DE DIEF. UITKOMSTEN EN PLICHTEN VAN HET FEMINISME RADIO-PROGRAMMA. VISSCHERU-BERICHTEN. f. 4.40; 40 Lengen per stuk 1.0.7ÖI. 0.60 6 Heilbot per K G. f. 1.20—f. 1; 12 Wijting per kist van 60 K G. f. 4f. 2; 43 Koolvisch per stuk f. 0.40f. 0.38; 11 Makreel p. kist van 50 K G. f. 15.50—f. 11. Binnengekomen zijn 10 stoomtrawlers met de volgende besommingen; IJm 43 f.1576; IJm 53 f.1667; IJm 176 f.1320; IJm 15 f 2578; IJm 20 f. 1610; IJm 20 f. 1640; IJm 290 f. 1478; IJm 158 f. 13S5; IJm 92 f. 1908: IJm 48 f. 1450; IJm 23 f. 1155 en de loggers IJM 267 met f. 6529 en IJm 268 met f. 136 besomming. door mevr. PHILIP SNOWDEN. De voltrekking van de sociale, politieke en economische gelijkstelling der vrouwen in Engeland met de mannen is zóó onge hoord snel in haar werk gegaan, dat men dit feit tot de wonderbaarlijkste verschijn selen mag rekenen, welke de geschiedenis aanwijst. Pas in onze generatie heeft men het voor den eersten keer beleefd, dat vrou wen tot hoogere beroepen werden toegela ten, dat zij het recht van beschikking over haar eigen bezittingen verkregen, dat men haar het burgerrecht verleende evenals het recht om lid te wezen van openbare licha men en dat zij het stemrecht kregen voor het parlement. Het is nog geen tien jaar geleden, dat de vrc«w politieken invloed verwierf; eerst in de laatste jaren werden in zekere wetten en verordeningen, zooals bijv. in de Engelsche wet op de echtschei dingen en in de verordeningen betreffende den burgerlijken dienst van mannen en vrouwen, zeer opmerkelijke onrechtvaardig heden uit den weg geruimd Heel mijn levenswerk was gedurende 12 jaren onafgebroken gericht op één doel: de politieke gelijkstelling van mannen en vrouwen. Ik kan mij niet herinneren, dat ik ook maar eenmaal over dit onderwerp heb gesproken, zonder als warme voor vechtster voor de samenwerking van man nen en vrouwen in alle takken van open baren dienst te zijn opgetreden. Ik heb er op gewezen, wat sedert dien juist gebleken is, dat reed9 het bezit alleen van politieke rechten de aandacht van onze wetgevers voor de wenschen der vrouwen zou moeten trekken, zonder dat de vrouwen zelf daarop de aandacht zouden behoeven te vestigen. Ik heb vooruit gezegd, dat de vrouwen binnen korten tijd de beteekenis van haar stemrecht zouden erkennen en dan vermoe delijk bijzonderen nadruk leggen op die vraagstukken, welke met hui9 en familie zoowel al9 met het leven der kinderen samenhangen. Ik kan evenwel niet de gouden eeuw be loven als een gevolg van de vrouwen-eman cipatie en daardoor verwachtingen wekken, op welker vervulling niet het geringste uit zicht bestaat. Vele propagandisten hebben in hun redevoeringen aan de natie beloofd, dat de vrouwen, nu zij eenmaal het kies recht bezaten, den oorlog zouden afschaffen door den wenk van een tooverstaf, den demon alcohol vernietigen, den handel in blanke slavinnen uitbannen en den opium- duivel zouden neerslaan. Er zijn tegenstanders van het vrouwen kiesrecht, die in duistere voorspellingen den ondergang van den Staat hebben vast geknoopt aan de politieke vrijheid der vrou wen. Zij nemen aan, dat mannen en vrou- men uiteenloopende belangen hadden en dat de vrouwen, die de meerderheid be zaten. in haar onwetendheid en in de eerste plaats door haar gevoel geleid, tegen de wenschen der mannen zouden stemmen, waardoor de mannen dan op hun beurt, ter bereiking van hun doeleinden, hun toe vlucht zouden moeten nemen tot maat regelen van geweld, zoodat een rampspoe dige strijd tusschen de geslachten het droevige einde wezen zou. Daarentegen hebben de vrouwen bewe zen, dat haar inzicht en gevoel bij vraag stukken van gemeenschappelijk belang overeenstemt met dat der mannen. Boven dien bestaat er een betrekkelijk klein aantal vrouwen, die er naar streven parlements lid te worden en een klein aantal vrouwen, die dit bereiken Dat beteekent, dat het ge tal vrouwen, die in staat en geneigd is om de gewone beroepen van de doorsnee-vroaw op te geven, zeer gering is. Ln het beteekent verder, dat de maatstaf, welke de massa der vrouwen bg de beoordeeling van deze weinigen aanlegt, wel wat uitermate streng ia Dit feit, evenals het slechts langzaam afnemende vooroordeel der mannen zijn oorzaak, dat de meesten van haar. die er naar streven om gekozen te worden, dat doel niet bereiken. Maar het vraagstuk der emancipatie be perkt zich niet alleen tot de politiek of tot de gelijkheid van betrekking tot de salaris sen en de levensvoorwaarden. Zij verwijst ook naar andere dan zuiver materieele vraagstukken. Draagt al deze gelijkheid ook bij tot het geluk of minstens tot tevre denheid? Is het moderne jonge meisje met haar slechte manieren, haar gedachteloos egoïsme en de behandeling, welke zij brj voorkomende gelegenheid hare ouders en bloedverwanten laat ondergaan, beter dan haar zuster uit de vorige eeuw? Heeft het meisje, dat haar levensonderhoud buitens huis verdient, meer waarde als lid van de maatschappij dan 't huishoudelijke meisje? Wordt de voornaamste taak van de vrou wen door het op zich nemen van verant woordelijkheden, waarvan zij weleer ver schoond bleven, en door het in het bezit komen van rechten, welke haar vroeger onthouden waren, er beter aan toe? Op al deze vragen luidt mijn klaar en beslist antwoord: neenl Het doel de vrouwen goed, haar eigen levensonderhoud te verdienen; het is beter voor haar, dagelijks met andere kameraden bij den arbeid in nadere aanraking te ko men dan stevig opgesloten en onophoudelijk bewaakt te worden In het eerste geval worden haar onafhankelijkheid, zelfver trouwen, moed en kameraadschap aange- gekweekt Indien haar arbeidsvoorwaarden slecht zjjn, is het haar eigen zaak om dia te verbeteren. De slechte manieren van het moderne meisje zfin geenszins slechter dan die van den modernen jongeman en die kunnen wel groolendeela op rekening gesteld worden van de demoraliseerende toomeloosheid uit den oorlogstijd, welke een voorliefde voor weelde en voor genot van lage orde aan kweekte, naast een afschuw van tucht en minachting voor elke autoriteit De emancipatie kan alleen dhn een mis lukking worden, wanneer rij de geheela natuur der vrouw onherstelbaar zoodanig verandert, dat er voor de welvaart, ja, zelfs voor het voortbestaan van het ras gevaar zou bestaan. Er zgn evenwel nog geen tee kenen, die daarop wijzen. Integendeel, naar het zich laat aanzien staan de vrouwen er op, dat de uit haar lichaam geboren kin deren welgevormd, schoon, sterk en tot nnt van den Staat rijn. De roep van de ge- emancipeerde vrouw geldt niet de afschaffing van het moederschap, tehuis en liefde, maar zij wil van deze waarden met eer en met waardigheid genieten en deze voorwaarde kan niet worden vervuld waar men de vrijheid niet kent en waar de ouders hun geluk niet bouwen op den grondslag van ka meraadschap. op zolder den boel wat opruimde, vond men onder een ledikant het lijkje van een zes jarig jongetje. Er wordt vermoed, dat het ventje op zol der met lucifers heeft gespeeld; voor het vuur en den rook bang is geworden en toen onder het ledikant gekropen is. waar het den dood vond. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voor het eindexamen H. B. S. met o-jarigen cursus (Willebrordus-College) wa ren 10 candidaten. Geslaagd zijn de heeren E. v Eden, Bussum, Y. Galema, Den Haag, L. van Heijst, Den Haag, F. Mignot, Eind hoven, R. Muller, Den Haag, A. Roozen, Den Haag, H. Rosenmöller, Maastricht, A. Verhoeve, Linne bij Roermond, J. Vuylstekc Rotterdam. Afgewezen 1. KATWIJK AAN ZEE. Wederom is in het belang van de bad plaats een maatregel ingesteld, die allen lof verdient. Nu aan den heer Zijlstra, den eigenaar van het Groot Badhotel- en Pa viljoen door B. en W. vergunning is ver leend tot het hebben van een parkeerterrein voor auto's op het terrein naast het pavil joen, wordt geen vrijheid meer verleend aan houders en bestuurders van auto's om hun wagens op willekeurige plaatsen aan den boulevard te laten staan. Hierin zijn ook begrepen de plaatsen voor de hotels, pensions, café's enz. Slechts op het terrein vóór de Oude Kerk in de Calligula-straat en in de Buitensluis straat zal dit voortaan geoorloofd zijn, doch daar staan de auto's dan natuurlijk zonder toezicht NOORDWUK. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In Hotel Royal vergaderde gisteravond de afd. Noordwijk en omstreken onder leiding van den heer H. de Boer. In zijn openings woord wees de voorzitter erop dat we thans in de bloeiperiode leven en dat de natuur in feestdos is gestoken. Hij zegde den inzen ders van bloemen dank dat zij de vergader zaal aantrekkelijk maken door het sieren met Flora's kinderen. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Mededeeling werd gedaan, dat door de aid. twee candidaten voor het Hoofdbe stuur waren gesteld. Dit mag niet, en daar om was in plaats van Baron van Pal land gesteld de heer K. C. van Nes, als vakman. Weer was hierna het woord aan den voor zitter die een vraag die op een vorige ver gadering was gesteld, zou beantwoorden n.L: Hoe ontstaan nachtvorsten en hoe kan nachtvorst voorkomen worden. Spreker wil niet de pretentie hebben volledig te zijn, maar wil trachten met terzijdestelling van ingewikkelde natuurwetten een beeld te geven van het ontstaan van nachtvorsten. De samenstelling van de grond is hierbij een voorname factor, zand- en veengronden hebben het meeste van nachtvorsten te duchten. Op de veengronden komen zelfs in Juli en Augustus nog nachtvorsten voor. Veen neemt zeer spoedig warmte in zich op, maar daar het een slechte warmtegeleider is blijft de warmte in hoofdzaak in de bo venste laag hangen, die dan soms ook sterk verhit wordt. Veen laat de warmte echter ook weer spoedig los, zoodat de temperatuur in den grond zeer spoedig kan dalen. Dit geschiedt vooral bij droge oostenwinden, die zeer veel vocht op kunnen nemen waar- dooT de uitstraling van den grond snel wordt opgenomen. Door deze snelle afkoe ling ontstaan soms groote temperatuursver schillen die 20 c.M. boven den grond wel 10 graden Celsius verschillen met 2 Meter boven den grond. Middelen ter voorkoming van nachtvorst worden met succes toege past zooals b.v. het verwekken van rook. Daardoor wordt de lucht als het ware be wolkt en heeft geen uitstraling van de De postdirecteur zag bleek van opwinding en van woede. „Wie heeft den brief weggenomen Geef den brief direct terug! Een kwartier gele den lag hij nog op mijn schrijftafel! Nu is hij weg, waar is hij Zonder dralen begon hij de aangespro kenen, twee postbeambten en een brieven besteller, te doorzoeken. Alles tevergeefs! Anderson verkeerde in een gruwelijken angst. Hij dacht niet an ders dan dat hij de 17.000 mark zou moeten vergoeden, wanneer ze niet werden gevon den en dat daarmee niet alleen zijn eigen klein kapitaaltje zou zijn gemoeid, doch dat hij ook zijn heele leven lang de rest van de schuld zou moeten helpen delgen. In dezen zieletoestand begon hij te smee- ken en te jammeren, doorzocht alles, haalde alles overhoop, terwijl de drie beambten in pijnlijke verlegenheid toekeken en het on derlinge wantrouwen inmiddels groeide. Elk hoekje, elk laatje werd doorsnuffeld, maar alles voor niets. Plotseling herinnerde hij zich den ouden, gepensioneerden commissaris van politie Horst, van wien men wonderbare dingen vertelde en hij ijlde Daar de telephoon, ter wijl hij de ondergeschikten niet uit het oog verloor. Anderson had geluk; de oude commissa ris was thuis en zou met tien minuten komen. Toen hij, eenmaal a-angeland, het opge wonden relaas van den directeur had aan gehoord, monsterde hij, in volmaakte rust, het zeer ruime, gemeenschappelijke werk lokaal van den directeur en zijn assisten ten. De vensters, waarvan het dikke mat glas een blik naar binnen of naar buiten verhinderde, waren gesloten en door ste vige bouten vertralied, slechts aan één ruit ODtbrak, weinig opvallend, een klein stukje glas, echter zóó klein, dat men nauwelijks rijn pink door het gaatje kon steken. ),U bent dus heelemaal zeker, dat nie mand het vertrek verlaten heeft, sedert u den brief van waarde voor de laatste maal hebt Kezien I" vroeg Horst: Anderson kon dit met goed geweten bevestigen. aarde plaats. Eenzelfde strekking heeft het verspreiden van waterdamp, ook worden wel vaten met water voor leiboomen ge plaatst Daar er altijd verdamping plaats vindt bij zulke droge winden, verdampt er ook van dit water, waardoor de lucht voch tig wordt en ook weer de uitstraling wordt belet Er worden ook wel natte turven in de boomen gehangen, met hetzelfde doel als het voorgaande. Rollen van het land is een zeer goed middel. Na deze interessante causerie volgde een welgemeend applaus. Op een vraag of er dit jaar een tentoon stelling gehouden wordt, werd besloten dit niet te doen, maar in beginsel te besluiten dit een volgend jaar te doen plaats hebben. Hierna werden de aanwezige bloemen en planten gekeurd en verloot Op den hoek Douzastraatv. Limburg Stirumstraat is een elfjarige jongen onder een auto geraakt die geen signaal gaf. De jongen kwam er zonder leisel af maar een fiets waarop hij reed was geheel vernield. Alles wordt vergoed. Gisteren werd de heer M. die met een mand boodschappen op weg was naar Noordwijkerhout in de bocht van den Goo- weg door een auto omver gereden. De heer M. kwam met eenige lichte verwondingen eraf. De fiets was deerlijk gehavend. De schade wordt vergoed. De heer J. W. van Went Thzn. alhier slaagde aan de Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk voor de acte L. O. NOORDWIJK AAN ZEE. Ds. F. G. Hospers, Herv. pred. alhier, heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam. NOORD WIJKERPOÜT. Toen A de W. alhier gistermiddag welgemoed huiswaarts keerde om te gaan eten, stond hij VTeemd te kijken, toen hij al zijn huisraad en verdere hebben en houden buiten zag staan. Van gemeentewege was n.l. alles door den deurwaarder buiten de deur gezet Na herhaalde waarschuwingen en voordeelige aanbiedingen, bleef de man koppig; hij wilde zijn huis, dat onteigend moest worden, niet verlaten met boven staand gevolg. Gelukkig trad al spoedig de heer J. van Dijk als de ..Barmhartige Samaritaan" op en verleende het daklooze gezin een tijdelijk veilig onderdak op de boerenhofstede „Duin en Vaart". SASSENHEIM. Ten bate van „Herwonnen Levens kracht" werd een speldjesverkoop gehouden, die opgeluisterd werd door muziek der har monie „St. Amhrosius". De collecte heeft f. 152 opgebracht, welk bedrag niet gering genoemd mag worden. ZOETERWOUDE. Naar wij vernemen is onze plaatsge noot, de heer J. F. Pieters, rijksveldwachter brigadier-titulair op zijn verzoek overge plaatst bij de politie in Nederlandsch-Indië en wel in den rang van politie-opziener 1ste klasse. De toestand van het mond- en klauw zeer onder het vee alhier wordt eonigzins beter. In de afgeloopen week zijn ter secre tarie geen nieuwe aangifte gedaan. VOOR WOENSDAG 18 JULI. Hilversum (1060 M.) 12.302.00: Lunch- muziek door het Trio Groeneveld. 2.30: Aansluiting van het Kurhaus te Schevenin- gen. Kinder-matinee. 4.005.00: Maak het zelf? door mevr. C .Schaake-Verkozen. „Dus dan is de brief nog in het lokaal en wij zullen hem wel terugvinden." De postbeambten Sintram en Müller alsmede de brievenbesteller moesten nog eens opnieuw een onderzoek zich laten wel. gevallen; daarop liet Horst ze heengaan en buiten wachten, terwijl hij de deur ach ter hen toesloot. „Hebt u het bureau reeds doorzocht, di recteur V' Anderson trok de schouders op: „Voor zoover dit mogelijk was. Kijkt u maar eens zelf l" Hij wees Daar de hooge kasten, die van boven tot beneden met paperassen waren „Men zou hier weken lang feunDen zoe ken en intusschen heeft de dief volop ge legenheid met den brief er van door te gaan. De dienst moet zijn voortgang heb ben en de drie mannen kunnen niet vast gehouden worden, zoolang geen directe verdenking tegen hen bestaat. De verlerlei zaken, waarmede die menschen dan hier, dan daar te maken hebben, maakt dat de dief den brief overal verstoppen kan. Horst knikte: „Op wien van de drie heeft u verdenking V' „Het meeste op Sintram. De jonge Mül ler is een stille, bescheiden man en heeft een strenge opvoeding gehad. De brievenbe steller is reeds jaren en jaren in den dienst en er nooit de minste onregelmatigheid bij hem geconstateerd. Maar Sintram heet wat lichtzinnig te rijn... toch zou ik eigen lijk niet zekers durven zeggen." „Zóó, zóó", antwoordde Horst onver schillig en nam aan de schrijftafel van den directeur plaats. Anderson werd zenuwachtig. Waarom zeurt hij nu eigenlijk zoo dacht hij. Ein delijk had hij het ontdekt en was geweldig teleurgesteld. Horst wilde n.l. een copie sa_ menstellen van den gestolen brief en liet kostbaren tijd daarmee voorbijgaan. Bui tendien nam hij ook nog een blauw cou vert. „Ik zeg u toch, de enveloppe was geel rood", merkte hij verdrietig op. Horst glimlachte. „Dus dan dien ik den brief ook wel op geel-rood papier samen te stellen Toe, stoor me nu eveD niet meer", klonk het terug. Daarna nam hij beide naar grootte, 6.007.45: Concert door het Omroep-or- kest. Lea Zweers, sopraan, Egb. Veen a. d. vleugel. 8.15: Aansluiting van het Kur haus te Scheveningen. Het Residentie-or kest o. 1. van Georg Schneevoigt, Elly Ney, piano. In de pauze voordracht door Willem van Cappellen. 10.30: Persber. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1870 M. Uit sluitend NCRV-uitzendingen. 12.301.45 Concert. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano, H. v. de Horst Jr.. cello, H. Hermann, viool. 5.006.00: Kinderuurtje o. 1. van mej. S. Groeneweg, Nellie Stemerding, zang, Helena Stok, piano. 6.006.30: Gramo- foonmuziek. 7.308.00: Spr.: W. J. Pieper, Cactussen. 8.00: Concert. D. Lusschen, fluit. M E. Bouwmeester, orgel. Spr. Ds. G. J. Waardenburg, Stanley Jones, Christus langs den Indischen heirweg. Daventry (1600 M.) 10.35: Kerkdienst 11.20- Gramofoonmuziek. 12.20: Ballade- concert (alt. tenor). 12.50: Dansmuziek. 1.202.20- Orkestconcert. 4.20- Le zing: The weekly menu. 4.35: Licht klassiek concert (piano, viool, cello). - 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.40: Tuinpraatje. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Dansmuziek. 7.20- Landbouwber. 7.35: Pianomuziek van Mozart. 7.45: Lezing: Happiness. 8.05- Variété en een schets ..Ag and Bert", B. B. C. dans-orkest 9.20: Nieuwsber. 9.35* Lezing: How to appreciate pictures. 9.30: Nieuwsber. 9.55: „Hamlet", van Shakespeare. 11.35—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50: Klassieke kwartetten 4.055.05- Orkest- concert 8.5011.20: Concert Orkest en solisten. Langenberg (469 M.) 11.3512.15: Piano muziek en zang. Schubert en Goethe. 1.25250: Orkestconcert. 5.156.00 Van bloemen, dieren en kleine kinderen. Concert (piano, declamatie en zang). 6.207.15: Tuinconcert. 8.35: Concert. - Philharmonie-orkest, Rheinperle kapel, Zangkoor van Gross-Oberbilk. Daarna tot 1220; Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) (Zeesen). 12.505.20: Lezingen. 5.206.20: Or kestconcert. 6.208.05: Lezingen. 8.30: „Rund um die Liehe", operette in 2 acten van O. Strauss. 10.5012.50: Con cert. Kermbach-orkest en Lotte Appel, so praan. Hamburg (395 M.) 4.35: Voorlezing van sprookjes. 6.20: Orkestconcert. 8 20: Symphonieconcert. Daarna tot 11.20 Caba ret en dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20: Dansmuziek. 6.50: Kamermuziek. 8.35* Gramofoonmu ziek. 8.5010.35- Fragmenten uit de opera „Faust" van Gounod. ÏJMUIDEN, 17 Juli. VISCHP RIJZEN. 57 Tarbot per K.G. f. 1.10—f. 0.30; 14 Griet per kist van 50 K.G. f. -40f. 12.50; 2395 Tongen per K.G. f. 2.40f. 1.50; 3 Groote Schol f. 34f.33; 3 Middelschol f.35 —f.26; 21 Zetschol f.30—f.22; 357 Kleine Schol f.17—f.3.20; 29 Schar f.9- f. 1.90; 2 Tongschar f.48; 1 Kleine Roode Poon f. 35. 92 Pieterman en Poontjes f. 12.50 f. 2 40; 8 Groote Schelvisch f. 211.16.50; 17 Middel Schelvisch f. 13.50— f. \262 Kleinmiddel Schelvisch f.8f. 7.40; 432 KI. Schelvisch f. 5.80f. 2.50, alles per kist v. 50 K.G.; 27 Vleelen p. stuk f. 2.13f. 0.85; 14 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 47 f. 30; 70 Gullen per kist van 50 K.G. f. 11 opschrift en zegel volmaakt nagemaakte brieven, den blauwen en den rooden in de hand, stak ze in zijn binnenzak en zei: ,,Ik wil nu uw drie assistenten naar de volgorde ondervragen. U hebt toch een aparte kamer vrij V Anderson ontsloot een zijvertrek en Horst verdween, den postdirecteur, die alle ver trouwen in zijn scherpzinnigheid had ver loren, in pijnigende onzekerheid achter latend. Spoedig echter keerde Horst met de drie mannen terug. „U kunt nu uw dienst ver der waarnemen", zei hij tot den brievenbe steller Herwig en overreikte hem de lee- ren tasch, waarin de verzameling bestel brieven zat. Toen keerde hij zich tot Sin tram: „Ook jij kimt aan 't werk gaan", zei hij, „maar met jou, Müller. heb ik nog een paar woorden te spreken. Vindt u goed directeur, dat wij even met elkaar naar uw eigen woning, hier boven gaan V' De beambte Müller was verre van tevre den en hield zijn onschuld staande. AndeT. son was verontrust en geërgerd tegelijker tijd en gaf Horst eenige teekens, die deze echter niet scheen te begrijpen. „Hij doet de eene onhandigheid na de andere", dacht Anderson woedend. „Had ik dezen ouden kerel toch er niet bij ge haald Nu laat hij Sintram alléén beneden achter Hij overdacht of hij wel doen zou wat Horst hem had gevraagd. Doch deze drong hem, met Müller, het vertrek uit. „Eén oogenblikl" zei hij toen en terwijl de directeur met den ongelukkigen jonge man de trap naar de bovenwoning opliep, verliet hij ijlings en tot groote verbazing van den directeur het huis. Anderson haastte zich onmiddellijk weer naar beneden te rennen, nadat hij den jon gen Müller in het bovenhuis had achterge laten om Sintram niet langer alléén te la ten en om de fout van Horst, voor zoover dit mogelijk was, te herstellen. Doch ook Horst kwam reeds weer het huis in en bei den traden tegelijk in het kantoorlokaal, waaj Sintram rustig aan zijn bureau zat. „Ditmaal kunt u nog van treluk spreken, meneer de directeur", zei Hor6t rustig. „Hoe zoo 1 Hebt u den brief V' vroeg de ander haastig. „Nog niet, maar hij zal direct gevonden zijn." Horst greep naar een plat liniaal en knielde vóór een groote brandkast neer. Het zware massieve onderstuk stond direct op den vloer, waarin de kast geschroefd was. Ten gevolge van een oneffenheid van den grond was een, slechts enkele centi meters breede golving ontstaan, die om haar onbeduidendheid nauwelijks merkbaar, door het profiel van de brandkast aan het oog werd onttrokken.' In deze oneffenheid stak Horst het liniaal en slierde meteen een grooten, verzegelden brief naar voren, dien hij den blij-verbaas- den directeur overhandigde. Het was de gestolen briefhij was vol maakt ongeschonden!... ,,En nu, kom jij eens mee!" sprak Horst tot Sintram, die lijkwit was geworden. „Laat u Müller weer vrij, directeur, die is volkomen onschuldig... Maar jij bent me ook een fatsoenlijk manneke, SintramI Wee»t je wat je bent... een misdadiger 1" Als verlamd stond de ander vóór Horst; toen, opeens, klonk het van zijn lippen: „Om alles ter wereld, geef me niet aan... Vergeef mij... denk aan mijn ouders!" Horst zei kort: „Volg mij!" Zonder een woord van verzet volgde Sin tram den ouden politie-commissaris. „Ongelooflijk!" zei de gelukkige direc teur, toen Horst terug was gekomen. „Hoe hebt n dat aangelegd? U scheen toch 't allereerst verdenking tegen Müller te heb ben „Niets van dat alles... ik za! het u nader verklaren. Zooals ik reeds zeide, moest de brief zich in het lokaal bevinden. In den korten tijd kon de dief geeD gelegenheid hebben hem te openen en den inhoud wegnemen. Terwijl ik de drie personen doorzocht, die alleen als de daders in aan merking konden komen en heD daarna het gaan, verhinderde ik den dader den bnef nit het lokaal te brengen De meest ver dachte leek mii, zooals ik reeds zeide. Sin tram. Mijn achterdocht groeide, toen hij terwijl de anderen levendig hun onschuld bepleitten, onverschilkg opmerkte, dat de brief zeker tusschen andere paperassen was zoek geraakt. Alle drie beweerden den brief niet ge zien te hebben. Ik vervaardigde daarom de beide brieven, den een onder blauw cou vert, met opzet verkeerd, den ander, voor zoover mogelijk, misleidend gelijkend. Ik begon met den blauwen brief eerst Müller,- daarna den brievenbesteller voor te leggen, met de verzekering hem ter plaatse ge vonden te hebben. Beiden schrokken i-r van en bepleitten opnieuw hun onschuld, zoodat ik aannemen moest, dat zij geen oogeüblik er aan twijfelden, dat de getoon de brief de gestolene was. Daarop nam ik Sintram onderhanden en toonde hem me® dezelfde zekerheid den rooden brief. SiÉ> tram was schijnbaar ontroerd, hield eveflfc eens zijn onschuld vol, beloerde echter sterk den brief in mijn hand. Nu was :k meteen bijna zeker van mijn zaak Ik riep de drie terug in het lokaal en deed alsof ik Müller voor den schuldige hield. Hierna volvoerde ik mijn plan om Sintram, als van- zelf-sprekend, nu alleen te laten. Daarom verzocht ik u, Müller mee naar boven nemen en ging zelf ook uit het kantoor. Ik voorzag n.l. dat Sintram, zoodra hij al leen zou zijn, zich zou overtuigen of ik wer kelijk den brief gevonden had of dat ik hem een valschen had voorgehouden. Zoodra u de trappen was opgegaan, ijlde ik de straat op. Door dit kleine gaatje ui het venster, dat ik van den beginne af bad opgemerkt, was ik in staat van de straat onopgemerkt het lokaal in te kijken. Ik had mij niet vergist; Sintram had nauwelijks uwe voetstappen op de boven verdieping waargenomen of hij liep ijlings naar de brandkast, knielde neer en keek er onder. Daarop stond hij even zoo snel weer op en zag zóó tevreden, dat ik hem had kunnen ranselen, als ik in het vertrek was geweest... Ziet u. dè.t is de eenvoudige toedracht der zaak, directeur!" „Dat hebt u maar wat kranig gedaan!" riep de ander verrukt uit. „Nietwaar, heelemaal ben ik nog niet de ezel. waarvoor u mii straks wel een beetje hebt gehouden," lachte Horst opgewekt terug. 81 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7