69^ JAARGANG WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1928 No. 20982 OAQBLAO VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. félï .1 I De Olympische Spelen. Het voornaamste nieuws 1 van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 85 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden '12.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE F1NANC1EELE TOESTAND VAN LEIDEN OVER 1927. Bi] den gewonen dienst waren de ont vangsten over 't jaar 1927 f. 8.427.847.02*/», de uitgaven f. 8.058.642.261/s. Het batig slot bedraagt dus f. 369.204.76. Bij den kapitaaldienst waren de ontvang sten over het jaar 1927 f. 5.373.318.731/2 de uitgaven 1.6.440.451.06. Nadeelig slot al dus f 1.067.132.321/». Winst leverde op volgende bedrijven: Sted. Lichtlabr. afd. Gas f. 325.478.047»; Sted. Lichtfabrieken afdeeling Electnciteit f. 469.648.49; Openb. Slachthuis f. 50.000; de gestichten Endegeest" c.a. f. 100.000. Totaal f 94-5.126.53Vs. Verlies leverde op de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, n.l. Gemeente-Reiniging f. 180.493 05. ontsmettingsdienst f. 4067.091/*, vuilverbranding f. 44.156.12Va. Totaal dus f. 228.716.27. EEN OUDE KWESTIE OPNIEUW BIJ DEN RAAD AANHANGIG GEMAAKT. Door de heeren H. Liglvoet en J. v. d. Hoeven, respectievelijk voorzitter en secre taris der afdeeling Leiden van den Neder- landseh'en Bond van Personeel in Over heidsdienst is een adres bij den Raad inge diend waarin zij er aan herinneren, dat er in den Raad, na indiening van hun ver zoekschrift d.d. 8 October 1927, herhaalde lijk besprekigen hebben plaats gevonden (o.a. in de zittingen van 27 October 1927; 2 April 1928 en 18 Juni 19281 over den diensttijd van een aantal werklieden in dienst der gemeente, doorgebracht vóór 1 Juli 1922, welken diensttijd dezen wenschen in te koopen bij den Pensioenraad.'waaraan ovenwei beletselen in den weg worden ge legd, omdat deze personen geen verklaring bij den Pensioenraad kunnen overleggen, welke aan de bepalingen van de wet vol doet; dat adressanten na gehouden bespreking met den bij deze zaak betrokken wethouder een verklaring van het College van B. en W. hebben ontvangen ten name van één der hierbij betrokken werklieden; dat adressanten deze verklaring aan het oordeel van den Pensioenraad hebben voor gelegd; dat de Pensioenraad adressanten heeft doen weten, dat genoemde verklaring niet voor inkoop kan dienen; dat adressanten de betrokken werklieden daardoor zeer ernstig benadeeld achten; redenen, waarom adressanten den Raad beleefd doch zeer dringend verzoeken B. en W. te willen uitnoodigen alsnog een ver klaring ten behoeve van bedoelde werklie den te willen afgeven, welke voldoet aan de bepalingen der Pensioenwet, opdat betrok kenen alsnog in de gelegenheid worden ge steld meerbedoelden diensttijd voor pensioen geldig te maken. In een memorie van toelichting wordt nog gezegd: De verklaring, welke adressanten van B. en W. hebben ontvangen, gesteld ten name van één der belanghebbenden en welke zij aan den Pensioenraad hebben voorgelegd, luidt als volgt: „Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden verklaren dat blijkens de administratie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit J. de Wolf, gebo ren 30 November 1892, van 15 December 1919 tot en met 30 Juni 1922 bij die fa brieken uitsluitend in lossen dienst en derhalve niet in tijdelijken dienst, als bedoeld in artikel 40, le lid sub c van de Pensioenwet 1922 is werkzaam geweest." Deze verklaring is, naar adressanten mee- nen, in strijd met de feiten, gelijk adressan ten in de toelichting bij hun verzoekschrift van 8 October 1927 hebben uiteengezet.^ Waar het College van B. en W. in boven vermelde verklaring spreekt van „uitslui tend in lossen dienst en derhalve niet in tijdelijken dienst", daar wijzen adressanten er nogmaals op. dat destijds in verband met de verbouwing der gasfabriek het verleenen van vaste aanstellingen is opgeschort en dat na de verbouwing zou worden nagegaan, welke personen voor een vaste aanstelling in aanmerking zouden komen. Sindsdien zijn de personen, om wie het hier gaat, in dienst gebleven en kwalijk mag in zulke omstandigheden worden beweerd, dat het dienstverband van die personen het uitgesproken karakter van „lossen" dienst had. doch veeleer is hier, naar adressanten beleefd doen opmerken, sprake van het na laten van een maatregel, waarvan de hierbij betrokken werklieden de dupe zouden wor den. doordat zij hun. uitzicht cp pensioen verliezen Ten onrechte stellen B. en W volgens adressanten zich, blijkens de notulen der raadszitting van 2 April 1928, op het stand punt, dat zij in strijd met de waarheid zou den handelen, indien zij een verklaring af gaven. waarbij inkoop van mcergenoemden diensttijd mogelijk zou zijn Het karakter van den diensttijd vóór 1 Juli 1922, waar voor inkoop wordt gevraagd, is van zooda- nigen aard, dat deze diensttijd naar geest en strekking der wet pensioengeldig moet kun nen worden gemaakt De feiten al? zoodanig geven aanleiding tot dezelfde opvatting, slechts de letter der be treffende bepaling legt beletselen in den weg om tot inkoop le geraken Adressanten zijn van oordeel, dat der waarheid geenszins geweld zou worden aan gedaan. indien het College van R en W alsnog een verklaring zou afgeven, welke past in het kader van de wet, om den in koop mogelijk te maken, wijl zulk een ver klaring naar de vaste overtuiging van adres santen geheel in overeenstemming zou zijn met de feiten, terwijl de thans afgegeven verklaring als in strijd met de werkelijke feiten moet worden geacht. Adressanten vinden ten slotte aanleiding een dringend beroep op den Raad te doen en B. en W. te willen uitnoodigen alsnog een verklaring aan belanghebbenden te doen uitreiken, waarbij de mogelijkheid tot in koop van diensttijd door belanghebbenden wordt opengesteld TERAARDEBESTELLING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER C. G. VAN HEUVEN Hedenmorgen om 12 uur werd op de Begraafplaats aan de Groenesteeg in alle eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer C. G. van Heuven die j.l. Zaterdagmiddag le Den Haag op den Laan van Meerdervoort bij het oversteken der straat door een juist passeerende tram werd gegrepen en in zorgwekkenden toe stand werd opgenomen en naar het Zieken huis aan de Zuidwal werd vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen kort daar op is overleden. Onder de aanwezigen was de patroon van den overledene, den heer J. J. Groen, directeur der N V. Boek- Cou rant en Handelsdrukkerii Nadat de kist in de groeve was •neergelaten, waarop zich een palmtak bevond, trad de heer Groen naar voren, die in het kort den overledene als een trouwen en eerlijken medewerker schet ste. Spr. las voor een brief, van een klant, welke gericht was aan de firma, waarin deze de nauwgezetheid en eerlijkheid en het plichtsbesef van den overledene scherD naar j voren deed komen. De nagedachtenis zal dan ook bij spr. in dankbare herinnering blijven voortleven. Een schoonzoon van den ontslapene, rich- te ook nog eenige woorden van afscheid tot Foto W. Bleuzé, Lelden. Het echtpaar Sasburg—Pon, sinds vele jaren wonende in de St. Jorissleeg 12 en bekende en reziene bewoners van die Steeg, viert heden zijn gouden bruiloft. Men zie onder Laatste Stadsnieuws. zijn geliefden Vader. De zoon van de over ledene dankte namens zijn moeder alle aan wezigen door de betoonde belangstelling. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid en verliet men diep ontroerd den doodenakker. LOKAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Juli 1928. 1718 N v. d. Akker.Miening E 41. Zoe- terwoude. 1792: W Eigeman, Julianalaan 1. Oegst- geest 1716 B. Fekkes, Geversstraat 6365, Oegstgeest. 1278' „Ulustra". Chemigraf. Kunstinr.,. Gerril Doustraat 14 549: C T Kiebert. Meezenstraat 14 1016 B. H J. Lans. Thorbeckestraat 1. 1804: A H. v. Leeuwen, A??°r.de!ftstraat 6. Oegstgeest 1387- L. Tandheelk. Vereeniging, Noord einde 54a. 2630- F. Ligienberg, W. Singel 33. 2334' B. Lubach. de Kempenaerstraat 2, Oegstgeest. 524: A. Lucas. W. Rozenstraat 36. 1853 R J. Meyer Joh. de Wittstraat 50. 1161- Mil Geneesk, Dienst. Morschweg 1. 1824: N V. Oosthoek en Zn.. Hooge Rijn dijk. Zoeterwoude 495- Openb Leeszaal Reuvens, Bree- straat 27. 344: Schijndels Schoenenmagazijn N. V. Oswald Cie. Noordeinde. UITVINDER ZOEKT GELD. Gedurende eenige dagen zal men door de straten van onze stad een eigenaardig voer tuig op luchtbanden kunnen zien rijden, waarmede de beer G. A. Hut uit Amsterdam het land doortrekt. Dit voertuig hoe vreemd het er ook uitziet is niets bijzonders, berust op geen speciale uitvinding ook. Het eenige doel van de reis van den Amsterdammer is belangstelling te wekken voor een uit vinding die hij. volgens zijn zeggen heeft gedaan van een nieuw snorl vliegtuig dat zonder motor en met menschelijken kracht zou kunnen worden voortbewogen. Proeven met een model met een romplengte van 90 c.M. zouden, aldus verzekerde de heer Hut ons vanmorgen, bewezen hebben dat zijn uitvinding waarvoor hij een bedrag van f. 940.noodig beeft, voor verwezenlijking vatbaar is Hef eenig doel van zijn reis en zijn be zoek aan onze stad nu is, niet zooals men onwillekeurig zou denken, dit bedrag door verschillende kleine giften bijeen le zame len. doch om een persoon te vinden die zich voor hef geheeje benoodigde bedrag wil interesseeren. Of de uitvinder dien persoon bier vinden zal? ONGELUK OP HET STATION. Toen gistermiddag omstreeks zes uur de arbeider-rangeerder J. v. O bij het rangee ren van een rijdend treindeel afsprong, viel hij en verwondde zich vrij ernstig. Terstond werd de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd die den man verbond en zijn overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis gelastte. De man bleek een halsvvond en een vrij ernstige scheurwond boven een der oogen te hebben bekomen. Heden slaagde voor het examen Hoog- duilsch M. O. acte A. mej. S. Hannivoort alhier. Mej. J. Pilon slaagde voor het examen Fransch L.O De heer \V. F. A. Eikerbout slaagde voor de acte Engelsch L.O. Dc Stel 152 bevat o.a. de gewijzigde statuten der N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen alhier. Van de varkensmarkt is gisteren onbe heerd achtergebleven een vet varken. Inlich tingen zijn te bekomen bij den Commissaris van Politie. De heer G. adjunct-directeur van de Leidsche broodfabriek, alhier heeft aangifte gedaan bij de politie, dat^jongens die zich door inklimming wederrechtelijk toegang verschaffen tot de fabriek, herhaaldelijk koek ten nadeele van de Vennootschap ont vreemden. I Een stadgenoot is in het Olympisch 1 Stadion te Amsterdam 100 marken, 800 Noorsche en 120 Deensche kronen ontrold. Dagprogramma. VOOR DONDERDAG 9 AUGUSTUS. Zwemmen: 10 uur voorm.12 uur 'smidd.: schoonspringen voor dames (series); 400 M. vrije slag heeren (halve beslissing); 100 M rugzwemmen heeren (halve be slissing), waterpolo; 2 uur nam.5 uur nam 200 M. schoolslag dames (halve beslissing): schoonspringen heeren (be slissing); 200 M. schoolslag heeren (be slissing); waterpolo Gymnastiek: 9 uur voorm.12 uur 'smidd. en 2 uur nam.5 uur nam. (dames en heeren). Boksen: 9 uur voorm.12 uur 'smidd.; 2 uur nam.6 uur nam. en 8 uur nam. 11 uur nam Schermen: 9 uur voorm.7 uur nam.: lan- denwedstrijd sabel. Zeilen: 10 uur voorm.5 uur nam. Ruitersport (Hilversum): 9 uur voorm.12 uur 'smidd.; 1.30 uur nam.5.30 uur nam. Duitschland, Engeland en Frankrijk bin nen, waarin deze verzoeken oro op de agenda van de a.s. Volkenbondsvergade ring de vraag om den in 1926 toegepasten regel van directe herkiesbaarheidsverkla- ring voor niet-permanente leden bij uitzon dering ook iü 1928 tee te passen te plaat sen, hetgeen natuurlijk met het oog op Spanje verzocht is. De Lithausche regeering zal zich met het voorstel van Polen aecoord verklaren om de nieuwe Poolsch-Lithausehe bespre kingen te Genève te houden, onmiddellijk voor de a.s. zitting van den Raad van den Volkenbond. Woldemaras zon van plan zijn zich naar Parijs te begeven op het tijdstip, waarop daar bet verdrag van Kellogg wordt onder teekend. De Lithausche minister-president zou dan van de gelegenheid gebruik maken om zich in verbinding te stellen met dc aldaar vertoevende ministers van buiten- landsche zaken. Het ligt waarschijnlijk in zijn bedoeling ook Zaleski te ontmoeten, met wien hii nog voor de onderhandelin gen te Genève het een en ander wil be spreken. RELGIE. Crisis in de textielindustrie. Te Eecloo en Waarschoot, een belangrijk centrum van de textielindustrie in het Noordwesten van Oost-Vlaanderen nabij de Nederlandsche grens is in acht weverijen een uitsluiting afgekondigd. Ruim 1000 ar beiders worden door dpzen maatregel getrof fen. Gevree-:d wordt, dat ook andere fabri kanten zich bij de beweging zullen aan sluiten. FRANKRITK. Communisten-vonnissen. Twaalf van de te Ivrv gearresteerde com munisten zijn reeds voor den rechter ver schenen. Zij kregen straffen varieerende lusschen 6 dagen en 2 maanden hechtenis. ENGELAND. Chamberlain tijdelijk vervangen. De stranding der Dauntless Socialisten en communisten. Officieel wordt bekend* gemaakt, dat de koning de benoeming van lord Cushendun tot plaatsvervangend minister van buiten- BINNENLAND. De financieele cijfers der gemeente Leiden over 1927. (Stadsnieuws, le Blad. Bezoek van aartshertog Albrecht van Hon- garije aan Leiden. (Laatste Berichten, le Blad). De klachten over de rijksklinieken te Utrecht. (Binnenland. 2e Blad). De memorie van Antwoord op het wets ontwerp tot wijziging der arbeidswet 1919. (Binnenland. 2e Blad). Overleden is de R.-K. drankbestrijder mgr. dr. Ariëns. (Kerk en School, 2e Blad). Een Olympische zwemdag zonder beslis singen; Arne Borg wint weer. (Sport 3e BI.). Duitschland en Hongarije in de finale van het waterpolo-tournooi. (Sport, 3e Blad). Gandin (Frankrijk) Olympisch kampioen op degen. (Sport, 3e Blad). Noorwegen reeds Olympisch kampioen in de zesmeterklasse. (Sport, 3e Blad). De Deen Hansen wint den wielerwedstrijd op den weg. (Sport, 3e Blad). (Men zie vervolg Olymp. Spelen, le Blad). BUITENLAND. Chamberlain wordt tijdelijk als minister van bnitenl. zaken vervangen door lord Cnshendnn. (Buiten! te Blad). Nienwe Poolsch-Lithansche onderhande lingen te Genève. (Buitenl., le Blad). De geheele bemanning der gezonken Ita- liaansche duikboot is overleden. (Buitenl., le Blad). Engelsch-Chineesche overeenkomst over de gebeurtenissen te Nanking. (Tel., le Blad). landsche zaken ter tijdelijke vervanging van sir Austen Chamberlain heeft goedgekeurd. De geneesheeren hebben Chamberlain voorgeschreven, dat hij van zijn officieele werkzaamheden voorloopig moet afzien. Cushendun zal Chamberlain ook vervangen als hoofd van de Engelsche delegatie op de a.s. vergadering van den raad van den Vol kenbond en van de vergadering van den Volkenbond zelf. Lord Cushendun, de vroegere Ronald Mac Neill, was vroeger onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken en heeft in den laat- sten tijd Engeland bij den volkenbond ver tegenwoordigd. Kapilein ter zee K. MacPherson, de com mandant van de kruiser Dauntless, die den 2en Juli in de haven van Halifax is ge strand, is door den zeekrijgsraad te Ports mouth veroordeeld lot ontheffing van zijn commando, vergezeld van een ernstige be risping. Men verweet hem, dat hij door ach teloosheid of verkeerd manoeuvreeren nor zaak van de stranding is geweest. Foto W. Bleuzé. Lelden. I DE ALGEMEENE TOESTAND. Spanje en de Volkenbond Polen en Lithanen. De groot mogendheden hebbeD opnieuw blijk gegeven van hun wensch om Spanje ter wille te zijn door het hoewel het een niet-permanenten zetel in den Raad zal krijgen, direct na de periode van drie jaar I herkiesbaar te stellen. Er kwamen op het Volkenbondssecretariaat telegrammen van I .\a de ontploffing cn brand in de Kunstvuurwerkfabriek van de firma Kat bleef van de houten lrwvis niet veel meer dan wat smeulende resten over. Het gebouwtje werd in minder dan geen tijd met den grond gelijk gemaakt

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1