I COUPONS I jP. J. HUEBER en SCHRIJVERS j Nieuwe Rijn 32 Wie met succes in 101 RUT EXTRA VOORDEELIG j UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. LEIDSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING Alle Drukwerken Fa. G. van Brussel Op alle Courante Artikelen 10 pCt. Korting HOOFDBLAD van FRIESLAND dan kan zij de tusschenkomst van de Ged. Staten inroepen, die dan beslissen. De heer C. A. van Dam zegt dat de moge lijkheid bestaat dat het voorkomt waar Koudekerk bang voor is. In dat geval kan nog overwogen worden veeTgeld te heffen De heer P. F. Veelenturf is van oordeel dat dan wel maatregelen overwogen kunnen worden zonder de vrijstelling des Zondags op te offeren. De heer D. Buitenhuis vindt de gemeenten een mal figuur zouden slaan wanneer zij nu weer met een voorstel kwamen wel Zon dags te heffen. De heer D. de Bruin IJzn merkt op dat de raad van Koudekerk geen hooge gedachte heeft van de jeugd. Met algemeene stemmen wordt besloten het voorstel van Koudekerk niet goed te keuren. Rondvraag. De heer J. Brugman vraagt het daarheen leiden dat bij de uitvoering van 't wegen plan voor zoover deze gemeente daarbij be trokken is, arbeiders van deze plaats worden aangenomen. De Voorzitter verwacht dat deze» werken wel aanbesteed zullen worden zoodat de aannemer de noodige werkmenschen aan zal nemen doch B. en W. zullen doen wat rij kunnen. De heer P. F. Veelenturf acht het ge vraagde van den heer Brugman wel moge lijk. De aannemer kan verplicht worden een bepaald percentage menschen uit de plaats zelve aan te nemen. Hierna sluiting. KOUDEKERK. Voor de verwarming van de Ned. Herv. Kerk werd door iemand 2000 K.G. cokes geschonken. Voor de Diaconie werd f.10, voor het kerk- en orgelfonds f.5 en f. 1 ontvangen. RIJPWETERING. Gistermiddag geraakten twee kinde ren een van de wed. Van S. en een van den heer J. van R. te water. De gemeen te-werkman R. J. de Jeu, die het ongeluk zag gebeuren, begaf zich geheel gekleed te water en mocht het genoegen smaken de beide kleinen, zij het ook met grooto moeite op het droge te brengen. ROELOFARENDSVEEN. In verband met het warme weder van de laatste dagen zijn de augurken hard ge groeid en is er op de veiling reeds een tamelijk groote aanvoer. De aanvrage naar augurken uit Duitschland is echter zeer groot en zelfs kan op sommige dagen niet geheel aan deze aanvraag worden voldaan. De augurken worden per wagon verzonden. AALSMEER. Het Muziekconcours. Tei Aalsmeer-Oost ving Woensdagmiddag, onder begunstiging van heerlijk zomer weer, hel tweedaagsch groot nationaal Muziekconcours aan, uitgeschreven door de Vereen. „Aalsm. Harmonie", ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Om 12 uur had de officiede ontvangst plaats ten kantore van de Coóp. Veilmgsvereen. „Bloemen- lust" van Voorzitters en Directeuren der deelnemende Vereenigingen. Het woord werd gevoerd namens het gemeentebestuur door den burgemeester, den heer J. Kastelein, door den heer D. Jongkind Mzn. ais voorz. van het Concours-comité en den heer F. H. E. Bicknese, lid van de Jury. In optocht ging men naar het feestterrein, aan den Machmeweg. waar het concoura te 1 uur een aanvang nam. De volledige uilslag van dezen eersten concourslag was als volgt: 3e afd. Harmonie1 De Korenschoof. Utrecht dir. W. v. d. Blij. Ie pr. met 171 punten-, Sursum Corda. Krommenie, dir. Jac. Kaat. Ie prijs met 177 pnt.; St. Jacobus, Haarlem- merliede e.a., dir. J. P. Joosten, 2e pr., met 161 pnt -. Crescendo, Ermelo, dir. H. Leene 2e pr. met 164 pnt.; Harm. Ge'zelschap Vinkeveen, Vinkeveen, dir. Joh. Helling, 2e pr. met 155 pnt. Ie afd. Harmonie. Soli Deo Gloria. Koog- Zaandijk. dir. H. Vet, 2e pr. met 156 pnt. Ie afd Fanfare. Vooruitgang zij ons Streven, Mijdrecht, dir. II. Gijzen, 3e pr. met 141 pnt.-, Ons Genoegen. Rhenen. dir. G. K. Lelieveld. 3e pr. met 140 pnt. Afd Uitmuntendheid, Fanfare. Kunst na Arbeid. Houten, dir. P. Aafjes, le pr. met 173 pnt. Marschwedstrijd Harm. Gezelschap Vin keveen. le pr. met 111 pnt.: Vooruitgang zij ons streven, le pr. met 96 pnt.; Crescendo. 2e pr. met 90 pnt. Eere-wedstrijd. Sursum Corda, 2e pr met 165 pnt.; De Korenschoof 2e pr. met 150 pnt. De jurv bestaat voor beide dagen uit de heeren; F H E Bicknese, oud-kapelm le reg. Inf.; W. van Erp, oud-kapelm. 4e reg. Inf.; A. L. Hazebroek, oud-kapelm. Kon. Marine. Er was veel publiek opgekomen. Na afloop van het concours bleef men nog lang op het feestterrein, genietend van diverse vermakelijkheden Vooral de Ker- messe d'Eté had de belangstelling van de jonge menschen, die, ondanks het warme weer, toch veel liefhebberij voor den dans bleken te hebben. De eerste concoursdag heeft een uit stekend verloop gehad. HAARLEMMERMEER. HET GROOTE CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. De voorkenringen voor lande lijke lijvereenigmgen Dres- snnrproeven. Het wae Woensdag de dag vóór het groote internationale concours-hippique van de vereeniging „Vooruit" reeds tTg druk te Hoofddorp, alwaar o.a. op het gemeente lijk sportterrein de voorkeuringen plaats hadden voor de landelijke rijvereenigingen. In de morgenuren werd de dressuurproef klasse A. gehouden voor afdeelingen van de rijvereenigingen „Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp". „De Amslelruiters" uit Boven kerk en „Kita Seneng" uit Nieuw-Vennep. Tevens had een wedstrijd plaats voor den besten landelijken ruiter tjpneden 17 jaar. Hiervoor waren 7 deelnemers (één buiten mededinging), waaronder 2 van „de Amslel ruiters, 4 van „Kapitein van der Wal" en 1 van „Kita Seneng". Tijdens de pauze werd door de jury en de instructeurs der rijvereenigingen met het- bestuur van „Vooruit" de lunch gebruikt in hotel „De Beurs". Na den middag had de dressuurproef klasse B. plaats, zijnde de individueele wed strijden. De ruiters moesten volgens het programma, dat voor allen hetzelfde was, rijden en werden gecommandeerd door de instructeurs. Aan deze proef -werd door ongeveer 25 ruiters deelgenomen, verdeeld onder de lan delijke rijvereenigingen „De Amslelruiters" te Bovenkerk. „Kita Seneng" te Nieuw-Ven nep. „Het Land van Heusden en Altena" te Heusden en „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp. De paarden en ruiters der landelijke rij vereenigingen zijn ondergebracht in de oude koolfabriek aan den Kruisweg te Hoofd dorp. 's Middags arriveerden de Ajgenlijnsche deelnemers met hunne paarden. Leden van diverse ruitervereenigingen uit alle oorden des lands woonden Woensdag de dressuurproeven bij. De uilslagen hiervan worden tijdens het concours-hippique bekend gemaakt. Des avonds werd in hotel „De Landbouw" een ruiteravond gehouden, waarin de vaan deluitreiking plaats had aan de rijvereeni gingen „Kapitein van der Wal" van Hoofd dorp en „Kita Seneng" van Nieuw-Vennep. De Kozakken (een 11-la!) waren ook Woensdag reeds geariveerd. Zij logeeren in hotel-de Groot en hadden in hun eigen aardige en mooie uniformen reeds veel bekijks. Het 19e Concours-IIippique is hedenmor gen onder begunstiging van prachtig zomer weder op het in uitstekende conditie ver- keerende1 sportterrein te Hoofddorp onder groote belangstelling aangevangen. De offi- cieele opening had plaats in ,,De Beurs", alwaar het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paarden fokkerij in Haarlemmermeer met vele ge- lioodigden was bijeengekomen. Wijl het concours weder op één dag wordt gehouden en het ter verzekering van een vlotte en algcheele afwerking van het programma, dat weder rijk aan afwisseling is. als het ware geen minuut is te verliezen, werd een veel tijd inbeslagnemende openingsrede achter wege gelaten en door den voorzitter een kort woord gesproken, waarbij hij allen har telijk welkom riep en dank bracht voor de van zoovele zijden ondervonden blijken van belangstelling in het bijzonder van het Koninklijk Huis. In optocht ging men met de muziek van de Artillerie te Amersfoort voorop naar het terrein, om met de afwer king van het programma te beginnen. Haar lemmermeer zelf bekend om zijn uit stekende paarden brengt heel wat edele dieTen in den ring, terwijl ook het beste wat men elder9 op dit gebied heeft thans weder in het middelpunt van den grooten Haarlemmermeerpolder wordt samenge bracht. Het aantal inschrijvingen was ook dit jaar weer bijzonder groot en een belangrijk succes voor de vereeniging. Het concours-hippique in Haarlemmer meer heeft altijd een bijzonder karakter ge had; dit is de innerlijke waarde van solidi teit. van de prestaties en de gfootc deelname van de fokkers zelf in de gemeente. De voorzitter der vereeniging richtte aan de lunch die tijdens de pauze gehouden werd woorden van dank en waardeering tot den minister van oorlog, het ten zeerste op prijs stellende dat Z. E. van zijne be langstelling in deze ook voor het leger zoo belangrijke aangelegenheid heeft doen blijken door op het concours tegenwoordig te willen zijn; ook richtte spr. een bijzonder woord van welkom toe aan den Ritmeester C. M. van Bjoernsterna te Stockholm, die is j overgekomen om den grooten wisselbeker j van Hoofddorp in het groote springconcours te verdedigen. Koninginnefeest. In het café van de Groot te Nieuw-Ven nep vergaderde de commissie, die telken jare op Koninginnedag feesten voor de jeugd organiseert. Na eenige besprekingen werd besloten ook dit jaar weder feest te vieren. Voor dit doel zal een inzameling van gelden wor den gehouden. Alle schoolkinderen zullen worden onthaald en bij de kinderspelen ontvangen velen een prijs. Het bestuur der commissie werd samen gesteld uit de heeren J A. van Arkel, voor zitter. J. W Bras, 2e voorzitter, P. Bak ker. secretaris. W. G. Schreuder. penningm. Voor het Mulo-examen is te Den Haag geslaagd A. J. van Daalen te Nieuw- Vennep. HILLEGOM. Voor het dr. Schaepman-fonds is al hier ingezameld f. 9.66.55. De eerste veiling in het nieuwe ge bouw der Coöperatieve Veilingvereeniging „Hillegom" is vastgesteld op Vrijdag 27 Juli a.s. Manden zijn Maandag a.s ver krijgbaar; de aanvoer van bloembollen kan Donderdagmorgen 26 Juli geschieden. KATWIJK AAN DEN RIJN. In den afgelcopen nacht is een der leuningen van de brug over de Zanderij- vaart aan den Noordwijkerweg bijna geheel vernield. Aan de wijze van beschadiging le beoordeelen is moeilijk aan te nemen dat de leuning er af gereden is en is het niet uilgesloten dat er baldadigheid in het spel is. Gedeelten der leuning zijn langs den weg gelegd terwijl twee der opgaande stuk ken zijn blijven staan. De politie doet onder zoek. LISSE. Voor hot Mulo-examen is te Den Haag geslaagd E. de Vreede, alhier. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteren le 11 uur had op het kruis punt Lijnbaanweg-Nieuwe Zeeweg alhier een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. v. D. D. alhier en een motorrijwiel, bestuurd door W. E. wonende te 'sHage. De aanrijding werd veroorzaakt doordat E. bij het passeeren van het kruispunt remde, waarbij zijn voet van den voetrem afgleed en hij tegen de auto van v. d. D. opreed. Het motorrijwiel werd heschadigd terwijl E een hoofdwonde bekwam. Het zoontje van den heer V. dat op een wagen, geladen met hooi mocht mede- rijden, viel van het voer en brak een arm. NOORDWIJKERFOUT. De melkprijs werd heden verhoogd en gebracht op f. 0.14 per L. OEGSTGEEST. Autotocht voor ouden van dagen. Dagelijks bemerken wij dat het bestuur van de Winkelweek ijverig aan 't werk is. Verschillende plannen hebben reeds vasten vorm aangenomen en de medewerking breidt zich gestadig uit, evenals de deel neming. In een gehouden vergadering van bestuur en propaganda-commissie, zijn de werkzaamheden besproken en verdeeld, waarmede een goede regeling is tot stand gekomen. De heeren A. v. Ingen Schenau en W. den Boer hebben de benoeming tot lid van de propaganda-commissie niet aangenomen. In deze vacatures is voorzien door benoe ming van de heeren Ed. II. de Bruyn en W. de Ruyter, die deze benoeming aan namen. Het voornemen om op een der da gen van de W. W. ouden van dagen een rondrit per auto's door de gemeende aan te bieden, heeft reeds zoo veel bijval gevon den, dat vele auto-bezitters hunne mede werking hebben aangeboden. Zoo mogelijk zal dan na afloop een snoepreisje gemaakt worden (waarschijnlijk naar Scheveningen). Er zijn echter nog enkele auto's noodig, daar het aantal oudjes pl.m. 60 zal bedra gen. Het bestuur zal daarom dankbaar al ler modewerking in ontvangst nemen. Daar het finantieele gedeelte van deze zaak ge heel buiten de ka9 van de W. W gehouden moet worden en er voor aanbieding van eenige versnaperingen en onvermijdelijke kosten gelden benoodigd zijn, is ook op dit terrein medewerking noodig. Een extra oproep voor dit goede doe! zal zeker onnoodig zijn. Ter voorkoming van ongeregeldheden vervoege men zich voor beschikbaarstelling van auto's bij den voorzitter, den heer J. Kamsteeg, voor finantieelen steun bij den heer Hienkens. penn, en voor aangifte deel neming autotocht ouden van dagen bij den heer Ed. H. de Bruyn. Niet mej. E. van der Hulst, doch mej. E. van der Luit alhier is aan de Vakschool vcor Meisjes te Leiden geslaagd voor Hulp in de Huishouding. RIJNSBURG. Voor het Mulo-examen is le Den Haag geslaagd V. M. Hartelt, alhier. SASSENHEIM. De loting voor den dienstplicht zal voor deze gemeente worden gehouden op 1 Augustus a.s., voorm. 101/* uur, in het Raadhuis. Gisteren maakten de hoogste drie klassen der Herv. School een uitstapje naar Marken. Des morgens kwart over zeven per tram vertrokken, arriveerden men 's avonds kwart voor negen wederom le dezer plaatse. Begunstigd door mooi zomerweer heeft men volop genoten en was er de geheele reis veel te zien. Vooral op Marken met zijn smalle wegjes en kleederdracht was de jeugd niet uitgekeken. Kortom het was een genot volle en leerrijke dag. Voor de geleiders echter een zware, maar dat hebben ze voor de jeugd wel over. Gisteravond werd in de Hoofdstraat een jongedame uit Oegstgeest, die voor de tram moest uitwijken, aangereden door een auto Zij kwam te vallen en haar fiets werd beschadigd. Natuurlijk ontstond er kwestie over de schuldvraag, waaraan de automobi list grootmoedig een einde maakte, door de schade en reisgeld le betalen. Een en ander veroorzaakte nogal eenige opschudding. VOORSCHOTEN. Gisteravond is het stoffelijk overschot van den heer W.. die Dinsdagavond alhier verdronk, naar zijne woning te 's-Graven hage overgebracht. DE JULIMAAND. Het gewichtigs moet er in deze maand gebeuren, want veel moet gezaaid en ge stekt worden weer voor het volgende jaar. Het is wel opmerkelijk, dat in deze zomer maand, wanneer alles nog in vollen bloei staat, en wanneer op het land de oogst in vollen gang is, men weer moet denken aan het komende voorjaar en den komenden zomer. Hieruit ziet men weer hoeveel voorzorg en moeite besteed moet worden aan onze komende voorjaarsbeplantingen. Allereerst vragen de bollen, die we tij delijk hebben opgekuild, om de blaren der bollen te laten afsterven, onze aandacht. Deze moeten nu weer opgerooid worden en van den ouden stengel, blaren en schubben worden ontdaan. De bollen worden op kran ten eerst te drogen gelegd en nadat zij lucbtdroog zijn geworden, opgeborgen op een luchtige plaats, die veilig is voor de muizen. Liefst eind Juli worden de Violen-Silenen en Vergeet-mij-nieten voor het volgend voorjaar gezaaid. De bedden worden opnieuw omgegraven en liefst een week na het spitten en gelijk harken even geschoffeld. Meü doodt dan heel wat onkruid, dat zoo Listig kan worden als het tusschen het violenzaad opkomt. Eenige dagen na het schoffelen als de jonge onkruidplantjes dood zijn wordt ge zaaid. De grond wordt gelijkmatig glad ge streken met een latje, zoodat de bodem op het oog gelijk is Het is aan te bevelen vooraf een laagje gezeefde grond over het bedje te breDgen. De zaden ontkiemen dan beter, omdat de grond vochtiger blijft. Het zaad wordt gelijkmatig uitgestrooid, daarna bedekt met een laagje bladgrond en zachtjes aangedrukt. Het zaaien moet vooral dun geschieden. Na een week of vijf is het ontkiemde zaad reeds zoover opge schoten, dat de plantjes verspeend moeten worden. Men houde een afstand van plm. 20 c.M. in het oog. Vergeet^mij-nieten kunnen den winter in de open lucht op de verspeende bedden overblijven, doch de silenen en violen lie ver onder glas. Indien men geen bakken met glas bezit kan men de plantjes bedek ken met ruigte. Op een beschut plekje in den tuin blijven de violen bij niet al te strengen winter in leven. Do silenen kun nen echter niet zonder bescherming, om reden zij niet tegen vocht kunnen en dus 6poedig wegrotten. Ook is de tijd aangebroken de muur bloemen, die in het voorjaar gezaaid zijn op bedden te verspenen. Men ga hiermede te werk, zooaJs in de vorige regelen werd vermeld. Deze kunnen ongedekt den winter doorstaan. In een vorig stuk werd er reeds op ge wezen, dat do voorjaarsbloeiers de bloe men op het hout geven, dat den voorgaan- den zomer gemaakt werd. Dit hout heeft zijn bladeren verloren en is rijp geworden. Deze jongste rijpdeelen noemt men de twij gen. Hieruit volgt dus, dat alle voorjaars- bloeiers op de twijgen en na den bloei ge snoeid moeten worden. Het is dus nu de tijd om alle voorjaarsbloeiers, zooals se ring, Forsythea, Rhododendrons enz. te snoeien. In den fruit- en groententuin behooren de voornaamste werkzaamheden afgeloopen te zijn, zoo niet dan de werkzaamheden van de vorige maand voortzetten. Hier is de plaats de aandacht te vesti* gen op de toekruiden. Het kan misschien nuttig zijn voor vele leeken, die deze ge wassen onbekend zijn, de cultuur van deze gewassen te weten. Ik bepaal mij slechts tot die soorten, welke 't meest geschikt voor buiten-plaat sen zijn. Boonenkruid wordt als toekruid bij tuinboonen gebruikt. Zaaitijd April, kan buiten gezaaid. Dille is op 't oog aan Fenkel gelijk, wordt ook wel daarvoor gebruikt, zaaitijd April, kan zonder glas Dessertblad wordt 2 M. hoog, de bladeren worden gebruikt om op desserts- schalen te leggen. Zaaitijd April, is één jarig. Kan zonder glas. Dragon gebruikt men bij Salade en bij den inmaak en ook bij kruiden azijn. Zaaitijd April. Is een vaste plant, heeft in den winter gaarne een bedekking. Kervel is een soepgroente, moet ge zaaid worden begin April en begin Juli om er het geheele zomerseizoen groenten van te hebben. Is éénjarig. Lavendel is 'n vaste, kleine heester, die van strenge winter's veel te lijden heeft, wordt in Maart in de kas gezaaid. Dc afgesneden stengels worden gedroogd om de aangename geur tusschen het lin nengoed in de kas te leggen. L i e v e-V rouw e-b edstroo (ook ,,"Waldmeister" genoemd), is een vaste plant, kan door scheuren in Maart goed worden voortgekweekt. Dient als randplant largs paden. Wordt gebruikt bij Mei wijn* Pimpernel een vaste plant, wordt in 7t voorjaar (April buiten op dèn vollen grond gezaaid. De bladeren bij het inma ken gebruikt. Salie. Een kleine heester, wordt op den vollen grond in April gezaaid en in Mei verpoot op afstanden van 30 c.M. De plaDt is winterhard en wordt gebruikt bij het koken van sali-melk Deze plant wordt onder geneeskrachtige kruiden gerang schikt. T h y m. Een tweejarige plant. Men kweekt haar door scheuren in Maart e* door middel van zaad einde April of begin: Mei. De groene takjes worden bij vleesch- gereebten gebruikt. De bonte soorten ziju in do bloementeelt als sierplanten bekend. Venkel. Deze plant kan uit zaad wor den gekweekt. Men kan haar zaaien \an Mei tot Augustus omdat de zaadplanten eerst het tweede jaar de zaden geven, die ook bij den inmaak gebruikt worden. In den winter is het dekken der planten noodig. Zuring. Een vaste plant die uil zaad maar hoofdzakelijk door scheuren in het voorjaar wordt voortgekweekt. Zij is win terhard en wordt gebruikt bij enkele groen ten en ook gestoofd genuttigd. Behalve de reeds genoemde zijn er nog andere, die dikwijls in de lijst van toekrui- den worden aangetroffen. Cardonzen. Deze plant wordt in Ne derland weinig gekweekt, en dientengevolge ook weinig gebruikt. Toch is het kweeken ervan interessant en nuttig. De plant wordt uit zaad gewonnen, 't Zaaien geschiedt ra April in polies. In het einde van Mei wor den de plantjes in den vollen grond op 1 Meter van elkaar uitgepianl De groote bla deren worden in begin October in strno ge bonden. Deze zijn dan na 4 weken gebleekt Indien het vriest, dan moet men de plan ten met kluit opnemen, binnen zetten en vorstvrij opkuilen; ze zijn dan later als an- diivie te gebruiken Onder dp bleekgroenlen behoort ook het „Brusselsch Lol" waarover later. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkriicbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. Firma A. HTLLEN, Stationswee, J. J. RIJSBERGEN. Sigarenhande! Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74. Begrafenissen - Crematies - Transporten Opgericht 1871. - Tel. 861. - Aalmarkt 16.. H. P. H. KEEREWEER. LEIDEN. 4709 Wed. M. VAN DER BENT in de Schapensteeg, TeL 729. „Katwijksche" Zandaardappelen Haar voorraad „MALTA"- aardappelen bijna geruimd. 3658 1 5354 tegen conenrreerende prijzen HAARL.STRAAT 222 LEIDEN. plaatst zijn annonces in de 3659 goedkoops en afdoende reclame omdat dit blad, opgericht In 1752, over da geheele provincie In alle kringen wordt gelezen Vraagt advertentietarief voor regel-abonnementen aan bij da N.V. „DE LEEUWARDER COURANT" te Leeuwerden 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7