeide: „Wat ik zeggen wou! Wanneer komt u eens kijken naar die watervertteekeningen van mijn vader, waarover ik u heb gespro ken? Ga nu mede, dan luncht u tegelijk met me." „Zeer vriendelijk, maar vandaag is het mij onmogelijk," antwoordde Stevenege op op- gewekten toon. „Op een anderen dag zeer graag. Maar," liet hij er op volgen, Brans dale in het oog krijgend, die met juffrouw Skeel naderde opweg naar zijn hotel, „die heer daar zal ze zeker zeer graag zien, hij is een groot vereerder van de natuur van deze streek en deelde mij gisteren mede, dat hij schilderijen verzamelt." Oswald nam Bransdale met een kritischen blik op. „Dat is die Amerikaan, nietwaar?" zei hij. „Is die niet millionair?" „Het zou me niet verwonderen," ant woordde Stevenege lachend. „In ieder geval is hij wel zoo iets. Wilt u kennis met hem maken?" „Stel me aan hem voor," antwoordde Os wald. „Het lijkt mij wel de moeite waard om het te kennen. Deel hem mede, wie ik ben." Stevenege groette Bransdale en stelde Os wald aan hem en juffrouw Skeel voor, waar bij hij niet verzuimde nadruk te leggen op de ware of vermeende talenten van den jon gen man. Daarna nam hij afscheid van hen en liep den inspecteur achterop, die nog steeds woedend was over de brutaliteiten van den jongen dichter. „Zoo'n vervloekte, brutale, verwaande ezel als die jonge Cleverley is," gromde bij. „Ik heb hem steeds en op iedereen aanmer kingen hooren maken.hij denkt dat hij alles weetl Maar ik wil geen woorden meer over hem vuil maken." „Een beetje jong, verwaand en met zich- zelven ingenomen," merkte Stevenege op. „De scherpe kantjes zijn er bij hem nog niet af. Maar gaan we nog naar Maidment? Ik zou gaarne een bevestiging krijgen van het verhaal van dien Grice. Dat lijkt me wet belangrijk." „Van het hoogste belang, zou ik meenen," erkende Detterling. „Ga maar mede, de „Blauwe Leeuw" is hier om den hoek. En hoor dusl Ik zie er geen been in om aan Maidment mede te deelen, wat wij van Grice hebben vernomen. Grice verzekerde, dat hij het niet als een geheim beschouwde. Een rare kerel, die Maidment. maar we zul len maar niet veel woorden over hem vuil maken." Van nabij in zijn gelagkamer beschouwd, maakte Maidment op Stevenege den indruk een man te zijn, waarmee men liefst geen standjes moest hebben, een dikke kerel met hangwangen, met een nijdigen blik en grove manieren.. Het was zoo'n echt type, dat on afscheidelijk is van een groote sigaar, een dikken ring en een opzichtigen das, en zijn rauwe, schorre stem, welke onmiddellijk herinneringen aan de renbaan op. Maar hij toonde zich voorkomend en gastvrij en onder de opmerking, dat hij juist op punt stond een borrel tot opwekking van zijn eetlust te nemen, drong hij zijn bezoekers mede een glas sherry op. Én nog vóór Detterling de zaak ter sprake kon brengen, waarvoor zij naar hem toe waren gegaan, begon hij er zelf over. „Ja, zeide hij, die Joe Grice was zeker bij hen geweest. Och ja, die Joe Grice was geen kerel om zoo iets lang voor zich te houden, Daar was hij te loslippig voor." „Maar hij heeft ook volstrekt niet ge vraagd het te verzwijgen, dat wij het van hem hadden," merkte Detteling op. „Dat is ook niet noodig, beste kerel", ging Maidment voort, „ofschoon ik er met geen levende ziel over gesproken had als met Joe. Ja. 't is alles precies zoo....; ik zou misschien in den loop van den dag wel zelf aan het bureau zijn aangekomen om het te vertellen, nadat ik het verloop van het onderzoek had gehoord. Ik zat Whatmore achter de broek voor vijftien pond, die hij mij al weken schuldig was. Ik had hem een termijn gesteld tot 's mid dags één uur op den bewusten dag en klokke één uur betaalde hij. Op je gezondheid, beste kerel, en ook die van uw vriend; als je een beter glas sherry echte Amontil lado, man! hier in dit oude stadje kunt krijgen, houd ik me voor het adres aanbe volen." „Prachtwijntje!" verklaarde Stevenege, „goed belegen ookl Op uw gezondheid, mijnheer Maidment. En hoe betaalde What more u? In wat voor munt?" „Hij betaalde me in dat ieelijke bank papier, dat ik niet goed kan zettenl" ant woordde Maidment. „Biljetten van één pond en van tien shilling. Ja, ik had veel liever goud gezien en hooren klinken. Want dat papieren geldjandorie, dat is me altijd een ergernis!" „Gaf hij niet een paar vijf ponds-biljet ten?" vroeg Stevenege, (Wordt vervolgd). 8"-X -

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2