INDIGESTIE 69!te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Juli 1928 Tweede Blad No. 20968 BINNENLAND. CARTER'S IISIPILLS Te Noordwijk aan Zee zijn op de banen van het ..Casino" inter nationale teenniswedstrijden gehouden tusschen Holland en Nieuw-Zeeland. Op den achtergrond Timmer in actie. Op het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam werden groote vlieg- feesten gehouden. Ook generaal Snijders interesseert zich voor de vliegsport. De bekende Engelsche aviatrice Lady M. Heath ging letterlijk met onzen oud-generaal op de „vlucht". Gisteren werden op „Duindigt" belangrijke motor-races gehou den. De start van een der nummers. DEVLIEGFEESTEN TE ROTTERDAM. Luitenant Koppen krijgt de Harmon-trophee. De Zaterdag en Zondag voortgezette vlieg- feesten te Rotterdam hebben zeer groote be langstelling getrokken. Zaterdagmiddag had tevens de uitreiking plaats van de Harmon- trophee aan luitenant Koppen in verband met de Holland-Indië-vlucht. Zooals men weet wordt dit kunstvoorwerp jaarlijks aan geboden aan den vlieger van elk land, die dat jaar de grootste prestaties heeft gele verd. Luitenant Koppen was nu de uitver korene. Tegen vier uur had zich een groote me nigte verzameld op het terras van het café restaurant. Wij merkten o.m op oud-gene raal Snijders, den heer Clifford B. Harmon, den heer A. Plesman, directeur v. de K.L.M. vice-admiraal Tydeman, Overste Harden- berg. commandant van Soesterberg, den heer Wallaardt Sacré oud-commandant van Soesterberg. majoor Viehoff namens den Ge- neralen Staf, Overste Oele, cómmandant van de Mariniers te Rotterdam en kapitein Jager. Als eerste spreker trad naar voren de heer Clifford B. Harmon, die in de Engelsche taal luitenant Koppen geluk wensc'nte met het behaalde succes. Spr. zeide dat het hem verheugde om bij gelegenheid van dit vlieg- concours in Holland aan den Holland-Indie- vlieger deze Harmon-trophee aan te bieden. Spr. voegde er den wensch aan toe, dat het luitenant Koppen gegeven moge zijn zich nog meer roem op het gebied van de aviatiek te verwerven. Luitenant Koppen heeft hierop in het kort een woord van dank gericht tot al degenen die er voor gewerkt hadden om hem deze trophee aan te bieden. Spr. hoopte dat de tropheé een eereplaats zou krijgen in het clubgebouw van de Koninklijke Ned. Ver- eeniging voor Luchtvaart. De hepr v. d. Bergh van Heemslede, vice- president van de Kon. Ned Ver. voor Lucht vaart te 's-Gravenhage dankte luitenant Koppen voor de onderscheiding de vereeni- ging aangedaan. Tenslotte voerde nog het woord de heer Kolff voorzitter van de Rolterdamsche Aero- Club bijzondpr den heer Clifford B Harmon dank te zeggen voor zijn aanwezigheid op dit internationale concours. Een concours d' élegance heeft tot uitslag gehad: 1. Lady Heath (Engeland) op Moth: 2- Schmidt Crans (Nedop Pander; 3. J. Vloten (Ned.) op F, K. 41 (het nieuwe Koolhoventoestel); 4. Laudher (Eng.) op Klemm Daimler. De luchtacrobaat Fieseler heeft het pu bliek in verbazing gebracht met zijn on- geloofelijke evoluties. Gisteren werden snelheids-start- en lan- dingsproeven gehouden. ,,De Courant" geelt hiervan het volgende resultaat: Eerste prijs f. 1000.lady Heath op Moth, 176.50 punten. Tweede prijs f. 500.Delmottes (op Caudron) 159.43 punten. Derde prij9 (f. 300.van Graft (op Pan der) 136.52 punten. Vierde prijs: f. 200.Jhr. Sandberg (op Pander) 128 62 punten. Een extra prijs van t. 200.voor het best geplaatste toestel werd toegekend aan Cou- son op Klemm Daimler. Tenslotte zijn tal van demonstraties ge geven die o.m. werden bijgewoond door den Engelschen minister- van Luchtvaart, Sir Saflon Brancker. DE „INSULINDE" TE BOTTERDAM AANGEKOMEN. Roodvonkbesmetting de oor* zaak der zieketegevallen? De „Insulinde" van den Rotterdamschen Lkyd, met de quarantainevlag, is Zaterdag middag den Waterweg binnengekomen. De waarnemende quarantaine-arts, dr. J. P. A. Rjjken, voer het schip tegemoet. Hij was vergezeld van den hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, dr. J. Th. Verburgh, den inspecteur dr. J. J. Th. Doyer en den directeur van den G. G. D. te Rotterdam dr. C. W. van Herwerden, terwijl tevens aanwezig waren de drie leden der commissie, benoemd door de directie van den Rotterd. Lloyd.de professoren P. C. Flu, G. J. W. Koolemans Beynen en P. Th. L. Kan. Het gezelschap ging bij Maas sluis aan boord. In overleg met het Staatstoezicht wordt het volgende medegedeeld: Aan boord bevonden zich geen zieken meer. Git de ingewonnen informaties en het onderzoek van passagiers en bemanning schijnt bet meest noodzakelijke, dat de ziektegevallen aan roodvonkbesmetting zijn toe te schrijven. Behalve de ernstige ge vallen zijn er talrijke zeer licht verloopen gevallen voorgekomen. Na het onderzoek is het schip tot het vrij verkeer toegelaten, op de volgende voorwaarden lo. het geheele schip zal ontsmet worden; 2o. het vuile linnen en voorwerpen van bemanning en passagiers, welke als besmet te beschouwen zijn, zullen worden ontsmet; 3o. een verder onderzoek naar de oorzaak der ziekte zal door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid in samenwerking met den G. G. D. en de commissie worden ingesteld. De „Insulinde" is met de vlaggen half stok geheschen binnengevaren. Ook op het Lloydsgebouw en het s.s. „Indrapoera" woeien de vlaggen halfstok. De passagiers mochten niet direct van boord. Aanvankelijk werd de order gegeven „niemand aan of van boord", maar later kregen de passa giers toestemming aan wal te gaan. Hun bagage werd onderzocht. De passencontrole vond ditmaal niet als gewoonlijk op het schip plaats. De „Insulinde" bracht de lijken mee van mevr. v. d. Ven, uit Tilburg en mej. Gorter, uit Hilversum. Toen de passa giers waren gedebarkeerd werden de kisten in twee lgkauto's geplaatst. Van de directie van den Lloyd en passagiers waren er bloemen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De aandeelhouders moeten vóór 15 Aug. 90 pCt. bijstorten. De aandeelhouders in de Veendammer Hypotheekbank, die indertijd hun aandeelen aan den heer Woltman Sr. hebben ver kocht, hebben bericht ontvangen van den curator, dat zij vóór 15 Aug. 90 pet. bjj moeten storten. Dit heeft natuurlijk een groote consternatie in de veenkoloniën verwekt. HET BEZOEK AAN DE NENLITO. De 600.000ste. Gistermiddag is het aantal betalende be zoekers der Nederlandsche Nijverheidsten toonstelling tot 600.000 gestegen. Dit feit be- teekent, dat in de 56 dagen, dat de Nenijto open is. gemiddeld 10.000 betalende bezoe kers per dag geweest zijn. DE ZIEKTE VAN STENHUIS. Het Volk meldt: Dezer dagen is Stenhuis uit het zieken huis gekomen waarin hij enkele dagen voor een klinisch onderzoek was opgenomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, naar hij ons 1 meedeelt, dat hij geen enkele organische ziekte heeft. Ook de psychische inzinking i9 rroolendeels hersteld. Een en ander heeft er toe ge'leid. dat Stenhuis de redactie op zich genomen heeft van een onafhankelijk socia- listisch maandblad, dat bij den uitgever Em. Ouerido zal verschijnen. KRUISGESPREK MET INDIE. Aneta seint ons d.d. 21 dezer uit Batavia: Gisteravond heeft voor de radiotelefonie een tweede historische gebeurtenis gebracht. Er is namelgk een kruisgesprek gehouden tusschen Hollandsche, Engelsche en Duit- sche journalisten te Batavia met collega's in Holland. De verbinding werd tot stailS gebracht via de stations voor draadloozo t6lefonie Bandoeng en Kootwijk. Het over brengen van de stem was zeer zuiver en duidelijk. De correspondent te Batavia van de Londensche Times, de heer Hunter, had een onderhoud van zes minuten met zijn Hollandschen collega van de Daily Mail, den heer Anthclifte en een Hollandsch journalist bso een zeer gezellig onderhoud met Madame ae Gubernatis, de Hollandsche correspon dente van de Petit Parisien. Twee Duitsche journalisten te Batavia spraken tenslotte met terlgnsche collega's. De heele demonstratie duurde ongeveer anderhalf uur. RIDDERDAGEN TE ARNHEM. De Bond van Ridders der Militaire Wil lemsorde heeft Zaterdag en Zondag te Arn hem zijn Ridderdagen gehouden. Nadat Zaterdag o.a. een bezoek was ge bracht aan het Militair Invalidenhuis „Bron beek" en des avonds een feestmaaltijd had plaats gevonden, waarbij tal van eeïegaslen mede aanzaten, werd Zondagmorgen in het Theatergebouw op de Indische Tentoonstel ling de jaarvergadering van den bond gehou den onder voorzitterschap van den heer J. van Loggen. De vergadering werd geopend door luit.- generaal H. Swart, oud-president van den Raad van Indië en eere-voorzitter van den bond van Ridders der M. W. O. Spreker deelde mede, dat het bestuur met vreugde voorstelde om mr. Huges, den organisator van den Indische Tentoonstelling te be noemen lol eerelid van den bond. De heer Vathier Krane huldigde generaal- Swart, hetgeen de vergadering met een drie werf hoera onderstreepte. Aan het jaarverslag ontleenen we. dat het aantal leden, eereleden en donateurs be droeg 145. De voorzitter wees er op, dat het de be doeling is van H. B. om te trachten van de regeering vervulling te verkrijgen van de bescheiden wenschen van den bond inzake 't pensioen van weduwen en weezen. Terwijl de leden zich van hun zetels ver hieven en een driewerf hoera aanhieven, deelde voorzitter mede dal H. M de Koningin het beschermvrouwschap had aanvaard van den Bond van Ridders der M. W. O. beneden den rang van officier. Namens den raad van beheer van het ..Fonds Ridderdagen" sprak de heer Van Lennep enkele woorden, waarbij deze wees op den gunsligen stand van het fonds, dat gegroeid is van f 18000 tot f. 34500 per 15 Juli. Spreker deelde mede. dat dp Rand van Beheer eer9t gedacht had aan een differen- tieelen toeslag op 't Soldij Uil goede over wegingen heeft de Raad van Beheer echter besloten om een gelijken toeslag aan alle ledes) Ie geven. De aftredende bestuursleden dei heeren J. v. Loggen en J. Wassington werd bij accla matie herkozen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de heer De Wijs uit Amsterdam gekozen in de vacalure-Zijlstra. Besloten werd de volgende vergadering in Amsterdam te houden. Na het gemeenschappelijk gebruik van een Indische rijsttafel, werd de Indische len- toonslelling bezichtigd. Zaterdagmiddag heeft In het Stedelijk Museum te Amsterdam de opening plaats gehad van de aldaar van 20 Juli15 Aug. ter gelegenheid van de Olympische Spelen te houden fototentoonstelling „Nederland in Beeld." Tot de inzenders behoort de heer L. Blok, te Lisse, aan wien de jury een prijs van f. 25.toekende. UIT NED. OOST-INDIE. GEARRESTEERD WEGENS MOORD. SOERABAJA, 21 Juli. (Aneta). De veld. politie arresteerde den Madoerees Bonadin, die op 21 October 1926 den heer Elsenburg, tweede machinist op de suikerfabriek Djatiroto, vermoord heeft. NOODLOTTIGE BRAND. MEDAN, 21 Juli. (Aneta). Een ladang boschbrand in Boven Serdang op de grens van de Karolanden verwoestte drie kam pongs, bestaande uil vijftig woningen. Da schade wordt geschat op f. 25.000. Een vrouw is verbrand. Honderd stuks vee zijn omgekomen en 200 vierkante kilometer bo9ch zijn ver brand. De oorzaak ligt in onvoorzichtigheid bij den aanleg van het ladang-veld. De boschreserve brand op zes plaatsen. RECLAME. SPOEDIG VERLICHT Carter'* Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig laxeer- middel, helpen de natuur bij de spijsvertering. Eén dezer kleine pillen, dage lijks vóór den maaitijd ol tegen t naar bed gaan genomen, doet wonderen, vooral wanneer 0 zwaar hebt gegeten of last van verstopping hebt Zij zijn volgens doktersrecept samengesteld en kunnen door oud en Jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog.. In roode kokertjes van 75 cL en f2.25. Imuort. Fa. B. MEINDERSMA. Dtn Haag. 4 3827 Rechts: De Clifford Harmon- Trophee, die ieder jaar wordt uitgereikt aan den vlieger, die in een jaar de beste prestatie geleverd heeft, werd voor 1927 uitgereikt aan Luit. Koppen. - Luitenant Koppen voor de microfoon. Rechts: Zaterdagmiddag werd door de Zandvoortsche Feest- .•ommissie een bloemencorso gehouden in hotel d'Orange te Zandvoort. De wielrijders voor de jury. ZATERDAGMIDDAG ontstond door het ontploffen van den motor van het motorjacht „Viator", dat aan den Omval te Amsterdam lag, een ernstige brand in 't voorschip. De brandweer in actie. Van 20 tot 24 Juli wordt op de Kagerplassen de jaarlijksche Kaagweek gehouden. De wedstrijd voor de regenboogklasje A. bij het ronden van de boei.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5