UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW^ VISSCHERIJ-BERICHTEN. SPORT. De Olympische Spelen. KUNST EN LETTEREN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. door een koe aangevallen. Te Buitenpost (Fr.) is Dinsdag een 2-jarig 1 jongetje van H. S. in het land door een koe op de horens genomen, tegen den grond ge worpen en op het hoofdje getrapt. De toe stand van den kleine, die een hersen schudding heeft gekregen, is zorgwekkend. „De oom van je aanstaanden schoonzoon is gestorven, lees ik. Heeft het jongmensch iets te verwachten?" „Ja, dertig duizend gulden en een on gezouten gesprek met mjj, als hij nu niet gauw trouwt." ALPHEN. Drie woningen in de asch gelegd. Woensdagmiddag omstreeks halltwee gei- raakten drie arbeiderswoningen in de Hoorn nabij „Klein Raadwijk" in brand en werden in minder dan een uur geheel verwoest. De beide uitgerukte motorspuiten waren het vuur spoedig me'ester en konden den brand tot genoemde perceelen beperken. De be woners der perceelen waren H. de R.. L. O. en P. H., de inboedels worden voor het grootste gedeelte gered; alles wa9 verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De brik met paard, waarin de land bouwer J. B. alhier met diens 4-jarig zoontje zaten, geraakte gisteravond doordat een pas- seerende auto niet voldoende uitweek op de z.g. Ziende te water. De drie inzittenden kon den zich bijtijds in veiligheid stellen. Het zoontje van B. werd door omstanders gered, ook bet gespan werd behouden op het droge gebracht. B. deed bij de politie aangifte, tegen den nalatigen bestuurder van de auto V. van Nieuwveen. Tijdens de oefeningen van de gymnas- tiekvereeniging „Wilskracht" kwam het lid de heer J. v. L. alhier zoodanig te vallen dat deze zijn rechterarm kneusde en een pols brak zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. BOSKOOP. Gemeenteraad. Een incident Schen kingen voor het nienwe raadhuis De tarieven voor de waterleidino Voorzitter de heer P. A. Colijn, burge meester. Tegenwoordig alle leden. De Voor zitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Wethouder Van Gelderen vraagt het woord en zegt, te willen spreken over een persoonlijk feit. In de vorige* vergadering heeft de heer Brand (R.-K.) gevraagd of de geruchten juist waren, dat een der Wet houders zich in het buitenland voor den burgemeester van Boskoop heeft uitgegeven. Wethouder Guldemond heeft toen medege deeld, dat hij het met was. Zelf was spreker afwezig wegens een verblijf in het buiten land. Toen hij dan ook terugkeerde en een en ander in het raadsverslag las, was hij uiterst verbaasd, doch ook verontwaardigd, over dezei vraag. Spreker heeft den Consul- Generaal te Weenen verzocht een onder zoek te willen instellen naar de herkomst van het bericht, dat hij burgemeester van Boskoop zijn intrek in een hotel had ge1- nomen, welk bericht in een Oostenrijksche Courant stond. Uit het onderzoek is geble ken, dat hij zich als zoodanig niet heeft doen inschrijven, terwijl de redactie van het Dagblad beweert, dat zij het bericht van de zijde van het hotel he"eft ontvangen. Hieruit blijkt, dat hem in geen geval een blaam treft. Volgens het oordeel van spreker heeft deze zaak overigens in geenen deele iets temaken met gemeente-zaken. Geen enkel gemeente-belang was er mede ge moeid. Dit sensationeele bericht heeft niets anders dan kletspraatjes veroorzaakt. Wan neer de heer Brand niet gedekt was door zijn lidmaatschap van den raad, dan had spreker overwogen in hoeverre een strafrechterlijke vervolging tegen den heer Brand mogelijk was. Deze manier was inderdaad zeer on fatsoenlijk en kwam niet overeen met zijn lidmaatschap van den Raad. De heer Brand (R.-K.) antwoordt, dat hij in een vorige vergadering de vraag gesteld heeft of een der Wethouders zich in het buitenland voor Burgemeester van Boskoop uitgaf. Daardoor stelde hij den betrokkene in de gelegenheid zich te rehabiliteeren, juist omdat het praatje van huis tot huis ging. In ieder geval heeft het bericht in e'en courant gestaan. De vraag is dus of zijn manier wel zoo onfatsoenlijk was. Spreker had meer een woord van dank mogen verwachten, immers thans is de heer Van Gelderen in de gelegenheid gesteld heel nauwgezet een onderzoek in te stellen en zich zoodoende te kunnen rehabiliteeren. Wethouder van Gelderen (V.B.) meent, dat de heer Brand zich in dit geval in de eerste plaats tot den persoon had moeten wenden, wien het betrof. Het incident is hiermede gesloten. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. B.en W. deelen om. mede, dat de toege zegde* bijdrage in de kosten van den aanleg van een spoorweg GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn pas zal worden gestort binnen 3 maanden na opening der spoorlijn. Voorts dat de bouw van 4 ophaalbruggen in Zuidwijk is gegund aan den heer L. van Lent voor de som van f. 5545. Verder dat de bouw van de 37 arbeiders woningen te bouwen door de drie ter plaatse gevestigde bouwvereenigingen is aanbesteed 071 in 3 maal 2 perceelen gegund aan ver schillende inschrijvers. De begrooting voor den bouw van 12 arbeiderswoningen door de Bouwvereeniging „St.-Josc-ph" enkel was roet een bedrag van f. 7-iO overschreden. Dverigens 'was de uitslag beneden het ciifer der begrooling. Het voorstel van B. en W. om te beslui- en tot vaststelling van de vergoeding, be loon *n ar^' ^er Lager Onderwijswet -L0. over 1926 toekomende aan de bestu- ^en van scholen voor uitgebreid lager on- erwi]p wordt aangehouden teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen om voor de toepassing van art. 101 een vergelijking te treffen met drie openbare U. L. O.-Scholen in andere Gemeenten, waaraan tevens Lager Onderwijs wordt gegeven, dus U. L. O. Scholen met Z£. onderbouw. Advies vanB. en W. op een adres van J. A. van der Velden e.a. houdende verzoek in het genot le worden gesteld van gas, water en electricileit. Dit advies luidt om enkel in den Ham de kabel van het electrisch net door te trekken. Na de toelichting door den Voorzitter wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Onder dankzegging worden aanvaard de volgende schenkingen voor het nieuwe Ge meentehuis. Van den heer D. H. van der Tak een voorzitlersstoel, van den heer H. A. Boek raad een schilderij, en van den heer N. Barendsz, een Voorzittershamer, terwijl deze verder toegezegd heeft een deel van de beplanting voor den aan te leggen tuin voor het nieuwe Raadhuis. De Voorzitter deelt nog mede, dat de Vereeniging van Boskoop sche Culturen een bedrag van f. 200 beschik baar heelt gesteld om hiervoor iets ten be hoeve van het nieuwe Gemeenlehuis aan te schaffen; de juiste bestemming van dit be drag heeft de Vereeniging aan den burge meester overgelaten. Ook deze toezeggingen worden in dank aanvaard. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om te besluiten lot herziening van de watertarieven. Wordt dit voorstel aange nomen, dan komen zij te slaan op het peil van voor den oorlog. HieTover ontstaat een vrij langdurig debat. Ingediend zijn twee nadere voorstellen; een van den heer Noest (S. D. A. P.) en een van den heer Boekraad (R.-K.) Nadat, elk tenslotte uitvoerig zijn voorstel heeft verdedigt en de Voorzitter de sprekers uitvoerig heeft beantwoord, wordt het voorstel van B en W. met twee stemmen tegen aangenomen. De voorstellen van den heer Boekraad en Noest zijn verworpen. Het voorstel van B. on W. om le besluiten tol het verleenen van een bijdrage van f 1800 per jaar in de kosten van onderhoud van den aan te leggen provincialen weg GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn, wordt z. h. st. aangenomen. Tenslotte wordt aan B. en W. machtiging verleend om te trachten een geldleening te sluiten ten behoeve van den woningbouw van 4 3/4 pCt. a pari. Hierna sluiting. Dinsdag is naar het Huis van Bewa ring overgebracht v. d. H., alhier, verdacht van het plegen van 't misdrijf, bedoeld in arL 248 bis van het wetboek van Strafrecht. LEIDERDORP. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal gehouden worden op Vrijdag 27 Juli a s. des namiddags kwart over acht uur. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Aanbieding en voorloopige vaststelling rekening 1927. 4. Wijziging begrooting 1928. 5. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O - wet 1920" aan de bijzondere school. 6. Verzoek Th. van Rooijen om toepassing van art. 18 L. O.-wet 1920 7. Aanschaffing motorspuit. TER-AAR. Ingelanden van den Noordeind- en Geerpolder alhier, hebben besloten over te gaan tot electrische bemaling. Een crediet van f. 27000 werd hiervoor beschikbaar ge steld. Door dit besluit zullen een groote'en een kleine molen in sloopershanden vallen. WADDINXVEEN. Door onbekende oorzaak geraakte een paard van den landbouwer S. dat in het weiland liep, te water. Toen men het be merkte en het dier aan den kant kon krijgen bleek het reeds dood te zijn. WOUBRUGGE. Onder leiding van de heeren D. Witte- bol en G. Verweij maakte de Chr. Knapen- vereeniging per motorboot van den heer Westdijk een reis naar Scheveningen. Een orgel was aan boord en begeleidde onder weg den zang. Niet alleen te Scheveningen in de duinen, maar ook onder weg werd genoten en dankbaar keerden alleen weder in ons dorp terug. Ons fanfare-corps maakte per motor boot een tocht door ons dorp waarbij door jongedames werd gecollecteerd. Deze inza meling bracht f. 107.06 op. De kinderen van de hoogste twee klas sen van de Openbare School maakten onder leiding van den heer Zuijderveld hoofd der school een uitstapje naar Soesterberg p?i auto's. De kinderen hebben volop genoten, het aangename werd met het leerzame veree- nigd. O.a. werd het militair vliegterrein be zichtigd en alle bijzonderheden der vlieg tuigen hun door een onder-officier ver teld. Hoogst voldaan keerden allen des azonds weder huiswaarts. HILLEGOM. In den nacht van Woensdag op Don' derdag heeft de nachtcactus „Cerus Grandi- floriis" van den heer Veldhuis in zijn bloe menmagazijn „Flora" met één bloem ge bloeid. Een tweede bloemknop was niet zoo ver ontwikkeld en zal misschien over 2 of 3 dagen bloeien. Deze soort cactus bloeit zelden. Aan de Vossevaart tusschen de Weere- steinstraat en de Mariaslraat ligt een bouw terrein, waarvan een deel door de heeren Ludwig is verkocht aan den heer Leliveld. B. en W. hebben met deze heeren overleg gepleegd over demping van een gedeelte der vaart, thans een moddersloot gelijk. De bedoeling is. dat de Gemeente 'aat dempen, dat gratis een strook grond aan de gemeente wordt afgestaan zoodat de weg 10 meter breed wordt en dat op de nieuwe grens van de heeren Ludwig en van de ge meente een draadafraslering wordt ge plaatst. Per aanvullings-agenda wordt dit aan de raad voorgesteld. NOORDWUK. De door de politie alhier aangehouden* minderjarige Duitsche dienstbode E. G. is gisteren op last van den Commissaris van Politie door de Rijksveldwacht op transport gesteld ten einde over de grenzen te worden geleid. Te Leiden slaagden voor diploma boekhouden, van den Ned. R.-K. Bond van Groote Schrijvers „St. Genesius" te Rotter dam, mej. Cornelia M. Vink en mej. Petro- nella v. d. Linden alhier. Onze plaatsgenoot Kees de Groot slaagde voor het eindexamen M. U. L. O. en tevens voor boekhouden (Mercurius) en Fransche, Duitsche en Engelsche handels correspondentie (Pont). OEGSTGEEST. Mej. W. C. ter Spill alhier is geslaagd voor het examen Engelseh M. O., akte A. Mej. C. A. van de Poll alhier is (e Den Haag geslaagd voor het examen Hand- teekenen L.O. VOORSCHOTEN. Hedenmorgen, omstreeks 8 uur, is een eer. paard, gespannen voor den groenten- wagen van M. op den Haagweg, naby de Vink op hol geslagen doordat het dier schrok voor een passeerende auto. Het paard ver nielde eerst het hek ter linkerzgde van den weg en holde vervolgens de sloot in, waarin de wagen, met de wielen omhoog, bleef liggen. Zoowel M., zijn mede-passagier als het paard kwamen er zonder verwon dingen af; de zwaarbeschadigde wagen werd door de kraanwagen der firma .Ver koren, uit Leiden, gelicht. p WASSENAAR. Mej. M. J. M. van Hecking Colenbran der alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen Handteekenen L.O. BOSKOOPSCHE ROZENTENTOONSTELLING NENYTO ROTTERDAM VAN 24 TOT 28 JULI. Op de Rotterdamsche Nijverheidstentoon stelling wordt thans een rozententoonslel- ling gehouden, uitgeschreven door de Bos koopsche tentoonstellingscommissie. Voor waar een goed idee om de aandacht van de vele buitenlandsche bezoekers aan de Nonijto te vestigen op de rozen. Wanneer men er Maandagavond laat in het gebouw, waar de rozententoonslelling gehouden wordt, gekeken had, zou men zich veront rust hebben afgevraagd of deze den volgen den dag bij de opening gereed zou zijn. Op den dag van de opening 's morgens om tien uur, was de rommelige zaal van den vorigen avond herschapen in een rozenzee; de aan blik was schitterend. Over een lengte van ongeveer 4-0 M. stonden de rozen in vazen en manden opgesteld. In het midden der zaal stonden eenige vazen met blauwe Clematis Durandii, welke een goeden indruk maakten. De Goudsche Plateelfabriek „Zuid- Holland" had mooie vazen beschikbaar ge steld, met rozen gevuld. Al direct kan men bij het beschouwen van een rozententoon slelling opmerken, welke de meest gevraagde snijrozen zijn. De roode Hadley was in een overwegend aantal aangevoerd, daarnaast Claudius Pernet, Butterfly. Ophelia, Golden Ophelia, Columbia en andere soorten. Mer. zag hier rozen van de eerste soort. Alle inzendingen op de tentoonstelling war ren van Boskoopsche kweekers. Een groote collectie van uitsluitend kasrozen had da vereeniging .,De Boskoopsche Veiling" in gezonden. Dit is voor den eersten keer, dat de Boskoopsche Veiling op een tentoon stelling uitkomt en het mag gezegd worden, dat zij het op schitterende wijze gedaan heelt. Men kan hier zien, welk een plaats de Boskoopsche Veiling in den Boskoop- schen handel heeft ingenomen. Naast deze vereeniging hebben verschillende Boskoop sche grootere en kleinere kweekers mede geholpen om deze tentoonstelling te doen slagen. Ook zyn op deze tentoonstelling nieuwigheden aangevoerd, niet alleen van theehybriden, maar ook van Poliantha(baby) rezen. Hiervan had de heer Kersbergen een paar mooie exemplaren gölixposeerd, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Ook waren er goede andere soorten te zien. Dinsdagsmiddags om half drie had de opening van de tentoonstelling plaats door den heer P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop, die in zjjn rede Boskoop schetste wat het geweest was en wat het nu is en tevens den wensch uitsprak, dat deze tentoonstelling moge leiden tot meer dere liefhebberij voor rozen. G. IJMUIDEN, 26 Juli. VISCHPRIJZEN. 132 Tarbot per K.G. f. 1.15—0.38. 4727 Tongen f. 2.501.35. 32 Griet per kist van 50 K.G. f. 39—17.50. 3 Groote Schol f. 35. 3 Middelschol f. 32. 17 Zetechol f. 32—26.50. 681 Kleine Schol f. 26—3.90. 4 Bot f. 7.50. 70 Schar f. 104.50. 13 Roggen per 20 stuks f. 2515. 15 Vleeten p. stuk f. 0.80. 39 Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f. 171.70. 3 Groote Sc-helvisch l 42 37. 4 Midel Schelv. f. 3431. 21 Kleinmid- del Schelv. f. 2320. 248 Kleine Schelv. f. 14.504.50. 8 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 6049 34 Gullen per kist van 50 K.G. f. 218.50. 21 Lengen per stuk f. 1.47 0.78. 74 Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.20 —1.70. 24 Makreel f. 17 50—11.50. Aangekomen 17 stoomtrawlers en de log ger KW 3, met 509 kantjes pekelharing voor Katwijk bestemd. DE SCHERMWEDSTRIJDEN. De lotinn tooi de landontmoetinpen. Ten gevolge van het groote aantal deel nemende landen moet er in verschillende poules geschermd worden. De indeeiing daarvan is bij loting vastgesteld, welke loting dezer dagen heeft plaats gehad, maar niet door het N.O.C. aan de bladen is be kend gemaakt. Het gevolg van deze -.onder linge manier van doen is thans, dat wij hel resultaat dier loting wel in de buil 'ü- lacdsche bladen konden vinden, zegt de „N. R. Crt.". Floret. le Poule: Frankrijk, Denemarken, Roe menië en Dnitschland. 2e Poule: België, Spanje, Noorwegen en Argentinië 3e Poule: Hongarije, Cuba en Nederland. 4e Poule: Italië, Engeland en Oostenrijk. Ge Poule: Amerika, Egypte en Zwitserland. Degen. le Poule: Frankrijk, Griekenland en Tsjecho-Slowakije. 2e Poule: België, Denemarken en Spanje. 3e Poule: Cuba en Argentinië. 4e Poule: Zweden, Portugal en Nederland. 5e Poule: Zwitserland, Noorwegen en En geland. 6e Poule: Hongarije, Amerika en Egypte. 7e Poule: Roemenië, Finland en Duitseh- land. Sabel. It Poule: Frankrijk, Griekenland, Ilalië en Joego-Slavië. 2e Poule: Engeland, Polen, Hongarije en Amerika. 3e Poule: Nederland, Turkije en Cuba: 4e Poule: België, Chili en Duitschland. Haar „l'Auto" verneemt, zal Lucien Gau* din niet aan de Olympische wedstrijden op degen deelnemen. De Fransche scherm- bend heeft Barbier verzocht diens plaats in te nemen. DE AUSTRALISCHE DEELNEMERS PRATEN TOT HUN LANDGENOOTEN. Door middel van Philips' korteoolfzender. Philips' kortegolfzender heelt gisteravond aan de leden van de Australische ploeg voor de Olympische Spelen gelegenheid ge geven met "het draadlooze station te Brisbane te spreken. De mannelijke en vrouwelijke leden ver telden hun wederwaardigheden in Holland voor den microfoon, brachten hun groeten aan familie en kennissen en verklaarden goede hoop te hebben op den uitslag der wedstrijden, waaraan zij zullen deelnemen. Hen kon bemerken, dat het den sprekera een eigenaardige sensatie gaf zoo ver van nuis met hun verwanten te kunnen spre ken. en terwijl zij zelf aan de nachtrust dachten hun een goeden morgen te kunnen toewenschen. Holland beviel hun wel, maar zij verklaar den toch ook wel, dat er maar één Australië was, zoodat er hier blijkbaar nog wel wat aan hun geluk ontbrak. CRICKET. HET DRIEHOEKSCH TOURNOOI VAN H. C. C. In den wedstrijd H.C.C.Flamingo's heeft H.C.C. het in de 1ste innings iot 185 gebracht. In de tweede innings sloegen de Fla mingos slechts 66 runs bij elkaar, en H.C.C. 150. KORFBAL. VITESSE NAAR HET NOORDEN. Het is bij Vitesse langzamerhand een vaste gewoonte geworden om ieder jaar een vacantietocht in Groningen, Friesland en Drente te maken, en ook dezen zomer zal Vitesse de reis naar het Noorden onder nemen en op een zestal plaatsen wedstrijden spelen. Vitesse vertrekt 4 Aug. en speelt den 5en Aug. op de seriewedstrijden van Rood zwart te Veenhuizen. Verder staan op het programma wedstrijden te Havelte tegen U.D.I. (6 Aug.)tegen een gecombineerd 12-tal van clubs uit Havelte en omstreken (7 Aug), te Ruinerwold tegen KIOS. (8 Aug.i;te Eeilen tegen Vitesse (B.) (9 Aug.); te Mun tendam tegen Voorwaarts, kampioen Noord (IC Aug.), terwijl de tocht eindigt met de Eenewedstrijden van W.W.M.D. te Hemrik op 12 Augustus. Het gezelschap bestaat uit 7 dames en 7 heeren. Vitesse's voorzitter Kaiser treedt op als leider; Uittenbroek fungeert als aanvoerder. SCHIETEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Op Ockenburg bij Den Haag zijn interna tionale wedstrijden gehouden. De „Tel." geeft de volgende uitslagen: Landenwedstrijd1. Zwitserland met de heeren Harimann, Lienhard, Zimmermann Pelly en Reich, 5421; 2 en 3 Zweden 5339; Amerika 5339; 4. Finland 5183; 5. Italië 5156; 6. Noorwegen 5145; 7. Cechoslowakije 5092; 8. Frankrijk 5073 9. Holland met de heeren A. H. Bouwens, H. H. Bouwens, Hanken, Scheuler en U. Vuurman, 4928; 10. België 4923; 11. Spanje 4921. Wereldkampioen drie houdingen Ohll Erikson, Zweden, 1093 punten. Wereldkampioen slaande houding: Lienhard Zwitserland, 352 punten. Wereldkampioen knielende houding: Zim: merman, Zwitserland, 373 punten Wereldkampioen liggende houding: M. Erickson. Zweden, 385 punten. Vrije baan 200 Meier. 1. F. G. Vuurman, 90, 1 x 30. 10 x 29. 2. A. Bakkenes, 90, 21 x 29. 3. J J. Guido. 90. 20 x 28. 4. A, Bou wens 90, 8x 29. 5. G. H de long 90, 3 x 29. 6. J. Breurkes 89, 12 x 29. 7. J. P. Schepter 89, 7 x 29 BILJARTEN. OM HET 3de KLASSE KAMPIOENSCHAP L. B. B. De uitslagen der laatst gespeelde partijen luidt: pnt. hrt. h.s. gem. A. J. Oflenberg 125 18 11 2 60 F Burgerjon 98 47 7 2.08 C. Hendriks 125 36 19 3.47 A. J Olfenberg 109 35 12 3.11 De partij L. KoningJoh. Bouman is door laatstgenoemde gewonnen gegeven De eindstand luidt: gesp. gew.car. brt. h.s. gom. C Hendriks 5 5 625 219 19 2.85 F. Burgerjon 5 3 579 205 18 2.82 A. J. Offenberg 5 3 600 217 15 2.76 M de Bolster .5 3 568 213 15 2.66 L. Koning 4 0 328 150 17 2.18 Joh. Bouman 4 0 367 174 14 2.10 De prijs, aangeboden door den heer v. d. Kwast, voor een onbekende beurt, werd ge wonnen door F Burgerjon. Na afloop wer den de prijzen door den voorzitter uitgereikt, waarbij in hel bijzonder dank werd gebracht aan den heer v d. Kwast voor het prima materiaal. SCHAKEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN WERELDSCHAAKBOND. De uitslagen van de zesde ronde voor groep A zijn TschópurnoffEuwe 0I WhitakerMattison 0—1 Henneberger—Golmayo 01 Carls—Przepiorka*. ChéronTyroler*. SteinerRosselli 01 BeckerNilsson O1 TreybalAraiza*. Afgebroken. Voor de vijfde ronde van wedstrijd B was Nederland vrij. SpanjeTsjecho-Slowakjje 04 HongarijeBelgië 31 De overige wedstrijden kwamen niet tot een beslissing. TWEEDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK Op het Lveede zomerconcert in de Pieters kerk op Donderdagavond 2 Augustus a.s. te geven door mejuffrouw Belinfante. violon cel. J. H. Feitkamp. fluit, en L. Mens orgel zullen o.m. uitgevoerd worden: Suite in G dur van Bach, voor violoncel solo. Trio sonate voor fluit, cello en orgel van Ant. Lolti, en orgelwerken van Bach, en Ce's. Franck. Als een bijzonderheid moet ver meld worden dat door den heer Feitkamp zal uitgevoerd worden een sonate voor fluit van P. Locatelli welke door den heer Feitkamp is bewerkt naar een handschrift, uit de Lndsche Universiteitsbibliotheek. Verder zal de heer Feitkamp nog uitvoeren een fluit- solo van Cl. Debussy: Syrinx. A. V. O. In aansluiting aan hetgeen ik in mijnt vorigen brief over de slechthoorenden schreef, kan ik thans als geleidelijke over gang, iets mededeelen van meer algemee- nen aard, door te wijzen op het congres en de tentoonstelling, welke in October van dit jaar in Amsterdam gehouden zal worden en welke zich, overeenkomstig de mode van onzen tijd, door enikele letters aankondigt n.l A. V. O. Deze letters betoekenenarbeid voor on volwaardige arbeidskrachten. Op de recla meprent zien wij twee handen, als in extase naar die drie lettors uitgestrekt, terwijl die letters in het hel verlichte middelpunt geplaatst zijn van een aantal concentrische ringen, steeds donkerder gekleurd naarmate zij verder van het centrum verwijderd 2ijn. Inderdaad, er is groote behoefte aan dezen arbeid en het is een juist beeld om twee vragende handen te richten naar dit als een zon lichtende midden. Het is ook een groot maatschappelijk belang. Voor den gezonden mensch is het soms als moeilijk om arbeid te vinden, waarvoor hij lichamelijk en geestelijk ge schikt is, waarbij hij past, en welke in staat is, hem een behoorlijk levensonderhoud te verzekeren. Hoe zal dan werk gevonden worden voor hem die op een of andere wijze achterstaat bij zijn normalen evenmensch, hoe zal deze in den strijd om het bestaan boven water blijven In de laatste jaren wordt gelukkig een strooming merkbaar om dit probleem naar behooren te onderzoeken en, als het kan, op te lossen. Hoe noodig dit is, zal ieder beamen, die met één van de verschillende categorieën van minderwaardigen persoon lijk heeft kennis gemaakt. Laat ik enkele voorbeelden noemen. Slechts ter wille van de volledigheid noem ik de blinden, doofstommen en krank zinnigem, voor wie reeds lang stelselmatig gezorgd wordt. In den ouden tijd liet hot nog veel te wenschen over, vooral wat do krankzinnigen betreft, maar ons geslacht is toch opgegroeid in de meening, dat een behoorlijke maatschappij niet denkbaar ia zonder blinden- en doofstommen-instituten. Men heeft alleen met belangstelling kunnen opmerken hoe èn het blinden- èn het doof stommen-onderwijs is vooruitgegaan, zoo dat de menschen zich steeds gemakkelijker in de maatschappij kunnen bewegen en 6teeds minder afhankelijk door hun euvel worden. Dat de krankzinnigen vroeger niet altijd even teeder en zachtzinnig behandeld wer den, daaivan kan men zicb overtuigen door een bezoek in het stedelijk museum te Ara- sterdam, waaT een kamer alle mogelijke dwangmiddelen, als dwangbuis, getraliede kooien, stoel met nemen, bevat, waann die oneelnkkigen destijds werden opgeslo ten. De vrije verpleging, zooals wii die thans kennen, is nog geen eeuw oud. En a-2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7