r LEIDSCH DAGBLAD DE KAAGWEEK. SlSlllÉa 69ste Jaargang Maandag 23 Juli 1928. No. 21 Het voornaamste nieuws van heden. 1 >RTBLAD| Telefoon: Dir. en Adm, 2500 Red. 1507. Regenbogen bij het ronden van een boei. uit, dat de wind gunstig voor de zeilerij zou 1 worden daar een flauw koeltje uit het Zui den het wateroppervlak maar net even deed rimpelen, doch de pertinente bewering van den kapitein van ons persschip Viking" dat er „zat wind" zou komen, stelde ons gi. rust en de uitkomst stelde den varensman in het gelijk. Want nauwelijks waren de zesmeters goed en wel gestart, of de wind wakkerde gestadig aan tot een vrij stevige bries, die de blanke zeilen deed zwellen en de scherpe jachten sneller het water deed klieven. Naarmate bovendien de uren ver streken, nam de drukte op de meren en op het sociteitsterrein toe; de booten voerden alsmaar nieuwe bezoekers aan en in de middaguren heerschte dan ook overal een bedrijvige drukte, zooals we die op geen ander zeilfeest kennen. Wat de wedstrijden betreft begint het er zoo waar op te lijken, dat de Belgen dit jaar een duchtig woordje zullen meespreken in de eind-klasseering der zesmeterklasse. Na het succes van Zaterdag toen de An- tigoon gezeild door Snijers op zoo fraaie wijze de ochtendrace der zecmeters won, was bet gisteren het andere Belgische jacht Uilen spiegel, dat 's morgens als eerste wist te eindigen, zonder zijn fraaie positie eigenlijk ook maar één oogenblik ernstig bedreigd te zien. Na een vrijwel gelijke start dreven de vijf jachten zachtkens op een rij naar het Zweiland. De Prinses en de Uilenspiegel zijn de eersten, die van een windvlaagje profiteeren en de overige schepen achter zich laten. De Belg heeft het voordeel van de binnenbocht en gaat als eerste rond, direct gevolgd door de Prinses en Antigoon, die even later zelfs boven de Prinses langs loopt en de tweede plaats inneemt. In het rak naar Dieperpoel stelt een gelukkig vleugje Iloolwerff an dermaal in staat weg te loopen en Antigoon te verdringen. In den wind naar het Norremeer terug is Uijlenspiegel nog aanmerkelijk uitgeloopen en voor de anderen niet weer te achter halen. De Vries Lentsch weet tenslotte nog de Antigoon te passeeren en eindigt zoo doende op de derde plaats. Sally was ver achter. De teamwedstrijd der regenboogklasse werd een eclatante overwinning voor de Zeilvereeniging ..Braassemermeer" welker representanten ..Braassemermeer" en ,.Hol- De Kaag week; spannende wedstrijden en veel belangstelling. Nederland leidt met 21 in den lawn* tenniswedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. Ajax wint den cricketwedstrijd tegen Hil versum. landia" de beide eerste plaatsen wisten te bezetten. Aanvankelijk hadden de Leede II en Me- thusalem de leiding, terwijl ook Rob gerui- men tijd in de voorste gelederen verkeerde. Gaandeweg kwam de Hollandia naar voren om in de tweede ronde ook de Leede te passeeren. Rob en Methusalem gaven on derweg den strijd op. De Gaai kwam tegen het laatst nog heftig opzetten, doch bleef toch nog twee seconden achter zijn club genoot van der Meij. Het verloop van den strijd in de 45 kwa* draatkruiserklasse wees gedurende de ge- heele eerste ronde op een tweede Belgische overwinning, hetgeen dan noodwendig ten gevolge'zou hebben gehad, dat Bon met zijn „Walta" twee dagen achtereen verloren zou hebben. „Oiseau bleu" nam al vrij spoedig na de start de leiding en op Dieperpoel bedroeg zijn voorsprong op Walta ongeveer 100 me ter. Maar in het in-de-windsche rakken van Dieperpoel naar het Norremeer en van het Zweiland naar den starttoren bewees Bon den Belg in het kruisen de baas te zijn. Bij het ingaan der tweede ronde was de Belg dan ook nog maar 10 seconden voor. En in de 2de ronde moest Loncin er aan gelooven. Eerst ging Walta en even later ook Föhn hem voorbij, zoodat hij zich ten slotte met de derde plaats moest tevreden stellen. Coppelstock, die Zaterdag deze race won, eindigde nu als nummer laatst. ,,'t Kan verkeeren," zei Breêro. De start in de regenboogklasse A leverde een schitterend schouwspel op. Vrijwel ge lijktijdig gingen de dertien jachten over de lijn. Hollandia, Braassemermeer, de Fries Windekind en Dolfijn rondden de boei om het Zweiland het eerst en zoo bleef de volg orde ook. Tegen het einde vooral was de strijd tusschen Braassemermeer en Winde kind bijzonder spannend. Beide schepen kwamen over bakboord aanzeilen met Op penhuizen het hoogst aan den wind. Deze dreef Nathan geheel aan den lagen wal, tot dat deze plotseling overstag ging en op Windekind invoer. Oppenhuizen wilde een aanvaring welke overigens Nathan zou hebben uitgesloten voorkomen en ging eveneens over stuurboord liggen, doch juist op het moment, dat hij op den wind (dus noch over bak- noch over stuurboord) lag, werd hij geraakt door Nathan. Nathan lag nu beter aan den wind en ging met een fractie van een seconde voorsprong op Windekind door de finish. Het protest van Oppenhuizen werd toege wezen, zoodat Nathan werd uitgesloten en de Fries tweede werd. De middagwedstiijd der zesmetera leverde een overwinning op van 't Bijltje, evenals gisteren weer gevaren door Oscar Nathah. Dit succes dankte hij in de eerste plaats aan een handige manoeuvre in het allereerste rak naar het Zweiland, toen hij laag aan den wind liggend, achter alle schepen om naar boven ging, zoodat bij de boei alle an deren hem ruimte moesten geven. Uylenspiegel, Prinses Juliana, Sally en Antigoon kwamen daarachter. Maar reeds in het volgende rak lag Sally op de derde plaats, doordat de Prinses en Uylenspiegel beide moesten wijken, toen de Sally vlak voor de boei op het Norremeer over bakboord liggend hun den pas afsneed. Nog voor de tweede ronde is dan de Prin ses als gevolg van voortdurende loefpartijen naar de laatste plaats afgezakt, terwijl Anti goon en Uylenspiegel respectievelijk de derde en vierde plaats innemen. Zonnige dagen op het meer. De Belgische zesmeters doen zich gelden. Successen van de „Braassemermeer" in de Regenboogklasse. (Van onzen eig,en verslaggever). De wedstrijden van Zaterdag. Zoo rustig als gemeenlijk de „Kaagsche Vrijdag" pleegt te verloopen, zoo levendig is het beeld, dat de Kaag op Zaterdag geeft. Vooral in de middaguren, wanneer de kan toren gesloten zijn, komen de zakenmen- schen, vergezeld van de bijbehoorende echt- genooten en een uit den aard der zaak varieerend aantal spruiten uit Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amsterdam en niet het minst uit Leiden Warmondwaarts om gedu rende den Zaterdagmiddag en den daaropvol- genden Zondag mee te genieten van het ge zonde buitenleven en van de sportieve ver richtingen van het puikje der Nederlandsclie zeilerswereld. Dan wordt het aantal gepavoiseerde jach ten langs de Zijloevers nog met ettelijke tien lallen vermeerderd; dan verrijzen op het land van „boer Van Schie" de tenten als padde stoelen uit den grond èn dan is het rondom den starttoren een drukte van belang. En op de meren krioelen trotsche motor jachten en eenvoudige sloepjes, schitterende zeilbooten en nietige kano's met een of twee vierkante meter zeil in bonte mengeling dooreen1 Over de voornaamste wedstrijden thans enkele opmerkingen. De start der Regenboogklasse A was bijzonder fraai; vrijwel alle deelnemers gingen gelijktijdig over de lijn. Alleen het Friesche jacht „Windekind", st. D. Oppen huizen, dat het vorige jaar schier onover winnelijk scheen, stak zijn neus iets te vroeg over de lijn en werd deswege teruggeroepen. Hij dramde onmiddellijk, maar liep niet ver genoeg door en werd nogmaals teruggeroepen. Dat na een dergelijken achterstand de stoere Fries uit een veld van 13 schepen toch nog de zesde plaats wist te bereiken, pleit voor zijn zeilerscapaciteiten. Even bleef het veld bijeen, doch al ras kwam er teekening in den strijd en trokken Braassemermeer, de Leede II, Duvel, Ma rianne, De Leede en Gaai er tusschen uit. Zoo was de volgorde reeds in de eerste ronde bij de boei op het Norremeer en zoo bleef ze in hoofdzaak ook. Alleen kwam op den terug weg de Leede, gestuurd door Oscar Nathan op het Zweiland in aanvaring met de Gaai en gaf dus den strijd op. Ir. Stokhuyzen wist in de tweede ronde zijn Gaai op de derde plaats te brengen, ter wijl Marianne zich achtereenvolgens gepas seerd zag door Hollandia en Windekind. De middagwedstrijd deT internatio nale zesmeterklasse was in alle op zichten spannend tot de laatste honderd meter. Weliswaar nam ir. Van Hoolwerff al kort na de start de leiding om deze niet meer af te staan, doch dit was met geen mogelijk heid te voorspellen, daar het verschil met winner twee maximaal dertig seconden heeft bedragen. Ook ten aanzien van de tweede plaats was het tot de laatste oogenblik onzeker of 't Bijltje, gevaren door Oscar Nathan, dan wel Antigoon deze zou bezetten. Beide schepen wisselden gedurig van plaats en de loefpartijeb waren niet van de lucht. Dat ir. van Hoolwerff hiervan niet dar. ion profi teeren, behoeft geen beloog. De tweede ronde ging in met 't Bijltje op de tweede. Antigoon op de derde en Uylen spiegel en Sally op de vierde en vijfde' plaats elk met pl.m. 10 seconden onderling verschil. Maar bij de boei van het Zweiland lag de Belg alweer nummer twee.... het vol gende rak was in den winden daar liet Oscar Nathan zien wat hij waard is. Prachtig tactisch kruisend ging hij op de boei op het Norrmeer af en rondde deze achter de Prinses. En toen liet hij zich niet meer passeeren, hoewel het verschil zooals uit onderstaande tijden wel blijkt, gering was. Het was e'en prachtig slot van een dito-dag De uitslagen van Zaterdag waren dus; Internationale zesmeterklasse: 1. Antigoon st. J. Snijers in 1 u. 34 min. 22 sec.; 2. Prin ses Juliana, st. ir. J. C. van Hoolwerff. in 1 u. 35 min. 25 sec.; 3. Sally, st. Maarten de Wit, in 1 u. 36 min. 23 sec.; Uylenspiegel uilge sloten wegens hinderen van de Sally. Teamwedstrijd regenboogklasse: 1. Zeil ver. Braassemermeer (Braassemermeer st. Hans Nathan) in 1 u. 43 min. 36 sec.; 2. De Kaag (de Leede II, st. W. Z. van der Mey) in 1 u. •14 mm. 38 sec.; 3. R'damsche Zeilver. (Jan. st. H. Veldhuizen) in 1 u. -15 min. 37 sec.; 4. Zeilver. Braassemermeer (Hollandia. St. C. van Staveren) in 1 u. -16 min. 21 sec. Scheldejollenklasee: 1. Rietepiet st. J. D. A. Hellema in 1 u. 55 min. 22 sec.; 2 Wildzang st. J. H. v. d. Stadt. Handicapklasse D. 1. Narmade, st. H. H. Tieleman in 1 u. 41 min. 47 sec. gez. in 1 u. 34 min. 59 sec. ber. lijd; 2. Simmerwille st. C. A. Schoemaker, 3. Marcella. st. B. Giljam. 45 kwadraatkraiserklasse: 1. Coppelstock st. C. Schuddeboom in 1 u. 34 mm. 17 sec.; 2. Walta. st. Pieter Bon in 1 u. 34 min. 52 sec.; 3. Benati II. st. B. Fenenga; 4. Föhn, st. J. Heynen; Oiseau bleu opgegeven. 60 kwadraatkrniserklas3e: 1. CuttySark, st. B. J. M. Leis. in 1 u. 36 min. 55 sec., 2. II, st. mr. S. J. van den Bergh, in 1 u. 37 min. 3 sec. 12-voetsjollenklasse voor dames: 1. Mieke stvr. mej. M. Roozen in 1 u. 9 min.; 2. Pam, stvr. mej. C. de Vlieger in 1 u. 10 min. 34 sec.; 3. Pinokkio. stvr. mevr M. H. Schoen Stroeve in 1 u. 11 min. 19 sec.; 4. Anny, stvr. mej. B. Alberts in 1 u. 11 min. 45 sec.; 5. Fritske. stvr. mej. N. van Beusekom in 1 u. 12 min. 8 sec. Sterklasse: 1. Cassiopeia, st. R F. Arm- brust in 1 u. 6 min, 54 sec.; 2. Sirias, st. J. C. Visser in 1 u. 8 min. 8 sec. Regenboogklasse B: 1. Jan, st. H. Veldhui zen in 1 u. 42 min. 21 sec.; 2. de Steur. st. L. v. d. Steur, in 1 u. 45 min 52 sec.; 3. Methusalem st. G. A. v, d. Stadt. in 1 u. 46 min. 7 sec.; 4. Maas, st. H. de Goederen, in 1 u. 46 min. 26 sec.; 5. Jan Elza, st. B. ter Kuile in 1 u. 46 min. 37 sec. Regenboogklasse A: 1. BraassemeTmcer. st. H. Nathan in 1 u. 40 min. 57 sec.; 2. de Leede II, st. W. Z. van der Mey, in 1 u. 43 min. 10 sec.; 3. Gaai, st. ir. F. Stokhuyzen, in 1 u. 43 min. 29 sec.; 4. Duvel, st. F. W. Koeman, in 1 u. 4-4 min 17sec.; 5. Hollandia. st. C. van Staveren, in 1 u. 44 min. 50 sec.; 6. Windekind, st. D. Oppenhuizen, in 1 u. 44 min. 51 sec. Schonwenklasse O.D.: 1. Watergeus II. st. F. W. G. Metelerkamp Cappenberg. in 1 u. 58 min. 6 sec.; 2. Hermine. st. A. Sprenger, in 2 u. 7 min. 11 sec. 16 kwadraatkraiserklasse: 1. Treub I. st. A. Stoel Jr., in 1 u. 46 min -10 9ec.; 2. Treub III, st. G. H. Kaars Svpesleyn, in 1 u. 47 min. 26 sec. Vrijbuiterklasse: 1. Jan Brass, st. C. Huis ken in 1 u. 32 min. 52 sec.; 2. Sam Corne- lisse II. st. ir. J. Loeff, in 1 u. 37 min. 23 sec. Zesmeterklasse (middagwedstrijd); 1. Prin ses Juliana, st. ir. J. C. van Hoolwerff in 1 u. 31 min. 14 sec.; 2. 't Bijltje, st. O. Nathan, in 1 u. 31 min 41 sec; 3. Antigoon, st. J. Snijers. in 1 u. 31 min. 50 sec.; 4. Uylen- spic-'gel; 5. Sally. 12 voetsjollenklasse A: 1. Bern, st. B. Maas in 1 u. 2 min. 23 sec.; 2. Karekiet, st. E. R. Zweep, in 1 u. 4 min.; 3. Boffie, st. E. v d. Stadt, in 1 u. 4 min. 3 sec.; 4. Bonzo, st. P. J. J. Huybers. in 1 u. 4 min 13 sec.; 5. Hella, 9t. K. Obst in 1 u. 4 min. 20 sec.; 6. Mamselle X, st. T. Bakker, in 1 u. 4 min. 29 sec. 12-voetsjollenklass8 B: 1. Mieke. st. mei. M. Roozen. in 1 u. 4 min. 30 sec.; 2. Frank st. J X. Maas. in 1 u. 4 min. 39 sec.; 3. Jager, st. van Lijnen Noomen, in 1 u. 4 min. 51 sec.; 4. Tulla, st. S. de Witt, in 1 u. 5 min. 13 sec.; 5. Wiedewiet, st. D. Diederik, in 1 u. 5 min. 27 sec.; 6. Ideaal st. J. N. Kar- reman in 1 u. 5 min. 35 sec. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Een schitterende start der regen bogen. Tal van protesten inge diend. Uitgelezen zeil weer begunstigde ook de wedstrijden van gisteren. In de morgenuren zag het er niet naar - - Hoe de zes-meters een boei rondden. De start der zes-meter klasse. Foto Blouzé, Lolden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7