fi98te JAARGANG DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1928 No. 20977 KONINGIN EMMA 70 JAAR. STADSNIEUWS. OLYMPISCHE SPELEN. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. LEIDSCH DAGBLAD OAQBLAO VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cta per regel. Kleine Advertentiën uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden is er feestgedruisch in heel ons land. Overal wappert onze vaderlandsche driekleur, wordt Oranje gedragen. En kan het anders, nu H. M. de Koningin-Moeder een. mijlpaal in haar leven bereikt: haar 70slen verjaardag, dien zij in goede gezond heid en met groote opgewektheid kan her denken? Met groote opgewektheid, omdat zij met volle tevredenheid mag terugzien op haar werk in ons land. Zij viert haar verjaardag te midden van haar familie: onze Koningin en haar Gemaal en onze Prinses, haar kleindochter, en zij weet zich zeker van de liefde van ons Volk. Een liefde, die zij zich verworven heeft vanaf haar komst hier te lande in steeds sterkere male. Eerst als Koningin en Echtgenoote, toen als Regentes en Moeder, ten slotte als Koningin-Moeder. Na ons uitvoerig artikel in ons Blad van 50 April j.l., aan Koningin Emma gewijd, meenen wij hierover niet verder te behoe ven uitweiden. Alle recht is toen weder varen aan de drie hoofdkenmerken van haar karakter: eenvoudigheid, vriendelijkheid en liefdadigheid. Zij, Duifsche prinses van ge boorte, heeft getoond te zijn geworden Ne- derlandsche in hart en nieren. Eerste vrouwe van Nederland getuigde zij zich tijdens haar regentschap, tijdens de opvoeding van onze geliefde Koningin Wilhelmina en ook na haar terugtreden uit de regeeringszaken bleef zij Vrouwe van zieleadel. haar levens weg verlichtend door liefdadigheid en mede leven met heel ons Volk in vreugde en leed; vooral in leed Vanaf het moment, dat zij ons land betrad, heeft zij gestreefd niet naar vergankelijke eer en roem, maar naar een plaats in het hart van het Volk, waartoe zij was overge gaan. En dat hart behoort haar toe; in alle lagen 'van ons Volk klopt het warm voor Koningin Emma. Multatuli liet in zijn Vorstenschool ko ningin Louise zeggen: Der Vorsten plicht is hoog te staan! Hun voegt De middelmaat zoo min als 't lage. Mij Schijnt alles, wat niet hoog is, allerlaagst! Een eerzuil wil ik, jamaar niet Van steen. Ik wil 'n eerzuil in het hart des volks. Een eerezuil heeft Koninging Emma zich verworven in 't hart van ons Nederlandsche volk, dat haar meer dan dankbaar is voor hetgeen zij deed in trouwen, rusleloozen dienst voor Nederland en Oranje. Reeds meerdere malen gewerden haar de bewijzen van liefde en dank, heden zal zij ongetwijfeld deze nogmaals in velerlei vorm ontvangen als nieuw bewijs van groote aan hankelijkheid. Als aanloop voor de hulde, die haar begin volgend jaar wacht bij de herdenking van het feit, dat zij voor 50 jaar voor 'teerst onzen Nederlandschen bodera betrad. Als bescheiden begin van de uiting van den groolsten en zuiversten eerbied, die haar dan nog eens onomstootelijk zal be wijzen, welk een plaats zij inneemt in de volksziel van ons gansche land. DE VERJAARDAG VAN DE KONIGIN- MOEDER. Van feestelijkheden die ter gelegenheid van den verjaardag yan H.M. Koningin Em ma die heden den gezegenden leeftijd van zeventig jaar, den leeftijd der sterken be reikt, was hier in de morgenuren evenmin als in den vroegen middag nog niet heel veel te bespeuren. Eerst vanavond als de kantoren en fa brieken gesloten zijn zal men kunnen mer ken dat men ook in onze stad gaarne het ftest van H.M.'s verjaring viert en zeker zal het op en om de Korenbeurs, waar con cert en feestverlichting is, zoowel als el ders in de stad een gezellige, vroolijke druk te zijn. Van openbare gebouwen en van vele huizen van particulieren wapperde de drie kleur heden en ook de trams hadden de kleine vlaggetjes als naar gewoonte weer in top. Vanwege het Gemeentebestuur werd een telegram van gelukwensch aan H.M. ver zenden en het bestuur van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging. zond een telegram van den volgenden inhoud: „De Leidsche Christelijke Oranjevereeni ging, verheugd met heel ons Volk over den 70sten verjaardag van Uwe Majesteit, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk met dezen heerlijken dag, en bidt God dat Hij Uwe Majesteit nog vele jaren zegene en tot zegen stelle in het midden van een klein volk, dat de onvergetelijke Moeder en Groot moeder van het Koninklijk gezin liefhebbend draagt op Zijn groot hart." Hedenmorgen heeft het carillon van het Stadhuis, vaderlandsche liederen ton ge- hoore gebracht. De wagens van de H.T.M. ware,n met den nentakken en oranjerosetten. 10e KINDERZENDINGSFEEST VANWEGE HET KINDERZENDINGSCOMITé VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OP OUD-POELGEEST. Het stond er gistermorgen voor bovenge noemd feest slecht voor. De regen scheen wel den geheelen dag te zullen aanhouden. Gelukkig klaarde de lucht in den loop van den morgen wat op en bleef het tot onge veer half vijf droog. Toen viel het water in het feest, doch dapper weerstonden kleinen en grooten den regen, zoodat het program ma behoorlijk kon worden afgewerkt. On danks het vochtige weer waren er toch zeer veel dorstige kelen, die in de cantine lafe nis vonden door het drinken van limonade en melk. De regeling in de cantine bleek als altijd weer goed te zijn. In de pauzen werden door de kinderen wel 1000 glazen limonade en een 400 bekers melk genut tigd. benevens nog de koek die er bij werd rondgediend. Van Katwijk a. Zee waren twee booten gekomen, die een 500 personen aanbrachten, waaronder een kinderzang- koor onder leiding van den heer Nic. van Beelen, dat op zeer verdienstelijke wijze vier liederen heeft laten hooren. Uit Rijns burg kwamen 200 kinderen, terwijl uit Lei den 400 kinderen kwamen, benevens nog anderen, zoodat er totaal een 1S00 perso nen aanwezig waren. De voorzitter de heer J. Barens opende te ruim 2 uur het feest met gebed en een in leidend woord, waarin hij herinnerde aan vorige zendingsfeesten en constateerde dat de belangstelling niet verminderde, doch eerder vermeerderde en sprak de hoop uit dat ook dit feest weer mocht slagen. Ds. D. Kuilman van Leiden vertelde daar na iets van de jeugd van Albert Schweitzer, zendeling-arts in Afrika, die nog niet lang geleden ook te Leiden was geweest. Hij deed dit op zulk een aangename wijze, dat kinderen zoowel als volwassenen den spr. met alle aandacht volgden. Na de pauze vertelde zendeling J. van Muvlwijk onder het motto „Trouwe vrien den". iets van de Papoea's van Nieuw- Guinea, waarin vooral de trouw uitkwam van hen die met den zendeling op reis gin gen door het bosch en in de prauw. Ook deze spreker wist de kinderen te boeien. Als derde spreker trad hierna op de oud zendeling A. van Dijk met het onderwerp: „Sarma. of de zegen van het Evangelie", waarbij hij de jonge hoorders en hoorderes sen in den geest naar West-Java voerde, daar waar de Soendaneezen wonen. De levensgeschiedenis van dezen Sarma. werd nog door een groot aantal aangehoord, hoe wel toen reeds de regen er inviel. Toch kon, hoewel eenitrszins bekort, spreker zijn ver haal beëindigen. De heer van Dijk deed zich ook kennen als een prettig verteller. De heer J. F. de Heer, secretaris van het comité, sloot de rij der sprekers met een korte rede, waarin hij allen die hadden ge holpen om dit feest, ondanks het minder gunstige weer. fe doen slagen, hartelijk dankte, om vervolgens, even zes uur, met dankgebed te sluiten. VERSLAG VAN DEN KEURINGSDIENST VAN WAREN VOOR HET DISTRICT LEIDEN. Aan het uitvoerig en zeer gedocumenteerd verslag van bovengenoemden dienst ontlee- nen wij betreffende de werkzaamheden het volgende: Het aantal monsters, dat op het laborato rium werd onderzocht, vertoont bij dat van het vorige verslagjaar een niet onbelangrijke stijging en bedroeg 11.303. Ook het aantal verkoopplaatsen, pakhuizen en werkplaatsen dat werd geïnspecteerd is niet onbelangrijk vermeerderd. Het bedroeg in 1927: 3957. Opgemerkt zij. dat dit aantal alleen weer geeft de winkels enz., die grondig werden geïnspecteerd en waarbij zooveel doenlijk alle aanwezige voorraden werden gecontro leerd. Oppervlakkige inspecties zijn buiten beschouwing gelaten. De monsters, die op het laboratorium wer den onderzocht bestonden uit: Melk 7425, afgeroomde melk 54, karne melk 195, andere melkproducten 55. kaas 2, boter, melange en margarine 167. spijsvetten en oliën 285, worst en andere vleeschwaren 180. diverse meelsoorten 353, gedroogde vruchten en zaden 13, brood en gebak 84. Dagprogramma. VOOR VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Athletiek: 10 voor voorm.1 uur nam.: moderne vijfkamp cross-country 10 uur voorm.. tienkamp 100 M. hardloopen 11 uur voorm.: tienkamp verspringen; 2 uur nam.: 400 M. hardloopen (halve be slissing) en tienkamp kogelslooten; 2\h uur nam.: 5000 M. hardloopen (beslis sing); 3 uur nam. tienkamp hoogsprin gen; 4 uur nam.: 400 M. hardloopen (beslissing); 5 uur nam.: tienkamp 400 M. hardloopen. Grieksch-Romeinsch worstelen: 10 uur voorm.2 uur nam. en 6 uur nam.11 uur nam. Schermen: 9 uur voorm.1\U uur nam. Roeien: 9 uur voorm.1 uur nam. en 2 uur nam.6 uur nam. Zeilen: 10 uur voorm.5 uur nam. cacao en cacaoproducten 220, suiker, siroop, honing, snoepgoed, enz. 330, koffie en thee 110, koffiesurrogaten 57, specerijen en zout 444, alcoholische dranken 136, azijn 233, verdelgingsmiddelen voor insecten 15, vruch tensap 114. limonadesiroop e.d. 148. jam en huishoudjam 153, water 12. huishoude lijke artikelen 286, controle monsters 5. op verzoek van gemeentebesturen 20, op ver zoek van particulieren 170, diversen 37. Totaal 11.303. Als gevolg van de bevindingen door den keuringsdienst werden behalve een groot aantal aanwijzingen en aanmerkingen van mondelingen aard 2486 waarschuwingen uit gereikt en 2366 partijen afgekeurd en buiten consumptie gebracht. Bovendien werden 69 processen-verbaal opgemaakt van welke 'n staat aan het ver slag wordt toegevoegd. GEITENKEURING. De;hier ter stede gevestigde geitenfokkers- vereeniging hield gisteravond haar jaarlijk- sche stamboekkeuring. Het keuringsterrein was bereidwillig afgestaan door den heer L. v. Vliet. Als keurmeesters fungeerden de heeren H. Roest van Hoogvliet, landbouw- onderwijzer, en Zuidam, Rijksveeleeltconsu- lent uit Den Haag. Zulk een stambockkeu- ring kan alleen slagen als moeder natuur meewerkt. Dit bleek weer gisteravond, toen inplaats van slroomen van zegen, stroomen van regen op ons nederkwam. Toch waren er nog leden met hun dieren ter keuring gekomen. De geit van het lid J. van Sloot weg uit Oegstgeest verwierf de bondsmedaille en den wisselbeker. De geit van het lid B. Keizer won de medaille, eveneens uitgeloofd door den Prov. Bond. De heer P C. Slootweg uit Oegstgeest hoorde dat zijn geit de ver- eenigingsmedaille had behaald en de heer W. Smit won met zijn geit een zilveren me daille. De geit van het lid L. v. d. Kroft won een bronzen medaille, die van den heer P. van Vliet behaalde een kleine bronzen me daille. De voorzitter, de heer H. W. van Zijp, reikte met een klein toespraakje do prijzen uit. Een woord van hulde bracht hij aan de beide keurmeesters voor hun belangloos werk. Na den heer L. v. Vliet bedankt Ie hebben voor het afstaan van .zijn erf, was de keuring afgeloopen. BINNENLAND. De 70ste verjaardag van H. M. de Koningin-' Moeder. (Ie Blad). In kort geding is opheflina bevolen van het beslag op het Departement van Bniten- landsche Zaken. (Binnenland. 2e Blad). Een Fransch vliegtuig geland achter het Ameterdamsche Stadion. (Gemengd, 2e BI.), De jaarvergadering van het Nederl. Onderwijzersgenootschap te Den Bosch geopend. (Laatste Betichten, le Blad). Het Olympisch athletiektournooi: de Cana dees Williams, winnaar van de 100 M. wint ook de 200 M. hardloopen. (Sport. 3e Blad), Oe Amerikaan Carr verbetert het Olym pisch record polshoog. (Sport. 3e Blad). Onze landgenoote, mej. De Boer, in da finale van den floretwedstrijd voor dames. (Sport, 3e Blad). Het begin der roeiwedstrijden; een neder laag voor Gunther. (Sport, 3e Blad). (Men zie vervolg Olympische Spelen, lsle Blad). BUITENLAND. De Engelsche kabinetsraad over protectie of vrijhandel. (Buitenl. le Blad). Berichten over een uitzonderingstoestand in Polen. (Buitenl. le Blad). Kapitein Conrtney van de Azoren naar New-York vertrokken. (Buitenl. le Blad). Eenige spoorwegongevallen met dooden en gewonden. (Buitenl. en Tel. le Blad). Hevige onweders in Japan. (Tel. le BladX, EEN AVOND OM NOOIT TE VERGETEN. Als een avond om nooit te vergeten waa hij aangekondigd de avond voor het tuin- conccrt, dat het L. S. E. „Euterpe" in „Zo* merzorg" zou geven. Het is een avond om ziooit te vergeten geworden. In menig op zicht en voor menigeen. Jn de eerste plaats voor de leden van het ensemble en hun enorgieken leiden den heer Jan Noordanus Jr., die zich geen moeite hadden gespaard om met een keurig programma voor den dag te komen, een programma, dat men volko men beheerschte en waarmede de musici zeker een krachtiger applaus hadden ver- diend.dan dat waarmede zij zich gisteren moesten tevreden stellen. En ook den zang van den heer Van Egmond, uitstekend be geleid aan het klavier door mej. M. de Roode uit Oegstgeest, verdiende een grooter audito rium. De weinige luisteraars in de zaal van „Zomerzorg" hebben stellig genoten van de geboden kunst en zij zullen er geen spijt van gehad hebben den regen te hebben ge trotseerd. Het was echter jammer, dat het concert in den tuin, begunstigd door beter Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr. G. KELLER. U) Weer verviel hij in stilzwijgen, terwijl hij met een hand over zijn hoekige kin wreef. De bediende kwam met zijn blad met bestel lingen en verdween weder. Bransdale vuide de glazen, dronk op ouderwetsche beleefde wijze zijn bezoekers toe en wendde zich tot den detective. „Ik zou gaarne alle feiten naar tijdsorde van u willen hooren, mijnheer Stevenege," zeide hij. „Ik houd van orde en methode en Ik begrijp de dingen het best, wanneer de feiten mij in orde en regelmaat worden medegedeeld. Maar laat ik er dadelijk bij voegen dat u een aandachtig hoorder aan ®>j heeft." Stevenege schoof zijn 9toel wat dichter bij tafel en vertelde de feilen zooals deze in den loop van den dag waren gebeurd. De Amerikaan toonde daarbij, dat hij talent van luisteren bezat. Zwijgend bleef hij toehooren en elk feit van beteekenis liet hij door een hoofdknikje volgen. Ten slotte Wendde hij zich tot den burgemeester. „Het wil mij zoo toeschijnen, dat dit alles gevolg is van mijn bod. „De vermoorde J*a<I in ieder geval naar het schijnt er de hichl van gekregen dat iemand, in dit ge- Va' mijn persoon, bereid was om tiendui zend pond in contanten neer le leggen voor jbe munten. Maar nu die drukproef, meneer heeft u die bij ul" „Neen, ze berust bij de politie." „Maar u i9 wel overtuigd van den aard van het stukje papier? Het was dus een drukproef van een courant, een afdruk van een bericht?" vroeg Bransdale. „Zeker," antwoordde Stevenege, „daar valt geen oogenblik aan te twijfelen. Het leek mij een afgeknipt stuk van een proef van een galei met zetsel, een deel van een kolom berichten. Stadsnieuws of iets der gelijks, van een plaatselijk blad." „Het was dus niet geknipt uit een cou rant, die reeds was verschenen?" vroeg de Amerikaan. „Neen!'" antwoordde Stevenege beslist. „Het was een drukproef, natuurlijk slechts aan één zijde van het papier bedrukt." Bransdale stak zijn duimen in de arms gaten van zijn vest en met zijn sigaar in een hoek van den mond staarde hij in ge dachten verdiept naar de zoldering. ,,H'm!" zei hij tenslotte. „Intusschen, hoe was de schrijver van het bericht op de hoogte van de feilen? Want. laten wij niet vergeten" en hij keek Ollard met een veelzeggenden blik aan „dat was afge sproken, dat de onderhandelingen tusschen mij en den burgemeester geheim zouden b' ij ven 1" ..Maar van mijn kant is dat geheim niet geschonden!" haastte Ollard zich te verkla ren. „Ik heb tegenover geen sterveling er ooit maar een woord over gekikt! De mede- deeliugen in dat bericht, mijnheer Brans dale. zijn niet van mijn kant afkomslig „Nu," zei Bransdale met een droog lachje, „van mijn kant zeker ook niet. Ik heb aan niemand er iels over losgelaten! Een rare geschiedenis! Maar hoe vat de heer Stevenege als detective de zaak op?" Jk beschouw het als een toort van drie hoeks vraagstuk," antwoordde de detective, terwijl beide heeren zich tot hem wendden. „We moeten drie punten vasthouden. Voor eerst: wie is de doode? In het logement, waar hij zijn intrek had genomen, gaf hij op Samuel Thomson te heeten, beweerde een plezierreisje te maken en verklaarde van Darlington le komen. Naar mijn overtuiging waren dat allemaal leugens; uit den aard der werktuigen, welke ik in een verborgen zak op hem bevond, leid ik af, dat hij een beroepsinbreker was en mischien zou ik aan het hoofdbureau wel een en ander om trent hem te weten kunnen komen. De tweede vraag is- wie vermoordde den man en heeft de moordenaar de hand kunnen leg gen op de munten, welke de vermoorde naar mijn overtuiging in een vroeg ochtenduur uit het museum op het kasteel had geroofd? Die vraag behoort misschien meer tot de competentie van de plaatselijke politie hoe wel natuurlijk alles ten nauwste samen hangt. Maar u en den heer Ollard, mijnheer Bransdale. gaat de derde vraag het meeste aan en voor u is zij het belangrijkste. Dat is: hoe kreeg de man de drukproef in zijn be zit en ho<* kwam de schrijver van het be richt aan zijn inlichtingen?" „Precies!" zei Bransdale laconiek, „dat is juist de vraag „Maar," vervolgde Stevenege, met een blik naar den burgemeester, ,,de heer Ollard heeft mij omstandig medegedeeld, hoe hij verschillende brieven ontvangen heeft en wal hij er mede heeft gedaan. Van het oogenblik af. dat hij iets van u vernam, tot op dil oogenblik. heeft hij tegenover geen levende zie! van uw bod gerept, zelfs niet tegenover zijD eigen vrouw „Zelfs niet tot haail" riep de burgemees ter er tusschen in; „zelfs niet tot haar voor het eerst van mijn leven!" „En de heer Ollard heeft ook nooit uw brieven een oogenblik uit handen gegeven," ging Stevenege voort. „Hij heeft mij mede gedeeld, dat hij ze van den beginne af in een brandkast heeft bewaard, waarvan hij alleen de sleutels heeft. „Ja, dat is een feit, mijnheer," voegde de burgemeester er aan toe. „Dat is werkelijk een feit, mijnheer Bransdale. Achter slot en grendel, mijnheer, achter slot en grendel, werkelijk, dubbel achter slot!" Stevenege keek den Amerikaan eens aan; deze liet peinzend zijn hand over zijn kin gaan. „Ik begin tot mijn spijt te gelooven," zei de detective, „dat aan uw zijde de bron is te zoeken, waaruit het nieuwtje, is uitgelekt," zei hij kalm. „Aan uw kant!... te Londen. Bransdale keek hem peinzend aan. „Het zou mij genoegen doen als u kon ont dekken. hoe dat is geschied!" riep hij uit. „Het gaat in ieder geval boven mijn begrip. Want zooals ik reeds meer dan eens uit drukkelijk heb verklaard, heb ook ik het aan geen sterveling doen weten dat ik be reid was 10 000 pond voor die munten neer te tellen. Ik heb er niet aan ge-dachtMaar hoe komt u tot de onderstelling, dat iels van het geheim aan mijn kant zou zijn uitge lekt?" „Mag ik u eerst een paar vragen stellen?" vroeg Stevenege. Om te beginnen: u heeft kamers in het Savoy Hotel genomen, niet waar?" „Dat heb ik al dadelijk gedaan, toen ik in Engeland kwam." antwoordde Bransdaie. „Ik zit er al ongeveer ze9 k zeven weken. Ik heb er een smte gehuurd." „Good," ging Stevenege voort. „U voert ongetwijfeld een drukke correspondentie?n „Nu, niet zoo bijzonder druk," antwoordde Bransdale. „Ik ben niet in zaken en daar door zijn het uitsluitend particuliere brie ven." „Wat is dan daarmede uw gewoonte?" vroeg Stevenege. „Ik bedoel: schrijft u uw brieven eigenhandig of worden zij voor u getypt?" „Doorgaans laat ik al mijn brieven typen." antwoordde Bransdale. „Wat heeft u gedaan mei uw brieven, ter wijl u in het Savoy Hotel logeerde?" vroeg Stevenege verder. Bransdale keek hem eens aan, alvorens te antwoorden en Stevenege zag, dat hij een eenigszins anderen kijk op het gebeurde be gon te krijgen. Hij knikte, alsof hij wilde zeggen, dat hij begreep waar de detective op aanstuurde. „Nu," antwoordde hij wat gerekt, „laat ik u dat eens uitleggen. Ik was daar gewoon, dat eiken morgen na het ontbijt als ik door mijn post heen was. een beroepstypisle bij me kwam. Deze typiste nam stenografisch de door mij gedicteerde brieven op, ging dan weer naar haar kantoor en bracht mij des namiddags de getypte brieven terug, waar op ik ze natuurlijk teekende en ter post liet bezorgen. Zoo is mijn manier van wer ken geweest." „Precies," zei Stevenege, „en dat is juist de manier geweest, waarop het bericht om trent uw bod van tienduizend pond voor de Alanschestersche noodmunten uitgelekt is!" Maar Bransdale schudde ontkennend het hoofd. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1