fi9ste JAARGANG MAANDAG 6 AUGUSTUS 1928 No. 20980 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OLYMPISCHE SPELEN. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEVEILDE PERCFELEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. LEIDSCH DAGBLAD WWJQLftD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen9 postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week:ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 -F portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. sleenlabriek „Ouderzorg" om vergunning tot het uitbreiden van de Steenfabriek in de Waard, op het perceel, kadastraal bekend, Gemeente Leiden, Sectie N. No. 463, is ver daagd. Burgemeester en Wethouders van Leiden: A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemee-'er. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 6 Augustus 1928. Ds. G. H. BEEKENKAMP HERSTELD. Gisteravond hield ds. G. H. Beekenkamp, Wed. Herv. Predikant, alhier, na eenige maanden ongesteld geweest te zijn, weer voor 't eerst zijn prediking voor een pver- volle Marekerk. Spr. begon met allereerst zijn collega's te bedanken voor de wijze, waarop zij in den dienst des Woords hadden voorzien^ zcowei gedurende zijn ongesteldheid, als ook in de daarop volgende gedwongen vacantie; daarna de ouderlingen en wijkbroeders voor de behartiging der wijkbelangen; vervolgens dr. Locher voor de onderrichting en op voeding der Voordorp-kinderen; daarna den grooten vriendenkring voor de ontelbare bewqzen van belangstelling, voor de goede wenschen en hartelijke gebeden, tenslotte dr. De Bruyne voor de kundige en accurate wijze, waarop hij het samengestelde „ziekte beeld" had behandeld en getracht te ver wijderen en zijn echtgenoote voor de lang durige en liefdevolle verpleging en ver zorging in zoovele maanden, waardoor zij recht heeft op den dank der gemeente. Komende tot zyn tekst, vond spr. ge legenheid uitlegging te geven van zyn tekst- keuze en behandelde daarna naar aanleiding van de gekozen woorden (Jesaja 25 vs. 9) de vraag der verwachting, 't antwoord der verlossing en de uitroep der verheuging. Aan 't einde van de godsdienstoefening zong de gemeente Ps. 31 vs. 17, waarvoor ds. Beekenkamp de gemeente bedankte. ZOMERUITVOERING LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. In de groote zaal van café „l'Union" aan de Steenstraat gaf Zaterdagavond bo vengenoemde vereeniging haar gebruikelijke zomeruitvoering en, gezien het voor derge lijke festiviteiten ongunstige seizoen, voor een vrij talrijk publiek. Het bewijs dus, dal de leden het streven van het bestuur om ook gedurende het zomerseizoen het onderling contact te be waren, op prijs stellen. Eerst om 9 uur de introductiekaarlen vermeldden 8 uur als aanvangstijdslip heette de energieke voorzitter, de heer Joh. iW. Harting allen hartelijk welkom, daarbij in het bijzonder de afgevaardigden der zusterverenigingen „P. C. en L." en „Kunst naar Gave" en der muziekvereni gingen „Krebustlipo" en „De Post" be groetend. Hij zeide voorts, dat deze avond» niet zoo zeer bedoelde te zijn een demonstralie van serieuze tooneelkunst als wel een gezellige bijeenkomst, welke de vriendschapsbanden tusschen de leden nauwer zou aanhalen. En wat dit laatste betreft, mogen we op merken, dat de avond in alle opzichten be antwoord heeft aan het doel, dat het be stuur er aan gesteld had. Zooals duidelijk uit het hartelijk gelach, veelal bij open doek en aan het applaus na afloop bleek, heeft het publiek zich kostelijk geamuseerd om de dwaze grappen, welke in de beide tooneelstukjes „Arme rijken" en .,De muzikale huisknecht" over het voet licht werden gebracht. Buitendien droeg deze avond ook nog een eenigszins plechtig karakter, doordat de regisseur, de heer A. de Water in verband met zijn 25-jarig onafgebroken lidmaat schap gehuldigd werd. De heer Harting sprak namens de club den jubilaris toewees er op hoe de heer de Water èn ais commissaris èn als hveede secretaris èn als regisseur der vereeniging onschatbare diensten heeft bewezen en sprak tenslotte onder hartelijk applaus dón "wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de L. D. C. te blijven steu nen. Deze woorden gingen vergezeld van de aanbieding van een rookstandaard en een eere-diploma met zilveren plaquette. De heer de Water dankte in korte woor den voor deze eenvoudige, doch hartelijke huldiging. Het programma zou onvolledig geweest ^jn, wanneer niet een dansje het slot ge vormd had en dat was dan ook het geval. „The Havanna Band", die ook in den vooravond de pauzes met vroolijke wijsjes bekort had, zorgde voor goede dansmuziek en zoo werd het ongemerkt heel laat, eer het uur van scheiden sloeg. TUINCONCERT VAN DE POST-HARMONIE IN ZOMERZORG. Begunstigd door schitterend weer was er gisteravond vrij veel bezoek in den tuin van Zomerzorg waar het Leidsch Harmonieg^- zelschap „De Post" onder leiding van den heer M. Bolderdijk een tuinconcert gaf. Aandachtig heeft men geluisterd naar d- uitvoering van een fraai programma, om vattende een aantal lang niet gemakkelijke werken, die echter zonder noemenswaardige fouten keurig ten gehoore werden gebracht. De heer Bolderdijk oogst ook met „De Post' een voortdurende toenemend succes en het applaus- dat na ieder nummer weerklonk mag zeker beschouwd worden, naast d kranige musici vooral ook voor hem te zijn bedoeld. Ook met de Suite de Ballet van Francis Popy oogstte men een krachtdadig applaus evenals met de bekende Ouverture Dichter und Bauer. Het was een mooie avond, waarop men goede kunst te genieten heeft gekregen. DOODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmiddag, omstreeks half twee, bo6ft in de Laan van Meerder voort, te Den Haag, een droevig ongeval plaats gehad, waarvan een 72-jarige stadgenoot, de heer C. G. v. H., het slachtoffer is geworden. Ter hoogte van de Zonneblosmstraat wilde hij de trambaan oversteken, toen hij door een motorwagen van lijn drie werd gegrepen. Hij had den wagen, daar hij met opgestoken parapluie voor het gezicht over stak en het hard regende en woei noch zien noch hooren aankomen. Krachtig electrisch remmen van den bestuurder mocht niet baten en zoo werden den ouden heer de beide beenen geheel afgereden en moest hij, nadat twee aan de Laan van Meerdervoort wonende geneesheeren spoedig de eerste geneeskun dige hulp hadden geboden, in zeer zorg- wekkenden toestand naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal worden vervoerd. Bjj aankomst aldaar bleek hij reeds overleden. Bij ministerieele beschikking is, voor het tijdvak van 1 Augustus tot en 31 October d.s.v., de dageljjksche vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage vast gesteld op: voor Leiden 114 cents. Bij K. B. is aan de reserve-eerste- luitenants mr. J. C. Lee en J. D. Tosse, van het vierde regiment infanterie, met in gang van 29 Augustus 1928, op het daartoe door hen gedaan verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Voor de acte M.O. CA.) Fransch, slaagde onze vroegere stadgenoot de heer J. C.Teu- De Zaterdagmiddag gehouden leden vergadering der Studentensociëteit Minerva" heeft het eerder door de commissie van Beheer voorioopig verleende ontslag aan den directeur bekrachtigd. Troep III der Nederl. Padvinders- vereeniging, afd. Leiden, is de vorige week te Helvoirt in Noord-Brabant in kaïpp ge weest. De jongelui, 29 in getal, hebben zich uitstekend geamuseerd en keerden Zater dagavond per trein van 6.18 uur hier terug. Aan het station werd de troep, die onder leiding van den heer J. A. C. A. Erkeiens naar Helvoirt is geweest, door de weipen- orde, onder leiding van mej. R. van Vliet, verwelkomd. Men schrijft ons: Het kamp van den „Leeuwkentroep" be hoort weer tot het verleden. Zaterdagmiddag, 28 Juli, toen de trein gereedstond om te vertrekken, ontbrak het niet aan belangstelling, evenmin ais Zater dag j.l., toen de jongens onder stroomenden regen hun blijde intocht deden. In het kamp heeft het ook niet aan regen ontbroken, al was het meer mooi dan slecnt weer. Het begon reeds Zondagmorgen, toen allen in de kleine dorpskerk den dienst bijwoonden. Nadeeiigen invloed heeft de regen niet gehad. Verre van dat. Als we terugdenken aan dat gezellige kampvuur, waarbij eenige leeraars van „Valkenheide", het opvoedingsgesticht, het hunne tot de vroolrjkheid bijdroegen, als we denken ook aan den tocht naar den „spookboom", dan weten we zeker, dat dit dingen zijn, die de jongens niet licht zullen vergeten. Begrijpelijkerwijs zou een volledige beschrijving van het kamp te ver voeren. Dan zouden we moeten vertellen van dien troepleider uit Doetinchem, die kampspelen met ons deed, van dien Woensdagavond, teen we met ons allen naar den hooiberg van de boerderij van „Valkenheide" trokken. Ock zullen we niet vergeten den marsch naar Scherpenzeel, waar we gced zwemwater dachten te vinden, maar een sloot vonden, waaruit een niet al te heerlgke lucht op steeg/ Alles samenvattend is het een fijn kamp geweest en zeker heeft het er het zjjne toe bijgedragen, met de vele onvergetelijke gebeurtenissen, om den geest aan te wak keren, die gevonden wordt bij jongens, welke trachten een ideaal na te streven. En als hedenavond een kampavond alles besluiten zal, en het gewone troepleven weer een aanvang neemt, dan zullen we nog wel menigmaal terugdenken aan al het prettige, wat we meegemaakt hebben. „De Maandagmorgen" weet mede te deelen dat de opgravingen en oudheidkun dige onderzoekingen welke dr. Holwerda sinds eenige weken te Asselt in N.B. ver richt en waaraan ook door dr. Goossen uit Maastricht gedurende eenige dagen is deel genomen, tot gunstige resultaten leiden. Men heeft o.a. een urn uit de 11de eeuw en urnen en vazenscherven uit het Karolingi sche tijdperk gevonden. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is bepaald, dat in den a.s. winter van pl.m. 15 October tot pl.m. 15 Maart rij kunstig onderricht aan onbereden beroeps- en reserve-officieren zal worden gegeven o.a. te Leiden. Ten einde het deelnemen aan de rijlessen door de daarvoor in aanmerking komende reserve-officieren te bevorderen, zullen zij, die in verband met hun burgerwerkkring, overdag niet aan die lessen kunnen deel nemen, in de geiegenheid worden gesteld tot het ontvangen van rijlessen in de avond uren. Zateidagmidag is de 6-jarige Marinus B. aan het Levendaal op een drie nieter fceoge trap rlie op zolder stond geklommen en daar afgevallen. De knaap klaagde zeer ever pijn. Dr van Dorp, die namens den Eersten Hirpdienst den jongen onderzocht kon geen ernstig letsel constateeren. Gistermiddag viel de 10-jarige Emma v. d. M. in de Gorterstraat over een bana nenschil, waarbij zij de rechterpols ernstig verzwikte. De kleine werd in het Acade misch Ziekenhuis verbonden en kon toen weer huiswaarts keeren. In de Groenhazengracht 27, ten huize van D. G. ontstond gisternamiddag een schoorsteenbrand die echter door de huisge- noolen met behulp der buren kon worden gebluscht. De schade is gering. Zaterdag werd aan de Doezastraal een rijwiel onbeheerd aangetroffen. Rechtheb benden kunnen zich bij de politie vervoegen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum: Volw. pers. Kinderen Totaal 30 Juli 30 1 31 31 31 1 32 1 Aug. 32 2 34 2 32 2 34 3 32 2 34 4 29 2 31 Dagprogramma. VOOR DINSDAG 7 AUGUSTUS. Zwemmen: 10 uur voorm.12 uur 'srnidd.: 100 M. rugslag voor heeren (series); waterpolo; 2 uur nam.5 uur nam.: 200 M. schoolslag voor dames (series); 200 M. schoolslag voor heeren (halve beslissing); 400 M. vrije slag voor hee ren (series), en waterpolo. Boksen: 2 uur nam.6 uur nam. en van 8 uur nam.11 uur nam. Schermen: 9 uur voorm.6 uur nam.: De- genwedstrijden (personeel). Roeien: 9 uur voorm.1 uur nam.; 2 uur nam.6 uur nam. en van 7 uur nam. 9 uur nam. Zeilen: 10 uur voorm.5 uur nam. Gymnastiek: 10 uur voorm.5 uur nam.: demonstraties. Wielrennen: 8 uur voorm.5 uur nam. Lacrosse: 7 uur nam.: Demonstratie. De Ambtenaar achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak. De Kantonrechter zal over acht dagen vonnis wijzen. C. v. E., 25 jaar, chauffeur te Noordwijk, stond terecht, terzake aanrijding van een onder de gemeente Noordwijkerhout stil staande auto, met een door hem bestuurde autobus. Verdachte zeide, dat de aangereden auto te schielijk op den weg stilstond. Het was hem toen niet meer mogelijk voorbij te rij den, zonder letsel te veroorzaken, hoe hij daartoe ook zijn best deed. De bestuurster van de aangereden auto, mevrouw Elsa F., geb. M. te Amsterdam, zeide, dat zij ter orienteering van den weg al geruimen tijd had stilgestaan, wat een ooggetuige de bak ker J. F. Meyer te Noordwijkerhout, die de aanrijding had gezien bevestigde. Hij schatte den tijd op 3 a 4 minuten. De Kantonrechter veroordeelde overeen komstig den eisch verdachte tot f. 10 subs. 6 dagen. Omtrent de schadevergoeding zal de ver zekeringsmij. hem aanspreken. Mevrouw F. schatte de schade op f.50. N. Sm verlofhouder te Leiden, had in zijn inriéhting bier en alcoholhoudende dranken, boerenjongens en boerenmeisjes, in voorraad gehad. Verdachte beweerde dat hij, wat het bier betrof er was ingevlogen. Hij zou daarvoor vergunning krijgen, doch door een misverstand had hij deze op het oogenblik, toen hij werd vcrbaliseerd. nog niet. De Ambt. eischtc f.5 subs. 5 dagen. De Kantonrechter veroordeelde hem tot deze lichte straf, nadat verdachte de belofte had gedaan, niet weer deze overtreding te zullen plegen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden heden voor de openbare zit ting van het Kantongerecht 58 zaken op de rol, terwijl vooraf nog een 7-tal kinderzaken waren behandeld. J. Fr. v. d. P. had volgens de dagvaarding onder de gemeente Noordwijkerhout met een vierwielig motorrijtuig aan den Gooweg onvoorzichtig gereden, door geen signalen te geven toen hij van rechts naar links reed, zoodat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Nadat de verbalisant, de rijksveldwachter Paquay aldaar, was gehoord, die het ver baal onder eede bevestigde, eischte de Amb tenaar f. 15 subs. 10 dagen, waartoe de Kantonrechter verdachte onmiddellijk ver oordeelde J. G., steenkolenhandelaar te Leiden, zou volgens de dagvaarding, rijdende met een vrachtauto langs het Rapenburg op den hoek van het Noordeinde geen signaal hebben ge geven en niet hebben gewacht met door rijden, totdat den verkeersagent het sein tot doorrijden gaf. Verdachte schoof de schuld op den ver keersagent, dien hij nog had toegevoegd, dat hij beter moest oppassen. De verbalisant, de agent van politie Van der Heyden, was met vacantie, en een getuige décharge, F. J. Jansen, die achter op den wagen had ge zeten, verklaarde dat verdachte geen schuld had. De behandeling werd nu uitgesteld tot Maandag over twee weken, ten einde als nog den verbalisant te hooren. B. M. O. te Amsterdam was gedagvaard terzake dat hij zonder noodzaak op een brug aan den Stompwijkschen weg een wielrijder, Hilgersom genaamd en aldaar woonachtig had aangereden. H. vroeg voor reparatie van het rijwiel, het scheuren van zijn pantalon enz., .f 15 schadevergoeding. Een ooggetuige, de heer De Hollander, verklaarde dat de motorrijder overigens kalm had gereden en wist niet of deze wel schuld had. ONDERTROUWD: P. A. de Bie jrn. 29 j. en M. T. Hiemcke jd. 37 j. N. Schreuder jm. 26 j. en M. W. M. Pauel jd. 25 j. F. W. Limke wedr. 35 j. en E. Fahrbach jd. 24 j. Th. II. Her mans jm. 24 j. en J. M. Berlemon jd., 21 j. J. J. Huij jm., 26 j. en G. E. v. Eijk jd. 33 j. H. B. la Rivière jm. 28 j. en P. M. W. de Goede jd. 20 j. W. Wassenaar jm. 27 j. en D. J. de Nie jd. 27 j. J. Th. v. d. Kleij jm. 25 j. en F. v. Iterson jd. 26 j. L. Smit jm. 23 j. en A. M. de Meij jd. 27 j A. T. de Jager jm. 20 j. en A Ciere jd. 18 j. - D. v. Rosse jm. 27 j. en E. Lepe laar jd 24 j. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 3 Aug. 1928, ten over staan van den'notaris B. H. Stumpel te Lei den: Da Costastraat 14. J. J. van Maslrigt q.q. voor f.4875; Tollensstraat 18. M. Brou wer voor f.2650: Kraaierslraat 32 C. T. de Nie q.q. voor f.2540: Koenesteeg 8 en 10 H. A. Couvée voor f. 1184. BINNENLAND. Gedenkboek overhandigd aan H. M. de Koningin Moeder. (Binnenland. 2e Blad). B. en W. van Leiden doen voorstellen tot beperking van 't aantal openbare lagere scholen. (Gemeentezaken. 2e Blad). De Nederl. Staat gedagvaard tot betaling van een schadevergoeding van 1 millioen. (Binnenland, 2e Blad). Noodweer in Limburg. (Gemengd 2e BI.) Liefdesdrama te Amsterdam. (Laatste Berichten. Ie Blad). Het Olymp. atbletiektonrnooi: Amerika wint de estafettenummers voor heeren; onze landgenoote, mej. Gysolf, tweede bi? het hoogspringen. (Sport, 3e Blad). De Franschman El Onafi wint den Mara thonloop. (Sport, 3e Blad). Mej. Brann (Nederland) in de finale 400 M. vrije slag. (Sport. 3e Blad). Alle Nederlandsche zeilers hebben zich in de eindwedstrijden geplaatst. (Sport, 3e Blad). Mazairac in de halve beslissing der sprintwedstrijden. (Sport, 3e Blad). Dr. Enwe wint het wereldkampioenschap schaken voor amateurs. (Sport. 3e Blad). (Men zie vervolg Olympische Spelen le Blad). BUITENLAND. De Poolsche Oceaanvliegers zijn in zee gedaald, doch door een Dnitsch schip gered. (Buitenland en Telegrammen, le Blad). Communisten betoogingen in Frankrijk. (Buitenland en Telegrammen, le Blad). Te Brussel is het Internationaal Socialis ten congres geopend. (Buitenl. le BD Weer een m.trd in Zuid-Sla vi6. (Buiten land, le Blad). Regelino inzake Dantzia getroffen. (Bui tenland. le Blad). ALPHEN. Collecte. Op Dinsdag 7 Aug. zal er wederom een jaarlijksche schaalcollecte gehouden worden ten bate van het verwaarloosde kind, ver pleegd in het kinderhuis „Voordorp" te Lei derdorp. Hel bestuur hoopt, dat wederom, gelijk andere jaren de gemeente Alphen aan de spits zal komen te staan van alle buiten gemeenten waar jaarlijks wordt gecollec teerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rusland inviteert zichzelf. Oude kwestie opgelost. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Tsjitsjerin in een onderhoud met de pers over het Kellogg-pact er zijn verwondering over uitgesproken dat men het niet noo- dig geacht heeft Rusland uit te noodigen tot. de reed3 sedert December van het vorig jaar loopende onderhandelingen iu zake een anti-oorlog-verdrag. Dit feit wekte den schijn, dat de deelnemende machten ïjoogden de Sovjet-regeering te isoleereo. Een deel van de buitenlandsche pers was voorstander geweest van een uitnoodiging van Rusland en had de vraag opgeworpen of Rusland wel aan oeD dergelijke uitnoo diging gevolg zou kunnen geven. Een der gelijke vraag kon Tsjitsjerin alleen maar bevestigen. Ook thans was een uitnoodiging nog niet te laat, daar het pact nog niet onderteekond was. De politiek van de Sov- jetregeering was op vrede ingesteld, en be reid den weg van het Kellogg pact te gaan, dat een algemeene vrede tot stand wilde brengen. Ondanks het feit echter dat de Sovjet-regeering nog niet uitgenoodigd was, zou zij toch een late uitnoodiging tot on derteekenen van het verdrag ook nu nog accepteereu. De onderhandelingen van Dantzig met Polen over de kwestie van het gebruik der „Westerplatte" door de Polen voor gewone handelsdoeleinden, de aanwezigheid van Poolsche oorlogsschepen in de Dantziger haven en de toepassing van het Poolsche spoorwegtarief op het grondgebied van den vrijstaat, hebben tot een accoord geleid. Een desbetreffend protocol is door de on derhandelaars van beide partijen ondertee- kend. Inzake de „Westerplatte" werd een definitieve regeling echter tot later uitge steld BELGIE. uileraationaal-socialistisch congres. Het Internationaal- Socialistisch congres is te Brussel geopend. Aanwezig waren zes honderd gedelegeerden, welke 32 naties

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1