69ste JAARGANG MAANDAG 30 JULI 1928 No. 20974 OLYMPISCHE SPELEN. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten LEIDSCH DAGBLAD OAQBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, PRIJS DER ADVERTENTEEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor cventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week O 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD/ lederen dag tijdens de Olympische Spelen zullen wij per bulletin de eind uitslagen bekend maken. In de Tijdingzaal van ons Bureau kan men zich dagelijks tusschen des morgens half negen en des middags half zes (des Zaterdags tot vier uur) van het geheele verloop van de bereikte resul taten in de verschillende sporten op de hoogte stellen. DE HOOFDREDACTIE. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemcenc kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. C. A. M. Cas- telein en rechtverkrijgenden, lot het oprich ten van een brood-, koek- en banketbakkerij in liet perceel Leege Weristeeg No. 5. kadas- straal bekend CtPmepnle Leiden. Sectie H. No. 2769: b. R. L. Kallenberg en rechtver krijgenden. lot het uilbrpiden van de brood- bakkerij in het perceel Hansenstraat No. 91. kadastraal hekend Gemeente Leiden. Sectie No. 3382. 026 AUG. L. REIMERINGER, Weth Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juli 1928. DE LEIDSCHE HOUT. Van den penningmeester vernemen wij, dat in de laatste weken van bekende inge zetenen voor de Leidsche Hout werden ont vangen twee giften elk van duizend gulden en twee van vijfhonderd, terwijl de sympa thieke gedachte van de 3 Octobervereeni- ging om bij den kaartenverkoop een toeslag te heffen voor den Hout. opgeleverd heeft f. 228.50. Verder vernamen wij uit goeden bron. dat binnenkort een circulaire zal wor den verspreid, waarin omtrent den Hout al lerlei bijzonderheden vermeld zullen wor den. MEVR. VAN ITALLIE—VAN EMBDEN LID VAN DE TWEEDE KAMER. Bij besluit van den wnd. voorzitter van het Centraal Stembureau van 26 Juli 1928 is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Statpn-Gencraa:. in de plaats van wijlen mr. S. J. L. van Aalten. mevrouw H. W. B. van llallie geb. van Embden, alhier. Mevrouw H. W. B. Van Itallie van Embden is geen vreemdeling in de politiek. In 1921 werd zij gekozen tot lid van den Leidschen gemeenteraad Den geheelen zittingsduur heeft zij dit ambt vervuld en slechts t°n gevolge verandering van de politieke situatie onder de partijen moest zij bij de laatste verkiezing haar plaats ruimen. Als raadslid begaf zij zich in den regel niet op het pad der kleine politiek, doch trachtie bij voorkeur de groote lijnen fe vatten. Al leen wanneer bet vrouwenbelangen betrof, stond zii steeds op de bres. Dezelfde ge dragslijn zagen wij haar volgen in het Col lege der Provinciale Staten van Zuid- Holland. Het is dan ook vooral de vrouwenbewe ging die haar reeds langen tijd geleden op den voorgrond bracht en voor het vrouwen kiesrecht is zij een der ijverigste en mee-t vooraanstaande voorvechtsters gewee-:t. Haar optreden ook op dit gebied heeft zich evenwel nooit gekenmerkt door felheid. Zij heeft steeds haar kracht gezocht in over tuigende argumenten en bezat en bezit uog de gave der welsprekendheid, waarmede zij haar gehoor volkomen weet te boeien. Ook in de Tweede Kamer zal zij naast haar partijgenoot? mevrouw Bakker-Xört nuttig werk kunnen doen. al zal het haar zwaar vallen, in alle opzichlen de in de maatschappelijke vraagstukken doorknee- den mr. Van Aalten te vervangen. Mevrouw van llallievan Éinbden werd den 22sten Ociober 1870 te Amsterdam ge boren en ontving een deugdelijke opvoeding zonder het doel om voor de wetenschap te worden opgeleid Zij bewoog zich aanvan kelijk vooral op litterair en kunstgebied, totdat zooals boven opgemerkt, de opko mende vrouwenbeweging haar ook op het maatschappelijk en politiek terrein naar voren drong. Tengevolge de benoeming van haar echt genoot tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit vestigde zij zich in 1907 .'n dcze gemeente waar zij in verschillende vereor.igingen en corporaties mede pen vooraanstaande plaats inneemt. OP 2 AUGUSTUS. Op Donderdag 2 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, zal de Koren beurs des avonds van gemeentewege worden verlicht. Het Leidsche Stedelijk Muziekcorps, di recteur de heer J. C. Geyp. zal alsdan op de verlichte Korenbeurs van 8 l/-i10 1/4 uur een concert geven. In verband hiermede vervalt het concert, dat morgenavond in het Kooipark zou wor den gegeven. SUCCESSEN VAN „WERKMANS WILSKRACHT De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" behaalde op het Internationaal Festival en marschconcours, gehouden in het Stadion te Hilversum op 27 en 28 de zer: een eersten prijs in den. marschwed- strijd met het hoogst aantal punten in hare afdeeling Cl55). Bij den afzonderlijken kamp tusschen de corpsen tambours, behaalden de tambours van „W. W." eveneens een eersten prijs, met lof der jury. terwijl de mailre zoo ge lukkig was op den maitreprijs beslag te leggen. In den eerc-wedstrijd tusschen de le prijs- winners behaalde „W. W." den hoogsten prijs, een uit de hand gedreven zilveren bokaal ter waarde van 150 gulden. Met een harlelijken gelukwensch werd dezen, door de winkeliers aangeboden bokaal, door den burgemeester van Hilver sum aan „W. W." uitgereikt. DRIE JUBILARISSEN. Bij de Coöp. „Vooruit". Bij de Coöperatie „Vooruit" alhier vierden dezer dagen drie geëmployeerden hun zil veren jubileum, liet zijn de heeren H. J. Plantfeber, ovenist; N. van der Linde. mr. bakker, en J. R. Baart, agent van bet fonds der Coöperatie. Zaterdagavond zijn de jubilarissen geza menlijk gehuldigd in een tot dit doel geor ganiseerd? feestelijke bijeenkomst in het Volksgebouw aan de Heerengracht. Namens het bestuur der coöperatie wer den den jubilarissen enveloppen met inhoud overhandigd en ook nog andere geschenken hadden zij in ontvangst te nemen. De Arbeiders-Muziekvereeniging „Nieuw- Leven brengt den heeren hedenavond een serenade Om 8 uur wordt van het Volks gebouw Ileercngrachl vertrokken en zoo zal achtereenvolgens naar de woningen van ie heeren Planifeber f Hansenstraat la), v. d. Linde (Sieboldtstr. 51) en Baart (Lage Rijn dijk 130) worden gemarcheerd. ARB. MUZIEKVEREEN. „NIEUW LEVEN". Tuinconcert. In den tuin V3n Zomerlust waar het gis teravond voor het onweder begon heerlijk zitten was. heeft de Arb. Muziekver. „Nieuw Leven" gisteravond een tuinconcert gege ven, dat wel door velen doch niet door zoo- velen werd bijgewoond als men zou hebben mogen verwachten. De thuisblijvers hebben ongelijk gehad, want het pittige Harmonie korps heeft de aanwezigen doen genieten van goede muziek en vooral de verschillende marschen wérden met schwung en uiterst correct ten gehoore gebracht. De mannen I van den heer J. B. Verdoorn gaan merk baar vooruit en ook de uitbreiding van het orkest met eenige leden blijkt gelukkig fe zijn en ten goede le- komen aan het peil van de kunst die „Nieuw Leven" te genieten geeft. De medewerking van de Arb. Zangver- eeniging ,.De Stem des Volks" werd ook gis teren weer een succes. Beheerscht en met gloed bracht het koor voor en na de pauze eenige fraaie liederen ten gehoore en niet hel minst heeft men weer genoten van de composities van den koordirigent en leider van De Slem den heer O W. de Nobel. Als altijd hêersehte er gpdurende de uit voering der verschillende muziek en zang- nummer« weer volkomen stilte in den te genwoordig keurig ingerichten cn aardig verlichtten tuin. waarin hel gisteren een waar genot was te verwijlen. Voor 't eindexamen H.d.c exlranei slaagde onze stadgenoot G .1. v. Bendegom. Dr W. P. Jorissen. lector in de anor- I ganische scheikunde aan de Universiteit I alhier, is benoemd tot cerelid der Neder- j landsche Chemische Vereeniging. De dames J. .1 Leder. M. C. Piekaar I en A. Maler slaagdon voor de acte nuttige 1 handwerken. Mej. dr. C. R. Rietveld te Utrecht is benoemd tot tijd. leerares in de wiskunde aan de Chr. H. B. S. alhier. Onze stadgenooten W. Ouwerkerk en J. M. Roos slaagden voor dé acte Ilandtee- kencn L. O. Op het Zaterdag gehouden muziek festival le Hilversum, behaalde de Mando lineclub „Krebusllipo" alhier in den marschwedslrijd een 2den prijs in afd. uit muntendheid. De marsch werd door dit orkest zittend gespeeld. In den intern, en nat. Zangwedslrijd georganiseerd door de Mannenzangveree- niging Liedertafel „Crescendo" te Den Haag behaalden de „Vcreenigde Zangers" te Leiden in de lsle afd. Mannenkoren A met algemeenc stemmen een derden prijs. Ze ven koren namen aan dezen wedstrijd deel. Gisteren maakten de ruim vijftig leden van de Leidsche Postharmonie met hunne vrouwen met de „Paulina" de rondvaart over de Zuid-IIollandsche meren mede. De directeur en diens echtgenoole de heer en mevrouw Bolderdijk maakten den tocht natuurlijk eveneens mee. 's Morgens te zes uur werd de reis reeds aanvaard. Gedurende de reis liet de muziek zich af en toe hooren wat de belangstelling wekte van de bewoners der plaatsen die werden gepasseerd Te halflien 's avonds kwam hel gezel schap weder behouden in Leiden terug. Aanslaande Zondag zal de Postharmonie een concert geven in Zomerzorg. Eenige uren na de plechtige opening der Olympische Spelen te Amsterdam wa ren de turners, die ons land ter Olympiade zullen vertegenwoordigen, Zaterdagavond onder leiding van den heer Metz reeds weer druk aan het oefenen in het mooie lokaal in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart. Wij hebben er even een kijkje genomen en waren aldus getuige van een kleine huldi ging. die wij hier niet geheel onvermeld wil len laten. Voor het front der turners heeft de heer Melz den concierge van het gebouw, den heer Van Dijk, en diens echtgenoote, toegesproken en hun beiden zeer hartelijk dank gebracht voor de vriendelijke wijze waarop zij steeds de turners hebben ont vangen en verzorgd. Als blijk van waardee ring schonk hij bun, namens allen, een fraai koperen Olympiade-wandbord, terwijl mevr. Van Dijft met een prachtig bouquet werd vereerd. In enkele woorden dankte de heer Van Dijk voor deze hulde, waarna de turners ten slotte een drietal donderende hoera's door het gebouw lieten weerklinken. Zaterdag vertoefde L. W. G. uit Sas- senheim eenigen tijd in het café „Eigenzorg" aan den Stationsweg, terwijl hij e'en doos waarin zich een paar schoenen bevonden, naast zich zette. Toen hij na eenigen tijd toevens wilde opslaan bleek de doos verdwenen. De politie' werd met het geval in kennis gesteld en stolde een onderzoek in dat echter nog niet tot de opsporing van den dader leidde. De heer L. G. W. had zich wel even van het terras waarop hij plaats genomen had verwijderd. Ifpt vermoeden rijst daardoor dat de doos in dien lijd is ontvreemd. BINNENLAND. Mevr. H. W. B. van Itallievan Embacn te Leiden, Tweede Kamerlid. (Stadsnieuws, le Blad.) Wetsontwerp ingediend, regelende den rechtstoestand van ambtenaren. (2e Blad.) Afscheid van ds. J. H. Mulder, van de Ned. Herv. Gem. te Zoeterwondc. (Uit de Omstreken (3e Blad.) Te Voorschoten is de echtgenoote van het Kamerlid Schaper bij een auto-ongeluk ge dood. (Gemengd. 2e BladJ Nog eenige ernstige aanrijdingen bij Eind hoven en Soest. (Gemengd, 2e Blad.) Opnieuw: de opening der Olympische Spe len. Indrukken en commentaren. (Sport, 3e Blad.) Op den eersten dag der Atletiekwedstrij den zijn alle Hollanders ofgevallen; ook Paulen en Van den Berge geslagen. (Sport, 3e Blad.) Bij het gewichtheffen wonnen onze land- genooten Scheffer en J. Verheijen ieder een derden prijs. (Sport, 3e Blad.) De Nederlandsche floret-equipe in de tweede rondo van het schermtoumooi. (Sport 3e Blad.) De Zwemfeesten van De Zijl. (Sport, 3e Blad.) Cricketoverwinningen van de Ajax-elftal- len te Schiedam. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. Inzake de uitlevering der Duitschers aan Frankrijk schijnt een overeenkomst moge lijk. (Buitenland, le Blad.) De eischen der Kroaten voor een zelf standig bestuur. (Buitenland, le Blad.) De Roemeensche minister Titulescu is af getreden. (Telegrammen, le Blad.) Beïa Kun is uit Oostenrijk verwijderd. (Buitenland, le Blad.) Interview met Nobile. Zappi bij Malm- grcen's moeder. (Buitenland, le Blad.) In het gebouw van de Zita-veree*niging aan het Noordeinde is gisteren door een onbekende een glasruit verbrijzeld. Zekere T. D. heeft bij de politie aan gifte gedaan dat hij op de Ste*enslraat door zekeren P. is mishandeld. P. zou P. D. een slomp od het linkeroog toegediend hebben, waardoor P. D. bloedend aan het oog ver wond werd. Onder verwijzing naar een desbetref fende advertentie voorkomende in dit blad, herinneren wij er aan dat de zaken der Door J S FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uil 't Engelsch door Mr. G. KELLER. 8) HOOFDSTUK IV. De oudheidkenner. Stevenege had aan dat meisje loopen denken, toen hij van de stad op weg was naar de villa. Zij was stilletjes weggegaan, na de politie den weg le hebben gewezen naar de open plek in het bosch en hij had hij de opwinding over de ontzettende ont dekking vergeten aan haar of aan Detter- hng haar naam te vragen. Bij de verrassing van hel onverwachte wederzien flapte hij er nu de eerste de beste veronderstelling uit. „Juffrouw Sheffield?" ..Pardon," antwoordde zij met een glim lachje. „Ik ben de nicht van mijnheer Shef field Mijn naam is Lansdale. Wenscht u mijnheer Sheffield te spreken? Komt u dan miaar binnen." Stevenege volgde haar door de gang naar een spreekkamertje, dat uitzag op den tuin. Zij deed de deur dicht en wendde zich tot hem. ..Mijnheer Sheffield is licht ongesteld," zeide zij zacht. „Hij begint op jaren te ko- fpen en heeft soms last van zijn hart. Van daag heeft hij een aanval van zijn kwaal ?f,had, hij was er erg door aangegrepen, toen ik thuis kwam na u in het bosch te hebben verlaten. Moet u hem over die zaak spreken? Hij is vrederechter cn dus kan hij misschien „Ja. ik wilde hem juist in die hoedanig heid spreken," antwoordde Stevenege „Ik kom van den burgemeester, den heer Ollard, vandaan. Het staat zoo met de zaak Hij weifelde een oogenblik, maar het ten slotte toch het verstandigst achtend precies te vertellen, hoe dc vork in den steel zat. ging hij snel voor: „Het staat zoo mpt dc zaak, juffrouw Lansdale. dal. terwijl ik in mijn verloftijd voor mijn plezier schilder, ik deleclieve van beroep ben. Ik ben ambtenaar bij Scotland Yard. afdeeling justitieole politie. Dat heb ik aan inspecteur Detlerling medegedeeld en ook mijnheer Ollard. waarop ze mij ge vraagd hebben hen een handje te helpen. Inlusschen is die zaak van vanochtend in gewikkeld geworden. De man. dien we vanmorgen hebben gevonden, is ongetwij feld vermoord Doch er is meer. Men is tol ontdekking gekomen, dat de vermaarde noodmunten in het museum van het kasteel vanmorgen vroeg zijn gestolen en er is alle reden om te gelooven, dat de vermoorde de dief is hij had inbrekerswerktuigen bij zich. En het heeft er allen schijn van, dat de moordenaa^ hem weer van de noodmun ten beroofd heeft: zij zijn tenminste spoor loos verdwenen. Nu heeft mijnheer Ollard mij medegedeeld, dat de heer Sheffield meer dan eenig ander ingezetene van Alansches- ter van die noodmunten afweet en onlangs een geïllustreerd artikel er over in de ..Times" heeft geschreven Daarom wilde ik hem een paar vragen doen. zijn antwoorden kunnen mij van nut zijn. Laat zijn toestand toe mij te ontvangen?" „Als u niet te veel tegen hem praat," ant woordde juffrouw Lansdale. „en niets zegt, dal hem opwindt...." „Ja maar." viel Stevenege haar in de rede, „maar daar gaat het juist om! Ik weet dat hij een groot oudheidkenner is cn zeer veel met deze stad en haar bezittingen op heeft Intusschen. weet hij reeds iets van wat er vanmorgen is gebeurd?" „Enkel de naakte feilen." antwoordde zij. Een onzer buren, mr. Selbourne, advocaat, is op weg naar huis bij ons blijven lunchen en vertelde hem. dat de noodmunten waren verdwenen. Natuurlijk had ik hem reeds iris medegedeeld omtrent het lijk, dat wij hadden gevonden. Meer weet hij op het cogenblik intusschen niet „Nu. feitelijk is er voor het opgenblik ook niets te welen." merkte Stevenege op. „Als ik dus den heer Sheffield even te 9preken vraag, deel hem dan, indien u dit gewenscht toeschijnt, mede. dat ik van den heer Ollard kom, voeg daarbij, wie ik ben en dat ik hem enkel een paar vragen wilde doen in verband met zijn artikel in de „Times". Nu goed" antwoordde zij. „ik zal het hem vragen. Wilt u intusschen niet gaan zitten? U zal wellicht een paar minuten geduld moeten oefenen." Zij ging de kamer uit. maar inplaats van zich te zetten op den door haar aangewezen stoel, ging Stevenege naar het raam en liet zijn blikken gaan door den tuin. een ouder- wetsch. vreedzaam stukje grond met scha duwrijke hoornen, mollige grasvelden en mooie bloemen. Er lag een atmosfeer van vreedzame rust over den tuin. welke strookte mei de stilte, die in 't huis heersch ip. Toen hel meisje de kamer verliet, had zij de deur een eindje open laten staan, maar geen geluid drong tot Slevenege's ooren door dan alleen het zachte, gestadige, ge tik van een oude klok in de gang. Hij was. vond hij, nog nimmer in zijn leven in zu'k een stil en rustig huis geweest. Het meisje kwam eerder terug dan hij ge dacht had en wenkte hem bij de deur. „Hij schijnt zich op het oogenblik nog al goed le gevoelen en zal u gaarne ontvan gen." zeide zij „Ik heb hem medegedeeld, wie u was en waarvoor u komt. Laat hem intusschen niet te veel pralen, als 't u be lieft." „Reken gerust op me." antwoordde Ste venege „Ik zal het hem niet le lastig maken." Hij volgde haar door de brecde, marme ren gang. waarin oude meubelen en andpre antiquiteiten stonden, tot een deur aan het andere einde er van. Zij opende deze en hij betrad een ruim vertrek, dat zijn licht ont ving door een groot raam, hetwelk uitzag op de rivier en het dal. waardoor deze kron kelde. Langs alle wanden van de kamer stonden boeken, tafels en kasten waren met boeken belegd, overal zag men boeken en papieren, alles sprak van rustige vreedzame studie Maar na een snellen blik om zhh Reen le hebben geworpen. liet Stevenege zijn oogpn rusten op den bewoner van het vertrek. Hij zag een oud man met eerwaar dig uiterlijk slank, wil van haar en baard en met 'n knap. gedistingeerd gezicht in een leuningstoel zitten. Hij had een shawl over zijn schoudprs en een plaid over zijn knieën geslagen en hoewel men bijna in het hartje van den zomer was brandde een lustig knappend vuur van houtblokken in den haard, waarnaast hij was gezeten. „Dit is mijnheer Stevenege. oom Charles," zeide juffrouw Landsdale, naar den detective wijzend. ,.U weet het goed. nietwaar, u mag niet te veel praten 1 Mijnheer Stevenego hoeft me beloofd, dat hij niet te druk zal zijn, en ik hoop, dal u beiden u aan onze afspraak zult houden." Met een flauw glimlachje knikte de heer Sheffield zijn nichtje toe en Stevenege's hui- ging beantwoordend met een ouderwelsch maar zeer beleefd hoofdknikje, noodigde hij hem uit op een stoel naast hem plaats lo nemen. Hij wierp uit een paar nog altijd levendige oogen een scherp onderzoekenden blik op zijn bezoeker. „Dus u is een detective?" opende hij het gesprek. „Een ambtenaar van Scotland Yard?" „Om u le dienen, mijnheer," antwoordde Stevenege. „En mijn nichtje vertelde mij, dat u boven dien een zeer bekwaam kunstenaar is," ging de oude heer. opnieuw glimlachend, voort. „Een wat wonderlijke combinatie, vindt u niet?" „Och, ieder mensch heeft zoo zijn liefheb berij. mijnheer," antwoordde Stevenege. „U wilt zeker zeggen, dat ieder mensch een liefhebberij moest hebben. Ja. dat hen ik met u eensl Doch ongelukkigerwijs hou den de meeste menschen er geen liefhebberij op na. Vandaar dat geluier. dat wij overal kunnen opmerken. Nu. laten we hef nu eens hebben over de gebeurtenissen van dezen morgen. Mijn nichtje vertelde me. dat u en Ollard deze al in den breede bespro ken hebt. De noodmunten zijn verdwenen, niel waar? Daar valt zeker niet aan fe twijfelen?" ^vVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1