fi9ste JAARGANG ZATERDAG 28 JULI 1928 No. 20973 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PP.ITS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverteiitic-n uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ona Blad gevestigd lijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advert. ntiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag» en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post f 2 35 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. afsluiting verkeer maresingel. Burgemeester en Wethouders van Leiden j brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met het verrichten van werkzaam heden ten behoeve van de centrale rioleering del Maresingel, nabij de brug van het Open baar Slachthuis, vanat Maandag 30 Jnli a.s. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten en dat het doorgaand rijverkcer over dien singel mitsdien vanaf dien datum zal zijn gestremd. ^180 AUG. L. REIMERINGER, Weth., Lo.-Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 28 Juli 1928. hongaren op bezoek. Wij vernemen, dat Aartshertog Albrecht van Hongarije met de door ons eerder gepu bliceerde Hongaarsche deputatie, Leiden bezoeken zal op Woensdag 8 Augustus a.s. Een comité van ontvangst is reeds ge vormd. Waarschijnlijk zal de aankomst uit Den Haag tegen 11 uur plaats vinden; het voornemen bestaat daarna de Universiteit en de Egyptische afdeeling van het Museum van Oudheden te bezichtigen. Om 1 uur zal de lunch worden aangeboden, te kwart voor drie vindt een samenkomst plaats in den Foyer der Stadsgehoorzaal. Het Leidsch Hongaarsch Comité heelt tot deze samenkomst do voormalige en tegen woordige pleegouders uit Leiden en om geving van de door dit comité geplaatsts Hcngaarsche kinderen uitgenoodigdde Aartshertog zal dan den dank der - gaarsche natie overbrengen aan de Ho.iu 1- sche pleegouders voor de goede zorgen, door hen aan zeer vele Hongaarsche kin deren besteed. apothekersexamen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heelt de faculteiten voor het studiejaar 1928—1929 voor het afnemen vai. het apothekersexamen versterkt met de na te noemen, niet tot de hoogleeraren of lectGren der universiteit behoorende des kundigen Dr. J. J. van Eek, privaatdocent aan de Rijksuniversiteit alhier; mej. dr. H. J. Steenhauer, privaatdocente aan de Rijks universiteit alhier; G. F. A. ten Boscti, oud-apotheker bij het Academisch Zieken huis alhier, wonende te 's-Gravenhage;^ A. H. Schirm, gemeent6-apotheker, te 's-Gra- venhage; dr. J. S. Meulenhoff, oud-ar-othe&er te 's-Gravenhage. de bioscopen. „C a s i n o-B i o s c o o p" vertoont deze week „Zijn laatste schurkenstreek", een goede Wild-West film in 5 acten, waarin Bob Reevers de hoofdrol vervuit. Deze film geefï fraai weer, hoe van de groot© kudden vee groote aantallen gestolen wordenj doch toont tevens, dat iemand met een beetje durf, daar wel iets tegen kan doen. Het einde is een afrekening met een scnurk.... en een verloving. „Tijger Roos" de tweede hoofdfilm. Is een goed gespeelde tragedie met Eleonora Ulric in de hoofdrol. Eerst maakt men kennis met een meisje, waarop twee jonge menschen verliefd zijn, Bruce Nort, een ingenieur en Michel Devlin, sergeant bij de bereden politie. Een geheimzinnige moord op dr. Glendering, die achteraf een groote schurk blijkt, volgt. Bruce wordt verdachi en Devlin leidt de pogingen tot opsporing terwijl Roos hem' verbergt, en tenslotte mei de wapenen in de hand zijn aftocht dekt. Bruce meldt zich echter vrijwillig aan om Roos uit de gevangenis te houden en krijgt later gratie. Sergeant Devlin, die eerlijk en rechtschapen is, schikt zich moedig in zijn verdriet, terwijl Roos zich als vrouw van Bruce naar deze begeeft. Een werkelijk spannende film van het begin tot net einde. In het Luxor-theater viert Tom M.x weer eens z'n triomfen en hij doet bet or de hem eigen wyze, die r.eeds opnieuw de aandacht der toeschouwers weet te boeien, hoezeer het thema dan ook bekend is. Tom, de Wcudlooper, is de jonge brave kerel, die opkomt voor de verdrukten; die telkens weer iemand in angstige oogenblikken te hulp komt en na vele moeilijkheden a»s overwinnaar te voorschijn komt. De liefce eener knappe jonge dame is de belooning voor zjjn vele opofferingen 1 „Carnaval", het nummer na de pauze, is van geheel anderen aard, doch ook hier is het per slot van rekening een spel van bedrog en liefde. Ellen Richter is ds be drogen vrouw, die kostbare antiquiteiten mei een valsche chèque betaald zag en daarna op zoek gaat naar haar edgendom, en zjj speelt deze rol vol leven en uitdrukking, daarin door haar medespelers op voortref- felyke wijze bijgestaan. Op het tooneel ziet men „De wonderen van Japan", zijnde een groot aantal goochel toeren, die het aanschouwen ten volle waard zijn. t Ofschoon in den zomer het warme weer in den regel weinig noodt tot bioscoop bezoek, is 't programma van het Trianon- theater deze week wel een kijkje waard. Na het journaal een aardige klucht „Ge vangene No. 13" gaat voor de pauze als eerste hoofdfilm „Een Pootige Kerel", waar in Fred Thomson en zijn wonderpaard „Silver King" de helden zijn. Dit is weer eens een echte Wild-West film, d.w.z. een film van wctslen strijd, bedrog, moed en slimheid en waarin Silver King een kleinen jongen redt uit de handen van een troep bandieten. Op het tooneel kragen we ditmaal mr. Heller in zijn „The Looping The Loop" tp<"-r rijwiel in een electrischen dooden- cirkel) te zien. Het geheim daarvan zullen we niet verklappen. Wel kunnen we zeggen, <ia; het een bijna ongelooflijke prestatie is, die hij levert. Mr. Heller ontving dan ook een welverdiend applaus. Na de pauze krijgen we als tweede hoofd film „De Dans-maniak" met Conrad Nagel en Claire Windsor in de hoofdrollen. Pennie Smith leert de dansleerares Verda Arnold kennen en na korten tijd gaat hij dansende het huwelijk in. Een jaar lang kan niets het geluk van de jonge menschen verstoren. Doch dan begint Penny ziin leventje van uitgaan en pretmaken weer cp te nemen en verwaarloost hij ten slotte in hevige mate zijn vrouwtje. Hij wordt dol verliefd op een gemaskerde danseres Va- lentma, die echter nauwelijks notitie van van hem neemt. Verda, die haar man voor zich wil houden, brengt Valentina een bezoek en beide vrouwen maken een plannetje op om Pennie van zijn dwaasheden te genezen. Hy wordt dan ook danig beet genomen en ten slotte komt hy (natuurlijk) tot de ont dekking, dat hij alleen van zyn vrouwtje houdt en alles wordt dan weer goed. HET ONWEDER VAN GISTEREN. Bij het onweder van gistermiddag, dat met hevige slagregens gepaard ging, heeft het ook danig gehagpld. Sleencn met een diameter van anderhalve centimeter vielen bij duizenden uit de lucht. Van schade heb- bn wij in Leiden niets vernomen. De dames G. Zwarts en M. Stol, alhier slaagden te Rotterdam voor het diploma Handenarbeid A (papier, karton en klei). Voor het examen nuttige handwerken slaagden de dames M. W. F. Stel, G. Zwarts alhier. De heer B. A. Bruins, alhier, is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië als adm. ambt. bij het Binn. Best. De heer H. G. Groenhoff. alhier, slaagde voor de acte van bekwaamheid voor onderwijs in Handelsterminologie en Handels correspondentie in de Fransche taal (M.O.). De heer W. J. M. Zandvliet, alhier, slaagde voor de hoofdacte. Woensdag 1 Augustus a.s. hoopt zus ter Alida Planjer haar 25-jarig jubileum :n het Diaconessenhui9 alhier !e vieren. Mej. R. H. Koning alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch M.O. akte A. Door dc Commissie van beheer der Gerei. Kerk alhier is gisteren aanbesteed de restauratie der Concistorie van de Kerk aan de Oude Vest. Ingeschreven is door: P. v. Hoven f.2381; .T. Warnaar f.2286; A. J. de Later Meijers f 2075. P. v. Rooijen Zirckzee f.2060; Alberts de Jong f. 2050; W. v. Dijk f. 1857 De gunning is nog aangehouden. De toestand van den jongeman Dcvilee die in het Elizabeth-ziekenhuis verpleegd wordt wegens een hem dezer dagen over komen ongeval, was hedenmorgen iets voor uitgaande. Twee 17-jarige jongens J. D. en H. O. zijn in het ouderlijk huis alhier ontvlucht. Door tusschenkomst van de recherche al hier zijn ze door de politie in De Beemster X.-H.) aangehouden en oo «rr.nsport naar hier gesteld. Aangehouden en overgebracht is de koopman J. M. F. V. alhier, tot het onder gaan van een maand gevangenisstraf. Omstreeks vijf uur gistermiddag heeft ec-n aanrijding plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, resp. bestuurd door den 21- jarige C. H. en door F. L. De door C. H. bestuurde auto geraakte daardoor via de leuning van de Kraaiersbrug, die verbrijzeld werd. te water. De chauffeur wist zich door het stukslaan van een ruit uit zijn benarde posilie to redden. Hij bekwam daarbij even wel een diepe smjwond in de muis van zijn hand. Door den E. H. D. moest hij verbonden worden. De auto werd later gelicht PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 JULI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. F. v. d. Wissel, van Aardenburg. Eglise Wallonne: matin a dix heures et deniie, Mr. A. Ie Gras, pasteur k Bois-le-Doc. Evang. Luth. Gem.: Voorm .halfelf, ds. J. Pb Makkink. Geref. Kerk in H. V. (Prediker): Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer P. v. d. Vloed, thcol. stud, te Rotterdam. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. hallelf, prof. dr. H. T. de Graaf. Vrije Kath Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf, Mis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Iïerv. Kerk (Julianastraat: Voorm. 10 uur ds. J. P. Buiskool van IJsselmonde; nam. 7 uur ds. Johs. Stchouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. 7 uur, ds J. de Bruin. Ned. Herv Kerk (Oudshoomscheweg'' Voorm. halfelf. dr. .1. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Ewold van Raamsdonkerveer Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. van Schelven van Wageningen. Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat): Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, preeklezen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat': Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam. 6 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (RuiterslraaO: Voorm. 10 uur d9. Bosch; nam. 6 uur. de heer Kamper. Marlha-Stichling: Voorm. 10 uur. ds. A. W. Voors. BOSKOOP. Ned. Iïerv. Kerk: Voorm. 10 uur (Doops- bcdiening), ds. Glas. Silvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer W. G. de Jonge Geref. Kerk: Voorm 10 cn nam. 6 uur, ds. Petersen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Locher van Leiden; nam. 5 uur, ds. Touw van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, d? van Herksen. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer D. L. Aangeenbrug van Sas- senheim. KATWIJK AAN DEN RIJN Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meyering. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur. dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds de Smit van Boskoop. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. H. A. Mindermann. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.), ds. P. Hofstede. SASSENHEIM Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 cn nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur (H. A.), ds. Boeijenga. VOORSCHOTEN. Xed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. W. Jalink van Den Haag; nam. 5 uur, ds. H P. Forlgens. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Boer van Amsterdam; nam. 6 uur, dr. J. J. Wol dendorp. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. J. F. Lijsen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. D. Naula. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. II. P. Fortgens van Voorscholen; nam. 7 uur, ds. Kloots. Gerei. Kerk: Voorin. 10 en nam. 7 uur, de heer Baninck, cand. te Rotterdam. Rem. Geref. Gem.; Voorm. halfelf, ds. van Loon. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Hekelingen (toez.), II. Bax, cand. te 's-Gravenhage; te Oppenhuizen cn Uitwelleringa Th. A. Hoen te Ee; le Gel drop H. H. Schipper te Willemsoord, te Ro zenburg (toez.) J. C. Salverda te Heino. Aangenomen naar Kolham (Gron.) de heer D .J. Politiek, cand. te Velp; naar Heinkenszand: de heer J. W. van Koolen: cand te Rotterdam. geref. kerken. Beroepen le Ambt-Vollenhove. de heer F. Bouwmeester, candidaat te Schoonhoven. Aangenomen: Naar Midwolda, J. v. d. Kooy, cand. te Maasland. Bedankt: Voor Stadskanaal-Pekelderweg, J. v. d. Kooy, cand. te Maasland. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. Tiende zitting. In deze zitting worden verschillende aan gelegenheden die geheel of ten deele in be trekking staan tot het hooger onderwijs in de Godgeleerdheid, behandeld. De heer Quasi rapporteert over de tabel larische verslagen der proponentsexamens. Van September 1927 lot Mei 1928 zijn afge legd 43L examens, waarvan 39 met gunstig gevolg. Daatna wordt behandeld hel VcTslag der Hooglceraren vanwege de Neder). Herv. Kerk over den staat van het hooger onderwijs in de godgeleerdheid, alsmede de' lijst der lessen voor den cursus 192829. Te Leiden wer den voor den cursus 192728 ingeschreven 56 studenten, van wie 19 voor de eerste maal. Te Utrecht bedroeg het aantal resp. 14-1- en 40; te Groningen 42 en 7. Uitvoerig wordt de arbeid der kerkelijke hoogleeraren besproken, en dank wordt hun gebracht voor hun groote toewijding. Het is een gelukkig teeken, dat de belangstelling van de studenten voor het onderwijs der ker kelijke hooglceraren steeds toeneemt. Dezen doen alles wat zij kunnen, om ook door afzonderlijke cursussen en excursies de slu'.b'n vruchtbaarder en aangenamer te maken. De heer prof. van Rhijn rapporteert over een verzoek van de Theologische Faculleits- vereeniging te Groningen, om ook in Fcbr. gelegenheid te geven tot het afleggen van het proponentsexamen. Tegenwoordig wordt dat examen afge nomen in het begin der maanden Mei, Sep tember en November. De geslaagde candi- daten moeten dan in den druksten winter tijd hun werk in de eerste gemeente begin nen. Daarom zou er naar den wensch van adressanten, ook een Februari-examen moeten zijn. De rapporteur ontraadt echter de inwilliging van dit verzoek, omdat, ook naar het oordcel van zijn medeleden en de commissie de kosten voor een Fe'bruari-ver- gadering der Provinciale kerkbesturen alleen voor dit doel niet le billijken zouden zijn. Bovendien kan volgens de beslaande rege ling door een candidaat om dringende rede nen zii het dan ook voor eigen rekening een buitengewone vergadpring voor zijn examen worden aangevraagd. De' Synode vereenigt zich met dit ge voelen. Daarna kent zij een subsidie van f.500 toe voor de uitgave van Van Alphen's Nieuw Kerkelijk Handboek, dat bij Koch en Knuttel te Gouda wordt uitgegeven. Ook over subsidie aan een ander eerlang te verschijnen boekwerk wordt uitvoerig ge handeld. Daartoe wordt echter niet be sloten. In den namiddag werden commissieverga deringen gehouden. PHOTO'S TOELATING RIJKSUNIVERSITEITEN OF TECHNISCHE HOOGESCHOOL. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald: le. dat zij, die voor het onderwijs aan één der Rijksuniversiteiten of aan de Tech nische Hoogeschool te Delft wenschen te worden ingeschreven, daarvoor een tweetal photo's in klein formaat (z.g. pas-photo's) moeten overleggen, beide aan de achter zijde voorzien van hun naam; 2e dat één dezer photo's door de admi nistratie der universiteit of hoogeschool op het uit te reiken inschrijvingsbewijs zal worden geplakt en vervolgens van een stempel voorzien 3e, dat de andere photo voor de admini stratie zal kunnen dienst doen eventueel ten behoeve van de aan de universiteit of hoogeschool bestaande studentenregisters. DE ALGEMEENE TOESTAND. De door Frankrijk gevraagde uitlevering van Duitschers Polen beantwoordt de nota van Lithanen. De New-York Herald" meent op grond van informatiën in diplomatieke kringen te kunnen mededeelen, dat naar aanleiding van de bijeenkomst der ministers van Bui- tcnlandsche Zaken te Parijs ter ondertee- kening van het anti-oorlogspact ook gewich tige besprekingen omtrent het herstel- en oorlogsschuldcnprobleem zullen plaats ra den. Het blad wijst er op, dat de agent-gene raal voor de herstelbetalingen, Parker Gil bert. met den Minister van Financiën, Mellon, te Dinard ecD samenkomst heeft gehad, en dat hij in het begin dezer week een lang gesprek heeft gehad met Poinearé. De plannen tot regeling der na-oorlogsche kwesties zullen op de bijeenkomst der mi- BINNENLAND. Verschenen is het adres van den Middeiw standsraad over de wet op de winkelsluiting. (Binnenland, 2e Blad). Overleden is baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Brabant. (Binnenland, 2e Blad). Bij Beverwijk is een veerpontje gezonken; één jongen is verdronken. (Gemengd, 2e BI.). Opening van het nieuwe veilinggebouw te Hillegom. (3e Blad). De opening der Olympische Spelen. (4e B1j) BUITENLAND. De leider der Fransche socialisten Leon Blnm over: Als de soc. dem. aan de regeering komen, (le Blad). Een Poolsche nota aan den Volkenbond in antwoord op de nota van Lithanen. (Buitenl., le Blad). Dnitschland opent besprekingen met Frank rijk over de gevraagde uitlevering der vier Dnitschers. (Buitenl., le Blad). De Engelsche begrooting door het Lager huis goedgekeurd. (Buitenl., le Blad). Een nieuwe aartsbisschop van Canterbury benoemd. (Buitenl le Blad). Een nitslniting in de Engelsche katoen nijverheid aangekondigd. (Buitenl le Blad) Ernstige beschnldigingen van Stefan Raditsj. (Buitenl., le Blad). De Zuid-Slavische crisis is opgelost. (Telegrammen, le Blad). Hevige brand in Amerika. (Telegrammen, le Blad). nisters, volgende maand, naar de meening van Fransche diplomatieke kringen op een officieele basis kunnen worden gebracht. Waarschijnlijk zal ook Mellon aan die be sprekingen deelnemen. Van zekere Duitsche zijde wil men het doen voorkomen, of Stresemann's komst naar Parijs nog niet zeker is wegens den uitleveringseisch van Frankrijk der vier Duitschers, die te Landau een Fransche vlag neerhaalden, doch dit komt ons niet waarschijnlijk voor, gelet op de groote be langen, voor Dnitschland gemoeid bij de onderteckening van de Kellogg-verdragcn. Naar het „Berliner Tageblatt" mede deelt, zijn er overigens besprekingen aa«i- geknoopt tusschen de bevoegde Duitsche en Fransche autoriteiten, om een juister beoordceling van den Franschen eisch tot uitlevering mogelijk te maken. De Rijks commissaris voor het bezette gebied heeft zich in verbinding gesteld met de bezet tingsoverheid om een uitbreiding van het conflict te vermijden, waartoe het anders ongetwijfeld zou komen. In een officieel Duitsch communiqué wordt medegedeeld, dat de Fransche auto riteiten weliswaar het recht hebben deze uitlevering te vragen, dat echter van Duit sche zijde reeds onderhandelingen zijn in geleid met het doel te trachten deze auto riteiten te bewegen van houding te ver anderen. Van Poolsche zijde worden heele verha len gedaan om aan te toonen, hoe aan de grens van Lithauen gevaarlijke toestanden heerschen, maar hoe dank zij het voorzich tig Poolsche optreden geen dingen van be- teekenis voorvielen. Polen heeft inmiddels geantwoord op de jongste nota van Lithauen aan den Volken bond. waarin gewezen werd op het gevaar van ernstige grensincidenten naar aanlei ding van op handen zijnde Poolsche ma noeuvres in het gebied van Wilna. Deze verrassend snelle beantwoording van de Lithausche nota door de Poolsche regeering is te verklaren door het feit, dat de minister-president van Lithauen. tegen het diplomatieke gebruik in, zijn nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond reeds te Kofno bij de verzending heeft ge publiceerd. zonder te wachten op de aan komst van de nota te Genève. In de Poolsche nota wordt gezegd, dat de Poolsche regeering verklaart, dat de jaar- lijksrhe militaire oefeningen in het gebied van Wilna dit iaar niet in Augustus, doch in September, en namelijk in het gebied van Oaszminanoiwie plaats zullen hebben, en dus veel verder van de Lithausche grens

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1