KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. ook H.M. de Koningin, eveneens met ge volg. Alvorens tot de aanbieding van het Ge denkboek werd overgegaan, werden door den voorzitter, dr. Th. de Visser, de volgende woorden tol de Koningin-Moeder gericht. Rede dr. de Visser. Majesteit, Uit naam onzer commissie breng ik Uwe Majesteit allereerst mijn eerbiedigen dank, dat ons de gelegenheid is geschonken, Uwe Majesteit dit Gedenkboek persoonlijk aan te bieden. De commissie vleit zich met de hoop dat allereerst aan Uwe Majesteit de mede- deeling niet onwelkom zal zijn, dat de op dracht van dit werk aan de Koningin door Hare Majesteit welwillend is aanvaard, dat een keur van mannen en vrouwen van de meest verschillende godsdienstige en poli tieke richtingen zich gaarne bereid ver klaarde bijdragen (e leveren, en eindelijk, dat nu reeds voordat het boek verschenen is, een buitengewoon groot- aantal personen getoond heeft op het bezit er van prijs te stellen, zoodat de eerste oplage reeds geheel is uitverkocht. In dit alles spreekt zich reeds een veel zijdige en dankbare hulde aan Uwe Maj2- steit uit. Maar het welsprekendst getuigt daarvan de inhoud van het gedenkboek zelf. A'. hetgeen Uwe Majesteit in bijna vijftig jaren voor het Nederlandsche volk waart eo deedt, en als echtgenoole des Koning? en als Moeder onzer Koningin en al9 Ko ningin-Regentes en als Koningin-weduwe wordt hier beschreven door mannen en vrouwen, wier deskundigheid tot oordeelen bevoegd maakte en wier groote waardeering van Uwer Mdjesleit's arbeid de schoonste hulde is, die U op dezen dag kan worden gebracht. Hierin toch is voor tijdgenoot en nageslacht vastgelegd, dat de Koningin- Moeder een ware Moeder des vaderlands werd en bleef. Moge de lectuur Uwe Majesteit dan ook bij vernieuwing do verzekering schenken van de sterkte van den band, die ons volk aan Uwer Majesteits persoon en aan het Huis van Oranje verbindt! Namens onze commissie besluit ik met de bede, dat onze God Uwe Majesteit nog menig jaar schcnke tot vreugde van het Ko ninklijk Huis en tot zegen van ons volk, dat U zoozeer lief heeft en eert. Antwoord van H.M. de Koningin-Moeder. Na ontvangst van het fraaie gedenkboek antwoordde H.M. de Koningin-Moeder onge veer als volgt: Mijnheer de voorzitter van de commis sie van redactie, Ik beschouw het als een voorrecht u, ver gezeld door de geheele commissie van redac tie, heden hier bij mij te zien. Ontvang mijnen meest hartelijken dank voor de woorden, die u ook uit haar naam zooeven tot mij hebt gericht. Ik ben er diep door getroffen. Ik waardeer het ten hoogste dat zoo vele, mij reeds lang bekende, voor aanstaande mannen en vrouwen van zeer verschillende godsdienstige en politieke rich ting bijdragen hebben willen leveren voor dit gedenkboek. Wanneer ik straks van den inhoud ken nis neem zullen vele herinneringen uit de ven-logen jaren weder levendig voor mijn geest komen, maar bovenal zal de groote dankbaarheid mijn hart vervullen, want toen ik mijn nieuwe vaderland betrad, had ik niet verwacht noch durven hopen, zoo spoedig het vertrouwen van het Nederland sche volk te kunnen verwerven, cn toch schonk het mij dit en daarenboven veel liefde en trouwe aanhankelijkheid, die mij 'gedragen hebben in vreugde en leed en in moeilijke tijden. Ik dank God, dat Ilij mij het voorrecht schonk, iets voor ons land en volk te mogen zijn, al school ik voor mijn gevoel steeds daarin tekort. Mijnheer de voorzitter, ontvang met d© geheele commissie en met de schrijvers en schrijfsters van het gedenkboek alsmede met de uilgevers mijn diepgevoelden dank voor dit kostbaar geschenk, door de opdracht aan mijn geliefde dochter. Hierna werd door de commissie met eenige woorden het speciale, voor H. M, de Koningin bestemde exemplaar van het ge denkboek aan H.M. overhandigd. De Koningin heeft hiervoor inet enkele woorden dank gezegd. Ook Prinses Juliana was bij het aanbie den van het gedenkboek tegenwoordig. Na de aanbieding hebben de beide Ko ninginnen zich, terwijl de thee geserveerd werd, nog geruimen tijd onderhouden met de leden der commissie tot redactie en met den uilgever. To ongeveer half zes heeft de commissie het paleis weer verlaten. DE HARINGVISSCHERIJ. Een schrijven van den Min. van Marine a.i. Uit Vlaardingen meldt men aan de „Msbde.": Er wordt de laatste jaren zeer veel zorg besteed aan de samenstelling der praai- rapporten van de haringvisscherij op de Noordzee en de publicatie daarvan, en dit is een bemoeiing, welke in de kringen van belanghebbenden bij en belangstellenden in de visscherij ten zeerste op prijs wordt gesteld. Vanwege de Reedersvereenigingen is trouwens vroeger meermalen op uitbrei ding en verbetering van die bemoeiing aan gedrongen gewoTden. Thans is door het bestuur van de Ree dersvereenigingen te Vlaardingen en Maas sluis van den Minister van Marine een brief ontvangen, waarin er op wordt gewe zen, hoe door commandanten der oorlogs schepen, welke het politietoezicht op de ha ringvisscherij uitoefenen, geregeld berichten over hun vangsten worden verzameld. Deze berichten woiden, gelijk bekend is, samen gesteld tot praairapporten en deze worden vervolgens per draadlooze telegrafie aan de Politiekruisers en door publicatie in de Staatscourant ter kennis van de belangheb bende reeders gebracht. Tevens wordt aan «e visschers .zelf, zoowel door praaien als door draadloozen omroep, zooveel mogelijk mededeeling gedaan van die plaatsen, waar goede visscherij aangetroffen is. In de af- geloopen jaren nu is door genoemde com mandanten herhaaldelijk gerapporteerd.dat de schippers der haringschepen hierbij niet steeds die medewerking verleenden, welke mag worden verwacht. Zoo deed zich b.v. verleden jaar nog een lichte aanvaring voor tusschen Hr. Ms. „Triton" en een stoomlogger, waarvoor het Rijk aansprakelijk werd gesteld, welke averij naar de meening van den Minister gemakkelijk voorkomen had kunnen wor den. Ook dit jaar is nu weer van den com mandant van Hr. Ms. „Triton" rapport ont vangen, dat een motorlogger door bleef va ren, hoewel de „Triton" met het kennelijk doel om te praaien, op dit schip toehield. Waar nu bekend is, dat de thans nog dienstdoende politiekruisers met over groote vaart beschikken, levert een dergelijke han delwijze een groote belemmering op voor het vlot verzamelen van zooveel mogelijk gegevens. Aangezien het praaien van schepen, het samenstellen en het verzenden der praai rapporten, zoo merkt de Minister op, niet behoort tot het politietoezicht, waarvoor de politiekruisers ter visscherij varen, doch dit geheel en al geschiedt op verzoek en in het belang van de verschillende reeders, meent Z.Exc. dat de reeders van hun schippers dan ook mogen verwachten, dat dezen de meest moeilijke medewerking verleenen. Daarom went hij zich tot de Reedcrsver- eeniging om er nog eens nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat, indien door II.H. reeders op het praaien hunner schepen prijs wordt gesteld, zij hun schippers hier omtrent moeten instrueeren, aangezien deze hulp alleen zal worden verleend, wanneer hierbij alle medewerking wordt ondervon den. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft, naar aanleiding van dezen brieff een circu laire rondgezonden, bestemd voor de Teeders en de schippers, waarin het verklaard zich geheel bij den inhoud van het schrijven aan te sluiten, en een ernstig beroep doet op reeders en schippers, ten einde steeds vol ledige medewerking te vorderen en te ver leenen bij deze zeer gewaardeerde diensten, welke vanwege het Politietoezicht worden verricht. HET BEZOEK VAN MINISTER LOUCHEUR. De Fransche Minister van Arbeid, de heer Loucheur, heeft Zaterdagmiddag een lang durig bezoek gebracht aan het Consultatie bureau voor tuberculose-bestrijding aan de Waldeck Pyrmontkade no. 2 te Den Haag, waar hij werd ontvangen door den direc teur, dr. Hijmans. Daarna vertrok de minister naar Scheve* ningen, ter bezichtiging van het Sanato rium en de lighallen. HET ONTWERP-VERDRAG VAN WASHINGTON INZAKE KINDERARBEID. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat de Nederlandsche akte van bekrachtiging betreffende het ont- werp-verdrag van Washington Inzake de vaststelling van den leeftijd, waarop kinde ren mogen worden toegelaten tot het ver richten van arbeid in Nijverheidsonderne mingen (zie Staatsblad 1922 no. 369) op 21 Juli 1928 op het secretariaat van den volkenbond is ingeschreven. HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Za terdag van IJmuiden vertrokken, voor zijn tweeden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als dokter is weer meege gaan dr. F G. van Aspcren; als geestelijk verzorger maakt ds. J. H. Vaandrager. Ned. Herv. predikant te Monnikendam, deze reis mee. SCHADE BIJ DE ZUIDERZEE-WERKEN. De Staat voor f. 1.000.000 aansprakelijk gesteld. Ongeveer 21/3 jaar geleden hebben bij de werkzaamheden tot het maken van den Zuiderzeedijk van het vasteland naar het eiland Wieringen verscheidene grondver schuivingen plaats gehad. De aannemers van dit werk, de Mij. tot Aanneming van waterbouwkundige werken voorheen S. Hofman te Haarlem in combinatie met van Hattem in Den Haag, schijnen hierdoor ernstige schade te hebben geleden, naar zij verklaren voor een millioen gulden. Zij stellen den Staat der Nederlanden voor de geleden schade aansprakelijk en hebben bij de Haagschc rechtbank een pro ces aanhangig gemaakt. Als eisch wordt gesteld een millioen gulden schadevergoe ding Mr. Duvs te Den Haag zal voor de belangen der eischers opkomen in dit proces. DE STAKING DER AMSTERDAMMERS TE VRIEZENVEEN. Als gevolg van de moeilijkheden bij de werkverschaffing nabij Ommen, waar Am- sterdamsche werklooze arbeiders te werk gesteld zijn, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw opdracht ge geven, dat alle arbeiders weer naar Amster dam moesten vertrekken en heeft hij aan het gemeentebestuur van Amsterdam ge schreven, dat alle arbeiders voor onbepaal- den tijd voor plaatsing worden uitgesloten.. De minister heeft verder aan B. en W. met nadruk verzocht, om evenals zulks geschiedt in soortgelijke gevallen in andere groote steden geen steun, in welken vorm ook, aan de arbeiders uit te keeren. DE SLUITING VAN DE L T. A. Zondagavond is de Indische Tentoonstel ling die gedurende de zeven weken van haar openstelling ruim 300.000 bezoekers heeft getrokken, gesloten met een feestelijke bijeenkomst, waarbij behalve de minister van Koloniën, de heer Koningsberger, de waarnemende burgemeester van Arnhem, wethouder Bakker en het I. T. A.-bestuur een groot aantal genoodigden tegen woord.g waren. di«* op eenigerlei wijze hebben me?- zewerkt a3n het welslagen der tentoonstel ling. ALG. NED. BOND VAN ARBEIDERS IN HET BAKKERSBEDRIJF. De Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-. Chocolade- en Suikerwerkbedrijf had Zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem, waar thans de internationale tentoonstelling op bakkerijgebied (I. T. O. B. A.) werd ge houden. een algemeene vergadering belegd, ter behandeling van een aantal vraagpun ten. In den morgen werden groepsvergaderin gen gehouden. In de afdeeling van de cacao-, chocolade- cn suikerwerkbedrijven werd o.a. goedkeu ring gehecht aan het besluit van den Bonds raad om tegen de Kwattafabriek te Breda op (e treden door middel van een boycot. In de algemeene vergadering lichtte de voorzitter, de heer Hillebregt, dit besluit nader toe. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mee. dat het aantal leden in Juli j.l. was gestegen lot 1521. Door den bondssecreiaris, den heer Is. Goudsmit. werd een inleiding gehouden over de toepassing van de Arbeidswet, wat het bakkersbedrijf betreft Hij wees er op. dat moeilijker dan het verkrijgen van verbete ringen is het behouden van het verkregen© Spreker heeft alle lof voor het optreden van de arbeidsinspectie, maar in verschil lende plaatsen trekt de politie zich nog van de naleving der bepalingen niets aan. Er is bij de arbeidsinspectie een tekort aan krach ten en bovendien ondervindt ze te weinig medewerking en onvoldoende bescherming. In de toekomst dient door krachtige actie daarin verandering te komen. Ook is het gewenscht. dat de rechter de bevoegdheid krijgt om in bepaalde gevallen tot sluiting van een bedrijf over te gaan. Na een levendig debat werd de vergade ring gesloten. De heer A. van den Hoven, te Alblas- serdam, heeft bedankt als lid van bet hoofd bestuur van den Plattelandersbond. Aartshertog Albrecht van Habsburg, president van de Hongaarsche Kinder- «chutsliga. gebruikte Zaterdagmiddag het déjeuner bij H. H. de Koningin-Moeder ten paleize te Soesfdijk. De vorstin Zu Ehrbach Schönberg, die eenige dagen de gast was van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize te Soestdijk, keerde Zaterdag naar haar slot te Bensheim (Hemsen) terug. UIT NED. OOST-INDIE. MISDADIG PLAN. ^OERABAJA, 4 Aug. (Aneta). Een baan- mandoer van de Staatsspoor ontdekte des morgens op 300 rpeter voor het afstands signaal bij het slation Prins Hendrik aan de rails van het baanvak SidotopoPrins Hen drik een stuk ijzer van 30 cM. lang. Door de wijze van bevestiging bleek, dat het met de misdadige bedoeling den trein te doen ontsporen, was vastgemaakt. Door de ma nier, waarop het stuk was bevestigd, is er geen twijfel mogelijk aan den opzet. Het per soneel van twee goederentreinen, die te voren waren gepasseerd, rapporteerde niets bijzonders, zoodat het ijzer klaarblijkelijk eerst is aangebracht, nadat de treinen voorbij waren. NED. HEBT. KERK. Beroepen: te Ouddorp (Z.H.): A. G. Oosterhuis, te Ernst. Te Lemmer, S. Ybema, (e Hijkersmilde; te Oud-Beierland en Pultershoek (afd. van den Ned. Pro testantenbond): mej S. A. J. E. Doels, gods dienstonderwijzeres fe Zaandam: te Parre- ga: D. J Pelerse, ie Uien en Doodewaard; te Ameide, R. Steenbeek, te Wapenvelde; te Anna Paulowna (toezegging); ds. M. A. G. Vorstman, (e Beels Aangenomen naar Opheusden: H. .Tap- chen, te Ede. Bedankt voor Zoelermeer: P. de Bruin, te Driebergen; voor Hilversum (4de pred.- plaats): P. Visser, te Lemelervold (O.); voor Klundert: J. W. Keiler, te Nieuwkoop. pgnep rrwruf Beroepen (e Surhuisterveen (Fr.): D. Fecnslra, te Borger (Dr.). DOOPSGEZ. GEM. Beroepen te Joure: M. v. d. Zijpp, te Zijl- dijk. CHR GEREF. KERK. Beroepen te Alphen a. d. Rijn: P. Zwier te Papendreeht. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. xvr. Een ingekomen rehabilitatieverzoek wordt overgebracht ten fine van advies naar de Algemeene Synodale Commissie. Betreffende een verzoek om voorlichting van het classikaal bestuur van Amersfoort wordt verwezen naar het provinciaal kerk bestuur van Utrecht. Met eenige redactie-wijziging zal de voor- loopig aangenomen toevoeging aan art. 53 Regl. KerkeL Opzioht en Tucht (betrekking hebbende op de mogelijkheid eener ver vroegde rehabilitatie) aan de consideration der kerk worden onderworpen. De Bond van Nederlandsche Predikanten heeft een voorstel ingediend tot wijziging van art. 16 Regl. Kerkeraden en art. 60 Regi. Vacaturen Dit voorstel heeft betrek king op wijziging van den Ligger van hek Predikantstraktement. De rapporteerende commissie, bij monde van den heer Bloem, is van oordeel, dat genoemde bond, waartoe predikanten van verschillende kerkgenoot schappen behooren, niet bevoegd is, derge lijke voorstellen in te dienen. Weliswaar beval bet kerkelijk wetboek geen bepaling, dat niet leden der kerk niet bevoegd zijn voorstellen tot wetswijziging in te dienen, maar zeer zeker ontbreekt die bepaling alleen daarom, omdat dit iets vanzelfspre kends is. Conform de conclusie der com missie worden deze stukken ter zijde gelegd. Daarna komen in behandeling ne voor stellen, welke de Algemeene Synodale Com missie met betrekking tot wijziging van de bepalingen betreffende den Ligger van het l'redikantstraktement heeft ingediend, welke voorstellen afzonderlijk in deze rubriek wor den opgenomen. Do commissie ad hoe (rapporteur de heer Blcem) adviseert in meerderheid (één lid wenscht geen verandering in het reglement) het voorstel in zijn geheel voorloopig aan te nemen, echter inet invoeging in art. 60 d van het woord „netto", zoodat daar gelezen wordt: „de netto inkomsten uit pastorie- goederen en pastoriefondsen". Verder acht ne commissie het noodig, dat tegelijk ge wijzigd worden de arit. 3 al. 1 en 67, 2o. Regi. Vacaturen bevattende de bepalingen van tiet gratiejaar, opdat, ter voorkoming van geschillen, de rechten der weduwen en minderjarige kinderen van in den dienst overleden predikanten volledig worden om schreven. Ook wenscht de commissie een wijziging van art .67, 2o. Regl. Vacaturen, door aldaar te lezen: „dat voldaan is aan de bepaling van de arlt. 16, 3o. Regl. Kerkc- ranen en art. 60 Regl. Vacaturen". Door dezo laatste wijziging wordt n.i. vastgesteld, aat het class, bestuur zich voor het ver- leener. van approbatie moet vergewissen, oat de ligger der pastoralia in orde is, en dat ook de opgaaf van de inkomsten, bedoeld in art. 60 Regl. Vacat., in over eenstemming is met de voorschriften van dat artikel. Bp de bespreking van liet rapport, vragen proL Van Rhjjn, de vice-president, en ook anoere leden, of het wel gewenscht is, de goedkeuring van de liggers door het prov. kerkbestuur op te heffen. De vice-president spreekt ook over bezwaren tegen de regeling van de vacature-gelden, welke door den Ring zullen worden genoten. Do heer Tam- tneus ziet niet in, waarom deze wijziging eigenljjk noodig is. Ook zou hij althans goedkeuring door het class, bestuur wen- scheljjk achten, welk bestuur niet mag wcr- aen uitgeschakeld. Zoowel hij als de president leggen er den nadruk op, dat liet hier wordt een overeenkomst tusschen predikaat en gemeente, welke telkens kan worden ge wijzigd. De president is van oordeel, dat zulke veranderingen buiten de kerkelijke besturen om gevaar opleveren. Er zjjn liggers van pasioriegoederen, diaconiegosde- ren en kerkegoederen. Waarom kan en moot er behalve die overeenkomst ook niet een ligger zjjn, waarop rijkstraktement en vaste toelage worden vermeld? Bij elk beroep zal in het vervolg het classicaal bestuur zeer zorgvuldig hebben te controleeren en kunnen er vertragingen ontstaan. De rapporteur, de heer Bloem, bespreekt de verschillende bezwaren en geeft nadere toelichting van hetgeen de Synodale Com missie met haar voorstellen bedoelt. Hij wijst er in 't bijzonder op, dat de opgaaf aan den beroepen predikant verstrekt, ge baseerd moet zijn op art. 60 Regl. Vac., welk artikel eischt, dat aan het Regl. op de l'redikantstraktementen moet zijn voldaan. Hij legt nadruk op het feit, dat ook tegen woordig allerlei moeilijkheden met den ligger zich voordoen, en dat deze telkens moet worden gewijzigd. Na zjjn langdurig betoog wordt de vraag, of de voorstellen voorloopig zullen worden aangenomen, in stemming gebracht. Dartian leden verklaren zich vóór en 6 tegen, zoodat heden nog de afzonderlijke artikelen zullen worden behandeld. STERKAMP OMMEN. Zaterdagmorgen werd het zevende inter nationale congres van de Orde' van de Ster oilicicel geopend. Een rede van Krishna- murti in de groote lezingtent. waarin hij de kampleden krachtig opwekte, deze week te besteden aan inkeer tot het eigen ik, tot een zoeken door nauw contact met do natuur van het eigpn innerlijk en niet deze tijd te besteden aan het bepraten en be- critiseeren van wat in afgeloonen maanden door hen zelf ot anderen was gedaan of ge dacht. Voor Krishnamurti deze rede uitsprak, heeft de heer D. Rajagopal, do algemeene leider, voorlezing gedaan van een publi catie, waarin uiteengezet wordt de betee- kenis en bestemming, der Orde. n.l. het zijn van een brug voor de verbreiding der waarheid, gebracht door het hoofd der Orde. Dit is de eenige bestaansreden. Bij het onofficieele kampvuur verklaarde Krishnamurti uitdrukkelijk, dal er geen sprake was van eenig verschil van mea ning tusschen hem en dr. Annie Besant. Haar gezondheidstoestand en de belangen in Indié maakten hel haar onmogelijk dit kamp bij te wonen ln het kamp ziin 40 nationaliteiten ver tegenwoordigd. waarvan Nederland liet grootste contingent levert, n.l. ruim 10CI|L Verder zijn er 500 Enge'lschen, 220 DuiT schers, 130 Franschen, in totaal 2550 per sonen. ONTSPORING TE ZEVENHUIZEN—MOERKAPELLE. Zaterdagmiddag is door een ontsporing van een goederentrein te Zevenhuizen Moerkapelle, waarbij drie wagons uit de rails liepen, de treinenloop op de baanvak ken Den Haag S.S.GoudaRotterdam UtrechtLeiden, geheel in de war ge bracht. Daar door de ontsporing beide hoofdsporen versperd waren, stond weldra de treinenloop op het baanvak Den Haag S.S.—Gouda geheel stop (stil). Verschillen de sneltreinen werden over den ceintuur baan via Rotterdam D.P. verlegd. In Utrecht waar ook de treinenloop geheel in de war was, heerschle een geweldige drukte, wat nog yermeerderd werd door de vele reizi gers die op de verschillende treinen ston den te wachten, die met 2 en 11/2 uur ver traging aankwamen. Hoewel 's avonds de versperring opgeheven was, kwamen de treinen (ook te Leiden) nog met veel ver traging aan. NOODLANDINGEN. Een vliegtuig voor goedenrenvervoer van de Lufthansa, de Fokker III nr. 489. be stuurd door den heer Rutschow, moest Za terdagmiddag om vier uur een noodlanding maken bij Valkenveen. Het vliegtuig was van Schiphol op weg naar Hannover en vloog, door het slechte weer. zeer laag. Plotseling weigerde de molor door onopge helderde oorzaak. De piloot trachtte op het strand te landen doch kwam in het wat t trrecht op ongeveer 150 meter afstand van de kust De piloot bleef ongedeerd. De vracht, beslaande uit rozen van een kwec- kerij uit Aalsmeer, is bedorven. Post was er niet aan boord. Zaterdagochtend te ongeveer half twaalf moest het vliegtuig 1130 van de Duitsche Lufthansa, vliegende op de lijn Amsterdam- Rase!, Ie Heumen een noodlanding maken tengevolge van een defect aan de olielei ding. Ongelukken zijn daar niet bij voorge vallen. FIETSENDIEF EN MEDEPLICHTIGE GESNAPT. Vrijdag werd op de Wijnhaven te Rotter dam ten nadeele van A. T. een fiets ge stolen. Korten tijd later kwam de 24-jarige kellner A. v. d. W. met dit rijwiel bij een opkooper, die wel eens gestolen goed van hem gekocht had. Hjj trof het ongelukkig, want deze opkooper was juist tevoren ge arresteerd, verdacht van heling. De vrouw, die hem herkendo als degeen, die haar man in 't gevang had „geholpen", werd wraak zuchtig en zei: „kom over een uurtje maar terug, dan is de baas er zelf". Toen da kellner met den 17-jarigen J. v. Z., dia hij den diefstal op den uitkijk had gestaan, terugkwam, stond een politieman op beiden te wachten. De kellner werd gearresteerd, v. Z. wist te ontkomen. Die heeft zich echter later ook op het politiebureau ge meld en bekend, dat hü medeplichtig is geweest. In den laatstee tijd pleegde dezo v. Z. reeds eenige winkeldiefstallen. DRONKEMANS-BEROUW. Een Rotterdamsche geschiedenis. Vijf jaar geleden hadden ze samen een jasje gestolen, waarin een portefeuille zat. Hel geld, tien bankjes van tien, was broe derlijk verteerd; sindsdien hadden de kama raden elkaar slechts een enkelen keer gezien, totdat een hunner gisteravond toevallig den anoer zag loopen en hem aansprak. Na lange scheiding deed het deugd wean eens met z'n beidjes aan de toonbank ta staan, het oude vocht in te drinken en do oude herinneringen op te halen. Tegen twaalven was hun vriendschapsband inniger dan ooit te voren en begon bet hart te spreken. „W:eet je nog van 't jasje van die stuur, met die honderd pietermannen," grinnuta Klaas. (Het geld was gestolen uit de 6tuur- nianskajuit van een aau de Heyplaat liggend schip). „Ja, jö, en toch zit 't me dwars." Arid hikte na deze bekentenis. „Recht is recht, da's eigenlijk de suivere waarheid." Toen nam Aria het besluit: „We gane same naar de Pauwelaan, 't vertellen." Do inspecteur ontving de mannen met het opgekropte kinderhart. „Zeg 't nou." „Ik heb niks te zeggen." Klaas uitta dezen jok met een vettigen glimlach. „We hebbe 't same gedaan, meneer." Het hooge woord was er bij Arie uitj de inspecteur van den nachtdienst luisterde aandachtig naar het relaas van de misdaad van jaren her. Toen stelde hjj den commissaris van het bureau, in welks rayon de misdaad geschied was op de hoogte. Laat ze voorloopig maar loopen, we zullen de zaak nader onderzoeken, luidde diens oordeel. Opgelucht, beleefd hun petje lichtend, koersten de eerlijke kameraden de vrije maatschappij weer in. („Msbde.") BRANDEN. In de Lulofstraat te 's Gravenhage heeft Zaterdagavond een zware binnenbrand ge- woed in de bergplaats van cementzakkenl der N.V. Centrale Handelmaatschappij van bouwbedrijven. De oorzaak van den brand is niet bekend. Hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse was is de bergplaats geheel uitgebrand. Bij het blusschingswerk deed zich eea ongeval voor, doordat een agent van twee, meter hoogte viel en met een kaakfraciuug naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is le Warnsveld brand uitgebroken in de z.g. groote eekschuur aan den Molenweg. De schuur, welke dienst doet als meubelopslag plaats van den heer Lebbing, werd met haar inhoud een prooi der vlammen. Een meubelwagen kon nog gered worden. De rest, waaronder meubilair van den burge meester van Warnsveld en van verschillen de anderen, ging verloren. Ook verbrand den vier paarden van den heer Visser; een vijfde, dat zich los gerukt had, moest ter plaatse worden afgemaakt. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de paar den. Oorzaak vermoedelijk hooibroei in da naast gelegen schuur. De woning van J. Hekstra, te Drachten, is een prooi der vlammen geworden. Hr kon weinig worden gered. Verzekering dekt de schade. De woning van R. Vos, te Valthe, is een prooi der vlammen geworden- Alle6 was verzekerd. De boerderij, bewoond door M. Ingwerda te Oosterzee, eigenaar A. M. de Haan, aldaar, is tot den grond toe afgebrand. Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak. Een belangrijke party hooi en bijna al het meubilair gingen verloren. Alles is verzekerd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7