OLYMPISCHE SPELEN. 69ste JAARGANG VRIJDAG 27 JULI 1928 No. 20972 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE KLINIEK VOOR Dr. MURK JANSEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ©AGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentièn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden 2.35, per week 7 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Maandag 30 Jnli 1928, des namiddags te twee uw. Alsnog te behandelen: 4055 Voorstel in zake het aangaan van een overeenkomst tot wijziging van de overeen komst van 27 Juni11 Augustus 1921. be treffende de levering van electriciteit aan de gemeente Waddinxveen. (152) 31 AUGUSTUS. Het comité tot viering van den Ko ninginnedag is nog steeds vol ijver in de weer en heeft thans haar definitief plan kunnen opmaken. De middag-s por td emon- straties zullen geopend worden door een algemeen nummer vrije oefeningen der deel nemende gymnastiekverenigingen. Verder zaï er gedemonstreerd worden: athletiek, korfbal, handbal, padvindersdemonstraties, toestel-turnen enz. Als meest geschikt terrein werd dat aan de Nieuwe Vaart gekozen. Voor den hierna te houden optocht meldden zich reeds een behoorlijk aantal deelnemende verenigingen aan, w.o. ook eenige muziek verenigingen. Verenigingen, welke dii nog wenschen, kunnen zich voor den optocht nog steeds bij den heer L. Boekkoog, Noord- einde 41a, aanmelden. Hoewel zeer dankbaar voor de reeds in gekomen gelden, doet het comité thans met Igsten een beroep op Leiden's offervaardig heid. Dames of heeren, welke lust gevoelen om zich in dezen verdienstelijk te maken, zal de heer Johan Geytenbeek, Breestraat 19, gaarne een lgst ter hand stellen, teneinde daarmede gelden te verzamelen. HULDIGING DR. P. A. A. BOESER. Na de rede van prof. dr. Van der Leeuw, waarvan wij gisteren melding maakten, nam dr. Boeser het woord om hartelijken dank te betuigen voor de tot hem gerichte gelukwenschen, waarbij spr. het meest getroffen was door hetgeen prof. Van der Leeuw gezegd had over het aan de univer siteit gegeven onderwijs, dat blijkbaar niet zonder vrucht is gebleven. Dat ook vele anderen, niet leerlingen van spr., aan de huldiging hebben deelgenomen, verheugt spr. Hij vraagt zich echter af of de hem ge brachte hulde hem wel toekomt. Het onder wijs in de Aegyptologie was inderdaad vóór 1880 niet gemakkelijk, als men dit uit een wetenschappelijk oogpunt beschouwde; veel wat er toen gedoceerd werd was niet veel meer dan liefhebberij. Dit werd anders toen buitenlandsche geleerden o.a. de geniale Berlijnsche hoogleeraar Herrmann met zijn publicaties begon. Niet in de eerste plaats aan spr., maar aan zijn leerlingen komt hulde toe, die met buitengewonen ijver naast hun hoofdvak de colleges in de Aegyptologie hebben gevolgd. .De lust en ijver der leerlingen spoorden den docent tot meerdere studie aan. Hem komt dan ook slechts een gedeelte van den lof toe. Spr. dankte ten slotte voor de stoffelijke gave, hem door de commissie aangeboden, en hij eindigde met den wensch, dat de leer lingen ook op maatschappelijk gebied suc ces van hun werk zullen mogen hebben. Prof. dr. B. D. Eerdmans, hierna het woord nemend, vroeg verlof om op het door den jubilaris gesprokene een correctie te mogen aanbrengen. Dr. Boeser. aldus spr., heeft te veel nadryk gelegd op hetgeen bui tenlandsche geleerden tot stand brachten, waarbij hij zijn eigen persoon te veel op den achtergrond heeft geplaatst. Spr. weet maar al te goed. dat het niet gemakkelijk is geweest Aegyptologie op wetenschappelij- ken bodem te doceeren. Dank zij zijn studies van het Koptisch en mede door den grammaticalen onderbouw van den jubilaris moet deze als de grond legger van een nieuwe school in Nederland beschouwd worden. Nadat dr. Boeser voor deze correctie be dankt had, bracht dr. W. P. Jorissen, voor zitter der Lectorenvereeniging. de geluk wenschen zijner vereeniging over. PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE. Aan het verslag der commissie over 1927 ontleenen wij het volgende: Het heengaan van den heer Goslinga als lid en voorzitter wordt een verlies van bijzondere bebeekenis genoemd. Een ander verlies leed de commissie door de ontslag name om gezondheidsredenen van bet lid den heer J. Schaap Hzn. Melding wordt gemaakt van het aftreden van den heer J. B. Meynen als wethouder van onderwijs. Waar de heer Meynen in deze hoedanigheid zooveel mogelijk alle ver gaderingen der Commissie bijwoonde en aldus doende zijn belangstelling voor ons werk en ons oordeel kenbaar maakte, terwijl hij bovendien in ons midden menigmaal het voord voerde ter ontvouwing of verduide lijking van zijn standpunt, anderzijds ook om te vragen naar ons inzicht teneinde daarmede bij zijn maatregelen als wethouder rekening te kunnen houden, zij hem voor deze belangstelling hier openlijk onze er kentelijkheid betuigd, aldus het verslag. Zijn opvolger, wethouder mr. A. Tepe, gaf bij zijn eerste bezoek ten onzent te kennen de acta et gesta onzer Commissie met aandacht te zullen volgen; moge een langdurige en veelvuldige samenwerking, gebaseerd op wederzijdsch vertrouwen en respect vele rijke vruchten afwerpen ten bate van het lager onderwijs te onzer stede. De Commissie vergaderde in 1927 vijf maal. Telkenmale werden de vergaderingen voorafgegaan en voorbereid door een be stuursvergadering. De schoolbezoekende leden van onze commissie verrichtten goeddeels hun bezoe ken op de wijze en in getale als van hen Foto W. Bleuzé, Lelden, Gistermiddag verrichtte mej. A. E. Groll, die men in het midden op de foto ziet, de Dlechtigheid der eerste-steen-legging voor de naar haar te noemen Kliniek voor Misvormden, de Anna-kliniek, die thans spoedig aan de Lijsterstraat zal verrijzen Op de foto ziet men verder: van rechts naar links: dr. en mevr. Murk Jansen, mr. Lietaert Peerbolte, dr. Van Emden (in het midden), wethouder Reimeringer, prof. dr. Nolen en dr. Poortman. werd verwacht Daardoor werd niet alleen voortdurend voeling gehouden met de prac- tijk, maar zoodoende kwam ook terloops menig punt ter sprake, dat van verdere strekking bleek te zijn dan alleen voor de betrokken school. Ook werd aan alle hoof den van scholen wederom de gebruikelijke vragenlijst toegezonden en door allen bereid vaardig beantwoord. Als resultante van beide vormen van informatief toezicht, mede gelet op de ingezonden jaarverslagen van de schoolhoofden, mogen we vaststellen: een geleidelijke voortgang en rustige ont wikkeling van het lager onderwijs te dezer stede. In tegenstelling met het vorige jaar wordt bepaalde stoornis nergens vermeld. Wel had men hier en daar natuurlijk te kampen met moeilijkheden vanwege ziekte of overplaatsing van het personeel, maar dit is niet te vermijden. Van een langdurige griepepidemie, zooals in 1926, is gelukkig geen sprake geweest; daarentegen wordt melding gemaakt van eenige incidentieele gevallen van griep terwijl roodvonk en mazelen, waarover het vorig jaar geheel gezwegen werd, thans in 3 gevallen worden gesignaleerd. Met betrekking tot de organisatie van het onderwijs bereikten ons slechts enkele opmerkingen. Het hoofd van de school voor Buiten gewoon L. 0. wgst opnieuw op een zoo hoog noodige regeling der zoogenaamde „nazorg". Waar dit verlangen ook reeds in 1926 werd geuit is sindsdien klaar blijkelijk dus geen verbetering in den be- staanden toestand ingetreden. Het Bestuur van de Chr. School voor U.L.O. aan het Noordeinde besloot op voor stel van Hoofd en personeel den cursus geleidelijk 4-jarig te maken met dien ver stande, dat de klassen, die er vóór 1 Sept. 1927 al waren, de school nog in 3 jaren aoorloopen, terwijl de in September 1927 nieuw geformeerde twee eerste klassen 4-jarig zullen worden. Het onderwijs in de 1ste klasse van da O. L. S. aan de Vrouwenkerksteeg A onder vindt ernstige moeilijkheden op grond van het groot aantal achterlijke kinderen in die klas. Aan de O. L. S. Zuidsingel B heerscht blijvend belangrijk schoolverzuim, waartegen strijd tevergeefs gevoerd wordt. De meening, dat het aantal leerlingen aan de O. L». S. Paul Krügerstraat A zou toe nemen, is juist bevonden; een sterke aanwas vond plaats. De jongens van de 5de en 6de klasse der Opleidingsschool voor U.L.O. aan de Heerenstraat hebben elk 2 uur les in licha melijke oefening, terwijl de meisjes van dezelfde klassen tezamen slechts I uur hiervoor beschikbaar hebben. Dit acht het hoofd geen goede verhouding. Mogen deze mededeelingen al niet leiden tot het openen van wijde perspectieven, ze zijn van voldoende gewicht om aan te toenen, dat het ideaal niet overal en in alle opzichten is bereikt; dat er in elk geval nog steeds onderwerpen zijn, die nadere beschouwing verdienen. Met belang stelling zien wij dienaangaande de toekomst tegemoet. Van ingrijpend belang was de opening van de nieuwe school aan de Driftstraat, waar mede het openbaar L. O. een voortreffelrjk onderdeel rijker is geworden. De wijzigingen, die gewenscht worden, staan voornamelijk in het teeken der licha melijke ontwikkeling en ontspanning en der verlichting. Bij niet minder dan 4 scholen, te weten Maresingel A, Pasteurstraat A. en B en de Gereformeerde school voor G. L. O. aan de Hoogl. Kerkgracht, wordt aanbouw of verruiming van een gymnastieklokaal noouig geacht. In 5 gevallen bereikten ons klachten over den toestand van de speelplaatsen; nu eens zijn deze ontoereikend wat de grootte betreft, dan weer verkeeren zij, ondanks herhaalde klachten, nog steeds in een toestand van verwaarloozing. Hierop wezen de hoofden van de scholen D ui venbodestraat A en B, Zuidsingel A en B en de opleidingsschool voor U. L. 0. aan de Heerenstraat. Terugkeerend tot de interne werkzaam heden onzer Commissie, zij vooreerst geween cp de beraadslagingen, gevoerd over de toekenning van een vergoeding aan plaats vervangende hoofden in geval van daad werkelijke waarneming. Over dit onderwerp wera tot tweemaal toe van gedachten ge wisseld. Aan het einde van het jaar bereikte de Commissie een verzoek van B. en W. on: advies over een bij hen ingekomen voorstel van den Directeur van den Oem. Geneeskundigen dienst om over te gaan tot reorganisatie van het instituut der school artsen. Op voorstel van het Bestuur werd besloten dit belangrijke onderwerp ter voor bereiding in handen te stellen eener sub commissie, waarin werden benoemd de heeren A. L. Boot, S. Gaasterland, J. M. Mazurel, prof. dr. J. Roos en mr. H. F. A. Donders, laatstgenoemde als secretaris. Waar deze sub-commissie einde 1927 haar werkzaamheden nog niet voltooid had, be waren we over het instituut der schoolartsen in dit jaarverslag verder het stilzwijgen. KASTEKORT OP DE STUDENTEN- SO CITE IT. De directeur heeft ontslag gevraagd. Omstreeks 18 dezer is het de commissie van Beheer der Sociëteit Minerva gebleken dat de kas van den directeur een tekort aanwees van eenige duizenden guldens. In verband hiermede heeft de directeur, die naar men weel eerst ruim een jaar in functie was zijn ontslag aangevraagd, het geen hem door de C. van B. in afwachting van het wettelijk vereischle besluit der ledenvergadering met ingang van Zaterdag 21 dezer voorloopig is verleend. De direc teur heeft toen de sociëteit verlaten om zich elders te vestigen. Tegen 4 Augustus is een spoedeischende ledenvergadering uitgeschreven ter behan deling van de ontslagsaanvrage en ter vast stelling van de wijze waarop dit zal worden verleend. De inhoud van dit bericht is reeds bij geruchten hier ter stede bekend. Met zekerheid kunnen wij namelijk mel den. dat noch van corruptie, noch van ver missingen van lol de inventaris der sociëteit behoorehde artikelen sprake is. Het tekort bestaal uitsluitend uit contanten. Bij Kon. besluit is: a. bij het personeel var den geneeskundigen dienst der land macht, bij den militairen veterinair en dienst, met ingang van 1 Augustus 1928, de titulaire rang van dirigeerend paardenarts met den rang van majoor verleend aan den paar ten- arts der 1ste klasse, A. Kuipers, alhier; b. is benoemd, met ingang van 31 Juli 1928, tot reserve-kapitein, bij zijn tegen woordig korps, de reserve-eerste-luitenant O. Kuipers, van het 6de reg. veld-artillerie. BINNENLAND. Journalisten-noenmaal met den heer Colijn, (3e Blad). Ingesteld is een commissie van voorlich ting inzake de nienwe regelen der Naam- looze Vennootschappen. (Binnenland, 3e Blad). Ernstig ongelnk nabij het kamp Oldebroek; een projectiel nit elkaar gesprongen. (Ge mengd. 2e Blad). Het volledige programma voor de Olym pische Spelen. (Ie Blad). Het Int. Olympisch Comité heeft besloten voetbal en lawntennis van het programma le doen vervallen. (Sport, 3e Blad). Tnnney won den bokswedstrijd om het wereldkampioenschap tegen Heeney. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Officieel is vastgesteld dat op 27 Ang. te Parijs de Kelloggsvoorstellen zullen worden geleekend. (Buitenland, le Blad). Dnitschland zal aan Frankrijk drie gevon niste Dnitschers nitleveren. (Buitenland, le Blad). Hoe de jongste revolutionairen in Portugal worden gestraft. (Buifenland, le Blad). Poolsch protest bij de sovjets. (Buitenland, le Blad). Hoe de nItalia"-mannen in Narvik werden ontvangen. (Buitenland,, le Blad). (OM UIT TE KNIPPEN), Het volledige programma der wedstrijden. Morgenmiddag zullen de Olympische Spelen officieel worden geopend, terwijl Zondag de verschillende wedstrijden een aanvang zullen nemen. Om nu onzen lezers een overzicht te geven van wat er iederen dag te doen zal zijn, laten wij hier thans het volledige programma volgen Zaterdag 28 Juli: openingsplechtigheid (25 uur); opvoering Ichnaton oude stadion (9.30li.30 uur); gewichtheffen (612 uur 's avonds). Zondag 29 Juli: athletiek (series en demi finales 400 meter horden, series en finale hoogspringen, finale kogelstooten, series en kwartfinales 100 meter, series 800 meter en finale 10.000 meter) (25 uur), gewicht heffen 16 en 712 uur), schennen 1 8.30 uur). Maandag 30 Jnli: athletiek (demi-finales en finale 100 meter, finale kogelslingeren, series en demifinales '100 meter voor da mes, finale 4-00 meter horden, demi-finales 800 meter) (25 uur), vrij worstelen (6 11 uur 's avonds), schermen (96 uur). Dinsdag 31 Juli: athletiek (series en demi finales 110 meter horden, finale vèrsprin- gen, finale discuswerpen v. dames, series en kwartfinales 200 meter, finale 800 meter, finale 100 meter voor dames, series 5000 meter) (24 uur), vrij worstelen (102 en 611 uur 's avonds), schermen (97 uur), moderne vijfkamp schieten (93 uur). Woensdag 1 Augustus: athletiek (demi finale en finale 200 meter, series en finale polshoogspringen, finale discuswerpen, se ries 800 meter voor dames, finale 110 me ier horden, series 3000 meter steeplechase, series 1500 nieter) (24.30 uur), vrij wor stelen (611 uur 's avonds), schermen (9 6 uur), moderne vijfkamp zwemmen (104 uur), Donderdag 2 Augustus: athletiek (series en kwartfinales 400 meter, finale speer werpen. finale hinkstapsprong. finale 1500 meter, finale 800 meter voor dames) (24 uur), worstelen 611 uur '9 avonds), scher men (37 uur 's avonds), roeien (91, 26. 79 uur) moderne vijfkamp scher men (97 uur), zeilen (105 uur). Vrijdag 3 Augustus; athletiek (tienkamp 100 meter en tienkamp vèrspringen) (10-^ 12 uur), (demi-finales en finales 400 meter, tienkamp kogelstooten. finale 5000 meter, tienkamp hoogspringen, finale 400 meter, tienkamp 400 meter) (25 uur), worstelen T02 en 611 uur 's avonds\ schermen (97.30 uur 's avonds), roeien (91. 26, 79 uur), moderne vijfkamp veldloop (10 1 uur te Hilversum). Zaterdag 4 Augustus: athletiek (tien* kamp 110 meter horden en tienkamo dis cuswerpen) (1012 uur) (series 4 X 100 meter, series 4 Xl00 meter voor dames, tienkamp polshoogspringen, finale 3000 meter steeplechase, tienkamp en speerwer pen, series 4 X 400 meter en tienkamp 1500 meter) (25 uur), worstelen (611 uur 's avonds), schermen (96 uur), roeien (9 1. 26 en 79 uur), zeilen (105 uur), moderne vijfkamp cross (610 uur 's ochends te Amersfoort), zwemmen (10 12 en 25 uur), wielrennen op de baan (710.30 uur). Zondag 5 Augustus: athletiek (series en finale hoogspringen voor dames, demifina les en finale 4x100 meter, finale 4x100 meter voor dames, Marathon, finale 4x400 meter), (25.30 uur), !acrosse( demonstra tie tijdens Marathon (45 uur), worstelen (G11 uur 's avonds), schermen (16.30 uur), zeilen (105 uur), zwemmen (1— 5 u.), wielrennen op de baan (7.3010 u.)' Maandag 6 Augustus: schermen (9 uun 's ochtends8.30 u. 's avonds), roeien (91, 26 en 79 uur), zeilen (105 uur), zwemmen (1012 en 25 uur), wielrennen op de baan (25.30 uur), korfbal (demon stratie 's middags). I Dinsdag 7 Augustus: boksen (26 en 811 uur 's avonds), schermen (96 uur), roeien (91. 26 en 79 uur), zeilen (10—-5 uur), zwemmen (1012 en 25 u.)t gymnasliekdemonstratie (105 uur), wiel rennen op den weg (8 uur 's ochtends5 uur 's middags). Woensdag 8 Augustus; gymnastiek (9-12 en 25 uur), boksen (912. 26 en 811 uur), schermen (96 uur), roeien (91, 26 en 79 uur), zeilen (105 uur), zwemmen (1012 en 25 uur). Donderdag 9 Augustus: gymnastiek (9 12 en 25 uur), boksen (912. 26 en 8—11 uur), schermen (97 uur), zeilen (105 uur), zwemmen (1012 en 25 uur), ruitersport (912 en 1.305.30 uur te Hilversum) Vrijdag 10 Augustus: gymnastiek (912 en 2—5 uur), boksen (912. 26 en 811 uur), schermen (96 uur) roeien (9 1, 2en 79 uur), zwommen (1012 en 25 uur), ruitersport (611 uur 's och tends le Hilversum, 26 uur 's middags le Amsterdam). Zaterdag 11 Augustus: boksen (26 en 811 uur), schermen (96 uur), roeien O1. 26 en 79 uur), ruitersport dres- suurproeven (10 uur 's morgens1 uur s middags te Hilversum) ruitersport spring concours (25 uur te Amsterdam). Zondag 12 Augustus: ruitersport, spring concours (25 uur te Amsterdam), slui tingsceremonie (5 uur).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1