ZWEMMEN. SCHERMEN. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. 4 X 100 Heter estafette voor dames. Wereldrecord: 440 yards Engeland 49.8 fcec. Nederlandsch record: 54.2 sec. (Den [Haag). Twee series van vier ploegen. De beste (drie van elke serie komen in de finale. Eerste serie: Aan den start verschijnen [Nederland, Frankrijk, Zweden en Canada. Uitslag: 1. Canada 49.4 sec., 2. Neder land, 3. Frankrijk, 4. Zweden. Nederland heeft de tweede baan, doch is reeds na het tweede wisselpunt gepas seerd door Frankrijk, dat echter bij het derde wisselpunt struikelt. Nederland arriveert als zeer goede tweede De ploeg bestaat uit de dames: E. ter Horst, E. Aengenendt, M. Briejer en J. H. iGroos. Onze ploeg heeft aanzienlijk binnen Ne derlandsch recordtijd geloopen; tijd 50.2 s. De Canadeesche damesploeg maakte een pieuw wereldrecord (49.4 6ec.) Tweede serie: 1. Amerika 49.8 sec.j 2. Duitschland, 3. Italië. 4. België. I 3000 Heter hindernisloop. Olympisch record: Rato la (Finland) 9 tain. 33.6 sec. Aan den start verschijnen V. Ritola (Fin land), P. L. Nurmi (Finland), T. A. Lou kola (Finland), N .Eklöf (Zweden), M. Dal ton en W. O. Spencer (Amerika), Duquesne (Frankrijk), en Dartigues (Frankrijk), An derson (Finland). De eerste hindernis, de sloot, bezorgt Ritola een achterstand van 20 M., die zei!» '40 M. wordt en dien hij niet meer inhaalt. Heel het publiek wacht er op of Nurmi weer eens in de sloot duikelt, doch de vlie- jgende Fin heeft een goede les gehad. Hij springt eerst op het hek en vervolgens over het water. De Fin Loukola spurt vervol gens langzaam maar zeker naar voren en als nog 1000 M. moet worden geloopen, heeft hij een voorsprong vim wel 60 M. Daarachter volgen Nurmi en de beide Fran fcchen Duquesne en Da-rtigues. Vervolgens zet Nurmi er een vaartje achter, hij spurt de Franschen voorbij en neemt 15 M. voor sprong, doch als de bel voor de eindspurt klinkt, zit Loukola nog onbedreigd met 100 M. voorsprong op de eerste plaats. Terwijl Ritola opgeeft srpurt de Fin Anderson naar voren, hij pa/sseert het peleton en zonder strijd passeeren achtereenvolgens de drie Finnen Loukola, Nurmi en Anderson de finish. De uitslag is: 1. Loukola (Finland) 9 min. 21.8 sec.'; 2. P. Nurmi (Finland); 3. Anderson (Finland); {4. Eklöf (Zweden); 5. Dartigues (Frank rijk) 6. Duquesne (Frankrijk). De tijd van Loukola is een nieuw Olym pisch record. 4 X 400 Heter estafette voor heeren. Daarna worden de series verloopen van 'den 4 x 400 M. estafetteloop. Olympisch recordAmerika 3 min. 16 sec. [Nederlandsch record3 min. 28,4 sec. Drie series; de beide beste ploegen van felke serie komen in de finale. Eerste serie: 1. Amerika 3 min. 21.4 sec. B. Canada, 3. Engeland. Tweede serie: 1. Duitschland 3 min. 20.8 pee., 2. Zweden, 3. Italië. 4. Nederland. Onze ploeg bestoud uit M. v. d. Berge, [A. Hoogerwerff, A. Paulen en H. A. Broos. Derde serie1. Engeland, 3 min. 20 3/5 feec. 2. Frankrijk. DE LAATSTE DAG. Op den laatsten dag van het athletiek- lournooi was de belangstelling uitermate groot. Ongeveer 30.000 menschen bevolkten de tribunes. Als de klok van den Marathon toren twee uur aanwijst is het weer dreigend doch droog. Maar het voor athletiek feitelijk onontbeerlijke zonnetje ontbreekt. Ongeveer tegelijkertijd begint de estafetteloop voor dames en het hoogspringen voor dames. Finale 4 x 100 M. estafette voor dames. Aan den start komen Canada, Italië, Amerika, Duitschland, Nederland en Frank rijk. Het startschot knalt, doch Italië is te vroeg weg. Opnieuw wordt geschoten. Thans zijn allen goed weg. Nederland heeft de tweede baan, Duitschland loopt voorop. Bij de laatste wisseling zit Nederland nog goed, ongeveer op de derde plaats, doch door ze nuwen wordt slecht overgegeven en ondanks een felle eindspurt van mej. Groos eindigt Nederland als vijfde. 1. Canada, 48 4 sec.; 2. Amerika; 3. Duitschland; 4. Frankrijk; 5. Nederland; 6. Italië. De tijd van de Canadeesche ploeg is een nieuw wereldrecord. Onze dames liepen in 48.7 sec. Het oude wereldrecord bedroeg 48.8 sec. Finale 4 x 100 M. estafette voor heeren. Aan den start verschijnen Canada, Enge land, Duitschland, Frankrijk, Amerika en Zwitserland. Amerika start aan de binnenbaan, het geen het voordeel van gangmaken der an deren geeft, doch welke baan het slechtst is. De eerste start mislukt. Het tweede schot ketst. Dan gaat het zestal in razende vaart. Er wordt prachtig overgegeven. Uitslag; 1. Amerika, 41 sec.; 2. Duitsch land; 3. Engeland; 4. Frankrijk; 5. Zwitser land. Canada werd gedisqualificeerd. De Amerikaansche ploeg bestond uit Wykoff, Quinn, Borah en Russell. De Duitsche ploeg miste Wichmann we gens een spierblessuur. Körnig heeft de laat ste 100 Meter op grootsche wijze geloopen, doch de Amerikaan Russell was hem te snel. Finale 4 X 400 M. estafette voor heeren. Aan den start verschijnen Canada, Amerika, Zweden, Duitschland, Frankrijk en Enge land. Uitslag: 1. Amerika, 3 min. 14,2 sec.; 2. Duitschland; 3. Canada; 4. Zweden; 5. Enge land; 6. Frankrijk. De gemaakte tijd is een nieuw wereld- en Olympisch record! De Amerikaansche ploeg bestond uit Baird, Alderman, Spencer en Barbutti. Hoogspringen met aanloop voor dames. Wereldrecord: mej. C. Gy9olf (Nederland) 1.576 M. Twee series van twaalf. De dames, die 1.40 Meter springen, komen in de finale. Voor Nederland komen uit: Y. Buisma (Hoofddorp) en mej. C. Gysolf, die zich bei den in den eindstrijd plaatsten Mej. Buisma brengt het 9lechts tot 1.48 M. Op 1.54 M. zijn nog aan de dames Gysolf (Ned.), Vather- wood (Can.) en Shiley (Am.), evenals op 1.56 M. Weer gaat de lat 2 c.M. hooger en sprongen Gysolf en Shiley af. Miss Gather- wood haalt daarentegen een hoogte van 1.59 M. Onze landgenoote wint na overspringen den tweeden prijs; 3. mej. Shiley (Am.). Als dan de loopers voor den Marathon zijn gestart wordt het publiek bezig gehou den door een Lacrosse-demonstratie, een hal spel met behulp van een soort schepnetjes. Het was snel en woest, maar of het ons publiek tot enthousiasme heeft gebracht, mag worden betwijfeld. Tienkalnp. Het definitieve resultaat van den Tien kamp is: 1. Yrjöla (Finland) met 8,053,290 punten (wereldrecord); 2. A. E. J. Jarvïnen (Finl.) 7,931.500 punten; 3. K. Dohertv (Amerika) met 7.706.650 punten; 4. J. Stewart (Amer.) met 7.624.135 punten; 5. F. H. Churchill (Amerika) met 7.417.115 punten; 6. H. Jans- son (Zweden) met 7,274.850 punten; 8. A. R. Anderson (Zweden) 7,109,635 punten; H. Lindblad (Zweden) 7,071,425 punten. Moderne Vijfkamp. De uitslag van den Vijfkamp is als volgt: 1. Thofelt, Zweden; 2. Lindman, Zweden; 3. Kahl, Duitschland. 7. Tonnet, Nederland; 9. Van Rhijn, Ne derland; 24. Pasma, Nederland. MEJ. BRAÜN IN DE FINALE 400 H. VRIJE SLAG. Nederland wint den polowedstrijd tegen Zwitserland. Zaterdag hebben wij reeds de eerste drie series vermeld van de 1500 M. vrije slag voor heeren. In de 4e serie wint de Argentijn Zorrilla in 22 min. 21 2/5 sec. van den Ca nadees Ault. Wanneer de vijfde serie gaat aanvangen, begint het te stortregenen. Maar de bezoe kers laten zich niet afschrikken. Bij honder den komen nog belangstellenden binnen, daar in deze serie de Zweed Arne Borg, de Amerikaan Crabbe en de Australiër Charlton ingedeeld zijn. Om halfvier verschijnt Prins Hendrik in het Olympisch Zwemstadion. Direct daarna wordt gestart. Arne Borg neemt dadelijk de leiding. Zijn twee concurrenten blijven op gelijke hoogte, eenige tientallen meters achter hem gedu rende de eerste 600 M. Het onderling verschil blijft aldus over het grootste deel van den afstand. In de laatste baan spurten Charlton en Crabbe fel, doch zij kunnen Arne Borg niet inhalen. Met tien meter voorsprong tikt Arne Borg het eerste aan. Charlton laat op zijn beurt den Ameri kaan 3 M. achter zich. Vierde is de Duitsche Handschumacher, die 200 Meter achterblijft. De Philippijn blijft 300 M. achter. De tijd van Arne Borg is 20 min 14 1/5 sec., van Charlton 20 min. 17 2/5 sec. en van Crabbe 20 min. 17 4/5 sec. Tot dusver is Crabbe verreweg de snelste derde. 400 H. vrije slag voor dames. Wereldrecord: Mej. M. Norelius (Amerika) 5 min. 512/5 sec. Olympisch record: de zelfde 6 min. 2 1/5 sec. Vier series, de twee eersten van elke serie worden in de demi-finale geplaatst Eerste serie (6 deelneemsters): 1. Mej. Norelius (Amerika), 5 min. 4£ 2/5 sec.; 2. mej. Stewart (Engeland), 6 min. 12 2/5 sec.; 3. mej. Baumeister (Nederland), 6 min. 26 2/5 sec., die niet geplaatst wordt. De tijd van mej. Norelius is een nieuw wereld- en nieuw Olympisch record. Tweede serie: 1. Mc. Gary (Amerika) 6 min. 4 3/5 sec.2. Miss Tanner (Engeland) 6 min. 11 sec.3. Mies Davey (Australië) 6 min. 12 sec. De bekende zwemster Lotte Lehmaon wist zich niet te plaatsen. Derde serie: 1. Mc. Kim (Amerika) 6 min. 10 sec.; 2. Miller (Nieuw Zeeland) 6 min. 16 4/5 sec.3. Löwy (Oostenrijk) 6 min. 20 sec. Vierde serie: Mej. Braun heeft gelukkig geloot doordat in haar serie geen enkele Amerikaansche geplaatst ib. De Poolsche zwemster Izycka is niet aan den start verschenen. Zus Braun (Nederland) heeft dadelijk de leiding en vergroot voortdurend haar voor sprong. Onder daverende toejuichingen spurt zij op de finish af. Alle toeschouwers van het zwemstadion staan van hun zit plaatsen op om de Hollandsche zwemster toe te juichen. Wanneer zij het water ver laat, wordt zij onder groot gejubel door haar moeder omhelsd en daarna door tal- looze buitenlanders gelukgewenscht. Prins Hendrik volgde met groote belang stelling de race. Wanneer bekend gemaakt wordt, dat Zus Braun 5 min. 53 4/5 sec. over de baan gezwommen heeft, dus slechts even boven het wereldrecord (bovendien nieuw Ned. record) gaat er een gejubel op, dat minutenlang aanhoudt. Uitslag: Mej. Braun (Nederland) 6 min. 53 4/5 sec.; 2. Van der Goes (Zuid-Afrika) 6 min. 13/5 sec.3. Miss Mayne (Enge land) 6 min. 10 4/5 sec., die als snelste der de geplaatst wordt evenals Orabbe bij de 1500 M. voor heeren. DE TWEEDE DAG. Gistermiddag werden de wedstrijden voortgezet, onder groote publieke inte resse. Gelukkig is de voorlichting van het publiek hier uitstekend. De heer Slop, bestuurslid van den Ne- derlandschen Zwembond fungeert als me- gaphonist en deelt het publiek zelfs de kleinste bijzonderheden van de wedstrij den mede, terwijl hij ook de namen op geeft van degenen, die in de waterpoiv- wedstrijden doelpunten maken. Begonnen wordt met de beide demi-finales 1500 H. vrije slag heeren. De drie besten van elke demi-finale komen in de finale. Eerste serie: 1. Arne Borg (Zweden) 20 min. 42 sec.2. Zorilla (Argentinië) 21 min. 17 sec.3. Ault (Canada) 21 min. 33 3/5 s. Tweede serie: 1. Orabbe (Amerika) 20 min. 55 2/5 sec.; 2. Charlton (Australië) 20 min. 57 sec.; 3. Ruddy (Amerika) 21 min. 31 1/5 sec. Dan volgt de demi-finale 400 M. vrije slag voor dames. De drie besten komen in de finale: Eerste serie: 1. Miss Norelius (Amerika), 5 min. 58 sec.; 2. mej. v. d. Goes (Zuid- Afrika), 6 min. 1 3/5 sec.; 3. Stewart (Enge land), 6 min. 6 2/5 sec. Tweede serie: 1. Mej. Braun (Nederland), 6 min. 54 3/5 sec.; 2. Miss Mc Kim (Ame rika), 5 min. 55 sec.; 3. Miss Tanner (Enge land), 6 min. 59 sec. Het blijkt dus, dat mej. Braun een beteren tijd gemaakt heeft dan Miss Norelius in de eerste demi-finale, doch een minderen tijd dan Miss Norelius Zaterdag. In de finale komen dus twee Amerikaan sche, de Hollandsche mej. Braun en twee Engelsche zwemsters en de Zuid-Afrikaan- sche zwemster mej. v. d. Goes. Waterpolo. Zaterdag en Zondag zijn tevens eenige polowedstrijden gespeeld. Ziehier de uit slagen: HongarijeArgentinift 140; Tsjecho- Slowakije—Engeland 2—4; Spanje—Frank rijk o4; BelgiëIerland 111; Malta Luxemburg 31. Nederland won van Zwitserland met 11l. Onze ploeg bestond uit: doel: A. van 01st; achter: J. van Silfhout, Ko Kahler en A. H. van Senus; C. Leenheer, J. Scholte en Jacq. Kohier. Voor de rust bezorgen Leenheer met twee goals en Jacq. Köhler met een doelpunt Ne derland een veiligen 3O-voorsprong. Rust 30. Hoewel de Zwitsers na de rust door R. Mermoud een tegendoelpunt maakten, gaat het daarna van een leien dakje. Leenheer maakte drie doelpunten achtereen, daarna komen er twee van Jacq. Köhler en uit een strafworp brengt A. H. van Senus den stand op 91. Een tiende doelpunt is van Jacq. Köhler en even voor het eindsignaal zorgt Van Sillhout voor den elfden goal. Zoodat Nederland dus op fraaie wijze dezen wed strijd met 111 heeft gewonnen. HET LANDENTOURNOOI OP DEGEN. Weer een zege van Italië. 'Gelijk gemeld zat Nederland im de demi- finale van den 1 andenwedstrijd op degen. In de eerste ronde werd met 97 verloren van Tsjecho-Slowakije. In de tweede ronde was Kuypers vervangen door Van de Bran- deler, doch zonder resultaat. Ditmaal werd het 78 en 1 match nul, zoodat Nederland niet in de beslissing kwam. Nederland leidde aanvankelijk tegen. Portugal met 31, maar daarna werd bet 44, 57 en 78. De verdere resultaten waren: België won met 10 part. en 17 ontv. treff. van Spanje 6 met 24. Frankrijk won met 9 part. em 90 ontv. treff. van Amerika 4 met 27 (3 matches nul). Italië won met 13 part. en 10 ontv. treff. van Tsjecho-Slowakije 2 met 29 (1 coup double). De derde (laatste) ronde ging tusschen BelgiëAmerika, ItaliëNederland, Frank rijkSpanje en Portugal—Tsjecho-Slowa kije). De uitslagen van FTankrijk-Spanje en PortugalTsjecho-Slowakije waren: Frankrijk won met 12 part. en 11 ontv, treff. van Spanje 4 met 26; Portugal won met 10 part. en 7 ontv. treff 1 van Tsjecho- Slowakije 0 met 20 (gestaakt). De Nedprlandsche équipe bestond voor de laatste partij uit Labouchère, Drieber gen, Kuypers en v. d. Brandeler. De Itar lianen trokken met Agostoni, Riccardi, Bas- letta en Bortinetti. Hoewel de kansen voor Nederland verkeken waren, werden nog goede resultaten bereikt, welhoht ook toe te schrijven aan het feit, dat de Italianen toch reeds zeker waren van hun plaats in de finale. Na de eerste ronde stond de partij gelijk 22 door overwinningen van Kuypers en v. d. Brandeler op Agostini en Riccardi. De Italianen zorgden toen achter elkander voor 4 winstpartijen, waar na Kuypers, v. d Brandeler en Driebergen respectievelijk van Basletta, Bertinetti en Basletta wonnen. Na de 3e ronc^ was de stand 75 voor Italië. In de laatste ronde won Driebergen nog een partij van Berrt» netti, zoodat het slot kwam met een Ita- liaansche zege van 106. De resultaten der twee laatste partijen waren: België won met 7 part. en 13 ontv. treft, van Amerika 2 met 19. (3 coups doubles); match na 12 beurten gestaakt. Italië won met 10 partijen en 17 ontv, treff. van Nederland 6 en 24. In de beslissing komen dus: Frankrijk met 6 punten; Italië met 6 punten; België met 4 punten en Portugal met 4 punten. Afgevallen zijn Amerika en Tsjeteho-Slowa- kije elk met 2 punten en Spanje en Ne derland 0 punten. Gistermiddag om 1 uur ving de finale aatv. Voor de le ronde trokken Portugal— Frankrijk, en BelgiëItalië. Portugal trok met Noronha, Paredes, Silveira en Eca Leal, Frankrijk met R. Barbier, Massard, Buchard en Schmetz; België met X. de Beukelaar, E. Barbier, Tom en Deporte, en Italië met Riccardi, Minoli, Agostoni en Cornaggia. De eerste ronde verliep als volgt: Frankrijk won met 9 par. en 17 ontv. treff. van Portugal met 7 en 22. Italië won met 10 part. en 18 ontv. treft van België 6 met 23. De Franschman Buchard en de ItaEaan' Riccardi wonnen al hun partijen. De tweede ronde bracht Portugal tegen België en Frankrijk tegen Italië op de loopers. De resultaten dezer ronde waren: Italië won met 9 part. en 20 ontv. treff. van Frankrijk 7 met 21. Portugal won met 9 part. en f0 out?, treff. van België 7 met 21. De Laatste partijen gingen tusschen Poir» tugal en Italië en Frankrijk-België. De équipes bestonden uit: Portugal: Sassetti, Pavedes, Silveira en Eca Leal; Italië Riccardi, Minoldi, Agos toni en Cornaggia; Frankrijk: Massard, Schmetz, Amson en Buohajrd; België E. De heer J. Schoon (Nederland), die belast' is met de leiding der Olympische Schermwedstrijden. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr. G. KELLER. •14) „Zou het hiermee gaan?" vraagt hij. „Mag ik u eens zeggen, hoe het u vergaap zal?" zeg ik. „Nu, vóór u nog vijf mijl ver der is. loopt u op uw kousevoeten I" „Niet sterk genoeg dus?" vraagt hij weer. „Op geen stukken na," antwoord ik weer. „Die zolen gaan aan flarden op de puntige (brokken kalksteen." „Nu, zegt hij weer, dan zit er niets anders pp, dan me wat etevigers aan te schaffen." „In dat geval, zeg ik, neem ik de vrijheid u mede te deelen, dat u bij mij terecht kan. (Als u bij mij in den winkel komt, hier recht tegenover mijn naam is Hickingvóór li morgenochtend op weg gaat, zal ik u een behoorlijk paar leveren, u kan nergens in de slad beter terecht. „Heel graag," zegt hij toen, „ik ben u zeer dankbaar." „Ik u niet minder, meneer," antwoord ik daarop, „ik verzeker u, dat 't naar uw vol komen tevredenheid zal zijn." De heer Hicking zweeg even om een on derzoek in te stellen naar den inhoud van zijn glas en opgefrischt en met vernieuwde krachten vervolgde hij zijn verhaal. „Nu, meneer, klokke tien verscheen de vreemdeling, van morgen in mijn winkell En ik hielp hem aan een paar schoenen, die juist voor het doel geschikt waren mijn specialiteit en zij zaten hem alsof ze hem waren aangemeten! Ze kostten vijf en dertig shilling, en hij had geen oogen- blik bedenking tegen den prijs, hoewel, tusschen ons gezegd eii gezwegen, heeren, ik den indruk had, dat, wat hij aan zijn voelen had, hem niet half zooveel had ge kost. Hij trok de nieuwe schoenen aan en haalde zijn beurs voor den dag en ik zag, dat hij daarin bankpapier had zitten, het zijn, denk ik, drie of vier biljetten geweest. Hij haalde er een uit. „U heeft zeker wel geld terug, zegt hij, ik heb niet" genoeg zilver bij mij, juist mijn laatste kleine geld gebruikt om mijn logies te betalen." „Hoeveel is 't?" vroeg ik. „Een vijfponds- biljet?" „Neen," antwoordde hij, ,,'t is een biljet van twintig pond en ik heb het niet klei ner." Nu gaf hij het mij en ik zag, dat het echt was, daarvan niet. maar natuurlijk had ik niet genoeg wisselgeld in den winkel. „Heb maar een oogenblik geduld," zeg ik, dan wip ik even naar de bank." Ik ga daarheen, wissel het biljet en kom met het geld bij hem terug. Wij praatten nog een beetje over den weg, djen hij had te volgen en ik lichtte hem in omtrent het pad. dat door de bosschen naar de heide loopt. Toen hij op het punt stond heen te gaan, riep ik hem terug. „Meneer," zeg ik, „hoe moet ik aan met uw oude schoenen?" „Och," zei hij, „daar had ik nog niel aan gedacht. Nu," zei hij, „misschien wilt u wel de vriendelijkheid hebben ze per post pakket aan mijn adres te zenden?. U help.! me daarmede van een boel last af, daar ik ze moeilijk mee kan nemen." „Met genoegen," zei ik, „als u maar uw adres gelieft op te geven en een shilling voor het frankeeren." Dat heeft hij toen gedaan en hij begaf zich op weg.... op weg, heeren, voor zijn laatsten gang, zooals men wel eens zegt Daar.heeft u 't verhaall" Detterling keek met vragenden blik naar Slevenege, die intusschen zijn geliefkoosde pijp had opgestoken en onder het luisteren rustig had zitten rooken. Maar hij liet den schoenmaker nog niet los. „Zeg eens, welk adres gaf hij op," was zijn eerste vraag. „York, Archbishop street 83," antwoord de Hicking onmiddellijk. „Ik herinner mij dat duidelijk. En na tuurlijk heb ik het pakje daarheen gezonden aan den naam van Thomson.... S. Thom son." „Hoe heet de bank, waar u het geld heeft gewisseld?" vroeg Slevenege verder. „Nu, meneer, zooals de inspecteur ook weet. is er maar één bank in de stad. de Oude Alanschester Bank, meneer Ste- venege." „En u zei dus, dat de vreemdeling meer bankbiljetfen bezat, dat er geen van kleiner bedrag bij was?" ging Stevenge voort „Hoeveel kon u er in zijn beurs zien?" „Ik zou zoo zeggen, dat het er drie of vier kunnen geweest zijn," antwoordde Hicking na een oogenblik nadenken. „Ik bedoel drie of vier. nadat hij het eene er uit had gehaald, dat hij mij gaf.' Detlerling schudde het hoofd. „Als ze ieder van twintig pond zijn ge weest," zei hij peinzend, „dan zou dat be- teekenen, dat hij ongeveer honderd pond bij zich had, toen hij den winkel van den heer verliet. Maar wij hebben bevonden, dat hij niet veel geld op zak had, toen u hem vond. Maar dan heeft de moordenaar een flink slaatje geslagen, de noodmunten nog niet medegerekend." Stevenege hield nog steeds zijn blikken op den schoenmaker gevestigd. „U had hem achttien pond, vijf shilling van de twintig pond terug te geven, niet waar?" merkte hij tenslotte op. „Weet u nog in welken vorm u dat heeft gedaan?" „In drie bankjes van vijf pond, meneer Stevenege en het overige in klein papier en zilver," antwoordde Hicking onmiddellijk. „En ik heb ook gezien, dat de kassier van de bank de nummers der vijf ponds-biljetten opteekende, zoodat ze terug te vinden zijn." „Precies," stemde Stevenege toe. Hij stond op en keek naar Detterling. „Ik zou u even alleen willen spreken, in specteur." zei hij. „Misschien- wil de heer Hicking ons wel excuseeren?" Hicking antwoordde, dat hij zelf weg moest. Hij vertrok en Stevenege wendde zich tot Detterling: „Luister eens, doe mij het genoegen u in verbinding te stellen met de politie te York; er hangt een telefoon hier in den gang. Vraag haar of er een straat in hun =>tad is, die Archbishop street heet. Naar mijn over tuiging bestaat die niet." „Kent u York?" vroeg de inspecteur. „Geen duim er vanl" antwoordde Steve nege „Alleen wat er op de station-perrons van te lezen staatl Doch ik geloof eenvoudig niet, dat er een Archbishop street is. Zoek dat nu eens voor me uitl" Detterling verdween om aan zijn verzoek gevolg te geven en Stevenege sfopte zijn pijp opnieuw, schdhf een fauteuil bij den haard en ging zitten rooken en denken. Hij had reeds iets in zijn hoofd omtrent den diefstal der munten en den moord van den dief, maar het was nog zoo vaag, dat hij er ernstig en lang over na moest denken eer hij zich aan een conclusie waagde. Hij bleef eenigen tijd zillen peinzen, toen Detterling hoofdschuddend terugkeerde. „Precies als u dacht," verklaarde hij. ,.Er bestaat daar geen straat van dien naaml" „Dacht ik het niet! Een valsch adres! Wel bedankt intusschen voor de moeite, in specteur. Waar woont u. voor het geval ik u wil opzoeken?" „Naast het politie-bureau, een Suis met een erker." antwoordde Detterling. Deze vertrok daarop en Slevenege Bleef in 9omber gepeins verzonken waaruit hij na geruimen tijd werd gewekt door een zacht tikje op zijn schouder. Opkijkende zag hij Oswold Cleverley naast zich staan. En sigaret bengelde in den hoek van zijn won derlijk gevormde lippen en met een blik, waaruit voor een deel belangstelling, voor een ander deel vroolijkheid sprak, keek hij hem met zijn ook al zonderling gevormd ge laat aan. „Ilallol Is u daar?" riep Stevenege. „Niemand anders, voor zoover ik kan nas gaan." antwoordde Oswald. „En u is dus detective, nietwaar?" „Wie heeft u dat verteld?" vroeg Steve nege glimlachend. „Barbje Lansdale," antwoordde Oswald. „Ik sprak haar vanmiddag toen u bij haar ouden oom een bezoek had gebracht. Hm! gaat u zich ook in dat zaakje mengen?" „Ik ben er wel toe gedwongen!" aid- 3-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10