69*te JAARGANG DONDERDAG 19 JULI 1928 No. 20965 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OAQBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentién uil Leiden en plaalsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 36 Cts pet regel Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -i- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Neder- landsche Petroleum-Maatschappij „Purfina", te 's-Gravenhage en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine, in het perceel Hooge Rijndijk Nis 42-42a, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie M Nis 3592 en 3701, met aftapinrichting vóór dat perceel. AUG. L. RE1MERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Juli 1928. 3662 BUITENLANDSCHE CHEMICI OVER ONZE UNIVERSITEIT. Niets dan lof. Over de bezoldiging der leerkrachten. Ter gelegenheid van het vgf en twintig jarig bestaan van de Nederlandsche Chemi sche Vereeniging, welk feit, naar men weet, juist dezer dagen op luisterrijke wijze is gevierd, is het orgaan der Vereeniging, het bij D. B. Centen's Uitg. Mij. te Am sterdam verschijnende „Chemisch Weekblad" met een jubileumnummer verschenen. In dit lijvig nummer schreven zoovele bekende per soonlijkheden uit de Nederlandsche en bui- tenlandsche chemisch-wetenschappelijke we reld, dat wij zelfs geen poging zullen wagen hun namen te noemen. Zrj, die ze gaarne willen weten en die de bijdragen willen lezen, zullen zeker wel zorgen, dat zij het betref- lende nummer van het weekblad in handen krijgen, en voor den outsider zegt liet niet zoo heel veel een eenvoudige opsomming vaD namen. Als wij ons niettemin in den inhoud ver diepen, dan is dat niet in de eerste plaats om de schrijvers te citeeren, dan wel omdat de beschouwing der verschillende bijdragen cns tot de conclusie gebracht heeft, dat vooral Leiden, en dan natuurlijk onze beroem de Alma Mater, telkens weer met onder scheiding, vooraf door buitenlandsche ge leerden wordt genoemd. Daar is in de eerste plaats proL dr. A. Simek van de Maseryk-Universiteit te Brno, die in zijn bijdrage, waarin hij een welkome gelegenheid vindt om met de grootste dank baarheid den tijd te herdenken, gedurende welken hij onder leiding van de voornaamste Nederlandsche Chemici heeft mogen werken, o.a. schrijft: Onvergetelijk blijft mij een bezoek, ge bracht in 1921 aan het Natuurkundig La boratorium van Teyler's Stichting te Haar lem, waar ik het groote geluk heb gehad prof. H. A. Lorentz persoonlijk nader te mogen leeren kennen. Het is prof. Simek's collega, prol dr. J. Dubsky, eveneens te Brno, die o.a. schrijft: Als assistent van prol A. P. N. Franchi- mont leerde ik (te Leiden) een van de mo dernste en best ingerichte laboratoria kennen. De geleerde prijst voorts onze hoogleeraren als mannen van grooten geest en vraagt zich af: Wie kan de ideale en voorname figuur van een man als H. A. Lorentz vergeten? En hoe onvergetelijk is ook de invloed van prof. Franchimont! Bijzondere geleerden vindt men overal in de wereld, gaat Dubsky voort, maar, voegt hij er dadelijk aan toe, niet overal zijn bijzondere geleerden tevens steeds bijzondere nobele, hoogstaande menschen. In Holland is het tegendeel niet denkbaar, zoo con cludeert prol Dubsky. Major dr. F. A. Freeth, uit Londen, is eveneens vol waardeering voor onze Uni versiteit, waaraan hij in 1924 promoveerde en voor haar hoogleeraren, van wie hg „his old friend" prof. Schreinemakers met name noemt Prol. dr. A. von Kiss van het Chemische Instituut der Universiteit te Szeged in in Hongarije, gedenkt het voorrecht, dat hij genoten heeft in de geboortestad van de Phasenleer eenige jaren te hebben mogen door brengen. Hij prijst zeer hoog de omstandig heden, waaronder de studenten ten onzent kunnen stndeeren, de wijze waarop hun wordt geleerd zelfstandig te werken en zelfstandig te onderzoeken. Er kan niets belangrijks op wetenschap pelijk gebied ter wereld worden gepresteerd, of te Leiden hoorde men daarover onmiddel lijk uit de beste bronnen en door de meest bevoegden spreken, gaat v. Kiss voort en hij herinnert aan de avonden by en de colleges van dr. Ehrenfest, bij wien men de knapste geleerden uit alle hoeken van de wereld kon ontmoeten. Ik was te Leiden gekomen om er te doceeren. Maar ik heb er zelf meer geleerd dan ik vermocht te geven. De jaren bij Schreinemakers doorgebracht, behooren tot de mooiste van mijn jeugd en de indrukken van en de ervaring, opgedaan aan de Leid- sche Hoogeschool, zal ik mijn leven lang niet vergeten. Dr. Josef Vilisek uit het Tsjechische Brno, gedenkt in zeer waardeerende woorden de vriendschap en de lessen, die hij genoten heeft van prof. dr. N. van Wijk en ^an wijlen prof. Kuenen, van dr. W. P. Jorissen en prof. Schreinemakers. Behalve alle hierboven geciteerde schrijvers, wijden ook vrijwel alle medewerkers aan dit jubileum-nummer van 't Chemisch Weekblad zeer waardeerende woorden aan den redac teur sinds de oprichting, eveneens nu 25 ja3r geleden, dr. N. P. Jorissefc. Tenslotte is nog opmerkelijk het slot van do bijdrage van onzen landgenoot prof. dr. George Barger, hoogleeraar in de medische chemie aan de Universiteit te Edinburg (Schotland), dat woordelijk als volgt luidt: „Het valt mij ten zeerste op, dat de Ned. Regeering groote sommen aan laboratoria en andere doodo leermiddelen uitgeeft (of uitgaf) en met de bezoldiging der pro fessoren, lectoren en assistenten zoo karig is. Sommigen vinden wel een neven- (of hoofd-)bron van inkomsten in de industrie, hetgeen echter het Academisch onderwijs meestal niet ten goede komt. Dit viel mij onlangs op aan de Columbia-universiteit in het zeer dure New-York, waar zulk werk voor de industrie haast aangemoedigd wordt en waar de minimum-bezoldiging juist op f. 18.750 gebracht is, wat échter met f. 10 1.12.000 in Nederland zou overeenkomen. Een betere bezoldiging der leerkrachten en de stichting van lectoraten en buiten gewone professoraten schijnt mij voor den verderen bloei der chemie in Nederland zéér wenscheljjk. R.-K .VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het practi9ch gedeelte van het examen N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) slaagde mej. J. Koning uil Alphen a. d. Rijn. Voor het practisch gedeelte van het exa men N VIII (leerares Koken en Voedings leer) slaagde mej. B. Eldering uit Overveen. HET GANGETJE. Morgenavond om zeven uur, zal naar wij vernemen» het Gangetje worden opengesteld voor het verkeer van voetgangers. Voor rij- verkeer zal het Gangetje eersf tegen het einde van de volgende week worden openge steld. De vereeniging „Het Centrum" deelt ons mede, dat het in de bedoeling ligt dit laatste heuglijke feit op te luisteren met muziek van een harmoniegezelschap. Zij verzoekt om de omwonenden van het Gangetje op te wek ken, hedenavond door het uitsteken van vlaggen van hun vreugde met de opening van het verbreede Gangetje blijk te geven. Aan welk verzoek wij hierbij gaarne vol doen. TUINCONCERT. In Oud-Hortuszicht is gisteren in tegen woordigheid van vele belangstelling door de Chr. Mandolineclub „Marjacoff" een zeer geslaagd concert gegeven. Onder leiding van den heer J. P. A. Meyer heeft de club zich zeer verdienstelijk geweerd en het was waar lijk een genoegen en een aangename streling van het oor te luisteren naar de knappe wijze waarop de meeste nummers werden uitgevoerd. Ook Musica, het bekende strijkorkest onder aanvoering van den heer A. J. Plu heeft zich weer van een goede zijde laten kennen en zoo werd deze avond er een van beschaafd en fijn muzikaal genot. Voor het examen handelskennis L. 0. slaagde de heer J. J. M. Bruuschke alhier. Voor het Mulo-examen zijn te Den Haag geslaagd M. C. v. d. Berg en M. G. v. d. Zwart, alhier. Geslaagd voor het examen in Fran- sche Handelscorrespondentie, afgenomen dcor do Vereeniging van Leeraren (Liteh'J, de heer A. Teljeur, leerling van „Kennis is Macht". Op 23 Juli hoopt de heer I. Wijnbeek, den dag le herdenken, waarop hij vóór 60 jaar in diens! trad bij de fa. wed. Parmen- tier en Zonen aan de Middehtegracht alhier. Het afbouwen van het administratie gebouw van het Academisch Ziekenhuis le Leiden is thans opgedragen aan de fa. Gebrs. C en A. v. d. Loo, te Rotterdam, voor f. 259.509. Sinds langen tijd reeds had de firma VerhoefRozendaal, behalve haar meubel winkel aan de Haarlemmerstraat 269, in de Pelikaanstraat 6 een pakhuis waarin een heele voorraad meubelen die zij wegens plaatsgebrek in den winkel niet kon toonen, werd bewaard. Thans heeft de firma de be hoefte gevoeld om meer étalage-ruimte te verkrijgen en zij heeft het pakhuis in de Pelikaanstraat doen verbouwen tot een keurige winkel, waarin dus van nu af haar filiaal gevestigd is. Ook in dit filiaal vindt men een ruime keuze courante meubelen, spiegels, enz. Door het groote étalageraam heeft men vanaf de straat reeds een mooi gezicht op den grooten voorraad die thans aan het zoekend oog van den gegadigde is prijs gegeven. Hoe danig gehavend de auto, die gisteravond door de E. 2. M. nabij Bentveld wtru gegrepen en zeven meter werd meegesleurd, er uitzag, toont bovenstaande foto. Voor bijzonderheden van het ongeval zie men onder Gem. Nieuws, 3de Blad. GEVESTIGD: A. E. Adriani, Rijnsburgerweg 191 M. J. Bakker, reiziger, Mariënpoelstraat 29 A. E. Brender A Brandis, verpleegster, Acad. Ziekenhuis M. A. Brozius, meubelmaker, Dccimastraat 21 C. Bosman, Rijnsbur gerweg 124 J. J. Choufour, winkelbe diende, Heynsiusstraat 8 J. A. Dingjan, bedrijfsleider, L. Rijndijk 17 P. M. Don ker, ass. huishouding, Acad. Ziekenhuis P D. J. van der Drift, Hoogewoerd 166 P. van Dijk, monteur, Aloëlaan 47 G. W. Fehr, dienstbode, Hoogewoerd 82 B. Ger ritsen en fam., off. v. gezondheid. Lijster straat 8 Th. F. A. F. Heynen en fam., hellner, Merelstrnat 30 J. P. Hogenboom, Iimmerman, P.-K. Choorsteeg 28 L. G. Hovenkamp, Rijnsburgerweg 81 C. Ippel en fam., metselaar, Roodborststraat 41 J D. de Jong en fam., filiaalhouder, Don- korsteeg 3 W. Karstkarel, Rijksklerk, Heerengracht 66 P. de Keizer, los werk man, Minnebroersgr. 1 M. Knotter, dienst bode, Rapenburg 2 N. Kok en fam., riet- werker, K. Hansenstraat 5 D. Konings n fam., bedrijfsleider. Buitenruslstraat 2a E. H. W. Koreman, II. de Grootstraat 28 D. Kuilman en fam., predikant. R. en >chiekade 45 Z. Laszip, hulp huish., Iroenhovenstraat 12 IT. Liefhebber en ram., fabrieksarbeider, J. W Frisostraat 19 C. van der Linden, horlogemaker. H Rijn dijk 144 C. M. Menken, dienstbode. Flora laan 9 R. J. Meijer, Comm. van Politie. J. de Wiltslraat 50 J Noort. Hooge Morschweg 41 A. C Ouwehand en fam.. timmerman, Roodborststraat 41 A. J. Schild, venter, Haverstraat 55 H. M. van der Sijs, hulp huish., Breestraat 127 R. J. M. Thomas en fam., constr.-teekenaar, Doezastraat 18 M. van Vliet, dienstbode, Witte-Singel 35 L. H. van der Vlis. hulp huish., J. de Witlstraat 56 R. Vos en fam.. monteur. Hoogewoerd 128 W. Wap- stra, koopman. K. Hansenslraat 5 W. II. Warmerdam, diestbode. Vliet 46 C. Was- sink, timmerman. Haverstraat 13 G. J. Wortman. dienstbode. Haagweg 18 M. ZilligPaasse, Noordeinde 10. VERTROKKEN: J. C. Selier en fam., Oegstgeest, Terwee- weg 120. J. C. Doedens en fam., Oegst geest, Wilhelminapark 10. J. G. Lipse en fam., Hillegom, Leidsche straatweg 01. E. H. Timmer, Den Haag, Noorderbeek- dwarsstraat 38. T. J. Krugt en fam., Den Haag, W. de Zwggerlaan 127. G. Servaas, Den Haag, W. de Zwggerlaan 127. A. J M.. Halvemaan, Alkemade, D 79. Wed. C. N. HeenkOostveen, Hilversum, Tulpstraat 10. W. Groeneveld, Haarlem, Kerkhofstraat 10. W. Nagtegaal en fam., Lisse, Rijksstraatweg 454. A. L. E. van Dijk, Eindhoven, Lakerstraat IS. C. Tollig, Rotterdam, Mauritsweg 72. L. J. Nieuwen- burg en fam., Den Haag, Stuwstraat *175. L. T. van Zoest en fam., Amsterdam, Amstelkade 124II. J. Ietswaart, Am sterdam, Mesdagstraat 29 II. G. G. Herm- sen, Bemmel, Augeren, Leutenschestraat. M. C. T. Heertjes, Oegstgeest, Wilhel minapark 11. F. J. M. Vinkcnstein, Amsterdam, 3e Leliedwarsstraat 14II. J. T. Salomons, Den Haag, Frankenslag 6. G. Bol, Amsterdam, Tolstraat 120. J. F. H. van Vliet en fam., Den Haag, Rgswgkscheweg 584. M. Kuyvenhoven, Voorschoten, Voorstraat 71. A. C. P. Seebregts, Hilversum, Emmastraat 46. P. A. Wegers en fam., Lisse, Aan boord. G. Murman, Utrecht, Adra. van Gent- straat 8. P. J. C. de Niet, Den Haag, Conradkade 62. M. Bakker, Oegstgeest, P. Hendriklaan 3. J. J. W. Koekenbier, Elaricura, Slagerij van Bremen. A. J. G. Belinfante, Den Haag, Hazelaarstraat 73. F. S. Doornbos, Wassenaar, Buurtweg lb. J. J. de Graaff, Dordrecht, Gravestraat 17. C. F. J. de Ridder, Heemstede, Camplaan 10. J. Hamernik, Weenen. P. M. v. d. Weel en fam., Oegstgeest, v. Duivenvoordestraat 38. P. O. Vos, Am sterdam, 2e Kostverlorenkade 1441. H. J. do Vlieger en fam., Zwammerdam, Hotel „Do Rustende Arend". H. Dikkers, Zwolle, Wiliielminastraat 14. J. van der Zee, Haarlem, Zijlvest 3. J. M. E. van Reg, Roermond, Neerstraat 6. Wed. J. W. do Wolfv. Distel, Dordrecht, Suikerstr. 5. C. en B. J. van Delft, Beverwijk, Klooster straat 10. J. F. A. van Nes en fam., Haarlem, Zglvest 3. DE ALGEMEENE TOESTAND. Kellogg's anti-oorlog-voor- stellen De ontruiming van het Rijngebied. 't Gaat nu hard met dc antwoorden aan Kellogg. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan Stetson, den gezant der Vereenigde Staten, een nota van de Pool- sche regeering aangeboden, waarin deze haar instemming met het voorstel van Kel logg betuigt. Benesj heeft gisteren in den Tsjecho- Slowakschen ministerraad mededeelineen gedaan over het pact van Kellogg. Hij gaf inlichtingen over het antwoord van Tsjecho-Slowakije. dat morgen verzon den zal worden. Het antwoord zal in prin cipe met dat van Engeland, Frankrijk en Duitschland overeenkomen. De Tsjccho- Slnwaksche regeering zal dus teekenen. Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis meegedeeld, dat hij de Engelschc nota van antwoord op het pactvoorstel van Kel logg 's morgens aan den Amerikaanschen zaakgelastigde had overhandigd, gelijktijdig met de antwoorden der Australische. Zuid- Afrikaansche en Indische regeeringen. Ca nada en Ierland, die hun eigen vertegen woordigers te Washington hebben, zonden eigen nota's. Alle antwoorden waren even wel in denzelfden bevestigenden zin ge steld en de Engelsche regeering zal gaarne nadere Amerikaansche voorstellen afwach ten om het pact te teekenen. Meer wilde en kon de minister niet meedeelen voor de openbaarmaking van het antwoord, die mor gen zal geschieden. In antwoord op een vraag aangaande de meening, onlangs door den Duilschen Rijks kanselier uitgesproken, dat het bezette Rijn land, onder de tegenwoordige omstandig heden, ontruimd behoorde te worden vóór het tijdstip, in het verdrag van Versailles bepaald, zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering veel voelt voor dit standpunt, maar dal een dergelijke vervroegde ont ruiming enkel het gevolg kon zijn van een schikking tusschen de bezette mogendhe den aan den eenen kant en de Duitsche regeering aan den anderen. Hij meende BINNENLAND. De inschrijvingen voor de vliegfeesten te Rotterdam. (Binnenland, 2e Blad). Henri ter Hall beeft bedankt als voorzitter van het Dorus Rij kers-fonds. (Binnenland, 2e Blad). Een anto met inwoners van Ter Aar is bij Zandvoort door een tram gegrepen; er zijn vijf gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Het conconrs-hippiqne te Hoofddorp. (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. Polen, Tsjecho-Slowakije en Engeland ant woorden op Kellogg's anti-oorlogsvoorstellen. (Buitenl., le Blad). Chamberlain over de ontrniming van het bezette gebied. (Buitenl., le Blad). De minister van financiën in Tsjecho-Slo wakije is afgetreden. (Buitenl., le Blad). De Dnitsche roofmoordenaar Hein is ter dood veroordeeld. (Buitenl., le Blad). De commnnist Max Hölz in vrijheid gesteld. (Buitenl., le Blad). Na den moord op Obregon. (Buitenl. en Tel., le Blad). bovendien, dat ook andere mogendheden, be halve de bezettende mogendheden, geraad pleegd moesten worden. Of ook Polen daar mee is bedoeld? De Engelsche regeering is bereid om elk voorstel, dat met dit oogmerk gedaan mocht worden, door de meer onmiddellijk betrok ken Staten, vriendschappelijk te overwegen. Op de vraag, of hij geen initiatief in dezen zin kon nemen, zeide de minister, dat hij niet meende, dat dit op dit oogen- blik eenig nut zou opleveren. Wat het terugtrekken der troepen aan gaat, voegde hij er bij, dat het terugtrekken der Britsche troepen alleen het probleem niet zou oplossen of tot zijn oplossing bij dragen. BELGIE. De legerwetten. Gisteren heeft de minister van nationale defensie de Broqueville het woord gevoerd over de legerwetten. Hij zeide, dat het land de noodige offers moet weten te brengen. De minister zet vervolgens de voornaam ste beginselen der wetsontwerpen uiteen, die rekening houden met de geografische ge steldheid van België en de noodzakelijkheid om de manschappén op verschillende wijzen te instrueeren Er zouden geen resultaten worden bereikt, indien alle manschappen slechte acht maanden dienden. Het zou een gevaarlijk bewijs van onwetendheid zijn, in-> dien men België een militie wilde geven, zooals Zwitserland die heeft. De uitgaven voor het toekomstige leger zullen niet zoo hoog zijn, dat zij een beletsel zullen vormen voor het aannemen der sociale wetten. Het ontwerp op het gebruik der talen in het leger is gebaseerd op de noodzakelijk heid om een 'eger te hebben, waarin alle miliciens zich verstaanbaar kunnen maken en begrepen worden. DUITSCHLAND. Hölz in vrijheid pesteld Hein tei dood veroordeeld Fransche arrestatie De phosgeenverqif- tiging te Hamburg. Thans wordt nader bekend dat bij de vrij lating van politieke gevangenen uit het tuchthuis te Sonnenburg, ernstige relletjes zijn voorgevallen. Onder leiding van Max Hölz hadden de gevangenen reeds dc laat ste dagen obstructie gevoerd, de Interna tionale gezongen en de vrijlating van Hölz geëischt. De vrijgelatenen weigerden zonder Hölz het tuchthuis te verlaten en moesten met geweld op draagbaren buiten de poort gezet worden. Hölz' verdediger slaagde er in Hölz te bewegen om met schreeuwen en zingen op te houden en gisteravond is besloten Hölz in vrijheid te stellen. In de gevangenis te Brandenburg vasten nog steeds 210 misdadigers Het is natuur lijk onmogelijk zoo'n groot aantal men schen met geweld te voeden. Het voorbeeld van de gevangenen te Brandenburg is door velen in andere gevangenissen gevolgd De te Sonnenburg, Gollnow en Luckau opge-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1