19 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Angnstns 1928 Derde Blad No. 20981 „CEREMONIE" GEVRAAGD! WIELRENNEN. ZWEMMEN. ROEIEN. SCHERMEN. T- EEN ZONDERLINGE SITUATIE IN HET STADION. Toen gistermiddag het Nederlandsehe tandemduo Leenevan Dijk zijn sublieme w iel ero verwinning behaald had, toen de eerste Nederlandsehe zege in een Olympisch eportnummer veroverd was, toen laaide een begrijpelijke geestdrift op, onder de duizen den toeschouwers in het Stadion. Geestdrift, die velen meenden te moeten nu uitschreeu wen. want Olympische overwinningen war ren voor ons tot heden schaarsch Het publiek wachtte dus op de driekleur, op den stem van den luidspreker, en op het volkslied. Maar het wielertournooi was geëindigd en de korfballers moesten, begrijpelijk korf ballen. De „ceremonie protocolaire" Weef dus nog uit. De geestdrift der toeschouwers zou du9 niet gespuid worden. En de korfballers gingen korballen. Toen veranderde de laaiende geestdrift in verbittering. Wielerofficial» verklaarden dat bet „een schande" was, men adviseerde zelfs om den korfbal te arresteeren, waar door verder spelen onmogelijk zou worden. Onderwijl werden de tribunes rumoerig. Er werd gefloten, geroepen, er werd gebruld, er werd tenslotte in monotoom tempo ge schreeuw: „Ce-re-mo-nie", en nog eens: *Ce-re-mo-nie". De korfballers korfbalden. Het geschreeuw hield aan. Het geschreeuw werd sterker. De korfballers korfbalden. Tot eindelijk ging één tribune zelfstandig zonder muzikale begeleiding het Volkslied inzetten. De korfballers korfbalden. Het geschreeuw hervatte. Het geschreeuw werd sterker. Toen zwichtte de Olympische leiding. De metalen stem van den luidspreker schalde door het Stadion. „Ceremonie protocolaire de cyclisme", Champion Olympique Hof- lande'*. Mét zette de muziek het volkslied in, méé werd de driekleur geheschen. Toen hebben we samen gezongen. De korfballers stonden stram in de houding. Toen gingen ze weer korfballen DE HOLLANDSCHE VLAG AAN DEN EEREMAST. Dank xfj ons tandempaar Leene en Van Dffk Onder een stralenden zomerhemel en een voor een werkdag aardig bezet Stadion wer den gistermiddag de wielerwedstrijden voortgezet Begonnen werd met de 1 KJL sprintwedstrijd. Voor de eerste demi-finale komen aan den start de Deen Falck Hansen, die in den strijd tegen het horloge den koristen tijd heeft gereden, en Maizarac. Hansen gaat oogenblikkelijk voorop. Maizarac volgt op een wiellengte. In de laatste ronde zet Mai zarac plotseling voor de Maranthon-tribune aan en wint onder daverende toejuichingen in een langen spurt met ruim één lengte. In de tweede demi-finale rijden de Duit- scher Bernhardt en de Franschman Beau frand. Laatstgenoemde wint na een feilen spurt. Om den derden prijs in dit nummer strij den Bernhardt (Duitschland) en Falck Hansen (Denemarken). Voor de Marathon- tribune demareert de Deen in de laatste ronde uit de tweede positie en wint met grooten voorsprong. Once landgenoot Mazairac, de „eeuwige tweede". Dan komen Mazairac en Beaufrand in pc baan. Zal onze man het tegen den 20- Jarigen snellen Franschman houden? Hier geen balanceeren. Oogenblikkelijk gaat de Franschman met één wiellengte verschil 100rop. Midden in de voorlaatste bocht wordt het tempo versneld en hoe Mazairac zich ook inspant, verder dan de as van het voorwiel van den Franschman brengt hij het niet. Maizarac wordt met een halve wiellengte geslagen en Beaufrand is Olym pisch kampioen. De algemeene uitslag is: 1. Beaufrand (Frankrijk); 2. Mazairac (Nederland); 3. Falck Hansen (Denemarken). Achtervolgingsrace ovez 4 KJHL De eerste demi-finale van dit nummer brengt de Engelsche en Italiaansche ploegen aan den start Al spoedig loopt Italië uit om met 50 M. voorsprong te winnen in den tijd van 5 min. 2 3/5 sec. Frankrijk en Nederland rijden hierna de tweede demi-finale. Voor ons land komen uit Braspenninx, Maas, Van der Horst en Van de Reyt. Een zeer spannende rit waarin beide ploegen elkander in den beginne weinig toegeven. Langzaam loopen de onzen j evenwel uit en winnen met een kleine 20 M. voorsprong in den tijd van 5 min. 41J4 seconde. Om den derden prijs rullen Engeland en Frankrijk kampen, doch wegens een ge broken pedaal wordt afgebeld. Dan ver trekken eerst de Hollandsche esi ItaHaanr sche ploegen om den eersten en tweecfen prijs. Er wordt dadelijk een moorddadig tempo ingezet, waardoor het een zeer spannende wedstrijd wordt, Na harden en taaien te genstand worden de onzen met een kleine 25 M. geslagen. De Italianen op het mid denterrein zoenen him schitterende rijders; deze laatsten drukken hun geslagen tegen standers de hand. Een fraaie raoe in den tijd van 5 mm. 6 1/5 sec. en verdiend ge wonnen. Om den derden prijs rijden tenslotte de Engelschen en Franschen. De laatsten, die een tijdlang vóór waren, zakken terug, zoo dat Engeland wint in den tijd van 5 min. 2 4/5 sec. De einduitelag wordt: 1. ItaBë. 2. Ne derland. 3. Engeland. 4. Frankrijk. Eindelijk een HoQandsche zege. Twee finales zijn nu afgewerkt en telkens werden wij tweede. Thans komt de laatste kans in de tandemrace over 2 K.M., waar op Oranje eveneens in de finale werd ge plaatst. Voor den derden prijs wint Duitschland van Italië. Dan komen Leene en Van Dijk die in de demi-finale van Duitschland hadden gewonnen in de baan, tegen de Engelschen Sebbit en Chambers. Onze landgenooten blijken beteff te kun nen balanceeren en Engeland gaat met ruim één tandem lengte voorsprong voorop. Het is stil in het Stadion. Tot aan de bel wordt zoo voort-gekropen, aJ komt Holland lang zaam aan iet» dichterbij. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht zet Holland de spurt in, schiet vooruit, er is geen hou den aan. Zóó wint Holland den eersten prijs (Olym pisch kampioenschap) met een halve wiel lengte. Uitslag: L Nederland (I^euo en. Van Dijk). 2. Engeland. 3. Duitschland. Mej. Bravm wint den tweeden prijs op de 400 M. vrije slag. Onze andere landgenooten falen- Om negen uur gistermorgen is reeds be gonnen met de serie» schoonspringen tooi hoeren. Bijna zonder tusschenpoos heeft men hier- méde doorgewerkt tot gisteravond. Het bestond uit vijf verplichte sprongen en zes sprongen naar keuze. De nummers 1, 2 en 3 van elk der drie series, worden ge plaatst in de finale, welke morgenmiddag gehouden wordt. Eerste serie: 1. Desjardins (Amerika), 182.10 punten; 2. Plumanns (Duitschland), 148 p.; 3. Philips (Canada), 134 p. Tweede serie: 1. Galitzen (Am.), 178.90 punten; 2. Simaika (Egypte) 164.96 p.; 3. Riebschlager (Duitschland), 151.20 p. De Nederlander Lotgering, die in de eerste serie uitkwam, wist zich niet te plaatsen. De uitslag van de volgende serie wordt eerst heden bekend gemaakt Finale 1500 BL vrije slag ▼oor heeren. Het wereldrecord staat op naam van Arne Borg (Zweden), in 19 min. 7.2 sec., het Olympisch record op naam van A. Charlton (Australië) in 20 min. 6 3/5 sec. Er zijn 6 deelnemers. Zijn gewoonte getrouw neemt Arne Borg dadelijk de leiding. Hij loopt in den aanvang goed uit, terwijl Charlton en Zorilla het blijk baar op den eindspurt willen latei? aanko men. De Amerikaan Qrabbe is niet zoo goed op dreef als den vorigen dag Hij kan althans het tempo van de drie anderen niet bijhou- den. Ruddy en Ault raken langzamerhand achter. Na 1200 M. ligt Charlton 20 Meter achter op Borg, terwijl Crabbe den Argentijn van de derde plaats verdrongen heeft. De eindspurt van Charlton mag niet baten. Arne Borg is vóór en blijft voor. Op schitte rende wijze neemt de Zweed hier revanche voor zijn nederlaag van Parijs in 1924. On der groote geestdrift worden Arne Borg en Charlton met de armen om eikaars schouders gefotografeerd, terwijl de Zweedsche toe schouwers in een donderend gejuich los barsten. 1. Arne Borg (Zweden), 19 min. 514/5 9.; 2. Charlton (Australië, 20 min. 2 3/5 sec.; 3. Crabbe (Amerika), 20 min. 28 4/5 sec.; 4. Ruddy (Amerika; 5. Zorilla (Argentinië); 6. Ault (Canada). Arne Borg heeft in dezen wedstrijd zijn wereldrecord niet gehaald. Hij bleef 42 sec. boven zijn eigen record, maar wel heeft hij in deze race een nieuw Olympisch record gemaakt. Finale 400 M. vrije flag vooi dames. Daarna wordt gezwommen de finale 400 M. vrije slag voor dames. (Wereld- en Olympisch record mej. M. Norelius met resp. 5 min. 51 2/5 sec. en 6 min. 2 1/5 sec.). Aan den start verschijnen de dames Van der Goes (Zuid-Afrika), Stewart (Engeland), Norelius (Amerika), Tanner (Engeland), Mc Kim (Amerika) en Braun (Nederland). Wanneer mej. Braun aan den start ver schijnt, barst een oorverdoovend gejuich los. Het zwemstadion is thans uitstekend ge vuld; ongeveer 4000 toeschouwers zijn aan wezig. Het weer is bijzonder fraaL Onder doodsche stilte wordt er gestart De uitslag wordt: 1. Norelius (Amerika), 5 min. 42 4/5 sec.; 2. Braun (Nederland), 5 min. 57 4/5 sec.; 3. Mc. Kim (Amerika), 6 min. 1/5 sec.; 4. Stewart (Engeland); 5. Van der Goes (Zuid-Afrika); 6. Tanner (Engeland). Miss Norelius maakte een nieuw wereld en.Olympisch record. Miss Norelius nam onmiddellijk de leiding. Tusschen mej. Braun en Mc. Kim ging het om de tweede plaats. De drie anderen ge raakten onmiddellijk achter en speelden geen rol. Mc. Kim blijft voortdurend 5 M. voor mej. Braun tot de laatste baan. Dan zet de Rotterdamsche zwemster een schitte rende eindspurt in, waarbij alle toeschou wers zich van hun zetels verheffen om de kranige Hollandsche toe te juichen. Onder oorverdoovend gejubel bereikt zij als tweede de finish. Zoodra zij het water verlaat, wordt ze door haar moeder omhelsd en gezoend, welk voorbeeld door tallooze vrienden en vrien dinnen van ons zwemstertje gevolgd wordt. Dan ineens gaat Zus de hoogte in, op de schouders wordt ze in triomf rondgevoerd, terwijl haar vier groote bouquetten bloemen worden aangeboden. Mej. M. BRAUN. In alle vreugde over de fraaie prestatie van mej. Braun wordt de wereldrecordhoud ster en kampioene Miss Norelius bijna ver geten, maar eindelijk krijgt zij ook haar deel van het applaus. Waterpolo. Gisteren werd door ons gemeld, dat Duitschland met 53 van België verloren had. Dit blijkt onjuist te zijn; de Duitschers hebben gewonnen. Frankrijk won met 160 van Malta, ter wijl Hongarije met 50 over Amerika triom feerde. Verder speelde Nederland tegen Engeland en wel met dezelfde ploeg als den vorigen dag. Het is een buitengewoon spannende wedstrijd, waarin Nederland door Scholte en Jacq. Kohier een 20-voorsprong verovert, welke Temme en Radmilovic met twee goede schoten te niet doen. De rust komt met 22. Na de rust wordt het spel forscher. Het publiek Weert zich geweldig en de vele keeren, dat de Engelschen de grens van het toelaatbare overschrijden, gaat er een oor verdoovend gejoel en gebrul op. Doelpunten blijven mede door het uitstekende werk der beide doelverdedigers voorloopig uit De Hollandsche keeper Van Olst oogst meer malen een daverend applaus, wanneer hij eenige felle schoten stopt. Ook Scholte pro beert het met verre 9choten, die door den Britschen keeper op fraaie wijze worden ge keerd. Wanneer van beide partijen een spe ler het water uitgezonden is, wordt het spel nog forscher. Hartstochtelijk wordt er van beide zijden geschreeuwd om het leidende doelpunt, dat tenslotte aan de Engelschen ten deel valt. Radmilovic geeft van dichtbij keeper van Olst het nakijken (23). Hol land geeft zich echter nog niet gewonnen en onder onbeschrijflijk gejuich maakt Scholte gelijk (3—3). Het einde komt met gelijken stand, zoodat er verlengd moet worden. In de eerste helft der verlenging neemt Engeland de leiding door Peter en wanneer even daarna Budd een van de lat terugstui tenden bal langs van Olst plaatst, schijnt het pleit ten voordeele van Engeland beslist, doch de Fransche scheidsrechter Beulque annuleert dit doelpunt omdat Budd zich bin nen de 2 M. grens bevonden had. Met 43 voor Engeland wordt gedraaid. De Holland sche aanvoerder haalt daarna van Silfhout uit de achterhoede om de voorhoede te ver sterken. Reeds dadelijk zwemt van Silfhout langs ettelijke tegenstanders maar strandt op den keeper. Een doelpunt van Kohier wordt wegens afzetten geannuleerd. Nog één minuut is er te spelen. Holland probeert den achterstand in te halen. Twee spelers van beide partijen worden het water uitgestuurd. Het gaat nu vijf tegen vijf en daarop beslist Radmilovic met een vijfde doelpunt den strijd in het voordeel van Engeland. Neder land is dus uitgeschakeld en behoudt alleen nog kans, indien Engeland den eersten prijs wint, daar in dat geval volgens het Bergvall- systeem alle landen, die van den eersten prijswinnaar verloren hebben, nog eens kun nen spelen om den tweeden prijs. Het einde komt met 53 voor Engeland. In de demi-finale komen nu Duitschland tegen Engeland en Hongarije tegen Frankrijk Na afloop volgde de ceremonie protoco laire van de beide finales, die dezen dag plaats hadden. Hat eerst gaat ter eere van Arne Borg'i zegé over de 1500 Meter de Zweedsche vlag in top, terwijl een armzalig muziekcorps van 5 trompetters een poging doet het Zweedsche volkslied te spelen. Onmiddellijk daarna wapperen de stars and stripes ter eere van Miss Norelius aan de eere-mast, geflankeerd door de Nederlandsehe driekleur en een kleinere Amerikaansche vlag. DE WEDSTRIJDEN VAN HEDEN. Om 10 nor hedenmorgen werd bekend gemaakt, welke springers elkaar Woensdag middag in de finale schoonspringen (heeren) zullen bekampen. Het zijn:: P. Desjardins (Amerika) 182.10 pnt. M. GaJitzen (Amerika) 178.90 put E. Smith (Amerika) 169.70 pnt E. Riebschl&zer (Duitsch.) 151.20 pnt A. Muhd (Duitschland) 148.48 pnt H. Plumanus (Duitschland) 148.00 pnt F. Simaika (Egypte) 164.96 pnt F. Takashina (Japan) 139.82 pnt A. Philips (Canada) 134.10 pnt. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de serie» 100 M. rugxwemmen voor heeren. Nederlander» nemen aan dit nummer niet deel. Ie serie (4 deeln.)1. G. Kojac (Am.) in 1 min. 9 1/5 sec. (nieuw wereldrecord)2. T. Iriye (Jap.) in 1 min. 132/5 sec.; 3. A. Schumburg (Duilschl.) in 1 min. 16 3/4 sec. 2e serie (4 deeln.): 1. W. Lauler (Am.) in 1 min. 12 4/5 sec.; 2. T. Takebayashi (Jap.) in 1 min. 15 sec.; 3. A. Bitskey (Hong.) m 1 min. 15 3/5 sec. 3e serie (3 deel.); 1. T. Boast (Austr) m 1 min. 17 sec.; 2. G. Blitz (Belg.) in 1 min. 18 4/5 sec.; 3. L. iloorbouse (Nw. Zeel) in 1 min. 20 2/5 sec. 4e 9erie (4 deeln.): 1. E. Küppers (Dfl.) in 1 min. 14 sec.; 2. W. Francis (Eng.) in 1 min 16 2/5 sec.; 3. E Zeibig (FTankr.) in 1 min. 20 sec. 5e serie: (4 deeln.): 1. P. Yyatt (Am) in 1 min. 14 sec.; 2. E Lundahl (Zwed.) in 1 min. 142/5 sec.; 3. M-Bourze (Can.) in 1 min 14 2'5 sec. NOG STEEDS HERKANSINGS WEDSTRIJDEN. Zal Gunthei zich handhaven? Van de gisteren gehouden wedstrijden werden in een deel onzer oplaag al meer dere uitslagen vermeld. In het nummer Dubbel ScnH wonnen Cox en Pi ©terse bij de ochtend- wedstrijden hun heat tegen Engeland. Verder zegevierden Amerika, Duitschland en Zwitserland. De® middags vonden de tweede voorwed strijden plaats. De resultaten waren nu lste heat1. Zwitserland, in 6 min, 56 4/6 sec.2. Frankrijk. 2e heat: 1. Amerika, ixr 6 min. 43 2/6 6©c.^ 2. Oostenrijk. 3e heat1. Duitschland, in 6 min. 54 2/5 sec.2. Canada. 4e heat1. Nederland, in 0 min. 65 4/6 sec.2. Engeland, in 6 min, 50 1/5 sec. Na het startschot gaan de Engelschen op hun bekende wijze direct, over in baan- tempo. Holland begint te spurten en komt op de 250 HL reeds een lengte voor en op de 500 M. is deze voorsprong met een lengte vergroot. Hier begint Engeland te spurten, doch op de 1000 M. is Holland meer dan twee lengten voor. Bij de 1300 M. ongeveer begint Engeland gevaarlijk in te loopen. Op 1500 M. is het verschil niet meer dan 1 1/4 lengte. Dan loopt Engeland zelfs hard in, zoodat op de 1800 M. de voor sprong van Holland nog slecht» een kwart- lengte bedraagt. Nn echter spannen Cox en Pieterse zich tot het uiterste in en weten tenslotte met één lengte voorsprong te Een imposante persoonlijkheid is de heer Van Schaik, de masseur der Hollandsche zwemmera j Vier met stuurman. In den tweeden herkansing®wedstrijd won Duitschland van Hongarije in een tijd van 0 min. 58 2/5 een. met ruim één lengte. Skiff. Ook bier de tweede berkaTMringswedstrij<L De Canadees Wright won van den Italiaan! Bernarsooni, die opgaf. In de tweede heat won Collet (Enge land) met vede lengten van Szendry ("Hon garije). Achten. D© ochtend werd besloten roet den twee den herkansingswedstrijd voor dit nurnmer tusschen Argentinië en Polen. Laatstge noemde ploeg won vrij gemakkelijk. Twee zonder Tweede voorwedstrijden: le heat: 1. Italië, in 7 min. 21 S/5 ec*j 2. Zwitserland. 2e heat: 1. Amerika, in 7 min. 12 •co.; 2. Engeland, in 7 min. 14 1/5 sec. 3e heat1. Duitschland, in 7 min. 10 2/5 sec.; 2. Nederland, in 7 mm 30 1/5 eec.; met twee lengten. Twee met stuurman. Tweede voorwedstrijden: le heatL Zwitserland, in 7 min. 45 4/5 sec.; de Italiaansche boot sloeg om. 2e heat: 1. Frankrijk, in 7 mm. 53 2/5 sec.; 2- België. Vier zonder stuurman. Tweede voorwedstrijden: le heat1. Engeland, in 0 min. M1/6 sec.2. Duitschland. Tenslotte hebben Amerika en Italië een row over. DE PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN OP DEGEN. Slecht» prestaties der Hollanders. Gistermorgen tegen halftien zijn de in dividueel© wedstrijden op degen in het Olympisch Schermgebouw aangevangen. Hieraan namen 21 landen deel met totaal 59 degen-schermers. Van de oorspronkelijk ingeschrevenen ontbraken: 3 Cubanen, 3 (dus alle) Italianen, 1 Fin en I Spanjaard op het appèL De volgende landen kwamen uit: Enge land, Spanje, Griekenland, Portugal, Mexico, België, Noorwegen, Hongarije, Duitschland, Egypte, Zieden, Nederland, Roemenië, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, Bulga rije, Finland, Tsjecho-Slowakije, Amerika, Argentinië. Voor Nederland kwamen uit: majoor A E. W. de Jong, W. Driebergen, en Mgar. Er werd op 6 loopera getrokken en in deze voorw edstnjden ging het slechts om één touché. Onze vertegenwoordigers waren in drie verschillende poules ingedeeld. Uit poule 1 gingen naar de le halve beslissing over: Garcia Monotoro (Spanje) met 7 part. en 2 ontv. treff.; Biscoe (En geland) 6 met 3; Mgyal (Egypte) 6 met 3; Silveira (Portugal) 5 met 4; Ch. de Beur (België) 5 met 4; Halberstadt (Duitschland) 5 met 4 Niet geplaatst werden: Hernandez (Mexioo) 36; Akre Aas (Noorwegen) 18; üatz Hocgarge 36, en Cederahiö ld (Zweden) 1—8. Uit poule 2 plaatsten zich: Hellsten (Zwe den) 7 met 2; Caiman (Amerika) 7 met 2* Osier (Denemarken) 6 met 3; Empeyta (Zwit serland) 6 met 3; Hajdu (Hongarije) 5 met 4; Jack (Duitschland) 3 met 6, na barrage met Kiiz (Tsjecho-Slowakge) 3 met 6 en onze landgenoot Mrjer, die eveneens 3 met 6 maakte. Zoowel Kriz als Mijer werden dia niet geplaatst voor de halve beslissing, evenmin als KranfeJ (Roemenië) 2 met 7, Appelroth (Finland) 2 met 7. Uit poule 3 gingen over: Cienvel (Egypte) 6 met 3; Berthelsen (Denemarken) 6 met 3; Eca Leal (Portugal) 6 met 3; W. Drie bergen (Nederland) 5 met 4; Dyrrsen (Zwe den) 4 met 5; Rady (Hongarije) 4 met 5. De Noor Heide 4 met 5, de Spanjaard Badia 4 met 5, en de Argentijn Villamil vielei) na barrage met Dyrrsen en Rady af. Voorts

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9