AGENDA. TELEGRAMMEN. Vrijdag. „Tn den Vergulden Turk": Jaarl. alg. verg. van Aandeelhouders Electr,- en Gas-Mij. v/h. De Vries en Stevens. 8 uur nam. Zondag. Vrqe Ev. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorn, en 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd; Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ter Hali's revue 1928 8 uur nam. Den Haag, (Scala): Louis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt". 8 uur nam. De avond-, nachl- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 Juli tot en met Zondag 22 Juli waargenomen door de apolheek van den heer M. Bockwijt, Vischmarkt 8. telefoon 552. sloten misdadigers eischen thans eveneens amnestie, waarop ze evenveel recht mee- nen te hebben als de politieke veroordeel den. De postroover Hein, die bij zijn diefstal len ecnige gendarmes neerschoot, is wegens moord tweemaal ter dood veroordeeld, bo vendien tot 15 jaar gevangenis-, benevens de gewone supplementaire straffen en le venslange ontzegging der burgerlijke eere rechten. HEIN. Hein hoorde het vonnis schijnbaar kalm aan. Zijn verdediger zal revisie aantec- kenen. De politiecommissaris Bauer uit Zwei- brücken is door de Franschen gearresteerd on naar Landau gebracht. Het heeft dat de Franschen, nadat zij, in het proces over de gescheurde vlag te Zweibrücken, de Duitsche politie reeds van nalatigheid bij het onderzoek hadden be schuldigd, thans Bauer gearresteerd heb ben, omdat zij in hem dengene zien, die het onderzoek onmogelijk gemaakt heeft. De phosgeengasvevgiftiging te Hamburg zal nog een gerechtelijk naspel hebben, daar 300 pe-rsonen, wier familieleden over leden zijn of die zelf nadeel ten gevolge van de. vergiftiging hebben geleden, door een advocaat een civielrechterlijken eisch tot schadevergoeding tegen den Hamburg- schen staat hebben laten indienen. In totaal loopen deze eischen over een bedrag van ettelijke millioenen mark. De verantwoordelijkheid van den Ham- burgschen staat wordt vooral afgeleid uit het feit, dat het bouwtoezicht geen vol doende controle heeft geoefend, ENGELAND. Labour tegen de regeerinn Herrie op het mijnwerkers- congres. De arbeiderspartij heeft besloten een motie van wantrouwen tegen de regeering in te dienen, wegens haar politiek in verband met de werkeloosheid. De motie zal 24 Juli in het Lagerhuis be sproken worden. Op het mijnwerkerscongres te Llandudno (Wales) is het bij de opening tot allerhef tigste loonoelen gekomen. De communistische gedelegeerden uit Lanarkshire, wien de toegang geweigerd was baanden zich met geweld een weg naar de gaanderijen, stoorden de beraadslagingen en eischten dal men hen zou hooren. Er werden vuisten gebald en er heerschte een helsch kabaal, terwijl de gedelegeerden elkaar van weerskanten toeschreeuwden. De oude voorzitter Herbert Smith som meerde de Scholsche gedelegeerden om heen te gaan en toen zij dit weigerden, klom hij zelf de trap naar de gaanderij op en zette twee belhamels buiten de deur. Zoodoende werd de orde eindelijk hersteld. SPANTE. De tunnel door de Pyreneeën ingewijd. Gisteren is op het Spaansche grensstation Canfrane in tegenwoordigheid van den Spaanschen koning en van president Dou- mergue en van de ministers Primo de Rivera Tardieu cn Barthou, generaal Berenguer e.a. de tunnel door de Pyreneeën plechtig ge opend Koning Alfons en Doumergue hielden bij een maaltijd toespraken, waarin ze wezen op de gemeenschappelijk door beido volken nagestreefde doeleinden. De koning reed daarop met den president naar het Fransche grensstation. Na afloop van de inwijding defileerden Fransche en Spaansche troepen voorbij de eeretribune. Vandaag loopen de eerste paa- sagier9lrcinen door den 9 K M. langen tunnel TSJECHO-SLOWAKIJE. De minister van financiën af getreden. De minister van financiën EngLish heeft zijn ontslag genomen. In een brief, dienaan gaande aan president Masaryk én aan den plaatsvervangenden minister-president Sc-hamek gericht, verdedigt hij in korte woorden zijn financieele programma en ver klaart hij het onmogelijk le achten, langer zijn post te blijven bekleeden, daar hij voortdurend blootstaat aan aanvallen van het orgaan der groote coalitiepartij, n.l, der Tsjechische Agrariërs. English zegt steeds 'boven alle partijen te hebben gestaan, ge lijk overeenkwam met zijn benoeming als vakman in het kabinet. Reeds bij de be handeling van de herziening van het belas tingstelsel had hij willen aftreden, doch steeds had minister-president Svehla, op ■wiens aandringen hij ook de portefeuil'e had aanvaard, hem weten terug te houden. Thans is zijn besluit onherroepelijk. MEXICO. Na den moord op Obreqnn. Slechts met moeite gelukte het te belet ten, dat de menigte den moordenaar van Obregon lynchte. De dader verklaarde dat het geen politieke moord was geweest, maar de politie trekt die bewering in twij fel. Er is echter bewijs voorhanden dat men met een moord met voorbedachten rade te doen heeft. In een zak van den dader vond men een brief, geadresseerd aan zijn fami lie, waarin te lezen stond: ,,Daar ik weet, dat ik voor de naleving van mijn begin selen zal moeten sterven, zeg ilc u vaar wel." De dader heeft absoluut geweigerd iets mee te deelen over zijn motieven. Naar thans wordt aangenomen, is zijn ware naam José Juan Gonzalez, hoewel hij weigert iets meer over zijn naam los te laten dan dat hij Juan heet. Tijdens het verhoor verklaarde hij: ,,Ik ben degeen, die het gedaan heeft. Voorts zou hij gezegd hebben: ,.Ik doodde Obre gon, omdat Christus de Koning ten volle en niet slechts gedeeltelijk behoort te re geer en Dit laatste dient echter met de noodige reserve te worden opgevat, gelet op den geloofsstrijd. Alle autoriteiten, ook president Calles, nomen het diepste stilzwijgen in acht. Het Congres zal tot een buitengewone zitting worden bijeengeroepen om over een opvol ger te beraadslagen. Met prachtig ceremonieel is het stoffelijk overschot uit de stad Mexico vertrokken naar de geboortestaat van Obregon, So- nora. President Galles en al de hooge amb- f en aren, benevens het corps diplomatique, volgden in den stoet. 150.000 menschen op zijn minst stonden langs den weg ge schaard. De kist was met de Mexicaansche vlag gedekt, die speciaal vervaardigd was door één der vrouwen van zijn partij om op het nationale paleis geheschen te worden op den dag dat hij als president in functie zou zijn getreden. De chef van d© politie verwacht tot ver dere arrestaties te kunnen overgaan en te vernemen, wie de aanstichters zijn van cie misdaad. De censuur is nog steeds van kracht.. Politie en troepen doorkruisen de hoofdstad en de omgeving. Even voor de trein met het stoffelijk overschot vertrok, strekten duizenden van Obregon's volgelingen hun rechterhand de hoogte in, om plechtig te zweren, dat zij zijn beginselen zullen handhaven en zorgen dat zij, die voor de misdaad verantwoorde lijk zijn, hun straf niet ontgaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN FRANKLIN-MUSEUM. De Ver. Staten eeren hun groote mannen op onbekrompen \v\jze. Zoo zal spoedig te Philadelphia de na gedachtenis van Franklin worden vereeuwigd door den bouw van een museum, dat men wil deen verrijzen aan den Parkweg. Het zal 7.000.000 kosten, waarvan reeds 3.000.000 dollar bijeen is. Het zal in bouworde herin neren aan het Pantheon te Rome. Er zuilen in het museum zaken worden tentoongesteld, die betrekking hebben op de outillage en do techniek van het drukkersvak in Franklin's tijd. GEWAARSCHUWD DOOR EEN HOND. Op het buitenverblijf van lady Charles Fitz Roy, Park Farm, Stoke Albany bij Mar ket Harborough in Leicester brak 's morgens heel in de vroegte brand uit, terwijl alleen de zoon des huizes en drie dienstboden in het huis sliepen. De hond van den zoon, kapitein Fitz Roy, een kleine terrier, werd wakker van de rook, ging naar de kamer van zijn meester, sprong op bed en wekte dezen. Daar beide trappen in lichte laaie stonden, zoodat ontkomen lang9 dien weg onmogelijk was, sprong kapitein Fitz Roy uit het raam 6 m. boven den grond en kwam ongedeerd op het grasperk terecht. Tevoren had hij den hond uit het raam geworpen, die eveneens behouden in een bloemperk be landde. De keukenmeid die op de derde, de boven ste verdieping 9 M. boven den beganen grond sliep, klom uit haar slaapkamerraam en klauterde langs het pannen dak om beide andere dienstboden te waarschuwen. Met behulp van eenige aan elkaar geknoop te lakens kon zij zich eveneens in veiligheid stellen. Door het hulpgeroep waren inmiddels de stalknechts wakker geworden, waarvan één een touw toewierp aan de beide dienst boden, die voor het raam op de tweede ver dieping stonden. Een van de twee klauterde er veilig langs naar omlaag, de ander liet zich te spoedig los en brak een béen. Het huis brandde geheel uit. ERVARINGEN IN EEN RUSSISCHE GEVANGENIS. De Berlijnsche Maier, een der beklaagden in het Donetzproces, is na zijn vrijspraak to Berlijn teruggekeerd. Aan een medewer ker van de „Lokalanzeiger" heeft hij iiet een en ander van zijn avonturen verteld. De verpleging in de gevangenis liet eerst te wenschen, maar later, nadat de am bassade tusschenbeide was gekomen, werd het beter. Hij was plotseling, terwijl hij aan het werk was, in hechtenis genomen. In Slalin, Charkof, Rostof en Moskou had hij in de gevangenis gezeten. Twee maanden lang was hij alleen opgesloten in een cel, dat was het ergste. Tweemaal kreeg hij toestemming om zijn vrouw te zien, tien minuten lang. Over het proces mocht geen wcord worden gesproken. De rechter van instructie was steeds tegenwoordig. Over zijn medebeklaagde Badstieber liet hij zich zeer onvriendelijk uit, aangezien deze heeft gepoogd hem te belasteren, een lafaard, die zich schuldig voelde en zich ook niet na het proces bij de ambassade heeft gemeld. Zijn medebeklaagde Otto daarentegen was een andere kerel. Na hun invrijheidstelling hebben zij nog zes dagen ir. een goed hotel gewoond als gasten van te ambassade. Bij het vertrek uit Moskou bracht een onbekende hem bloemen aan den trein. Graaf Brockdorf Rantzau was ook aanwezig. Maier vertelt no£, dat men hem na zijn arrestatie alles hacl afgenomen wat hij bij zich had, ook zijn horloge en zelfs zijn kam. Een kam heeft hij in zijn cel zelf vervaar digd uit brooddeeg en lucifers. Maanden lang he6ft hij zich met dat ding, dat hij in de zon had laten drogen, gekamd. Hij mocht slechts twee brieven in de maand schrijven. DE HITTE. Tengevolge van de hitte zijn nog heel wat slachtoffers gevallen. In Sileziö zijn in deze dagen 25 menschen door de hitte gedood, in Polen verdronken meer dan 50 personen en in Roemenië kwamen vele sterfgevallen door zonnesteek voor. Het waterleidingbedrijf van de stad Berlijn heeft uitgerekend, dat Maandag j.l. per hoofd van de bevolking 269 liter water gebruikt isl VLIEGONGELUK BIJ KOFNO. Twee militaire vliegtuigen kwamen bij een oefeningsvlucht op oen hoogte van 500 M. met elkaar in botsing en stortten neer. Beide bestuurders, een kapitein en een onderoffi cier, werden gedood; beide waarnemers 'zwaar gewond en de twee vleigtuigen vol komen vernield. LEVINE MET DE „COLUMBIA" GEVALLEN. Op het vliegveld Curtisfield is de Oceaan vlieger Levine met zijn vliegtuig „Columbia" naar beneden gevallen. Levine bleef evenals zijn metgezel, majoor Fleming, ongedeerd. Het ongeval bad direct na den start plaats. Tweemaal dreigde Levine met een der han gars in botsing te komen. Bij de derde poging een hangar te ontwijken, viel het vliegtuig neer. Zilveren jubileum van het afsterven van Paus Leo XIII. Van het Vaticaan. Morgen zal bet vijf en twintig jaren ge leden zijn, dat de doodsmare van dezen grooten Paus over de wereld ging en een regeeringsperiode werd afgesloten, zooals nog maar zeiden in de geschiedenis van bet-Pausdom voorgekomen was. De carrière van dezen hervormenden Paus is in alle opzichten schitterend geweest, niet alleen op zuiver kerkelijk gebied, maar eveneens op politiek terrein, want Leo XLH was een diplomaat bij uitnemendheid. Trouwens dit is genoeg bewezen tijdens zijn kort doch vruchtbaar verblijf als Nuntius te Brussel 18431845. De oprichting van een Bel gisch College te Rome in 1844 is grooten- deels het werk van Mgr. Pecci, zooals zijn naam was, geweest. Voordien had hij reeds dc aandacht op zich gevestigd, tijdens zijn driejarig verblijf te Perugia, welke plaats in die dagen het brandpunt van de revolutie tegen de Pauselijke wereldlijke macht was. In korten tijd wist hij daar de bestaande geschillen bij te leggen, verschillende her vormingen vooral op justitioneel gebied in te voeren en de economische positie van de lager bevolking op hooger peil te brengen. Geen wonder dat, toen de bisschopszetel in die stad in 1846 vacant kwam, Mgr. Pecci daarvoor het eerst in aanmerking kwam. Meer dan 32 jaar lang heeft Leo XIII dien bisschopzetel bezet. Paus Gregorius XVI die hem tot kardinaal wilde verheffen, was intusschen gestorven en het duurde tot 1853 alvorens hem die waardigheid werd toegekend. In het betrekkelijk kleine diocees stichtte hij 36 nieuwe kerken, terwijl hij zich tot levenstaak gesteld had het bestaan de seminarie uit te breiden en het onder wijs door de meest bekwame professoren, wien hij hooge eischen stelde, te doen ge ven. Ook tijdens zijn langdurig pontificaat was het zijn streven, naast de gods dienstige opleiding ook de wetenschappe lijke vorming der geheele geestelijkheid te bevorderen. In 1860 deed hij van zich spre ken door de publicatie van zijn brief over de wereldlijke macht van den Paus. Na een voorbereiding van ruim 15 jaren richtte hij in 1872 het St. Thomascollege op. Den 22slen Februari 1878 volgde hij Pius IX op den Pauselijken troon op. Zijn pontificaat is vooral bekend door de uitvaardiging van tallooze encyclieken en brieven, welke de aandacht van de gansche wereld voor zich opeischte. De meest-bekende, do „Rerum Novarum" van 1891, wordt in alle landen der wereld, waar zich katholieke organisa ties bevinden, jaarlijks herdacht. Zijn we tenschappelijke werken werden in verschil lende talen vertaald en er bestaan zelfs Nederlandsche vertalingen van zijn gedich ten en verzen. Op 3 Maart 1903 mocht hij hut zeldzaam voorrecht genieten een kwart eeuw de Pauselijke waardigheid te hebben bekleed Op 20 Juli van hetzelfde jaar over leed hij op 94-jarigen leeftijd. Van de door hem benoemde kardinalen zijn nog slechts enkele in leven. Ter herdenking van het zilveren jubileum van zijn zalig afsterven zal in de St. Jan van Lateranen te Rome, waar zich zijn graf bevindt een groote plechtigheid plaats hebben, waaraan het geheele college van kardinalen, de Pause lijke Hofstaat, het Corps diplomatique bij het Vaticaan en verdere kerkelijke en we reldlijke dignitarissen, alsmede de katho lieke centrale en de katholieke diocesane liga enz. zullen deelnemen. Mgr. Domenico Tardini zal de gedachtenisrede uitspreken. De redding der Italia-expeditie. Het z.g. spoor van Amundsen op het Beren-eiland, waarvan de telegrammen gis teren spraken, is een valsch spoor. Het •Noorsch Tel. Ag. wijst er ,op, dat het spoor van wielen, dat op Beren-eiland ge vonden zou zijn, in geen geval van het Lathamvliegtuig afkomstig kan zijn, daar dit... geen wielen heeft, maar een water vliegtuig is De ijsbreker „Krassin" is uit de Advent- baai naar de Koningsbaai vertrokken, na dat hij het gerepareerde vliegtuig van Tsjoeknofski aan boord genomen had. Tij dens de reis naar de Koningsbaai ontmoette de „Krassin" het s.s. „Braganza" en gaf aan dit schip de ski-ploeg over, die uitge zonden was om Tspoeknofski te redden. De „Krassin" heeft bovendien een Italiaan- sehen arts aan boord genomen. Dc ijsbre ker baant zich met groote moeite een weg door het,pakijs. Blijkens een bericht uit Tromsoe aan het Italiaansche gezantschap te Oslo Reeft de „Marina I" gisteren weer een onderzoe kingstocht gemaakt tusschen 70 gr. 18 min. en 71 gr. 55 min. N.B. en 16 gr. 25 min. en 25 gr. 25 min. O.L., doch niets van het vermiste vliegtuig van Amundsen c.s. kun nen ontdekken. In bevoegde kringen gelooft men echtev nog altijd dat Amundsen en zijn makkers zich bij de groep Alessandri bevinden* Naar de „Iswestija" bericht moet de ..Krassin in het dok om hersteld te worden. Men neemt echter aa-n dat de ijsbreker nog vóór de reparatie de opsporing van de Ales- sandrigroep zal ondernemen. Dr. B. Bchoenek, de Tsjeeho-Slowaksche radioloog, die de expeditie-Nobile mee maakte en aan boord van de Krassin" is opgenomen, heeft een uitvoerig interview gegeven, dat in de Tsjechische bladen wordt vermeld. Met prof. Pontremoli uit Milaan had hij tot taak topografische en oceanografisc-he metingen te verrichten en waarnemingen op het gebied van magnetisme, electriciteit en radio-activiteit in het Poolgebied te doen. Deze werkzaamheden, die een be trekkelijk kalrnen gang van het luchtschip eischten, bonden geheel worden uitgevoerd. Dr. Behoenek werkte veel en sliep haast niet. Kort voor de catastrophe ging ik, zoo vertelt Behoen-ek, naar de beneden gang van het luchtschip o-m prof. Pontre moli te spreken. Daar ontmoette ik Malm- green, die zeer verontrust was, naar hij mij mededeelde, over zekere misstappen bij de besturing van het schip. Toen ik op mijn plaats terug kwam, bemerkte ik, dat de hoogtemeter nog maar 200 meter aanwees en wij snel de aarde naderden. In plaats van 't schip van een deel van den ballast te bevrijden, wierp men benzine overboord. Het ging toen weder 400 meter omhoog, maar daalde weldra weder met groote snelheid. Geheel onverwacht echter volgde een krachtige stoot. De achtergondel kap seisde. Toen is ook de passagiersgondcl tegen de -svlakte gebonsd, waarbij zij van het luchtschip werden afgescheurd. Wij werden op een ijsschots geslingerd. De ramp is daaraan te wijten, dat wij, ondanks den opgestoken storm, hebben getracht het gebied ten Zuid-Oosten van de Pool te on derzoeken. Wij gingen eerst opzettelijk met den storm mede, teneinde om het ge bied heen te vliegen. Toen wijzigden wij de richting op Koningsbaai aan, waardoor de snelheid tot 50 K.M. daalde. Wij waren twee uur tep hoogte van 150 meter boven de Pool. In het bijzonder maakten wij daar de waarneming, dat het magnetisch kompas boven het Poolgebied normaal werkt. Deze waarneming is gedaan met behulp van de apparaten van Pontremoli, waarmede men de declinatie kon controleeren. De voort zetting der onderzoekingen na de stran ding van den gondel was daardoor moge lijk:, dat de meeste apparaten ongedeerd waren gebleven en dr. Behoenek alle voor afgaande waarnemingen in een zakboekje had opgeschreven, dat hij steeds bij zicli hield. Dr. Behoenek stelt zich nu voor, wanneer hij op de „Krassin" zijn waarne mingen kan voortzetten, zeer interessant materiaal te kunnen publiceeren. HET ANTC-OORLOGSVERDRAG. LONDEN, 19 Juli. (V. D.) Naar uit Washington wordt gemeld, verwacht men nog voor Zaterdag a.s. de antwoorden van alle mogendheden, welke tot nu toe niet op de nota van staatssecretaris Kellogg hebben geantwoord. Naar aanleiding van den wensch der Fransche regeering de onderteekening van het anti-oorlogsverdrag te Parijs te doen plaats vinden, wordt er op gewezen, dat do Vereenigde Staten gedwongen zouden zijn een dergelijke uilnoodiging. welke men ver wacht, nadat alle antwoorden zullen zijn ontvangen, van den Franschen ambassadeur Claude], niet te aanvaarden, daar staats secretaris Kellogg het verdrag als eerste wenscht le onderteekenen en wegens drin gende staatszaken verhinderd is naar Parijs te gaan. EEN VOORSTEL TOT REGELING VAN DE SCHULDEN. PARIJS, 19 Juli (V.D.) De redacteur van de „Volonté" heeft een reeks artikelen over de Rijnland-kwestie beëindigd met de be handeling van de vraag van het op meer commercieelen basis behandelen van de Duitsche industrie- en spoorweg-obligaties. Te Thoiry hebben Briand en Stresemannde groote lijnen vastgesteld van een alge- raeene Fransch-Duitsche regeling, waarin ook de herstelschulden begrepen waren. De oorzaken, die toen een verwezenlijking van die plannen in den weg stonden, bestaan op het oogenblik voor een gedeelte niet meer. Een van deze oorzaken was toen de hooge rentevoet, daar leeningen op dat oogenblik van 6 tot 8 pet. rente opbrachten, zoodat een leening voor de herstelschulden tegen 5 pet tot de onmogelijkheden behoorde; op het oogenblik zou echter een rentevoet van 5 pet. zeer voordeelig zijn. Te regeleD blijft nog slechts de politieke en psychologische kwestie van het verband tusschen herstel schulden en intergeallieerde schulden. Wanneer dit zeggen wil, dat Frankrijk in geen geval aan zijn schuldeischers onder de geallieerden meer zal betalen, dan het van Duitschland zal krijgen, kan men het daar mee eens zijn. Wanneer men evenwel wil beweren, het definitieve bedrag van de Duitsche herstelschulden vast te stellen, zoolang Frankrijk de overeenkomsten Cail- laux-Churchill en Berenger-Mellon niet heelt geratificeerd, dan is een dergelijke politiek onverstandig en ongerechtvaardigd. Het bijeenroepen van een algemeene confe rentie van vertegenwoordigers van de vroe gere geallieerde en geassocieerde mogendhe den met Duitschland is niet noodzakelijk, maar het zou gemakkelijker zijn en voor Frankrijk en Duitschland een snellere af werking in de hand werken, wanneer men de eerste stappen zette op den weg, die naar deze regeling leidt. Men komt dus tot de conclusie, dat op den voorgrond van de jaarlijksche betalingen volgens het Dawes- plan of volgens de tegenwoordige waarde van het Dawesplan, die geschat wordt op 33 tot 40 milliard Goudmarken, Frankrijk nog steeds 1 milliard Goudmark meer van Duitschland zal krijgen, dan het aan de Vereenigde Staten en Engeland moet beta len. Frankrijk kan het definitieve schuldbe drag van Duitschland vaststellen, zonder zich te bekommeren om zijn schuld aan de Angelsaksische mogendheden. Dubarry concludeert hieruit, dat het Rijnland onmiddellijk ontruimd kan worden. DE COMMISSIE VAN HERSTEL BIJEEN. PARIJS, 19 Juli (V. D.). De Commissie van Herstel is Woensdagnamiddag onder voorzitterschap van den Franschen verte genwoordiger Chapsal bijeengekomen. Tij dens deze zitting heeft de agent-generaal voor de herstelbetalingen, Parker Gilbert, rapport uitgebracht over de verschillende met het Dawes-plan in verband staandu vraagstukken. GEMEENSCHAPPELIJK GEVANGENIS WEZEN IN N.-W. DUITSCHLAND. HAMBURG, 19 Juli CV. D.). Het „Ham burger Fremdenblatt" deelt mede, dal een aantal staten uit Noord- en Noordwest Duitschland, w. o. de Hanzesteden Lubeck en Bremen, de beide staten Mecklenburg, Oldenburg en Brunswijk hun instemming le kennen hebben gegeven met een voorstel van Hamburg een gemeenschappelijk be stuur in het gevangeniswezen in te stellen, ten einde kosten te besparen. Voor Hamburg alleen zou deze besparing reeds 1.000.000 Mark bedragen. Tegen ultimo Augustus zal te Hamburg een bijeenkomst worden gehou den, waarop men tot een definitieve over eenkomst kan komen. Later zal men ook Pruisen bij deze plannen betrekken om da overeenkomst uit te breiden in de eerste plaats tot de Pruisische provincies Hanno ver en Sleeswijk-Holstein. DE REGEERINGSCRISIS IN YOUGO SLAVIE. BELGRADO, 19 Juli CV.-D.) De naar. Belgrado ontboden Yougoslavischen gezant te Londen dr. Gjuritsj is Woensdag te Bei- na zijn aankomst een onderhoud met gene raal Hadzitsj en begaf zich vervolgens naar den Koning. In aansluiting daaraan had Gjuritz een langdurig onderhoud met dr. Ma- rinkowitsj. Het einde van. den regeeringscrisis en de vormihg van een neutrale regeering on der leiding van generaal Hadzitsj worden thans zeer spoedig verwacht. TOCH TALRIJKE ARRESTATIES IN SPANJE. PARIJS, 19 Juli CV.-D.) De „Oeuvre" publiceert een telegram van den secretan» van de Spaansche Liga voor Menschenrech- ten uit Hendaye, waarin in tegenspraak met de officieele berichten der Spaansche regeering wordt medegedeeld, dat gedurende de laatste dagen talrijke^ arrestaties in de groote steden hebben plaats gehad. Te Barcelona en Madrid zijn 450 perso nen, te San Sebastian 42 en te Valencia 80 personen gearresteerd. Het totaal aan tal arrestaties bedraagt meer dan duizen. In werkelijkheid heeft er geen samenzwe ring bestaan. De door de toenemende vijandigheid in de openbare meening verontruste regeering heelt volgens het telegram haar toevlucht ge nomen tot willekeurige arrestaties van so cialisten, republikeinen en liberalen. RUSSISCHE VONNISSEN. BERLIJN, 18 Juli CWollD. Het „Berliner Tageblatt" meldt uit Moskou, dat de Duit sche onderdaan Bartsch door het opperste militaire gerechlhof te Moskou wegens wetenschappelijke spionnage en contra revolutie werd veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf, welke tot een jaar werd ver minderd. BEGRAFENIS VAN GIOLITTI. CAVOUR, 19 Juli (eBlg. Tel. Ag.). In tegen woordigheid van den hertog van Bergamo en leden van het parlement heeft heden de be grafenis plaats gehad van Giolitti. Troepen brachten de militaire eerbewijzen. AFSCHAFFING VAN DEN PASJA-TITEL. LONDEN, 19 Juli (V.-D.) Naar uil An gora gemeld wordt, zal de Nationale Verga dering een voorstel ter behandeling krij gen tot afschaffing van den Pasja-titel. 2-4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2