AGENDA. Berson Hakken en Zolen 0.35 Wood-Milne Hakken 0.35 Zomer Inlegzolen p. p. 0.07 „DE CENTRALE" HAARLEMMERSTRAAT 74 De ondergang uer „ltalia"-expeditie. Als de Sociaal-Democraten aan de Regeering komen. QUATORZE JUILLET 1928. Zaterdag. Jeruël: Bidstond te' halfnegen. Katwijk Zee. Paviljoen: Groot Avondfeest. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Ned. Leger des Heils: 10 u. v.m., 31/, en 8 u. nam. samenkomsten. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Zomerlust: Tuinconcert van „Nieuw Le ven". 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Woensdag. Stomp wijk: Korlebaan Draverijen, ▼.m. 10 en nam. 2 uur. Donderdag. Pieterskerk: Tweede zomerconeert. Kwart over acht nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Thealer". Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juli tot en met Zondag 29 Juli waargenomen door de apotheken van de hoeren A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313, en G. F. Reyst, Steenstraat 35, telet 136. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 nur tot Maandagmorgen 8 nur waargenomen door de doctoren Boonacker, Janssens, Muyzert en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Ocgstgeestsche apotheek, De Kempenacrstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. RECLAME. 4174 dan verleden jaar. Deze omstandigheid bewijst duidelijk, dat de veronderstellin gen der Lilhausche regeering volkomen ongegrond zijn. Do nota verdedigt op besliste wijze het recht der Poolsche regeering om mililaire oeleningen te houden op haar grondgebied en stelt vast, dat de voortdurende Lilhau sche laktick. waardoor, onder beroep op onbevestigde persberichlen, oorlogszuchtige voornemen aan Polen worden toegeschre ven, een ernstig misbruik vormt dat door den Volkenbond niel geduld kan worden. De nota geelt de plechtige verzekering, dat de Poolsche regeering vreedzame ba trekkingen met Lilhauen wenscht en pro- tesleert legen de door de Lilhausche regee- ring toegepaste methode, die er op uit is een atmosfeer van onrust en oneerlijkheid te scheppen, om voor de oogen der wereld opinie de verantwoordelijkheid der Lithau- sche regeering wegens de mislukking der onderhandelingen mei Polen te ver sluieren. Waarschijnlijk zal dc sccrelaris-gcneraal van den Volkenbond dc Poolsche nota ter kennis brengen van de leden van den Ra„d van den Volkenbond. Verdere stappen in dit incident tusschcn Polen en Lithauen zul len eerst dan worden gedaan, wanneer bij zondere voorzorgsmaatregelen noodwendig genomen moeten werden. In toonaangevende Volkenbondskringen is men op hel oogenblik van meening, dal de legen 5 Augustus a.s te Koningsbergen bijeengeroepen conferentie tusschen Polen en Lithauen weinig kans op een positie! re sultaat biedt. Veeleer is men de opvatting toegedaan, dat de geschillen lusschen Polen en Lithauen, die een steeds scherperen vorm aannemen, in den loop van de volgende zit ting van den Raad van den Volkenbond en van de Volkenbondsvergadering grondig zul len worden besproken. BELGIE. Relletje in de Kamer. Een incident had plaats in de Kamer tijdens het debat over de legerwetten. De communist Jacquemotte had zijn redevoe ring beëindigd. Toen wierp hij plotseling handen vol communistische brochures on der de afgevaardigden en tegelijk regen den honderden brochures van de publieke tribune van communistische handlangers. Er zijn er 5 gearresteerd. DUITSCHLAND. Bet geval Lambacb. De groep Dresden van den Duitech- nationalen bond van handels- en kantoor bedienden heeft haar vertrouwen in den afgevaardigde Lambach uitgesproken en tevens het tegen den afgevaardigde genomen besluit betreurd. Men ziet dus, hoezeer deze kwestie de party verdeelt! FRANKRIJK. Om Ricklin en Rossé. Kunnen dr. Ricklin en Rossé, de twee auionomistische afgevaardigden uit den Iil- zas, die bij net proces te Colmar veroordeeld zijn en kort geleden kwijtschelding van straf hebben gekregen, nu zitting nemen in de Kamer Met deze vraag houden op het oogenblik Parijsche bladen zich bezig en het antwoord schijnt ontkennend le moeien luiden. Men meent, dat artikel 77 van het strafwetboek, dat Ricklin en Rossé is toe gepast, formeel is: het vernietigt de ver kiesbaarheid en deze wordt door de door den president van de republiek verleende gratie niet hersteld. Ricklin en Rossé, die vervolgd zijn naar feiten, gepleegd vóór hun verkiezing, waren dus niet verkiesbaar en kunnen bij gevolg niet proliteeren van de rechten, die het mandaat van Kamerlid geelt en dus niet in de Kamer zetelen. Aldus deze bladen. Maar of officieel ook zoo zal worden gedacht? ENGELAND. De begrooting aangenomen Loonsverlaging en uit sluiting Nienwe aarts bisschop van Canterbnry. Tydens het debat over de begrooting zeide Chuichill, dat, indien de ramingen bevestigd werden, er waarschijnlijk een overschot zou zijn van 14 millioen p. st. bij het tnnde van het tegenwoordige financieels jaar. Hrj zag geen reden waarom er eenige moeilijkheid zou zijn om de begrootingen der toekomstige jaren in evenwicht te brengen, stellig veel minder dan tijdens do stakingsperiode onder het tegenwoordige parlement. Men kan een redelijke en nol- male uitbreiding der inkomsten verwachten. Het Lagerhuis verwierp met 249 tegen 84 stemmen de motie 'der arbeiderspartij tct verwerping der begrooting, die daarop in derde lezing werd aangenomen. Sir Basil Peto, sinds 29 jaar conservatief Lagerhuislid voor Barnstaple, is uit de partij geïioolen, daar hij, volgens het oordeel van de whips een te onafhankelijke politiek voert. Hij zal nu als onafhankelijke zitten, daar zijn voornaamste aanhangers in zijn kiesdistrict hun vertrouwen In hem hebben behouden. Gisteren is een voorloopige overeenkomst voor 12 maanden tot stand gekomen tusschen de spoorwegmaatschappijen en de vakver- ttnigingen over een verlaging met 2l/j pet. van 13 Aug. af, van alle loonen en salarissen, met inbegrip der directeuren. De federatie van de werkgevers in de katoenweverijen heeft besloten op 11 Aug. tot uitsluiting over te gaan. Een half mil lioen arbeiders wordt door den maatregel getroffen. Gezien den datum, zullen wellicht echter nog bemiddelingspogingen worden gedaan. De Koning heeft Lang, den aartsbisschop van York, benoemd tot aartsbisschop van Canterbury en primaat van de Anglikaansche kerk in de plaats van Randall Davidson, die afgetreden is. Invloedrijke Engelsche mijneigenaars zijn bezig met een poging om een nationale organisatie van alle mijnen in den lande te stichten voor de regeling van den afzet van steenkool. Tot dit doel worden bijeenkomsten gehou den tusschen vertegenwoordigers van drie onderscheiden afzct-schema's, waarmee op het oogenblik proeven worden genomen, le. in Zuid-Wales, 2e, in Yorkshire en de daaraan grenzende graafschappen cn 3c in Schotland. Ook de eigenaars, die de an dere voor export werkende mijnen verte genwoordigen, nemen aan het overleg deel. ITALIË. Conscriptie-zwendel. De politie heeft een aantal jongelieden gearresteerd, die beschuldigd worden van het vervalschen van documenten dor Na tionale Militie, door iniddel waarvan lotc- lingen zich raison van een bedrag van 6000 Lire door anderen konden doen ver vangen. De organisatie stond onder lei ding van een vrouw. LETLAND. Communistische actie. Belangrijke documenten, in het bezit van de overheid, bevestigen, dat de gesloten bureaux te ltiga van de 12 vcireenigde vak bonden cn der verecniging voor d-e rechten van den mcnsch, verdekte organen van een onwettige communistische partij zijn, die de omverwerping van den staat beoogden. Zij ontvingen van de Letlandsche sectio der Derde Internationale 260.000 lat door bemiddeling van banken te Berlijn en Riga. De juiste vaststelling van het bedrag is moeilijk. ZUID-SLAVIE. Beschuldigingen van Stefan Raditsj. Naar aanleiding van de gebeurtenissen van 20 Juni heeft Stefan Raditsj 23 radicale algevaardigden uit de regeeringsmeerderheid beschuldigd, die een eigen club zouden hebben opgericht om door dobbeLsteenworp te beslissen, wie Raditsj zou dooden. De worp wees Ratsjitsj aan, die ook verplicht werd, op 20 Juni hem, Raditsj, of zichzelf te dooden. Ofschoon den dag tevoren Ratsjitsj's vrouw een ernstig ongeluk gekregen had, had Ratsjitsj geweigerd naar huis te reizen, met de verklaring, dat hij „een zeer ge wichtige, voor geen uitstel vatbare staats zaak" in Belgrado had af te wikkelen. Raditsj beschuldigt verder den president der skoeptsjina, Peritsj, den minister-president Wcekitsjewitsj, den hofmeester Jankowitsj en wenscht vastgesteld te zien, of werkelijk :w e'en loop van Juni tot den dag, dal de m.jjaad zou geschieden, Ratsjitsj vaak tot laat in den nacht in het huis dezer personen vertoefd heeft. AFGHANISTAN, Lener-reorganisatie. De koning van Afghanistan, Aman Oellah, heeft, naar berichten uit Ivabocl melden, een aanvang gemaakt met de reorganisatie van het Afghaansehe leger. Deze reorga nisatie zal onder leiding van Turksche of ficieren tot stand komen. CHINA. Verdrag met de V. St. geteekend. Het nieuwe tariefverdrag tusschen de Vereenigde Staten en China, waardoor China in het bezit komt van volkomen autonomie cp tariefgebied, is Woensdag te Peking onderteekend. Uit den aard der zaak wordt het voer de andere mogendheden en nu niet gemakke lijker op vooral niet voor Japan, nu Amerika behalve de facto ook in feiten de regeering van Nanking heeft erkend en haar volledige fiscale autonomie heeft aanvaard! BUITENLANDSCH GEMENGD. BOSCHBRAND IN HET SCHWARZWALD. Gistermiddag brak boven Triberg in het Schwarzwald vermoedelijk door het neer vallen van een vonk uit een locomotief, een boschbrand uit, die tengevolge van de groote droogte snel om zich heen greep Vier vijf hectaren werden door het vuur aangetast. Tegen 5 uur was men den brand in zoover meester, dat verdere uitbreiding uitgesloten schijnt. BRAND IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Gisternacht werden de twee bovenste étages van hel centrale ziekenhuis voor krankzinnigen le Tennessee, door brand verwoest. Van de 1272 patiënten maakte zicli een geweldige opwinding meester. 300 krankzinnigen, onder wie een groot aantal gevaarlijke zieken en ernstige misdadigers, ontsnapten, door een paniek bevangen, in dc omgeving van de stad cn renden door het veld, over de stralen en langs den spoorweg. Drie uur nadat dc brand ge- bluscht was, was het grootste gedeelte der vluchtelingen in het gesticht teruggebracht. Bij den brand is niemand omgekomen of gewond. DRIE DOODEN. Een tragisch ongeluk wordt uit Kovigo aan de bladen gemeld.vEen 8-jarig knaapje viel bij Guarda Veneta bij het spelen in de Po. Zijn moeder sprong hem na om hem te redden, doch daar zij niet zwemmen kon, verdronk zij. Een andere vrouw, die hij het reddingswerk wilde helpen, is eveneens verdronken. ZIJN HUIS IN DE LUCHT LATEN VLIEGEN Te Eidsftog heeft oen arbeider in dron kenschap zijn huis in do lucht laten vlie gen. Oogenschijnlijk wilde hij zjch en z;jn huisgezin dooden. Gelukkig echter had de vrouw intijds bemerkt dat haar van d?n man gevaar dreigde en had zij het huis met hare kinderen verlaten. Ondanks de ont zettende ontploffing werd de man als door een wonder slechts licht gewond. Vermoe delijk moet men de daad toeschrijven aan. zinsverbijstering door dronkenschap. MIJNONGEVAL. Gisteravond zijn in een mijn bij Sonders- hausen in Thüringen twee mijnwerkers door neervallend gesteente gedood en één ernstig gewond. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Een autocar, die tochten door dc Pyre neeën maakte, is bij Cerbère in een afgrond gestort. Van de inzittenden werden er 7 ernstig gewond. VLIEGONGEVAL. Bij een oefening boven Bordeaux is een vliegtuig, dat door een leerling-vlieger werd bestuurd, van een hoogte van 400 M. neer gestort. De bestuurder sprong met zijn val scherm uit het vliegtuig, doch kwam onge lukkigerwijze in de Gironde terecht, waar hij verdronk. SFOORWEGONGELUK IN ZUID-SLAVIË. Op de lijn BoedapestBelgrado botsten ten gevolge van een verkeerden wisselstand een goederentrein en een personentrein op elkaar. De beide locomotieven schoven in elkaar. Alle reizigers werden als door een wonder gered. Drie spoorwegbeambten wer den gedood. Mariano is volgens de berichten in de pers niet met de overige leden van de bc- pianning der „Italia" uit Narvik vertrok ken, omdat hij te zwak is. Hij bevindt zich nog in het ziekenhuis. De trein waarmeda generaal Nobile en de overige geredde manschappen van de „Italia" de terugreis naar het vaderland hebben aanvaard en waarmede ook de leden van de Zweedsche hulpexpeditie reisden, is gisteravond in de Noord-Zweedsche stad Kiruna aangekomen. Ongeveer drieduizend nieuwsgierigen ston den hier aan het stationde Zweden, die door hun landgenooten hartelijk werden begroet, begaven zich terstond naar de res tauratiezaal, de Italianen volgden later aarzelend dit voorbeeld. Kapitein Lund- borg stapte in den wagen, waarin de Itar- lianen reisden, om Nobile te halen en hem naar de restauratiezaal te brengen. Nobile moest op Limborgs arm steunenzoowel de generaal als zijn landgenooten zien er zeer afgemat uit. Nobile was in de restauratie- zaal erg zenuwachtig, maar toen hij later naar den trein terugkeerde, was hij be daarder geworden, vermoedelijk omdat de menigte zich uiterst kalm hield. Bij het vertrek van den trein kregen de Lweden een ovatie. door LEON BLUM. Leider der sociaal-democratische partij in Frankrijk. LEON BLUM. De' uitoefening van de regeeringsmacht door dc sociaal-democratische partijen bin nen het raam van het regime en de inrich tingen van het kapitalisme kan voor hen cmder bepaalde omstandigheden een onver mijdelijke verplichting vormen. Er kan niet de minste twijfel aan bestaan of dc sociaal - democratie tegenover zulke omstandigheden zal komen te slaan. Zij wordt langzamer hand de machtigste partij. Practisch zou er gec-n regeering mogelijk wezen, wanneer zij de leiding niet zou overnemen. Haar is inderdaad deze leiding al aangeboden. Het was haar onmogelijk om „neen" to zeggen. In zulke gevallen komt de noodzakelijkheid, waarin do socialistische partijen zich be vinden, om de regeeringsmacht ter hond te nemen, voorts uit het feit zelf, dat zij de parlementaire werkzaamheid v.iloc-'fenen. Het feit dat de sociaal-democraten het parlement bezigen als een terrein voor het voeren van den klasse-strijd legt op hen reeds de ver plichting om eventueel de regeeringsmacht uil le oefenen. Voor vier jaren heeft de Labour-partij zich in een gelijke positie' bevonden als r.u de sociaal-democratie, en zij heeft, voor zich alleen, een minderheids-regeering gevormd, omdat de traditie in Engeland zich verzet tegen het coalitie-stelsel, en wel op grond, dat men daar le lande eeuwen lang en met zeer weinige uitzonderingen alleen volkomen tegenover elkaar staande partijen en homo gene regeeringen kendo. In Duitschland daarentegen was de coalitie steeds gebruikc-'- lijk en ik geloof niet, dat men daar voor of na den oorlog ook maar ééne eensgezinde, homogene partijregeering gekend' heeft. Ramsay Mac Donald, die dc 9terkste fractie van een minderheid aanvoerde, kon zich on mogelijk onttrekken aan den roep van den koning, die. gehoorzamende aan de consti tutionele wetten, hem uilnoodigde een mi nisterie te vormen. Hermann Müller, als de vertegenwoordiger van de sterkste fractie van elke mogelijke meerderheid, vermocht dat evenmin. Noch de een, noch dc' ander mocht zich afvragen oT hij gelijk had of on gelijk. Zij moesten zich onderwerpen aan parlementaire gebruiken. Zij waren ver plicht „ja" te zeggen; zij waren gedwongen, de leiding te nemen. Wanneer wij in Frankrijk ons bevonden hadden in de positie van onze kameraden van de Labour Partij cn van de Duilsche sociaal-democratie, hadden wij letterlijk evenzoo gehandeld en wij zouden ook nu net zoo doen als zij, omdat het ons onmoge lijk zou geweest zijn, anders te handelen. Maar wanneer hebben wij ooit in hun positie verkeerd? Wanneer waren wij dan de sterkste frac tie van een meerderheid or van een oppo sitie? Wanneer heeft men cms dan de vor ming eener regeering toevertrouwd? Wan neer heeft men ons de rogeering opgedragen, hetzij om die alleen uit le oefenen, hetzij om andere politieke partijen daaraan le laten deelnemen? Nooit hebben wij ons bevonden in een positie, welke te vergelijken was met die der Labour Partij of der sociaal-demo cratie. Had men ons. evenals hen, aan het roer geroepen, ook wij zouden het aanbod hebben aanvaard. Riep men ons morgen daartoe, wij zouden ons wagen aan het avontuur, dat dergelijke omstandigheden bij den parlementairen toestand meebrengt. De besluiten welke wij genomen hebben op de socialistische congressen staan builen deze stelling, want zij hebben alleen betrek king op de deelname aan de regeering in engcren zin, d. w. z. op het optreden van socialisten in ministeries, welke door andere partijen gevormd en geleid worden. Evenwel noch in Engeland bij Ramsay Mac Donald, noch in Duitschland bij Her mann Müller ging of gaat het om een deel name aan de regeering in den zin, welken wij in Frankrijk daaraan hechten. Ramsay Mac Donald werd door den koning, en Her man Müller door den president der repu- blik met de regeeringsvorming belast. De e:-ne vormde die regecring homogeen alleen uit leden der Labour Partij; de andere stelde 'n coalitie samen, terwijl hij met andere par tijen onderhandelde, die de ministerieele macht met de sociaal-democratie zouden deelen. De eene regeerde in naam van een minderheid de andere beproeft, met 'n meer derheid le regeeren. Maar in de beide ge vallen is het de sociaal-democratie, die aan het roer werd geroepe'n. die de verantwoor delijkheid draagt en de richting aangeeft. De Labour Partij oefende de regeeringsmacht uitsluitend uit. de soc -democratie doet dat met het recht, dat de overmacht haar geeft. Het is niet de sociaal-democratie, maar het zijn de andere partijen, centrum, democraten wellicht de Duitsehe Volkspartij, die aan de regeeringsmacht ..deelnemen". Gaan wij nu over tot bespreking der re- geeringsverklaring van het nieuwe Kabinet. Hermann Müller verzekert al dadelijk bij het begin, dat de Duitsehe regeering elke^ gedachte aan revanche afwijst en verwerp!. I Hij verzekert met dezelfde beslistheid, dat Duitschland zal voortgaan de verplichtin gen te vervullen, welke het land zijn op gelegd krachlens het Dawes-plan en de verdragen van Londen; verder dat Duitsch land van harte zal meewerken aaD den ar beid van den Volkenbond en instemt met alle algemeene vredes- en ontwapenings verdragen. Het spreekt van zelf, dat de burgerlijke partijen zich daarover bijzonder verheugen, maar zij verwonderen zich er over, wat zeft ik: zij worden verontwaardigd dat Hermann Müller de conclusie uit deze premissen trekt en het vraagstuk van het Saargebied aan de orde stelt, dat vroegere ontruiming van de tweede Rijnzone eischt. terwijl hij tevens constateert, dat heel Duitschland de be ëindiging van die bezetting verlangt. Ziet ge nu wel, zoo schrijven zij, de Duitsehe socialisten blijven altijd dezelfde. Een naief zelfbedrog, om op den voorgrond te stellen, dat alleen doordat zij aan het roer gekomen zijn, in de buitenlandsche politiek van hun land iets veranderen zou. Weder om zijn de Fransche socialisten door hen teleurgesteld. Neen, de Fransche socialisten zijn door hen niet teleurgesteld. Zij hebben het mo ment niet afgewacht, dat het Kabinet van Hermann Müller gevormd zou wezen, om te verlangen, dat men aan de militaire be zetting een eind zou maken. Zij hebben het spontaan gedaan. Zij doen dat al sedert jaren, uit de eenige overweging, dat di\ het werkelijke belang van Frankrtjk is. Anderzijds was evenwel ook nieh» na tuurlijker dan de taal, die Hermann Müller sprak. Geheel Duitschland is doordrongen van de overtuiging, dat de handhaving van de militaire bezetting onvereenigbaar ie met d(j aanvaarding en de uitvoering van het Dawes-plan, met de verdragen van Locarno, met het opnemen van Duitschland in den Volkenbond. Het verschil tusschen de Duit sehe socialisten en de nationalisten bestaat hierin, dat de eersten gepoogd hebben al gemeene bevrediging le scheppen en toe nadering tot Frankrijk te bevorderen door het vervullen der noodzakelijke voorwaar den, door de handhaving der republikein-» sche instellingen, door de uitvoering van het herstel, terwijl de anderen hoopten op het herstel van het keizerrijk en mogelijk op een aan overwinningen rijken revanche- oorlog. De Duitsehe socialisten zijn dienteng^ volge volkomen getrouw aan hun eigen beginselen en de ware vraag is, op welke manier hun roep gehoor zal vinden bi| Frankrijk. De regeering van Hermann Müller tf gevormd onder omstandigheden, welke haar dwongen zich te beperken tot binnen- landsche hervormingen. Zij kan slechts aan het bewind blijven en succes hebben naar mate zij in staat zal wezen de tus schen Duitschland en Frankrijk nog han gende moeilijkheden te verlichten. Is onze regeering, op den grondslag der belangen van Frankrijk, bereid een politiek van Duitschland le ondersteunen niettegen staande den tegenstand van de republikei nen en democraten? Dat is de beslissende vraag. Dit jaar heeft dc regeering besloten een beetje leven in le blazen aan het feest van den „Quatorzc Juillet", dat den laatsten tijd veel van zijn populariteit begon te verlie zen. De oorlog, die de geregelde jaarlijksche viering van dezen nationalen feestdag wreed onderbroken had, heeft er de oorspronke lijke vroolijkheid van weggenomen, de ware blijdschap, waarmede drie dagen en drie nachten lang het volk zich overgaf aan de vreugde van muziek en dans. De laatste jaren was de traditie van het feest nog slechts vernieuwd en in eere ge houden op Monlparnasse door de menigten jonge menschen en nietsdoeners, die dat quartier bewonen, terwijl in de rest van Parijs om 2 uur 's nachts al de laatste dans- paartjes naar huis trokken en de muzikan ten hun instrumenten, waar niemand meer notitie van nam, omdat er niemand meer wès, maar in hun foudraals en étuis stopten. Het werd maar al te duidelijk, dat het Fransche nationale feest vooral door de vreemdelingen van Monlparnasse nog slechts met het ware enthousiasme gevierd werd. Dit jaar heeft de Parijsche gemeenteraad zich bijzonder edelmoedig geloond. Een prachtige subsidie is in het bijzonder ver strekt voor het met vlaggen versieren en illuminecren van een groot aantal openbare gebouwen; pleinen en kruispunten van groote straten werden overdekt met guir landes en doorkruist met slingers van kleu rige electrische lampjes. Overal estrades voor muziek-orkesten. Het kleinste kroegbaasje, dat er op gesteld is nieuwe klanten te lokken en zijn ouden klanten een pleziertje te doen. heeft toch minstens een harmonica-speler voor die dagen aangenomen. En wat Montmartre be treft. de straten in de nabijheid van de groote boulevards, en Montparnasse die hebben hun uiterste krachten ingespannen om den wil van de regeering en van den gemeenteraad bij te staan. In het quartier latin, dat sinds den oorlog zoo triestig is geworden, waaruil de Fran sche jeugd wel verbannen schijnt, of waar uit ze de vlucht schijnt le hebben genomen, terwijl ze al haar talrijke café's, bars en „bolles" overgelaten heeft aan de studenten uit Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Aziati sche landen, daar heeft dit jaar toch weer die Fransche jeugd, aangespoord en aange moedigd van hooger hand, consciëntieus zich aan de dansvreugden overgegeven. In luidruchtige troepen trokken de Fran sche studenten weer, zooals vroeger, van de eene wijk naar de andere, van Montmartre naar Monlparnasse. en van de boulevards naar Belleville, en mengden zich overal in de dichte menigte van dansende paartjes, meegesleept door het rhylhme van een char leston of black-bottom, waar ze met uitge laten sprongen aan deelnamen, die ze vaak 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2