ROEIEN. ZEILEN. WIELRENNEN. Barbier, de Beukelaar, Delporte en de iBeur. De uitslag der derde (laatste) ronde was jsJs volgt: Italië won met 8 part. en i9 ontv. treff. yan Portugal 8 met 21 (1 soup double). Frankrijk won met 8 part. en 19 ontv. £reff. van België 6 met 22 (1 coup double). De totaal uitslag van den équipewed- strijd op degen was: 1. Italië met 6 punten (Olympisch kam pioen); 2. Frankrijk met 4 punten; 3. Por tugal met 2 punten4. België met 0 punten. GUNTHER WINT OOK ZIJN TWEEDEN VOORWEDSTRIJD. De Laga-acht geëlimineerd. In ons Blad van Zaterdag gaven wij nog de uitslagen der herkansingswedstrjjden in de nummers dubbele scull, twee zonder stuur man, twee met stuurman en vier zonder zonder stuurman. Hieronder het verloop van de overige wedstrijden van Zaterdag "(gisteren hadden de roeiers vrijaf) Vier mei stuurman. Ie heat: 1. België in 7 min. 55 2/5 sec.; 2. Hongarije in 8 min. 32/5 sec. 2de heat: 1. Italië in 7 min. 41 3/5 sec.; 2. Duitschland m 8 min. 42/5 sec. 3de heat: 1. Zwitserland in 7 min. 462/5 sec.2. Amerika m 7 min. 49 2/5 sec. 4de heat: 1. Polen in 7 min. 47 3/5 sec.; 2. Frankrijk in 7 min. 504/5 sec. Skiil. De eerSVe race dezer wedstrijden was vcor ons zeker de belangrijkste, n.l. Hon garije (B. Szendey) aan boei 1 en Nederland (L. F. H. Gunther.) aan boei 2. Gunther heeft het boei-voordeel als extra- zekerheid om te winnen. De start gaat geljjk op tot 150 M. Dan loopt de Hongaar een taf uit, maar op de 250 M. zijn da rollen omgekeerd en is Gunther voor. Da Hongaar zakt snel af. Op de 500 M. is Gunther twee lengten voor, en Szendey gaat vlak achter hem varen onder den wal, wat lichtelijk komisch is, daar hij niet meer spurten kon zonder een aanvaring te ver oorzaken en hjj zou dan gedisqualificeerd worden. Maar Gunther is zooveel sneller, dal hp op de 1000 M. zes lengten voor is en bij de tribune reeds 100 M., waarvoor hp een hartelijk applaus krijgt. Gunther wint in 8 min. 33 4/5 sec. Als hjj dezen vorm de volgende dagen houdt, zal hij in de finale een goed figuur Diaken. Tjja Hongarije 9 min. 234/5 sec. 2de heat: 1. Tsjecho-Slowakjje (Straka) in 8 min. 36 2/5 sec.; Canada (Wright Jr.) in 8 min. 45 sec. 3de heat: 1. Australië in 7 min. 28 sec.; 2. Denemarken in 7 min. 47 3/5 sec. 4de heat: Amerika (Meyers) in 7 min. '464/5 sec.; 2. Engeland (Collet) in 7 min. 51 sec. 5e heat: 1. Frankrijk (Saurin) in 8 min. 38 seo.; 2. Italië in 9 min. 101/5 sec. 6de heat: Zwitserland (Candeveau) row- Ovei in 9 min. 6 3/5 sea Achten. Als laatste nummer van den Zaterdag hadden de twee voorwedstrpden van de achten plaats. De uitslagen hiervan luiden: Amerika wint van Denemarken met 5 lengten voorsprong in 6 min. 36 sec. Duitschland wint van Argentinië met 6 lengten in 6 min. 313/5 sec.tpd Argen tinië 6 min. 53 2/5 sec. Engeland wint met 4 lengten in 6 min. EO 3/5 sec. van Polen in 6 min. 431/5 sec. Daarna verschijnen aan den start de ach ten van Italië en Holland, een ongeljjke partij voor onze Laga-mannen, die ondanks al hun dash en hardnekkigheid, geen tegon- standers zijn voor de donkere broeders uit Italië. De Italianen zjjn dan ook op 250 M. een halve lengte en op 500 M. reeds een geheele lengte voor. De Hollanders honden evenwel vol en de Italianen kunnen de Laga- mannen niet kwijtraken. Tot op 1500 M. is de voorsprong niet grooter dan twee lengten ondanks het spurten der Italianen. Dan, op 1800 M., begint Holland een daverende spurt en de Laga-mannen loopen snel in op de Italianen, die in panischen schrik gaan trekken zoo hard zè "kunnen. De Hollanders kunnen hert evenwel niet meer halen en als het schot valt wint Italië in 6 min. 54 sea tegen Holland in 6 min. 59 sec. De Laga-mannen hebben met eere verloren, en hun roeien werd algemeen geroemd. De dag werd besloten met een row over van de Canadeesche acht in 6 min. en 59 sec. de vóórwedstrijden ten einde. Alle Hollanders in de finale. Zaterdag stond er weer een zeer harde wind, maar niettegenstaande dat was de belangstelling voor de zes- en aehtmeters zeer groot. Het zijn spannende races geworden met een tweetal fraaie Hollandsche successen. Bij de zesmeters lag de Kemphaan lang op de derde plaats, nadat de Norma na een aanvaring den strijd had gestaakt. Voorop ging Denemarken, dan België en derde was Holland, tot op het laatste traject. Maar dan komt onze groote kans. België loopt in. Denemarken loeft tot beide zeilen klappe ren, een verwoed duel volgt en intusschen zit' Pluygers het spelletje af te loeren. Op de volgboot is de atmosfeer vol electriciteit. Kijk, kijk, nu kan Pluygers nog aardig in- loopen. Als'je niets zegt, wordt hij nog één. Hij haalt het. Neen. Neen, jammer, ja, kijk Hoeraaaa.... Onze menschen draaien pal om de boei heen, even loeven, daar gaat een schot ons schot. Holland wint met nog geen seconde verschil voor Denemarken en België, die op de lijn nog een kleine aanvaring schijnen te hebben. Onmiddellijk protestvlaggenl Nog zijn de uitbundige vreugde-betuigingen niet be daard als de eerste 8 Meters in zicht ko men. Holland en Zweden boord aan boord, met Zwéden iets hooger. Van Hoolwerff weet zich echter vrij te werken en weer gaat een Hollander als eerste over de lijn, no. 3 Amerika was ver achter. De stevige wind heeft zijn plicht gedaan. Beide Hollandsche schepen maakten een kranigen indruk. Bij de jollen lag W. de Vries Lentsch veilig op de eerste plaats, doch een onver wachte windvlaag was hem toen te mach tig, zijn jol sloeg om en het Hollandsche puntentotaal was met een slag op 15 ge bracht. De Goden van de Olymp geven nog een paar maal zulk weertje en wat geen der andere sporten blijkbaar klaar kan spelen, zal men dan van de zeilsport zien: Een Olympische overwinning over de heele linie. De volledige uitslagen zijn: Achtmeterklasse: 1. Holland, 2. Zweden; 3. Amerika; 4. Argentinië. Zesmetérklasse: 1. Holland; 2. Denemar ken; 3. België; 4. Esthland; 5. Frankrijk; 6. Zweden; 7. Italië; 8. Duitschland; 9. Por tugal. 12 voetsjollen: le serie: 1. Duitschland, 2. Italië, 3. Noorwegen; 2e serie; 1. Zweden, 2. Engeland, 3. Bel gië. Tweede dag. De wind, tot nu toe Oost, kromp Zater dagavond naar het Noordwesten. Krimpen de winden brengen slecht weer, maar wij hebben één troost. Slechter als Zaterdag kan het haast niet, dus aanvaarden we het druilerige regentje gelaten. Als wij echter bij de volgboot komen, beginnen we het minder gunstige weer toch te betreuren wat toch is het geval: De belangstelling blijkt althans voor een zeilwedstrijd enorm; de „van Wijck" is vol en er moet een tweede volgboot worden ingelegd. Het is ander publiek als Zaterdag. Toen domi neerden zeiljumpers, oliejassen en derge lijke hij slecht weer uiterst nuttige klee- dingstukken, nu de zomermanteltjes en demi-saisons. "Vooral voor deze menschen, die nu eens naar het zeilen gaan kijken zooals zij gingen naar voetbal-, athletiek- of schermtournooi zij moeten alle Olym pische spelen gezien hebben en mee kun nen praten is hét jammer, dat we nu geen stralenden zomerdag treffen. 't Is ditmaal een gewichtige dag: de laatste dag der voorwedstrijden. In de zes- en achtmeterklasse vallen alle .jachten af die niet eenmaal een, twee of drie zijn ge weest en van de twintig deelnemers in de twaalf voetsjollen blijven alleen die tien over die in hun eerste vier wedstrijden de beste resultaten hebben behaald. Hollandia en Kemphaan zijn dus in ieder geval al „binnen", onze jollenkampioen de Vries Lentsch kwam door z'n omslaan Za terdag leelijk achterop. Eigenaardig is dat Huybrecht, Bromen en Lentsch met de Duitsche en Italiaan de ernstigste candidaten voor de hoogste titel nu alle drie door omslaan in de midden moot van de ranglijst zijn geraakt. Zouden thans de beide anderen aan de beurt zijn? Het begin van den wedstrijd is sensatio neel. Nog voor het schot valt gaat bij de Argentijnsche 8 meter de mast overboord. Als even later het startschot weerklinkt, gaan alle schepen nagenoeg gelijk over de lijn. Een prachtige start Italië alleen start over stuurboord en ligt heel ver door, de andere maken kortere slagen. Ook de zesmeters vertoonen een mooie start, Denemarken en Holland starten laag over stuurboord. Denemarken kan nog juist voor de andere omglippen, Holland moet door den wind en ligt nu het laagst onder Amerika, Noorwegen, Hongarije, Italië en Zweden, die in deze volgorde de lijn pas seerden. Wij stoomen dan op naar de 20 boei welke door de aehtmeters in deze volgorde wordt gerond: voorop Frankrijk, met Zwe den, dan Italië en Noorwegen, dan Holland, later Engeland, nog later Amerika. Dan volgen de zesmeters. Hier ligt het Noorsche jacht, dat vliegensvlug van de Zaterdag opgeloopen averij werd gerepa reerd en weer met frisschen moed aan de start verscheen, voorop gevolgd door Ame rika, Holland, België, Denemarken, Estland, Hongarije, Zweden. Italië, Duitschland, Portugal en Frankrijk. De aehtmeters krui sen inmiddels het in de windsche rak op, waarbij Noorwegen en Engeland averij op- loopen en opgeven en Italië een groote voor sprong weet te behalen. Frankrijk en Zwe den komen naar de tweede en derde plaats, door het uitvallen van Noorwegen en Hol land wordt vier. Amerika is ver achter. Bij de zesmeters blijkt de volgorde dan te zijn: 1. Noorwegen; 2. België; 3. Estland; 4. Holland; 5. Amerika; 6. Denemarken; 7^ Zweden; 8. Hongarije; 9. Italië; 10. Duitsch land; 11. Frankrijk; 12. Portugal. Op de bezeilde baangedeelten komt, zooals gewoonlijk, geen verandering meer, zoodat alle jachten in dezelfde volgorde door de finish gaan. After all een wedstrijd zonder veel emo tie. Spannende momenten of interessante onderlinge kampen ontbraken geheel. Est land wist zich door zich in de zesmeter- klasse derde te plaatsen, nog juist in de fi nale te werken, zoodat daarin deelnemen: Amerika, België, Denemarken, Estland, Hol land, Noorwegen en Zweden. Zes jachten vielen hier af, te weten: Italië, Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Portugal en Spanje. De Noor is met driemaal eerste hier reeds nagenoeg zeker van de eerste plaats. Hij kan ons misschien geen beter dienst bewijzen dan de overige drie wedstrijden ook als eer ste te eindigen, daar Holland als de eenige die ook een eerste plaats veroverde dan als tweede eindigt. In de achtmeter-klasse vielen af Engeland en Argentinië, zoodat in de finale komen Holland, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Ita lië en Amerika. De strijd zal hier in hoofdzaak tusschen Holland, dat tweemaal, en Italië en Frank rijk, die ieder eenmaal de eerste plaats be zetten gaan. Vooral in deze klasse zal een Hollandsche overwinning groote voldoening geven, daar er hier hard voor gevochten is, terwijl Pluygers zijn zege in de zesmeter- klasse min of meer aan het uitvallen door averij van de Noor en den te ver doorgevoer- den onderlingen strijd van België en Dene marken dankt. Rest ons nog te vermelden, dat Denemar ken zijn tweede plaats Zaterdag verspeelde, daar het op protest van Pluygers werd uit gesloten. Heden hebben we rust. Morgen, Woensdag en Donderdag de finale. De uitslagen der 12-voets jollen is: le serie: 1. Noorwegen; 2. Zweden; 3. Duitschland. 2e serie: 1. Finland; 2. Holland (5 sec.); 3. Italië. Ook De Vries Lentsch komt dus in de finale. TALRIJKE hollandsche overwinningen. Mazairac in de halve beslissing 1 K.M. sprint wedstrijd. De opening van het Wielertournooi Za terdagavond zou om zeven uur de Olympi sche Wielerwedstrijden een aanvang ne men. In verband met het dreigende weer en dei vochtige baan werd het aanvangsuur op 8 uur bepaald. Op dat tijdstip waren slechts een 2000 toeschouwers aanwezig. Om onnaspeurlijke redenen werd nie't op tijd begonnen. Eerst om half negen knalde het startschot voor de eerste serie. Begonnen werd met de series van de 1 K.M. sprint, waarvan de uitslagen luiden als volgt: le serie: 1. Falck Hansen (Denemarken) laatste 200 M. 13 4/5 sec.; 2. Malvassi. 2e serie: 1. Beaufraud (Frankrijk) laatste 200 M. 13 3/5 sec.; 2. Donellv i(Ierland); 3. Schaffen (Oostenrijk). In de 3e serie verschijnt Mazairac (Ned.) aan den start legen Cozens (Engeland) en Juillet (Chili). De Hollander begon met del tweede plaats achter den Engelsman in te nemen. Na een goede 100 M. evenwel krijgt hij een lekke band en starten eerst Svergini (Italië), Standen (Australië) en Plume (Leth- land). Juist wanneer Standen naar voren gaat, wordt we'gëns een ongeval afgebeld. 5de serie: 1. van Massahove (België); 2. Koszulski (Polen), 3. Fals (Zwitserland), laatste 200 M. 13 2/5 sec. 6de serie: 1. Bernhardt (Duitschl.); 2. Davies (Canada) banddikte. Laatste 200 M> 13 3/5 seconde. Juist als het begint te druppelen, komen Mazairac met Cosen en Juillet ten tweede male aan den start. Ook in deze tweede se- riei van den Hollander ru9t geen zege, daar wegens een val van den Engelsman wordt afgebeld. Daar de baan te glad geworden is, wor den de wedstrijden afgelast tot Zondag savond. Toen kwamen dus allereerst aan den start Maizarac (Nederland) Juillet (Chili) en Cozens (Engeland). Na het startschot een gebalanceer met als resultaat, dat niet gereden doch gekro pen en zelfs de bel breng in dit tempo voor eerst geen verandering. Tot Maizarac in den voorlaatsten bocht e^ vandoor gaat en zonder al te groote in spanning met 3/4 wiellengte voor de*n Engebman over de streep gaat. Laatste 200 Meter 13 sec. Volgen Standen (Australië) Severgnöne (Italië) Plume (Lethland) en Jermo (Spanje). Wegens een lekke band wordt in de twee de ronde evenwel afgebeld. Vervolgens een repêchage rit tusschen den Zwitser Knaben- haus en den Chileen Juillet. vanuit den laatsten bocht door den Zwitser gewonnen. Laatste 200 Meter 14 4/5 sec. Dan wordt de afgebelde serie overgere den tusschen den Italiaan Severgnini, den Spanjaard Jermo, den Australiër Standen en den Letlander Plume. In een fraaien spurt door Standen gewon nen. Tweede Servergnini-lijd laatste 200 M. 13 1/5 seconde. De volgende rit is de repêchage van den Canadees Davies tegeh den Argentijn Mal vassi en den Italiaan Severgnini. die na eenig gebalanceer den kop neemt. Even voor de eindstreep schiet Malvassi uit de tweede positie naar voren en wint met ee'n banddikte. Tweede Severgnini. Laatste £00 Meter 13 2/5 sec. In de tweede repêchage rijden Donelly (Ierland). Plume (Letland) en de Pool Kos- zutski. In een langen en feilen spurt wint de laatste. Tweede Donelly. Laatste 200 M. 12 4/5 seconde. In de volgende repechage komen aan den start Cosens (Engeland), Jermo (Spanje) en Djavid (Turkije). Na de eerste ronde te heb ben gekropen, gaat de Spanjaard er voor de Marathontribune tusschen uit, doch wordt op het laatste rechte eind door den Engelsch- man met een fietslengte geslagen. Laatste 200 M. 13 1/5 sec. De uitslagen van de kwart-finales der repechages luiden als volgt: le kwart-finale: 1. Koszulski (Polen); 2. Malvassi (Arg.) V» wiel; laatste 200 M. 12 4/5 sec. 2e kwart-finale: Bernhardt (Dtl.); 2. Van Massuhave (Belg.), miniem verschil; laatste 200 M. 13 2/5 sec. Standen (Australië) en Mazairac (Neder land) rijden vervolgens de derde kwart finale. balanceeren langdurig, waarbij de Australiër den kop moest nemen. Kruipend gaat het onder door de bochten, zoo mogelijk nog langzamer en een kunst op zichzelf. Ook de bel brengt hierin vooreerst geen verande ring. In den voorlaatsten bocht neemt de> Australiër een voorsprong van een lengte. Bij het uitkomen van den laatsten bocht is Maizarac gelijk om in een schitterend gere den eindspurt den Australiër met een half wiel lengte te slaan. Mazairac de man, die naar men zegt, niet „vechten" kan heeft met de laatsto 200 M. in 13 sec. een buitengewoon fraaien: wedstrijd gereden. Vervolgens wint de Fransehman Beaufaud de volgende kwart-finale van den Argentijn Malvassi. Laatste pOO M. 13 2/5 sec. De Deen Falck Hansen slaat daarna den Pool Koszutski met een goed wiel lengte. Laatste! 200 M. 13 1/5 sec. Dan komt de rit over 1 K.M. tegen heï horloge, waarbij de volgende lijden worden gemaakt: Dayen (Frankrijk) 1 min. 15 scc.j Aerts (België) 1 min. 18 3/5 sec.; Bosch van Drakesteyn (Nederland) uit duizenden kelen enthousiast aangemoedigd 1 min. 15 1/5 sec.; Einsiedel (Duitschland) 1 min, 17 1/5 sec.; Rodriguez (Argentinië) 1 min. 18 2/5 sec.; Gray (Australië) 1 min. 15 3/5j sec.; Dusika (Oostenrijk) 1 min. 22 sec.; Eb der (Canada) 1 min. 19 sec.; Maillard (Chili)i 1 min. 20 sec.; Kerridge (Engeland) 1 min, 18 sec.; Donelly (Ierland) 1 min. 19 9ec.$ Callaneo (Italië) 1 min. 18 3/5 sec.; Lange( (Polen) 1 min. 18 sec.; Falck Hansen (Dene-j marken) 1 min. 14 2/5 sec.; Galib (Turkije) li min. 22 3/5 sec. De Nederlander Bosch van Drakesteyn! werd dus derde. Zonder voorafgaande aankondiging daaraan ontbreekt in het algemeen nog wel een en ander komt de Achtervolgingswedstrijd over 4 K.M, aan de orde. Frankrijk bindt den strijd aan tegen Chili, Hier zijn de Fran9chen beduidend sterker, Terwijl de spanning op zijn hoogst is, loope-t in de voorlaatste ronde in den bocht voofl de staantribune de Franschen hun tegen-* standers voorbij. Het was van de Franschen» Aumerle, Brossy en Trauloul een prachtig gereden race. Hierna komen de Engelsche en Turkschei ploegen in de baan. Het rijden der Turken! valt niet mee. Zienderoogen winnen de En* gelachen terrein en wanneer er nog dria ronden te rijden zijn loopen de Engelsche ij hun tegenstanders voorbij. Italië en Letland rijden de derde serie. Het duurt niet lang of de Letten zijn aan de( verliezende hand en in de laatste ronde ini den bocht voor de staantribune worden zijl zelfs gelapt. Dan volgt het groote moment van de zeeg interessante wedstrijden NederlandZwib seriand. De onzen Maas, Pijnenburg, Vaig der Horst en Bosch van Drakesteyn, zetten! er oogenblikkelijk onder daverende aanmoi digingen een stevig tempo in en loopen bij iedere ronde meer in. In de vijfde ronde valtj Pijnenburg in de bocht, doch de drie overi* gen gaan onvermoeid verder. Nog tweq ronden en nog 75 M. scheiden de onzen vanl de Zwitsers en terwijl heel het Stadion jubelt en juicht, lapt het subliem rijdende drietal de Zwitsers een paar meter voor de eind* streep. CanadaDuitschland wordt een ovenvin* ning voor de Duitschers; BelgiëPolen! idem voor de Belgen. Daarna komen de kwart-finales. Nadat Engeland van Frankrijk heeft gewonnen iü 5 min. 1 3/5 sec., rijdt Nederland tegen Pon len. Nederland is spoedig een weinig voor, doch weet dit weinige gestadig te vergroo* ten en wanneer nog vier ronden te rijden: zijn, bedraagt Holland's voorsprong zekeg een 50 Meter, zoo niet meer. De aanmoedi* gingen daveren door het Station. Holland! haalt er uit wat er aan kracht, fut en energie maar uit te halen is. En wanneer ftet schot knalt hebben de onzen zeker met een goede 200 M. gezegevierd in den woordde Slevenege. „Ik voel er anders niet veel voor, ging veel liever schilderen. Maar du ik eenmaal hier ben, niet waar?" Oswald zette zich op de punt van een dichtbij staande tafel, en na uit een zijner zakken papier, uit een anderen een hand vol tabak gehaald te hebben, begon hij een nieuwe sigaret te rollen. „Ik ben eens in den vooravond wezen kijken op de noodlottige plek, zooals een krantenman zou zeggen. Ik heb me altijd bijzonder geïnteresseerd voor dergelijke din gen, dikwijls gedacht, dat er wel iets van een detective in me stak." „Geef daar niet aan toe," zei Slevenege. ,,'t Is van dichtbij gezien lang zoo aardig Diet, als u denkt. Maar heeft u eenig idee gekregen, hoe het zich heeft toegedragen?"- „Dat zou wat al te gauw zijnl Daarvoor ken ik nog geen bijzonderheden genoeg. Maarik heb wat gevonden I" „Hèl" riep Stevenege uit. Wat dan?" „Een voorwerp," antwoordde Oswald. „Waar i9 het?" vroeg de detective. „Heeft d het bij u?" „Pas si béte, waarde vriend!" zei Oswald cynisch. Ik heb het vuil en wel laten liggen. Maar als u er lust in heeft, zal ik het u laten zien." Slevenege stond onmiddellijk op. „Ga mee," zeide hij, „dadelijk er heenV' Oswald nam hem mede naar buiten en voerde hem over de oude brug, langs de rivier en langs het pad door het bosch, dat Dij des morgens met Barbara Lansdale had bewandeld Op de plaats van den moord haalde hij een electrische zaklantaarh voor den dag en liet het licht daarvan schijnen over den grond aan den voet van den in puin gevallen muur, terwijl hij tegelijkertijd ïoot de punt van zijn schoen naar. een glin- 1 sterend voorwerp wees, dat tusschen het gras lag. Stevenege bukte zich en raapte het op. ,,Een schopjesguinje, een muntstuk uit 17871799, op welker keerzijde een schop- vormig schild is te zien, die aan een hor logeketting heeft gehangen," riep hij uit. „Van wien kan die zijn?" „Dat is nu juist iets, wat ik u raad uit te zoeken," merkte Oswald kalmpjes op. Hi] knipte zijn lantaarn uit en stak haar weer in den zak. „Nu," ging hij voort, ,,u heeft hel ding. en ik ga verder door het bosch naar de villa van den ouden heer Sheffield om met Barbie een praatje te maken. Dagt lk zie u morgen wel weer." Zonder zich verder om hem le bekomme ren verdween hij tusschen de boomen en Stevenege keerde alleen naar'de stad terug. Na even nagedacht te hebben, ging hij naar Detterling en legde hem de schopjesguinje voor. „Kent u deze munt?" vroeg hij. „Heeft u haar wel eens zien hangen aan iemand's horlogeketting?" Detterling wierp een blik op het geldstukje en liet een uitroep van verbazing hooren. „Lieve hemelt Die guinje is van Steven Whatmorel lk hem hem het ding zelf cadeau gedaan!" HOOFDSTUK VII. Er komt wat licht in de duisternis. Stevenege's speurdersinstinct kreeg door die verklaring een hernieuwden prikkel, maar zijn aangeboren voorzichtigheid deed hem tevens het hoold als in twijfel schud den. „Schopjesguinjes ziet men zeker niet eiken dag," opperde hij, „maai ze zijn Joch niet zoo erg zeldzaam. Is u wel zeker van wat u daar zegt?" „Zoo zeker als watl" antwoordde Detter ling met overtuiging. Hij draaide het munt stuk op zijn geopende hand om en met een beslist gebaar er zijn vinger opleggend, verklaarde hij nadrukkelijk: „Dil is de schopjesguinje, die ik aan Ste ven Whatmore heb gegeven I Ik zou haar onder duizend herkennen. Ze was van mijn vader, die haar van zijn vader had geërfd. Er staat een hoofdletter D op, en zie. daar is ze. Ze was erg afgesleten, toen ik haar bezat en u kan zien hoe ze is losgeraakt van het ringetje, waarmede ze aan den hor logeketting was vastgemaakt. Aan den rand is ze heelemaal uitgesleten. Neen zeker, het is de guinje van Whatmore, daar valt niet aan te twijfelent Maar heeft u haar gevon den? En waar?" Stevenege achtte het raadzaam voor het oogenblik Oswald Cleverley's naam niet in de zaak te mengen en antwoordde enkel, dat hij de munt had gevonden tusschen het gras op de plek van den moord. Detterling trok een bedenkelijk gezicht. „Dat ziet er slecht voor hem uit," bromde hij. „dat ziet er heel slecht voor hem uitl Ik heb op verschillende manieren nagegaan wat Whatmore dien dag heeft uitgevoerd, getracht uit te vinden hoe de dief het kasteel en het museum is binnengekomen zonder door Whatmore of zijn huishoudster te zijn opgemerkt en ik ben er niet precies achter kunnen komen. Ongetwijfeld kan men van meer dan één kant het kasteel binnengaan, maar doorgaans komen de bezoekers langs de portiersloge binnen en zetten hun naam in het vreemdelingenboek. Maar dat heeft de dief niet gedaan. Hij moet binnengeko men zijn door ongemerkt aan het andere einde over een muur te zijn geklommen. Maar ik ben er niet achter kunnen komen wat Whatmore dien morgen heeft uitge voerd. Als conservator had hij present moe ten zijn; er was voor hem geen reden tot afwezigheid En hij was er niet, heeft zelf erkend, dat hij een tijdlang weg is geweest. Waarvoor? We zullen dat nu moeten uit zoeken." „Dus u kan bewijzen dat de guinje hem toebehoort?" „Wis en driel Ik heb hem het muntje een tijd geleden gegeven," antwoordde Detter ling. „Hij had wat voor me gedaan, het een en ander in orde gebracht, kerkregisters voor me nagezocht en daar hij er liefhebberij in heeft oudheden te verzamelen, gaf ik hem het stukje ten geschenke. In plaats van het op te bergen, hing hij het aan zijn ket ting. Ik heb hem zelfs meer dan eens ge waarschuwd, dat hij op deze manier kans •liep het te verliezen I" „Wat ie die Whatmore eigenlijk voor een man?" vroeg Stevenege. „De heer Ollard deelde mij vanmiddag mede, dat het hem in zaken tegengeloopen was of zoo iels en dat het gemeentebestuur hem zijn tegenwoordig baantje heeft gegeven als een soort van tegemoetkoming." „Ja, dat is inderdaad het geval," verklaar de Detterling. „Zoo is hij aan zijn betrek king gekomen. Hij was altijd iemand, die goed op de hoogte was van de geschiedenis en de oudheden der stad en hij heeft zich een goed en bekwaam conservator getoond. Wat intusschen zijn karakter betreft, heeft hij één ondeugd en die is zijn ongeluk ge weest." „En wat is dat voor ondeugd? Drinkt hij?" vroeg Slevenege. „Neen, het is een matig mensch, maar hij doet aan wedden. Ik vermoed niet, dat hij daar tegenwoordig veel aan doet met zijn gering inkomen is hem dat niet mogelijk maar ik vermoed, dat hij nu en dan nog wel eens gokt. 't Is altijd zijn zwak geweest. Gek hé, van zoo'n bedaarden, stillen kerel?! Maar wat is er aan te doenl En wat moeten wij nu doen?" Stevenege dacht een paar minuten zwij- gend na. „Onder gewone omstandigheden," zei Hij ten slotte, „zou Whatmore zeer waarschijn lijk de politie in kennis hebben gesteld van zijn verlies, in de hoop, dat, als iemand da schopjesguinje mocht hebben gevonden, Iiij de munt bi] de politie zou hebben gedepo neerd. Blijkbaar heelt hij dat niet gedasn, Toch moei hij wel bemerkt hebben, dat hij de guinje miste. Nu, ik geloof niet, dat eu voor 't oogenblik iets behoeft gedaan te wor den, zeker niet vanavond nog. Morgenoch tend zou ik graag met u een rondgang door hel kasteel maken, inspecteur, teneinde mal er een juiste voorstelling van ie maken, hoe iemand binnen kan komen zonder da portiersloge te passeeren. Vervolgens moe ten wij wat meer te weten komen omtrent het doen en laten van Whatmore gedurende dezen morgen. Maar laten wij zorgen, dat hij zelf nieis vermoedt, dat men hem ver denkt of bewaakt." Na aan Detterling beloofd te hebben den volgenden morgen vroeg na 'l ontbijt bij hemt te komen, kuierde Stevenege naar 't Markt plein. Hel was hall tien en het was dood stil in het stadje. j {Wordt .vervolgd)". -."MI

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11