AGENDA. BUITENLAND. De ondergang der „ltalia"-expeditie. FELEGRAMMEN. Dinsdag. Jcruël: Bijbclbespreking le 8 uur nam. Woensdag. SI a m p vv ij k: Korlebaan Draverijen, v m. 10 en nam. 2 uur. Donderdag. Pieterskerk: Tweede zomerconcert. Kwart over acht nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoosewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breeslraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags famiiiemalinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. schoenmakers alhier, voor zoover deze zijn aangesloten bij den Ned. Bond op Maandag 6 en Dinsdag 7 Augustus gesloten zullen zijn wëgens vacanlie. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Volw. Datum pers. Kinderen Totaal Maandag 23 Juli 29 1 30 Dinsdag 24 Juli 29 2 31 Woensdag 25 Juli 32 2 34 Donderdag 26 Juli 31 2 33 Vrijdag 27 Juli 31 2 33 Zaterdag 28 Juli 30 2 32 Totaal 182 11 193 DE ALGEMEENE TOESTAND. Kellogg's reis naar Parijs. De uitlevering der Duitschers. Naar-uit Washington wordt gemeld, is op een. pérsconferentie in het departement van buifènlandsche zaken den journalisten mee gedeeld, dat Kellogg terstond na de onder- teekening van het pact tot uitbanning van dert oorlog uit Parijs zal vertrekken en geen besprekingen over andere vraagstukken als de ontruiming .van bet Rijnland, de herzie ning van1 het Dawes-plan of het vraagstuk der intergeallieerde schulden zal voeren. De ontruiming van het Rijnland is een Europeesch vraagstuk, terwijl de kwestie der b.etalingen voor de schadevergoeding of de regeling der intergeal lieerde oorlogsschul- den mót bel pact niets ulslaande hébben. Mevr. Kellogg begeleidt haar man naar Parijs en het echtpaar kt°rt met de eerste boot, die na de onderteekening vertrekken zal, naar New York terug. De Duilsche gezant te Parijs, von Hoesch, heeft ccn bezoek gebracht bij Bcrlhelot, secretaris generaal van buitenlandsche za ken en plaatsvervanger van Briand en heeft naar verluidt, vrijwel zekerheid gekregen dat hot vlagincident van Zwcibrücken niet uitsluitend van een formeel juridisch stano- puht uit zal worden behandeld. Bcrlhelot zou zelfs bepaalde beloften hebben afgelegd en von Hoesch hebben verzekerd dat de Franschc regccring alles in het werk zal stellen ten einde de aangelegenheid op vriendschappelijke wijze te regelen. DUITSCHLAND. Financieel schandaal. Kr is epn groot schandaal ontdekt dcor be- driegelijke omwisseling van nieuwe stukken oorlogsleening tegen oude stukken'. Enkele jaren geleden waren bij verschil lende Duitsche gezantschappen, zoo bijvoor beeld in de Vereenigde Staten, Engeland, Ne derland en elders bijzondere afdeelingen op gericht ter behandeling van alle vragen van buitenlandsche bezitters van oorlogstee nin- gen. Zij, die aandeelen hadden in zooge naamd „oud bezit", die stukken vóór de in flatie voor goed geld gekocht, konden hun bezit bij deze instanties aanmelden ter ver krijging van hooge valuta. Reeds toen zijn reeds heel wat onregelmatigheden gepleegd, doordat nieuw bezit voor oud bezit werd aan gemeld. Ook Duitschers lieten toen hun tij dens de inflatie verworven aandeden in het buitenland als oud bezit aangeven. Het on derzoek zal nog wel maanden duren, aange zien het uiterst ingewikkeld is. De vele bui tenlanders die bij deze knoeierijen betrokken zjjn zullen wel nauwelijks kunnen worden vervolgd, maar het aantal Duitschers, dat in deze zaak een rol speelt, wordt met den dag giooter. Welke omvang de knoeierijen wel moeten hebben aangenomen, blijkt hieruit dat voor ongeveer twintig milliard oorlogs- leeningen in omloop zijn, terwijl 42 milliard oud bezit is opgegeven. Ook Hugo Stinncs Jr.. is in verband met deze zaak te Hamburg door den rechter van instructie verhoord, daar een der hoofdschul digen is zijn particulier secretaris von Waldon Ook bankier Kuncrt heeft blijkbaar een lei dende rol vervuld. OOSTENRIJK. Bela Kun uitgezet. Bela Kun is Zaterdag uit Oostenrijk geest. Per trein is hij naar Duitschland vervoerd, vanwaar hij per vliegtuig naar sovjet-Rusland zal worden gedirigeerd. ROEMENIE. Stabiliseering en leening. Naar de correspondent van dc ..Frank furter Zeitung" le Weenen meldt, heeft de Roemeensche regentschapsraad Vrijdag Ma- niu, den leider der boerenpartij, ontvangen. De regentschapsraad poogde Maniu van de monstraties, die de actie voor stabilisatie in gevaar kunnen brengen, af le houden. Maniu stond echter op het aftreden der tegenwoor dige regeering. De Roemeensche Kamer heeft Vrijdag avond de wetsontwerpen betreffende de voor bereiding voor de stabiliseering van de lei en betreffende de leening daarvoor goedgekeurd. Verder heeft de Kamer de overeenkomst met Frankrijk betreffende de oorlogsschulden ge ratificeerd, alsmede de overeenkomst tus- schen Roemenië en een Engelsche Bank. Zaterdag heeft ook de Senaat met bijna alge- meene stemmen de door de Kamer aange nomen wetsontwerpen goedgekeurd ZUID-SLA VIE. Wat de Kroaten eischen Nettuno. De nieuwe regcering kan niet op den steun der Kroaten rekenen. Op dcnzelfden dag waarop de skoepsjtina te Belgrado zal vergaderen, zullen de afge vaardigden der Kroatische partijen bijeen komen in het gebouw van den vroegeren Kroatischen Landdag. De Skoepsjtina zou deze week voor een of twee dagen vergaderen ten einde te besluiten tot het opheffen van de immuniteit van den afgevaardigde Rasjitst, die den aanslag in de skoepsjtina pleegde en van afgevaardigden die eventueel in de aangelegenheid door het gerechtshof zouden worden verhoord; daarna zou het Zuid-Slavische parlement met vacantie gaan. Raditsj verklaarde over zijn eischen: Bij de hervorming van Zuid-Slavië ver langen de Kroaten een totale scheiding tus- schen Kroatië cn Servië, en de vorming van een zelfstandigen slaat Kroatië, die met Servië slechts door een personeele Unie ver bonden moet zijn. De Koning van Servië moet ook Koning van Kroatië zijn, maar dit moet dan ook de eenige band zijn, die in de toekomst Serviërs en Kroaten verbindt. In alle andere kwesties moet Kroatië volkomen onafhankelijk zijn, zijn eigen parlement heb ben, zijn eigen regeering, zijn eigen leger enz., met andere woorden een vrijstaat Kroatië worden ongeveer zooals Ierland is. Deze totale scheiding tusschen Kroatië cn Servië is de eenige mogelijkheid voor een belerc verstandhouding tusschen de beide volken. De provincies, die aan Kroatië gren zen, nl. Woiwodina, Batsjka, Dalmaliö, Bosnië en Herzegowina benevens Slovenië, moeten het recht hebben vrij le kiezen tus schen een aansluiting bij Kroatië of bij Ser vië, dus tusschen Agram en Belgrado De Kroaten zullen geen enkelen van deze eischen laten vallen; integendeel, zij vormen het minimum, waarmede de Kroaten genoe gen zullen nemen. De termijn van afzegging of verlenging van liet Italiaansch Zuid-Slavische verdrag van vriendschap is verstreken. De Zuid-Slavische bladen vermoeden dat tusschen de regee- ringen van Rome en Belgrado een stilzwij gende overeenkomst is getroffen in dier voege dat men, gezien de hinnenlandsche moeilijk heden in Zuid-Slavië, hier voorloopig geen nadere aandacht aan zou hechten, maar zou doen alsof het verdrag reeds verlengd is. Op een gunstiger oogenblik zou dan de kwestie weder eens te berde worden gebracht BULGARIJE. Grensincident. Vrijdagavond om 8 uur werd eer. sergeant \ar. de Bulgaarsche grenswacht van post 5 te Nevrocop gedood door Griekscne sol dalen bij den Griekschen post no. 133, waarheen hij zich begeven had om den nacht dienst te regelen van twee naburige posten. /»an de Bulgaarsche grensoverheid werd order gegeven om te handelen volgens het reglement betreffende grensincidenten, dat opgemaakt is door de twee onzijdige clfi- cieren, die door den Volkenbond werden aangewezen na de gebeurtenissen te Petritsj in 1926. EGYPTE. De Wafd toch bijeen. l)e nationalistische leden van Senaat en Kamer hebben, het verbod der regeering tot het houden van bijeenkomsten trotseerend, in een particuliere woning vergaderd. Een motie werd aangenomen, houdende dat het parlement nog beslaat, cn volgens de grondwet gerechtigd is bijeen te komen, terwijl voorts het aftreden der regeering wordt geëischl. Nader wordt gemeld, dat 202 van de 335 leden dor beide Huizen de resolutie hebben onderleekend waarin verder wordt ver klaard. dat elke wettelijke maatregel van het tegenwoordig»- ministerie of door het kabinet gemaakte overeenkomsten van nul cn geener waarde zullen zijn cn openlijk wordt betuigd, dal het parlement tot Novem ber blijft bestaan. De aanwezigen zwoeren dc grondwet lot hun laatste snik le zullen verdedigen. CHINA. Japan en de V. St. tegenover elkaar. De correspondent van de „Times" merkt op. dat de V. S. de eerste wilden zijn, die de nationalistische regeering erkenden Zij hebben met dt onderteekening van hel ver drag een succes behaald Dat men in Japan ontevreden is over den gang van zaken, kan men begrijpen. De pers. zoo verneemt de Times uit Tokio, ver wijt Amerika, dat het is afgeweken van het beginsel van gemeenschappelijke actie van alle bij China betrokken mogendheden, welk beginsrl door de conferentie van Washington werd gehuldigd. Een der bla den spreekt op bitteren toon over het ge baar van Amerika, terwijl een oppbsitieblad de nota een „lage streek" noemt van het land. da! de conferentie van Washington bijeenriep, en nu tracht de tarieven te wijzi gen zonder met de andere acht mogendhe den rekening te houden In de et"stvolgende dagen wordt te Moekden 'én bijzondere afgezant der Japansche regeering verwacht, nl baron Ilayaschi. Als doel der reis wordt van Japansche zijde opgegeven deelneming aan de bijzettingsplechligheid van Tsjang-tso- lin. Echter schijnt daarachter een diploma tieke missie van beteekenis te moeten worden gezocht. Hayaschi zou nl. een aan bod voor een Japansche leening van CO millioen moeten overbrengen. Een onderhoud met Nobile Zappi bij Malmgreen's moeder. Dc „Times"-correspondent te Stockholm meldde Zaterdag: Generaal Nobile's trein, die ook de leden der Zweedsche hulp-expeditie vervoert, rijdt thans door Zweden. Op elk station langs dc .gevolgde route stond het volk opgehoopt, toen de trein voor bijkwam. Te Kiruna waren 3000 nieuwsgierigen, toen de Zweden en Italianen uitstegen om het sLitionsrcslaurant binnen te gaan. Opgemerkt werd. dat kapitein Lundborg zijn arm gaf aan Nobile, die kreupel liep. „Aftenbladct" publiceert bijzonderheden over een ontmoeting van zijn specialen cor respondent met generaal Nobile. De cor respondent meldt: V Precies'om 10 uur 's morgens kwamen kapitein Lundborg, met de luitenants Schyberg Christell cn Ekman cn de heer Snndslrö in den restauratiewagen. Een oogenblik later trad Nobile binnen, leunend op een slok en mank loopend. Mij wisselde handdrukken met ons en dankte ons voor onze begroeting. Hij is een vrij slanke man met grijzend haar en groote zwarte fonkelende oogen. Hij zag wat bleek, doch was levendig en spraakzaam. De conversatie werd in het Engelsch gevoerd. De generaal was geenszins ccn gebroken man. Nobile zelf merkte op, dat het eenige „gebrokene" aan hem zijn rechterbeen was. „Dit is signor Geccioni. die men voor dood had verklaard", zei dc generaal glim lachend terwijl hij op een langen, zwaar- gebouwden man weas, iels l>eneden den middelbaren leeftijd. Deze had sneeuwwit haar als gevolg van hetgeen hij op het Poolijs doorstaan had. Signor Cccéioni had een voet in wit ver band en noemde dal zijn „souvenir". Dc Zweden noemde de generaal pracht- K er. hij zeide niet te weten, hoe hen te danken. Zweden mag trotsch zijn op zijn vliegers. Op de vraag, of hij nog van meening was, dat luchtschepen heler waren dan vliegtuigen voor Noordpool-expedities. zeide Nobile- „Inderdaad. Doch cr kunnen oogen- blikken zijn. dat de mensch niet opce- wasschen is tegen de wilde krachten der natuur" Generaal Nóbije zeide verder, dat hij op 't oogenblik gc-en plannen had voor de toe komst. De generaal lachte om,het sprookje, dat de Ilaüa-mannen in verzegelde spoor wegwagens zonden reizen en leidde den correspondent door lied den trein. Zijn ge brekkig been noopte hem nu cn dan stil te slaan. De generaal uitte zijn diepsten dank voor allen, die tot redding van hem en zijn mannen hadden hijgedragen. In tegenstelling met andere berichten wordt gemeld dal Mariano zich nog steeds aan boord van de ..Ciila di Milnno". dus niet in het ziekenhuis bevindt. Wel wordt zijn overbrenging naar bet ziekenhuis over wogen. Om 0 uur Zaterdagavond, kwamen da Tin'ia non Ie Ma lino aan. Na enkele minu ten vertraging werd hun wagon van den I»i-u afgcknnneM en naar de haven gere den. waar de veerboot naar Kopenhagen "creed lag Zevenduizend mensehen' sloegen dc aankomst der Italianen gade. zegt de Crt", doch ofschoon het tol geenerlei de monstratie kwam. afgezien van een zwakke noeing om Ie fluiten nadat de veerboot de haven had verlaten, werd anderziids ook gcon enkele betuiging van hartelijkheid gegeven De menigte bleef in iizwe slilte naar Nobile, staren, die omringd door bloemen voor het raam van zijn wagon stond. Nadat de wagon op de veerboot was overgebracht, kwamen dc Zweedsche en Duilsche passagiers bij Nobile's venster staan cn begonnen met hem te praten, het geen Nobile bliikbaar zeer verheugde. Lachend sprak bij met hen. in de beste stemming, lerwiil de fototoestellen der persfotografen klikklakten in de duisternis, die onophoudelijk door do flitsen van het magnesiumlicht werd gebroken. Om tien uur 's avonds vertrok de veer boot en kwam anderhalf uur later te Kopen hagen aan. Zappi verliet de hoofdgroep le Krylbo en begaf zich naar Upsala en vandaar per auto naar Stockholm om Malmgreen's kom pas te overhandigen en verslag uit te bren gen van het gebeurde aan Malmgreen's moeder, die in de voorstad Appelviken woont, waarbij hij haar tevens een zak boek. horlogeketting en andere souvenirs, die op de „Ciite" achtergebleven waren, overhandigde Twee uur lang bleef Zappi hij mevrouw Malmgreen. Hij werd verge zeld door den Ilaliaanschen consul-generaal te Stockholm. Thulin. Ook de schoonzoon van mevr Malmgreen. dr. Fagerslen. was bij het onderhoud tegenwoordig. Zappi over handigde mevrouw Malmgreen onder meer een bouquet anjers, haar door Nobile ge bonden evenals een potje kasbloemen van hemzelf Een ring, dien Malmgreen eveneens aan zijn moeder wilde zenden, had Zappi hem, daar de handen van den Zweed te'ge zwollen waren, niet kunnen aftrekken. Volgens Zappi beeft Malmgreen bij den tocht over het ijs te veel van zichzelf ge vergd Hp was van begin af aan zeer zwak. zoodal zijn beide Italiaansche begeleiders alle bagage en proviand moesten dragen. Hij voelde loen zijn einde naderen en ver- zooh zijn beide kameraden hem te ver laten daar hij nog slechts een uur te leven had Hij legde zich in een eenizsz.ins beschutte .«meeuwholte om voor altiid in te slapen Hij wilde geen eten hebben daar liij vreesde dat daardoor zijn lijden slecht? verlengd zou worden. Alle pogingen om hem te bepraten, waren vergeefsch. Nadat de stervende hun een laatsten groet en zijn kompas voor zijn moeder had gegeven, gingen de beide Italianen verder. Eerst een maand later, toen zij reeds alle hoop hadden opgegeven, was plotseling de Russische vlieger verschenen, die ten slolte hun redding bewerkstelligde. In dit verband protesteerde Zappi beslist legen de Russische bewering, dat de vlieger drie mannen gezien zou hebben. Dc derde „man" was volgens hem niets anders ge weest dan een groote vlieger-overall. De tegen hem gerichte aanklachten, zoo zeide Zappi. hadden hem pijnlijk getroffen, maar hij was overtuigd, dat hij binnen niet al te langen lijd van al deze beschuldigingen gezuiverd zou worden. Dr. Fiigerslen verklaarde na Zappi's be zoek. aldus vermeldt „de Crt" nog verder, dat deze in ieder opzicht een eerlijken in druk had, gemaakt en dat zoowel mevrouw Malmgreen als hijzelf van dc waarheid van het meegedeelde overtuigd waren. Zappi sprak echter zeer slecht Engelsch cn dat was misschien ook een van de redenen, waardoor zooveel misverstanden tusschen Zappi en de Russen waren ontstaan. Mevrouw Malmgreen zelf verklaarde later eveneens, volkomen bevredigd te zijn door de verklaring van Zappi. Zij zeide- Ik kan niet anders doen dan Zappi gc- looven: hij sprak de waarheid." Zappi verliet Stockholm Zaterdagavond en voegde zich gisteren v-or hij £iin kame raden. waarna d-e gchccle groep Zaterdag te Kopenhagen de ries aanvaardden om Dinsdag te Rome aan te komen HET CONFLICT IN DE FNGELSCHE KATOENSPINNERIJ. LONDEN, 30 Juli. (V. D.) Naar uit Man chester gemeld wordt hebben op grond van het besluit van de Verccnigirig van Katoen spinnerij-eigenaren iceds enkele opzeggin gen plaats gehad. De stillegging der bedrij ven zal in den loop van deze of in het begin dor volgende week tegemoet gezien kunnen worden. De Bond van katoenspinners zal, naar men verwacht, pogingen doen tot over- eensteming le komen nog voor de stillegging aanvangt. Het uitvoerend comité van den J3ond zal Woensdag bijeenkomen. DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De spoor wegarbeiders uit verscheidene districten van Groot-Brit tannic zijn gisteren bijeenge komen en hebben de nieuwe loonregeling aangenomen. Deze bet eekent een besparing van 3 mil lioen pd.st. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE IN ENGELAND. LONDEN, 29 Juli. (Reuter). Eenige dui zenden vrouwen namen deel aan de commu nistische demonstratie in de open lucht te Londen ter uitgeleide van de vijftig vrou wen, de zoogenaamde vredesgezanten, be nevens nog vijftig arbe idea's vrouwen bij haar vertrek naar Rusland per sovjet- stoomschip. GRIEKSCH-TURKSCHE BESPREKING. LONDEN. 30 Juli (V.D.). Volgens berich ten uit Constantinopel deelt de semi-offi- cieele „Djuenhurijet" mede, dat de Turksche Minister van Buitenlandsche Zaken Tewfik Ruschdi Bey met den Minister-President van Griekenland Venizelos overeengekomen is op 20 Augustus te Karagalsch aan de Grieksche-Tufksche grens een bespreking te houden. TITULESCU AFGETREDEN. PARLJS, 30 Juli. (Belg. Tel. Ag.) L'it Boekarest wordt aan de Matin" gomeld, dat Titulescu, wegens meeningsversehillen over de eelning-kwestie, zijn ontslag heeft ingediend. Hij zou worden benoemd tot gezant te Londen. (Blijkt dit juist, dan zou dit wel eens kunnen beteek enen de val van het kabinet. Red. „L. D.") COMMUNISTEN GEARRESTEERD. KOPENHAGEN, 30 Juli. (Wolff). Uit Stockholm wordt gemeld, dat de directeur var. politie Agenblad desgevraagd hoeft medegedeeld eenige dagen geleden den Rus- sischen persvertegenwoordiger dr. Alexan- drowsk en den Russischen kantoorbediende Michelef, beiden verdacht van communisti sche propaganda, in hechtenis to hebben doen nemen. Een onderzoek is gaande. ONGEREGELDHEDEN IN ANGOLA? PARIJS, 30 Juli. (V. D.) Volgens een bericht uit Lissabon zou liet ook in Angola tot ongeregeldheden gekomen zyn. De regeering besloot de kruisers „Cosia" en „Laurensa" tot herstel van de orde er heen te zenden. EEN COMPLOT TEGEN DEN PRESIDENT VAN ARGENTINIË? PARIJS. 30 Juli (V.D.) Naar uit Buenos- Aires gemeld wordt heeft Senator Molinari medegedeeld, dat President Irigovon bijna het slachtoffer van een aanslag is geworden, l'eze mededeeling heeft de nood:_ opwin ding teweeggebracht. Molinari heeft ook de namen van zijn samenzweerders medege deeld. Men verwacht, dal onverwijld een bevel lol inhechtenisneming zal worden uit gegeven tegen den Gouverneur van de pro vincie San Juan dr. F. Cantoni. DE TOESTAND IN MEXICO. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De bladen melden uit Mexico, dat de toestand aldaar ongunstigèr is geworden tengevolge van o.-j weigering van president Calles om na af loop van zijn ambtstermijn op 1 December a.s. voorloopig president te blijven. In som mige kringen wordt de meening te kennen gegeven, dat andere generaals met kracht van wapenen zullen trachten zijn opvolger te worden. EEN VERKLARING VAN HERZOG. LONDEN, 30 Juli. (V.D.) Uit Johan nesburg wordt gemeld, dat Generaal Her zog aan de pers verklaard heeft, dat d® Unie van Zuid-Afrika het recht heeft haar eigen Gouverneur-Generaal aan te wijzen. Hij betwijfelt echter of de tijd hiervoor reeds rijp is. Voorts verklaarde hij, dat Zuid-Afrika niet den Koning van Engeland, doch wel den Engelschen Kroon erkent. UIT CHINA. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). Uit Shang hai wordt gemeld, dat de anti-Japansche boycot is hervat, voornamelijk als gevolg van de nationale anti-Japansche conferen tie, die de vorige week gehouden is ea waarvan op de laatste bijeenkomst een ma nifest werd gepubliceerd vol met heftige kritiek tegen Japan. LONDEN, 30 Juli. (V. D.) Volgens een bericht van de „Daily Telegraph" uit Tokio hebben tusschen den Japanschen miïiister- president, den Ckineeschen gezant te Tokio en een bijzondere gezant van de regeering van Nanking besprekingen plaats gehad. Naar verluidt, heeft de premier baron Tanaka er op gewezen, dat de Nanking-regeering, voor de hervatting van de onderhandelingen over de sluiting van een nieuw verdrag, haar nota, waarin de oplossing van het Japansch—Chineesche verdrag van 1896 wordt aangekondigd, zal dienen in te trekken, tiaar deze nota door Japan beschouwd wordt als een inbreuk op het internationale recht Baron Tanaka betoogde verder, dat Japan gaarne bereid is onderhandelingen te openen over een verdragsrevisie, indien de Nanking- regeering op verstandige wijze de Japansche regeering tegemoet treedt. Na afloop van de bespreking verklaarden de Chineesche vertegenwoordigers, dat zij zeer bevredigend is verloopen Het AmerikaanschChineesche handels verdrag zal, naar van officieele Japansefia zijde verklaard wordt, geen invloed op de Japansche politiek hebben. DE TERUGKEER DER GEREDDEN DER ITALIA. BERLIJN, 30 Juli. (Wolff). De Benou- wek, die Nobile heeft begeleid, is hier aangekomen en zal morgen zijn reis naar Fiaag voortzetten. WARNEMüNDE, 30 Juli. (V.D.) Gene raal Nobile cn zijn begeleiders zijn heden ochtend vroeg alhier uit Kopenhagen aan gekomen. In tegenstelling met de laatste berichten zal Nobile Berlijn niet aandoen, doch daarentegen den kortsten weg naar Italië kiezen, n.l. via Rostock. Ludwigs- lust, Magdeburg, Halle en Zuid-Duitsch- land. Nobile kwam te 8.54 te Sehwerin aan. wezig. De Italiaansche salonwagen was aan den trein aangehaakt .De vensters waren gedrapeerd, zoodat Nobile niet te zien was. Het perron werd door de beambten van de Schupo en de blauwe politie bewaakt! ONGEVALLEN IN ENGELAND. LONDEN, 30 Juni. (Reuter). Te Man chester is een vacantietrein. op een locomotief gelcopen. Een spoorwegbeambte is gedood, 25 passagiers werden licht gewond In Yorkshire is een autobus omgevallen. Alle passagiers, 40 in getal, zijn gekwetst, ERNSTIG ONGEVAL OP BEU LUCHTSPOORWEG TE NEW-YORK. NEW-YORK, 30 Juli. (V.D.) Op den N.- Yorkschen luchtspoorweg heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad, waarbij niet minder dan 4G personen meerendeels zwaar gewond werden. Tengevolge van kortslui ting bleef een trein in het duister staan. Een andere trein liep op den eersten in, waarbij drie wagens getelescopeerd wer den. Onder de inzittenden, in hoofdzaak pleizierreizigers, ontstond e-en wilde paniek. CAROUSSEL INGESTORT. PARIJS. 30 Juli. (V. D.) Te Tourcoing bij Lille heeft een ernstig ongeluk plaatsgehad. Het onderstuk van een in vollen vaart zijn- den draaimolen bezweek, met het gevolg, dal 7 personen zware verwondingen bekwa men. LANDBOUWMACHINES TEGEN KROONJUWEELEN. BERLIJN, 30 Juli. (V D.) Naar uit Te heran gemeld wordt heeft de Sjah van Per- zië bevel gegeven tot den verkoop van een aantal kroonjuweelen Voor de opbrengst, die vele millioenen gulden moet bedragen zullen in de Vereenigde Staten landbouw- machinerieën aangekocht worden. BOOT OMGESLAGEN. PARIJS. 30 Juli. (Wolff). Op een ri viertje in het dept. du Nord is een boot, waarin 13 personen gezeten waren, omge slagen. Twee vrouwen en twee kinderen ver dronken. NEGEN PERSONEN VERDRONKEN OSLO. 30 Juli. '.V. D.). Aan de Noorsi c kust is Zondag een motorboot, waarin zi h 10 personen bevonden, gezonken. Slechts een man kon gered worden Pp overige negen personen verdronken. TYPHUS-EPIDEMIE IN WEENEN. BERLIJN, 30 Juli (V.D.) Naar thans uit Weenen bericht wordt zijn eenige weken geleden verschillende personen, na hel i - bruik van melk, door buiktyphus aangetast. Negen personen zijn gestorven. Onder de dooden bevindt zich de eigenaar van de boerderij, waarvan de typhus-melk betrok ken werd, alsmede diens dochter. Nader wordt gemeld, dat het aantal lv- phusgevallen 70 bedraagt. Bijna 500 perso nen staan bovendien onder medisch toe zicht. SPOORWEGBRAND. GUERNSEY (Staat Wyoming), 30 Juli. (Reuter). Met een goederentrein, waarin ver scheidene tankwagens met petroleum, is een ongeluk gebeurd. In de verbrijzelde wagens ontstond brand. De lijken van 8 mannen, die als verstekelingen met den trein mee- 2—1 t

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2